sanatogen Vrouwenpolder en Gapinge Uitvoer steenkool nit DuitsGbland. Veertig jear getrouwd De Weduwe van Wilhelm II. na de inundatie. Overeenkomst Amerikaansche, Britsche en Fransche regeeringen. Oud-minister Weiter over Llnggadjati. LAATSTE BERICHTEN. Training Nederlandsehe parachutisten. Irotmcïenieui Wat voel ik me nü weer fit! Door de Russen geïnterneerd! Iedere keer raak VltOUWENPOLDER KWAM ER GOED AT, GAPINGE NIET. MUREN VAN HERV. KERK VAN GAPINGE ERNSTIG VERZAKT. VEEL LANDBOUWGROND GING VERLOREN. ïn het Noordwestelijk ge deelte van Walcheren, een ki lometer uit de breede duinen rij, ligt Vrouwenpolder. De weg, die van Serooskerke er heen loopt, is één van die voor het eiland zoo karakteristie ke: bijna meer bochten dan rechte gedeelten! De weg zal in het raam van het nieuwe Walchersche plan vele boch ten verliezen. Na de groote catastrophe derijen gebouwd en zijn 2 woonhuizen in aanbouw, n.l. de eerste huizen, die Gapinge van de 2800 M» toegewezen woonruimte krijgt. De oude Ned. Herv. Kerk van Gapinge is er slecht aan toe. Toen het water was weg getrokken, is een ernstige ver zakking der muren geconsta teerd door de poreusheid van den grond. Er zijn scheuren in de muren ontstaan, waar men van Walcheren, die ook dit op sommige plaatsen een vuist in kon steken. De kerk is nog niet in gebruik en vergaderd wordt in de consistorie. De restauratie komt voor reke ning van Monumentenzorg. Ook anderzijds is Gapinge ernstig getroffen: in dit ge bied zijn vele kreeken ont staan, waardoor het land bouwareaal wordt verkleind dorp niet ongemoeid liet, is het leven weer in de oude bed ding gevloeid en wie op een dag in de week nu zijn schre den richt naar Vrouwenpol der, ziet af en toe een paard en wagen langzaam de dorps straat afkomen, hoort nu en dan een winkelbel overgaan of luistert naar het kleppen van kinderklompjes op de straatsteenen. Dat is het rus tige beeld van Vrouwenpolder en men zou wel eens verlan gen, hier te woneni Maar dat zou op het oogen- blik nog niet eens gemakkelijk gaan. Want al is Vrouwenpol der er dan bij de bevrijding wonderwel afgekomen, het is met de huizenvoorraad hier gesteld als overal elders. Dat sche en Fransche regeeringen en op veel van het overgeble ven bouwland is een flinke zandlaag terechtgekomen. Er is een wensch, die de be woners van Gapinge koeste ren: een busverbinding met het andere deel van de wereld. Gapinge is nog de eenige Wal chersche plaats, die geen bus verbinding beeft est veerel voor do schoolkinderen rou sen. dienst eg de-as plaat® met, vreugde worden begroet. Vrouwenpolder en Gaplijge zijn indertijd geadopteerd door de gemeente Friezenveen (Ov.), die ongeveer 30 vracht auto's met huisraad en veel textiel naar deze plaatsen heeft gezonden. Ongev. 80 pCt daarvan is naar Gapinge ge gaan, omdat het hier nu een maal het hardst van al noodig was. De kerken hebben nog speciaal geldsbedragen ontvan gen. De giften van de HARK werden zoo verdeeld, dat Ga pinge 60 pCt en Vrouwenpol der 40 pCt ontving. De bevolking van bei.de plaatsen is thans ongeveer ge lijk, n.l. ongeveer 485, dus 970 in totaal. Voorheen telde Ga pinge meestal 100 inwoners meer, maar deze zijn nu nog voor het grootste gedeelte in Veere woonachtig. Da Amerika ansche, Brit- bewijst wel het feit, dat alle zomerhuisjes aan den Lange- weg permanent worden be woond en ook zijn er in Vrou wenpolder nog zes of zeven gezinnen uit andere plaatsen. Kort voor den ingang van liet dorp wordt men plots weer aan den oorlog herinnerd. Aan den kant van den weg liggen nog altijd twee groote amphibietanks (z.g. crocodi les) gekanteld. Do nooddjjk, die het dorp zoo goed voor het water heeft bewaard, ia één van de zeer weinige geweest, die het op Walcheren gehou den heeft. Slechts één keer is ze doorgebroken, n.l. met den beruchten storm medio Janu ari 1945. Is de kom van de gemeente practisch onbeschadigd geble ven, in de buurt van de Oran jezon is er nogal wat gebeurd. Een uitbreidingsplan heeft Vrouwenpolder nog niet, maar er wordt hard aan gewerkt Uitbreiding is ook dringend noodig met het oog op de functie als badplaats. Voor 1946 en 1947 is de gemeente 2800 M» woonruimte toegewe- i zen en zoo vlug mogelijk zul- van actie len nu twee onderwijzerswo- hebben tezamen bekend ge maakt, dat regelingen zijn ge troffen ter-vaststelling van de verhoudingen in den uitvoer van steenkolen uit hun bezet tingszones van Duitschland naar steenkoolinvoerende lan den van Europa voor de pe riode van 1 Juli 1947 tot eind 1947,.. De uitvoer zal worden vast gesteld in percentages van de netto verkoopbare steenkool- productie, te beginnen bij 21 pCt, wanneer de dagelijksche productie in de Westelijke zo nes 280.000 ton, en opwaarts tot 25 pCt, wanneer zij 370.000 ton per dag bedraagt. De percentageschaal houdt eenerzijds rekening met de behoefte aan steenkool voor den herbouw der bevrijde lan den van Europa en anderzijds met de essentieele industrieele en andere behoeften van de Duitsche economie, aldus de bekendmaking. Deze regeling zal zoowel voor de invoerende landen als de autoriteiten belast met de Duitsche economie van gemak zijn. Aan het eind van het jaar zal deze regeling aan een herziening onderhevig zijn. Tevens is besloten, dat wan neer tot de economische in corporatie van het Saargebied bij Frankrijk zal zijn besloten, de Europeesche steenkoolor ganisatie ervan op de hoogte gesteld zal worden, dat Frankrijk voortaan aan deze organisatie zoowel de hulp bronnen als de behoeften van Frankrijk en het Saargebied als geheel bekend zal maken. De huidige overeenkomst is na .lange discussies tot stand gekomen en door drie minis ters van Buitenlandsche Za ken bekrachtigd. In een Zaterdag door het voorlooplg Katholiek comité tegen Llnggadjati ningen op het dorp worden ge- f<*oudo\ J» bouwd. 's-Gravenhage heeft oud-mi- Vrouwenpolder Is een ge- nister Oh. J. L M. Weiter ge meente, die bestaat uit twee zegd, dat bi) de Kabtaetsvor; d°rfpf"' "j1- Vrouwenpolder K.VJP. alle sleutel- zelf en Gapinge of, zooals voor het gemak wordt gezegd, uit PosItle* Oi handen van de F. de A- en de B-afdeeling. v. d. A. en de stuwgroep heeft moeten laten. Getroffen Gapinge. Gapinge heeft een hooge tol aan het water moeten hetalen. 49 boerdèrijen werden zwaar beschadigd; 20 daarvan wer den vernield. In dien inunda- tietijd had Gapinge wel een zeer dunne bevolking: 12 men- schen hebben het hier temid den van storm en koude uit gehouden. Op dit oogenblik zijn hier al weer 25 noodboer- Het lot van Nederland en Indië mag niet in handen blij ven van een kleine groep „du bieuze lieden". De heer Weiter zag nog een mogelijkheid om zelfs met dit wangedrocht van Llnggadjati een goedwerken- den federalen staatsvorm te vinden, mits maar, en dat op den kortst mogelijken termijn, de samenwerking tusschen PRINSES JULIANA EN PRINSES MARGRIET. Prinses Juliana en Prinses Margriet zijn gistermiddag om zes uur, met een speciaal vliegtuig, bestuurd door kapi tein Sonderman, uit Zwitser land op het vliegveld Soester- berg teruggekeerd. Direct na aankomst bega ven zij zich naar het paleis. Zij vertoefden 23 dagen met Prins Bernhard en de Prinses jes Beatrix en Irene, op uit- noodiging van de inwoners, in het Zwitsersche bergdorpje Zermatt, INTERPELLATIE OVER FRAUDE EN ANDERE KNOEIERIJEN. De heer Joekes (P.v.cLA.) heeft gisterenmiddag 'in de Tweede Kamer een interpel latie gehouden naar aanlei ding van da fraude en andere knoeierijen op het gebied van de voortbrenging en verdee ling, zoomede van den in- en uitvoer van voor Nederland- sche volk belangrijke zaken, waaraan het dringend be hoefte heeft VLIEGTUIGONGELUK EN GEORGIA. De luchtvaartmaatschappij Delta Airlines heeft medege deeld, dat een speciaal vlieg tuig met negen employes der maatschappij nabij Coltflnbus ln den staat Georgia Is neer gestort. Men gelooft, dat min stens 9 personen om het laven HJn gekomen. NIEUWE EXPLOSIE TE TEXAS-CITY. Een week na de ramp te Texas City is een opslag plaats met ammonium-nitraat in brand gevlogen. Naar ver luidt kunnen er ieder oogen blik nieuwe explosies plaats vinden. De Burgemeester van Texas City zeide later, dat het Yakenkwartier van de stad geen gevaar liep opnieuw door een explosie te worden getroffen. SENAAT KEURT TRUMANS PROGRAMMA. GOED. De Amerikaansche Senaat heeft President Truman's programma voor hulp aan Griekenland en Turkije goed gekeurd. Een amendement van Be- nator Edwin Johnson (oppo sitie), die aandrong op net niet- vermelden van mili taire hulp ln de betrokken wet, was tevoren verworpen met 68 tegen 22 stemmen. De wet is tenslotte aange nomen mét 67 tegen 23 stemmen. DE BILT ZBOTt Weersverwachting geldig van Woensdagmorgen tot Woensdagavond. VrU zonnig. Wisselende bewolking, bijna overal droog weer. Matige tijdelijk krach!' schen West en Vmi^» <<»n ilklng, b«: er. MatiL itlge wind tus- Zuidwest Iets K.V.P. en P. v. d. A. wordt opgezegd. Alle goedwillende stroomin gen en partijen moeten zich om de K.V.P. scharen. Dan zal er weer een Koninkrijk kun nen worden opgebouwd, waar in de edelste idealen levend zijn en waarin alle volken, die vroeger onder Nederlandsehe vlag hebben geleefd, het een voorrecht zullen vinden zich wederom te vereenigen. Verschillende Nederland sehe officieren en onder-offi cieren zullen, naar het Fran sche persbureau A.F.P. mee deelt, deelnemen aan de aan staande training van parachu tisten van het Fransche leger in Indo-China. Kolonel P. J. de Broekert, commandant van de Neder landsehe luchtmacht in Ne- derlandsch-Indië, is naar Ba tavia teruggekeerd, nadat hij de wijze van samenwerking met generaal Vatluy en an dere Fransche militaire auto riteiten had bestudeerd. Bij deze gelegenheid werd de aandacht gevestigd op de Fransch-Nederlandsche wa penbroederschap,', welke ge durende de operaties bij Arn hem tot uiting is gekomen. FEUILLETON 3) door H. JONKHEID. Zijn zoon, medisch student, kwam onverwacht thuis en ook hij keek verwonderd naar het schreeuwend bord. 'Dat zou papa niet zoo ge- ergerd hebben, als Egbert niet zulke domme ooge'n en niet zulk een onnoozel-ver- baasden open mond vertoond had. Als kind deed hij dat reeds en herhaalde malen had papa hem er op opmerkzaam gemaakt, doch «onder resul taat. Vergiste hijzich? Las hij thans op het gezicht van zijn zoon nog Iets anders? Behoor den die kalfsoogen en die ge zwollen lippen tegenwoordig tot zijn gewone uiterlijk? Of waren het sporen van een los bandig leven? Zijn eenige zoon had hem altijd zorg ge geven. Nu kwamen daas onrust en wantrouwen bij. Het viel tegen, Da N.S.B. wilde niet alleen het volk, maar ook den grooten hee- ren hun macht ontnemen. Al thans, haar voormannen be weerden het De macht va* Rechtszaken. Kantongerecht te Middelburg, Strafzitting. Met een vrachtauto, be staande uit trekker en aan hangwagen, had J, R. te Mid- dfilmsrg prikkeldraad doen vervoeren, waarbij deelen van de lading tot 40 c,M, aan weerskanten van de auto uit staken. Uitspraak f 10 b. of 5 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn hadden W. v. B., J. v. B„ D. v. d. K. en J. d. N„ allen te Arnemuiden, over een stuk bouwland geloopen, dat nog wel door een sloot Van den openbaren weg was gescheiden. De oudste van dit viertal werd veroordeeld tot een geldboete van f 5 of 1 w. t.;. aan de overigen werd een berisping opgelegd. Aan P. L. te Vlissingen, die een hoeveelheid goederen had gekocht en als opkooper daarvan geen melding had gemaakt in een doorloopend register, werd een geldboete opgelegd van f 5 en een boe te van f 20 subs. 3 en 10 d. h. In beschonken toestand' had Q. V. te Kamperland het nog geprobeerd op zijn motorrij wiel te rijden, waartoe hij niet meer in staat bleek te zijn. Uitspraak f40 b. of 20 d. h. met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 8 maanden. P. J. A. V. te Middelburg werd wegens openbare dron kenschap veroordeeld tot f25 b. of 10 d. h. Wegens overtreding van de Leerplichtwet werden ver oordeeld: L. v. H. te. Waarde f 15 b. of 8 d. h.; F. M. K. te Waarde f15 b. of 8 d. h.; G. J. K. te Waarde f 15 b. of 8 d. h.; P. d. B. te Waarde f 15 b. of 8 d. h. Bij een aanrijding te Mid delburg, waarbij een vracht auto in botsing kwam met een tractor, had de chauffeur van de vrachtwagen P. S. te Terneuzen op het voor hem Imkerweggedeelte gereden. Hij werd veroordeeld tot eejn geldboete van f25 of 10 d. h. Toegang tot Nederland geweigerd. Te Hengelo werd 51- Duit sche journalisten, leeraren en vertegenwoordigers van vak- vereenigingen, die in Enge land een zesweeksche cursus in demccratie gaan volgen, door de Nederlandsehe grens post den toegang tot Neder land geweigerd. Ofschoon de Britsche offi cier, die de groep Duitschers begeleidde, protesteerde, hiel den de Nederlandsehe amb tnaren vol, dat da Duitschers geen doorreisvisa voor Ne derland hebben en de groep moest onverrichterzake- naar Hannover terugkeeren. Frov. vergadering N.CX.B. Vrijdag j.l. hielden de afdee- lingen in Zeeland van de Ned. Chr. Landarbeid^rsbond, on der leiding van den heer Vin gerling, een vergadering waar in de heer Ruppert uit Utrecht sprak over het Be drijfspensioenfonds. Na de gebruikelijke opening begon de heer Ruppert er op te wijzen, dat de Chr. Vakbe weging altoos geijverd heeft voor een rechtvaardig loon, overeenkomstig de zienswijze van Ds Talma, verdeeld in een deelwaarvan men léven kon als men werkte, en een deel om te leven als men niet meer werken kon. In den zomer van 1946 is in samenwerking met de werk gevers, vanwege de Sociale het goud moest gebrokén, het kapitaal machteloos gemaakt. Maar vooral de leus: „Boe renland in boerenhandl" was voor den landeigenaar, Jonk heer Wevers de Bereclau, ab soluut onaanvaardbaar. De tuinman kreeg last, het groote bord te verwerken tot kachelhout voor het fornuis in de keuken, H. De tuinman. Die opdracht kwam den tuinman niet ongelegen. In den wintertijd had hij weinig te doen. De groote planten kas, electrisch verwarmd, moest nog gebouwd worden. Tegen een stuk blinde muur van een schuur stond alleen een kleine glazen serre, waar in 's winters bij streng weer een kolenkachel werd ge stookt, doch die in hoofdzaak verwarmd moest worden door de zon. Bovendien had dat glanzen de bord hem geërgerd. Zijn antipathie tegen de N.S.B. was sterk, doordat zijn dag blad ln pojsltief christelijken geest hem voldoende had In gelicht. Ook achtte hij een verkiezingsreclame, vooral met zoo'n bord, ver beneden den stand en de waardigheid va* zijn hees. Commissie van de Landelijke. Stichting voor den Landbouw een speciale studiecommissie benoemd, bestaande uit de beste deskundigen op dit ge bied. Deze commissie berekende, dat van 6 cent per uur, een bedrijfspensioen van minstens f 12.— per week kon worden verkregen; een invaliditeits verzekering; een weduwen- en weezenverzekerlng; en een z.g. back-service, waardoor die in 1947 na 1 Mei 65 jaar werden reeds f5.per week kon worden genoten. Al deze arbeid is in stilte verricht om geen verwachtin gen op te wekken die mis schien nog niet in vervulling konden gaan. Dezer dagen is, na lange onderhandelingen met de Re geering, door haar aanvaard, dat per 1 Mei 1947 dit be drijfspensioenfonds in werking zal tredeiï, maar omdat een wettelijke basis noodig is om ook ongeorganiseerde werkge vers en arbeiders hieronder op te nemen zal deze 6 cent per uur voorloopig gestort worden in een apart fonds, terwijl de Regeering zich bereid ver klaard heeft, de hoogere kos ten hiervan in de prijzen van de landbouwproducten door te berekenen, Hoewel nog vele vragen ge steld kunnen worden, is dit toch een belangrijke stap vooruit bij de verwezenlijking van de voorziening van den ouden dag, en tot vaster ver band van de arbeiders op de bedrijven. Na de pauze werden tal van vragen door den heef Rup pert beantwoord. De heer Vingerling sprak nog een slotwoord waarin hij wees op den zegen die kenne lijk op onzen gezamelljken ar beid rust Maar deze zegen verplicht ook tot een eerlijke naleving onzerzijds van wat overeengekomen werd, en tot een voortdurende activiteit orh de organisatie inwendig en uitwendig te versterken, wijkplaats in Engeland gewei gerd had met de mededésling, dat hij Engeland slechts met overwinnende troepen wilde binnentrekken. Dat heeft hij nooit gezegd. Hitier plaatste een SS- wacht voor het ballingsoord ivan den keizer, zoo vertelde I Prinses Hermine, terwijl de driejarige Franz Friedrich, prins van Pruisen, achter kleinzoon van den keizer, op haar schoot speelde. Wij. wa ren een soort geïnterneerden en dat was verschrikkelijk. SS-mannen bevonden zich in het geheele huis. Dat was dé wensch van Hitier. Waarom weet ik niet. Wij krijgen niet wat we gewend zijn, zeide de Prinses toen haar gevraagd werd of zij voldoende eten kreeg. Prinses Herminè Werd acht tien maanden geleden door. de Russen naar Frankfort ge bracht. Haar persoonlijke be- •zittingen bestaan uit weinig meer dan 2 tafels en 'n stoeL Ik heb ze laten maken, ver telde zij, al het andere ben ik kwijt. Verder vertrouwde ze den reporters toe, dat er pakketjes uit Amerika voor haar onder weg waren van een ouden vriend uit Boston, den schilder Emil Ahlborn, en van een predikant, ge naamd Hughes. De Prinses, die in haar zwarte japon, zwarte kousen en kort bont jasje nog altijd een trotschen indruk maakte, vroeg om uit knipsels van de kranten met het interview. Vertel alstu blieft geen slechte dingen. We hebben al genoeg ellende op het oogenblik, zei Prinses Hermine. Prinses Hermine, de grijze weduwe van Duitschland's laatsten keiz,er, onthulde dat he,t haar niet' mogelijk is haar interneeriiig in de Russische zóne van Duitschland te ver- laten.-Zij woont in Frankfort aan de Oder. Gedurende meer dan een uur ontweek de Prinses de vragen van de Amerikaansche journalisten, die haar kwa men opzoeken in de zitkamer van het Uit zes kamers be staande huis, dat haar met haar personeel toegewezen is. Een Russische is mij toe gewezen als secretaresse, ver telde Prinses Hermine in ant woord op een vraag. Zij be geleidt mij als ik ga wande len. Haar naam ken ik niet Kolonel Yakov Arsenyevich Korshikov, commandant van het Russische garnizoen in Frankfort, die bij het onder houd tegenwoordig was, wierp er tusschen in, dat deze secretaresse aan de Prinses was toegevoegd opdat wij met haar kunnen praten en om te voorkomen, dat zij op haar wandelingen in moeilijkheden geraakt. De Prinses, die keizer Wil helm II in 1922 huwde en met hem in ballingschap in Doorn verbleef, staarde af wezig ,naar den grond, toen men haar naar den keizer vroeg. Hij was een wonder baarlijk man, antwoordde zij. Hij haatte Hitier. Hij wan trouwde hem van het begin af. En hij heeft nooit geloofd, dat Hitier den oorlog kon winnen. Dat is niet waar, repliceer de de Prinses scherp, toen haar gevraagd werd, of de keizer een aanbod voor een Hóe U het mogelijk, dat ik zoo prikkelbaar en ver moeid ben geweest? Totaal verdwenen 1 Sinds mijn dokter mij aanried Sanatogen te gebrui ken en ik m'n eerste busje ge bruikt heb, ia alles reeds ander» geworden. - Mijn huisgenooten klagen niel meer over mijn hu* meur; ik heb.weer plezier in mijn werk. Volg mijn voorbeeld; ga ook Sanatogen gebruiken. Uw apotheker of drogist heeft het ia voorraad. W tu aanbM (ïngez. Med.) «mMR Zoo zijn de advertenties in Zecuivsch *Dagl»laJ De bezigheid van zagen en kloven bracht hem een ge lukkige afleiding, die hem tijdelijk zijn leed deed ver- kalmeerde en zijn verbitterd gemoed tot rust deed komen. Want ook een tuinman heeft zijn geschiedenis. Als Gerrit Stuiveland was hij jarenlang een Ijverige bloemistknecht geweest, die van loopjongen was opge klommen tot samensteller van bloemstukken en zaal versieringen en had hij ken nis gemaakt met het meisje, dat nu zijn vrouw is. Maar dat ging niet zonder bezwa ren. De vader van het meisje was een nette ambtenaar, die bovendien twee zoons had, welke beiden eveneens een plaats in het ambtenaren corps bezetten. Het lokte hen niet aan, levenslang een bloemistenknecht tot hun schoonzoon en zwager te hebben. Maar na den trouwdag kreeg do vader 'vrij spoedig Bleizier in hot nieuwe faml- eltd. Het bleek een jongen, waar actie in zat. Daarom deed hij hem op een bepaald moment een verlokkend aan bod. „Gerrit jongen ik kom eens met je praten." „Dat h baat vader." - „Zou je niet graag je eigen baas willen wezen?" Natuurlijk vader zou ik dat Heel graag zelfs. Maar ja...." „Luister eens. Op den hoek van de Hoogstraat staat een winkelhuis te huur." „Zou dat geschikt zijn voor een bloemistzaak?" „Zeer geschikt en de stand is prima." „De stand is mooi. Zou jij den moed hebben, daar een zaak te beginnen voor eigen rekening?" „Den moed zeer zeker. Ik heb zelf al dikwijls zooiets gedacht. Maarhet be drijfskapitaal. Daar stuit al les op af." „Daaraan kan lk je helpen. Ik heb een spaarpotje. Maar niemand mag het weten. Ook hier in huis niet. Dus Je praat met niemand over het geld." Het ging goed. Gerrit was arbeidzaam en verstandig. Het publiek liet zich graag door nem bedienen. Toen de zaak een jaar gevestigd wés, kon hij zijn oudsten zoon Dirk, die 13 Jaar werd van sohool nemen en een plaatsje geven in het bedrijf. De voor malige bloemistknecht was eigenaar van een zaak ge worden. Eet bleef goed gaan. De VLISSINGEN. Nationale Herdenkingsdag. Door het Comité Nationale Herdenkingsdag zijn aan alle burgemeesters richtlijnen toe gezonden op 3 Mei a.s. ter plaatse waar gevallen Neder landsehe en Geallieerde mili tairen en verzetsstrijders be graven liggen, op sobere en uniforme wijze een doodenher- denking te doen plaats hel» ben. Te Vlissingen liggen Neder landsehe, Engelsche, Ameri kaansche, Canadeesche en Fransche militairen begraven en van de plaatselijke verzets groep Mej. Ireen Doorenbos. Door burgemeester Kolff is daarom een uit 12 leden be staande commissie bijeenge roepen, die dezer dagen ten stadhuize vergaderde om deze plechtigheid voor te bereiden. Degenen, die bii de plech tigheid op het kerkhof willen tegenwoordig zijn, worden op geroepen zich om kwart over 7 te verzamelen voor de R.H. B.S. Vertrek in volgorde van 3 personen om 7.40' uur naar de Noorderbegraafplaats. Daar er hier geen klokken meer zijn, kunnen deze dus niet geluid worden en zal op den daarvoor vastgestelden tijd van kwart voor 8 tot half 9, van een ander signaal ge bruik worden gemaakt. Waar schijnlijk zal dit klokgelui ver vangen worden door onder broken signalen van de Schel- de-sirene. Onnoodig te zeggen dat de wandeling naar het kerkhof en het verblijf aldaar onder de grootst mogelijke stilte zal ge schieden. Aan het hoofd van den stoet gaan de nagelaten betrekkin gen van de gevallenen. Er worden geen vlaggen of vaan dels meegedragen en geen toe spraken gehouden. Wel is er gelegenheid tot het neerleggen van bloemen. Om precies 8 uur zal door hoornblazers 2 minuten stilte worden aangekondigd, ge paard met een vlaggesaluut. Een door B. en W. bij toer beurt aangewezen zangver- eeniging zal 2 coupletten van het Wilhelmus zingen,waar na de bloemenhulde kan plaats hebben. Ook de consuls van bevrien de mogendheden worden ult- genoodigd. Vanaf 6 uur hangt van zwagers, die niet wisten van den rusteloozen arbeid, het risico en (ie zorgen van het zaken doen, begonnen afgun stig te kijken naar den bloe menwinkel, waar hun zuster en zwager als vrije menschen woonden, terwijl zij zelf steeds bleven wat zij waren, knechtjes bij de ambtenarij. Toen de zaak vijf jaar be stond, Dirk was juist 17 jaar geworden, werd de bejaarde ambtenaar plotseling zwaar ziek en stierf. Daardoor kwam te voorschijn, dat Ger rit Stuiveland zijn schoonva der f 1800 schuldig was. De zwagers keken verwon derd en tegelijk begrijpend. Nu ging hun een licht op. Hun zuster en zwager „Die twee hebben, vijf jaar mooi weer gespeeld van onze duiten", zelden ze tegen elkaar. Gerrit deed een positief voorstel Hf) zou doorgaan met betalen van de gebrui kelijke rente en aflossing. Maar de zwagers voelden daar niets voor. Toen deed hij een önder aanbod en la ter nog een. Maar alles stuitte af op de telkens her haalde verklaring der erfge namen: „Wij willen ons geld «elf ln honden hebben," (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2