Het verkeer in onze havens. Begrooting Economische Zaken. Economische Unie Merland-Bélgië biedt grgote mogelijkheden. Landbouwproblemen. Veertig jaar getrouwd Ver beneden het voor-oorlogsche peil. Voor de toekomst sombere perspeotleven. Handelsverdrag met Frankrijk. Uiteenzetting van Minister Huysmane. Geen nationalisatie van bedrijven. Belangwekkende lezing van Mr Dr «Jaspar. De Zeeuwsche havenbelangen. De internationale voedselpositie, Walchersche badplaatsen kunnen weer gasten ontvangen; Voer fte Nederiandiche ha» vena la het oen sombovo tijd. Het verkeer blijft nog al tijd ver beneden het vooroor- logsche peil. De inhoud der in 1946 bin nengekomen zeeschepen be liep slechts 13 millioen ton, ofwel een vierde gedeelte van 1938; tijdens het geheele vorige jaar werden nauwe lijks 0,8 millioen ton uitvoer- goederen in de vertrokken zeeschepen ingeladen, tefjen 5,8 millioen ton in 1938. De omvang van de geloste ladin gen in onze havens bedroeg in 1946 bijna 8 millioen ton en laat zich vergelijken met 12 millioen ton in 1938. De goederendoorvoer van het eene land naar het andere, is bijna geheel weggekwijnd; het millioen ton goederen, dat hiervoor in 1946 in de havens werd gelost, was een twintigste gedeelte van voor den oorlog. Dat zijh geen opwekkende cijfers. Én het ziet er helaas niet naar uit, dal hierin spoe dig verandering zal komen. Vóór den oorlog was er een belangrijke doorvoer naar Duitschland. Maar dit ach terland is weggevallen. De Amerikanen en de En- gelschen geven er de voor keur aan, de voor Duitsch land bestemde goederen over Hamburg en Bremen te. lei den, waardoor niet alleen Rotterdam, maar ook Ant werpen in hevige mate ge troffen wordt Een der oorzaken is, dat verscheping via de Duitsche havens voor de geallieerden deviezen spaart, waarbij dan nog komt, dat de Duitsche havenarbeiders op voorwaar den werken die ver beneden die van Antwerpen en Rot terdam liggen. Hieruit blijkt weer opnieuw, dat wij niet op oon olland wonen en dat wij ook wat de loonpolitiek betreft van het buitenland afhankelijk zijn. De loonen zijn in ons land sterk verhoogd. Maar wat baat het wanneer mede als gevolg daarvan de werkge legenheid gaat ontbreken? De Nederlandsche en de Belgische regeeringen hebben nu aangeboden het verschil in kosten voor him rekening te nemen. Dat. beteekent dus een toeslag op de loonen uit de schatkist, een politiek die onherroepelijk vast moet loopen. Van belang is hierbij ook de Indische kwestie. Had de regeering het ad vies van Jhr Tjarda van Starkenborgh gevolgd, dan zouden de zaken nu waar schijnlijk anders staan. Een van de gevolgen van de heil- looze Indische politiek is, dat de aanvoer van tropische pro ducten vrijwel stil ligt. Hoe de zaken in Inaië zich zullen ontwikkelen moet nog worden afgewacht, Maar vast staat nu reeds dat van Amerikaansche en Engelsche zijde in Indië hard gewerkt wordt, om den Nederland- schen handel te verdringen. Óp 18 April is een nieuw handelsverdrag tusschen Ne derland en Frankrijk onder teekend. Dit verdrag zal één jaar geldig zijn, Gedurende deze periode zal Frankrijk naar Nederland tal van pro» ducten oxporteeren met oen vermoedelijke waarde van 9 milliard francs met name fosfaten, potasch, koloniale producten, onbewerkte en af gewerkte textielgoederen, so da, ijzer, staal, werktuigen en electro-technische producten. Frankrijk zal uit Nederland importeeren landbouwproduc ten (paarden, gecondenseerde melk, kaas, aardappefen, za den enz.). Voorts verschillen de industrieele producten met name- cokes, electro-techni sche producten e.d. »Uit de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen zal Frankrijk importeeren verschillende grondstoffen o.a. tin en rub ber. Bovendien is overeen stemming bereikt tusschen de beide regeeringen omtrent het plaatsen van nieuwe opdrach ten op langen termijn voor scheepsmaterialen en bagger- materiaal in Nederland. Belasting extra-uitkeerlng gepensionneerden. Het Tweede Kamerlid Ver meer heeft den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het vo rige jaar de belasting op de extra uitkeering voor de ge pensionneerden werd bere kend naar de maatstaven van de loonbelasting? 2. Is het juist, dat thans deze maatstaf is losgelaten en dé belasting wordt berekend naar de voorschriften van „tantiemes, gratificatiën en andere bolooningen"? 3. Is het den minister be kend, dat dientengevolge een groot deel van de extra-uit- keering aan gepensionneerdeh als belasting wordt afgetrok ken? 4. Indien vraag 2 bevesti gend moet worden beant woord, zou de minister dan willen overwegen maatrege len te treffen om den toe stand van verleden jaar te herstellen? De Eerste Kamer heeft de begrooting van Economische Zaken behandeld. By zijn be antwoording van de verschil lende sprekers, deelde minis ter Huysmans mede, dat het gebaseerd op het redelijk effi- ciëntebedrijf. Daar boven en daar beneden ligt een marge, welke speling toelaat. Er is gewezen op de zorge lijke deviezen- en goederenpo- SMOKKELCOMPLOT ONTDEKT. De douane te Glanerbrug bij Enschede is een vrij uit gebreid complot op het spoor gekomen, dat zich bezighield met het smokkelen van Duit sche motorvoertuigen naar Nederland. Het onderzoek is nog in vollen gang. Inmiddels zijn verscheidene personen gearresteerd. ZWARE DRUK VAN DB ORDENINGSMAATREGELEN. De heer H. C. Louwes, voor zitter van de Stichting voor den Landbouw, heeft in een persconferentie te 's-Graven- hage, verschillende landbouw problemen behandeld, „De ordeningsmaatregelen, welke nu op de schouders van de overheid drukken, zoo zeide hy, dreigen zwaar te worden en dat kan een gevaar gaan opleveren voor het goed func- öonneeren van onze democra tische staatsinstellingen. Een groot ambtenaren-appa raat dreigt zijn daadkracht door zyn omvang en bureau cratie te verliezen en de volks vertegenwoordiging is bijkans niet meer in staat van deze geheele overheidsbemoeiing 'n verantwoord, openbare be handeling te geven." En tegenover deze dreigende gevaren plaatste hij het feit, dat de georganiseerde land bouw in ons land gereed staat om een belangrijke vernieu wing "in 'ons staatsbestel te helpen verwerkelijken, nJ. de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie voor den landbouw, het z.g. Landbouwschap, waarvan de leidende gedachten gedra gen worden door de drie groo te boeren- en landarbeiders- organisaties. Zooals ook in het Water schap is gebeurd, moeten de bedrjjfsgenooten in den land bouw baas zjjn in eigen huis en eigen zaken regelen, wat de taak van de overheid sanmer- FEUILLETON door K. JONKHEID. 1) L Het visioen. Herinnering is een mach tige gebiedster, bijkans even machtig als haar broeder; de droom. Haar tooverstaf maakt oude dingen jong, alle doo- den weer levend, zoodat ze spreken als vroeger en zich bewegen zonder eenig onder scheid met jaren geleden. Zij roept gebeurtenissen uit ver vlogen tijd terug in het he den. Alle bezwaren van tijd en ruimte heeft zij overwon nen. Jonkheer Herman Theo- door Wevers de Bereclau staat op het balcon van zijn huls. Het huis is wit. Blank en ongerept staat het in de morgenzon, die aan den oos- telijkon horizon haar stralen vooruitzendt. Do velden lig gen vochtig van den optrek- kenden- dauw, kleine drup pels trillen aan de grassprie ten van 'tpark rondom het huls en op de teere blaadjes van ontluikende rozen. De keiyk zon verlichten en het land oók financieel zeer ten goede komen zon. Uitvoerig stond spr. ook BÜI bij de prysvaststelling der landbouwproducten. Hoe de noodzaak van een zoo doelmatig mogelijke pro ductie en redelijkerwijze zoo laag mogelijk gestelde prijzen in het kader van den strijd voor den wederopbouw van onze nationale economie ook door den landbouw met over tuiging wordt gesteld, mag men toch niet vergeten, dat de verhoudingen in den land bouw geheel anders liggen, dan in de industrie. Door de zeer aanzienlijke stijging van de bevolking in Nederland zijn wij gedwongen een intensieve landbouwpro ductie na te streven. Inten sieve landbouwproductie is evenwel naar verhouding duur. Toch bewegen zich de prijzen van sommige landbouwproduc ten in ons land op ongeveer het niveau van de wereld marktprijzen. De kostprijsberekeningen van het -Lamlbouw-cconomisch in stituut, hebben aangetoond, dat de door de regeering vast gestelde richtprijzen voor de landbouwproducten onvoldoen de zyn, ja zelfs beneden den kostprys van bepaalde produc ten liggen. Deze te lage prij zen kunnen door den landbouw niet worden aanvaard. V6or. het Dep. Zeeland van de Nederl. Mij, voor Handel en Nijverheid en de vereen. Havenbelangen te Terneuzen hield de heer Mr Dr E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-gene raal van de Nederl.-Belgisch- Luxemburgsche Douaneover eenkomst Vrijdagmiddag te Terneuzen een belangrijke le zing over de tolunie Neder landBelgië. De hëer Jaspar begon met erop te wijzen, dat plannen tot economische samenwer king niet nieuw zijn. Reeds in de vorige eeuw werden hiertoe pogingen ondernomen, in welk verband van Nederlandsche zijde de namen van Heems kerk en Kuyper moeten wor den genoemd. Na 1930 bestond er een (particuliere) perma nente economische commissie, die echter niet totstandko ming eener tolunie in haar program had staan. Douaneovereenkomst!. Er zijn als gevolg van de op 5 Sept. 1944 te Londen geslo ten drie-landen-douaneover- eenkomst drie raden inge steld, waarin zitting hebben hoofdambtenaren der drie re geeringen. De eerste is de raad voor de douanetarieven. Deze raad is erin geslaagd, ondanks de moeilijkheden (België kent b.v.-een ander systeem van heffing der dou anerechten dan Nederland) een volkomen nieuw tarief der douanerechten op te stel len. Gezien den krappen tijd van voorbereiding kon hierin het bedrijfsleven niet worden gekend. Het ontwerp moet nu nog door de parlementen wor den goedgekeurd. Spreker verzocht den vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven pas daarna gewenschte wijzigin gen aan te brengen; dit kan door een eenvoudige procedu re geschieden. De overeen komst dient echter uit inter nationale overwegingen zoo spoedig mogelijk te worden geratificeerd. Do strekking van deze over eenkomst Is, dat het heffen van invoerrechten vervalt en dat goederen uit derde landen naar hetzelfde percentage zul len worden belast. Dit beteekent niet, dat het goederenverkeer dan volko men vrij is. In de eerste phase zal het nog onderworpen zijn aan contigenteeringen en li centies en ook aan accijnzen, die in beide landen verschil lend zijn. De kwestie der om zetbelasting is practisch al ge regeld. Na goedkeuring der douanetarieven is de tolunie natuur ligt doodstil, als in verzadigd nagenieten van de nachtelijke rust. Het balcon is aan den zij gevel van het huis. Een drie tal dubbele glasdeuren, die alle wijd openstaan, geven toegang tot een kamer van gewone afmeting en tot een zaaL De matineuze toeschouwer laat* zijn blik dwalen over het uitgestrekte, keurig on derhouden park. Hij zoekt niets, hij kijkt niet uit naar iemand, hij geniet2ijn oogen vleien, zijn blik streelt, zacht, vaag, droomerlg, onbestemd. Nu gaat het park leven. Maar het is een ander park, grootscher, rijker, met vij vers en springende fonteinen. En het is fantastisch verlicht. In de boomen hangen ballon- vormigo lampions in geel, oranje en karmozijn als lich tende vruchten. Vloeibaar vuur springt Omhoog uit de fonteinen en klatert neer in do vijvers, waar gouden vls- achen langzaam rondzwem men met schaarsche bewe gingen van hun trage licha men en- poms hot vreemde licht onverwacht terugkaat sen in den spiegel van hun zwijgend oog. De grond ia een feit geworden. Zoolang in unie België door Nederland- Nederland de schaarschte aan sche producten tegenlage grondstoffen en deviezen nog prijzen overstroomd worden, bestaat, moet nog met con- volkomen ongegrond is. tingenteeringen en licenties j De havenkwestie, worden gewerkt. Dit kan al- leen vrijgelaten worden, wan-1 oplossing der haven neer het monétair régime een kwesties tusschen Antwerpen feit is geworden. 1 en Rotterdam zal uit de locale i sfeer moeten wórden getrok- Handelsaccoorden. i ken in de nationale sfeer. De De tweede raad, n.l. die oplossing is gelegen in een voor handelsaccoorden, heeft taakverdeeling in de havens tot taak gemeenschappelijke en niet in een taakverdeeling handelsverdragen met andere in het achterland. Daarbij zal landen af te sluiten. Een ver- zeker rekening met oude blijdend symptoom is, dat de!rechten worden gehouden, delegaties op de le Londensche doch niet minder met de ty- conferentie in 1946 één lijn pische outillage der havens, trokken, doch thans op deHelaas is het niet gelukt, in voorbereidende conferentie te de betreffende commissie zit- men onder in zijn bedoeling ligtde be- sitie. Spreker ziet hierin ech- moeiingen met tal van de- ter geen reden de situatie pes- tails in het bedrijfsleven te simistischer in te zien dan beperken zoodra dat door drie-kwart jaar geleden toen een afloopen der schaarsch- hij zijn ambt aanvaardde. Er te-economie mogelijk wordt.is géén reden om te suggeree- Het zal hem aangenaam reh, dat men zich plotseling in zijn, wanneer hij geleidelijk een impasse bevindt. Wij leven aan meer zal kunnen „leu- nu eenmaal van de hand in de nen" op organen, uit het be- tand en dat zal nog wel ge- drijfsleven zelf voortgeko- j ruimen tijd duren, men. Verder zijn verschillen- de diensten reeds aanmerke- "vJ? verbinding lijk ingekrompen. Men kan -Nederlandsche en echter niet in sneller tempo economie afbreken dan het afnemen van een nood-economie toé-1 A staat Men zy dan echter niet al- Spreker verklaarde er niet v°°rr Nederland voor te voelen om natiohali- f i,™" saties of socialisaties van'be- l 7 B®" dry ven te forceeren zoolang ™cd verzorgd. Juist daar- alles er op gericht moet zijn rijn, de productie zoo hoog moge- ^®d?rIand£ch lntel" Hik on to voeren en Hat iifict lect en Nederlandsche erva- nu deze kwesries nog zoo hUn ro1 kunnen bl«ven zeer omstreden zy*n. j Dit houdt geen miskenningInderdaad wij zullen nog in der principieele voórstan-1 eenige jaren op credieten zijn ders. De practyk echter aangewezen. Het feit, dat dit maant tot voorzichtigheid ten buiten onze schuld ligt en hier deze. Ook tegenover het bui- een betrekkelijk sociale vrede tenland kan men zich op het heerscht, zal ons hopelijk de oogenblik op dit gebied niet noodige goodwill verschaffen. aan experimenten wagen. I Aan de aanschaffing van in- Tusschen de uitersten van de vesteeringsgoederen en de op- liberale en de geleide econo- voering Van de productiviteit mie moet toch nog een vol- zal alle aandacht worden ge- één groote, geniaal bedachte, symetrische teekening van licht, licht, licht. Op het groote gazon voor het huis ligt het wapen van het ge slacht Van Hiemertsga, dertig vierkante meter groot ge vormd door brandende vet potjes ïusschen net gras. Rondom dp vyvers en langs alle paden en perken slinge ren zich kunstig gevarieerde randen en overal in het park schitteren kleine ylammetjes, die zich samenvoegen tot groote bloemmotieven of tot spreuken en zegenwerischen voor bruid en bruidegom. Gezien vanaf het bordes of staande op een der balcons is het park één groot bor duursel van lichtend kant werk. De ballons ln het ge boomte en de duizenden lichtjes op den grond maken het park tot een sprookjes wereld, die roerloos ligt in de schemering van zacht gelijk matig licht onder een met sterren bestrooiden hemel. Geen plekje }s er duister cn geen schaduw beweegt zich, want het licht schijrit van alle zijden en is overal even zacht. Honderden toeschou wers groepen saam op den weg, gevangen in de beko- Genève reeds tot één gemeng de delegatie zijn samenge smolten. De economische nnie. De raad voor de economi sche unie heeft de zwaarste taak. Deze economische unie beteekent, dat de drie landen, met behoud van ieders staat kundige souvereiniteit en on- afhankelykheid, op econo misch gebied een eenheid vor men. Deze raad heeft zeven commissies, n.l. voor land bouw, voedselvoorziening en' visscherij, voor industrieele doeleinden, voor contingentee- ringen en licenties, voor prij zen, loonen en monetaire vraagstukken, voor haven- en transportvraagstukken, voor overzeesche gebiedsdeelen (welke echter nog niet is sa mengesteld) en voor de statis tiek. Een. achtste commissie zal nog in het leven worden geroepen voor de Duitsche vraagstukken, Monetaire vraagstukken. Allereerst dient het mone taire vraagstuk' te worden op gelost. De feiten zyn, dat Ne derland vele credieten van België ontvangen heeft, het geen by een econ. unie niet mogeiyk kan zyn. Het is noo- dig, dat de pariteit'van franc èn| gulden absoluut onaantast baar is en geen der landen kan gaan devalueeren. In de toekomst is wellicht een ge heel .nieuwe munteenheid voor de drie landen mogeiyk. Wan neer men een wederzijdsche investeering wil zien, moet nu reeds bekend zyn, waaraan men straks in monetair op zicht tóe is. De land- en tuinbouw der beide landen moet zich vry kunnen ontplooien en door on derlinge afspraken, maar vooral door specialisatie zal getoond moeten worden, dat de vrees onder de Belgische agrariërs, als zou bij de econ. ring van het bovenaardsche schouwspel. Als het uur van midder nacht begint te naderen, is de feestzaal in 't huis gereed, volledig toegerust en badend in een zee van licht. Tien tallen bloemstukken, palmen en bloeiende planten, door bekwame handen gerang schikt, op den grond, op ta fels, buffetten en schoor steenmantels, versieren de zaal. Een lange tafel staat gedekt met schittering van kristal en zilver en oud por- celéin uit den familieschat van het ryke, eeuwenoude, geslacht van Hiemertsga, vleesch- en vischcouverts, wijnglazen in verschillende kleur en vorm voor Rynwyn by de visch, Bordeaux by vleesch en gevogelte, zoete Grieksche en Spaansche wij nen voor de dames en wydo bokalen van geslepen kristal op hoogen voet voor Cham pagne. De gasten stroomen bin nen. Jonge schljnjonge en bejaarde dames, schitterende toiletten en ontbloote halzen, nu korte pelsjes en struisvee renbont zyn afgelegd. Juwee- len in zilver en platina, kost baarheden in goud, Officle- ting te doen nemen door ver tegenwoordigers der kleinere havens. Geiykgerichte econ. politiek. Vervolgens zal een gelylcge- richte industrieele, sociale (soc. verzekeringen) en fiscale politiek (vraagstuk loonen en prijzen b.v.) moeten worden gevolgd. In de econ. unie kan het niet bestaan, dat b.v. Ne derland publiekrechteiyke be- drijfsorg. met verordenende bevoegdheid kent en België niet. Vast staat wel, dat geen enkele richting in België naar dezen corporatieven vorm (uitvinding der Duitschers) terug wil. Nadat de heer Jas par gewezen had op de groote belangstelling, die deze unie overal ter wereld heeft kwam hy tot de conclusie, dat het thans eenvoudig plicht is ons nauwer aaneen te- sluiten. Wanneer de overzeesche ge biedsdeelen zich aansluiten, zullen wy de derde macht in den wereldhandel zijn. Tot standkoming der economische unie beteekent bovendien een positieve bijdrage tot de paci ficatie van dit deel van Euro pa, want een economische eenheid zal ook een politieken vrede met zich medebrengen. In de beèpreking werden nog eenige detailpunten toe gelicht. Op de vraag naar de mogeiykheden voor de havens van Vlissingen en Breskens kon Spr. niet dieper ingaan; hij refereerde zich slechts aan Spaaks uitspraak, dat in over leg met en in het belang van beide partyen gehandeld zal worden. De leiding van deze byeen- komst berustte by burgemees ter Mr P. H. W. F. Teilegen van Terneuzen. Het industrieele 2-jarenplan van Tsjecho-Slowaküe is in Maart voor 106 pCt ten uit voer gebracht. ren in fijn laken, gouden kragen, onderscheidingstee kenen, eerekruisen, rinkelen de sporen: Heeren in civiel, rok, ridderorden, smettelooze fronts, aristocratische gezich ten, gesoigneerde handen, gouden ringen met edelsteen. Aan het hoofd van de tafel ziet hy zichzelf. En naast hem zün Margaretha, geboren Ba ronesse Van Hiemertsga, want het is hun feest, de groote dag van hun leven. Generaal Barojj Van Hiemertsga en gemalin zyn gastheer en gast vrouw. Hun dochter Marga retha trouwt met Jonkheer Herman Theodoor Wevers de Bereclau. Binnen enkele dagen zal dit veertig jaar geleden zyn. Nu ryst de zon boven de kim, breekt door de morgeh- hevels, giet haar stralen vol en breed over de boomtop pen, het huts on over den kleurenrijkdom van de ont luikende bloemen in het park en roept den peinzqnden droomer uit het Land der Herinnering terug in zyn eigen omgeving van eiken dag. (Wordt vervolgd.) doend constructieve weg te bewandelen zyn. Wat de uiteenzettingen van diverse leden over de pu bliekrechtelijke bedrijfsorga nisatie betreft, lykt het spre ker niet passend daarop thans reeds in te gaan. fa afwachting van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zal de economische raad van vöor den oorlog weer worden opgericht. Deze raad had een zeer goede traditie. Dit is een besluit van de re geering, genomen In overleg met don raad vnn vakcen trales. Wat betreft de vraag een deel van deviezen uit export aan bedrijven ter beschikking te stellen deelde spreker mede dat een interne ambtshalve door hem in het leven geroe pen voornamelyk uit verte genwoordigers van het be drijfsleven samengestelde ad viescommissie hem om diverse redenen heeft geadviseerd dit niet te doen. Wat het prijzenbeleid be treft zeide spreker zich ver plicht te gevoelen tot het'voe- ren van een zoodanig beleid dat de sociale rechtvaardig heid niet in gedrang komt. En dit zoowel naar de zy'do van den werknemer als van den Ondernemer. Er zyn inderdaad ondernemingen, welke relatief vry hooge winsten maken, maar men moet daarby niet uit het oog verliezen, dat ook het efficiënt maken en hou den van den bedrijfsinventaris thans hooger bedragen vor dert. Bovendien is het prijsbe leid t.a.v. de ondernemingen schonken. Herbert Hoover somber gestemd. Herbert Hover, ex-presi dent van Amerika, die eeni- gen tyd geleden een onder zoek heeft ingesteld naar de voedselpositie in Europa, heeft verklaard, dat de inter nationale vooruitzichten op het gebied der voedselvoorzie ning mistroostig zyn en wel licht het volgend jaqr nog slechter zullen worden. Tenzy in Europa, vooral in Duitschland en Oostenryk, weer normaal kunstmeststof- feti kunnen worden geprodu ceerd, zullen de voedselrelce- ningen van de voormalige vijandelyke landen voor on- bepaalden tyd door de geal lieerden betaald moeten wor den. Hoover wees er op, dat de geheele wereld afhanke- lyk is van den uitvoer van levensmiddelen uit de "V. S., Canada, Argentinië en Aus tralië. Hy gaf toe, dat 'voor de productie van kunstmest stoffen in Duitschland en Oostenryk installaties noodig zijn, die ook voor de vervaar diging van munitie zouden kunnen worden gebruikt. Een voortgezette vernietiging van deze installaties zou echter neerkomen op betaling van Duitschland's voedsejreke- ning door andere landen. Zoowel de V. S. als Groot- Brittahnië gaven 300 millioen dollar per jaar hiervoor uit. BADHOTEL IN DOMBURG WORDT GEOPEND. PLANNEN VOOR GROOT FAMILIEPENSION TE VROUWENPOLDER. SPAART DE JONGE AANPLANT IN DE DUINEN. Moest in een vorig artikel worden geconstateerd, dat er dezen zomer zeer vele vacan- tiegangers in de Walchersche badplaatsen worden ver wacht, zóó veel zelfs, dat ze niet allen geplaatst zullen kunnen worden, thans gaan we nog iets zeggen over de situatie in Domburg, Oostka- pelle en Vrouwenpolder. Domburg. Het gemis van de groote hotels wordt hier nog zeer sterk gevoeld. Vele oude be kenden willen ook dezen zo mer naar Domburg komen en V.V.V. doet haar uiterste best, zooveel mogelijk badgasten onder te brengen. Er zijn thans ongeveer (150 bedden beschikbaar tegen 350 in 1946. Het Badhotel wordt geopend en hierin kan aan velen onderdak worden verschaft. Waarschyniyk zal dit sei zoen ook hotel de l'Europe nog in exploitatie komen. Èn verder zullen een 7-tal pen sions menschen kunnen ber gen. Dat zijn „Golfzicht", „Marezate", „Duinlust", „Zo- merlust", „de Brouwerij", „Westeinde" en „Walcheren". Verschillende huizen zyn reeds voor korter of langer tyd aan de badgasten ver huurd en een aantal parti culieren heeft zich, evenals vroeger, bereid verklaard, in de zomermaanden het huis met badgasten te deelen. Vol wordt het dus wel in Dom burg, al is de capaciteit nog slechts Z van doorheen. Een verheugende mede- deeling is ook, dat het Bad paviljoen, dat het vorige jaar reeds gedeelteiyk in gebruik was, met het zomerseizoen weer geheel in exploitatie zal komen. Er zal volop genoten kun nen worden van bosch, duin en strand. Het strand is ge zuiverd en uitgezonderd en kele gedeelten ln de duinen en de bosscheö (die goed zyn aangeduid.) zyn deze verder geheel mynenvrlj. De door gangen naar het strand, waar van twee vlak voor de kom der gemeente, zyn ook in orde. Op het strand zullen de

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2