De explosie op Helgoland. Hei ge&wka* UwweiijU. Wederopbouw en Volkshuisvesting. Bandoeng hoofdstad van de Indische republiek? Een Neder landsehe leening. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wordt het rooken in Engeland duurder? J&ZUt Of* (Uto oevu. TJitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Ylissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Kou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen, Vlooawyk- straat, Telefoon 20S2. ZEEUWSCH DAGBLAD Op en wtderpanfl Zon en Maan. 3e JAARGANG No. 622 Zaterdag 16 April 1047 Abonnamenliprlji f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12'2 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 Cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met veste medewerking van: BARON Mr W. F. E. v d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds Rv SLOFSTRA te Vlisslngen en Ds W. VROEGINDEWEY «e Poortvliet Zondag. Zon op 5.35 u., onder 19.44 n. Maan op 6,42' u, onder 18.55 tu (M.E.T.) Hoog water te Vlissingen Zondag 20 April: 1.30 u. 1.79 m, 13.56 n. 1.98 m. Het leven is vol groote te- vanwege de hardigheid van genatellingen. Dit geldt niet des menschen hart. het minst van het huwelijks leven. Men heeft deze tegen stelling wel eens willen om vatten door de woorden: het huwelijk is een verborgen heid en een gebod. Het huwelijk is een ver borgenheid. Het is immers in zijn wording dat groote geheim, dat twee elkander vreemden tot elkander trekt. Waar het huweljjk een won derlijk geheim blijft, onna speurbaar voor het verstand, daar bloeit het ware geluk. Hoe schoon is de dag des huwelijks gewoonlijk in het leven. Op dien dag ontmoe ten twee menschen elkander in de hooge verwachting des levens. En waar het huwe lijk in zjjn voortgang zich steeds meer openbaart als een verborgenheid, daar blijft dit onnaspeurbaar geheim, dat man en vrouw, ondanks hun verschil in lichamelijke nooden, ondanks hun ver schillende belangstelling ten opzichte van de rijkste ge beurlijkheden des levens, on danks het groote onderscheid in het dagelijks beleven van de gewaarwordingen van ziel en lichaam, zoo innig met elkander verbonden zijn, dat het zijn uitdrukking vindt in de woorden: deze twee zul len tot een vleesch zijn. Hoe onwaarschijnlijk lijkt het daarom op den dag des huwelijks en alle dagen daar aan voorafgaande, waarop ge droomd werd van het innig geluk in de vervulling van den wensch om alles voor elkan der te mogen zijn en elkan der te dragen op de vleuge len der liefde, dat daar da gen konden komen met zulk een gansch andere beleving. Dagen, waarop zij elkander tot een kwelling inplaats van tot een vertroosting zijn. Da gen zelfs waarop zij elkan der niet tot een lust,maar tot een last worden. Daar zijn dilcke boeken geschreven over huwelijks- nood en huwelijksleed. Vele moeten de huwelijksmoeilijk heden van onzen tijd zijn. Het is goed om in dit alles niet te vergeten, dat het hu welijk een verborgenheid is. Om der zonde wil overkomt naar de woorden van ons hu welijksformulier ook den ge huwde veel kruis en tegen spoed. Veel leed doet de mensch zichzelf aan. Zijn on buigzaam karakter, zijn trot- sche wil, zijn zelfzuchtig be- geeren, zijn in zichzelf hate- telijk en hatend karakter naar het woord van den apostel zijn daar de worte len van. Ook in de verbor genheid van het huwelijk werken deze zondige eigen schappen van den mensch en veroorzaken daar vele moeilijkheden. Maar juist on danks dit alles blijft het hu welijk een verborgenheid. Dit alles is er vaak ondanks die sterke wederkeerige ge negenheid, die daarom elkan der telkens weer doet vin den in die verborgen een heid. Het huwelijk is ook een ge bod. De Heere heeft veror dineerd, dat die twee waren een zouden zijn. Met het ge bod nu kan de zondige mensch niet overweg. Het ge bod is voor hem een oorzaak tot overtreden geworden. De groote bedreiging van het huwelijk komt dan ook van de zijde der echtelijke ontrouw. Zeker kunnen ook andere oorzaken een samen leving als het ware onmoge lijk maken. De hardigheid des harten kan groot zijn. Men kan elkander op geen enkele wijze meer kunnen verdragen. Een der oorzaken is daarbij menigmaal het ver schil in geloof én beleving zijner godsdienstige gevoe lens. Vooral waar tijdens het huwelijk een van beide par tijen zich los moesf maken van een wereldsche levens wijze heeft dit vaak tot scherpe botsingen en tegen stellingen geleid. - Dat dit alles tot scheiding aanleiding gegeven heeft is in verhouding tot de oorzaak van ontrouw betrekkelijk zeldzaam. Waar de derde in het leven kwam, daar kwam de breuk tusschen wat onscheidbaar saamgevoegd werd. Daar werd het leven, wat men zich tevoren als een hemel op aarde gedroomd had tot een hel. Vandaar ae barm hartigheden des Heeren, wel ke om der zonde wil de or dening der echtscheiding gaf Nti moeten wij dadelijk hier de opmerking aan toe voegen, dat het niet zoo staat, dat bij overspel echtscheiding geboden is, men geve daar goed acht op, maar dat echt scheiding is toegelaten, Wie meer dan anderen vanwege zijn ambt met de geheimnis sen van het leven, ook vaq het huwelijksleven in aanra king komt, weet d,at dan het aantal gebroken huwelijken helaas nog veel grooter zou zijn. Daar is veel ontrouw, welke verborgen blijft. Daar is ook veel ontrouw, welke evenals het huwelijk zelve een onverklaarbaar geheim is, en welke alleen verstaan wordt uit de geneigdheid om het gebod Gods te overtre den. Daar waar ondanks dit al les de liefde niet verloren ging, wordt het woord des Heeren bevestigd, dat zij alle dingen bedekt en dat de liefde alle dingen verdraagt. Waar de liefde echter ge- bluscht werd en waar de ge legenheid op een ander overging, daar is op den duur geen samenleving meer mo gelijk. Daar is het huwelijk gebroken en een toestand in getreden die erger en zwaar der is dan de dood. Dan is het huwelijk ook verstorven, de zondedood heeft het ont bonden. En evenals de zonde een scheiding maakte in die on verbrekelijke band van Schepper en schepsel, zoo verbrak zij ook de band van het huwelijk, welke in dien hooge* band haar schaduw beeld vond. Het huwelijk zal om der zonde wil beschermd moe ten worden tegen alle aan slagen Van den mensch, welke zich aan Gods gebod niet wil onderwerpen. In het huwe lijk zal ook de mensch door de ordeningen des huwelijks tegen zichzelf beschermd moeten worden. Ten zeerste moeten vrij dan ook verwer pen, alle poging om de hoog heid en de heerlijkheid van het huwelijk te ontluisteren door er een zuivere men- schelijke wilsbeschikking van te maken, welke men naar menschelijk believen begin nen en eindigen kan. Alleen in de verborgenheid van het huwelijk ligt het geheim van het ware geluk. Daarbij in de gehoorzaamheid aan het ge bod. De grondzuilen van het waarlijk gelukkige huwelijk liggen dan ook in oprechte trouw en ware gehoorzaam heid. En men vergete dgn ook nimmer, dat een gebroken huwelijk in hun geluk en be stemming gebroken men schen achterlaat. Dit moet zelfs in de wereld erkenning vinden, Dr Tazelaar heeft dit aan de hand van een aantal romans jcz Zijn Huwelijks probleem in de Literatuur breedvoerig toegelicht. Doch daarbij vergete men nimmer, dat wij onder de genade en niet onder de wet mogen leven. Hoe diep heeft juist de kerk der Reformatie dit verstaan en hoe schoon in toepassing gebracht. Want dit is het toch waar het in de grond ook bij dit vraag stuk voor ons om gaat. W. V. het euvel der samenwoningen, aanbouw van boerderijen, De Eerst® Kamer beeft na een kort debat de begrooting Van Openbare Werken en Wederopbouw z.h.s. aangenomen. Een opwekkend debat was het biet, Sombere klanken wer den gehoord. De heer N ijk amp van de K.VJ3. pleitte voor spoedige decentralisatie bij den wederopbouw, uitbreiding van den bouw van montagewoningen en vereenvoudiging van de ont eigeningsprocedure. De beer Kraayvanger (K.V.IV), die als Wethouder Van Rotterdam, de problemen van den Wederopbouw Van *abQ kent, drong voor alles aan op likwideering van den ^papierwinkel", welke steeds meer bestrijding ondervindt. Direct na de bevrijding heeft de regeering de moeilijk heden onderschat en teveel optimisme ten toon gespreid Waardoor een „vertrouwenscrisis" is ontstaan, waarvan spjc. hoopte, dat ze door den minister zal worden overwonnen. Bij het verleenen der schadevergoedingen moet men er van uitgaan, dat de getroffenen slachtoffers werden van 'n natio nale ramp. Aan de gemeenten moet men méér vrijheid geven: decentralisatie, geen centralisatie. De heer Schippers CAJt.) wees op het belang van het cultureele werk in de kampen voor arbeiders van den weder opbouw en herinnerde aan den grooten achterstand in het bouwprogramma van boerderijen. Verder kwam hij op voor een goede huisvesting voor de landarbeiders, aan wie Neder land een eeresehuld heeft af te doen. Bij de beantwoording der sprekers verklaarde minister N e h e r p.m. dat voorloopig nog geen eind zal kunnen wor den gemaakt aan liet euvel der „samenwoning". Eerder valt te verwachten, dat de eerste jaren nog in grooter mate gezinnen zullen moeten samenwonen. Ook met betrekking tot den aanbouw van boerderijen kon spreker nog geen gunstige perspectieven openen. Wat de rechtvaardige verdeelingsder schadelasten betreft, binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij deze materie zal worden geregeld. Spr. gaf toe, dat het bouwwezen nog wel kan worden gerationaliseerd. De gemeenten zullen méér worden ingeschakeld; inderdaad moeten alle instanties de schouders zetten onder het gewel dige werk van den wederopbouw: gezamenlijke kracht schept groote kracht, Het poellieht ^an Donderdagavond. In den avond van 17 April werd een buitengewoon fraai pooilicht in ons land waar genomen. Velen zal dit hebben doen denken aan het sterke pooi licht van Januari 1938. Het meest opyallende was ditmaal de voor ons land zeer zeldzame Corona, welke tij dens het maximum der ont wikkeling omstreeks 23 uur gevormd werd in het ster renbeeld de jachthonden. Omstreeks 22 uur werd een zeer lichtsterke meervoudige boog gezien, welke van het Westen naar het Noord-Oos ten verliep en zich tot onge veer 40 graden boven den lenstructuur in déze bogen steeds sterker. Onder sterke roodverkleuring gingen zij over in een schitterende dra perie, hetgeen leidde tot de vorming van de Corona. m Franz Werner Bobe, voor malig prior van de orde der Malthezer ridders, is te Praag opgehangen. Hij was schuldig bevonden aan het geven van inlichtingen aan de Gestapo. Zooals gemeld heeft Hugh Dalton, minister van Finan ciën, tijdens de bespreking van de begrooting voor 1947 in het Lagerhuis een prijsver- hooging voor tabaksartikelen in het vooruitzicht gesteld. Hij stelde voor de invoerrech ten op tabaksblad ongeveer met 50 pet te verhoogen. „Het gevolg zal zijn ik deel u dit nu maar onbarm hartig mede aldus minis ter Dalton, „dat de prijs van 20 sigaretten van 2 sh 4 d op 3 en 4 d zal komen (inter ruptie van een Labourlid: „schande". De meeste soorten pijptabak zullen ongeveer penny per ounce omhoog gaan (inter ruptie van een ander Labour lid: „schande", Ons huidig tabaksverbruik bedraagt aan gewicht meer dan 250 milli- oen Engelsche ponden' per jaar, waarvan ongeveer 80 uit de V.S. wordt geïmpor teerd. Wij rooken in het to taal veel meer dan wij als land kunnen betalen en er is van verschillende zijden aan drang op mij uitgeoefend om deze te zwaar belaste begroo ting te verlichten", aldus Dalton. VOOR DEN ZONDAG. En ah Aai nu morgenstond geworden wat, ttond Jezus op den oever." Joh. 91: ia. Xr it een opmerkelijke ver scheidenheid in Christus' ver- tohijnimgen aan de Zijnsn tus- eohen Zijn Opstanding en Hemelvaart. Zoo openbaarde Jezus Zioh aan de eee van Tiberias in Zijn wondere wegen en handelingen aan Zijn discipelen. Treffende gedachte: Jezus op den oever van Gennesareths meer en Zijn jongeren aan 't eind van hun enoeizemen ar beid, afgetobd, diep teleur gesteld. Want zij hebben niets gevangen. En nü was ie beste tijd voor het vissohen voorbij. Hun hoop ie- afgesneden. Maar..,. Jizus staat op den oever. Hij Imam. wel laat, in den morgenstond, aan het eind van de vierde nachtwak». Doch Hij komt nooit t e laat I Wondervol qn heerlijk hebben die zeven dit mogen ervaren vanwege Zijn machtwoord, in die rijke uitkomst. Hij ontledigde om te ver- Vullen. Zij moesten aan het EIND "komen, tot 't „neen" op Zijn vragen. Zij touden dan niet tegenspreken. Ziet •timaar: zij gehoorzaamden Zijn Woord I En hoe verrat eend wat de teg en l Jezus op den oeverZou Hij zoo nóg niet handelent Ach, kwam de mensch eens aan 't eind van zijn vruchte loos pogen om self da oplos sing van de problemen des tijds te bewerken, buiten God om. Hoe arm ons land is, hoe vreeselijk de afval, teou nog niet te laat zijn! Hij kan hel pen, Hij 'alleen! Gij, die worstelt om van de zondemaoht bevrijd te worden, gij, die eindeloos tobt over da waarome van V'w lijden, van Vw kruisweg; gij, die mis- sohien al zoo lang uitziet om tot geloof'somhelzimg van Chris tus als Dw persoonlijken Borg te komen, weet het: Jezus staat op den oever. Hij ziet V en kent Dw worstelen. Maar Hij houdt Zioh verborgen, on bekend. H\j ontledigt V, op dat gij aan t eind zoudt komen van Dw doen. Dat ge NIETS hebt im uzelf. Zóó komt er plaats voor Zijn ver vulling. Zóó redt Hij, Godde lijk, wondervol! Zóó brengt Hij tot blijden geloof sjubel: ,fHet is de Heere!" En zóó doet Hij ook aam Zijn vCrkwikkenden maaltijd verstaan, dat er niets van bij is, maar dat alles door Hem bereid is. t Kolenvuur met het brood en de visah. Maar dim moogt ge toch van Zijn weldaden aan Zijn voeten brengen en in stilheid 't bewonderen, hot groot en goed hij is! ,fEn niemamd van Zijn 'dit- oipelen durfde Hem vragen: „wie zijt GIJf Wetende, dat het de Heere was!" Afijn God, V zal ik eeuwig [loven, „Omdat Gij thebt gedaan!" Tholen, Ds VAN LEEDWEN. De bevolking niet geestdriftig gestemd. Vslgend jaar overschot van rubber? De heer CoHyer, de presi dent van de Goodrich Compa ny voorspelde tijdens, de jaar- lijksche vergadering van aan deelhouders, dat het wereld aanbod van synthetische en natuurrubber in 1948 grooter zal zijn dan de vraag en dat het dan van de prijzen zal af hangen hoe groot de hoeveel heid zal zijn, die van ieder de zer rubbersoorten zal worden verbruikt. Hij beval het in voeren aan van een rubber- programma, „gebaseerd op den grondslag van de concurree- rende onderneming", alsmede het handhaven van de be staande productiefaciliteiten voor synthetische rubber van de Amerikaansche regeering. MINISTER LIEFTINCK EN DR VAN MOOK NAAR AMERIKA? In verband met de komst van minister Lief- tin ck naar Batavia ver neemt Aneta, dat bet geenszins "uitgesloten is, dat na besprekingen te Batavia over de finan cieels positie van Neder land en Indië, minister Lieftinck en Dr van Mook zich naar Amerika zullen begeven, waarbij ook de mogelijkheden tot het ver krijgen van een geldlee- ning ter sprake zouden komen. Gewapende roofoverval. Twee mannen overvielen Donderdag den 52-jarigen rij wielhersteller G. van de Burg met zijn 23-jarigen knecht H. J. de Neef in zijn winkel aan de Bovenstraat te Rotterdam. Zij werden door de mannen, van wie een een pistool op noordelijken, horizon verhief, j hen gericht hield, in een kast Hieronder teekende zich zeer opgesloten, die daarna met fraai het z.g. donkere seg- een kist en een fiets gebarri- ment af. cadeerd werd. Daarop ver- Na 22.40 uur ward da atra- dwanan zij met aen damta- Besprekingen over Indische aangelegenheden. Moderne democratie. Naar aanleiding van' een bericht in „Trouw" over een bezoek o.m. door een drietal vooraanstaande figuren van de P. V. d. A. (Mr Joekes, 'Prof. Logemann en de heer Vorrink) aan den minister president gebracht in ver band met de NederL-Indische aangelegenheden, kan de N. R. Crt. meedeelen, dat het initiatief tot deze bespreking 'niet van genoemde afgevaar digden, maar van den minis ter-president is uitgegaan. De zaak is dus deze, dat de regeering bij de behandeling van zeer gewichtige aangele- 1 genheden geen contact zoekt met het parlement, maar met' 'de leiding vai^ de P. v. d. A. Moderne democratie en een heerenrijwiél. De da ders zijn nog niet opgespoord. Naar „Ass. Press" uit Ban doeng seint is, de autoweg, Welke Batavia via de Poentjak met Bandoeng verbindt, sinds korten tijd weer vrij voor het burgerlijk verkeer. Er is daar veel veranderd sinds een jaar geleden, toen Britsehe con- vooien zich vechtend een weg moesten banen naar de bele gerde stad op de hoogvlakte. Het eerste, dat bij aankomst te Bandoeng opvalt, is de .„leegte" in deze stai In de twee groote hotels, „Homann" en „Preanger" kan men zoo maar een kamer krijgen: een ongekende weelde in vrijwel alle steden van den Archipel. Het bericht, dat Bandoeng tot republikeinsche hoofdstad zal worden gemaakt, heeft wel eenige opschudding teweeg ge bracht. Men is er voor het overgroote deel Nederlandsch georiënteerd; de republiek be zit er dan ook geen enkelen ambtenaar en geen enkele krant. Trouwens, ook de Soedanee- sche bevolking is niet bijzon der geestdriftig gestemd over liet republikeinsche streven. Dé oud-regent van Garoet, Kartalegawa, heeft sinds eeni- gen tijd een beweging in het leven geroepen, welke voorne mens is een Soedaneeschen staat, los van de republiek, te vormen. Deze beweging wordt te Djocja beschouwd als een „organisatie van stroopoppen, door de Nederlanders geïnspi reerd". Met dat al schijnen de repu blikeinen toch een gevaar te zien in de min of meer pro- Nederlandsch gezinde bewe ging van Kartalegawa. Bomme wordt niet gewenscht. Het republikeinsche Nieuws blad zegt in een artikel over de reis van de ministers Beel en Jonkman naar Indië o.m. het volgende: „Indien deze ministers eerder waren geko men, zouden er geen groote bokken geschoten zijn zooals in de laatste vijf maanden. Ook thans staat men op het punt misschien den grootsten bok te schieten. De benoeming van Romme zou een onvergeeflijke fout zijn. De Indonesische har ten, die zich thans Voor de Nederlanders beginnen te ont sluiten .zouden weer herme tisch gesloten worden door deze benoeming". Het blad constateert het be gin van een nieuwe strooming onder de Nederlanders en haalt aan het herstel van het Indonesisch bestuur te Modjo- kerto en Buitenzorg. Men zou echter een groothe spontane tegenactie ontmoeten in geval van een benoeming van prof. Romme tot gouverneur-gene raal. Buitenlandsche vertegen woordiging der republiek. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat vertegenwoor digers van de Nederlandsehe en de republikeinsche regee ring besprekingen hebben ge voerd over de wijze, waarop de Nederlandsehe 'buitenlandsche dienst gereorganiseerd zou kunnen worden, zoodat een In donesische afdeeling als onder deel van den Nederlandschen dienst, wordt ingeschakeld. Volgens Indonesische bron nen bestaat de verwachting, dat door deze besprekingen voor de republiek een weg ge opend zal worden om verte genwoordigers te zenden naar landen als Australië, India, Malakka en Egypte op een wijze, die voor de Nederlan ders aanvaardbaar is' en in overeenstemming met den geest van samenwerking vol gens de overeenkomst var, LinggadjafL, m De 8000 employé's van het bus- en tramverkeer te Bom bay hebben na 23 dagen sta king besloten weer aan het werk te gaan. Zij krijgen 50 pCt loonsverhooging. m Een gedeelte van het Ame rikaansche vlooteskader, dat voor manoeuvres een reis in het Middellandsche Zeege bied maakt, is te Athene aan gekomen. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft bepaald, dat de werkgevers bij collectieve contracten uit sluitend bij de industrieele vakvereenigingen aangeslo ten werknemers m dienst mogen nemen. Met een enorme ontploffing zijn gistermiddag precies te 12 uur Ned. tjd de militaire versterkingen van Helgoland verwoest. Daarmede heelt Helgoland precies op denzelfden dag waarop het twee jaar geleden door oen zwaren lucht, aanval werd getroffen, opgehouden ala eilandvagting te bestaan. Ongeveer 6700 ton munitie en ontplofbare stoffen in da onderaardsche gangen en ruimten veroorzaakten de grootste ontploffing die Europa ooit heeft meegemaakt. Door een onkelen druk op. een knop bracht lieutenant-commander Frances Mildred van de Britsehe vloot, die zich aan boord van het Britsehe kabelschip Lasso bevond, de ontploffing teweeg. Tegelijkertijd werd de ontploffing ook teweeg ge bracht door den torpedojager Bleasdale, door middel van draadlooze telegrafie. aldus de waarnemer. „Zoodra de ontplofbare stoffen tot ont branden waren gebracht, ste gen ontzaglijke, walmende rookkolommen tot Wolken- krabachtige hoogte op. On middellijk daarop zag men twee geweldige wolken in paddestoelvorm als bij de atoomproef op Bikini. Zes mi nuten na de ontploffing was de wolk meer dan 2400 meter hoog en 1600 lang en breed. Welke uitwerking de ont ploffingen precies hebben ge had, zal men op vroegst Zon dag te weten kunnen komen, omdat het eiland pas over twee dagen betreden, mag worden. Zondag zullen experts Van de Britsehe vloot de eersten zijn, die dan een overzicht van de resultaten krijgen. Commander Colver, die de geheele actie heeft voorbereid, verklaarde, dat de zuiver mili taire installaties, zooals de batterijen, de onderaardsche tunnels en de duikbootkaze mat, in elk geval volledig Ver nield zullen zijn, omdat daar vooral de ontplofbare stoffen waren opgestapeld. In welke mate het eiland zelf echter heeft geleden, kan men slechts gissen. Een andere Britsehe marine-officier verklaarde, dat het niet aan te nemen is, dat het eiland uiteengereten zou zijn. Waarschijnlijk hebben de Noord- en de Zuidwestpunt van het eiland het meeste ge leden. Een verslaggever van den „Deutsche Presse"-dienst, die zich op een schip ongeveer 9 zeemijl van Helgoland bevond, meldt, dat het sein tot ont ploffing in de grootste span ning werd afgewacht. Het hijschen van een signaalvlag gaf dit sein. Eenige seconden later deed een onbeschrijfelijke ontploffing de lucht trillen, waarna het geluid der explosie •zich dof en rommelend over de zee voortplantte. Het geluid van de ontplof fing is door de B.B.C. uitge vonden. Volgens een oogge tuige, die voor de B.B.C. een reportage gaf, werd het eiland na de explosie aan het ge zichtsveld onttrokken. „Het is de grootste rookko lom, die ik ooit gezien heb", Optimistische verwachtingen. Naar de Nat. R. Crt. ver neemt, is bij de Internatio nale Herstelbank thans Ne derlands aanvrage voor een leening van 500 millioen dol lar in behandeling, evenals trouwens een Belgische aan vraag in behandeling schijnt. In bevoegde kringen staat men tegenover het resultaat dezer aanvrage vrij optimis tisch. Wij meenen, dat deze mede- deeling wel aldus zal moeten worden geïnterpreteerd, dat Nederland dus wel voor een leening in aanmerking zal ko men. Gezien echter het bedrag der totale aanvragen der on derscheidene naties, zal de leening voor het geheele door Nederland aangevraagde be drag voorshands wel niet wor den verstrekt. Opgemerkt dient nog, dat deze leening van de Interna tionale Herstelbank tevens dienen moet tot aflossing van de kort loopende credleten. t

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1