rovinch meu, Ontzettende ontploffingsramp in Texas. Het einde van de conferentie te Moskou? De fluisterkrant. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het proces tegen Schacht Geen bultenlandsche Inmenging In Spanje. In beslag genomen eigendommen van vooraanstaande Nazi's. Hei proces tegen Bata. Versnelde Onderwijzersopleiding, Gediplomeerde H.B.S.ers enz. Wetsontwerp Pachtvoorzienlng 1947. 1 Uitgave Stichting „Zeeuwech Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, "Vorst- str. 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 83, Tel, 168; Middelburg, Rou- aansche Kaal 19, Tel. admini stratie 2009; Tel. redactie 2347Torscuzen, Vlooswijk- straat, Telefoon 2052. De fluisterkrant, die wij ons uit den oorlogstijd her inneren, heeft weer haar in trede gedaan. Dit is te danken aan het ondemocratische optreden van het huidige Kabinet, dat er de voorkeur aan geeft de meest belangrijke zaken bin- nenskamerg met enkele ver trouwensmannen van de P. v. d. A. en de K.V.P. te be handelen en dat weigert het volk, dat als geheel onmondig wordt behandeld, op de juis te wijze voor te lichten. Op dit oogenblik is. dé lücht vol van geruchten 'om trent de mogelijke benoeming van een nieuwen minister en een opvolger van Jhr Tjarda van Starkenborgh als gou verneur-generaal van NederL Indië. De meest tegenstrijdige be richten doen de ronde. Organen van de K.V.P. ge ven vrij positieve berichten omtrent de a.s. benoeming van Prof. Romme als gouver neur-generaal. De P. v. d. A. hoe dank baar ook, dat Prof. Romme zoo dapper heeft meegehol pen om het accoord van Linggadjati in veilige haven te brengen, is echter naar het schijnt op een dergelijke benoeming niet gesteld. Smalend schrijft b.v. het „Vrije Volk" dat de berich ten omtrent een eventueele benoeming van Prof. Romme misschien hun oorzaak vin den in de wensch van de E. V.P. om naast Suriname en Curasao ook het derde ge biedsdeel Ned. Oost-Xndië on der Katholiek, bestuur te brengen. Bovendien wordt er voort durend de aandacht op ge vestigd, dat een dergelijke benoeming waarschijnlijk in de republiek „Indonesië" een slechten indruk zou maken en dat zulks tot ontstemming bij Soekarno aanleiding zou kunnen geven. Sjahrir heeft er trouwens dezer dagen reeds op gewezen, dat de benoeming van Prof. Romme „de geneigdheid wel ke op het oogenblik bestaat voor meer positieve samen werking zou verstoren". Ook de republikeinsche mi nister van Voorlichting heeft een duit in het zakje gedaan, door te verklaren, dat zulk een benoeming een herhaling zou kunnen veroorzaken van de tragedie omtrent de onder- teekening van Linggadjati Men is zoo heet het in de republiek weinig ge sticht over het feit, dat Rom- me's naam verbonden is aan de motie, waardoor de beslis sing aanzienlijk belemmerd is. Dat deze motie meds on derteekend was door den lei der van de fractie van de P. v. d. A. wordt gemakshalve verzwegen. Hoe de zaken hu precies staan, kan op grond van de geruchten en berichten niet worden vastgesteld. Een feit schijnt te zijn, dat op het departement van Bin- nenlandsche Zaken een be spreking heeft plaats gevon den tusschen de ministers Beel, Jonkman en Drees en de heeren Joekes, Vorrink, Logeman en Romme. Terecht schrijft „Het Vrije Volk" dat de zaak waarom het hier gaat niet wordt ge diend door allerlei geruchten. ZEEUWSCH DAGBLAD On- en ondergang Zon en Vaan, van 3e JAARGANG No. 621 AbonnamtnUprIJ» 13.30 pir kwartaal AdvartantlapriJ» 12' 3 cant par m.m. Rubrlak Kabouter» 5 cent par woord, Vrijdag 18 April 1847 Hoofdradactaur: R, ZUIDEMA Dlractaur: JACQ, DE SMIT Mat vaite madawarklng van: BARON Mr W. F, E. v d. FELTZ ia Mlddalburg, Dr K, HUIZENGA tp Mlddalburg, D« J. KARELSE ta Goe», D» R. SLOFSTRA ta Vliulngan an D» W. VROEGINDEWEY ta Poortvllat Welnu laat men dan open kaart spelen en precies ver tellen hoe de zaken staan en aan de ongevt enschte invloed van de fluisterkrant een ein de maken. Dr Kraus, die op last van het militaire bestuur het ver loop van de processen te Neurenberg vastlegt, heeft meegedeeld, dat HJalmar Schacht, Hitler's „financieels toovenaar", in. 1938 met de generaals von Witzleben en Halder plannen heeft be raamd om het bewind van Hitier omver te werpen. Door het bezoek van den toenmaligen_ Britschen eer sten rpinister, Chamberlain, kon het plan niet worden uitgevoerd. Naar aanleiding van deze verklaring zal generaal Hal der als getuige worden ge hoord. Don Juan, de Spaansche troonpretendent, heeft een verklaring afgelegd naar aan leiding van commentaren en „verkeerde interpretaties", die door een deel van de Spaansche pen van zijn standpunt t.a.v. de rede van Franco waren gegeven. Hierin weerlegt hij de be wering, dat hij een voorstan der zou zijn van bultenland sche interventie in Spanje. „Ik, evenals alle Spanjaarden, ben van meening, dat het recht van landen, hun eigen vraagstukken op te lossen, op eenigerlei wijze door bui- tenlandsche mogendheden kan worden aangetast", zoo verklaarde Don Juan o.m. m Franz yon Papen, Hitler's vroegere eerste diplomaat, is door een beroerte getroffen. DE HAVENSTAD TEXAS-CITY IS WOENSDAG DOOR >N ONTZETTENDE RAMP GETEISTERD. VAN OFFICIEELE ZIJDE WORDT HET AANTAL DOODEN OP 1200 EN DAT DER GEWONDEN OP 1000 GESCHAT. DE MATERIEELE SCHADE LOOPT IN DE MHXIOENEN DOLLARS. In de haven lag <iMr het 7000 ton metende Fransche Libertyschip „Grandcamp", geladen met kunstmest- Door onverklaarbare oorzaak raakte het schip In brand en toen de brandweer geen kans zag ket vuur te blnsschen besloot men het schip naar zee te sleepen. Toen men hiermee bezig was ontstond een ontploffing, waardoor niet alleen het schip uit elkaar vloog, maar Texas-City zwaar werd gehavend. Geen ruit bleef er heel. Stukken staal van het schip kwamen 28 km. ver in het land terecht. Een giftig gas had zich bereids uit het brandende schip los gemaakt en over de stad verspreid. Een vliegtuig, dat op het oogenblik van de ramp boven het schip vloog, werd door de ontploffing omlaag gezogen en stortte in zee. De twee Inzittenden kwamen om het leven. Uit Washington werd nader gemeld, dat hulpploegen door de felle branden de plaats van de ramp niet kunnen naderen. Naar verluidt staan thans 50 olietanks in brand. De schok van de explosie werd kilometers ver aan de kust van Texas gevoeld en in de stad Galveston braken rui ten van winkels en viel kalk van de plafonds naar beneden. Doordat de telefoonverbin ding met de brandende stad alle verbroken zijn, is het moeilijk de juiste toedracht der feiten ta weten te komen, doch uit de stroom van tegen strijdige berichten heeft men het volgende beeld van het ontstaan der ramp kunnen construpeeren: Het 7000 ton metende Li bertyschip „Grandcamp,,, dat een lading ammonium-nitraat (kunstmest) innam bleek plot seling in brand te staaii. Toen maatregelen om het vuur meester te worden faal den, aldus de ooggetuige Sandberg» werd begonnen hPt schip uit de haven te sleepen. Voor het schip echter naar buiten kon worden gebracht, had de eerste verschrikkelijke ontploffing plaats, welke zich bij wijze van kettingreactie DE BRITSCHE DELEGATIE GAAT VERTREK KEN. WEINIG RESULTATEN BEREIKT- Er zijn verschillende feiten die er op wijzen, dat het met de conferentie van de „groote vier" te Moskou op een eind loopt. Officieel werd bericht, dat Bevin dezer dagen Moskou zal verlaten, terwijl verwacht wordt, dat de geheele Britsche delegatie hem dan zal volgen. Woensdag is een begin gemaakt met de bespreking van het Oostenrijksche vredesverdrag. Gisteren werd de behan deling daarvan voortgezet, waarbij de Oostenrijksche en Joego-Slavische delegaties gelegenheid kregen hun wenschen kenbaar te maken.' Blijkens een officieele mededeeling is men het ter con ferentie over de volgende punten eens geworden: 1. Het verbod van aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch» land. 2. Regeling betreffende naturalisatie, immigratie en ver blijf van Duitsche staatsburgers ln Oostenrijk. 3. Regeling betreffende uitlevering van oorlogsmisdadigers. Over de volgende punten kon geen overeenstemming wor den berkt: 1. De nauwkeurige definitie, vervat in de preambule, van Oostenrijks schuld aan den oorlog. - 2, De actie, welke de V. N. of de geallieerden zouden 'dienen te voeren bij een mogelijke toekomstige bedreiging van Oostenrijks territoriale, politieke en economische onaf hankelijkheid- in 'n serie ontploffingen voort zette tot de gebouwen van de „Monsanto Chemical Com pany" bereikt werden, welke op hun beurt in de lucht vlogen. Nader wordt nog gemeld: Een ramp, die tot de ern stigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend, heeft de havenstad Texas City in de Vereenigde Staten getroffen. Door een reeks van ontploffingen en branden zijn vele huizen en gebouwen ver woest. Er is geen huis onbe schadigd gebleven. V.Igens de laatste berichten zijn reeds 500 dooden geborgen. Van of ficieele zijde wordt het aan tal dooden op 1200, het aan tal gewonden op 1000 geschat. Nlet-offlcleele berichten spre ken echter van een veel hoo- ger getal gewonden. Oorsprong van de ramp was een brand op het Fransche schip Grandcamp, dat met een lading ammoniumnitraat in de haven lag. Toen maatregelen om het vuur te blusschen faal den, wilde men het schip uit de haven sleepen. Vóór het echter geheel buiten gebracht kon worden, vloog het schip door een verschrikkelijke ont ploffing in de lucht. Deze explosie zette zich voort in een reeks ontploffin gen, en toen deze een aan de haven staande chemische fa briek bereikte, vloog ook de ze in de lucht. Stukken staal van de Grandcamp en de fa briek werden tot 23 k.m. weg geslingerd. Een schip, geladen met 8000 tot 10.000 vaten olie, werd opgenomen en 100 me ter landinwaarts, geslingerd. In de stad werden vele gebou wen door het geweld der ont ploffingen verwoest. Vijftig aan de haven staande olie tanks geraakten in brand. Over de stad verspreidde zich een giftige damp. Een vlieg tuig, dat zich juist boven de stad bevond, geraakte door de geweldige luchtverplaatsing onklaar en stortte neer. Over al braken branden uit. Doordat de telefoonlijnen met Texas City alle verbro ken waren, was het aanvanke lijk zeer moeilijk een juisten indruk van de gebeurtenissen te krijgen. Later werd ge meld, dat de havenwerken vol komen verwoest waren en dat de stad een beeld van verwoes ting bood. Op het moment der ontplof fing waren honderden men- schen in de haven aan het werk. VERLOVING PRINSES EUZABET VAN ENGELAND Volgens het Canadeesche blad „Ottawa Citizen", ver luidt te Ottawa van hoogst gezaghebbende zijnde, „dat de verloving van prinses Eliza beth met luitenant Philip Mountbatten vroeger Prins Philip van Griekenland Maandag a.s. bekend gemaakt zal worden." Deze te verwachten bekend making zal door koning Geor ge zelf in Zuid-Afrika worden gedaan, misschien na de rede, die Prinses Elizabeth op haar 21sten verjaardag zal uit spreken," aldus het blad. Van andere zijde wordt dit bericht tegengesproken. Hynd, de Britsche minis ter van de Britsche zone in Duitschland, heelt in het La gerhuis medegedeeld, dat in de Britsche zone beslag is gelegd op eigendommen van vooraanstaande Nazi's. In be slag genomen werden eigen dommen van Ribbentrop, von Papen, Rosenberg, Keitel, Doenitz en Goer big ter waar de van resp. 690.000, 721.000, 657.000, L045.000, 153.000 en 4.800.000 mark. Dit bezit werd met goedvinden van de andere bezettende mogend heden in bewaring gehouden, totdat een regeling inzake de bestemming zou zijn getrof fen. Tenslotte verklaarde Hynd, dat nog geen bericht was ont vangen over de bestemming van de kunstschatten, die in Goering's buitengoed, Karin- hall, in de Russische zone aangetroffen werden. Goering had. enkele kunstschatten uit KarinhaU naar Zuid-Duitsch- land overgèbracht, waar zij in beslag genomen en terug gegeven werden aan de lan den van herkomst Het Tsjecho-Slowaaksche nieuwsbureau deelt mede, dat het proces tegen den be kenden Tsjecho Slowaak- schen schoenmagnaat, Bata, op 28 April bij afwezigheid van beklaagde zal beginnen. Bata, die zloh in Brazilië be vindt en Broziliaansch bur- Ser is, wordt er van beschul- igd, tijdens den oorlog schoenen aan het Duitsche leger te. hebben geleverd en plannen te hebben beraamd om het geheele Tsjechische volk naar Patagonië over te brengen. BETJARIJDERS IN STAKING. Uit Magelang meldt „An- tara", dat de bevolking daar sinds eenige dagen van haar eenige middel tot vervoer be roofd is als gevolg van een algemeene staking van Bet ja- rijders, die ontevreden zijn over de door de eigenaars der Betja's toegepaste pachtver- hooging, welke volgens het bericht tot 200% loopt. Zij eischen intrekking van dezen maatregel. GENERAAL KRULS NAAR INDIË. Luitenant-generaal Kruis, chef van den Gen. Staf zal aan het eind van deze maand naar Indië gaan, o.a. voor troepeninspectie. Hij zal ver gezeld worden door den com mandant der Hoogere Krijgs school, kolonel Carp, en door diens adjudant, kolonel An- thonissen. DE BRITSCHE TROEPEN IN IRAK. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft de berichten uit Bagdad, volgens welke alle Britsche troepen tegen den herfst van dit jaar Irak zullen ontruimen, beves tigd. Contingenten Britsche luchtstrijdkrachten, met inbe grip van grondpersoneel, die krachtens de bepalingen van het bondgenootschapsverdrag van 1930 tusschen Engeland en Irak op de vliegvelden van Habbanijah en Sjaibah gesta tioneerd zijn, zullen niet bij de ontruiming inbegrepen zijn. Hulpploegen van het 'Roode Kruis vertrokken per vlieg tuig van Washington, met voorraden morfine en bloed- plasma. Bijna de geheele po litiemacht van de stad Hous ton werd naar de geteisterde stad gedirigeerd. Zes uur na de ramp begon een ononder broken stroom auto's met ge wonden Houston binnen te ko men. Gisterochtend is ook 't 6000 ton nietende Amerikaansche schip High Flyer, eveneens geladen met nitraat, in de lucht gevlogen, terwijl men trachtte het schip uit de ha ven te sleepen. Een stroom I van inwoners verlaat de stad om buiten veiligheid te zoe ken. Men vreest, dat deze nieuwe explosie nog meer dooden en gewonden heeft veroorzaakt. Onmiddellijk werden ambulan ces van alle soorten en afme tingen gemobiliseerd en naar het havengebied gebracht. De reddingsploegen staan voor een ontzaglijke taak. Men is druk bezig met het zoeken naar personen, die on der de totaal vernielde gebou wen begraven, liggen. De eer ste foto's geven een beeld, dat welhaast alleen door de uit werking van de atoombom op Bikini geëvenaard wordt. De inwoners van Texas hebben een vreeselijken nacht doorge bracht. Terwijl zij naar ver wanten en vrienden zochten, laaiden voortdurend branden op en klonken kleinere explo sies. Daar kwam nog bij, dat het gevaar van gasverstik- king tengevolge der chloor- dampen uit de chemische fa briek dreigde. Ieder, die niet van een gasmasker voorzien was, werd teruggedreven door de politie, die in razende vaart in auto's, op motoren en fiet sen door de stad reed. Deze materie heeft de mi nister van Onderwijs, K. en W. geregeld bij rondschrijven van 14 April Aan de Rijks- en aan de Bijzondere Kweekscholen te Middelburg zal bij genoegza me deelname, een één-jaar- iijksche cursus worden ver bonden voor hen, die een einddiploma hebben verkre gen van een hoogere burger school met vijf- of zesjarigen cursus, van een gymnasium, van een middelbare school voor meisjes met vijfjarigen cursus, van een handels school met vijfjarigen cursus of van een hoogere handels school met tweejarigen cur sus, welke aansluit aan een hoogere burgerschool met drie- of vijfjarigen cursus. Verder kunnen worden toe gelaten zij, die met goed ge volg het z.g. extraneüs-exa- men H.B.S. of het z.g. staats examen hebben afgelegd. Het vereischte diploma moet in 1947, 1946 of 1945 zijn verkre gen, behoudens ontheffing daarvan in bijzondere geval len. Zij die aan den cursus deel nemen, moeten den leeftijd van achttien jaren reeds heb ben bereikt, of dien in het kalenderjaar 1947 bereiken. Het schoolgeld zal gelijk zijn aan dat wat zij als leer ling van de kweekschool zou den moeten voldoen. De duur van den cursus zal twaalf maanden zijn. Het eindexa men voor hen zal omstreeks 1 Sept. 1948 worden afgeno men, Een aanteekening voor* nuttige handwerken of han denarbeid zal niet bij 't eind examen verworven kunnen worden. Het onderwijs zal omvat ten: Ned. Taal, Opvoedkunde, Lich. Oefen., Schrijven, Zin gen, Teekenen. Bij 't eind examen moeten tenminste 180 praktijkuren in een la gere school zijn gegeven. De aanmeldingen voor de cursussen moeten vóór 5 Mei plaats hebben. Verschenen is het voorloo- pig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende Pachtvoorzie- ning 1947. Hieraan is het volgende ont leend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen verklaarden verscheidene le den, tegen voorloopige hand having van de Pachtregeling 1945 geen bezwaar te hebben, omdat een nieuwe regeling van de pacht in bewerking is. Deze leden waren van mee- ning, dat een nieuwe Pacht wet in elk geval voor den len April 1950 haar beslag diende te hebben .verkregen. Eenige leden deelden de critiek, in de Tweede Kamer geoefend op de voorgestelde uitzonderingsregeling ten aan zien van waterstaatsgronden. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat in een réde, gehouden door den mi nister van Justitie in de Twee de Kamer ten eerste het recht van den pachter op het als nog oogsten van öe vruchten wordt betwist, en ten andere wordt gesteld, dat de pachter slechts belang heeft bij een behoorlijke vergoeding, zonder dat het voor hem van gewicht is, of hij eenigen opzeggings termijn krijgt Een en ander werd niet in overeenstemming geacht met het betoogde in de memorie van antwoord, weshalve op nadere toelichting van dit punt werd aangedrongen. Enkele leden bepleitten, dat bij de bepaling van den opzeg gingstermijn zou worden ge rekend met de belangen van de voedselvoorziening. Sommige leden betreurden, dat bij een ontwerp-artikel was voorgesteld, de vaststel ling van de schadevergoeding aan de Pachtkamer op te dra gen. TENTOONSTELLING „ONZE HUISHOUDING". Onder bovenstaande naam houdt de Commissie inzake Huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag 'n tentoonstelling in het Schuttershof te Goes. Deze tentoonstelling, die reeds in vele plaatsen in ons land een zeer groote belang stelling heeft getrokken, is door de plaatselijke commis sie voorbereid. De verschil lende afdeelingen zooals voe ding, wasschen, naaien en kinderverzorging laten zien hoe men op de meest doel treffende en zuinige wijze een huishouding kan besturen. Het zou ons te ver voeren nog verder over hetgeen te zen is uit te wijden, maar wij twijfelen niet of ook te Goes zal het bezoek groot zijn en velen zullen zich vouwbladen over; voedings middelen, bereidingswijze, naaitechniek, waschvoor- schriften, speelgoed enz enz. aanschaffen, om hetgeen spe ciaal hun belangstelling heeft, thuis nog eens te kunnen be- studeeren. Op 29 en 30 April en 1 Mei zal de tentoonstelling in de Huishoudschool te Middel burg worden gehouden. Lijst van geïnterneerden. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zia- rikzee en Terneuzen, ligt voor belanghebbenden ter inzage een lijst van perso nen, die op 24 Maart 1947 uit Malang, Madioen, Solo en Djocja in het Minangkabou- kamp te Batavia zijn aange komen. MIDDELBURG. Uitvoering „Wilhelmlna". De Middelburgsche Turn- Vereeniging „Wilhelmina" gaf Woensdagavond een gym-1 nastiekuitvoering in het Schuttershof. De avond werd (na het zingen van het Wilhelmus) geopend door den voorz., dhr R. v. Roo, die mededeelde, dat de „keurtroepen" niet naar Middelburg konden ko men i.v.m. de training voor de Olympische spelen. De kans blijft echter bestaan, dat zij Middelburg zullen be zoeken. Vervolgens wees dhr v. Roo op de noodzaak Van medische keuring voor de le den. Het kader voor de ver eeniging is gering; het moest Voor een goeden gang van zaken nog grooter zijn. Op de vergadering van het K.N.G.V. werden nieuwe richtlijnen voor de gymnas tiek ontwikkeld, waaruit blijkt, dat in historischen en cultureelen zin verder moet worden gewerkt. Een woord van dank werd gericht tot de leiders en leid sters: de hoofdleider, dhr P. J. SUw*», ontving een beek- Zaterdag, Zon op 5,87 u,, on der 19.43 u. Maan op 5.28 u.( ónder 17.84 u, (M.E.T.) Hoog water te Vlissingen Zaterdag 19 April: 0,50 u, 1,00 m,, 13,26 n. 1,82 m, werk en de leidsters, de da mes M, Adriaanse en N. Klap kregen eveneens ge schenken. Voorts ontvingen de dames Sturm, v. Roo en de secr.esse, mej. E, Louwerse, bloemen. Na het openingswoord werd een programma van 18 num mers afgewerkt, waaruit de groote vooruitgang met een vorige uitvoering bleek. En kele hoogtepunten willen we noemen: de knotsoefeningen der dames waren tot in de finesses afgewerkt; het werk aan rek en brug door de hee ren was uitstekend, evenals de vrije oefeningen door de dames en de nummers brug door de meisjes der le en 2e klasse. Een aardig nummer was het optreden der kleu terklas meisjes. „Vrede en Vrijheid" van het Vredes- bondsfeest te Arnhem was ook nu weer een geslaagd programmapunt Het strijkje speelde prima en dhr v, Roo kon in zija slotwoord den avond ge slaagd noemen. „De lamp blijft branden". „The lamp still burns" (De lamp blijft branden) is een prima Engelsche film, die het probleem van roeping en liefde scherp stelt Een jonge architecte zegt haar beroep vaarwel om ver pleegster te worden. Zij on dervindt vele moeilijkheden op haar weg, zooals de over dreven discipline in het En gelsche ziekenhuis, dat af hankelijk is van de publieke liefdadigheid enbestuurd wordt op een wijze, die men in onzen tijd niet meer voor mogelijk zou houden. deze film eenerzijds een aanklacht tegen deze toestan den en beoogt zij, dit systeem grondig te hervormen, ander zijds doet. ze ons zien, tot welke onbaatzuchtige offers een meisje, dat haar roeping wil volgen, in staat is. De C.F.A. te Middelburg deed deze film twee avonden vertoonen. GOES, In gezelschap van een aan tal Wagenmgsche jongelui maakten verschillende En- gelschen afkomstig uit "Wye in Kent, die onder auspiciën van de British Council een bezoek aan Wageningen brengen, een excursie naar Goes en omgeving. Nadat enkele instellingen en bedrij ven bezichtigd waren vertrok het gezelschap weer. Gas-beperking. De afname van gas over treft de hoogste productie van voor den oorlog nu met 20 Dit dwingt de directie van het Goesche Gasbedrijf om de sper-uren die aanvan kelijk weer waren losgelaten toch te handhaven, althans voor de middag-uren. Voorloopig is er dus des middags van L30 tot 5.30 geen gas. Het spreekt van zelf, dat deze maatregel met leedwezen genomen wordt, maar er is momenteel geen mogelijkheid de productie ca paciteit dermate uit te brei den, dat onbeperkt gebruik kan worden toegestaan. KLOETINGE. Nu de schoonmaak overal in vollen gang is, willen de padvinders hier 'een fles- schen-actie voeren. Deze ac tie heeft een tweeledig doel nA, de fabrieken te helpen aan flesschen en potjes en de verkenners, die deze actie voeren, te helpen aan gelden voor de komende kampweek. Huisvrouwen van Kloetinge zet Zaterdag de flesschen en potjes achter de deur. De Padvinders zullen ze bij U weghalen. 'S- GRAVENPOLDER. Woensdagavond werd door de O.L. school een Ouder avond gehouden. Door de leerlingen der hoogste klas sen werden eenige versjes gezongen en gedichtjes ge declameerd. In de pauze kon het schoolwerk bezichtigd worden. Tot leden der ouder commissie werden gekozen de heeren J. Louwerse, Th. de Klerk, F. Minnaard en C. Zwartepoorte. AAGTEKERKE. Door de plaatselijke dam club werd Maandagavond een propaganda-avond gehouden met o.a. een gongwedstrijd waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld, terwijl de avond verder een feestelijk karakter droeg. Hoewel verschillende nieuwe leden ingeschreven konden worden slaagde men er niet ln een tweede tiental te vor men.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1