zee. Om TMiftUwUfe Terry en Berry „Vermoshandel" adviseerde Besloten tot hulp aan gedupeerden. overzee Pf, de besturen der verschillende Rechtszaken. Uienteelt en export. De oogst in Australië. van de (Van onzen U.N.O.-medewerker Drs P. van Zuuren.) ringermeer en de Noord- Oostpolder, tezamen 75.00 ha omvattend, klaar gekomen. Het is gewepscht, dat men spoedig een begin maakt met de werken aan de z.g, Zuid- Westpolder en de Zuid-Oost polder, dlo in het plan begre pen zijn. Daardoor zou dan nog eens 150.000 ha vrucht baar land voor onze landbou wers ter beschikking komen, Inpoldering van de Waddenzee. Op den Afsluitdijk, die het voormalige Wieringen met Friesland verbindt, staat een monument met de spreuk: „Een volk dat leeft, bouwt Binnenkort, héél binnenkort hebben w(j tien roil- lloen Nederlands die monden te vullen, Om dat te kunnen moeten er óf meer Nederlanders emigreeren óf meer bouwland worden gewonnen, Annexatie van Dultschland ligt niet in het voor nemen der regeering, noch de Oost, noch de West kunnen onze boeren opnemen, emigratie naar andere agrarische landen en verdere Industrialisatie van het eigen land bieden evenmin een afdoende oplossing. Ook na de algeheele Inpoldering van de voorma lige Zuiderzee zullen wU nog niet voldoende land hebben en daarom: na de Zuiderzee de Waddenzee! f aan"zün"toeto"mst'"D'e inpöï- Ecn utopie? Dat zei men destijds van Ir Lely's plan dering van de Zuiderzee mo- Iinmer» ook! i gen wij niet als een eindfase lin onze landaanwinning be- Duizenden Nederlandsche Men kan daartoe de be-1 schouwen, boeren snakken naar land. staande landbouwcultuur1 Ten Noorden van de Af- Wie ook maar eenigszins in binnen de gegeven ruimte sluitdijk strekt zich de Wad- landbouwkringen bekend is, verbeteren door ruilverkave- denzee uit, een groote ondie- kan eiken dag weer hooren ling, door het in cultuur pe binnenzee, met bij eb van boerenzoons, die ge-1 brengen van woeste gronden grootendeels droogvallende dwongen zijn een baantje in en door het telen van nieuwe zand- en kleibanken. Tus- de stad te kiezen, omdat va- gewassen. schen de Noord-Hollandsche der op de duur geen emplooi Intensiveering van den en Friesche eilanden bewe- meer voor hen op de boer- landbouw, dus het bereiken gen zich vloedstroomen, die derij heeft en zij ook elders van hoogere opbrengsten per hier en daar diepe geulen in in het land geen boerenbe- ha. als gevolg van de toepas- de Waddenzee hebben ge- drijf kunnen beginnen. sing van moderne weten- maakt. Een droogleggen van Er zijn verschillende ma- schappelijke landbouwme- dit gebied is technisch mo- nieren, waarop wij den be- thoden is tot op zekere hoog- gelijk en vele plannen zijn volkingsaanwas, speciaal die te nog mogelijk, doch waar daartoe reeds gemaakt. Men van onze landbouwers, kun- Nederland hier reeds aan de zal echter bijzondere voor- nen opvangen. Wij kunnen spits staat van alle landen zieningen moeten treffen te- land annexeeren zonder over- ter wereld, zal ook dit middel gen de van het Noorden ko- neming van de bevolking en niet veel kunnen bijdragen mende springvloeden, die den nieuw verworven grond tot de verlichting van den be- thans een uitweg vinden in de onder de gegadigden verdee- staanden bevolkingsdruk. I open zeegaten tusschen Texel len. Wij zullen van dit mid- Ons blijft slechts over ons Vlieland, Terschelling en del echter moeten afzien, landbouwgebied te vergroo- Ameland, omdat onze regeering heeft ten door winning van nieuw i Indien het ons gelukt dit gemeend niet verder te moe- land op de zee. Sinds deze gebied tusschen Dollart en ten gaan dan het vragen van lage landen door onze voor- Wieringermeer aan ons land enkele grenscorrecties, waar- i ouders bewoonbaar werden toe te voegen, zullen wij we- bij enkele honderdduizenden gemaakt, hebben wij eigen- j derom enkele honderddui- Duitschers op den koop toe lijk niets anders gedaan dan zenden hectaren vruchtbaar zullen worden overgenomen. mét wisselend succes land op land rijker zijn. Wij zullen Wanneer het Nederlandsche de zee te veroveren. Het be-daardoor in staat zijn naast voorstel door de groote mo- gon met kleine inpolderingen de gewenschte uitbreiding gendheden wordt aanvaard, in het moerasgebied achter van onze industrie een daar- beteekent dit geenerlei ver- de duinen en tusschen de aan parellel loopende uitbrei- lichting van onze bevolklngs- 1 groote waterloopen en het is ding van onzen landbouw te druk. geëindigd met het reusachti- 1 doen plaatsvinden. Ook zon- ïndonesië en emigratie, j Se werk van de gedeeltelijke der annexatie van Duitsch drooglegging van de Zuider- gebied en ook zonder een Een andere mogelijkheid is zee. Do naam Ir. Lely, die onze volkskracht verteerende hernieuwde economische daarmede onsterfelijken emigratie zullen wij in staat Indie^ roem oogstte, is onafscheide-1 zijn onze snel groeiende be- lijk aan pit geweldige project volking van werk en van verbonden Reeds zijn twee voedsel te kunen voorzien, van de vier polders, de Wie- 1 belangstelling voor Vóór den oorlog vonden niet minder dan 200.000 Nederlan ders daar een werkkring. Voor onze intelligentia was Indië inderdaad een prachti ge uitlaatklep en deskundi gen zijn van oordeel, dat ook na een algeheele uitvoering van het accoord van Ling- gadjati voor zeer vele Neder landers werkgelegenheid ln Indië zal blijven bestaan. Voor onze snel wassende agrarische bevolking kan dit tropische land echter niet veel beteekenen. Een derde middel Is do emigratie naar vreemde lan den, waar een klimaat heerscht, dat het onze bena dert. Onze boeren zouden Zaterdag werd in de zaal weet, dat vrijhandel, wan- van den heer Nolet een ver gadering gehouden van de „Vermoshandel" te Yerseke. Do voorzitter dhr B. Zuijd- wegt opende de vergadering neer het aanbod de vraag overtreft, overeenkomt met werken zonder winst. Do heer H. Koster' ontpopte zich als voorstander van vrljhan- daar op een wijze zooals wij verslag van de vergadering en gaf na lezing der notulen del. De heer C. de Rooij ge- die ongeveer kennen, den landbouw kunnen uitoefe nen. Er bestaat een groote behoefte aan landbouwers in Canada, Argentinië en Au stralië, terwijl wij het ook dichterbij kunnen zoeken, b.v. in Frankrijk. Vóór den eersten Wereldoorlog zijn tienduizenden van onze land bouwers uit alle deelen van te Bergen op Zoom betref fende het geven van richt lijnen voor den handel op België en Frankrijk. In het a.s. seizoen moet worden ge rekend op de terugkomst der Belgische handelaren, die 25 a 30 van den totalen Belgischen invoer zullen op- eischen. Gevraagd werd, wie in hoofdzaak die percentages ons land naar Amerika ge- zouden moeten afstaan, emigreerd en velen hebben I waarop de directeur ant- geluk gehad. woordde, dat het zeer uiteen- loopend zou zijn en voor Het is echter voor onze sommigen zeifs 80 4 90 volkskracht met bevorderlijk zou klfnnGn bedragen. Hier- tnlanfl uit volgt, dat zij, die enkel en i f alleen in 1940'41 en volgen ten moet men zich n.l. niet io_„„ „„f R„i„;a v,„r„qoi_ voorsteilen als slappe misluk- ifen^m^z^L verUe-" iC"BgnZrJie VerSrverzocht detó. mi .^1 Juiinn m.r" afdeelingen overleg te plegen u.i I™.! nWb" met hun leden> 'of ZÜ mede weten aanpak- verban(j met genoemde Ken ueien. wijzigingen contingenteering Wij kunnen ons land ook of vrijhandel wenschen. verder nog industrialiseeren, Vele leden zeiden het zeer waardoor vele duizenden een te betreuren, dat de Belgi- nieuwen werkkring zouden sche handelaren in hun voor- krijgen. Overtollige landbou- oorlogsche rechten worden wers zouden naar de indus- hersteld, terwijl de Holland- der grooten om wat af te trie kunnen afvloeien, zoodat sche handelaren hun voor- staan ten behoeve van de ons land meer dan voorheen oorlogsch recht van zelfstan- kleine contingenten. De hee- een industrieel accent zou dige invoer wordt onthou- j ren Vette en de Rooij zeiden krijgen. Een verdere indus- den. Met algemeene stemmen hiervan niet veel van te ver- trialisatie is inderdaad wen- werd besloten in hoogste in- i wachten en te zullen trach- schelijk, al was het alleen stantie uit te zoeken of de ten zichzelf te helpen, maar om de ook regelmatig Belgische handelaren al dan groeiende stedelijke bevol- niet kunnen worden ge king een werkkring te ver- weerd. Mocht dit evenwel loofde niet, dat men expor teurs, die reeds 7 jaar expor teeren, kan uitsluiten. De heer D. J. Sinke zeide, voor 1940 twintig jaar onafgebro ken te hebben geëxporteerd, maar niettemin 4 4 5 jaar zonder contingent. Verder geloofde hij, dat vooral voor de kleinere handelaren de vrijhandel funeste gevolgen zal hebbeh. Nadat nog ver schillende leden het voor en tegen hadden bepleit, werd met een kleine meerderheid, 16 tegen 12 en 1 blanco, be sloten contingenteering in gewijzigden vorm te advisee- ren. De heer P. de Leeuw zeide, dat het hem pijnlijk aandoet, hoewel hij er zelf niet is bij betrokken, dat de nieuwe regeling mogelijk slachtoffers zal maken. Hij deed een beroep op de leden om de eventueele uitvallers zooveel mogelijk te steunen. De heer Vercouteren zeide, geen bezwaar te hebben om eventueel gedupeerden zoo ver mogelijk te helpen, maar voegde er aan toe, dat hij dan wederkeerig rekent op steun rende het tijdvak 19361945. De voorraden aan tarwe op de boerderijen op 1 April werden geschat op 139.855.000 bushels (48.949.250 H.L.), vergeleken met bijna 200 millioen bushels (70 millioen H,L.) in het afgeloopen jaar. De huidige voorraden be- loopen 12,1 procent van den oogst van 1940, 5,8 minder dan het percentage dat op 1 April van het vorig jaar van den oogst van 1945 op de boerderijen voorradig was. Gedurende de periode van 10 jaar voor den oorlog bedroeg het percentage van de voor raden welke op de boerde rijen aanwezig waren ge middeld 21,4 procent. schaffen. Maar wanneer de landbouw gemeen van oordeel, dat de daardoor zou worden ver- Hollandsche instanties den waarloosd beteekent dit, dat eisch aan België behooren te ons land meer nog dan vroe- stellen, om het resteerende ger afhankelijk zou worden percentage van 70 a 75 van het buitenland. Wij voe- door de Hollandsche handela- len er niets voor een politiek ren zelfstandig te laten in- van autarkie te verdedigen, voeren. Aldus werd besloten, maar toch gelooven wij dat Dan stelde de voorzitter de het van een verkeerd inzicht vraag of men, ondanks de in zou getuigen indien wij de uitzicht gestelde wijzigingen agrarische positie van ons al of niet voor vrijhandel is. land te zeer zouden verwaar- Hierop kwamen de tongen in loozeir. Wij exporteeren n.l. beweging en het was opvallend veel hoogwaardige land- dat vroegere voorstanders bouwproducten en deze ex- van .untingenteering zich nu port zal bij onze groeiende uitlieten als sterke voorstan- bevolking in ieder geval ge- ders van vrijhandel. De heer handhaafd dienen te blijven. J. C. Sinke zeide, dat vrees .ui j 1 voor contingenteeringsverlies Mogelijkheden, aanleiding kan zijn, dat som- Het is ook om sociale rede- mige leden hun standpunt nen gewenscht, dat het land- wijzigen, maar voegde hier- bouwpotentieel van ons volk aantoe, dat hij, hoewel ook hij gehandhaafd blijft en zoo rekent op verlies, een beslist mogelijk dezelfde ontwikke- voorstander van contingen- ling zal meemaken al» de in- teering is, omdat, aldus de duatrie. B(jstemming werd met 22 stemmen voor, 6 blanco en één tegen, tot steunverlee- niet gelukken, dan is men al- ning aan gedupeerden beslo ten. Bij de rondvraag, wer den door enkele leden vragen gesteld, die door den voor zitter werden beantwoord. DE VOORUITZICHTEN VOOR DEN WINTER- TARWEOOGST. Door het Amerikaansche Departement van Landbouw wordt de oogst van winter tarwe voor 1947 geraamd op 973.047.000 bushels (340.566.000 H.L.). De raming, gebaseerd op den stand van het gewas op 1 April, is 99 millioen bushels (35 millioen H.L.) hooger dan de recordoogst aan winter tarwe in 1946. De opbrengst voor 1947 per acre (2J4 acre is eon H.A.) wordt geraamd op 17,2 bushels (6 H.L.), vergeleken met 16,7 bushels (5,8 H.L.) in 1946 en een gemiddelde van heer Sinke, hij bij ervaring 13,9 bushels (4,9 H.L.) gedu- MIDDELBUKG. „Juliana" gaf een feestavond. Weet u, wat een pijper is? Een pijper is een muzikant, een echte „notenfabrikant"! Dat slaat in ieder geval op de boys van het bekende Middel- burgsche corps „Juliana", dat op Dinsdag j.l. in het Schut tershof een feestavond gaf, die klonk als een klok. Trouwens, niet alleen de pijpers, maar ook de tamboers en de hoorn blazers hebben hun beste been tje voorgezet en een program ma afgewerkt, dat er zijn mag. Een groote vooruitgang in het muzikale peil viel sinds het vorige jaar te constateeren en onder de bekwame leiding van de heeren I. de Lange en J. Matzinger (de laatste van de band) neemt dit corps een goede plaats in onder de zus terverenigingen. Genoemde heeren ontvingen ieder dan ook een boekwerk voor hun vele werk. Goede fluit- en trompetso listen (en een prima pianist!) zitten onder de leden en na hun optreden bewees een dank baar applaus de waardeering van een volle Schuttershof zaal. Juliana" heeft door de spontane medewerking van hen, die het corps een warm hart toedragen, negen parade- troms kunnen aanschaffen. Vier daarvan konden dezen avond al gedemonstreerd wor den. De vice-voorzitter van „Ju liana", dhr W. Gast, opende en vertelde iets over het wel en wee van het corps in het af geloopen jaar. Later deed de penningmees ter, dhr Th. Wijtman, nog een beroep op de portemonnaie der aanwezigen voor een ver loting en voor donatie. Enkele leuke schetsjes en een zeer speciaal nummer Wat is een pijper?" werden door de „Juliana"-jongens ver dienstelijk ten tooneele ge bracht en al met al was het weer een echte „Juliana"- avond. KLOETINGE. Bjj den spooroverweg al hier vond Dinsdagmiddag een verkeersongeval plaats. Het 4-jarig dochtertje van de fam. Sturm dat van achter een stilstaande autobus den weg overstak, werd daarbij door een uit de richting Kapelle komende luxe auto gegre pen. Het kind kwam er won der boven wonder met en kele kneuzingen af en werd nadat Dr Wouda de eerste hulp had verleend, naar het ziekenhuis „St. Joanna" ver voerd. 's-HEER ABTSKERKE. Zaterdag j.l. gaf de Man doline- en Accordeonvereen. „Animato" uit Goes alhier een zeer geslaagde uitvoering. Er werd zeer goede muziek ten gehoore gebracht, zooals de Hawaii-nummers en „La festa Spendora", waarin de soliste mej. C. van Boven keurig mandolinespel liet hooren. HEINKENSZAND. Vrijdag en Zaterdag hield de sportvereen. A.T.L.A.S. alhier onder leiding van N. Gelok haar eerste jaaruit voering. De belangstelling was enorm. Ter gelegenheid van dit 1-jarig bestaan werd door burgemeester Funk aan de vereeniging een clubvlag aangeboden. De prestaties, bereikt na één jaar oefening, gingen bo ven alle verwachting. Voor al het brugturnen der heeren viel zeer in den smaak; dit was ook het geval met de vrije oefeningen van alle klassen. Na de pauze werden twee humoristische stukjes opge voerd. De voorzitter Dr Sta- verman dankte voor de groote belangstelling. RITTHEM. Zaterdag zijn aan alle schoolkinderen geschenken uitgereikt, welke afkomstig waren van de Mennonist Church in Amerika. BRUINISSE. Voor het Chr. Comité voor Algem. Ontwikkeling en Ontspanning te Zierikzee, dat ook hier een vertakking heeft trad in het Ned, Herv, Ver- eenlgingsgebouw op, de heer F. C. van Dorp, declamator te Rotterdam. Het door den heer van Dorp gebodene bestond voor de pauze uit ernstige stof, voornamelijk ontleend aan gedichten betrekking heb bende aan dc juist achter ons liggende „stille week" en Paschen, het hoogtepunt vormde het gedicht van C. Rjjnsdorp „Emmaüsgangers 1945". Na de pauze werden wat humoristische schetsen voorgedragen. Ds Marsman, die ook het openingswoord had gespro ken, gewaagde in zijn dank woord van een „kostelijken avond". KORTGENE. Maandagavond werd alhier een afscheidsavond gegeven i.v.b.m. het vertrek van de Engelsche gasten, die op het eiland hun vacantie hebben doorgebracht. Deze gezellige avond, werd door verschillende „pleeg ouders" bijgewoond. Er bestaan plannen om in het begin van den zomer eveneens onder auspiciën van de „World Friends ship Association" een tegenbezoek aan Bridgend (Zuid-Wales) te brengen. KRUININ GEN. Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad. De burge meester M. Vogelaar herdacht het overleden raadslid Koe- voets en noemde hem een humaan persoon met een aangenaam karakterzijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blij ven, aldus de voorzitter. Nadat eenige ingekomen stukken waren behandeld stel den B. en W. voor, op een verzoek van de gem. Krab- bendijke om adhaesie te be tuigen inzake een reorgani satie van den dienst Open bare Werken, afwijzend te beschikken, hetgeen werd goedgevonden. Ged. Staten adviseeren de Meidam niet met straatvuil te dempen en de meerdere kosten 4 f 6060 in overweging te nemen. Goed gevonden werd 2 cent per in woner bij te dragen in de kosten van een werkcommis- sie die het ziekenhuisvraag- stuk in Zeeland zal onder zoeken. Vastgesteld werden de vergoedingen van voor schotten 1947 voor bijz. school Kr. van f 18,36 op f2887,06; de R.K. school van f 18,35 op f 2807,53 en de bijz. school op Oostdijk van f 15,54 op f 1998,16. Afwijzend werd beschikt op een 3-tal verzoe ken om vergoeding ingevolge art. 13 L.O.-wet 1920. Goed gekeurd werd een vergoeding van f 40 per jaar voor het bezoeken van de school voor B.L.O. te Middelburg en de school per leerling jaarlijks f 15 toe te kennen. Na eenige bespreking-werd besloten om de standplaatsen voor de ker mis bij inschrijving te ver pachten. Na langdurige be spreking werd met 6 tegen 3 stemmen besloten de leef tijdsgrens voor het bezoeken van dansgelegenheden te stellen op 18 jaar. Nadat een 4-tal reclames tegen den schoolgeldaanslag waren behandeld, werden1 eenige wijzigingen van den gewonen- en kap.dienst der begrooting 1946 goedgekeurd alsmede de begrooting van het B.A. Na onderzoek van de ge loofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid dhr R. F. M. Rammeloo werd tot diens toelating besloten. De voorz. deelde nog mede, dat de kosten voor het bouw rijp maken van de Oude Weel te Hansweert f 4 per M2. bedragen en dat spoedig de aanbesteding der 21 wo ningen voor Hansweert en 18 voor Kruiningen zal plaats hebben. De kosten worden geschat op f 10.000f 12.000 per woning. Door B. en W. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school te Krui ningen benoemd Mevr. Ro- mijn. Donderdhg zal de Landb.huishoudschool begin nen met 25 leerlingen in een barak welke is aangekocht voor f 3000. Er is een ver zoek ingekomen om een bu reau van den Landbouwvoor- lichtingsdienst hier te vesti gen. Getracht zal worden ook deze in een barak onder te brengen. Een im- en export der Diesel-Mij, te vestigen op Hansweert werd. mede over wogen, Dhr de Bat gaf tijdens de rondvraag B, en W, in'over weging, om met de gemeente Krabbendijke overleg te ple gen om op Oostdijk een straat aan te leggen, daar de toe stand daar treurig is; ook een plaats voor het storten van huisvuil ontbreekt Do voorz. zeide toe deze zaait nader te zullen onderzoeken. Verder werden nog bespro ken de sportterreinen, de max.-snelheid in de bebouw de kom, de straatverlichting en ten laatste werd lang ge sproken over de omschrijving van vermakelijkheidsbelas ting. B. en W. zullen een en ander nagaan en voor jaar feesten, jubilea enz., zoo mo gelijk, met een wijziging ko men. Donderdag 17 April. Lathyrus of sier-erwten kunnen nu uitgezaaid wor den. Het zijn dankbare snij bloemen, die ons een groot gedeelte van den zomer van heerlijk geurende bloemen kunnen voorzien, Sier-erw ten hebben veel voedsel noo- dig, de stalmest mag der halve niet vergeten worden. Ook met kunstmest zijn goede resultaten te bereiken, doch dan dient men van een samengestelden kunstmest gebruik te maken. Tegen woordig zijn verschillende mengsels in korrelvorm in den handel, die voor een leek gemakkelijk zijn uit te strooien. Zaai de sier-erwten niet te dicht op elkaar, de zaadjes op een onderlingen afstand van vijftien centime ter geeft goede resultaten. TRIBUNAAL TE TERNEUZEN. Uitspraken van Maandag. Het Tribunaal deêd Maandag uitspraak in de zaak tegen D. van Tatenhove ge meentewerkman te Axel, thans geïnterneerd. Van Tatenhove werd schul dig verklaard aan lidmaat schap N.S.B. en daaraan ver wante organisaties (o.a. Landwacht), hij zou blijk ge geven hebben van nat. soc. gezindheid en tevens hulp hebben verleend aan den vij- j and. Het advies luidde; 4 ja ren iijtern. tot 14 April 1951, j en ontz. rechten. F. F. van de Putte, ma chinist te Sas van Gent, thans geïnterneerd, werd schuldig verklaard aan lidmaatschap N.S.B. en daaraan verwante arganisaties (o.a. Land wacht). Tevens zou hij blijk gegeven hebben van nat. soc. gezindheid en hulp hebben verleend aan den vijand. Het advies luidde: 6 jaar intern, tot 14 April 1953, ver- beurdverkl. radiotoestel en ontz. rechten. In Oost-Zwitserland heeft op 14 April een aardbeving plaats gehad. Bijzondere Politierechter te Middelburg. Zitting van 15 April 1947. Wegens het vervoeren van geldsbedragen in strijd met het Deviezenbesluit werden veroordeeld A. G. te Temeuzen tot f 20 of 10 d. met verb.verkl. van 7100 B. frs. H. P. P. te Zaamslag tot f5 of 3d. met verb.verkl. van 200 B, frs. en teruggave van f 15. Ma. Ma. B., z. b. te Axel tot f 10 of 5 d. met verb. verkl. van 310 B. frs. M. D. v. d. B. te Groede tot 1 mnd. gev. voorw. proeft. 2 jaar en verb.verkl. van f 935. K. J. Dh. te Sas van Gent tot f 10 of 5 d. met verb. verkl. van 2305 B. frs. A. J. Tr. te Oostburg tot f 15 of 10 d. met teruggave van f 75. Ee. Aa. W. R. te Heeren veen tot f 25 of 10 d. met verb, verkl. van f 175. J. de N. te Waterlandkerkje tot f 25 of 10 d. met terug gave van de tegenwaarde van 2035 B. frs. Z. C. G., te Terneuzen had in strijd met het Besluit Devie zen-blokkeering 2565 B. frs. in ontvangst genomen. Hier voor werd hij veroordeeld tot f 25 of 10 d. met terug gave der inbeslaggenomen B. frs. De landbouwer J. B. Dh. had niet voldaan aan de vol gens het Deviezenbesluit op hem rustende verplichting om een 12-tal gouden tientjes en 4582 B. frs., welke hij in zijn woning voorhanden had, in te leveren. Inbeslagname volgde, terwijl verdachte thans tegen zich hoorde eischen f 100 of 30 d. h. met verb.verkl. Mr C. C. Wabeke uit Terneuzen vroeg een lichtere straf. Verd. werd veroordeeld tot f 25 of 10 d. h. met verb.verkl. De uienteelt is op Schou wen en Duiveland, Goeree- Overflakkee en op Tholen altijd een belangrijke tak van bedrijf op landbouwge bied. Ook al leende de ge ïnundeerde grond zich min der voor uienteelt dan voor het verbouwen van graange wassen, toch is er het eerste jaar na de inundatie nog een goede teelt geweest. De ex port van deze uien loopt de ze week teneinde. Voordeelig is deze teelt dit jaar niet ge west, want naast de enorme schade door de vorst, was er ook buitengewoon veel af val, daar Engeland alleen het beste van het beste wilde ac cepteeren en Duitschland's grenzen, naar welk land vroeger veel iets mindere soorten werden uitgevoerd, dicht bleven. Toch is, tegen de verwach ting in, de laatste weken de export nog wat opgeleefd. Er was veel bevroren, maar toch niet zooveel als men aanvankelijk had gedacht Ook dit jaar wordt in het nieuwe zaaiplan door de meeste landbouwers weer een plaatsje ingeruimd voor den verbouw van uien. De Australische tarwe oogst wordt geschat op 100.000.000 bushels, hetgeen ongeveer 80.000.000 bushels minder beteekent, dan men verwacht had. Dit verlies is te wijten, ten eerste aan het uitblijven van regen in de lente, ten tweede aan het feit, dat het binnenhalen van den oogst opgehouden werd door de regen. Australië zal waarschijnlijk dit jaar geen tarwe exporteeren, maar wel meel. De binnenlandsche consumptie van tarwe be draagt tusschen de 45.000.000 en 50.000.000 bushels. Gedu rende den oorlog was er een aanmerkelijke stijging in het gebruik van tarwe om voed selvoorraden te vormen, maar dit is verminderd ten gevolge van oogstmislukkin- gen in bepaalde seizoenen. De oogst in Victoria werd niet alleen beïnvloed door de droogte, maar werd ook bedreigd door een sprinkha nenplaag, die succesvol werd bestreden door besproeiing vanuit .de lucht. De eindcijfers voor de bo ter- en kaasproductie in de tweede periode van het sei zoen 19461947 worden nog verwacht, maar de officieele cijfers voor de periode Juli- December zijn: boter 26.871 ton, in vergelijking met 26.239 ton voor dezelfde pe riode van het vorige jaar; kaas 9289 ton, een vermeer dering van 1310 ton in ver gelijking met het vorig jaar. De cijfers van Victoria wa ren boven het normale, doch New South Wales en Queens land, de andere belangrijke veeteeltstaten, waren bene den het gemiddelde, hetgeen te wijten is aan de droogte. Intusschen vorderden onze vrienden snel in de richting van het paleis. De Sirdar sprong van de eene boomstam op de andere en bleef tenslotte voor op de boot van Has san staan. „Ik ben benieuwd of zij ons gauw ontdekken!" riep hij. De grootvizier bleef over het water turen. Spoedig werd het beeld der naderende boomstammen duide lijker. „Ik heb een idee", zei Halef plot- seling. „Wat dan?" vroeg de grootvizier gre tig. „Ik denk dat het misschien toch wilde ganzen zijn", zei Halef bedachtzaam. „Kerel, schei uit", zei de grootvizier woe dend, „wij worden aangevallen". En hij haalde nu ook de anderen er bij. „Te wa pen!" riep hij, „maak de booten klaar. Wij moeten het meer op. Men valt ons aan!"

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6