Bij de Zeeuwen in Padang. Hel vec{;aa.g-d&walzt. De Wereld- Voedsel-situatie. WANDELINGEN ZEEUWSCH DAGBLAD H. M. öe Koningin bezoekt de Jaarbeurs TWEEDE BLAD Roman van A. den Doolaard over de tragedie van Walcheren. Buitengewoon pensioen aan verzeisslachtoffers. De ooievaar van Deuteren. DONDERDAG 17 APRIL 1947 No. 620 Hoofdkantoor L. Vorststr., Goes. Bijkantoren Middelburg, Bouaan- sche Kaai; Vlissingen Walstraat; Terneuzen Vlooswyekatraat. Het kon wel niet anders of er zou iemand zijn, die de tra gedie van het eiland Walche ren in alle bijzonderheden zou beschrijven, opdat voor het nageslacht bekend zou blijven, dat er in de jaren 1944 en 1945 was geleden en gestreden, gebeden en ge vloekt op dit eiland. Krantenartikelen, die be en tegenspoeden. Bijna ner gens stoort het technische de tail den gang van zijn ver haal. Mensch en techniek zijn hier in den goeden zin ver weven en degenen, die bij de dijken werkten, bezaten maar één furie: Walcheren moet gered! De ellende van de bevol king na het stuk-bombardee waarop hij dit doet, getuigt van een zeldzame opmer kingsgave. Er zou over dit boek nog veel meer te schrijven zijn. Als den Doolaard b.v. weer geeft de wrok der Westkap- pelaars tegen de leiding der mogelijkheden schept, waar droogmaking, waarbij zelfs die niet zijn; Klaas Otterkop,1 het woord sabotage de ronde de oude zinkbaas, dien van doet en de afspraak al is ge- Hummel tegenover zijn maakt, dat de uitvoerder in vrouw eens beschrijft ais een het water zal worden gesm'è- dolzinnig schreeuwend dier, ten, wanneer het gat op een doch die in zijn lange leven bepaalden dag niet dicht is, nog nooit een zinkstuk heeft dan teekent hij daarmede de verspeeld; Maarten van Mik- vijandschap van dit volk te- kum, de kraanmachinist, die gen iederen vreemde, die aan langrijke momenten uit deze ren der dijken beschrijft den jaren vastlegden, doorstaan den tand des tijds meestal niet en losse schetsen, in al lerlei periodieken, die ver telden, hoe het was in dien tijd en hoe de menschen leef den, meer onder dan boven het water, geven toch slechts zeer fragmentarisch iets weer van het treurspel, dat op Walcheren geschreven werd. Nu komt dan A. den Dool- Doolaard uitvoerig en ingrij pend. De verlatenheid, en de verlorenheid van het eiland in het water van oceanen wordt nergens suggestiever beschreven dan in het korte verhaal van den dood van Nero, het paard van boer Dingeman» uit Grijpskerke. Kostelijk en vol humor is de figuur van Hijnssen, den verzekeringsagent uit Sou- aard met zijn roman „Het burg, die met een humeurige verjaagde water" en hij geeft vrouw en dito schoonzuster een boek, dat naar vorm en op de bovenverdieping zit op- inhoud geslaagd mag heeten. gesloten en die denkt, dat Wie den Doolaards andere zonder zijn lidmaatschap van werken kent, weet zijn het Comité „Walcheren Om- kracht in het beschrijven van hoog" het eiland vast niet zal de karakters zijner boekfigu- droogkomen. Echter mag ren. Die kracht heeft in dit deze figuur niet beschouwd boek nog niets aan intensivi- worden als het prototype van teit verloren. den Walcherschen burger; De groote verdienste van daarvoor is de beschrijving te den Doolaard is, dat hij zijn gechargeerd, stof in romanvorm heeft ge- Dit artikel leent zich niet, goten. Het kan niet anders alle personen uit den Dool- of dc- schrijver moet gewor- aards boek te belichten, al is steld hebben met de vormge- de verleiding daartoe groot, ving, nu zoo'n massa techni- Ir v. Hummel, het eigen- sche gegevens moesten wor- wijs-uitziende ambtenaartje dagen en nachten met de re gelmaat van het uurwerk zijn kraanarmen laat draaien en de klei en torpedonetten doet neerploffen waar dat noodig is; Ir. Glimmelmans, de verbindingsman met de pers (prettige herinnering!), met wien iedereen kan op schieten en wien het nooit te veel moeite is nieuwsgierige hun „diek" komt werken. Den Doolaard heeft met het schrijven van dit boek een stuk geschiedenis vastge legd, dat zijn waarde zal be houden en dat getuigenis zal blijven afleggen van het doorzettingsvermogen en het fantasierijk denken der Ne- derlandsche dijkbouwers. Daarom is de beteekenis van journalisten wegwijs te ma- dit boek oneindig grooter dan ken in den doolhof van kra- die van een goede streekro- nen,. zuigers, kantelbakken, man. De waarde ervan stijgt beetles, caissons, draglines en door de deskundigheid, waar- onderlossers. mede het geschreven is. Den Doolaard doet ons in Knap van compositie en le al deze personen niet aller eerst den vakman zien, maar den mensch en de wijze, vendig, boeiend geschreven, verdient het 't respect van ons geheele volk. den verwerkt. Het is hem ge lukt om niet alleen de bewo ners van Walcheren in enke le kostelijke typen voor den lezer te doen leven in hun burgerlijkheid en in hun zor- van den Rijkswaterstaat met zijn stalen brilletje, die de leiding heeft bij den strijd te gen het water en wiens hu welijk steeds meer gaat lij den onder de zware last, die gen voor huis en have, maar Walcheren op zijn schouders hij heeft ook de mannen van legt; Berend Bonkelaar, de hoog tot laag, die zich met aannemer met handen als al hun krachten aan de dich- vuilnisblikken, een rug als de ting der dijken gaven, naar bodem van een roeiboot en voren gebracht op een wijze,een buik, gekussend met het die moeilijk verbeterd kan vet van de vele honderden worden. vluchten eenden, die in den Het verhaal beschrijft den loop der jaren zijn mond zijn strijd van kleine menschen binnengevlogen, de groote tegen het machtige water en egoïst en geldwolf, die de de lezer leeft mee in de voor- „gaten komt dichtsmijten" en De noodtoestand nog niet voorbij. Sir John Boyd Orr, Direc- voorrading hebben getroffen. teur-Generaal van de Voed- Orr maakte ook melding van sel en Landbouw Organisatie, de ernstige voedselsituatine waarschuwde in een rapport in de Zuidelijke gebieden inzake de wereld voedsel si- van de Sowjet Unie tenge- tuatie dat „ofschoon verbete- volge van de droogte in 1946, ring in zicht is, de noodtoe- welke het ergst was sedert stand nog niet voorbij is." 50 jaar. Met betrekking tot graan In zijn overzicht mzake de zeide Orr, dat naar verwacht verschepingen van graan, Wordt de exporten van tar- rijst, olieën en suiker, de we en grove graansoorten prijs- en valutaproblemen, tusschen de 27 en 28 millioen en de ernstige ondervoeding ton (metr.) zullen beloopen, in vele gebieden, besloot Orr: „Het is waarschijnlijk dat het voornaamste voedselpro bleem in de wereld zal blij- voortspruiten, op zijn hetgeen, ofschoon nog be langrijk beneden de behoef ten van de importeerende landen blijvende, ongeveer twee millioen ton meer is minst voor eenigen tijd, uit <jan eenige maanden geleden schaarschte van de belang rijkste voedingsmiddelen. Het volgend jaar, evenals bereikbaar scheen. Hij prees de van Amerika verkregen medewerking bij het ophef- dit jaar, bestaat er groote fen van de stagnatie in het behoefte aan de voortzetting binnenlandsch vervoer, van de pogingen voor de op- Ofschoon Orr de hoop uit voering van de productie van sprak dat medio 1947 het te- de meest noodzakelijke voe- kort aan rijst zou kunnen dingsmiddelen en voor het worden vastgesteld, zeide hij waarborgen van de eerlijke dat het huidige voedselpro- verdeeling daarvan onder dé bleem in sommige gebieden bevolking der aarde". Intusschen deelde Amerikaansche Departement waar rijst het hoofdbestand het deel van het voedsel vormt ent en waar de huidige rantsoe- van Landbouw mede dat de nen ver beneden het normale wereld-maisoogst voor 1946- '47 wordt geraamd op 5,410 millioen bushels (35,240,000 hectoliter), de grootste in de verbruik vallen ernstiger is geworden. Met, betrekking tot vetten en oliën zeide hij: „Het pro geschiedenis. De recordoogst bleem voor het waarborgen in Amerika van 3,283 milli- van de overeengekomen oen bushels (1,158,691,200 hectoliter) draagt voor 60 procent bij aan de wereld- ternationale verdeeling blijkt uiterst moeilijk te zijn. De suikervoorraden ver productie. Men verwacht dat vertoonen de verwachte toe- de Amerikaansche exporten name boven die van het af- dit seizoen meer dan 100 mil lioen bushels (35,240,000 hec toliter) zullen beloopen, waarvan een groot deel ais militaire verschepingen zul len geschieden ten behoeve van het civiel gebruik in de bezettingszones in Europa en den Pacific. Van den oogst in het afgeloopen seizoen wer den 25 millioen bushels (8,810,000 hectoliter) uit Amerika geexporterd. In het F.A.O.-rapport werd erop gewezen dat de strenge weersgesteldheid, o.a. vorst en overstroomingen op het vasteland van Europa en in het Vereenigd Koninkrijk, in ernstige mate de huidige en de te verwachten voedselbe- geloopen jaar. Orr haalde vleesch aan als een voorbeeld van hoogere prijzen welke de aankoopen beperken van de landen wel ke over beperkte valuta-re serves beschikken. Als voorbeelden van on dervoede gebieden, noemde Orr de meeste bevrijde Euro- peesche landen, waar het ge middelde broodrantsoen 297.2 gram, het vleeschrantsoen tusschen 28.3 en 56.6 gram, en het vetrantsoen 28.3 gram per dag bedraagt. In de Westelijke zones van Duitsch- land beweegt het voedselver- bruik zich op een semi-hon- gersnoodpeil, aldus Orr, VIL VEERE HULDIGT ZIJN VORST, t 1747 juist twee eeuwen geleden. Weet u nog, wat er toen gebeurd is? In lange jaren hadden we geen stadhouder gehad, niet omdat er geen was, maar omdat we er geen wilden hebben. Wel was met den dood van den stadhouder koning Willem III in 1702 de laatste mannelijke nakome ling van den Vader des Va derlands gestorven, maar in Friesland regeerden ook Oranjevorsten, nazaten van 's Prinsen broer Jan van Nassau. We zouden het ech ter wel zonder doen, net als een halve eeuw terug, maar toen ons land in grooten nood was, had men er weer een noodig. In 1747 ging het precies eender. Er dreigden geva ren: de Franschen waren in ons land gevallen, hadden Bergen op Zoom al veroverd. Nu moest een Oranjevorst weer redding brengen. In Veere begon het. 's Nachts tusschen 24 en 25 April verzocht de burgerij aan den prinsgezinden bur gemeester Vereist om Willem Karei Hendrik Friso, den Frieschen stadhouder, als zoodanig over Zeeland aan te stellen. Bovendien ais op perbevelhebber over het le ger, kapitein-generaal noem de men dat in dien tijd. Lang aarzelde de stedelijke regeering'van Veere niet: na een vergadering in den vroe gen morgen woei op 25 April 's morgens om 5 uur de Oranjevlag van den toren van het Veersche stadhuis en dienzelfden dag liep de burgerij met orani» getooid door de straten. Eigenlijk was er len vo- rigen avond in Middelburg al iets loos geweest. Een ze ker heer had in een herberg een glas wijn besteld, had de ramen opengedaan en op de gezondheid gedronken van den Prins van Oranje. Voor bijgangers hoorden het, er ontstonden oploopen en rel letjes, men plunderde zelfs het huis van een burgemees ter, die naar den zin van het rumoerende volk niet erg toeschietelijk was maar tot een daad zooals in Veere was het niet gekomen. „Hoe juichte 't hart der [Veerenaren, Toen midden in de staats- [gevaren De hemel u ten Heiland [schonk1 Daar eerst hun stem, en [niemand anders, O vorst, gelijk een donder [klonk In 't hart van alle vader- [landers." De Veerénaars waren er trotsch op, dat eerst hun stem klonk in de roep om een stadhouder en niet die der Goesenaars, die zulks wel eens beweren. Hoewel men in Goes niets van de ge beurtenissen in Veere afwist, had hier 's voormiddags oip 10 uur de uitroeping plaats. En nog dienzelfden dag volg den de steden Zierikzee, Vlissingen en Middelburg het goede voorbeeld, terwijl op 28 April de Staten van Zeeland den Frieschen prins als Willem IV erkenden. Er werden 5 afgevaardig den naar den nieuwen stad houder gezonden, die overleg met hem pleegden over zijn voorgenomen reis naar Zee land, De volgende maand reeds bezocht hij deze pro vincie, legde in Middelburg den eed af als stadhouder van Zeeland en vereerde verschillende Zeeuwsche ste den met een bezoek. Nu werd ook de oude waar digheid van markies van Veere hersteld en daarom bezocht Willem IV later nog maals het oude markiezaat Terveer om als markgraaf te worden gehuldigd. Het was de bekende Flo- ris V, die de Heerlijkheid Veere verkocht aan Woifaart van Borselen.' De heeren en vrouwen uit het geslacht van Borselen en later uit dat van Bourgondië woonden op het even binten de Warwijksche poort gelegen kasteel Zan- denburg, nu totaal verdwe nen; zelfs geen ruïne-brok herinnert nog aan vroegere grootheid. De laatste Bourgondiër verhief de Heerlijkheid tot een Markgraafschap en on der dien naam' is het via den Spaanschen koning onzen Graaf Filips II bij diens af zwering aan het huis van Oranje gekomen. Als markgraaf of markies zal dus de nieuwverkoren stadhouder Veere bezoeken. (Een van de titels van onze Koningin is markiezin van Veere.) De Veerenaars maken zich gereed tot een schitterende ontvangst. Op de voornaam ste punten van het stadje worden eerepoorten opge richt, naar de gewoonte dier dagen voorzien van schilder stukken en zinspreuken. De oudste predikant van Veere, Ds Andreas Andriessen, zorgt voor de Nederlandsche en Latijnsche opschriften. Voor 2 maanden huurt men uit Brugge dén 21-jarigen kunst schilder Pieter Beukels, die de prinselijke portretten, hier en daar als versiering opge hangen, en het andere schil derwerk zal verzorgen. 't Is stormachtig weer, als de prinselijke jachten bij Schouwen in 't zicht komen. Onwillekeurig denkt men terug aan zijn vader Jan Willem Friso, die bij derge lijk weer het Hollandsch Diep overstak en jammerlijk verdronk. Maar ongehinderd stapt hü om 1 uur in Veere van boord. Slechts voor een kort oogen- blik. Koetsen met 4, zelfs met 6 paarden bespannen staan gereed om hem langs den Veerschen weg naar Middel burg te brengen, maar hij slaat het aanbod af. Aan boord van zijn jacht vaart hij naar Middelburg, komt daar om 8 u. aan en neemt zijn intrek bij Baron Jan van Borselen van der Hooge, zijn vertegenwoordiger als Eerste Edele van Zeeland. L. v. W. In de memorie van toelich ting nopens het wetsontwerp tot invoering van een buiten gewoon pensioen voor deel nemers aan het verzet, als mede voor hun nagelaten be trekkingfin, wordt medege deeld, dat de strekking van het wetsontwerp is aan de invalide verzetsslachtoffers en aan hun nagelaten betrek kingen den waarborg te ver schaffen, dat zij binnen re delijke grenzen kunnen voortleven onder de mate- rieele omstandigheden waar in zij, toen de bezetting een aanvang nam, verkeerden. Voor elk geval afzonderlijk zal een uitkeering ten laste van het rijk worden vastge steld in den vorm van een buitengewoon pensioen. Een nauwkeurige raming der kos ten is voorshands niet te ge ven. Gerekend wordt, dat vierduizend buitengewone pensioenen dienen te worden gegeven en aangenomen wordt, dat gemiddeld per ge val f 1500 per jaar noodig zal zijn, zoodat men komt op een raming van f 6.000.000 per jaar. Niet alleen zij, die in het ondergrondsch verzet hebben gestreden, maar ook zij die bij de uitoefening van hun ambt of de vervulling van hun taak tijdens de bezetting door daad of houding hebben deelgenomen aan het verzet en ook militairen worden tot aan het tijdstip, waarop het gebied waar zij verbleven in buitengewonen staat van be leg werd verklaard, onder de bepalingen van het wetsont werp gebracht. Beoogd wordt aan de Stichting 1940- 1945 een belangrijk aandeel bij de uitvoering toe te kennen. HEIDEBRAND BIJ' KOOTWIJK. Dinsdagavond brak in de omgeving van het radiostation Kootwijk bij Gerrlt's Flesch, een heidebrand uit, die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien. Toen om 7 uur de brand ontdekt werd, had het vuur zich reeds over een groo te oppervlakte verspreid. Met hulp van omwonende burgers, de Apeldoornsche brandweer en later ook van militairen uit de Harskamp, werd het vuur bestreden. Vooral de laatsten hebben in het blussehingswerk een groot aandeel gehad. Doordat een carrier, welke de militairen gebruikten, in botsing kwam met een anten nemast, ontstond een storing van 20 minuten in het telegra fisch verkeer met Noord-Ame- rika. Om ruim 9 uur was het vuur gedoofd en kon ook de be drijfsbrandweer van Radio- Kootwijk, die klaar had ge staan om zoo noodig de instal laties te beveiligen, weer wor den teruggezonden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog 'in het duister. En kele tientallen hectaren hoog z.g. buntgras is vernield. De vroegere koning van Italië, Umberto, heeft zich per vliegtuig van Lissabon naar Egypte begeven, waar zijn vader, Victor EmqnueL verblijf houdt. Dinsdagmiddag bracht H. M. de Koningin een bezoek aah de Jaarbeurs te Utrecht. Hare Majesteit was in ge zelschap van haar hofdame Mevr. L. Verbrugge van 's- Gravendeel, haar particulier secretaris Drs M, Kohnstamm, haar adjudant luit.-ter-zee le klasse H. A, \y. Goossens, en haar officier voor speciale diensten kapt. G. Rutten. Na verwelkomd te zijn werd de Vorstin rondgeleid door den voorzitter van den raad van beheer, Dr F. H. Fentener van i Vlissingen en bracht zij een bezoek aan de Belgische en j Zwitsersche afdeelingen en aan de textieljaarbeurs. Op deze laatste afdeeling gaf de voor zitter van de Stichting Tex tieljaarbeurs, de heer P. Fen tener van Vlissingen, aan H. M. explicatie over het geëxpo seerde materiaal. Hierna begaf H. M. zich naar de derde etage, waar de speelgoedafdeeling is ingericht. De Koningin gaf overal van haar groote belangstelling blijk. In de kamer van den raad van beheer werden de aanwe zige leden van den raad aan H. M. voorgesteld, waarna eenige verversehingen werden rondgediend. Na een verblijf van ruim een uur vertrok Hare Majesteit. in. Loeboek Bargaloeng ligt voor Marapalan. Het telt en kele huizen van hout en het grootste is dat, waarin de Compagnies-Commandant van de tweede compagnie van het Bataljon Zeeland on derdak vond. De Compagnie ligt er pas; dat wil zeggen, zoo ongeveer veertien dagen, maar dat zou je niet zoo direct zeggen. Al les is netjes gehouden en al les is gezellig gemaakt. En toch Daar is de demarcatielijn, hem en ook wfj rijden door. Boven de bergen pakken zich witte wolken samen; ze steken scherp af tegen den blauwen hemel en het groen der bergruggen. Het is een mooi landschap en ik geniet. De weg is slecht. Zooals al le wegen in Indië thans slecht zijn. Ik denk terug aan den tijd, dat de wegen in In dië behoorden tot de beste wegen van het Oosten. Je reed dan met een vaart van 60 km. over een binnenweg, die goed berijdbaar was, wijst de overste van Oort maar nu.... doen de groote me aan en ik kijk. Ik denk gaten in de wegen, je denken een streep te zien, maar een demarcatielijn is slechts een denkbeeldige streep, die op een kaart getrokken is. In het terrein herken je zoo'n streep aan enkele punten en als een der punten wees de Overste me een paar huizen aan een hobbelpaard. We passeeren vele huizen; het gros ervan is nog leeg, maar ook deze huizen zullen eerlang weer bewoond wor den en dan zullen meer sa- wahs worden bewerkt, waar door de rijst positie voor de aan. Die lagen slechts 150bevolking verbeteren zaL j meter van ons vandaan, dus Want dit hebben wij in Pa- grootgebracht zijn in het Ja- pansche systeem van afper sen. Als v/ij over een brug rij- 1 den en het heldere water on- „De ooievaar van Deuteren" (Deuteren behoort tot het grondgebied van Den Bosch) is sinds jaar en dag voor Brabants hoofdstad en de ge heele Langstraat bekend als de jaarlijksche lentebode bij uitstek. Het werd een latertje dit jaar en men vreesde, dat in 1947 de traditie niet be stendigd zou blijven, maar.... Maandag j.l. daalde de vogel op zijn nest. Blijkens ide archivalia is het Deuterensche ooievaarsnest thans 50 jaren achtereen be woond geweest, W ldf T^eliji kunnen constatceren, het „front en toch kon dit overal waar zjcb een Neder- nimmer een front zijn. Im- ,.mdsch bivak neerzet, keert mers geen honderd meter de bevoiking langham maar lïïESL WLaalï heJ Tak zeker terug* Ik zag hetbij Loeboek Bargaloeng kwa- oedjoeng Karang, nu weer Voor het eerst werd in Enge- men, reden v/e langs groene Emmahaven en Loeboek land tarwe vanuit de lucht sawah-velden, waarop de pa-1 BargMoIng. Het S het ver- gezaaid op de landerijen van di te rijpen stond. Dat was trouwen, dat wederkeert in den boer Tomkins te Blather- rechts van den weg, aan de de Nederlandsche zaak en de wycke in Northamptonshire. rilde van de demarcatielijn afkeer geboren uit de afper- Deze proefneming, weike be- cn ui de velden zagen we de siu„ dcr x.R.L-iieden, die tere resultaten afwierp dan menschen werken en zwoeg- men verwacht had, vond plaats de een karbouw door de klei. in verband met den doorweek- Daarachter de bergen, waar- ten grond en de reeds groote tegen het witte silhouet van vertraging in het zaai-pro- de cementfabriek Padang, die gramma van dit jaar. ;eens een wereldnaam had, Het Miles „Aerovan"-vlieg- want wie kende Padang-ce- der ons zien stroomen, water tuig werpt, laag over den mpnt niet. Nu ligt de fabriek 1 zoo helder, dat men er een grond vliegend, het zaaigoed j vcrlaten en te wachten tot zwembad van. heeft gemaakt, uit. weer Nederlandsche onderne- dan zien wc aan den kant de mingsgeest in dit bedrijf vrouwen kleeren wasschen nieuw leven zal blazen. Het en als wij Voorbij een huis 10.000 Joodsche verplaats- zag er zoo rustig uit en men rijden, dan zien wy een man te personen, die in het vroe- kreeg in het geheel geen idee, aan het timmeren van een gere concentratiekamp Bel- i dat hier oorlog was gevoerd, kist. sen zijn gehuisvest, hebben I Langs den weg wandelt Dessaleven uit den ouden een beroep op Engeland en een man. Op zijn hoofd torst tijd. Ik zie aan de gezichten de V.S. gedaan om hen naar hij een last sprokkelhout en der menschen, dat zij zich Palestina te doen gaan. Majoor van den Ouden, de prettig gevoelen. Rondom Men neemt aan, dat er bin- Bataljons-Commandant van hen wonen de Nederlandsche nenkort diplomatieke betrek- de Jagers, die met mij dezen soldaten van het Bataljon kingen tusschen het Vaticaan rit maakt, vraagt waarvoor „Zeeland" en alleen reeds het en Canada zullen worden dit hout bestemd is. feit, dat deze soldaten aanwe- „Voor de padi", antwoordt zig zijn en dus voorkomen, de man. Hij vertelt dan dat dat zij gekidnapt zullen dit hout de irrigatiegeulen, worden, stemt déze menschen die ingestort zijn, zal herstel- tevree. len, zoodat het water weder: Dan zijn wij in Loeboek normaal zijn sawah zal be- Bargaloeng, heel dicht bij de vloeien. Dan wandelt hij rus- demarcatielijn. Daar drink ik tig door; zijn werk wacht bij Kapitein Sinker een heer- hjke kop koffie en ik voel me er thuis. Dat is het Padang van thans. Hoe anders was het er drie maanden geleden, toen de U-Brigade er nog niet was. En in mij woelt' het verlan gen om door te rijden met deze mannen, naar dat ge bied waar de rust en veilig heid nog niet is teruggekeerd, waar iedere nacht nog scho ten vallen. Schoten van T.R.I.-soldaten, gelost op de bevolking om haar angst aan te jagen Want ook die bevolking heeft veiligheid en rust van noode. aangeknoopt. Een vroegere sergeant van de Britsche luchtmacht, Preucil, is te Praag ter dood veroordeeld wegens het ver raden van zijn redders en het prijs geven van militaire ge heimen aan de Duitschers. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar zij de werkzaamheden in de haven in oogenschouw nam. De Vorstin aan boord van de „Prinsenplaat". Naast haar burgemeester P. Oud. COMMUNISTISCHE ORGANISATIE VERBODEN De president van Brazilië, Dutran heeft bij decreet de communistische organisatie „communistische jeugd" voor 6 maanden verboden. Deze partij werd opgericht aan den vooravond van een pro ces tegen de communistische party, hetgeen heftige reac ties uitlokte,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5