Het zomerprogramma K. L. M. VieriÉistersnJiiÉ Linggadjati in de practijk. Generaal de Gaulle als politiek leider. heeft nooit ontslag geviraagd Gevolgen van de havenarbeiders- staking. WAT OP DEN BON? PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 17 April 1947, Nieuwe koers in Griekenland? Dj? Van Mook De toekomst van de Commissie-Generaal. Andere departements- indeeling. Tolken van onze dankbaarheid. Verschillende nieuwe routes worden gevlogen. Uitgave stichting „Zeeuwsoh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L,.Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walatr, 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansehe Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Tel. redactie 2347Terneuren, Vloosw^jk- straat, Telefoon 2052. Na alles wat er over het basis-accoord van Linggadjati te doen is geweest, is er uit den aard der zaak groote be langstelling voor de vraag, wat het nu door beide partijen onderteekende accoord in de practijk zal uitwerken. Er waren en er zijn optimis ten en pessimisten. De optimisten oordeelden, dat nu ja, wel niet aan alle moeilijkheden een einde is ge komen, maar dat toch het on derling vertrouwen is ver sterkt en dat nu de weg voor ZEEUWSCH DAGBLAD Op* en ondergang Zon en Vlaan, van 3e JAARGANG No. 620 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' 3 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dlrecieur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F. E. v d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA to Middelburg, Ds i. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en Ds W. VROEGINDEWtY te Poortvliet Vrfjdag. Zon op 5.39 u., ondar 19.41 u. Maan op 5,14 u7 onder 18.10 u. (M.E.T.) Hoog water te Vlissingen Vrijdag 18 April: 0,10 u. 1.38 au, 12.48 u. 1.68 m. te steden wordt uitgeoefend door de republiek Indonesia. Het spreekt vanzelf, dat deze bestuursorganisatie het gezag in de republiek ook in handen heeft, hetwelk niet beteekent, dat de Nederland- sche belangen van de vreem delingen niet in acht worden genomen. Het is thans duidelijk, dat slechts de republikeinsche re geering ln alles de leiding heeft, alles bestuurt en alle verantwoordelijkheid draagt. Internationale erkenning be gint begrijpelijkerwijze met voorafgaande betrekkingen. Nauwelijks zijn wij echter begonnen met het buitenland een vruchtbare samenwerking kennis te maken of er klinkt is gebaand. De pessimisten zagen en zien de zaak anders. Zij vrees den, dat nu de republikeinen een vinger hebben gekregen de de facto erkenning van de republiek zij niet zullen rusten voor zij de geheele hand en nog wat meer zullen kunnen vasthouden. Optimisten waren van mee ning, dat er toch eigenlijk geen reden is om zich voor de toe komst groote zorgen te ma ken Nog dezer dagen ver klaarde een van de zendings mannen, dat uiteindelijk de Nederlandsche autoriteiten zoowel op financieel en econo misch- als op militair gebied, de leiding blijven behouden, een meening die door hen, die wat dit betreft, meer pessimis tisch zijn ingesteld, niet werd gedeeld. Nu is het zeker, waar de onderteekening van het ac coord nog zoo korten tijd ge leden plaats had, nog te vroeg om reeds een definitief oor deel uit te spreken. Maar dit kan toch wel wor den gezegd, dat alles er op wijst, dat de pessimisten ge lijk zullen krijgen. Volgens het basis-accoord leven wij nog in een over gangstoestand, waarin de re publiek niet het recht heeft zelfstandig buitenlandsehe be trekkingen aan te knoopen. Maar wat meldt nu de nieu we officieele omroep van de radio-republiek: „Het de facto-bestuur van Java en Sumatra voorloo- pig met uitsluiting van de door de Nederlanders bezet- voor vele Nederlanders een donderslag bij helderen hemel. Het is begrijpelijk, dat de In donesische natie deze wijze van opvatting niet kan accep teeren, alles, wat in dit land wordt verricht, moet in de eerste plaats ten gunste van dit land zijn en het is logisch, dat de buitenlanders een rede lijk aandeel in de opbrengst krijgen, doch niet in dien zin, dat de vreemdelingen over verzadigd zijn en de Indone sische bevolking honger lijdt" De buitenlanders, de vreem delingen, dat zijn Kier de Ne derlanders, die dus niet als Rijksgenooten worden erkend. Een Volgend "bericht „Antara" meldt uit Solo, dat het daar gehouden onder wijs-congres heeft besloten, het Nederlandsch als leervak af 'te wjjzen, zoolang die taal een psychologisch gevaar in houdt Besloten werd voorts het gebruik van de Indonesi sche taal te bevorderen, en het Engelseh als leervak op de middelbare school toe te la ten. Deze berichten, die met an dere te vermeerderen zouden zijn, spreken voor zich zelf. Het gaat nu tenzij onze regeering tot bezinning komt en met spoed, van kwaad tot erger. Elke dag opnieuw leert nu, hoe gevaarlijk het is, als een regeering inplaats van het ge zag waarvoor zij verantwoor delijk is te handhaven, met zich laat spelen en als zij met de revolutie een voorzichtig verdrag aangaat. Koning Paul contra de communisten. Koning Paul, de nieuwe vorst van Griekenland, is blijk baar niet van plan het com munistische vuur, waardoor zijn land bedreigd wordt maar rustig te laten branden. Een van zijn eerste regee- ringsdaden schijnt te zijn het inzetten van een scherpe actie tegen de communistische ben den in midden-Griekenland. Een bijzondere correspon dent van de Daily Express in Griekenland, heeft totden koning weten door te dringen. ,,Wtf zullen de bandlfcten een lesje geven. Daarna zullen wfj ze menschelijk behandelen brood en werk geven, om ze weer in het normale leven te rug te brengen" verklaarde de koning. Hij vervolgde; „Wij boden den opstandelingen verleden week een algemeene amnestie aan, maar zij vertrouwden ons. niet. Slechts enkelingen dach ten er anders over. Wat be weegt deze menschen tegen ons te strijden?" Koning Paul blijkt overigens geen negatieve bestrijder der communisten te zijn. „Aan alle moeilijkheden met deze op standige communisten" beant woordde hij zijn eigen vraag, „liggen economische factoren ten grondslag. Wanneer de Grieksche financieele en so ciaal-economische positie beter was geweest, zouden wij het verschijnsel niet hebben gehad van jonge menschen die als bandieten de bergen intrek ken." Nadrukkelijk verklaarde de koning: „Ik wil dit zeer duidelijk zeggen, want ik houd er niet van alleen maar een politiek spelletje*te spelen." Koning Paul besloot: „Wij gaan nu een nieuw Grieken land bouwen, waarin wij als broeders moeten samenleven. En dat kan nu Amerika ons krachtig helpen gaat. Wij heb ben al veel te danken aan Engeland en Engeland moet niet meenen, dat wij dit ver geten zullen nu Amerika ons te hulp is gekomen." OPROEP TOT HEX FRANSCHE VOLK. Generaal de Gaulle heeft aan de bladen een verklaring afgelegd, waarin hjj zegt, dat de vereeniging van het Fran- sche volk tot stand is geko men en dat hij er de leiding van op zich heeft genomen. Hij noodigt alle Franschen uit om zich te vereenigen voor het algemeen welzijn, zooals zij zich indertijd vereenigden voor de bevrijding en de over winning van Frankrijk. De Gaulle verklaarde, dat Frankrijk geleid moet worden door een „samenhangenden, geordenden, geconeentreerden staat, die in staat is de voor het algemeen welzijn noodige middelen te kiezen en toe te passen". Hij wil het partijstel sel vervangen door een sy steem, waarbij de uitvoerende macht uit het volk zelf op komt en waarbij het volk zelf alle onoplosbare geschillen be slecht. In 19 departementen worden thans handteekeningen verzameld. Het lijdt geen twijfel, of de ze oproep zal in breede krin gen weerklank vinden. Er zijn veie ongeduldigen, wien het herstel, des lands niet snel genoeg gaat en behou denden, die meenen, dat het in I zich van verwijderd, omdat jhij te veel militair, te autodi- tair was in zijn optreden, te wéinig) plooibaar politicus. In deze beweging vindt Jhij, zoo als onder alle groepen der be volking, nog vele bewonde raars. BOSCHBRAND BEDREIGT MIJNENVELD. In de Britsche zone bij Mondschau aan de Belgische grens is een omvangrijke boschbrand uitgebroken, welke dreigde haar weg te kiezen over een veld, waar in 4000 mijnen liggen. Door het mijnenveld werd het blus- schingswerk belemmerd. DE SCHRIK DER ATOOMWAPENS. De commandant van het Amerikaansche corps mari niers, generaal Van de Grift, heeft verklaard, dat het corps met het oog op de mogelijk heid van oorlogvoering met atoomwapens zal worden ge reorganiseerd. Van de Grift zeide, dat dé marinierseenheden verkleind zullen worden eh meer mo biel zullen worden gemaakt om sneller te kunnen toe slaan. Zij zullen met geheel nieuwe wapens worden uit gerust. GEEN GEWELD IN VOOR-ENDEE. Gandhi en Djinnah, presi dent der Moslemliga, hebben, op initiatief van den nieuwen i (Van onzen Haagsehen redacteur.) De geruchtenstroom over functie-wisseling in het Kabinet en in de hooge leiding in Indië houdt nog steeds aan. De hardnekkigheid, waarmee de as. benoeming van Prof. Romme tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië wordt aan gekondigd en het daarmee verband houdende verwachte ont slag van Dr van Mook,. als'luiL-Gouverneur-Generaal is een bewijs, dat over deze dingen binnenskamers ernstig wordt beraadslaagd. Voorzcover wij zijn ingelicht, is het onderlinge overleg echter nog niet zoo ver gevorderd, dat reeds definitieve be sluiten in den ministerraad kunnen worden genomen. Dit overleg heeft niet alleen plaats in den boezem der regeering, doch ook met vertegenwoordigers der regeeringspartijen. Hieraan neemt ook Prof. Romme deel. Merkwaardig is, dat steeds weer geruchten opduiken over een ontslag van Dr Van Mook. Naar wjj uit goede bron weten, heeft Dr Van Mook des tijds wel zjjn verzoek om ontslag geschreven (en aan iedereen in Indië laten lezen), doch deze brief is nimmer in Den Haag ontvangen. Hij schjjnt er thans niet over te denken, ontslag te vragen. Daarbij gevoegd de door de Regeering gehuldigde opvat ting, dat de lgit.-Gouverneur-Generaal ook nu nog de man- met-groote-visie voor Indië is, ondanks bepaalde persoonlijke eigenschappen, ligt de conclusie voor de hand, dat een ver vanging van Dr Vaii Mook voorloopig niet in het plan ligt. Het weer invoeren van de functie van Gouverneur-Generaal zonder meer, ligt, naar wij meenen te weten, niet in de be doeling van de regeering. Dit zou te veel terug gaan naar oude koloniale verhoudingen. Indien een dergelijke function- naris wordt benoemd, zal zijn functie een voorbereiding zijn van die van den Hoogen Commissaris, die in de toekomst de vertegenwoordiger der Kroon bjj de Vereenigde Staten van I Indonesië zal zijn. Handhaving van een luit.-Gouverneur- Generaal, als hoofd van de Ned--Indische regeering, die straks zal moeten vergaan in de regeering der Vereenigde Staten van Indonesië, is dan mogelijk. Aan deze overwegingen zit vast een nadere beschouwing van de taak der Commissie-GeneraaL Bjj de benoeming van een Gouverneur-Generaal zou het karakter der Commissie veranderen in dat van een Nederlandsche onderhandelings- delgatie. Het staat wel vast, dat de gedachten der regeering gaan in de richting van handhaving van het instituut van de Com missie-Géneraal. Het wetsontwezp tot uitbreiding vap het aantal leden zal echter binnenkort wel worden ingetrokken. Naar „Het Vrije Volk" ver neemt, ligt het in de bedoe ling, dat niet alleen de minis ter-president dr Beel en de minister van Overzeescbe Ge- biedsdeelen, mr Jonkman, naar Indië zullen gaan, maar later ook de minister van Finan ciën, prof. Lleftinck en de minister van Economische Za ken, dr Huysmans. De ministers Beel en Jonk man geven, wanneer zij Indië bezoeken, gevolg aan een daar toe tot hen gericht verzoek van de Commissie-Generaal, die binnenkort voor belang rijke beslissingen komt te staan en daarover persoonlijk overleg met de beide bewinds lieden wil plegen. De ministers Lieftinck en Huysmans zullen zich naar In dië begeven, wanneer de economische en financieele Voorbesprekingen tusschen de Nederlandsche en de Indone sische deskundigen zijn beëin digd en de beide delegaties tot positieve resultaten zullen moeten komen. HOE DRUK HET WAS IN UTRECHT. Op normale dagen worden in het station te Utrecht 16000 plaatsbewijzen aan de loketten ingenomen. Dinsdag waren het er 20450, zoodat men kan aan nemen, dat ruim 4000 Jaar- beursbezoekers per trein naar Utrecht 'zijn getogen. Op het parkeerterrein bij de Jaarbeurs werden Dinsdagmid dag om 13 uur 1961 auto's ge teld. scharen zich nu om De GauRe, 1 den man, die nimmer aan de .f mtgeseven, waarin het herrijzenis van zijn land ge- fasten ^iid^voOT* Dolitieke wanhoopt heeft, die zorgde, nLwi a dat het zijn aandeel had in de doeleinden, werd aangewend, overwinning der geallieerden ZZdl^X^TgernZf- ^^Frank s^PPen inVoor-Indiëomtot m ttanstler èén stem heefi de goede orde b« te draSen' in den raad der volken, welke COMMUNISME: aan zijn beteekenis beant- SYSTEEM VAN MISDAAD, vvoordt. zoo niet er bovenuitJohn Rankin, democraat uit gaat. Mississippi, heeft in het Ame- De Gaulle echter is militair, rikaansche huis van Afgevaar- een militair begaafd met .digden geëischt, dat Amerika staatsmanskwaliteiten, maar onmiddellijk de diplomatieke BROODRANTSOEN IN NEDER-SAKSEN VERLAAGD. Naar de Britsche nieuws dienst in Duitschland meldt, zal met ingang van 21 April het broodrantsoen in Neder- Saksea van 2500 tot 1000 Onlangs deden geruchten de i gram per week worden ver ronde, dat het in de bedoeling laagd. lag den arbeid van ministerDe minister van voedsel- Jonkman te verlichten, door voorziening in Noord-Rijn- Nieuwe minister voor Binnenlandsche Zaken. Boomen- en plantcn- schenkingen aan het buitenland. Vorig jaar werden namens het nationale comité: „Bloe men tolk van onze dankbaar heid", aan verschillende lan den bloembollenzendingen aangeboden. Thans is in het boomkwee- kérij centrum „Boskoop", sen commissie bezig met het sa menstellen van plantenzen- dingen, die gebruikt zullen worden bij den aanleg van parkbeplantingen in Canada, Denemarken, Engeland, Zweden en Zwitserland. De verschillende partijen wor den in den loop van deze week verladen, De commissie hoopt, dat deze beplantingen, die na mens het Nederlandsche volk aangeboden zullen worden in de landen van ontvangst de dankbaarheid voor de bevrij ding en voor de hulp en steun nadien ontvangen, zul len vertolken. Ook aan de Vereenigde Staten van Amerika werd een plantenschenking aange boden. Deze kon echter in verband met de phytopatolo- gische bepalingen, die daar van kracht zijn, niet geaccep teerd worden. In Canada zal men dit voorjaar in de parken van Niagara Falls nog fraaie col lecties Nederlandsche aza lea's en rhododendrons kun nen bewonderen; zoo ook in Kopenhagen, Stockholm en enkele steden in Zwitser land. In Engeland is de keuze ge vallen op de stad Coventry. Op 24 Mei a.s, zal onze ge zant Jhr Mr Michiels van Verduynen de plantsoenen in Coventry officieel overdra gen. Voor Australië schade post van 60 millioen pond. De vroegere verbindings officier voor het Verrfe Oos ten bij het bureau van den Britschen hoogen commissa ris in Australië, La Valette, heeft medegedeeld, dat de boycott, die de Australische havenarbeiders op het laden van voor Nederlandsch-Indië bestemde schepen hebben ge legd, aan Australië meer dan 60 millioen pond gekost heeft. "In de laatste 72 maanden, aldus verklaarde hij, zijn on middellijk na de instelling van den boycot orders voor een waarde van 16 millioen pond geannuleerd en nog eens orders voor een waarde van 40 millioen pozd in de eerste zes maanden daarna. La Valette verklaarde ten slotte dat voorts nog 40 mil lioen aan orders naar Ame rika en Engeland was ge gaan, omdat de Australische handelaars hun goederen niet aan Nederlandsch-Indië kon den leveren. m Het gratie-verzoek van A. P. B. Dinkelaar, die in ver band met het verleenen van hulp aan den vijand door den temporairen krijgsraad te Batavia tot 15 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is afgewezen. m Churchill zal Frankrijk bezoeken op 9 Mei, den twee den verjaardag van de Duit- sche capitulatie, om de hoog ste militaire onderscheiding, de medaille militaire, in ont vangst te nemen. Igor Groenzehko, de be ambte van de Sowj et-Russi sche ambassade te Ottawa, wiens verklaringen leidden tot het onderzoek inzake Russische spionnage in Ca nada, is Britsch onderdaan geworden. Tfjdens de eerste 2 weken van het regeeringsoffensief tegen de Grieksche guerilla- troepen zijn aan de zijde der guerillastrijders 337 personen gedood, 31 gewond, 132 ge vangen genomen en 71 gede serteerd. krijgen we deze week In een persconferentie heeft de president-directeur van de K.LM. dr A. Plesman een uit eenzetting gegeven over het zomerprogramma van deze maatschappij. De Noord-Atlantische dienst, die thans drie maal per week gevlogen wordt, waarvan een maal met een doorverbinding naar Curacao, zal met ingang van 20 April as. vijfmaal ge- ziet er fn groote lijnen het zelfde uit, als dat van vorig jaar. Een nieuwe dienst is hier de lijn EindhovenAnt werpenLonden, terwijl ook de lijn EnschedeEindhoven Brussel voor het eerst op de dienstregeling voorkomt Op 20 Mei zal de KLM. haar oude lijn naar de Mid lands voor het eerst sedert den oorlog weer in exploitatie ne- 20 April Lm. 's Mei 1947. Bonkaarten KA, KB, KG 705 (serie' A) A-02 Alg.: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz, o f 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk. A-03 Alg.: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten KD, KE 705 (serie A) A-12, A-13 Alg.: 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. chocolade of sui kerwerk. A-14 Alg.: 250 gr, zachte zeep. A-17 Res.: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (serie A) A-21 Suiker: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of 'suiker werk. Tabakskaaxten enz. QA, QB, QC 703: 69-1 Tabak: 3 rantsoenen ta baksartikelen. 69-2, 69-3 Tabak: 2 rantsoenen tabaksartikelen. 69-1 Versnaperingen: 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr, jam, stroop enz. 69-3 Versnaperingen: 100 gr. chocolade en/of suikerwer ken, of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 18 April worden gebruikt. geen .politicus. Zijn optreden ais re'geeringshoofd in de eer ste constituante heeft dat vol doende aangetoond. De republikeinsche volksbe weging had zich bij haar op richting op een standpunt ge plaatst, dat met het zijne betrekkingen met de Sowjet- Unie verbreekt. „Wij kunnen het communisme en de dicta tuur over de geheele wereld niet tegenhouden door een slappe politiek. Het commu- de benoeming van een nieu wen minister. Als zoodanig werd reeds genoemd Prof. Romme, waardoor dan tevens het politieke evenwicht in het Kabinet zou zijn hersteld. De parlementsredacteur van „Het Vrije Volk" komt nu echter met het bericht, dat men in den ministerraad als een van de meest gewenschte oplossingen nog altijd schijnt te beschouwen, het afstaan door minister Beel van de por tefeuille van Binnenlandsche Zaken aan een nieuwen be windsman. Hijzelf zou dan aan dacht kunnen gaan wijden aan zijn minister-presidentschap en aan Indië. „Trouwens reeds langer is er sprake van een splitsing van het huidige departement van Dr Beel in een van Bin nenlandsche Zaken en een van algemeen bestuur, welke laat ste rechtstreeks onder dr Beel zou refcsorteeren. Er schijnt op dr Beel door zijn ambtgenoten meermalen nisme is geen systeem van re-aandrang in deze richting te geeringen, maar een systeem zijn uitgeoefend. overeenkwam. Hij heeft er van misdaad", aldus Rankin. Hoewel dr Beel weinig voor land/Westfalen deelde mede, dat volgens Britsche en Ame rikaansche autoriteiten de verlaging onvermijdelijk was. Zij hadden echter toege zegd in April en Mei voor 120.000 ton meel extra te zullen zongen. NEDERLANDSCHE POMPEN IN ENGELAND. Woensdag zijn te Norfolk 17 verplaatsbare pompen 'uit Nederland aangekomen, die in de door overstroomingen ge teisterde gebieden in Enge land zullen worden gebruikt. Twee van de pompen kunnen 100 ton water per minuut op pompen, de overige 50 ton per tusschen"de° Nedertodsche vlogen worden, met eveneens men. Driemaal per week zul- eenmaal naar Curacao. De K. len de vliegtuigen de verbin- L. M.'hoopt zelfs dezen zomer ding tusschen Schiphol en tweemaal op Curasao te vlie- j Manchester onderhouden. Deze gen. [lijn, waarvan dr Plesman goe- Ook de frequentie op de I de verwachtingen koestert, zal roüte naar Zuid-Amerika zal [tevens worden doorgetrokken verhoogd worden. Thans wordt naar Dublin, waarmede de K. eenmaal per week gevlogen, L. M. voor het eerst in haar doch men hoopt dit spoedig I geschiedenis een verbinding tot tweemaal te kunnen uit-met Ierland zal hebben, breiden. De bestaande dagelijksche Doordat men nog niet totdienst op Praag zal verdub- overeenstemming kon komen beid worden. Voortaan zullen met de Argentijnsche autori-de toestellen tweemaal per teiten eindigde de Zuid-Ame- dag naar en van de Tsjechi- rikalijn voorloopig nog in sche hoofdstad vertrekken. Montevideo, doch men hoopt] Driemaal per week wordt zoo spoedig mogelijk tot Bue-1 van 5 Juni af de verbinding nos Aires te kunnen doorvlie- Amsterdam Genève Rome gen. eveneens een nieuwe lijn De lijn naar Zuid-Afrika, die sinds den oorlog onderhou- tot voor kort eenmaal per j den, terwijl ook de lijn Ara- maand gevlogen werd, wordti sterdamParijsLissabon op thans eenmaal in de veertien êen nader te bepalen datum dagen onderhouden. Met een zal ingaan, verdere uitbreiding van dezen De K. L. M. kan een derge- dienst naar Johannesburg lijke uitbreiding van het lucht- moet gewacht worden op de riet. aanpakken, doordat ver- desbetreffende overeenkomst schillende nieuwe vliegtuigen ONTPLOFFINGSRAMP IN TEXAS. Een ramp, die tot de ern stigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend, heeft de havenstad Texas City getroffen. Een explosie, die plaats had op het met nitraat geladen Fransche schip „Grand Camp" leidde tot ontzettende branden en nieuwe ontplof fingen, waarbij o.m. de Mon- santo-fabriek, waar chemische preparaten worden vervaar digd, in vlammen opging. Een giftige damp verbreidde zich over de stad. Vele gebouwen zijn verwoest. Doordat de Grand Camp niet tijdig buiten de haven kon worden gebracht er was aan boord brand uitgebroken had de eerste explosie een fatale uitwerking. Het aantal dooden en ge wonden is nog niet te schat ten. Anderzijds wordt van vijf honderd tot duizend dooden gesproken. Volgens radio-berichten biedt de stad een aanblik, alsof er een atoombom ontploft is. minuut. i De voormalige comman dant van het vroegere con centratiekamp Auschwitz, Rudolf Hoess, is gisteren te Auschwitz opgehangen. het loslaten van Binnenland sche Zaken voelt, wordt, naar verluidt, nog steeds naar een oplossing in bovengenoemde» geest gestreefd." dit jaar in gebruik genomen zullen worden. Ten aanzien van de finan- regeering en de Unie van Z.- 1 Afrika. Op de Indië-HJn, waarop c!<?ele resultaten had de pre- thans vijfmaal per week wordt sident-directeur goede ver- gevlogen, zullen in Juni zes wachtingen, diensten worden onderhouden, terwql man den tevens Con- In 0slo is het be. stellations „ln de vaart" hoopt gonnen t koloI?ei Konrad te brengen., in de plaits van Sundl dfe m ApriI mo als de thans nog voor dezen dienst commandsnt van Narvik, gebruikte „Skymasters deze stad aan de Duitschers Het Europeesche luchtnet verried. DE BILT ZEGT: Nog weinig verandering. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond In den ochtend plaatselijk nevel of mist. Later bijna overal weer doorbrekende zon, maar in den loop van den mid dag van het Westen uit wat toenemende bewolking. Over wegend droog weer. Over het algemeen weinig wind. In het Zuid-Oosten van het land in den namiddag hóoge tempera tuur voor den tijd van 't jaar. Overigens weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1