WONINGBOUW Bij de Zeeuwen in Padang. Robbekol Dreigende inflnenza-pandemie? LAATSTE BELICHTEN. Os veldpost voor indis. Smokkel van bloembollen naar Engeland. Weer meer extra-tabak. Hoogere belasting op vermakelijkheden? Van onzen v.p.c.-medewerker (Drs P, van Zuuren). De huidige financieringpregelinff van het Rijk ia absoluut onvoldoende. Het meeste materiaal moet ten koste van onze schaarsche deviezen uit het buitenland komen. Door ons isolement tijdena den oorlog zijn wij op het gebied van de woningbouwtechniek ver achter geraakt Al deze factoren geven bedroevend weinig hoop, dat ieder Nederlandsch gezin binnen af- zienbaren tijd zijn eigen woning zal kunnen betrekken. En toch: een millioen Nederlanders ia er dringend om verlegen! Ontzaglijk tekort. Nog altijd is het treurig met den woningbouw in Ne derland gesteld. In den oor log heeft men den woning voorraad noch kunnen uit breiden terl behoeve van den bevolkingsaanwas, noch kun nen vervangen ten behoeve van de normale vernieuwing. Wanneer wij dan nog tellen de tienduizenden door oor logsgeweld verwoeste huizen, dan is het verklaarbaar, dat 250.000 Nederlandsche gezin nen meer dan 10 van de i eigenaar ƒ217,64 betalen. De netto-huuropbrengst is dus de bruto-huuropbrengst min de exploitatiekosten ƒ416 ƒ217,64 ƒ198,36. Wan neer wij deze netto opbrengst verkapitaliseeren over 50 jaar, blijken de z.g. rendabele bouwkosten 4260 te zijn. De z.g. niet-rendabele bouw kosten bedragen 12.000 ƒ4260 ƒ7740. Over dit be drag zal de overheid jaar lijks 4 als bijdrage in de exploitatiekosten geven. De eigenaar zal dus 416 huur gebruik van materialen wordt nog altijd te veel aan verouderde principes vastge houden. Meer en meer moet aandacht worden besteed aan aceoustischen en thermische» bouw. Dit is slechts mogelijk door toepassing van nieuwe materialen, waarin de Ver- eenigde stoten op bet oogen- blik vooraan gaan. Tempera? tuur werend en ultra-violette stralen doorlatend glas be hoort tot de nieuwe materia len die een groote toekomst hebben. De moderne woning zal zoodanig moeten worden gebouwd, dat de hulsvrouw haar huishouding zonder hulp kan doen en daarenbo ven nog voldoende vrije tijd overhoudt om zich op ander terrein verdienstelijk te ma ken. Nederlandsche bevolking j -f- 309,60 725,60 van den snakken naar een eigen wo- Staat ontvangen. Behalve de ning. Met het huidige tempo exploitatiekosten heeft de van den wederopbouw zal eigenaar echter nog zyn vaste het vele jaren duren eer ve- kosten. Gesteld de eigenaar Ier wenschdroom werkelijk- 'can kan 15 rva" de stich- heid zal zijn. Door gebrektmgskosten zelf fourneeren, Wereld-gezondheids organisatie beraamt maatregelen. Dr O. v. d. Berg, directeur- generaal van de volksgezond heid In Nederland, lieeft op een bijeenkomst van de we reldgezondheidsorganisatie te Genève verklaard, dat influ- aan woonruimte worden hu welijken uitgesteld, verlovin gen afgebroken, om maar te zwijgen van de sociale euve len die dikwijls voortvloeien uit het samenwonen van ver schillende gezinnen in één woning. Dat ondanks deze narigheid het geboortecijfer aanzienlijk is gestegen en on ze bevolking in 't afgeloopen jaar met niet minder dan 190.000 zielen is toegenomen, 70 opnemen bij een hypo theekbank en voor de over geschoten 15 ^en tweede hypotheek krijgen van het Rijk. Deze. hypotheken eischen 4 rente en 2 aflossing, zoodat hij aan vaste kosten per jaar 641 uit geeft. Vermeerderen wij dit bedrag met de reeds bere kende ƒ217 exploitatiekosten, dan kost de woning hem in totaal 858 per jaar. Zijn is een bewijs van onblusch-1 ontvangsten daarentegen be. baar vertrouwen in de toe- j dragen 725, rwodat zijn uit komst, dat in breede lagen Saven nog altijd ruim ^f 130 kan worden waargenomen. Het woningbouwprobleem valt uiteen in een financieel en eeri technisch vraagstuk. Ten aanzien van de finanqi- ecle zijde is van regeerings- zijde onlangs een regeling opgeworpen, die zoo op het eerste gezicht een belangrijke tegemoetkoming beteekent. De regeering is bereid 'n be langrijk deel van de exploi tatiekosten van woningen tot 500 kubieke meter voor haar rekening te nemen, omdat de huren tengevolge van de nog altijd geldende huurstop in een wanverhouding staan tot deze exploitatiekosten. Na 10 of 15 jaar zal de exploitatie mogelijkheid opnieuw onder oogen worden gezien en zal worden nagegaan of een deel der hypotheken zal worden kwijtgescholden. Droeve rekensom. Het zou te ver voeren de regeeringsregeling in exten- so weer te geven; laten wij ons daarom bepalen tot een practisch voorbeeld. Iemand wil een eenvoudig huis laten bouwen dat een huur opbrengt van ƒ8 per week of ƒ416 per jaar. Zulk een huis kost hem vandaag aan den dag 12.000 voor den bouw - en 1000 voor den grond; stichtingskosten dus 13.000. Aan exploitatiekos ten (belasting, water, verze kering, onderhoud, beheer, risico en grondrente) moet de grooter zijn dan zijn inkom sten. Arm en achterlijk. Moge de financieele zijde van het woningböuwvraag- stult weinig bemoedigend zijn, er is ook nog een tech nische zijde die onze aan dacht verdient. Het materiaal van al de nieuw te bouwen woningen zal goeddeels uit 't buitenland moeten komen; alleen steenen en cement kunnen op nationalen bodem worden voortgebracht. Hout, staal, glas, lood, zink, koper moeten alle uit het buitenland worden ingevoerd en dat kost deviezen, die wü in dezen tijd zoo moeilijk kunnen missen. Hier blijkt weer eens temeer onze groote collectieve armoede; om on zen invoer te betalen, moet er worden uitgevoerd, op den duur zelfs meer worden uit gevoerd dan ingevoerd. Er zal dus hard, bitter hard moeten worden gewerkt, wil ons volk weer eens de weelde van een eigen woning voor ieder gezin deelachtig kun nen worden. Hoewel ons land vóór den oorlog in vele opzichten het buitenland vóór was, is de techniek van den woning bouw niet blijven stilstaan. Wat de rationeele indeeling der woningen betreft, is in de laaste jaren vóór den oorlog veel vooruitgang geboekt; ten aanzien echter van het en/.a op groote schaal, even- gleden' tohoort. verfeW te^re- Jogiche omstandigheden, Dr v. d. Berg zette uiteen, dat het mogelijk is de menschen tegen Influenza immuun te maken door het inspuiten met bepaalde vaccines. Zijn door zijn collega's goedgekeurd werkschema be helst het vormen van voor raden. enti-influenza-serum op „strategische punten",, zoodat in geval van het uitbreken van deze ziekte doktoren en verpleegsters onmiddellijk ge vaccineerd kunnen worden. Dr v. d. Berg drong er op aan, dat van te voren alle hulp middelen der moderne medi sche wetenschap, in het bij zonder penicilline en zwavel- drankjes, zujlen worden ge reed gemaakt. Hij wéés er op, dat de gevallen met doode- lijken afloop grootendeels niet aan de influenza zelf, maar aan de door haar veroorzaak te longontsteking te wijteö zijn. De wereldgezondheidsorga nisatie, overtuigd, dat de strijd tegen influenza dezelf de aandacht verdient als die tegen tuberculose en veneri- sfche ziekten, heêft thans een speciale influenzacommissie gevormd, die onmiddellijk de organisatie voor het nemen van de meest dringende maat regelen tegen influenza zal beginnen en in Juli op de te Kopenhagen te houden bijeen komst van microbacteriologen gelijkheden Hij is er van overtuigd, dat influenzapandemieën (over de geheele wereld heerschende epidemieën) neiging hebben periodiek om de 25 tot 30 jaar terug te keeren en dat het gevaar grooter is in na-oor- ken. Hoewel enkele landen, waaronder Nederland, reeds een speciale influenzacommis sie hebben opgericht, acht Dr v. d. Berg het een vraagstuk dat internationale actie ver dient. ii. Emmahaven is Emma- sprekend voorbeeld van haven weerl BONNEN WELKE VER. NXETfGD KUNNEN WORDEN. Van strook No. 4 van de bonkaarten 703 kunnen de volgende bonnen, welke niet zijn aangewezen, worden vernietigd Bonkaart KA 703 (4de strook)67-3 Vleesch, 67-9 Algemeen, 67-A Reserve, 67-B Reserve, 67-C Reserve, Bonkaart KB 703 (4de strook)67*3 Vleesch, 67-9 Algemeen, 67-F Reserve, 67-G Reserve, 67-H Reserve, 67-J Reserve, Bonkaart K.C 703 (4de strook)67-3 Vleesch, 67-9 Algemeen, 67-M Reserve, 67-N Reserve, 67-P Reserve, 67-Q Reserve. Bonkaart KD 703 (4de strook)68-3 Vleesch, 68-3 Boter, 68-2 brood, 68-8 Alge meen, 68-9 Algemeen. Bonkaart KE' 703 (4de strook)68-3 Vleesch, 68-3 Boter, 68-2 Brood, 68-8 Alge meen, 68-9 Algemeen, 68-V Reserve; 68-W Reserve. De bonnen van strook .No. 4 der toeslagkaarten MA 703, MB 703, MC 703, MD 703, ME 703, MF 703 en MG 703 zijn alle aangewezen. Deze bonnen zijn nu on geldig, uitgezonderd de bon ne 67-4 Suiker, welke geldig blijven tot en met 19 April a.s. ONTSLAG VAN 50.000 AMBTENAREN. I De bezuinigingscommissie van de Fransche regeering heeft met het ontslaan van 20.000 beambten van de mi nisteries van Marine, Oorlog, Nationale Verdediging en Binnenlandsche Zaken haar taak om 50.000 ambtenaren te ontslaan volbracht. gaarne duizend man per dag helpen. Doch dat gaat nog de niet, omdat de T.R.I., die iets Nederlandsche behandeling, verder over de demarcatielijn GEMEENTERAAD GOES. Gisteren vergaderde de ge meenteraad van Goes. Het voorstel inzake de con versie eener geldleening werd z.h.s. goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd besloten een extra bij drage beschikbaar te stellen voor de Vereen, voor Chr. Bui tengewoon L.O op Walcheren. Het voorstel tot vaststelling van nieuwe tarieven voor keur loon voor den keuringsdienst van vee en vleesch en nieuwe slachthuisrechten, werd met op 1 na algemeene stemmen aangenomen. Tegen de heer Haverhoek. Z. h. s. werd aangenomen het voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling bedoeld in art. 55 bis le lid der L.O.-wijstt'et 1920. Het voorstel tot den bouw van 103 arbeiderswoningen werd eveneens z.h.s, aangeno men. Tot onderwijzeres aan school A word benoemd mej. E. T. Hooykamp te Haamstede. In de middagvergadering werden breedvoerige algem. beschouwingen gehouden over de begrooting voor 1947, die in de avondvergadering z.h.s. werd goedgekeurd. *>E NIEUWE ONDERWIJZERS- SALARISSEN. Donderdag 17 April a.s. zal Dr L H. Wesselittg, raadadvi seur bij het ministerie van O., K. en W. van 20 tot 20.15 uur over beide zenders eeniga me- dedeollngen doen over de nieu we salarisregeling voor onder wijzers. DE TOESTAND VAN KONING CHRISTIAAN. Ofschoon het laatste bulle tin zeide, dat de toestand van Koning Christiaan van Dene marken onveranderd was, wordt in de hoogste Deen- sche kringen toegegeven, dat men zich ernstig bezorgd maakt. Het Deensche parle ment, dat momenteel op re ces is, is in buitengewone vergadering bijeengeroepen in verband met den gezond heidstoestand v. d. koning. DOODENHERDENKING OP DE „ORANJE". Op zyn reis naar Batavia bereikte het m.s. „Oranje" Zondagmorgen in de Golf van Biscaye. Daar stopte het schip. Er werd een minuut stilte in acht genomen en kransen en bloem stukken van familie, van de directie der Ml). „Nederland" en van de bemanning werden in zee geworpen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig van Dinsdagmorgen tot Dins dagavond. Bewolkt weer. Bewolkt met ln/het noor delijk gedeelte van het land tijdelijk nog eenigen lichten regen of motregen en in de- kuststreken hier en daar van zee uit bmnendrljvende no vel of mistbanken. Overigens vrij zacht voor de maand April met meest matigen wind tusschen west en zuid. Er liggen wel heel weinig schepen aan de kade of ter reede, maar er draait weer iets. En dat is de groote hijschkraan. Die hijschkraan is het zichtbare bewijs, dat Emma haven weer Emmahaven is geworden. Wel mogen de ka den dan nog in een verren staat van ontbinding verkeer ren, de gaten zijn nog niet gestopt en de balken steken als graten uit een afgekloven viseh bóven het kadedelt uit, maar er is een normale sfeer, zooiets van tempo-doeloe te ruggekeerd. Er is nog iets veranderd en dat is het Oranjedorp, dat door de Zeeuwen in Emma haven is aangelegd. Men vindt er het „Koningin Wil- helmina-plein", de Beatrix- laan" de „Irene-weg" en ver schillende andere wegen en pleinen, genoemd naar de le den van het Koninklijke huis. Een Zeeuw is nu eenmaal erg gehecht aan Oranje en waar een Zeeuw komt, daar her doopt hij zijn omgéving met namen uit het Oranjehuis. Het doet je goed wanneer je langs de huizen loopt en de namen onzer prinsesjes in groote letters op de muren geschilderd ziet, terwijl de ijzeren stutpalen voor den in gang van deze huizen helder rcod-wit-en-blauw gekleurd zijn. Het ziet er netjes uit in dit dorp en er is zelfs een sportveld, dat enkele weken geleden nog een wildernis was. Nu staan er enkele goal- palen met net en het gras is kortgehouden. Daar spelen de jongens voetbal en in de zee is met een. zwaar gevloch ten stalen net 'n stukje afge bakend en daarin zwemmen ze. De bevolking keert terug en daarmede het vertrdüwen. Eerst waren het enkelen, maar toen chabir-angin het gerucht van de rimboe meldde, dat de Nederland sche soldaten geen soldaten waren als de Japanners "en de T.R.I., toen kwamen er meer en nu is Emmahaven, zij het dan ook nog schaarsch, weder bevolkt. Dokter Koot heeft het be gin medegemaakt en wellicht is het zijn werk geweest, dat er steeds meer komen en wil len komen. Maar dat gaat niet zoo gemakkelijk, want de T.R.I. laat wel de mannen door, doch vrcuwen en kin deren worden aangehouden, waarmede zij den man dwin gen in T.R.I.-gebied, dus in armoede, te blijven leven. Hij wijst mij éen stevig gebouw de Indonesiër, die grijnzend toekijkt hoe de andere Indo nesiërs geholpen worden door twee man van het ver- plegingspersoneel der kli niek, die nu al twee en een halve maand functionneert. „Die knaap kon niet vlucht ten, toen de T.R.I. do bevol king dwong te verdwijnen. Hij bleef en nu helpt hij ons met de verpleging. Balta was Dokter Koot'zorgt goed voor zijn menschen; dat meisje, zoo vertelde hij mij, voelt zich hier thuis en als de jeep uitrijdt gaat ze mee. Het kind voelde, dat over haar gespro ken werd, al verstond ze de Nederlandsche taal niet- en toen ik haar vroeg of zij zich „senang" voelde, lachte ze openhartig. Haar moeder lachte mee, want welke moe der zal het niet apprecieeren, wanneer men V9or de kinde ren zorgt. zit, toeziet, dat dg bevolking in het T.R.I.-gebied blijft. Er wordt een verlofs-cen- trum in Emmahaven ge bouwd. Overste van Oort liet het mij zien. Het is een groot huis met een breede galerij rondom de woning. De jon gens krijgen hier werkelijk rust en zij kunnen genieten van het zwembad, dat toch een zeebad blijft, al is het dan geen Scheveningen of Domburg. Vrachtwagens rijden aan Nu de rijst schaarsch wordt en af; 'er is weer leven in deelt men Nederlandsche pap Emmahaven enhet en kaakjes uit, wanneer de I treintje naar Emmahaven zieken behandeld zijn. Dat zijn er zoo gemiddeld zestig per dag en ze komen gaarne terug. Zoo zorgt de eerste Com pagnie van het bataljon Zee land voor de bevolking en aid men het aan Dokter Koot zou overlaten, dan zou hij loopt weer. Zoo herstelt zich het eco nomische leven zichtbaar on der het beheer van de Neder landsche troepen. De jongens weten, dat zij niet voor niets in Indië zijn gekomen en dat vèrgoedt zelfs de eenzaam heid van Padang. De internationale leider van de beweging Youth for Christ, Dr Torrey Johnson, is door H. M. de Koningin ten pa- leize Huis ten Bosch in audiëntie ontvangen. Het Amerikaansche gezelschap verlaat het paleis. Links: Dr Johnson. it. 1 FEUILLETON TRIX MARLAND. door 29) Truida luisterde geschrok ken. Een hoogroode kleur kwam plotseling 'op haar wangen gloeien. Ze hoorde Robbekol zeg gen: „Ik weet niet waar het vandaan komt, maar ik heb er geen recht op. Ik voel het bijna als diefstal, dat ik het zoolang gehouden heb. 't Is niet mijn eigendom en, zoo lang als ik het heb, heeft het me af en toe onrustig ge maakt, En nu...." Even kon Truida niets verstaan. Haar hart sloeg met lulde slagen. Toen hoorde ze „wilt U het aannemen van me als boetedoening? Het liefst zou goed in de klceren gestoken; ik willen, dat U het gebruikte eep paar stevige schoenen omsloten zijn voeten, terwijl een short en een khaki jasje zijn kleeding voltooiden. Doch dat trof mij niet alleen. Hij zag er gezond en goed doorvoed uit en hij tn een voor de armen en de zieken. Din pas weet ik, dat het goed besteed is." Truida zette heel stil do cassette in het dressoir terug. Zo hoorde Mijnheer Pas toor'* zware «tem zeggen; Gebruik van'speciale postbladen. Het steeds toenemende brief verkeer met onze militairen in Indlë, dat nog aanzienlijk zal stijgen door het aanstaan de vertrek van de 2e divisie noopt tot het treffen van voorzieningen, die een vlot postvervoer zullen bevorderen. Tot dusver worden onge veer 400.000 brieven en brief kaarten per week aan de veldpost toevertrouwd. Het uiteraard beperkte laadvermogen der vliegtuigen waarmede de dienst op Indië voor deze poststukken wordt onderhouden, veroorzaakt, on danks de prioriteit, die aan de verzending van de post voor militairen wordt verleend, thans reeds van tijd tot tijd eenigen achterstand. Om dit te ondervangen is allereerst getracht meer laad ruimte te verkrijgen, ookb.v. door in gebruikstelling van militaire vliegtuigen. Toen dit echter op 'groote bezwaren bleek te stuiten, is gezocht naar een oplossing in een an dere richting, door terug brenging van het gewicht. Hiertoe zjjn postbladen In gevoerd, die ln den vervolge aan alle P.T.T.-kantoren ver krijgbaar zijn tegen 11 cent per stuk (porto Inbegrepen). Deze postbladen, die ongeveer eenzelfde schryfoppervlak bie den als een gewone brief, wegen echter minder dan het gemiddelde van een normalen brief. Aan de verzending van briefkaarten en van deze post bladen wordt eerste voor rang verleend. Het gebruik er van zal hetgroote voor deel bieden, dat vertraging van hier naar Batavia zoo goed als uitgesloten is. Om" dit te verzekeren kan echter aan gewone veldpost- brieven niet meer die voor rang worden verleend als vroeger het geval was. In aansluiting aan de be richten over de groote bol lensmokkel tusschen Neder land en Engeland, vernemen wij, dat Nederlandsche dou anebeambten, in een jacht dat in open zee met moeilijk heden te kampen had en door een trawler te IJmuiden werd binnengebracht, een groote lading smokkelwaar sigaretten, fietsbanden enz. vonden. In samenwerking met de Engelsche politie is ontdekt, dat een rederij, die een vas ten dienst met Engeland on derhield tijdens de vaart in het Noordzeekanaal de bollen aan boord nam en op den te rugweg de zwarte lading loste. In Engeland Is een Hil- legommer als medeplichtig aan dezen smokkelhandel ge arresteerd. STAALPRODU CTIE IN HET RUHRGEBIED. De geallieerde controle commissie voor Duitschland maakte bekend, dat de staal- productie in het Ruhrgebied in Maart aanzienlijk hooger was dan in de voorafgaande maand. s Het productiecijfer,dat in Maart werd bereikt was het hoogste sedert October van het vorige jaar, ln welke maand 234.000 ton (thans 216.000 ton) werden gepro duceerd. Ook de productie der s walsbedrijven is geste gen, 1 n.l. van 112.000 ton in Februari tot 157.000 ton in Maart. POST VOOR DE „JOHAN MAURITS". Op de thuisreis zal Hr Ms kanonneerboot „Johan Mau- rits" van' 25 April'tot 1 Mei „Als er met den brand, die eenmaal voor onszelf komt, en waar "We doorheen moe ten, óók goud te voorschijn komt...." Ze begreep dat niet goed, Truida, maar ze voelde zich zoo klein en ellendig. Wat had ze gedacht van oud Oma'tje! Dat ze misschien niet eerlijk aan dat goud ge komen was en in ieder geval, dat ze het gierig had opge pot, te gierig om er behoorlijk van te willen leven. En nu gaf Oma'tje het wèg. Oh.nu had ze alles ge hoord, afgeluisterden nu wist ze dat ze Oma'tje verdacht had zonder grond, En wat nog erger was, boven op haar kamertje, in dat doosjt), onder de kettingen en broches Stil en beschaamd en heel erg onrustig van binnen, liep ze terug, de gang door naar de kouken. Ze wist niet hoe ze Oma'tje ooit weer onder de oogen zou durvoft komen. Ze wist zich geen raad Om zichzelf te ontloopen ging ze druk' aan 't werk. Haastig schilde se de aard appelen, voor vandaag en voor morgen meteen er bij. Ze zag, terwijl ze bezig Was, een zwarte gedaante het hekje uitgaan; een doos had hij onder den arm. Mijnheer Pastoor met het goud van RobbekoL Onrust woelde in haar ziel. Dat goud bracht onrust. Eerst wekte het begeerte, daarna bracht het onrust.... Totdat.... Met een bleek, verschrikt gezichtje kwam Truida bin nen. Mevrouw was uit, zij moest de thee bij Oma'tje brengen. 2e keek vlak voor zich op den grond. Oma'tje aanzien durfde, zo niet. Blauwige kringen onder de oogen, een nerveuze trek om haar mond. Niet de zelfver zekerde Truida van ander'e dagen, zag Robbekol. Ze was zeker bang geweest vannacht, met hét onweer. Neen, Trui da had met kunnen slapen. Flits na flits van het weer licht hadden haar wakker gehouden. De zware donder, dia bijna onophoudelijk laag Aanstaande Donderdag zal, naar het „Vrije Volk" meldt, weer een bon bekend ge maakt worden voor twee rantsoenon tabak en een bon voor drie rantsoenen. Er wordt dus een extra-rantsoen verstrekt. Dit is nu reeds eenige keeren geschied. 'In het vervolg zullen, naar het zich laat aanzien, elke veer tien dagen bonnen aangewe zen worden voor vijf rantsoe nen. Dit dient echter niet te worden beschouwd als een normale rantsoenverhooging, doch. als een extra verstrek king op grond van onze ta bakspositie, die dit extraatje voor de rookers toelaat. Er wordt naar gestreefd, de volgende maand over te gaan tot de verstrekking van zes rantsoenen per veertien da gen, doch het staat nog lang niet vast, dat dit gelukken zal. in Rio de Janeiro vertoeven. De gelegenheid bestaat om gewone en aangeteekende. brieven en briefkaarten aan de opvarenden te zenden, die dan aldaar zullen worden uit gereikt. Willen deze poststuk ken echter tijdig hun bestem ming bereiken, dan dienen ze uiterlijk op 18 April a.s. ter post te worden bezorgd. WINTERTELLING PAARDEN 1946. In vergelijking met 1945 is in het afgeloopen jaar de paardenstapel met ruim 20.000 stuks toegenomen. In December 1946 bedroeg het totaal aantal paarden 353.375 waarvan 45.851 in hoofdzaak buiten den land bouw in gebruik. In de over eenkomstige maand in 1945 bedroegen deze aantallen resp. 333.954 en 39.561. In Decem ber 1940 bedroeg het totaal aantal paarden 316.671. De paardenstapel is momenteel dus bijna 37.000 dieren groo ter dan vlak na het uitbreken van den oorlog. Daarbij dient te worden opgemerkt, dat sindsdien een verjonging heeft plaats gehad. Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland? Op 1 April j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-toe stellen in Nederland 773.169 tegen 750.806 op 1 Maart. Het aantal, aansluitingen op het Rijks-radio-distributienet bedroeg op 1 Maart j.l. 475.544. Ned. Bond van J.V. op G.G. Naar wij vernemen zal de heer I. Stap te Amersfoort, administrateur van den Ned. Bond van Jongelingsvereeni- gingen op Geref. Grondslag een reis maken naar Noord- Amerika en Zuid-Afrika, waarbij hij dan het bestaande contact met de Geref. Jeugd organisaties in deze landen zal versterken en zoo noodig uitbreiden. Vanwege den Bond zal 2 en 3 Mei a.s. een conferentie met de bestuursleden van de prov. afdeelingen gehouden worden, waarop zal behan deld worden het onderwerp: „Ons jeugdwerk in verband met de vragen van dezen tijd". In een vergadering van de Partij van den Arbeid heeft Dr C. Prinsen, secr.-gen. van het departement van Bin nenlandsche Zaken, die de verlangens naar grootere au tonomie behandelde, die de gemeenten en provincies koesteren meegedeeld, dat waarschijnlijk aan de ge meenten zal worden geadvi seerd de vermakelijkheidsbe lasting op te voeren tot veer tig procent. Voor gebeurte nissen van cultureele betee- kenis zal dit percentage dan worden verminderd. door de luchten rolde, had haar bang gemaakt. Voor iedere felle lichtflikkering was ze onder haar kussen gedoken, om telkens, be nauwd, weer te voorschijn te komen en voor een volgende lichtflits weer te duiken on der dat benauwde, heete kus sen. Eindeloos had de nacht haar toegeschenenze zag nog die rossige weerkaatsing van het weerlichten in haar kamertje voor zich. Ze zette de thee voor Rob bekol neer en draaide zich vlug om, om weg te gaan. Toen hoorde ze Oma's zachte stem: „Heeft het onweer jou ook wakker gehouden?" Zooiet3 vriendelijks was er in Robbekol's stem, dat Trui da zich, ondanks zichzelf, oha- keerde en haar aankoek. Hup blikken ontmoetten elkaar en het was alsof Truida nu voor het eerst Oma'tjes ziel zag. Ze kreeg tranen ln de oogen. „Wat is er toch, m'n kind", vroeg Robbekol. (Slot volgt.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2