De film, Nejierlandsche ondBrnemingen in Indië Geen sprake van devaluatie van den galden. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Spaansche Koningskwestie. Onteigening van „vitale" bedrijven, In strijd met Linggadjati. Nog steeds Duitsch anti-semietisme. Sombere voorspeilingen inzake voedselpositie. Verbindingsweg Noord- Brabant—Zeeland nog dit jaar verbeterd Uitgave Stichting „Zeeuwech Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- «tr.- 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissragea, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- anasche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Tol, redactie 2347; Terneuton, VlooBwijk- straat, Telefoon 2052, Bij Kok te Kampen ver scheen in de serie „Evange lie en Wereld" een brochure van Dr M. Kruyswijk: „Wij vieren feest". Hij handelt daarin o.m. ook over de film, door hem aangeduid als „het feest der massa" en maakt daarbij ook de volgende opmerkin gen: „Het is de film, die een be paalde idealiteit des levens aan de massa vóórhoudt en die daarbij den mensch in zijn zwakke punt treft. Dat zwakke punt is de princi- pieele ongeneigdheid om zijn denken te richten op alles wat buiten zijn tijd en de stoffelijk waarneembare ruimte ligt. Hier is een rechtstreeksche ingang tot het woord der Schrift: De eerste mensch is uit de aarde aardsch; en hoe danig de aardsche is, zoo danig zijn ook de aardschen. Dit beteekent nu allerminst, dat de massamensch ontoe gankelijk is voor de predi king eener idealiteit; alleen maai-, het is een ideaal zijn dat in alle opzichten aan het aardsche leven gebonden blijft. De ideale vorm des le vens zit bekneld tusscherf wieg en graf. Er is geen film die over het graf heen kan kijken. Het eeuwigheidsbe grip van den massamensch is een onbegrensde herhaling der natuurlijke kringloopen. Als de geloofsbelijdenis der kerk derl mensch ka rakteriseert als een, die zich behaagt in het zijne, dan ziet de filmwereld daarin geen oordeel, maar h e i 1." En verder: „De bioscoop is de feest zaal der massa. De speelfilm stelt als heil, d-w.z. als hoog ste goed het natuurlijke le ven, zij het ook niet het wer- kelijkheidsleven, maar het tot een ideaal verdroomde. Het lijdt geen twijfel, dat indien het natuurlijke leven aan de top van het begeeren en verlangen wordt gesteld, de normen voor het denken en doen ook daaraan worden ontleend." Na dan verder in het kort aangegeven te hebben tot welke afwijkingen deze le vensbeschouwing voert, wijst de schrijver er o.m. nog op, dat op deze wijze de normalt opvatting van het huwelijk grondig wordt verstoord. „De film weet geen raad met het leven van een vrouw, die bereid is haar levens kracht in dienst te stellen van de vorming in de ont wikkeling van een gezin met kinderen, en die daarin haar levensdoel ziet en vindt. De film wil niets weten van het wonderbaarlijk geheim dat er ligt in de vrouw, die haar echtgenoot op alle manier zegent en gelukkig maakt, juist déarin, dat zij een ge wone vrouw is. Het filmische blijft altijd gekoppeld aan het uitzonderlijke". En tenslotte: „Wij kunnen de filmwereld niet tegemoettreden als een ontspanningsmogelijkheid zonder meer. Zij is verkon diging, massaal en indringend van heiL Bij al haar gebon denheid aan de natuurlijke elementen is zij een vlucht uit de werkelijkheid en een doelbewuste droom. Wij kun nen met haar ook niet uit wijken in de sfeer van de kunstzinnigheid; daarmee heeft zij niet van doen. De film vertijdelijkt het leven; zij wil de triomf van den tijd over de eeuwigheid". ZEEUWSCH DAGBLAD CR C-h'zCbgahg V«f4 Woensdag, Zoa op 5.44 n, order 19,88 V. Mwa op 4.40 2e JAARGANG No. 618 DtoKfcg 15 April 3945 nv 13,48 n' AbonnamentiprIJs 13.30 p»r kwartaal AdverUntlaprlJi 121', cant par m.m, Rubrlak Kabouter» 5 eant per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JA.CQ. DE SMIT- Met vette medewerking venBARON Mr W, F. E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA to Middelburg, Dt J. KARELSE te Goet, Dt R. SLOFSTRA te Vllttlngen en D» W. VROEGiNDEWEY te Poortvliet Hoog vrager te yiiaeingen Woensdag 10 Aprilt 10.59 u.'1.24m.. 23.28 a, 13.7 Z9u Interview met Don Juan. In een interview aan een correspondent van hot Engel- sche blad „Observer", heeft de Spaansche troonpreten dent, Don Juan, verklaard, dat hij slechts een onvoor waardelijke overdracht van de macht van generaal Franco wil aanvaarden, dat hij wil regeeren als een constitutio neel monarch en dat allen, die onrechtvaardig van het openbare leven zijn uitgeslo ten, in gelijke rechten zullen worden hersteld. Op de vraag van den cor respondent, of de restauratie zal worden voorafgegaan door een raadpleging van het volk of na de interimperiode door de stem des volks zal worden geratificeerd, antwoordde Don Juan, dat hij, zoo spoedig de omstandigheden dit zullen toelaten, het Spaansche volk om de bevestiging van de monarchie zal vragen. De Spaansche nionarchie zal de politieke en sociale rechten van alle Spanjaar den, zonder onderscheid van klasse, erkennen. Gevraagd of de bewering, dat Don Juan bij het uitbre ken van den Spaanschen burgeroorlog twee maal aan Franco zijn diensten heeft aangeboden, geen hinderpaal zal vormen voor zijn politiek streven, antwoordde deze, dat hij dit niet? geloofde en hij voegde er aan toe, dat hij benieuwd is te ziep, of er Spanjaarden zijn, die bereid zijn den eersten steen te werpen. Sprekers op de jaarlijksche conferentie van Joodsche ge meenten en cultureele orga nisaties te Stuttgart beklaag den zich over den langzamen voortgang der wetgeving voor het rechtsherstel der Joden en de „menigvoudige teeke nen", dat het anti-semitisme nog steeds heerscht^ onder het Duitsche volk. DE EXPLOSIES OP HELGOLAND. Vrijdag 18 April zal het opblazen van het eiland Hel goland door middel van 6.700 ton ontplofbare stoffen door de B.B.C. worden uitgezon den. De reportage zal worden verzorgd door drie verslag gevers, die zich aan de kust, aan boord van een torpedo boot en in een vliegtuig be vinden, In een interview met „An- tara" heeft Dr Gani door „Het Laatste Nieuws", aange duid als „rooverhoofdman", verschillende mededeelin- gen gedaan betreffende de te ruggave van de buitenland- sche ondernemingen volgens de voorzieningen, getroffen in artikel 14 van het basis- accoord van Linggadjati Hij sprak daarbij o.m. van „vi tale" ondernemingen, welke tegen schadevergoeding zul len worden onteigend. De an dere ondernemingen zullen op „bepaalde voorwaarden" aan de rechtmatige eigenaren worden teruggegeven. De bond van Indonesische ondernemingsarbèiders (de „Sarboeprf") schijnt er an ders over te denken, In elk geval is deze bond voorne mens den 20sten 'April a.s. een congres te houden te So lo met het doei er bij de re- publikeinsche regeering op aan te dringen, dat het be heer van de ondernemingen bij de republiek zal blijven berusten, dat de ondernemin gen, door de republikein- sche regeering worden over genomen, dat ondernemings arbeiders in de verkiezings commissie zullen worden op genomen en dat zoo spoedig mogelijk een sociale wetge ving zal worden voorbereid I ter regeling van de stan- daardloonen, den kinderar beid, de hygiëne, de huisves ting, winstaandeel, werktij den enz. In het dagblad „Berita In donesia" schreef een mede werker, dat wanneer de Ne- derlandsche administrateurs naar de ondernemingen te- rugkeeren er zeker moeilijk- t heden zullen ontstaan, indien zij dezelfde mentaliteit heb ben als;... „Romme en an dere conservatieven". De schrijver herinnert daarbij I aan het feit, dat op Malakka relletjes uitbraken op een onderneming en dat de plan ters daardoor genoodzaakt werden naar Penang te eva- cueeren. In een hoofdartikel schreef hetzelfde blad, dat nu po litieke overeenstemming is bereikt ook wel spoedig samenwerking tot stand zal komen op economisch, soci- aal en cultureel gebied. Dit alles is goed en wel aldus de „Berita Indonesia" doch onze leiders mogen nooit de draagkracht van het 1 cultureele peil en de sociale structuur van ons volk ver- geten, indien zij niet willen, dat regeering en volk van el kaar vervreemden; alle te nemen maatregelen moeten derhalve goed overwogen zijn en in overeenstemming zijn met de wenschen van het volk." Artikel 14 luidt aldus: De regeering van de republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indonesiërs op her stel van hun rechten en te ruggave van hun goederen voorzoover deze worden uit- j geoefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uitoefent. Een ge mengde commissie zal wor- den ingesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerk- t stelligen. WORDT LINGGADJATI GESABOTEERD? In verband met het boven staande is van belang het volgende bericht uit Batavia: Dé vakvereeniging van re- publikeinsche plantage- en ondernemingsarbeiders „Sar- boepri" heeft een resolutie VERGADERING TWEEDE KAMER, Interpellatle-Joekes. Op 22 April zal de Tweede Kamer weder bijeenkomen. Aan de orde zal dan o.m. zijn de interpellatie-Joekes naar aanleiding van de fraude en andere knoeierijen op het gebied van de voort brenging en verdeeling, zoo- iftde van den in- en uitvoer van voor het Nederlandsche volk belangrijke zaken, waar-_ aan het dringend behoefte" heeft. aangenomen waarin o.m. ge zegd wordt: De onderhandelingen over restitutie van buitenlandsche bezittingen dienen te worden uitgesteld, totdat alle Neder landsche bezettingstroepen zijn teruggetrokken uit de gebieden, die onder het fei telijk gezag: van de republiek staan. De militaire toestand. In het weekoverzicht van den militairen woordvoerder wordt o.m. vermeld, dat le den van het Laskar Ra'jat te Medan deel nemen aan ram- pokpartijen eh zich weinig ge neigd toonen om het bevel „staakt het vuren" op te vol gen. Te Tjiandjoer werden twee Nederlandsche bivakken be schoten en hadden een vijf tal patrouillebotsingen plaats Ten Z.-W. van Modjokerto werd een Nederlandsch bi vak beschoten en werd artil lerievuur ontvangen. In Zuid-Celebes werden aanhoudende pogingen tot infiltratie uit Java geconsta teerd. Sir John Boyd Orr, direc teur-generaal van de Organi satie voor Voedselvoorzie ning en Landbouw (F.A.O.) der V.N., heeft te Washing ton verklaard, dat in Zuid- Sowjet- Rusland, dat verle den jaar de ergste droogte sinds 50 ja.-" heeft meege maakt, de voedselpositie zorgwekkend is geworden. Hoewel in Engeland de voedselvoorziening, vooral :wat aardappels betreft, door overstrooming, vorst en brandstofgebrek ernstig ge schaad wordt, is het aantal per persoon beschikbaar ge stelde calorieën volgens Orr j weinig Veranderd. Hij voorspelde voor'het ko mende jaar voortduring van jhet voedseltekort in Europa en Azië. De hoeveelheid graan, welke geexporteerd zal kunnen worden, overtreft echter de aanvankelijke ver wachtingen. Volgens Orr (heerscht in de westelijke zo- nes van Duitschland bijna hongersnood met als nood zakelijke gevolgen hongeroe deem en andere ernstige symptomen van ondervoe ding. Aan voedselgebrek schreef Orr de teruggang in de productie van steenkool grootendeels toe, In Zuid-Oost-Azië is het voedselvraagstuk urgent ge worden in gebieden, waar rijst tot stapelproducten be hoort en ander voedsel in ge ringe hoeveelheid wordt ver strekt, tengevolge van de sta kingen in Birma en de on lusten in Fransch-Indo-China aldus Boyd Orr. TOEKOMSTIGE MOEILIJKHEDEN IN ZUID-AFRIKA. Generaal Smuts, minister president van Zuid-Afrika, heeft te Kaapstad verklaard, dat Zuid-Afrika misschien den grootsten strijd in zijn geschie denis in het vooruitzicht heeft door zijn pogingen om zijn Europeesche gemeenschap te versterken, HU verzocht alle niet noodzakelijke wrUving tengevolge van ras- of kleur verschillen te vermijden en zei de, dat men zich in het al gemeen belang offers moet ge troosten. Prof, Romme Gouverneur-Geoeraal? Het bericht vaiu„3e Maas bode" over de benoeming van Prof. Romme tot gouverneur- generaal heeft, vooral om den nadrukkelijken vorm van de ze publicatie^,, naar Aneta thans meldt, m Indië verras sing gewekt. Kringen van de Commissie-Generaal beschik ken terzake niet over offici- eele of officieuze informatie. Men is onzeker over de waar de van het bericht, hoewel men anderzijds blijkbaar niet geneigd is tot rechtstreeksche tegenspraak. Uit Rome wordt gemeld, dat Italiaansche protestanten zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken heb ben gewend in verband met de sluiting van een aantal protestantsche kerken in Zuid-Slavië en op Sicilië. Zij verklaren, dat zulke maatre gelen door geloofsijver ge ïnspireerd zijn. Op 17 April zal te Rome de onlangs te Londen geslo ten handelsovereenkomst tus- schen Engeland en Italië on derteekend worden. Te Nijmegen is een mo torrijder door een militaire auto gegrepen. Hij kreeg een zware hersenschudding en is kort daarop overleden. Bij een botsing tusschen een motorfiets en een auto is te Laren een 12-jarige jon gen, die op de duo van de motor zat, gedood. Amerikaansche marine schepen, waaronder een vlieg- dekschip, drie kruisers en zes torpedojagers, zullen een tocht van een half jaar door de Middellandsche Zee ma ken. Zeventig schepen, waarvan 12 geladen met voedsel, lig gen te Glasgow stil tengevol ge van een havenarbeiders staking. De regeering van Formosa heeft de repatrieering bevo len van 3.500 Japanners die nog op het eiland verbleven, aangezien de regeering had geconstateerd, dat sommigen van hen deel hebben geno men aan de kort geleden plaats gevonden hebbende opstanden. Prof. Weismann is volgens een bericht uit Jeruzalem er in geslaagd, een kunsthars te fabriceereh dat beter is dan nylon. VLISSINGEN. In een advertentie voor komende in dit nummer, maakt de Kon. Ned. Ver. On ze Vloot bekend, dat zij' Voor nemens is voor haar leden een lezing te organiseeren, waarin zal optreden de luit. ter zee le klas J. F. van Duim van den onderzeedienst. De heer Van Duim, commandant Van de O 21, gebouwd op de Kon. MU. „De Schelde", zal zijn le zing opluisteren met enkele films. Landmijnen In een tuin. Zaterdagmiddag was de heer J. in zijn tuin achter het per ceel Koudekerkscheweg 118 aan het spitten, toen luj op een hard voorwerp stootte, bU nader onderzoek bleek dit een landmUn te zUn. OnmiddellUk werd de MU'nopruimingsdienst gewaarschuwd, die na een on derzoek nog een 6-tal van deze gevaarlijke voorwerpen uit den grond haalde. In het per ceel hebben gedurende de be zetting een aantal Duitschers verblijf gehouden, die blijk baar hun verblijf aan de ach terzijde door dit materiaal meenden veilig te stellen. Medisch Centrum. Indertijd werd door de Ge meente Lelden en Leidschen- dam een aanzienlijke gift ge- DE INVOER IN MAART, Volgens de door het een, traal bureau voor de stati stiek samengestelde voorloo- pige cijfers bedroeg de invoer in Maart 1.022.795 ton (v. m. 1.312.008 ton) met een waarde van f256.3 millioen (v. m. f312.7 millioen). De verbinding van N.-Bra- bant met Zeeland is grooten deels uitstekend. Het gedeel te op den Kreekrakdam, tus schen Woensdrecht en Ril- land-Bath echter is smal en heeft twee haaksche bochten. Reeds jaren bestaat het plan dit weggedeelte te vervangen door een grooten weg langs de spoorlijn. De aarden baan ligt sinds langen tijd gereed. De Rijkswaterstaat heeft thans opdracht gegeven het nieuwe trace nog dit jaar van een wegdek te voorzien. schonken, resp. groot f40.000 en f 10.000, waaraan door het gemeentebestuur een nadere bestemming kon worden ge geven. Besloten werd toen hiervoor een medisch centrum te stichten. Naar wij thans vernemen zal dit medisch cen trum v/orden gesticht in Huize „Ophir" aan de Badhuisstraat, nabij het strand te Vlissingen. Schoolhoofden naar Rotterdam. Het reeds lang voorgenomen bezoek van de hoofden van alle Vlissingsehe scholen aan Rotterdam, om aldaar kennis te maken met de daar inge voerde methoden op het gebied der onderwijsvernieuwing, zal thans plaats hebben op Don derdag 17 April a.s. Spreekuur Burgemeester. Burgemeester Kolff, is we gens afwezigheid a.s. Woens dag verhinderd zijn weke- lijksch spreekuur te houden. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond reed een per sonenauto welke van Dom burg kwam even voorbij de buitenplaats Schoonoord met flinke vaart tegen de leuning van de daar ter plaatse zijn de watergang. Heel de leuning met een gedeelte van het metselwerk werd daarbij vernield, terwijl de auto zoo zwaar bescha digd werd, dat ze niet meer op eigen kracht verder kon. De drie inzittenden, twee hee- ren en een dame, kregen lichte kwetsuren. De politie stelt een' onderzoek in naar de oorzaak. SOUBURG. Slachtoffer van onvoor zichtigheid. Een dezer dagen hadden eenige jongens op het -voorma lige bunkerterrein Vrijburg een vuurtje aangelegd. Plotse ling vond een ontploffing plaats met het gevolg, dat het 13-jarig zoontje van de fam. B. uit de Vrijburgstraat zoo danig aan het gezicht gewond werd, dat hij in het zieken huis te Middelburg moest worden opgenomen, waar een kaakbeenbreuk geconstateerd werd. «Bij nader onderzoek bleek er op de plaats waar het vuur was aangelegd nog munitie te liggen. MELISKERKE. Alhier kwam de Landb. Ver. in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dhr W. de Buck, op de moeilijkheden van het bedrijf en op de sombere ge dachten inzake het regeerings- beleid. De regeering zingt het lied van de stad, van de massa. Dhr J. Koene, secretaris, bracht een gunstig jaarver slag uit. De penninglneester, Iz. Matthijsse, bracht verslag uit over het fin. beheer; er is een behoorlijk saldo.. De inge leverde landbouwwerktuigen zullen nieuw worden aange kocht, Verzocht zal worden aan de Prov. comm. alhier een veekeuring te houden. Een stierenvereeniging is opgericht en een stamboekstier is aan gekocht. De vergadering was goed bezocht. VROUWENPOLDER. Vrijdagavond hield de V.V.V. alhier een algemeene verga dering. De voorzitter opende de vergadering, waarna de se cretaris een overzicht gaf van de werkzaamheden der V.V.V. in het afgeloopen jaar. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren De Boer en Fran- cols, Enkele leden wilden weer hokjes op het strand plaatsen ten behoeve van de gasten, Naar aanleiding van de ln een deel der Nederlandsche pers en ook In do buitenlandsche pers gepubliceerde be richten, waarin melding wordt gemaakt van de mogelijk heid, dat de Nederlandsche regeering een waardevermin dering van den gulden in overweging zou hebben genomen, is het A.N.P. van officleele zijde gemachtigd a! deze ge ruchten ten stelligste tegen te spreken. Er zal in het kader van de maatregelen, welke de regeering in de spoedig te verwachten nota van minister Lieftinck, zich voorstelt te nemen geen sprake zijn van devaluatie van den gulden. Ook zal er weer een trap ge- ingekomen offertes, die van legd worden over de duinen do „Gulf" olie Mij weer het bij den overgang naar het voordeeligst, zoodat met deze strand. Maatschappij wederom voor Burgemeester Van Liere, die een jaar een contract werd mede aanwezig was, richtte I afgesloten. zich ifiet een enkel woord tot den voorzitter en beloofde zoo veel mogelijk de V.V.V. mede werking te verleenen. KLOETINGE. Ter verbetering van het in terieur van het vereenigings- gebouw te Kloetinge, werd Zaterdag in genoemd gebouw een druk bezochte bazar ge houden met talrijke attrac ties als schiettent, grabbelton, sjoelbakken enz. De baten bedroegen ruim f 900. 15e jaarvergadering N.C.L.B. Donderdagavond j.L hield de afd. van de Ned. Chr. Landarbeidersbond haar 15de jaarvergadering. Dhr J. van Liere, die de leiding had sprak een kort openings woord. Na het jaarverslag, dat werd uitgebracht door dhr J. de Kok, behandelde deze „Waarom Chr. Vakor ganisatie?" Verder werd het woord ge- vogrd door dhr A. de Lange uit Goes. De avond werd verder ge vuld met voordrachten, ter wijl een koffiemaaltijd werd aangeboden. Ds Elderenbosch sprak een kort slotwoord en sloot deze gezellige en goed ge slaagde vergadering met dankgebed. KRABBENDUKE. Donderdagavond werd dhr J. op 't Hof, alhier op het kruispunt HoofdwegWest- weg door een motorrijder aangereden. Met een bloedende hoofd wonde werd hij gebracht naar Dr Nieuwenhuyze, die hem verbond. BAARLAND. Onder voorzitterschap van Ds Beneder werd alhier een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een kleuterschool. Een vereeniging van 22 leden werd opgericht. Een voorloopig werkcomité werd gekozen. Eén dezer da gen "zal in de gemeente een rondgang worden gehouden voor het werven van leden. YERSEKE, Mosselexport. Ondanks het mooie Weer is de vraag naar Frankrijk nog goed te noemen. In de laatste week zijn wederom duizenden tonnen mosselen naar Parijs geëxporteerd. Toch vreezen exporteurs, bij toenemende warmte een belangrijk min dere vraag en een stopzetten der export. Naar België gaan ook nog wat mosselen en dit zal, als andere jaren na Paschen wel wat aanhouden. De vangst van kreeften is niet groot. Op de veiling is nog geen 20 kg. aangevoerd. De prijs was f 15.per kg. Oesterverzending. De oesterverzending over de maand Maart 1947 bedroeg: Nederland 124.649, België 536.185, Engeland 280.150, Di verse landen 107.820, in totaal 1.048.804 stuks. Dit is belangrijk minder dan in Maart 1946, toen in totaal 2.043.398 stuks werden uitge voerd. Te weten naar Neder land 364.573, België 1.003.760, Engeland 540.000, Duitschland 18.300, Diverse landen 116.765, Het blijkt dus wel, dat de vorst veel schade heeft aan gericht; de helft minder dan verleden jaar. Dit is niet al leen schade aan onze diviezen- positie, maar ook voor de oesterkweekers. Bovendien is het nog slechts een fractie van dé schade, die de kweekers hebben geloopen door de vorst op de gronden. BRUINISSE. In de onder voorzitterschap van den heer A. Verspoor ge houden vergadering van de Coöperatieve Olie aankoop- vereeniging, bleek van alle Het ligt in het voornemen in de toekomst de werkzaam heden nog belangrijk uit te breiden. Onze gemeente herbergt thans onder auspiciën van de Padvinderij een elftal scholie ren uit de Engelsche stad New Port. Nederlandsche padvin ders hopen straks op hun beurt een bezoek aan Enge land te brengen. THOLEN. Voor het eindexamen aan de Landbouwwinterschool te Roosendaal, slaagden D. van Gorsel Jansz. en IC Geluk Az. alhier. Door schipper Joh. «Schot is van de firma de Haas over genomen de groote Weervjs- scherij „De Goudmijn" in het Bergschegat. De eerste vang sten aan haring zijn deze week aangevoerd. Geref. Kerken. Beroepen te Lunteren, D, Krijger te Moerdijk. Bedankt voor Tholen, ,C. Boon te Duurswoude; voor Oudshoorn, J. Nawijn te Avereest; voor Zutphen, H. Kakes te Bedum. Benoemd tot hulppredL te 's-Gravenhage-West, C. J. v, Reenen, miss. pred. met ver lof te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Lutten a. d. Dedemsvaart, J. v. Dijken te Aalten. Bedankt voor Schiedam, N. Brandsma te Rijnsburg. Aannemingskwestie Ds Schroten, Ned. Herv. pred. te Meerkerk heeft be zwaar gemaakt tegen het in schrijven van lidmaten uit zijn gemeente, die door den vrijzinnigen Ds de Jongh te Gorinchem in die gemeente aangenomen en bevestigd zijn en die nü volgens de be palingen van het reglement op het godsdienstonderwijs te Meerkerk rfaoeten worden in geschreven. Ds Schroten heeft dit geweigerd. Het pro vinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland moest in deze zaak een beslissing ne'men. En van dit Kerkbestuur kreeg Ds Schroten de op dracht om genoemde perso nen in te schrijven, daar er niets onrechtvaardigs is ge schied. De predikant van Meerkerk is echter in beroep gegaan bij de Generale Sy node, die nu in deze netelige kwestie een uitspraak zal moeten doen. De lijken der zes inzitten den van het Belgische mili taire vliegtuig dat in Schot land is neergestort, zullen naar België teruggebracht worden. TRIBUNAAL TE TERNEUZEN. Uitspraken van Zaterdag. Het Tribunaal te Terneu- zen deed Zaterdag o.m. uit spraak in de zaak tegen den voormaligen wnd. burge meester van IJzendijke, A. C a m m a e r t, die werd schuldig verklaard aan hulp verleening aan den vijand. Het Tribunaal adviseerde tot verbeurdverkL van het ver mogen tot een bedrag van f 6000 en ontz. uit de kies rechten. C. Koster, voorheen leider van den distributie kring Oostburg, wonende te Breskens, werd schulcjig ver klaard aan lidmaatschap van de N.S.B. Voorts heeft hij ge poogd voordeel te trekken uit de vijandelijke bezetting, Het Tribunaal overwoog, dat beschuldigde met 9 maan den intern, reeds voldoende heeft geboet en legde geen verdere maatregelen op.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1