vmmm i nteu Bijzonder Gerechtshof Terry en Berry ■mm 1 u VLISSINGEN Communistisch raadslid vraagt op 1 Mei vrij voor gemeente-personeel. Het communistische raads lid C. M. Schillemans heeft aan B. en W. gevraagd, of zij niet van meening zijn, dat het wenschelijk is, het per soneel der gemeente in de ge legenheid te stellen op den eersten Mei een halven dag vrij te nemen met doorbeta ling van loon en zonder de zen halven dag in mindering te brengen op de normale va- cantieperiode. B. en W. heb ben hierop geantwoord, in het midden latende de vraag of het wenschelijk zou zijn het gemeente-personeel deze gelegenheid te geven, dat het Reglement voor de ambtena ren en voor de werklieden het onderhavige geval niet noemt onder de gevallen, waarin buitengewoon verlof met behoud van loon wordt verleend. Zij, die dit wenschen, kun nen op 1 Mei gewoon verlof nemen. B. en W. meenen zich echter te moeten houden aan het genoemde reglement. Binnen afzienbaren tijd zal deze zaak ter sprake komen in een vergadering van het Georganiseerd Overleg. Verschil oude en nieuwe ziekenfondsfondspremle zal aan minvermogenden worden uitbetaald. Op vragen van dhr M. J.' v. Poelje (P. v. d. A.) betreffen de de premieverhooging voor de vrijwillig-verzekerden in een ziekenfonds, welke ver hooging voor vele gezinnen en voor hen, die een klein pensioen genieten, een ver zwaring der toch al moeilijke' omstandigheden beteekent, hebben B. en W. geantwoord, dat het in hun voornemen ligt, zoodra voldoende gege vens ter beschikking staan, op korten termijn een reduc tie-regeling te ontwerpen, waarbij aan on- en minver mogenden het verschil tus- schen de thans geldende pre mie en die welke voorheen verschulidgd was, geheel of gedeeltelijk te vergoeden, daarbij rekening houdend met het gezinsinkomen van de betrokkenen. Bussen gaan rijden tot de „Leeuwentrap". Er is nog geen materiaal beschikbaar om een aanvul lende bus in te leggen op dö lijn Vlissingen-Stad-Station v.v. Dit was het antwoord, dat 0e directie der N.V. Stoomtram Walcheren aan B. en W. van Vlissingen gaf n.a.v. een hun college gestel de vraag door den heer H. v. Rooijen (C.H. gem. raadslid), die wees op de klachten van het publiek, dat bij aankomst met den trein meestal slechts één autobus beschikbaar ziet Staan. De directie heeft intus- schen toegezegd de zaak te zullen onderzoeken en zoo noodig maatregelen te over wegen, teneinde het ongerief te verhelpen. Het is verder niet mogelijk dat de bussen op deze lijn doorloopen tot de z.g. „Leeu wentrap", zulks wegens ge brek aan tijd. Wel ligt het in de bedoeling van de directie der N.V. Stoomtram Walcheren om de bussen van den dienst M-burgVlissingen te doen doorrijden tot deze „Leeu wentrap". Er komen dan hal tes bij de Ford-garage (Paul Krugerstr.), Bet je Wolf plein en Leeuwentrap; op den te rugweg dezelfde haltes. Deze wijziging zal ingaan met den zomerdienst op 4 Mei a.s. KRUTVINGEN. Donderdag kwam de Zon dagsschool Vereen. „Samuël" in jaarvergadering bijeen on der s voorzitterschap van Ds Mortier. Nadat verschillende huis houdelijke zaken waren be sproken, werden met alge- meene stemmen de voorloopi- gé verbouwingsplannen voor het gebouw aangenomen. Voorts werd besloten het ledental op te voeren door een intensieve actie -te voeren en o.m. door een bazar te orga- niseeren, gelden beschikbaar te krijgen voor de verbouwing. GEMEENTERAAD^ VAN VLISSINGEN. Ruim één mlllioen aan creöicten verleend. Oostcnrijksche wonin gen komen pas eind '47. Korte raadszitting. De Raad der gemeente Vlissingen kwam Vrijdagmid dag onder voorzitterschap van burgem. Kolff bijeen. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de ontvangen gelukwenschen t.g.v. de geboorte van Prin ses Marijke. Op haar verzoek werd mej. M. M. C. de Volkere eervol entslag verleend als onder wijzeres aan de openbare school D. Tot onderwijzeres aan de openbare school C werd benoemd mej. R. Jil- leba to Vlissingen; tot on derwijzer aan de openbare school D dhr P. H. Cornells te Souburg en tot regentes en regent over het Burger Weeshuis mevr. J. AhnAp pel, mevr. M. A. Niemeijer— v. Alteren en dhr J. Butler. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening regelende het aan afgetre den wethouders toe te ken nen wachtgeld en ouder domspensioen werd aangeno men. Een extra uitkeerlng van f 10 per leerling en per jaar zal voor 1947 en volgende ja ren beschikbaar worden ge steld voor kinderen, die de Chr. School voor B.L.O. te M'burg bezoeken. Zonder bespreking en hoof delijke stemming iwerden de volgende credieten, in totaal bedragend f 1.066.710 ver leend: f 90.000 voor gedeel telijk herstel van de gebou wen van het Gasthuis (tot aanbesteding kan eerstdaags worden overgegaan)f 4500 voor aanschaf van een geslo ten bestelauto voor het gem, waterleidingbedrijff 39.500 voor herstel school D aan de Sottegemstraat/hoek Bone- dijkestraat; f17.410 voor her stel garage Reinigingsdienst aan de Paardenstraatf 20.000 voor herstel gemeentehuis f 17.000 voor herstel St. Ja- cobstoren; f 145.300 voor bouwrijp maken gronden ten Noorden van de Anjelieren laan voor bouw 111 montage woningen; f35.500 voor om leggen der zoutwaterleiding in plan Oost; f63.500 voor meerdere werkzaamheden, voortvloeiend uit de gewij zigde plaatsing van 34 may- crete-woningenf 155.000 voor bouwrijp maken terrein in plan „Bonedijke", gelegen oostelijk van het v.m. Lin- kerreduit voor den bouw van 42 woningen; f 2000 voor verbetering toegangsweg naar het terrein van het z.g. Oude Station; f 117.000 voor her stel van verschillende wegen met gesloten wegdek f 360.000 voor bouw van 30 houten Oostenrijksché wo ningen. Alleen over het laat ste punt was eenige discus sie. Dhr Ventevogel (C.H.) gaf n.l. uiting 'aan zijn vrees, dat deze woningen de ge meente flinke verliezen zul len opleveren; de exploitatie- regeling is niet als die der noodwoningen, waar 90 pet. voor rekening van het Rijk komt. Een sluitende exploita tie bij deze woningen zalz.l. nimmer mogelijk zijn (de as surantiepremie b.v. is hoog) en hij vroeg, of B. en W. zich dit alles wel voldoepde ge realiseerd hebben. Dat laat ste was volgens wethouder v. Popering inderdaad het geval; er zit voor Vlissingen niet veel anders op ïpet de groote woningnood; niet de opmerkingen van dhr Vente vogel zal hij zijn winst doen; echter moest hij mededeelen, dat de woningen er zeker niet voor het einde van dit jaar zullen zijn.- Erg veel leverde de rond vraag niet op; de afrastering der huizen en het leeljjke aanzicht van kippenhokken e.d. aan den openbaren weg (b.v. den Singel) kwam aan de orde en toegezegd werd hiertegen strenger op te tre den. Ook deelde de burgem. mede, dat voor het Haven dorp een beplantingsplan door dhr Broerse wordt ge maakt. En wat de spoorwegen betreft: er is B. en W. niets van bekend, dat de .N.S. het eindpunt der Zeeuwsche spoorlijn in i M'burg zouden willen vestigen. Vijf kwartier na de ope ning werd de zitting weer al opgeheven. VEERE. Gemeenteraad. Donderdagmiddag kwam de Raad der gemeente- onder voorzitterschap van burge meester Jhr. I. F. den Beer Poortugael in openbare ver gadering bijeen. Het onderzoek naar de klokken, welke naar de gie terij van Petit en Fritse te Aarlo-Rixtel zijn gezonden, heeft reeds plaats gehad, doch de uitslag is nog niet bekend, zoo deelde de voorz. mede. Een verzoek van den heer A, P, Wouters Inzake onthef fing van de hondenbelasting over het jaar 1B46 werd niet ontvankelijk verklaard omdat het niet binnen den voorge schreven termijn is ingediend. Op "en verzoek om bijdrage in de reiskosten vón een twee tal kinderen van Inwoners de zer gemeente, die de school voor buitengewoon- lager on derwijs te Middelburg bezoe ken, werd gunstig beschikt. Naar aanleiding van het verzoek om ontslag van den gemeente-ontvanger werd be sloten hem het ontslag op de meest eervolle wijze met in gang van 1 Juni 1947 te ver- leenen, Nu de ontvangers-betrek king per 1 Juni vaceëtt, heb ben B, en W, een mogelijke combinatie van de ambten van secretaris en ontvanger onder de oogen gezien, B. en W. stelden den Raad voor een verzoek tot Ged. Staten van Zeeland te rich ten om hiertoe te geraken. Bij monde van den heer A. C. van Nieuwenhuijzen ad viseerde de commissie, belast met het onderzoek van de re kening 1944, deze voor- loopig vast te stellen. Overeenkomstig het door den gemeente-opzichter inge diende bestek en de teekening werd besloten een lijkenhuis met aula op de begraafplaats te doen bouwen. Het lijken huis zal op de oude plaats weer verrijzen, terwijl een afzonderlijke ingang zal wor den gemaakt bij dezen opstal, In de vorige vergadering is B. en W. verzocht schetsplan- nen te laten opmaken voor den bouw van arbeiderswo ningen. B. en W. hebben zich daartoe tot Ir Klokke alhier gewend, die in de vergadering van B. en W. enkele algemee- ne mededeelingen heeft ge daan omtrent de meest ge- wenschte soort woningen in verband met het karakter van Veere. Het is beter in eens vijf panden te bouwen, mede in verband met het ge brek aan woonruimte, hoewel vijf woningen hierin ook slechts ten deele aan tege moet komen. Als de meest geschikte plaats dachten B,. en W. het terrein naast den heer P. de Voogd, dat aan de gemeente behoort en waar Juist vijf woningen zouden kunnen wor den gebouwd. y Met vier tegen drié stem men werd besloten vijf wo ningen te doen bouwen op het terrein naast den heer de Voogd. Uit de overgelegde raming van inkomsten en uitgaven, van het vischmijn-bedrijf over 1946 bleek, dat het bedrijf zeer zeker rendabel is te noe men, zelfs bij verhoogde ex ploitatiekosten. Nu zijn er zoo goed als geen exploitatiekos ten, omdat het bedrijf de gast is in het gebouw van het Aan- en Verkoopkantoor voor Gar nalen. Doch dit gebouw vol doet zelfs niet aan de minste- eischen. Een nieuw gebouw is dringend noodzakelijk, waar bij de reserve, die door het bedrijf is gevormd, aangewend moét wordén, aangezien deze anders gebruikt zal moeten worden om de tekorten van den gemeentedienst te helpen dekken. In verband met dit laatste werd unaniem besloten tot bouw van een vischmijn aan de Kade over te gaan. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht, dat In het door de Snelcommissie opge maakte plan voor Walcheren een weg langs de kreek is geprojecteerd waardoor een aantal woningen te Zanddijk zouden moeten verdwijnen. Volgens verschillende leden is het evengoed mogelijk den weg aan den anderen kant van de kreek te leggen en daardoor de woningen te spa ren. Geprobeerd zal worden de plannen gewijzigd te krij gen in dezen zin. moeten worden aangehouden tot de komst van Kliiner. Besch bewoog zich voorna melijk op landbouworganisa- torisch gebied en bekleedde een heele serie functies, In üen café zou besch, de opmer king hebben gemaakt; „de Koningin kan wel opdonde ren, die behoeft nooit meer terug te komen", C. L, v. Da len, caféhouder bevestigde de juistheid van deze majesteit schennis. Besch. achtte het uitgeslo ten deze woorden gezegd te hebben. Ook ging besch. veël jagen met Duitsche militairen. Onverplicht had besch. fruit geleverd aan leden van de Wehrmacht. Tenslotte had besch. gezorgd, dat C. P. de Rijke, buiten de voordracht om,benoemd werd tot ge zworene van de Vrije Polders te Tholen. De verdediger, Mr Roelofs, vroeg onmiddellijke invrij heidstelling, waarvoor het Tribunaal geen termen aan wezig achtte. Op het hooren van deze weigering barstte besch. uit in gesnik. SCHEEPVAARTBERICHTEN /ll April: Vertrokken van Vlissingen: m.s. Jun naar Zee. Gepass. naar Antwer pen: m.s. Albatros van uit Zee; m.s. Duurswold van Londen naar Brussel; m.s. Keizersgracht van R'dam m.s. Fiducia van Huil; m.s. Prins Alexander van Lon den. 12 April: Gepass. van Ant werpen) m.s. Hast IV naar R'dam; m.s. Viking van Christiansand. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE. V/oensdag 9 April werd A. v. d. Slikke te Stavenisse ten laste gelegd, dat hij lid was van de N.V.D., en een en ander omtrent C. G. Hage ter kennis van de S.D. had ge bracht. Besch. voelde er niet voor alles ter kennis van het Tri bunaal te brengen. Een ge tuige bracht echter eenigs- zins^ licht in de duisternis, doch de verdediger Mr van Hasselt, meende in staat te zijn, de verklaringen vëh ge tuige Gakeer aan te kunnen vallen, hij verklaarde zich ac- coord met het advies van den voorzitter, de zaak aan te houden totdat getuige Klüner een verklaring heeft afge legd. J. C. Droogendijk te Stavenisse, genoot de twijfel achtige eer, de langste ten lastelegging op zijn naam te hebben staan, die tot nu toe door het Tribunaal is uitge- bacht. De kwestie Hage was ook dezen verdachte ten laste ge legd. Getuige Gakeer beves tigde zijn verklaring in de vorige zaak afgelegd, zoodat de definitieve uitspraak zal VERLIEZEN NEDERLAND- SCHE STRIJDKRACHTEN. Naar het A.N.P. van offi- cieele zijde verneemt, zijn er gedurende de afgeloopen week geen verliezen onder de strijdkrachten der Konink lijke Landmacht en van het Koninklijk Nederlandsch-In- dische leger in Nederlandsch- Indië gerapporteerd/ Wat brengt de radio Dinsdag 15 April. HILVERSUM I (301.5 M.): 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwij ding; 9.30 Arb. vitaminen; 11.00 Piano; 11.45 Fam. ber.; 12.30 Plattel.; 13.00 Nieuws; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Pianoduo; 15.15 Mati nee; 16.40 Schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Radio strip; 19.45 Causerieën; 20.00 Nieuws; 20.15 Dinsdagavond- trein; 21.30 Contact; 22.15 Overzicht; 22.30 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.00 Lichtbaken; 10.15 Gram.; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Concert; 15.30 Eng. volksmuz.; 17.30 Zang; 18.30 Orkest; .19.00 Nieuws; 19.45 Reportage; 20.00 Nieuws; 20.15 Jeanne d'Arc; 22.00 Nieuws; 22.40 Orkest. Offic, Publicaties Dlstrlbutiedienst Goes. Zeep voor vullen arbeid. Op 15 en 16 April a.s. kun nen ten distributiekantore op de gewone kantooruren aan vraagformulieren MD 233-51 ter verkrijging van zeepbon- nen voor de 5e en 6e periode worden afgehaald door perso nen die het volgend beroep uitoefenen: Slagers, slachters, melkers, vroedvrouwen, verloskundi gen, wijkverpleegsters en -verplegers, particuliere ver pleegsters en -verplegers, ge diplomeerde kraamverzorg sters, leerling bakers- en kraamverzorgsters, vee-ver loskundigen, medisch, ver plegend. en administratief personeel van consultatiebu- reaux voor t.b.c.-bestrijding, praktizeerende artsen en vee artsen, praktizeerende tand artsen en tandheelkundigen en masseurs. Rechtszaken. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 11 April 1947. G. J. Z. uit Enschedé, tij delijk werkzaam te Vlissin gen heeft in October '46 van L. L. v. H. te Souburg f50 verduisterd. Uitspraak: 6 maanden gev. straf met aftrek. Wegens de reeds eerder meer uitvoerig vermelde diefstallen van kleeding, o.m. in het Park de' Griffioen te Middelburg, had zich te ver antwoorden de 34-jarige schipper C. M. B. te Bergen op Zoom, tijdelijk werkzaam te Middelburg en thans gede tineerd. Verdachte bekende de fei ten en zeide daartoe te zijn gekomen omdat hij wilde gaan trouwen en geld noodig had. De Off. van Justitie zal deze verdachte nog vervolgen wegens rijwieldiefstal, Daar bij zal hij de hoofdstraf vra gen bij de behandeling voor de meervoudige kamer. Eisch en uitspraak 4 maanden gev. straf met aftrek. E. A. G. te Middelburg nam op 2 December 10,46 te Mid delburg 10 kg verf weg ten nadeele van A. Wijnia, ver dachte werd hiervoor veroor deeld tot f 30 of 15 dagen. P. V. te Middelburg had op 6 Febr. 1947 2 boompjes weg genomen om deze bij gebrek aan brandstof te verstoken. Eisch en uitspraak f25 of 10 d. h., A. B. v. K. echtg. van J. R. te Vlissingen nam In Novem ber 1946 te Vlissingen uit een woning waar goederen van geëvacueerde personen wor den opgeborgen eenige kus sens, e6n traplooper, een fluitketel en eenige rollen Vloerzeil weg, Verd. bekende, Zij hoeft de goederen in ge bruik genomen, Eisch en uitspraak:' f 7ö of 25 d. C. C. Bouwens, echtg. van J. v. d. O. te Middelburg had zich te verantwoorden we gens het wegnemen van le vensmiddelenbonkaarten ten nadeele van J. dén Engels man. Eisch: f40 of 00 d.; uitspr. f20 of 10 d. 7 J. J. v. V. te Middelburg had zich te verantwoorden wegens mishandeling van J. Verhage op 2 Januari 1947. Eisch en uitspr.: f50 of 10 d. h. P. J. A. V. te Middelburg stapte op 13 Januari 1947 om 22.30 uur het postkantoor te Goes binnen. Verdachte vond het daar lekker warm en weigerde het gebouw te ver laten. Wegens huisvrede breuk werd verd. veroordeeld conform eisch tot 6 weken gevangenisstraf voorw. proef tijd 3 jaar met bijz. voorw. en f25 of 10 d. W. K. chauffeur-monteur te Middelburg kocht van J. J. S. een door dezen door dief stal verkregen vat olie. Eisch 1 m. gev. Uitspraak: 1 m. gev. straf voorw. proeftijd 3 jaar en f50 of 20 d. C. Br. te Middelburg had in Januari 1947 een clandestiene aansluiting op het radionet aangebracht, hiervoor werd hij wegens diefstal van elec- trische energie veroordeeld tot f20 of 10 d. J. B. te Lekkerkerk nam begin 1947 te Vlissingen 2 dekkleeden weg toebehooren- de aan de firma Wijtenkamp. Verd. werd veroordeeld tot ■f 60 of 20 d. h. J. F. te Westkapelle nam In Deo. 1946 te Middelburg een aantal golfplaten weg ten nadeele van de N.V. „Wegen bouw" te Utrecht, Eisch en uitspraak f 25 of 10 d, Wegens mishandeling wer den veroordeeld: S, K, te We- ruedinge tot i 15 of 10 d,j P, P, te vrouwepoldcï tot f 33 of 10 d, J, W, W- echtg. van J, A, de R. te Borasele tot f15 of 10 d. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. Overtreding motor- en rij- wielwet: J. W. v. N. te 's-H. Arendskerke f 3 b.; C. v. K. te Vrouwenpolder f3 b.; A. H. te Heinkenszand f 10 b. subs. 5 d. h.; A. B. te Middel burg f 20 subs. 10 d. hi; M. Z. te Nisse f 10 subs. 5 d. h.; M. J. te Serooskerke f 5 subs. 3 d. h. Th. C. v. H. zonder beken de woon- of verblijfplaats, werd wegens dronkenschap veroordeeld tot een geldboete van f 10 subs. 5 d. h. Verkeersovertredingen: M. v. d. V. te 's-H. Arendskerke; f 2 b.s. 1 d. h.; M. A. v. W. te Waarde: f 3 b.s-. 2 d. h.; P. C. K. te Koudekerke: 2 x f 2 b.s. 2 x l d. h.; K. B. te Seroos kerke: f5 b.s. 3d. h.; W. B. M. te Arnemuiden: f 1 b.s. 1 d. h.; M. G. Z. te Goes: f3 b.s. 2 d. h.; E. d. B. te Goes: f3 bs. 2 d. h.; A. d. K. te Hein kenszand: f5 b.s. 3 d. h.; C. D. te Goes f 3 bs. 2 d. h.; D. S. te Vlissingen: f 3 b.s. 2 d. h.; J. A. P. te Retranchement: 2 x f 5 b.s. 2 x 3 u. h.; A. Z. te Krabbendijke: 2 x f 2 b.s. 2 x 1 d. h.; J. O. te Breskens: f2 b.s. 1 d. h.; G. d. W. te Kapelle: f3 b.s. 2 d. h.; W. de K. te Hoedekenskerke: f 3 b.s. 2 d. h. Overtreding Algemeene Po litieverordening van Kort- gene: J. v. D. te Kortgene: f3 b.s. 2 d. h. Overtreding Spoorwegwet: J. Ni te 'sH. Arendskerke: f 3 b.s. 2 d. h. LANDSTQRMERS STAAN TERECHT. - EENIGE VER- RAADSZAKEN. Beleediging der Koningin. De eerste, die Vrijdag j.l. terechtstond voor het Bijzon der Gerechtshof, was de 59- jarige veehandelaar M a - rinus J. Kievit te St.-Maartensdijk, die in Mei 1940 in het bijzijn van ande ren H. M. de Koningin op ernstige wijze had beleedigd. De wagenmaker Th. A. Bil en de landbouwer P. C. Koopman, beiden te St. Maar tensdijk, wisten zich nog als den dag van gisteren de door Kievit gebezigde woorden te herinneren. Bij besch. kwa men nogal eens Duitschers op bezoek, doch dit was vol gens hem gevolg van ver plichte inkwartiering. Hij ont kende de Koningin beleedigd te hebben; Koopman was al vóór den oorlog een vijand van hem. Wegens zwarte- handelpraktijken was besch. zelfs uit de N.S.B. gezet. De proc.-fisc. eischte een gev.straf van 2 jaar en 4 maanden met aftrek en ontz. rechten voor 15 jaar. Mr H. B. L. de Rechter te Hulst wees er op, dat de be leediging plaats vond in de Meidagen van 1940, toen ieder zenuwachtig was. Bewaker O.T.-strafkamp. De 41-jarige Clingensche klompenmaker Leopol- dus v. d. Kruisen, was in 1943 vrijwillig tot de Org. Todt toegetreden en in 1944 was hij als bewaker op getreden in het O.T.-straf kamp te -Souburg. Gewapend met geweer was hij bij de buitenwacht, maar hij was daar niet, om gevangenen het ontsnappen te beletten, doch slechts om te zorgen, dat niets gestolen werd. In zijn geweer hadden nooit .kogels gezeten. Getuige was de vodden- handelaar P. Rottier te Hulst, die eenige weken in het strafkamp had doorgebracht. Besch.'s rang was Rotten- führer; voordat hij in Ja- beke by de O.T. werd opge leid, bouwde hij bunkers aan de Belgische kust. De eisch was 7 jaar gev. straf met aftrek. Mr de Rechter vestigde dé aandacht op de slechte so ciale omstandigheden van besch. Hij was iemand van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Hij verzocht clementie. Van matroos tot landstormer. Petrus W. Wev eTsJ een 29-jarige Vlissingsche matroos, was in 1943 te Duis burg tot den Landstorm Ne derland toegetreden. Zoowel de verklaring van den ge tuige J. B. Werkman, als die van besch. zelf waren eenigs- zins verward, maar wel bleek eruit, dat van vrijwilligheid weinig of geen sprake was geweest. De proc. fisc. vroeg dan ook vrijspraak, waaraan Mr Terwoert zich refereerde. Landwachter. De 24-jarige Zuidzandsche landbouwer Jacobus C. Bril, deed van Febr. 1944 Maart 1945 als landwachter dienst; in Aug. '44 nam hij deel aan een huiszoeking naar onderduikers in de wo ning van zekeren de Wolf te Oostburg. Hij verklaarde slechts zeer zijdelings betrokken te zijn geweest bij deze huiszoeking. Van Sept. '44*-Maart '45 had hij in de Omgeving van Utrecht spoorwegen bewaakt hetgeen werd toegegeven. De proc. fisc. requireerde een gev. straf van 6 jaar met aftrek. Mr Terwoert wees op den hadeeligen invloed die de vroegere N.S.B.-burgemees- ter te Zuidzande op enkele jongens, o.a. ook op besch. heeft uitgeoefend. Het ver- leenen van "assistentie bij de huiszoeking achtte de verd. niet Bewezen. Hij verzocht een milde beaordeeling, Aanwezigheid machine geweer verraden, In September 1944 had de 34-jarige Maria v. d, Have -P ij p e 1 i n k te Tenieuzen aan de agenten-Ehlhardt en Postma, die bij haar een huis zoeking moesten verrichten, naar munitie, die N.S.B.-ers van de Duitschers zouden ge kregen hebben, medegedeeld, dat zekere Wiskerke en ze kere Weijns in het bezit wa ren van een machinegeweer, Daarna had zij aan de Feld- gendarmerie en onmiddellijk daarop aan den Ortskomman- dant dezelfde mededeeling gedaan. De beide genoemde agenten bevestigden de be schuldiging. Postma was bij den Ortskommandant geroe pen en moest een soldaat het huis van Wiskerke wijzen. Deze moest in elk geval ge arresteerd worden, ook al werd geen machinegeweer gevonden. De besch. zelf vertelde, wel bij den Ortskommandant ge weest te zijn, doch. geen na- fnen genoemd te hebben. De proc. fisc. wees erop, dat deze laatste verklaring niet geaccepteerd kan wor den, want onmiddellijk na haar bezoek aan den Orts kommandant werd een huis zoeking bij Wiskerke ver richt. Het is vooral aan het dappere optreden van den agent Postma te danken ge weest, dat Wiskerke slechts drie dagen heeft vastgezeten. Hij eischte 4 jaar met aftrek en ontz. rechten voor 15 jaar. Mr Kurtz achtte niet be wezen, dat besch. de namen aan den Ortskomm. heeft ge noemd; er bestaat een groote mogelijkheid, dat de namen al aan den Ortskomm. be kend waren; besch. had n.L een briefje met namen ge zien. Met klem vroeg de verd. vrijspraak Gedeserteerd landstormer. In 1943 was de 26-jarige landarbeider Camilius P. L. C o n i e r e tot den Land storm Nederland toegetreden. De proc. fisc. kon enkele verzachtende omstandighe den zien in deze zaak; zoo was besch. niet teruggekeerd naar zijn afdeeling na zijn eerste verlof en toen is hij gehaald. Zoodra hij de kans kreeg is hij gedeserteerd. Na de bevrijding heeft hij zich verdienstelijk gemaakt met het ruimen van mijnen. Hij requireerde een gev. straf van 2 jaar en 8 maanden met aftrek. I Mr Kurtz wees erop, dat in j deze zaak niet de minste po litiek stak en besch. door de omstandigheden is gedron gen. Hij verzocht een voor waardelijke straf en onmid dellijke invrijheidstelling. Op het laatste verzoek werd echter niet ingegaan. Landstormer op 17- jarigen leeftijd. De 21-jarige Oostburgsche electriciën Pie ter P. K rij nen, was al op 17-jarigen leeftijd tot den Landstorm Nederland toegetreden. Hij kwam uit een zware N.S.B.- familie. De proc. fiscaal eischte een gev. straf van 3 jaar met aftrek. Mr Kurtz verzocht een voorwaardelijke veroordee ling. Verraad. De laatste zaak was die tegen de 51-jarige Joh. Cath. de Letter Kaat uit Axel, die in Aug. 1943 aan den Ter- neuzenschen Ortskomman dant een brief schreef, waar in zij verzocht haar buurman J. Verhelst, die zonder ont- slagbewijs bij de O.T. waa weggeloopen en als een zeer gevaarlijk man werd betiteld, terug te roepen naar Vlissin gen. De zaak was nog niet „rond" en werd daarom teruggewe zen voor nader onderzoek naar den rechter-coinmissa- ris. i „Het wordt nu langzamerhand tijd", al dus zei de Sirdar met zijn grafstem, „dat er spaanders gaan .vliegen". „Als je zoo graag spaanders ziet", antwoordde Hassan, „laten wij dan een paar dozijn boomen omhakken. Wij hebben kano's noodig om den groot vizier en zijn bende aan te vallen". Dat was iets voor den Sirdar. Vpn de bijlen, die Terry behalve de geweren nog in de minaret had gevonden, nam hij de zwaar ste en sloeg hem in een boom, dat de grond dreunde. Met Berry samen nam hij de boom, waaraan de Sultan was geketend, voor zijn rekening. Zijn slagen kwamen zoo vreese- Hjk aan, dat de boom het dadelijk opgaf en krakend neerstortte. Spoedig weerklonk het bosch van de bijlslagen. De Sultan was te zwaar om zoomaar op een boomstam te gaan zitten. Daarom maakte men voor hem een werkelijke kano, waarin hij precies paste. Zijne Majesteit bereidde zich al met fonke lende oogen op de komende slag voor, door zijn geweldige kromzwaarden tegen elkaar te scherpen. „De heer Sultan schijnt ten oorlog te willen trekken", zei een der hove lingen. „En hoe!" brulde Sultan Sar.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3