De Hervormde Raad voor Kerk en School Rommel's aandeel in aanslag op Hitier. SAHAT0CEH KARSOTE RUB Robbekol De veldmaarschalk aan gezocht als westelijk leider. legt verantwoording af van zijn beleid Contact met de geallieerden. Bloedtranfusledienst In Nederland tijdens den oorlog. De chocolade wordt duurder. Daar komt een kiel mettraan belaan. Slgaretten-verwachtln- gen vervliegen In rook. (Van onzen 'Jtrecht ichen correspondent.) De cyclus onderwüsver- gaderingen, die in de Paasch- week te Utrecht is feehouden, werd afgesloten door de jaar vergadering 'van den Her vormden Raad voor Kerk en School. In zijn openingsrede zeide "de voorzitter, d s R. D ij k - stra, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, dat er een eigenaardige verwondering valt op te merken over de actie van de Ned. Herv. Kerk. Een feeuw lang heeft die Kerk geslapen; zij had toen geen lust en geen last. De slagen van dgn tijd hebben haar wakker geschud. Vele vereenigingen, die den arbeid dier Kerk voor een deel heb ben behartigd; staan vreemd tegenover deze nieuwe open baarwording. Het is er noch de Her vormde Kerk noch de Raad voor Kerk en School om te doen een bepaald belangetje te bepleiten. Onze werkzaam heid is ook niet het gevolg van kerk'isme. Er bestaan op dit punt nog allerlei misver standen, die uit den weg ge ruimd moeten worden. Op de vergadering van de „Unie eene school met den Bijbel" is beweerd, dat het onjuist was van Groen van Prinsterer om de kerke- 1 ij k e school te willen. Als Hervormde Raad voor Kerk en School sluiten wij ons ste vig bij Groen aan; wij wen- schen de kerkelijke schooL Men kan de Kerk nooit overschatten, ging ds Dijk stra voort, omdat zij ons eigen maaksel niet is. De vereenignjgen, die zijn wel eens overschat. Tenslotte overwoog ds Dijkstra enkele opvattingen over de twee werelden. Er wordt wel gezegd, dat er tus- schen deze (christelijke) we reld en de andere (ongods dienstige) wereld een ijzeren muur bestaal Die muur kan slechts met Gods Woord doorbroken worden. Wanneer het Woord Gods op de Chris telijke school blijft, is het zoo goed mogelijk geborgen, want op de openbare school heeft de doorwerking van het Woord niet zulk een krachl Wij zijn practisch genoeg om de christelijke school te waardeeren, maar tegen deze opvatting moeten Synode en Raad toch waar schuwen. Een andere opvatting, als ware er tusschen deze en de andere wereld geen scheiding, zoo, dat er maar één front zou zijn en dat wij alles dien den te doen tot uitbreiding van het Koninkrijk Gods, wees ds Dijkstra af. Het is een valsche opvatting, dat wij hierin iets kunnen doen. Het Koninkrijk breekt door zon der ons. Wij hebben slechts te gelooven. Gelooven is; in allen arbeid leerling zijn en blijven. Wij moeten, voort durend worden opgewekt tot nieuw geloof en nieuw be lijden. Activiteit van den Raad. De twee secretarissen van «an'iwsc fcsisprT^ejij^*" VgrkrUfbur fcïf Aooib, èk D*ogï*ién 1 i- - Aye*nver■-■K'p vc*r £fe«ien$n<JA» N.V." P-ownnfee ifandei&irnj. Sjixi-tctfom (Ingez. Aled.) FEUILLETON door telX MARLAND. 28) o— Tusschen Lucy en Truida in, schuifelde ze even later voorzichtig naar buiten. Een brandende pijn schrijnde in haai- rug. Ze was blij toen ze, bevend en wat hijgerig, in haar stoel onder de berkjes zat. Stil verbeet ze haar pijn, 't was immers haar eigen schuld.... De middag vergleed naar den avond, een zachte, zoele avond, waarin Lucy en Floris haar buiten nog een 'poosje gezelschap hielden. „Dat doet ze nu", plaagde Floris zijn vrouw, „om haar schoone kamer schoon te houden, we mogen er eigen lijk niet in, in dat schoon- maak-heiligdom. Daarom is die vloer natuurlijk ook zoo spiegelglad geboend, om ons of te schrikken, dat wc voor al niet onze ongewijde voe ten daar neer zullen plan ten." Lucy trok haar man aan de beide ooren en „Oma'tje" glimlachte wat voor zich heen. Ze was stil-tevreden. Ze had den gehealan middag ar den Raad, de heeren ds H. Thierry en M. Ap- p e r 1 o o brachten verslag uit van hun werkzaamheden in het voorbije jaar. Ds Thier ry, die aangewezen is voor het contact met het openbaar onderwijs, stelde vast, dat door overleg met neutrale on derwijsorganisaties, school besturen en gemeenteraden veel gedaan is ter bevorde ring van het bijbelondébricht op de openbare schooL De heer Apperloo, wiens werkzaamheid meer ligt op het terrein van de verhou ding tusschen Kerk en chris telijke school, zeide, dat on geveer 200.000 Hervormde gedoopte kinderen een chris telijke school bezoeken. Nog geen 10 pet. van dat aantal gaat op een kerkelijk her vormde schooL De Raad wekt de kerkeraden op zich be wust te v/orden van hun ver antwoordelijkheid voor het gedoopte zaad der Kerk. Bijzondere aandacht heeft de Raad voor het christelijk onderwijs in Noord-Brabant en Limburg. Daar moeten christelijke scholen worden gesticht anders gaat het pro testantisme hier ten onder. De synodale commissie stelde een bedrag beschikbaar, zoo- dat nu bil 25 leerlingen een tweede leerkracht kan wor den aangesteld. Aan Hervormde onderwij zers bestaat groot gebrek. De behoefte kan momenteel slechts voor 25 pet worden gedekt Daarom moeten de hoofden van Ulo-scholen hun jongeren tot de studie voor onderwijzer animeeren. Eer lang denkt men een groote model-Hervormde kweek school te stichten. Het ontbreekt de Ned. Herv. Kerk aan een leerstoel voor paedagogiek en psychologie aan een der universiteiten. Men doet er stappen voor. Eveneens voor het promotie- recht van onderwijzers in hun eigen vak. De Raad be sloot de Synode te verzoeken net zoolang bij de universi teiten aan te kloppen, tot dit onrecht wordt teniet gedaan en ook de onderwijzers toe gang verkrijgen tot de hoo- geschooL Voorts heeft men plannen om het Nijverheidsonderwijs aan te pakken, vooral de am bachtsscholen, die door 45.000 jongelui worden be zocht Ook op die scholen moet het Evangelie een cen trale plaats innemen. Er zijn maar vijf christelijke am bachtsscholen in Nederland. De verhouding met de christelijks onderwijsorgani saties Is goed, Ook de twee verc-enlgtngen van christelijke onderwijze'-» zijn bevriend met den Raad. In deze krin gen weet men goed, dat de bloei van het christelijk on derwijs den Raad ter harte gaat. Humaniteit en opvoeding. De middagvergadering was gevuld met referaten van prof. dr H. de Vos, hoogleeraar te Amsterdam en ds A. A. van Ru- Ier, Ned. Herv. predikant te Hilversum over „De idee der humaniteit in de opvoe- j ding". Ds Van Ruler waarschuw de in zijn referaat tegen ver kerkelij king van de school. „Dat is niet gereformeerd, maar dat is roomsch. De din gen zijn niet pas aanvaard baar als ze binnen de gewijde ruimte van de Kerk worden gebracht. Ze, worden door den Geest geheiligd. De school maakt de kinderen niet tot geloovigen maar tot burgers. Daarom deed de christelijke school plaatsver vangend werk voor Kerk en Staat". In afwachting van de Invasie ln het Westen werd een con ferentie belegd tusschen generaal Gause, Rommel's vroegeren stafchef, en den burgemeester van Stuttgart, Strölin. Him bedoeling was een uitweg te vinden uit de Impasse teneinde Duitschland te redden. Tijdens de conferentie besloten zij Rommel te verzoeken een ontmoeting te hebben met Von Neurath, den vroegeren minister van Buitenlands che Zaken en Strölin. Rommel ging hiermede ac- coord, maar tengevolge van zijn werkzaamheden in Frank rijk en de moeilijkheid zijn be wegingen geheim te houden, zond hij generaal dr Speidel als zijn gevolmachtigde. Een paar dagen tevoren had Rom mel den toestand besproken met generaal Von Stulpnagel, commandant van Frankrijk, en generaal Von Falckenhausen, commandant van Noord- Frankrijk en België, Alle mili taire 'leiders in het Westen, inclusief veldmaarschalk Von Rundstedt en zijn stafchef, de voorzichtige generaal Blumen- tritt, waren het eens, dat er iets moest gebeuren. Rommel en Von Stulptritt, waren reeds dikke vrienden sinds den tijd dat zij de militaire academie in Dresden bezochten. Von Stuipnagel was, door middel van luitenant Von Hofacker die deel uitmaakte van zijn staf, in verbinding met de groep die de bomaanslag te gen Hitler voorbereidde, tevens met de Berlijnsehe groep sa menzweerders en Goerdeler, den later opgehangen burge meester van Dresden. Slechts één man. Veldmaarschalk Von Rund stedt (die. naderhand zitting had in het Eeregerechtshof, dat de samenzweerders ver oordeelde) voegde zich bij Von Stulpnagel en v. Falckenhau sen in hun oproep aan Rom- over nagedacht en nu wist ze wat ze met haar vreemden schat zou doen. Warm scheen de zon over den stoffigen grindweg. Nau welijks één enkel koeltje deed zich voelen. Zuchtend- heet lag de zomermiddag over de landen te broeien. Stil en traag scheen de heele natuur op iets te wachten, als in een beklemming, waar uit ze straks verlost hoopte te worden. Hoog koepelde de wijde, grijzig-blauwe lucht, waarin de zon straalde als een von kend vuur. Aan den horizon doken zoo hier en daar dikke wolkproppen op, stapelden zich opeen, met iets van een verre dreiging in hun aan blik. Zou het gaan onweeren en regenen? Mijnheer Pastoor keek naar de werkende lucht, 't Zou een zegen zijn als er regen kwam. Warm was ook hij, in z'n zwarte kleeding, even zette hij z'n hoed af. Dat frischte toch 'n beetje op. Verder liep hJJ, over den stoffigen, blikkerenden grind weg. 't Was geen weer om voor je plezier te wandelen, maar dat deed hij ook niet. Hier moest hij zeker zijn: een modern, roodsteenen landhuis met een stroodak. mei, dat deze zich in geval van een revolutie aan het hoofd zou stellen van de or ganisatie in het Westen. Op 27 Mei 1944 had te Whit- sum in Speidel's flat, een con ferentie plaats tusschen den vroegeren minister van Bui- tenlandsche Zaken Von Neu rath, Strölin en Speidel. Von Neurath, een overzicht van den toestand gevend, verklaar de dat Hitler's arrogantie grenzeloos was en hij geen begrip voor de mentaliteit van vreemde volkeren had. Het was nog steeds mogelijk den oorlog te beëindigen voordat de invasie zou begin nen. Hitler was hiertoe echter niet te overreden en moest terzijde geschoven worden. Wat den nieuwen leider be trof was er slechts één man, die door zijn populariteit en betrouwbaarheid in aanmer king kwam: RommeL Strölin sprak zich eveneens uit ten gunste van het leider schap van Rommel bij den ko menden bevrijdingsstrijd. Er moest snel gehandeld worden, zei hij, zij moesten Rommel verzoeken plannen te beramen teneinde den oorlog te beëin digen. Rommel's ij dele hoop. Speidel's verslag van de conferentie bevestigde de mee ning van den veldmaarschalk. Maar nog steeds-had hij de overtuiging nog niet verloren, dat tenslotte ook Hitier, ge dwongen de feiten onder oogen te zien, een beslissing in het belang van het volk zou ne men. Hij was onderweg naar Berchtesgaden voor een per soonlijk onderhoud met den Führer, toen in den nacht van 5 op 6 Juni het nieuws van Donkere coniferen staken af tegen de roodsteenen muren. Voor het huis een breed grasveld in omlijsting van heesters en rhododendrons. In zachte kleurenweelde wis selde het rood en lila, rose en wit van hun overdadige bloemtrossen af. 'n Klein naambordje op het hek ver telde hem, dat hier F. Ver- maat woonde. Hij liep het grindpad over, schelde aan en wachtte. V Den geheelen middag had Robbekól op het grasveld onder de berken gezeten. „Neen, ze wilde niet in huis,1 om te rusten", had ze gezegd. Ze wilde haar bezoek hier ontvangen, niet in haar kamertje en ze kon nu toch niet rusten. Ze voelde zich nerveus, 't Was ook vreemd de laatste keer, dat ze Mijn heer Pastoor gezien had, op straat was dat geweest, was ze hem zonder groeten voor bij geloopen. En nu, na zoo veel tijd, had ze hem laten vragen, hier te komen, om- dot ze hem zelf niet kon op zoeken, Ala hij een beetje boos was, kon ze hem geen ongelijk geven, maar ze hoop te van harte, dat hij maar niet boos zou zijn. Wekenlang had ze hier te genop gaxlen nu sou het Had Rommel een werk zaam aandeel aan het com plot, dat in Juli 1944 tot den bomaanslag op Hitier. leidde En zoo ja, hoe groot was dit aandeel? Deze vragen worden beant woord in" Koch's vierde ar tikel, dat mede gebaseerd is op mededeelingen van Rommel's weduwe en Rom mel's vrienden. de invasie hem bereikte. Zelfs nadat de invasie eeni- gen tijd aan den gang was, gaf Rommel de hoop niet op. Hij had een nieuwe conferen tie met Von Rundstedt, die in zijn oordeel over Hitier niet erg. gunstig was, en hem laat dunkend „den Boheemsehen korporaal" noemde. Zij beslo ten Hitier tijdens zijn eerst volgende bezoek aan het'Wes telijk front mede te deelen, dat de oorlog in Frankrijk teneinde moest worden ge bracht, zelfs indien dit betee- kende alle tijdens den oorlog gewonnen gebieden prijs te ge ven. Alleen op deze wijze zou het front in Rusland stand kunnen houden. Maar Hitier kwam niet meer naar het Westen. Contact met Monty? Von Rundstedt, die tot zon debok werd gepromoveerd, tengevolge van de Geallieerde successen bij de invasie, werd vervangen door veldmaar schalk Von Kluge. In Rom mel's hoofdkwartier volgde de eene dramatische gebeurtenis op de andere in de eerste helft van Juli. Generaal Wagner had een langdurig onderhoud met Rommel. Hij maakte deel uit van de groep Von Witzle- ben, Beek en Stauffenberg. Vervolgens kwam op 9 Juli lt.-^ol. Von Stauffenberg op het Chateau Rochefoucauld als speciale verbindings-offi- cier van Von Stulpnagel, ver gezeld van lt.-kol. Von Hof acker. Deze laatste bracht voorstellen van de groep Goerdeler: dat Rommel een poging zou doen in contact te treden met Montgomery en Eisenhower teneinde den oor log in het Westen te beëindi- gebeureri. Ze tuurde langs de serin- genboomen naajT den weg. Telkens weer keek ze even, in spanning of hij nu kwam. Warm, loom en eenzaam lagen de velden te trillen in de vage verte. Nevelig gingen aan den horizon hemel en aarde in elkaar over. In haar spanning bemerkte Robbekol ,niets van de druk kende warmte. Wat was dat? In een flits meende ze iets zwarts langs het tuinhekje te zien voorbijgaan. Zou het? Heel stil zat ze, haar eene hand op een doos, die op het tafeltje stond. In de huiskamer waren de ramen hoog-opgeschoven, om ieder windzuchtje binnen te laten. Zóó stil was het er. De kamerdeur stond open. Met een groot blad gepoetst zilver kwem Truida de gang door en ging de kamer bin nen. Uit het dressoir haalde ze een groote, zware cassette, zette die op tafel en begon heel nauwkeurig mevrouw'» zilver er in te passen, ieder in z'n eigen gleufje, Dat was een werkje, dat niet haastig gebeuren kon. Een mooi ge zicht vond ze dat, al dat blankgllmmend gepoetste zil ver. Truida hield van mooL Door de open ramen kwamen gen. Rommel stemde toe en beloofde Von Hofacker, dat hij dit voorstel met Von Kluge zou bespreken. Von Hofacker, een neef van graaf Von Stauffenberg, stel de den maarschalk op geener lei wijze op de hoogte van het plan, dat de graaf een aan slag op Hitier zou plegen, Hij ging terug naar Berlijn, ten einde de mannen van de ver zetsgroep Goerdeler te berich ten, dat de toestand in het Westen in orde was. 17 en 20 Juli 1944 Rommel sprak vrijuit met Von Kluge en trof toen voor bereidingen ter beëindiging van den oorlog. Maar alvorens eenigerlei actie van beslissende beteeke- nis te ondernemen besloot hij nog een laatste poging te doen Hitier tot inzicht te brengen. Radiografisch stuurde hij Hit- Ier een kort memorandum, waarin hij de situatie op de fronten omschreef. Aan het einde berichtte hij: „Ik moet u derhalve verzoeken, mein Führer, direct uw. gevolgtrek kingen te maken". Oorspron kelijk was de tekst „uw poli tieke gevolgtrekkingen', maar op aanraden van zijn stafchef werd dit veranderd. Rommel wachtte eenigen tijd op, antwoord, maar zijn plan van actie was gereed. In Zwitserland en bij de Britsche Ambassade in Madrid had hij al voelhorens uitgestoken, reeds waren voorbereidingen getroffen 'om tegen Hitler in opstand te komen zoodra het sein uit Berlijn werd gegeven. Het was zijn bedoeling met Eisenhower en Montgomery in contact te treden door ka nalen in neutrale landen, na derhand door radiografisch contact. Hij was bereid de bezette landen in het Westen prijs te geven, zelfs terug te trekken achter den Rijn. Zijn conditie was dat Duitschland de vrije hand op het Oostelijk front tegen de Russen zou worden gelaten. Hitier en zijn satel lieten zouden worden gearres teerd, de macht worden over genomen door een regeering, die alle lagen van het Duitsche volk vertegenwoordigde. Maar op 17'Juli, twee dagen nadat -hij zijn memorandum naar Hitler had gezonden, werd hij op weg van Livareth naar Vimonturs in zijn auto door een Amerikaansch jacht vliegtuig beschoten en ge wond. Drie dagen later barst te de bom van graaf v. Stauf fenberg. (Copyright „Zeeuwsch Dagblad"-UNO-Reuter.) In het Engelsche medische vakblad „The Lancet" vertelt Dr J. Spaander van Amster dam, hoe Nederlandsche dok toren tijdens den oorlog een bloedtransfusiedienst in het leven riepen waaraan Neder landsche ondergrondsche strijders en Engelsche man schappen, die deel hebben ge nomen aan de bevrijding van Nederland hun leven te dan ken hebben. In den herfst van 1943 werd een fabriek gebouwd voor het drogen van. bloed- plasma. Toen in September 1944 veel manschappen van de Engelsche luchtdivisie uit Arnhem naar Apeldoorn werden overgebracht, aldus dr Spaander, slaagden wij er in, de Duitsche wachtposten te passeeren en de zoo drin gend noodzakelijke bloed- tranfusies op de Engelsche soldaten toe te passen. „En kele dagen later kwam de Gestapo ons echter op het spoor en maakte een eind geluiden van buiten heenge dreven, die haar aandacht vingen. Stil trachtte ze te volgen, wat daar-gebeurde. Ze hoorde Mijnheer Pas- toor's stem, zwaar en duide lijk en dan Oma'tjes stem, een beetje scherper dan ge woonlijk, een beetje nerveus. „Het was niet goed van me", ving ze op. „Ik had moeten bedenken dat U meer aan Uw hoofd heeft dan mij alleen." En toen een troostend, laag geluid van Mijnheer Pastoor. „Neen", hoorde ze Oma'tje, al was U mij vergeten, dan had ik nog niet boos mogen worden, zóó boos, dat 'ik U niet wilde groeten en De rest 'kon Truida niet ver staan. Heel zacht legde ze de thee lepeltjes in het schildpadden- doosje en luisterde ingespan nen. Nu ving ze weer iets op. Bi) dien brand, Mijnheer Pastoor, heb ik een schat van gouden muitten gevonden. Ik vermoed, dat ze in de matras gezeten hebben, 't Was een matras, die ik jaren geleden tweedehandsch gekocht heb, en nu met den brand, ver ging de matras en kwam de schat te voorschijn." (Wordt vervolgd.) aan onze menschlievende ar beid. De Duitschers deden herhaalde pogingen ons in hun oorlogsarbeidsproces op te nemen. Wij werden te recht verdacht, toen zij een beroep op onze edelmoedig heid deden. De donores wil den alleen hun bloed geven, wanneer zij er zeker van wa ren, dat het niet een Duit- scher ten goede zou komen, Toen bekend werd, dat het bloed naar Engelsche solda ten te Apeldoorn werd ge zonden, vormden de gegadig den in minder dan geen tijd een queue voor het zieken huis om hun bloed af te staan". De minister van Landbouw heeft nieuwe prijzen voor chocolade goedgekeurd. De prijs van geïmporteerde cacaoboonen, waarop oor spronkelijk de verbruikers- prijs hier te lande was geba seerd, is den laatsten tijd met meer dan 100 procent geste gen. Desondanks wordt de verbruikersprijs van cacao poeder gehandhaafd. De cho colade-artikelen moeten daarentegen duurder worden. De reep van 8 cent kost nu 10 cent. De gevulde reep van 8 cent 9 cent. Chocolade aan stukjes kost voortaan 35 cent. Gevulde stukjes (bonbons enz.) 32 cent en los strooisel 22 cent per 100 gram. Voorts zullen ook bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de produc tie speciale kwaliteitsartike len tegen hoogere prijzen mogen worden verkocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per ons. In dit geval moeten de artikelen echter verpakt verkocht met ver melding van den prijs en van den naam van den fabrikant op de verpakking. De „Willem Barendsz." keert terug. De „Willem Barendsz."- expeditie heeft Dinsdag 8 April, het vangstgebied ver laten en is thans via Kaap stad op weg naar Nederland. De jagers zullen te Kaapstad gestatioimeerd worden. De totale productie van het afge- loopen vangseizoen bedraagt 12.885 ton traan inclusief een kwantum van 120 ton sperm- olie. Aan vleesch en lever werden respectievelijk ge produceerd circa 90 en circa 45 ton. Een deel van de productie is reeds met de transporttan ker „Nacella" naar ons land gebracht. In de tweede helft van Mei wordt het moeder schip van de expeditie de „Willem Barendsz" in Am sterdam verwacht. UITREIKING AANVULLENDE BONKAARTEN. Voor het geval de voedsel situatie in ons land in de maanden, welke aan den nieuwen oogst voorafgaan, eenige bijzondere voorzienin gen noodzakelijk maakt, zijn enkele voorzorgsmaatregelen getroffen. Zoo is, naar men weet, de aflevering van gort en havermout door fabrieken aan den handel stopgezet ten einde over eenigen voorraad te kunnen beschikken, waar uit, zoo noodig, kan worden geput voor aanvullende ver strekkingen. Naar het ministerie van Landbouw thans meedeelt, zal in het tijdvak van 14 t.m. 26 April a.s. een aanvullende bonkaart NA 705 voor voe dingsmiddelen worden uitge reikt, in de daarvoor in aan merking komende, in hoofd zaak stedelijke gemeenten, welke kaart, zoo noodig dienst kan doen als eventueel nadere distributiemaatrege len vereischt worden. Het is dus geenszins zeker, dat tot ingebruikneming der kaarten zal worden overge gaan. De uitreiking geschiedt thans om extra voorzienin gen voor een eventueele spe ciale uitgifte der kaarten te voorkomen. BALLONWEDSTRIJD. Op den nationalen feest dag, 5 Mei, zal op Houtrust in Den Haag de start plaats vinden van een internatio nale ballon-wedstrijd, geor ganiseerd door de Haagsche Ballonclub. Dit zal de derde maal zijn dat ln Nederland een ballon-vaart in wed strijdverband wordt gehou den. Do eerste vond plaats in" 1912, de laatste in 1934. Als eerste prijs heeft da uit gevers-firma Andries Blitz een fraai coupe beschikbaar gesteld voor de ballon, die de grootste afstand, zonder tus- Geen vier pakjes per week. De tabak, welke Nederland in het begin van dit jear. ©veu voor de prijzen (takten, in Amerika heeft gekocht, begint thans binnen te ko men. Goede tabak, die het- mogelijk zal maken, dat de industrie behoorlijke merksi- garetten kan afleveren gedu rende langere perioden dan tot nu toe het geval was. Maar tegelijkertijd is het twee maanden geleden door de regeering goedgekeurde plan om de productie te ver- hoogen tot 150 procent, ver geleken met 1939 waar voor de industrie in allerijl de noodige maatregelen had genomen weer afgewezen. Voor April en Mei wordt de tabakstoewijzing aan de fabrieken met 25 procent verlaagd, aldus het ParooL De productie die in Mei 100 zou bedragen, zal daar door terugvallen op ongeveer 70 Het voornemen van de re» geering om het rantsoen te brengen op vier pakjes per week is van de baan. Men had er op gerekend, de winkeliers te bevoorraden, zoodat niet langer de pro ductie onmiddellijk ln distri butie behoeft te worden ge bracht. Daarvan komt niets terecht. Wel is .er voor 1947 vol doende tabak, maar het de- viezentekort maakt het on zeker, dat een rantsoen van vier pakjes kan worden ver strekt. Het resultaat zal mis schien zijn, dat voorloopig drie pakjes worden verstrekt 6p den tabaksbon voor hee ren. Verder durft men niet te gaan. Wat 1948 zal bengen is nog even onzeker, als de toewij zing van tabak aan de fa brieken voor Juni Maar ook de toekomst voor sigarenrookers is donker door volkomen gebrek aan om blad. Er zijn voorloopig nog meer dan genoeg sigaren aan wijzing van een extra bon uitsluitend voor sigaren zou dienstig zijn om door den voorraad heen te komqn maar als er niet spoedig om blad komt, staat de sigaren- industrie voor onoplosbare problemen. Als men bedenkt, dat de in dustrie bij een toewijzing van vier pakjes per week, reken de de zwarte markt te kun nen bedwingen, hoewel Den Haag meende, dat het rant soen nog iets hooger zou moe ten worden, volgt onherroe pelijk de conclusie, dat de zwarte sigaret voorloopig nog wel „het heertje" zal zijn. Als de tweehonderd mil- lioen „volkssigaretten uitver kocht zijn, volgt geen nieuwe aanvoer. „en toch was ze heel erg ziek. Maar eenmaal herstellend was zij roet Sanatogen er gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer - vroolijk en gezond" zoo schrijft ons de gelukkige vader. Sanstogen ïs voor herstellenden het kracht* voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op. Is licht ver teerbaar en bevordert de nacht rust. Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar oók tegen prikkelbaarheid en dat loome loodzware gevoel... H* temiwstafktad voêdfL (Ingez. Med.) sehenlanding en hemelsbreed gemeten, aflegt. Bekende Nederlandsche en buitenlandsche ballonvaar- ders hebben zieh reeds aan gemeld. 4 INDONESISCHE JOURNALISTEN NAAR NEDERLANDSCH GEBIED. Volgens het republikein- sche persbureau Antara zul len 21 republtkeinsche jour nalisten in staat worden ge steld een groote studiereis te ondernemen naar de door Nederland gecontroleerde ge bieden op Java en de buiten gewesten. Op een bijeenkomst- van Noorseha bisschoppen werd beslaten, geen filmvoorstel lingen in kerken toe te laten, Prins Boudewijn, de Bel gische troonopvolger, zal zijn studieën voortzetten in En geland, aldus verneemt La Derniire Heure.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2