De Zeeuwsche Kreeftenvisscherij Robbekol Verzorgingrder Zeeuwsche oorlogsslachtoffers Voorstellen Gemeenteraad LAATSTE BERICHTEN. ÜStASX' 5 i »n„e.rnü,£.„. Prijzenboekje 1947 IN 1946 KEERDEN 7643 GEZINNEN NAAR HEN OEDE WOOONPLAATSEN TERUG. IN BELGIË VERBLIJVEN OOK NOG ZEEUW SCHE EVACUÉ'S. OUDEN VAN DAGEN WILLEN NAAR ZEELAND TERUG. Het werk van het Prov- Inrichtingen en kampen. Bureau Verzorging Oorlogs- Geheel andersoortig werk slachtoffers in Zeeland is veel- doet de aan het P.B.V.O, ver- zijdig en veelomvattend. Dat bonden afdeeling inrichtin- bleek al uit een artikel van gen ell kampen. Onder deze Zaterdag j.L Nu willen we afdeeling ressorteeren n.l. nog enkele van die werk- eenige tehuizen voor ouden zaamheden wat nader beky- van dagen en in de eerste ken en beginnen met de periode na de bevrijding ook Evacuatie en Ré-evacuatie, de noodziekenhuizen. Mo- die bij de P.B.V.O. op de af- menteel is er nog de inrich- deeling sociale voorlichting is ting „Irma" te Domburg, het ondergebracht. Dit werk Noodverpleeghuis in Hans- houdt wel bij uitstek nauw weert, een tehuis voor ouden verband met de trieste ge- van dagen te Kloosterzande volgen, die oorlog en bezet- en het tehuis voor ouden van ting over de fceeuwsche be- dagen te Goes, volking brachten. Over de Dat laatste komt dezer da- evacuatie is al genoeg ge- Sen leeg, want na een lan- schreven; gelukkig zijn we al gen lijdensweg is het gelukt lang in de periode der ré- de buitenplaats „der Boede" evacuatie. Het is wel interes- tusschefti Koudekerke en Vlis- sant te weten, dat in het jaar singen gereed te maken voor 1946 niet minder dan 7643 het verleeiten van onderdak aan ca. 60 oudjes. In het ge- onderhoud benoodigd zijn. Voor die artikelen, waar voor geen prijsgrenzen wor- Innd, waarin o.m. het volgen de gezegd wordt: „Er is hulp onderweg uit den genoemd, wordt opge- Nederland, 's Werelds groot- merkt, dat de vermelde prij zen moeten worden be schouwd als richtprijzen, die het bedrag aangeven waar naar men zich kan richten bij de boordeeling van de prijs, waarvoor een bepaald artikel wordt aangeboden. ste deskundigen op het ge bied van den strijd tegen het water hebben arbeidskrach ten en .machines naar d^ overstroomde landerijen van Groot-Brittannië gestuurd. Wij konden geen betere of meer bekwame bondgenoten De kwaliteit van het be- hebben gekozen, Nog geen doelde artikel bepaalt mede, twee jaar geleden, toen de of de prijs boven of beneden Britsche en Canadeesche de genoemde richtprijs zal troepen Nederland bevrijd- liggen. Veel prijzen in dit den, zagen de Nederlanders gezinnen naar hun oude woon plaatsen zijn teruggekeerd. Ruim 3000 daarvan waren binnen de grenzen der pro vincie geëvacueerd geweest; de rest kwam uit evacuatie- oorden buiten Zeeland. Bij het vermelden van deze cijfers dient aangeteekend te worden, dat deze gezinnen te rugkeerden na een officieele vestigingsvergunning van den burgemeester verkregen te hebben; hoe groot het aan tal „clandestiene ré-evacuee- renden" is geweest, valt uiteraard moeilijk te schat ten. De kosten, die verbonden zijn aan deze evacuatie en ré- evacuatie, neemt het P.B.V.O. voor zijn rekening. Zoo ook de transportkosten der inboe dels; dit liep eerst over de R.C.M., doch deze is al gerui- men tijd geleden in het PlB. V.O. opgelost. Ook de opslagkosten der meubelen worden door het bureau vergoed. Dan is er de evacuatie-ver heel zijn in bovengenoemde, inrichtingen ongeveer 170 ouden van dagen onderge bracht. Ook buiten de provincie bevindt zich nog een flink aantal oude menschen, die nu al zoo langen tijd verlan gen naar Zeeland te mogen terugkeeren. Helaas is er nog steeds geen plaats voor hen in de bestaande Zeeuwsche inrichtingen. Er worden ern stige pogingen in het werk gesteld ergens in de provin cie een gebouw te verkrijgen, dat al deze oudjes zal kunnen opnemen; tot heden is men daarin echter nog niet ge slaagd. In België verblijven thans nog 70 a 80 geëvacueerden, die nog niet naar ons land konden terugkeeren door het schrijend gebrek aan woon ruimte. De vergoeding aan deze mènschen moet in francs worden uitbetaald en dat geschiedt op vier plaat sen, n.l. te Brugge, Gent, goeding, die uitbetaald wordt Knocke en Maldeghem. Ook aan hen, die niet in hun i dit loopt over het P.B.V.O. werkkring konden bibven. In Doordat dit bureau is inge- vele gevallen worden inkom- schakeld, werd een besparing sten uit andere bronnen ver- van ruim 60 pCt verkregen kregen en het spreekt van- I in vergelijking met de vroe- zelf, dat dan geen uitkeering gere regeling. Er wordt naar der evacuatievergoeding wegen uitgezien om ook deze volgt. Een controle, of de ge- geëvacueerden zoo spoedig evacueerden deze inkomsten mogelijk naar Nederland te- wel verantwoorden, is noodig rug te krijgen, wat ook weer gebleken. Nu het grootste ge deelte der geëvacueerden naar hun vroegere woon plaatsen is teruggekeerd, worden de uitkeeringsbedra- gen vanzelf geringer. Huurwaardevergoeding wordt uitbetaald in gevallen, dat de schade aan gebouwen een flinke deviezen-besparing beteekent. In het kort werd een opsom ming gegeven van de werk zaamheden van het P.B.V.O. Een instelling, die een tijde lijk karakter draagt en die ook zal worden opgeheven, zoodra de oorlogsgevolgen in beneden de £3000 bleef. Alle Zeeland zijn geliquideerd, gevallen worden stuk voor Helaas is dat nog niet zoover stuk bekeken en men zal be- en daarom is het ook voor de grijpen, dat voor het vast- niet-getroffenen goed, eens stellen van de vergoeding kennis te nemen van het heel wat becijferingen ge- werk, dat hét bureau op zulk maakt moeten worden. Nu een lofwaardige wijze ver wordt deze vergoeding uitbe- richt, taald met afglijdende percen tages, d.w.z. dat op geregel de tijden wordt n»gegaan, of uitbetaling nog noodzakelijk is en zoö ja tot welke hoog te die daii dient te geschie- den. Voor Walcheren alsmede Schouwen-Duiveland Het directoraat-generaal vvan de prijzen heeft een prij- 'zenboekje voor '47 uitgegeven, waarin zijn opgenomen de trad prijzen, welke men ten hoog- deze schaal pas in werking ste behoeft te betalen voor drie maanden na het droog- goederen en diensten, die boekje zullen de lezers nog hoog of zeer hoog vinden. Daarbij echter zal men moe ten beseffen, dat wij nog steeds in een abnormalen tijd leven. hoe een tiende van hun vruchtbaar bouwland door binnenstroomend water van zeeën en rivieren werd over stroomd, om de nazi's te ver drijven, waardoor het doode- Het boekje telt- ruim 120 lijk zeewater iederen boom bladzijden, zoodat een massa en plant vernietigde. De artikelen kon worden ver- Duitschers veroorzaakten meld. In een inleiding overstroomingen om zich te waar- Verdedigen en bliezen ten- schuwt de directeur-generaal slotte uit wraak de dijken van van de prijzen het publiek een pas drooggemaakt gebied om van dit boekje een ver standig gebruik te maken. Zeker geen overbodige waarschuwing, die ook de betrokken ambtenaren ter harte mogen nemen. Anders bestaat het niet ge heel denkbeeldige gevaar, dat de prijsbeheersching ontaardt in een ambtenaren-overheer- sching. Nederlandsche aan Engeland. hulp Do „Daily Herald" steekt de loftrompet. De „Daily Herald", het' or gaan der Britsche Labourpar- tij; wijdt een hoofdartikel aan de Nederlandsche hulp bij het droogmaken van over stroomde gebieden in Enge- Noordzee". ten Noorden van Amsterdam op. Een leder, die de reusach- tigè kranen en pompen in die gebieden in de jaren 1945 en 1946 heeft zien werken, is er van verzekerd, dat de Neder landers een machtige bijdra ge zullen leveren bij de droogmaking van over stroomde gebieden in het Oosten van Engeland. Wij hadden niet verwacht, dat Nederland zoo spoedig reeds in de gelegenheid zou worden gesteld om den Britschen steun te beloonen. Het weder heeft ons evenzeer getroffen als de oorlog de Nederland sche boeren. Wij moeten het voedsel hebben, dat onze overstroom de landerijen kunnen op brengen. Wij verwelkomen dankbaar onze trouwe vrien den pan de overzijde van de GRONDONDERZOEK TÉ FIJNAART. van meerdere werkzaamhe-1 den, voortvloeiende uit de gewijzigde situatie van 34 Maycrete-woningen, f 55.000 voor den aanleg der riolee- ring en bestrating ten behoe- landbouw-hoogeschool toe staande netten,die over den bodem verankerd en De jonge boeren te Fijnaart langs den kant van de slik- hebben, naar aanleiding van ken of jan den oever werden een van de zijde van geplaatst. De resultaten waren ver ve van den bouw van 42 wo- Wageningen gevoerde propa- rassend, men ving niet alleen ningen in het plan „Bone- dijke", f2000 voor de verbe tering van den toegangsweg naar het terrein van het oude station, f 117,000 voor het herstel der straten en wegen, waarbij een dankbaar ge bruik zal worden gemaakt van de aanwezigheid van de groote menginstallatie voor net aanbrengen van een as- phaltglooiing op den Westka- pelschen Zeedijk, welke in stallatie eigendom is van de ganda-actie, besloten, een massaal grondonderzoek voor hun gemeente voor te berei den. Voor West-Brabant betee kent dit plan het eerste uit particulier initiatief voort- zeer veel rog doch ook kreef ten werden in groot aantal gevangen, Ofschoon de visschers van Texel hun methode trachtten geheim te houden, duurde 't niet lang of de Zeeuwsche Mij. Wegenbouw te Utrecht; js met het nemen der proe- f360.000 voor den bouw van ven kan beginnen. komend grondonderzoek. Een visschers waren hiervan op leeraar uit Wageningen komt "e hoogte en vooral te Yer- de jonge boeren instrueeren, soke werd hun voorbeeld na- waarna een plan zal worden gevolgd. In 1906 werden dan opgesteld. In Mei moet dit ook blJna '000 kreeften aan- plan gereed zijn, opdat men gevoerd- Zoo ontstond een in Juli, als de oogst binnen bloeiende tak van bedrijf. Waar komen de kreeften 30 Oostenrijksche wortingen (hierin zijn ook de aankoop- kosten der gronden e.d. be grepen). Per bunder land zullen 3 4 monsters genomen wor- vandaan? Het is bekend, dat in het gronden ernstig te lijden had den van opzettelijke inunda tie door de Duitschers, van groot belang. VLISSINGEN. Vele credieten gevraagd. De gemeenteraad'is bijeen geroepen tegen Vrijdagmid dag a.s. om 2 uur, wordt verzocht voor den aan schaf van een gesloten bestel auto voor het waterleidingbe drijf. Bedoelde auto zal ook gebruikt worden door het gem. waterL bedr. van O.- en Er komen diverse belang- W.-Souburg^ en door de-N.V. rijke zaken aan de orde,WaterL Mij. „Midden Zee waarvan hieronder enkele worden genoemd. Extra uitkeering B.L.O. land". Herstel school. Een bedrag van ca. f 39.500 is noodig voor herstel der B. en W. 3tellen voor over oorlogsschade aan school D. 1947 en volgende jaren tot aan de Sottegemstraathoek wederopzegging een extra Bonedijkestr. voor welk be- uitkeering van f 10 per jaar drag een crediet wordt ge vraagd. Hersfcl garage reinigingsdienst. Een crediet van f30.000 wordt verzocht voor herstel van de garage van den reini- Herstel Gasthuis, gingsdienst. en per leerling beschikbaar te stellen voor de uit Vlissin- gen afkomstige kinderen, die de Middelburgsche school voor B.L.O. bezoeken: NU OOK VALSCHE BANDENBONNEN. Na de valsche textielpun ten en tabaksbonnen heeft de recherche te Apeldoorn thans een handel in nagemaakte rijwielbandenbonnen achter haald. De „importeur" bleek een rijwielhersteller te Loeneri (Vel.) te zijn, die de zeer goed nagemaakte bonnen van een berucht type te Amster dam betrok. Werden de banden, welke te Apeldoorn op deze bonnen werden verkregen, aanvan kelijk ook aldaar verkocht, later bleek, dat deze beter in de hoofdstad konden worden afgezet. Hoewel niet met zekerheid kan worden gezegd, hoe lang deze fraude al aan den gang was, staat wel vast, dat vele honderden valsche bonnen in omloop zijn gebracht. Een aantal daarvan is intusschen .opgespoord. Behalve den Amsterdam mer heeft de politie twee personen in Loenen, alsmede twee personen uit Apeldoorn gearresteerd, die allen bij deze zwendelaffaire betrok- kg boter, 860 kg suiker, 2500 ken zijn. kg vleesch en 2600 liter melk Ook zes Apeldoornsehe af- clandestien waren ingekocht, nemers der frauduleus ver- De eigenaar kreeg een pro- kregen fietsbanden zijn aan- .ces-verbaal en werd in voor gehouden. loopige hechtenis gesteld. Kreeften oorspronkelijk geen Zeeuwsche waterbewoners Reeds verschillende malen gingen in den raad stemmen op om de ouden van dagen, Stadhuis en St. Jacobstoren. Andere gevraagde credie- vallen der gebieden. I voor het dagelijksch ievens- EERSTE VLECHT NAAR ZUID-AMERIKA Gistermiddag is van Schip hol het K.L.M.-toestel „Fries land" met gezagvoerder A. Viruly, voor een hinauguratie- vlucht naar Zuid-Amerika ver trokken. Een tiental buiten- landsche en drie Nederland sche journalisten maken de reis op uitnoodlging van de K.L.M. mede. VERSOBERINGS MAATREGELEN. In verband met de voorge nomen versoberingsmaatre gelen der regeering heeft overleg plaats gehad tusschen den wnd directeur-generaal der voedselvoorziening en de Bedrijfshoreca. De versobering zal tot uiU drukking komen in: Koffie. Het ligt in de bedoeling het verbruik van koffie sterk te verminderen. Het burger- rantsoen zal belangrijk om laag gebracht worden en daarbij zal het café-verbruik onvermijdelijk moeten vol gen. Men overweegt thans om wanneer tot beperking van de koffleverstrekking wordt overgegaan, de bestaande toewijzingen to doen vervan- Sen door gelijke hoeveelhe- en koffiesurrogaat. Voor de invoering van de zen maatregel is eenigo aan looptijd noodig, zoodat nog niet bekend is, wanneer de koffie in het café vervangen wordt door surrogaat, dat naar men ons verzekerde van uitstekende kwaliteit zal zijn Daar oen verlaging van de melk- en suikertoewijzingen, vooralsnog niet in de bedoe ling ligt, zal het publiek zijn smakelijk kopje koffie niet behoeven te missen. Thee. Met de thee staat het er wat gunstiger voor. Te zijner tijd zal worden bepaald in welke verhouding de thee toewijzingen tot die van kof fiesurrogaat zullen worden gebracht. Aan het maken van theesurrogaat wordt niet ge dacht Vleesch en vet. Tot verlaging Van het vleeschrantsoen in de restau rants zal niet aanstonds worden overgegaan, doch men moet er rekening mede houden, dat in den loop van de» zomer de bestaande toe wijzingen van 50 gram per warmen maaltijd noodge dwongen iets verminderd moet worden. Omtrent de vetvoorziening aan de restau rants is nog geen beslissing genomen. Vleeschlooze dagen. In verband met do vleesch- positio overweegt do regee. ring, de bepaling, dat voor alle eetgolcgenhedon, dus ook de broodjeszaken c.d. twee dagen zullen worden aangewezen, waarop geen vleesch of vleeschwaren mo gen worden verstrekt. SJAHRIR TB SINGAPORE. Uit Singapore wordt gemeld, dat SJahrlr, premier van de Indonesische republiek, daar voor een bezoek aan Lord Killoam ls gearriveerd. die nog steeds in Wolfaartsdijk £en zijn die voor herstel van vertoeven, weer naar Vlissin- stadhuis en de St. Jacobs- gen te doen terugkeeren. toren, resp. tot een bedrag Begonnen is reeds met her- van 20.000 en f 17.000. B. en W. verzoeken thans Niet 100, maar 111 monta- een crediet van f90.000 gewoningen kunnen een (f3f).100 daarvan is voor het plaats krijgen in het „plan- Bellamypark) voor herstel post", tusschen; de Bloemen- van een gedeelte van het *aan en de Verl. Inslaan ten pand in de Hellebardierstr. Noorden van de Anjelieren- (t.w. van de ziekenkamers, 1&an- B- en W. verzoeken den de kamers voor de verpleeg- raad tot den bouw hiervan sters en van de vernielde te hesluiten en eveneens hun centrale verwarming). Ged. een crediet van f 145.300 te Staten verleenden reeds verleenen voor den aanleg machtiging aan het college dfr rioleering, bestrating van regenten over het Gast enz. In verband hiermede huis tot het voteeren van w°rdt nog een apart crediet f55.000 ten behoeve van het ™n f35.500 gevraagd voor herstel. Het Rijk zal in de het omleggen der zoutwater- kosten, die herstel der oor- leiding (van plm. 950 M.) m logsschade betreffen, voor dlt plan. een belangrijk gedeelte tege moet komen. Aanschaf auto. Een crediet van ca f4500 FEUILLETON door TRIX MARLAND. 25) o— Door de openstaande ra men klonk af en toe Lucy's helder, vriendelijk geluid en het lagere timbre van Truida. Soms hoorde ze een schuch ter mekker-geluidje, ergens echter haar. Dat was Sikkie- bé «met haar bruinen, pasge boren zoon. Het grasveldje, waar ze zat, onder de berken, was haar domein. Gemakkelijk dicht bij de zijdeur van het huisi waaruit ze, als de zon lokte, 's morgens voetje voor voetje strompelend, tusschen Lucy en Truida in, naar buiten kwam, naar haar rustige plekje bij de berken. Zooals zo nu zat, kon ze langs de bloeiende seringen heen, op den weg uitzien. In da verte, daarachter, was de zachto glooiing van de vel den, omzoomd door bosschen. De winter was voorbij, de lente was gekomen. Stil zat ze nu to genieten van de zonnestreeling op haar oude handen, van het blijde, jonge licht om haar heen. De win ter had haar binnenshuis op gesloten; de winter én haar Talrijke credieten. Voorgesteld wordt nog de volgende credieten- te ver leenen: f 63.500 ten behoeve kwaal. Met toewijding had Lucy haar „Oma'tje" ver zorgd. De onwillige Truida had ze in het begin van haar geweerd, iets, wat Truida dééd besluiten om toch maar te-blijven, en niet haar dienst op te zeggen, zooals ze in haar eersten impuls, toen ze bemerkte, dat dat „rare oude mensch" blijven zou, had willen doen. Langzamerhand was ze er aan gewend ge raakt en had ze gemerkt, dat ze van dat „rare, oude mensch" eigenlijk niets geen last had. Ze hoorde noéh zag haar. Alleen door wat me vrouw vertelde, wist ze haar daar in huis en groeide Lucy's „Oma'tje" 'in Truida's gedachten onwillekeurig uit tot een beeld, dat veel vrien delijker was, dan wat zij zich van die „gekke Robbe kol" had gevormd. Onge merkt, maar welbewust toe kende Lucy haar Oma'tje voor, zooals zij, Lucy, haar zag en aanvoelde .en onbe wust ging Truida haar zoo zien, heel, heel, langzamer hand. En toen werd Lucy ziek. Een week lag ze te bed met griep. Er kwam een wijkzus ter, om Robbekol 's morgens te helpen. Maar de dagen dat de werkster er' niet was, moest Truida haar haar maal den. Deze monsters zullen in laatst van de vorige eeuw Wageningen wordenonder- een oesterkweeker te Brui- zocht, waarna de jonge boe- nisse veel kreeften invoerde ren onder deskundige leiding om die weder te exporteeren. de uitgebreide rapporten tij- Hij bewaarde die in een oes- dens de wintermaanden zul- terput, buiten den dijk. Op len bestudeeren en aan de een stormachtigen nacht- zijn hand daarvan de noodige de ^bakken, waarin j deze plannen zullen maken. Het massale onderzoek kreeften waren opgesloten, opengeslagen en de dieren voor" Fijnaart', waarvele gevlucht. Sommigen beweren CAFETARIA VOERDE ZWARTE BOEEHOUDING. Bij controle in een Cafe taria in een der plaatsen van Zuid-Holland ontdekten con troleurs van den C.C.D. een „zwarte" boekhouding. Uit deze boekhouding bleek, dat in een periode van ongeveer 2% maand ruim 113.500 ge bakjes waren omgezet of ge middeld 1800 per dag. De be- noodigde bonnen voor de grondstoffen waren zwart ge kocht. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens het zwart koopen van bonnen voor 945 dat dit de stamvaders der Zéeuwsche kreeften zouden zijn, doch hiertegen is aan te voeren dat dan in de Greve- lingen en in de omgeving van Bruinisse de meeste kreeften moesten voorkomen. Dit is echter niet het gval. Men vindt de meeste kreeften in het district Zierikzee en in het oostelijk deel van de Ooster-Schelde. Aannemelijker is het dan ook de oorzaak te zoeken in de kreeftenhandel waarvan in genoemde kroniek van Zeeland van Smallegange ge waagd wordt. Tusschen de Hollandsche en de Fransche kreeften is een verschil in de kleur der kleine pootjes waar te ne men. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat de Hol- kg boter en 945 kg suiker. In Hilligersberg werd bij landsche kreeft afkomstig is een cafetaria geconstateerd, van Ostende of de Fransche dat in drie maanden tijds 200 kust. Hoewel reeds pogingen zijn aangewend om te komen tot de oprichting van een kreef tenteelt, zooals dat ook in het buitenland wel geschiedt is daarvan nooit iets geko men. Men verkoopt wat de natuur oplevert, terwijl men daarnaast Noorsche kreeften importeert om die weer te exporteeren. De kreeft wordt vooral uit gevoerd naar Belgie en Frankrijk. Vorige week werd de Zeeuwsche fauna heeft be- kreeftenvisscherij in de boord. Zeeuwsche stroomen weder officieel opengesteld en de eerste kreeften werden reeds den volgenden dag aange voerd. Men vangt deze dieren in schouwd, speciaal daarvoor opgesteld plaatste staande netten, de z.g. kreef- Nederlandsche tenkorven. Deze soort van vereeniging. visscherij is, in tegenstelling Van 1883 tot 1888 ving men met andere takken van be- in de omgeving van Wemel- drijf op de Zeeuwsche stroo- dinge jaarlijks eenige, naar men, van veel jongeren flu- men dacht, verdwaalde turn dantmen zou denken. De kreeft is n.l. geen in- Yerseksche bank in de Oos ter-Schelde een kreeft Werd gevangen, werd dit als een zoo groote bijzonderheid be- dat men het dier de collectie der I exemplaren. 1 Eerstin 1900 werd in het heemsche waterbewoner, jaarverslag van het bestuur maar een gast die zich hier der visscherij en op de Zeeuw- gevestigd heeft en in vroege- i sche stroomen de kreeften- re tijden onbekend was. In de „Kroniek van' Zee land" behandelt Smallegange ook kreeften. Hij zegt er ech ter alleen van, dat deze in groote menigte door de vis- standigheid werd enkele ja- -al.m 1ei. Toen dan ook in 1883 op de Hjalmar Schacht, eens Hit- Iers minister van Financien, die te Neurenberg is vrijge sproken, maar thans nog voor het zuiveringsgerecht moet verschijnen, heeit ver klaard, dat er, indien hij bij dierkundige den aanslag op Hitier om het t leven zou zijn gekomen, al lang een Hjalmar-Schacht- straat zou zijn geweest. „He laas heb ik mijn hoofd we ten te redden", zei hij. Op het eiland Sydney bij de noordkust van Ausiralië heeft men de lichamep ge vonden van 2 Britsche offi cieren, die sinds 9 dagen ver mist werden. Zij zijn tijdens een vlucht over de verlaten gebieden van Noord-Austra- lië omgekomen. visscherij als afzonderlijke visscherij vermeld. Er wer den dat jaar 29 kreeften ge vangen. Door een gelukkige om- Kuss .cfie poolexpedi- idivheid w„rH fnirois 1=,. Ji.en «ussiscne pooiexpeai- schers van Zierikzee uit Noorwegen gehaald worden en „versch en levendig" in Zierikzee worden gebracht. Met geen enkel woord wordt gerept van het voorkomen van kreeften in de Zeeuw sche wateren zelf. Men mag aannemen, dat in vroeger eeuwen de kreeft niet tot de tijden brengen. De eerste keer had ze met een norsch, nerveus gezichtje alles zwijgend neergezet en was zoo snel mogelijk ver dwenen. De tweede maal durfde ze „Oma'tje" wel even te bekijken. 'tViel haar mee, ondanks zichzelf moest ze dat erkennen. Keurig ver zorgd zagen het zilverwitte haar en de magere, oude handen er uit. Gekleed in een ouderwetsche zwarte japon, met gitkraaltjes beborduurd, zat ze in een gemakkelijken leunstoel voor het raam. Een oude dame, geen Robbekol, zooals Truida haar vroeger gezien had. Ze had ewen geknikt en „alstublieft" gezegd en Oma'tje had geantwoord „Dank je, Truida"; en haar even aangekeken met iets guitigs in haar helder-blouwe. eerlijke oogen. Iets, wat Truida ontwapende, tegen haar zin in, had er in die oogen gelegen. Ze had zich één oogenblik klein gevoeld en een klein beetje verlegen. Thuis had ze gezegd: „Zooals 'toude mensch nu is, kun je d'r wel hebben hoor. Ze ziet er fat soenlijk uit en je hebt eigen lijk geen last met d'r. Als zp zoo blijft, hoef lk daar niet weg." ren later de kreeftenvissche rij een bloeiend bedrijf. De vangstmethode, die men tot op dat oogenblik voor het kreeftenVisschen toepaste, was uitermate primitief. In 1906 kwamen n.l. eenige vissqhers van Texel in Zee land om' daar op rog te vis- schen. Zij gebruikten daar- Diep in haar hart wilde Truida niet graag van dienst veranderen. Mevrouw Ver- maat was een goede me vrouw, zoo had je er niet zoo veel. En ze had veel vrijaf. Neen, ze was blij, dat ze niet op slag weggegaan was, zooals ze met een drif tig hoofd had willen doen, eerst. Het viel mee, alleen dat ééne, dat plaagde haar wel eens. Dat eene, dat ze in een doosje, onder haar kettinkjes en broches verborgen had, een doosje, waarvan ze het sleuteltje altijd bij zich droeg, dèt maakte haar on rustig. En vreemd, naarmate ze Oma'tje gunstiger gezind werd, ging dat ééne haar meer plagen. Oma'tje, niemand in haar omgeving noemde haar „RobbokoT', dien naam hoor de ze nooit meer, Oma'tje was in stlile gepeinzen ver afgedreven van de dagelfjk- sche werkelijkheid. Tevreden was ze, en bijna gelukkig. De genegenheid die zé van Lucy en Floris ondervond, was iri haar oude leven als een zacht avondzonnetje, dat haar koestorde cn dankbaar stemde. Een beschut gevoel gaf hun beider zorgen voor hoor, waar ze nooit over tie heeft een nieuwen - berg keten ontdekt in centraal Taimyr, en een rivier nabij het Taimyr-meer, die Leningrad rivier genoemd zal worden. Volgens een mededeeling van het statistisch bureau der V.S. is de bevolking der Ver- eenigde Staten sinds 1940 met 10 millioen toegenomen. praatten, maar dat ze in kleine dingen om zich heen voelde. Té lang misschien 'had ze zoo héél alleen in het leven gestaan. Soms miste ze haar tuin en-haar huisje, soms verlangde ze om het weer te zien. Maar ze begreep wel, naarmate ze ouder en zwakker zou worden, naar mate ook haar kwaal voort zou schrijden, zou ze nog meer moeten missen. Eén voor één zou ze allerlei din gen los moeten laten, het had geqn zin, ze met heimwee na te staren. En ze mocht toch hopen, dat er eenmaal iets anders, iets beters, voor haar zou komen, waar ze nu nog wel niet de vaagste voorstelling zelfs van had, maar dat toch achter het vale gordijn, dat dit leven afsluit en dat allerlei angst aanjagends in z'n plooien schijnt te verbergen, cn waar we soms tegenaan zien als het troostelooze einde van alle goede dingen. En al we ten we beter, wo leven toch vaak zoo, alsof dët hot trieste slotaccoord van een vroolijk begonnen lied is dat toch achter dat gordijn be stond, als levende werke lijkheid. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2