*D J« 9te 1 Robbekol Minister Jonkman over 't Indische vraagstuk «ICC gciimn l»«rgcn Da veldmaarschalk haatte Mussolini LAATSTE BERICHTEN. Verwijdering tusschen de as-menschen De Spaansche Koningskwestie Toen Mussolini In het voorjaar van 1942 Rommel ont ving, was hij buitengewoon hartelijk en begroette hij hem met een handdruk. Rommel stelde geiundeerde eitchen: toename van de beschikbare scheepsruimte voor troepentransporten naar Noord-Afrika, een escorte ter be veiliging van de maandelijksche transporten van 20.000 ton materiaal naar Bengazi en Tripolis, meer Italiaansche troe pen, voorrang voor vervoer van militaire voorraden. Dit laatste bleek noodzakelijk omdat de Italianen kisten macaroni hadden verstuurd in plaats van de hoognoodige munitie en artillerie, De manier waardp Musso lini telkenmale den betref- fenden minister uit de wachtkamer liet roepen, leek een tragi-comedie. Hij be schreef in groote lijnen Rom mel's eisch, bepaalde met een theatrale geste, dat aan deze eisch moest worden voldaan en vroeg uiteindelijk, in te genstelling met zijn bewe ring het advies van den mi nister. Maar de ministers ga ven geen bescheid en maak ten evenmin bezwaar; het waren allen ja-broers. Elk zei in zeer respectvolle hou ding: „Si, si" of „Uitstekend", om vervolgens met een diepe buiging weer in de wachtka mer te verdwijnen. Rommel kende inmiddels deze Italiaansche conferen ties en had daaromtrent geen illusies. „Zij beloven gouden bergen en maken hun bui ging, maar wij zullen niets van hen ontvangen dat de moeite waard is", zei hij na derhand. t Angst voor de Gestapo. Eind 1942 ontmoette de veldmaarschalk Mussolini voor de tweede maal. Goe- ring had bij die gelegenheid voorgesteld met Rommel naar Rome te gaan, teneinde met Mussolini voorbereidin gen te treffen inzake ver sterkingen.' Rommel's vrouw vertelde mij toen: „Mijn echtgenoot was diep geschokt". Hij zei: „Zij zien het gevaar niet en zij willen het niet zien. Maar het komt snel op ons af: al- geheele ineenstorting! En tegelijkertijd blijkgevend dat hij angst had gekregen voor de Gestapo, voegde hij er aan toe: „Wij moeten zachtjes spreken. Wie weet of er niet iemand ons hoort". Tijdens deze reis had Goe- ring tot Rommel's vrouw ge zegd: „Mevrouw, u moet uw invloed op uw echtgenoot ge bruiken. Hij wordt pessimis tisch". Rommel's vrouw ant woordde hierop: „Neen, hij is geen pessimist, integen deel, hjj is een optimist. Maar wanneer hij geen straaltje hoop kan ontdekken, dan is het er waarschijnlijk, ook niet". Douche na douche. Rommel zelf verzekerde mij, dat Hitier sterk onder Mussolini's invloed stond waar het Afrika of de Mid- dellandsche Zee betrof. Goe- ring was hiervan op de hoog te en teneinde Mussolini te vleien zei hij tijdens de ont vangst in het Palazzo Vene- zia: „Natuurlijk was het niet juist van Rommel de Italia nen zoo in den steek te laten". Rommel kon zijn ooren nauwelijks gelooven, toen Mussolini kortweg antwoord de: „Daar weet ik niets van af. Uw terugtocht veldmaar schalk, was een meester stuk". Goering accepteerde deze koude douche met een zuur lachje. Naderhand tij dens een diner in de Duit- sche ambassade keerde Goe ring zich tot mevrouw Rom mel met de woorden: „Me vrouw ik wil u slechts één ding verzekeren: ik zal Rome niet verlaten voordat de zaak betreffende de versterkingen geheel in orde is". De slagvaardige echtgenoo- |t< jvan den Duitschen am bassadeur te Rome Von Mackensen, merkte met een droog lachje op: „Dan zou ik u aanraden u blijvend in Rome te vestigen", waarop groote hilariteit bij de om standers volgde. Boerenbedrog. Het volgende werd door Baron Von Neurath verteld tijdens een conferentie, waarbij ook Hitier tegen woordig was. De opperbevel hebber van de Italiaansche luchtmacht verzamelde alle vliegtuigen die in het land waren op een vliegveld en inviteerde vervolgens Musso lini teneinde de luchtmacht te komen inspecteeren. Mus solini zwol van trots toen hem werd verteld: „Duce, zooals dit vliegveld er uit ziet, zoo zijn alle vliegvelden in Italië". Soortgelijke geschiedenis sen bevestigden Rommel's afkeer van de Italianen in het algemeen en van Musso lini in het bijzonder. Politiek lijk. Nooit zal ik het bezoek vergeten, dat Rommel op 12 October 1943 aan Mussolini's hoofdkwartier bij het Garda- meer bracht. Een reeks ont hullingen, tot de meest wrange verhalen op het terrein van de bewapening toe, hadden den dictator tot een twijfelachtige figuur ge maakt, zelfs in de oogen van zijn meest getrouwe volgelin gen. Iedereen in Italië wist, dat met Mussolini aan het hoofd, noch het oude fascis me, noch het moderne repu- blikeinsche fascisme, eenige kans van slagen had. Met uit- ünpdf.fi<13 van een kleine ijr-jcy fai>atiekc!irg?ti, zpop's »v te allen tM-i to vinden zdn, waren er geep. fascisten iii Italië overgebleven, Waar lijk, Mussolini was een poli tiek lijk. S.S.-mannen en fascistische militie stonden gezamenlijk op wacht voor het kasteel achtige gebouw aan den oever van het Gardameer. Het was een dwaas gezicht S.S.-marmen op wacht te zien staan voor de privé-vertrek- ken van den man, die eens de machtigste in zijn land was geweest. Na zijn sensa- tioneele bevrijding door S.S.- soldaten en valschermjagers van de Gran Sasso zag Mus solini er uit als een man phy- siek versleten en geestelijk sterk gedeprimeerd. Zelfs zijn gebaren hadden hun vroegere levendigheid ver loren. Pijnlijk onderhond. Aan de hand van voorbeel den zei Rommel hem bij deze gelegenheid de waarheid om trent de veldtocht in Afrika, verweet hem het gebrek aan bijstand van de Italiaansche vloot en het ontbreken van offensieven geest bij de hoo- gere1 Italiaansche officieren, hetgeen tezamen zooveel on herstelbare schade had aan-' gericht. Deze conversatie in het Duitsch gevoerd, was soms verstaanbaar in de wachtka mer waar verscheidene mi nisters van de republikein- sche regeering en een groep Duitsche officieren verza meld waren. Rommel gaf Mussolini te kennen, dat hij niet meer op grooten mili tairen bijstand moest reke nen, aangezien zoowel de Duitsche als de Italiaansche oorlogsmachine niet meer over die reserves beschikten, die zij bezaten. Dit gesprek had overigens geen resultaat. Mussolini's carrière was ten einde. Rommel door zijn te genstand jegens Hitler, was uit de gunst geraakt. Kort nadien werd Rommel van het bevel ontheven, verliet Italië en zag Mussolini nooit meer terug. Copyright Zeeuwsch Dagbl. U.N.O.-Reuter. (Nadruk verboden). KONING CHRISTIAAN VAN DENEMARKEN. Reuter meldt uit Kopen- hageh, dat Christiaan, koning van Denemarken, niet is af getreden. Hij zal zijn functie weer opnemen, zoodra hij hersteld is. Het radio bericht van AN.P„ als zou koning Christiaan. ten be hoeve van zijn zoon zijn afge treden, is dus onjuist ge weest. MINISTER NE HER NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, de hefer L. Neher, zal Vrijdag een informatief bezoek bren gen aan het getroffen gebied van Z.-Vlaanderen. In den middag zal te Oostburg een vergadering gehouden vwor- den, waarbij alle burgemees- teré uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig zullen zijn. Deze vergadering zal voorts worden bijgewoond door don Commissaris der Koningin, eenige leden van Gedcp. Staten en een aan tal hoofd-ambtenaren van don Wederopbouw. II. M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK. H. M, de Koningin heeft op Tweeden Panschdag een be zoek gebracht aan haar Jong ste kleindochter in Soestdijk. AANVRAGEN VAN WERKSCHOENEN. Het C.D.K. deelt mede, dat in de tweede helft van April, wederom aanvragen ter ver krijging van werkschoenen kunnen worden ingediend. Deze aanvragen kunnen ge schieden door personen van 16 jaar en ouder, die na 30 April 1946 nog geen bon voor gewone werkschoenen of En- gelsche werkschoenen heb ben ontvangen en die een be roep uitoefenen op grond waarvan zü voor werkschoe nen in aanmerking komen. Dr RINGERS IN ENGELAND AANGEKOMEN Dr Ir J. A. Ringers is gist- ren op het vliegveld Hems- well van de R.A.F. aange komen. Hij werd begroet door deskundigen van het Britsche ministerie van Landbouw en per auto naar het gat in de bedijking van de Trent ge bracht. Het gat is bijna 100 M. breed en 15 M. diep. De Britsche minister van Land bouw heeft opdracht gegeven het koste wat kost, binnen veertien dagen te dichten. 8000 H.A. vruchtbaar land staat onder water. DE BILT ZEGT; Weersverwachting geldig tot Woensdagavond. Afnemende wind. Afnemende wind uit rich tingen tusschen West en Noord. Aanvankelijk flier en daar nog enkele buien, ove rigens wisselend bewolkt. In het Noorder. van ons land iets kouder, in het overige ge- .deelte weinig verandering van temperatuur. De toestand in het agrarisch bedrijf. Kan dreigende prijsval worden voorkomen? Voor de vereeniging „Ak kerbouwers Beemster, Scher mer en Furmer" heeft de secretaris van den Land bouw, afd. Akkerbouw, de heer Smeenk, een rede ge houden te Midden-Beemster, waarin hij aangaf hoe men de moeilijkheden, waarmee het bedrijfsleven in het alge meen en het agrarische be drijfsleven in het bijzonder hebben te kampen, kan over winnen. Speciaal Werd hierbij aan dacht geschonken aan den export van landbouwproduc ten, die thans meer dan de helft van onze totale export uitmaakt. Nederland kan met zijn Veredelingsproductie een mo nopolie-positie op de inter nationale markt verwerven, mits wij ons aanpassen aan de gewijzigde omstandighe den. Alle landen willen ex porteeren en deze concurren tie kan een overproductie tengevolge hebben, die weer een prijsval als consequentie met zich brengt Zoo heeft Amerika zich na den oorlog meer en meer op de vleesch- productie geworpen, waar door onze vroegere afnemers onze concurrenten zijn ge worden." Dit dwingt ons land te zoeken naar nieuwe ex portmogelijkheden, welk zoe ken geleid moet worden door FEUILLETON door TRIX MARLAND. 24) -o- „Nu"zei Floris. „Eerst de spullen er maar in? Waar staat 't?" Lucy wees 't aan. Floris nam de kist op. „Zal ik je helpen?" vroeg Lucy. „Ja graag, hij is moeilijk te hanteeren." Samen droegen ze de kist naar buiten. Al gauw kwa men ze terug. „Weet je Flo, als we Oma'tje in de auto brengen, dan komen de honden van zelf. „We zullen U dragen", zei Floris. „Kom maar." Hij nam haar op, alsof ze een kind was. „U bent zoo licht als een veertje", zei hij, terwijl hij de deur uitstapte. Lucy volg de met de lantaren, die gril lige lichtplekken op de blau wige, hardbevroren «neeuw een propaganda, die onze producten de noodige be kendheid op de buitenlarjd- sche markt moet verschaffen. Bovendien moeten knoeierij en voorkomen worden »n daartoe is ^en kwaliteitsarm-' trM,«bureau. in het leven gti- foepjp, dat vr vpm' dat tetodte.'waardig* produc ten buiten de grenzen ko men. De dreigende prijsval kan volgens spreker wellicht voorkomen worden met het Int. Landbouw-Steunfonds, dat op dezelfde leest is ge schoeid als de overeenkom stige organisatie, die Dr Lou- wes voor ons land heeft op gezet. De taak van dit fonds is, waar noodig, zoo krachtig mogelijk in te grijpen en re gelend op te treden. Bij de discussies werd naar voren gebracht, dat Rusland en" Argentinië hebben gewei gerd hun medewerking aan het Int Landbouw-Steun fonds te geven. Dok de V.S, zouden weinig met dit fonds op hebben.- behalve to het Re- da toternstjonato prijavpl Jsdasdwad gstf" fa)* men. Er wsrd Mg medegedeeld, dat het wetsontwerp voor de pensioenregeling voor de landbouwarbeiders binnen kort in behandeling zal wor den genomen. Het ligt in de verwachting, dat deze rege ling per 1 Mei a.s. in werking treedt Te Eemnes is de 69-jarige Mevr. v. d. Boogaart door een vrachfauto gegrepen en op slag gedood. De buitenlandsche betrekkingen. Naar aanleiding van het bericht uit Batavia, dat in verband met de controverse over de buitenlandsche diensten van de republiek een gedeelte van de brief wisseling terzake tusschen de commissie-generaal en de Indonesische delegatie zou zijn gepubliceerd, heeft het A.N.P. zich om nadere in lichtingen tot den minister van Overzeesche Gebiedsdee- len gewend. Minister Jonkman deelde aan het A.N.P. mede, voors hands deze correspondentie nog niet aan de openbaar heid prijs te kunnen geven, zoolang hij geen officieele bevestiging van de publicatie te Batavia had ontvangen. Intusschen wees Zijne Ex cellentie er op, dat uit de stukken, waaraan beide partijen zich gebonden heb ben, duidelijk blijkt, dat de Vereenigde Staten van Indo nesië te zijner tijd lid van de organisatie der Vereenigde Naties zullen worden en daarmede dus een internatio nalen status zullen krijgen. Dit is vastlegd in de artike len 13 en 2 van de overeen komst van Linggadjati. In de bedoelde briefwisseling tus schen de commissie-generaal en de Indonesische delegatie met name de beide brie ven van 20 Nov. en die van 25 Nov. waaraan zich eveneens beide partijen bij de onderteekening van de overeenkomst hebben ge-1 bonden, is voorts afgespro ken, dat gedurende den overgangstijd Indonesiërs zullen worden opgenomen in den buitenlandschen dienst van het Koninkrijk in het algemeen, en dat zij in het bijzonder ais zoodanig met de behartiging van de be langen van Indonesië zullen worden belast, waarbij dan uiteraard de belangen van de republiek Indonesië als een deel daarvan eveneens tot hun recht zullen komen. Het A.N.P heeft vervol gens geïnformeerd naar de juistheid van vele geruchten, welke in omloop zijn ten aanzien van de samenstel ling en het voortbestaan van de commissie-generaal. Mi nister Jonkman antwoordde hierop, dat nog geen defini tief plan op tafel kon wor den gebracht, maar herin nerde aan hetgeen hij ter zake reeds op 19 December aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal had mede gedeeld. Reeds toen had de minister békend gesteld, dat de regeering zou overwegen," wanneer het politieke ac- coörd tot stand zou zijn ge komen, hoe de best mogelijke uitwerking daarvan zou kun nen volgen, en wie daarvoor, gegeven den nieuwen toe stand Van het probleem, de beste menschen zullgn zijn. Het spreekt vanzelf, dat thans hieraan de volle aan dacht wordt besteed en bin nenkort een beslissing zal worden genomen. Zoolang deze evenwel nog niet is ge vallen, is het niet mogelijk hieromtrent nadere mede- deelingen te doen. De republiek lapt de Nederlandsche inter pretatie aan haar laars. Naar aanleiding van de controversé over de buiten landsche vertegenwoordiging van de republiek en de be richten van het Reppblikein- sche persbureau Antara, dat het Nederlandsche standpunt te vergelijken is met de in terpretatie van Nederland sche zijde, waaraan de Indo nesiërs zich niet gebonden voelen, zegt een hoofdarti kel in „Hot Dagblad" o.m. „De opmerking van Antara raakt de kern van de kwes tie, welke is, dat de republiek de Nederlandsche interpreta tie „aan haar laars lapt". Van haar kant bezien en zich baseerende op de voor waarden voor de onderteeke ning van Linggadjati heeft Antara in dit opzicht formeel volkomen gelijk. Er is uit drukkelijk bepaald, dat de wederpartij zich niets behoeft aan te trekken van de Ne derlandsche interpretatie. Hiermede is uitdrukking gegeven aan hetgeen menig een vreesde, toen bekend ge maakt werd, welke uiterst zonderlinge juridische con structie uitgedacht is, om het teekenen van de overeen komst te forceeren. Het bot weg weigeren van de Neder landsche interpretatie door de republiek is veelbeteeke- nend voor de toekomst van het politieke verkeer tus schen de Nederlandsche en republiketosche onderhande laars. De Boer voorzag al deze ellende. De commissie- generaal heeft het nakijken, aldus besluit het blad. DREIGEMENT MET DE VERSCHROEIDE AARDE. Naar het Fransche persbu reau Agence France Presse bericht, heeft een vertegen woordiger van dit bureau te New Delhi een onderhoud ge had met den Indonesischen minister van Buitenlandsche Zaken, dié verklaarde: „Wij beginnen onderhandelingen met India en misschien zullen Indonesië en India binnenkort wederzijds ambassades vesti gen". De minister zeide voorts: „Wij willen aan de Nederlan ders en aan de Europeesche kolonialisten laten weten, dat men niet langer blokkade je gens ons kan uitoefenen en dat men ons niet langer oq- der vreemd juk kan houden. India en alle Aziatische lan den sympathiseeren met ons en ondersteunen onze zaak te gen de Hollanders. Indien deze het accoord breken, zuilen 70 millioen Indonesiërs strijden voor de vrijheid. Wij zouden in dat geval niet aarzelen de tactiek van de ver schroeide aarde toe te passen, hetgeen de wereldmarkt zou treffen. wierp. Fijntjes koud was het. Hier en daar in de donkere lucht tintelde een verre ster. Robbekol zag ze. Die ster ren, dacht ze, die zie ik daar bij Lucy precies eender als hier. Lucy had de deur van Oma's huisje gesloten. De honden renden heen en weer door de sneeuw. Even kwam Jona in het licht van de lantaren en Robbekol zag, dat hij nog een stuk cake in den bek hield. De anderen wilden'them afpakken, maar hij bleef ze de baas. Voorzichtig, als was ze breekbaar, zette Floris haar in de auto. „Voorin, dat zit 't prettigst", zei -hij. Hij stopte haar warm in met een reis-l deken. 1 Lucy, met de lantaren stapte achterin en Floris vroeg„Moeten de honden er in of meeloopen?" „Wat vindt Oma'tje?" „Scotty kan niet meeko men ben ik bang", zei Rob bekol. „HU heeft zulko korte pooten." „Dan moet Scotty er in", vond Floris, Hij pekte hem op en zette hem naast Lucy. Maar toen stormden de an deren ook naar binnen. „De heeren willen niet voor elkaar onderdoen", lachte Floris. „Als de een rijdt, moeten de anderen ook rij den. Precies als wü men schen. Kun je daar nog wel zitten, Lucy, met die kist en al die honden?" „Ja, 't gaat best hoor. 'tls lekker warm zoo. Koest Jona", zei ze tegen Jona, die al weer snuffelde naar iets eetbaars. Floris startte de auto, die stationair had staan draaien, schakelde over, Zacht gleden ze vooruit. De lantarens be schreven een grooten licht- waaier over do blanke sneeuw, vingen hier en daar een boom, een struik, een huisje in hun lichtschijn- sel. Door een witte sprookjes wereld gleden ze voort.... V Droomerlg dreven witte wolkjes langs het azuur van den hemel, dat diep leek, als een zee. Het was, alsof iets DE TOOGDAG DER „JONGE KERK". Amsterdam werd Maandag bezocht door ongeveer 10.000 deelnemers en deelneemsters aan den grooten toogdag der „Jonge kerk", de jongeren organisatie der Naderi, Hhtv. Kerk, In den Ipoj) van den morgen kwamen uit alle dee- len van het land de delega ties binnenstroomen. Terwijl een deel der bezoe kers een rondvaart maakte door de grachten en havens, werden de anderen in een vijftal kerken verzameld, waar een plechtige inleiding werd gegeven tot dezen tweeden toogdag. Om half elf vereenigden allen zich voor het Konink lijk paleis op den Dam, waar o.l.v. den heer Abcouwer een half uur massale samenzang ten gehoore werd gebracht. In de Amsterdamsche Koop mansbeurs werd gemeen schappelijk de maaltijd ge nuttigd, 'waarna men in een oneindig lij kenden optocht naar het R.A.I.-gebouw en den Apollohal marcheerde. Diverse kleurige muziek corpsen en tallooze in den harden wind wapperende vlaggen verleenden de lange rijen een bijzonder fleurig aanzien. In het R.A.I.-gebouw sprak Ds A. Dönzelaar en in de Apollohal Ds H. A. Visser de tallooze jongeren toe over het onderwerp: „Kerk zijn nu". De slotbijeenkomst werd gehouden op het Museum plein, waar de duizenden deelnemers zich om een groot kampvuur schaarden. Eenige gezangen werden gezamen lijk gezongen, waarna de voorzitter, Ds H. A. Visser, den toogdag met gebed sloot. Een fakkeloptocht naar het Centraal Station vormde het einde van de ordelijk verloopen bijeenkomst. Een groot aantal extra treinen zorgde er voor, dat de deel nemers weer in hun woon plaatsen konden worden af geleverd. TWEE DRIJVENDE BOKKEN NAAR ENGELAND. Twee drijvende bokken en 32 pompen, die zijn gebruikt bij de droogmaking van het eiland Walcheren, zullen naar Engeland worden gesleept om te worden ingezet bij den strijd tegen de overstroomin gen, die de laatste dagen voor al grooten omvang hebben aangenomen In het gebied van de rivier de Trent en in Nor folk. De productie van Penicilline. Volgens het Amerikaansche Ministerie van Handel is de productie van penicilline in verschillende landen reeds be gonnen of zal men er spoedig een aanvang mee maken. De installatie verkocht aan en verscheept naar Ohlua door het Amerikaansche Bu reau voor medische hulp aan China begon in Januari met de productie en naar vermeld, heeft zij een capaciteit van 100 ampullen van het middel per dag. Een Duitsche maat schappij begon vorig jaar De cember te produceeren in de Britsche zone en vervaardigt genoeg voor ongeveer 500 be handelingen per maand. Men verwacht dat een Zvveedsche fabriek in het midden van het jaar in be- diijf zal zijn-en er zijn plan nen gemaakt voor den douw van een installatie in Khar- kow in de Sowjet-Unie, waar bij de uitrusting, naar ver luidt door Canada geleverd zal worden. Naar men verwacht zal de vervaardiging van penicilline spoedig een aanvang nemen door een Spaansche Mij. in Barcelona, terwijl een fabriek in Rome vergunning van de Italiaansche regeering heeft verkrregen. van de rust van de Oneindig heid door al dat blauw heen kwam stralen. In de hooge steile populie ren, die als uitgestrekte vin gers omhoog wezen naar dat heldere blauw en de Onein digheid daarachter, zat jube lend een vogel te zingen. Zijn lied schalde wijd in het rond, vermengde zich met het lis pen van de „vrouwentonge tjes", die zelfs uit het vaag ste windgerucht nog iets wis ten te maken om geheimzin nig fluisterend, er druk over te redeneeren. De zon tee- kende vroolijke licht- en don ker plekken op het gladge schoren gazon; deed de blan ke berkenstammen zilverig glanzen, de teere blaadjes blij, goudig-groon schemeren en trillen als van ingehouden levenslust. De zon glansde vriendelijk over het zachte, zilverwitte haar van iemand, die onder die berkjes stil zat te genie ten van de milde geurige lentelucht, van do reine stilte en van het uitbottende le ven, waarvan de polsslag als Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Lissa bon, sal Don Juan, de Spaan sche kroonpretendent, een deter dagen een manifest nubliceeren. Tijdens eer. on derhoud met den correspon dent verklaarde Don Juan, dat de jongste verklaring van Franco over de monar chie „absoluut onaanvaard baar" was. Dé kroonpretendent is niet voor het houden van een re ferendum onder internatio naal toezicht, daar imlks in strijd is met het gevoel- van nationale waardigheid van iederen Spanjaard. Boven dien zou. de aanwezigheid van vreemde troepen in Spanje de kwestie nog maar moeilijker maken. Hij was van meening, dat de Spaansche kwestie in en kele maanden zou kunnen worden opgelost als Enge land en Amerika haar op practische wijze aanvatten. Don Juan maakt zich geen zorgen over de te verwach ten oppositie van de bevoor rechte klassen, als Franco eenmaal is heengegaan. Hij twijfelde er niet aan, of vrije verkiezingen zouden op be slissende wijze in het voor deel der monarchie uitval len. K.L.M. KRIJGT VEILIGHEIDSPRIJS. In verband met het feit, dat de K.L.M. gedurende het jaar 1946 óp het westelijk halfrond zonder ongelukken 22 millioen passagiersmijlen heeft afge legd, heeft de voorzitter van den „Inter-American Safety Council" tijdens een lunch te Willemstad den veiligheids- prijs voor 1946 aangeboden aan den K.L.M.-vertegenwoor- diger L. F. Bouman. Het is de derde maal, dat de K. L. M. voor dezen prijs in aanmer king is gekomen. - TELEFOONSTAKING IN AMERIKA. Om 6 uur plaatselijke tijd is gisteren in de Vereenigde Staten de dreigende telefoon staking uitgeroepen, nadat de pogingen haar uit te stellen waren mislukt. NEDERLANDSCHE POMPEN NAAR ENGELAND. Maandagmorgen is in. ons land gearriveerd de heer Wal ter Pattison, hoofdingenieur van den waterschapsraad voor de rivier de Ouse in Engeland. In zijn waterschap, gelegen naast dat van de Trent, waar de rivier bij Gaintsborough uitgestrekte gebieden over stroomt, heeft men eveneens veel overlast van het water. Deze wil men het hoofd bie den door op groote schaal pompen in bedrijf te stellen. Daar in Engeland bekend was, dat Nederland kort na de be vrijding van de geallieerden eenige lO-tallen pompen gele verd had gekregen, poogt men dit materieel nu het in Neder land practisch zijn taak in de Wieringermeer en op Walche ren heeft verricht, naar En geland te krijgen om daar de overstroomde landerijen weer droog te leggen. De heer Pat tison hoopt, zoo spoedig moge lijk 32 pompen naar Engeland te kunnen zenden. Paaschei van meer dan een ons. Vrijdag werd de heer van Asperen te 's Hertogenbosch verrast door een van zijn kippen. Het dier wist n.L een ei voort te brengen van 103 gram. Deze kip blijkt haar tijd, althans de nooden van haar tijd, te verstaan. Achtduizend stakers in het electriciteitsbedrijf te Bombay hebben bij meerder heid van stemmen besloten de staking, die thans 14 da gen geduurd heeft, voort te zetten. het ware in de atmosfeer te voelen was. Helder stak haar roode hoofddoek af tegen het witte kussen, waar ze tegen aan leunde. Het zwarte lustre van haar japon glansde in de zon. Stil en tevreden lagen haar handen op de geruite reisdeken, die een zorgzame hand over haar knieën had uitgespreid. Naast den rui men, gemakkelijken rieten stoel lag een groote, ,fcwarte hond op het groene gras fluweel. Hij boorde zijn neus dicht tegen de aarde aan, als kon hij zoo al dat geheim zinnig ontwakende leven het best voelen en begrijpen. Vlak naast de plaa's, waar hij do voeten van de oude dame onder de plaid wist, had hij z'n grooten, zwarten kop neergevleid. Zwijgend zaten die twee in het blinkende voorjaarslicht. Voorzichtig en langzaam had Oma'tje Boef eerst ge borsteld, Dat was iederen ochtend haar vaste werkje. Ze was er een beetje moe van en nu rustte ze uit. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2