Breedere i basis Duitschland rijp voor een volksstemming? Hoe Linggadjati wordt toegepast V' wvtnvwnipu %èMmm Jhr Mr D. J. de Geer voor het Bijzonder Hof. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verplichte plaatsing van minder valide arbeids krachten. Te Moskou in vier weken niets bereikt Roofmoord te Haarlem. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, t. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissihgen, Walstr. 33, Tel. 108; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Tel. redactie 2347Tornenzen, Vlooswljk- straat, Telefoon 2052. Nog steeds doen geruchten omtrent een reconstructie van het Kabinet de ronde. Volgens die geruchten zou minister Beel een breedere basis gewenscht achten waar bij hij echter zou stuiten op tegenstahd van de Partij van den Arbeid. Op de vraag in hoeverre deze geruchten juist zijn, kan nog geen antwoord worden gegeven, maar dat zekere j veranderingen op til zijn, I kan wel als zeker worden aangenomen. Volgens „Het Binnenhof" j kunnen de Katholieke volks- vertegenwoordigers er niet in berusten dat de P. v. d. A. de meerderheid van de zetels in het Kabinet bezet houdt. Om dit euvel te herstellen, zou i dan ee^ beperkte recon-1 structie noodig zijn. Van andere zijde wordt echter bericht, dat herstel van het politieke evenwicht niet de hoofdzaak is, maar dat dit mogelijk wel een g e- volg zal zijn van aan te brengen veranderingen. Er wordt hierbij gedacht aai} het departement van Overzeersche gebiedsdeelen. De last zou voor minister Jonkman te zwaar worden. En daarom zou het nu in de bedoeling liggen een nieuw departement te vormen, dat in verband met de overeen komst met Linggadjati, in de eerste plaats belast zal wor den met de reconstructie van het Koninkrijk. Aan 't hoofd van dit departement zou dan een man van de K.V.P. ko men te staan. Voorts wordt nog als een reden voor reconstructie, maar dan op breedere basis, genoemd de moeilijke finan- cieel-economische toestand waarin thans ons land ver keert. Men heeft zeer beslist, niet een nationaal, maar een twee partijen Kabinet gewenscht De andere partijen waren volgens prof. Schermerhorn niet bruikbaar voor het voe ren van een constructieve politiek. En de twee partijen heb ben van hun machtspositie een goed gebruik gemaakt Maar nu komen de moei lijkheden. Minister Lieftinck heeft al laten aankondigen, dat me- dedeelingen van zeer onaan- genamen aard te wachten zijn. Het kan wat ieder die nadenkt reeds lang be grepen had op deze wijze niet voortgaan. Drastische maatregelen zul len noodig zijn. Dit is echter niet de ma- ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 613 Woensdag 9 April 1947 AbonnementiprIJt f 3.30 per kwerlael Advertentieprijs 12' 2 cent per m.m. Rubriek Kebouteri S cent per woord. Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Directeur: JACQ, DE SMIT Met vatte medewerking van: BARON Mr W, F. E, v. d. FEITZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA to Middelburg, Dt J. KARELSE te Goet, Dt R. SLOFSTRA te Vlliilngen en D. W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondspgang van an Mean. Donderdag. Zon op 5,57 u., onder 19.27 u. Maan op onde? 8.03 u. (M.E.T.) Hoog water te Vlleeingen Donderdag 10 April; 4.44 u, 1.91 m., 17.08 u. 1.79 m. nier om populair te worden, En duniom zou dan nu naar een breedere battle wor den gezocht, omdat slechte een nationale krachtslnepar- nlng het nationale gevaar kan keeren en omdat het Ka binet op deze wijze ook op den grootst mogelijken steun uit het volk zou kunnen re kenen. Het klinkt alles niet on waarschijnlijk. Voorloopig zullen we ech ter moeten volstaanmet af te wachten. AMERIKAAN SCHE MIJNWERKERS NIET AAN HET WERK. In Amerika hebben 400.000 mijnwerkers, die gistermorgen hun werk hervat zouden heb ben, na de week rust ter her denking van de slachtoffers van de ramp in Centralia, zijn niet op hun werk verschenen. Tengevolge van het verzoek van Lewis aan Krug, den mi nister van Binnenlandsche Za ken, om de mijnen te sluiten, totdat de veiligheid in de mij nen door een regeeringsin- specteur bevestigd zou zijn (welk verzoek werd afgewe zen) hebben de leiders der plaatselijke vakvereenlglngen besloten de mijnwerkers niet naar hun werk te laten terug- keeren. Naar het A-N.P. verneemt zal binnenkort de Tweede Ka mer een wetsontwerp bereiken, dat een regeling inhoudt, waarbij de werkgevers overheid zoowel als particulie ren worden verplidht bij aanstelling van nieuw perso neel een zeker aantal minder- valide arbeidskrachten in dienst te nemen. „GUERILLA-KEGEERIN G" IN GRIEKENLAND. Men heeft in ^.thene berich ten uit communistische krin gen vernomen, waarin voor het eerst melding wordt ge maakt van 'n eventueele „gu- erilla-regeering" in Noord- Griékenland. GueriHa-strijders zouden hiervoor een aanwij zing gegeven hebben, toen zij in West-Macedonië, 20 km. van de Albaneesche grens, een ge bied bezetten. Geregelde Grieksche strijdkrachten hadden dit gebied onlangs ontruimd. zullen kunnen teruckeeren, voordat de loonkweetle gere geld Ir en Indonesisch perso neel in de directies Is opge nomen, Wél zullen de ei genaren vrijheid van bewe ging krijgen, zoo deelde Ganl mede. Sjahrlr te Batavia terugverwacht, Sjahrir wordt Donderdag uit New Delhi te Batavia te rug verwacht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hij te Singapore Lord Killearn zal ontmoeten. Nieuwe republikeinsche bankbiljeten. Dr A. K. Gani heeft aan Aneta medegedeeld, dat de republikeinsche regeering te Londen een order geplaatst heeft voor het drukken van republikeinsche bankbiljet ten tot een bedrag van drie honderd millioen roepiah. Over vier of vijf maanden zal dit nieuwe geld in circulatie worden gebracht. Dit geld zal dienen ter vervanging van het thans in omloop zijnde. Dr Gani deelde tevens me de, dat een aantal Nederland- sche deskundigen op econo misch gebied uitgenoodigd zal worden om de reis van Moh Hatta naar Sumatra mee te maken. De republikeinsche dictatuur. De Partai Rakjat Fasoen- dan, (West-Java), die thans 250 duizend leden telt, heeft op 2 April een verzoek ge richt tot do Commissie-Gene raal, waarin zij o.m, zegt: j „Wij hebben met groote in stemming het gemeenschap pelijk Nederlandsch-Indono- siiche communiqué van 29 Maart, inhoudende „niemand zal vervolgd wordenomdat i hij zich aansloot bij een der partijen", gelezen. I Hierin komt niet tot uit- I drukking een soortgelijke verzekering ten-opzichte van I de vrijheid van het woord en van propaganda van inzich- i ten, die afwijken van die der I republikeinsche regeering. Wij willen, dat de artikelen 3 en 4 van de basis-overeen komst geen zinlooze formu leeringen blijven. Er moet zekerheid bestaan, dat ook de in het gebied van de repu bliek levende volksgroepen haar wenschen langs demo- cratischen weg kunnen ken baar maken. Het is algemeen bekend, dat vóór de onderteekening althans van 'n zoodanige vrije meeningsuiting en propagan da geen sprake was en ver moedelijk nog niet is". De partij verzoekt zoowel de Commissie-Generaal als de Nederlandsche regeering en de republikeinsche regee ring met klem een manifest uit te geven, hetzij afzonder lijk hetzij gezamenlijk, dat een uitdrukkelijke verzeke- 'ring geeft ten opzichte van bewegings- en uitingsvrijheid en veiligheid van persoon en goederen- De nationale vergadering van Servië heeft, naar uit Belgrado gemeld wordt, met algemeene stemmen het dra gen van een sluier voor Mo- hammedaansche vrouwen voortaan facultatief gesteld. Ongeregelde strijdorganisaties blijven. Schendingen van het bestand. Zoolang de Indonesische revolutie niet voltooid is, zul len de zelfstandige strijdor ganisaties, die buiten het ge regelde republikeinsche le ger opereeren, blijven be- i staan". i Aldus werd volgens Aneta Vrijdag j.l. in een vergade-1 ring te Madioen besloten. I Van deze beslissing is de republikeinsche regeering- in kennis gesteld. Antara meldt tevens, dat de minister van defensie, Sjarifoedin, en ge- i neraal Soedirman de bijeen- komst bijwoonden. Nog steeds schietpartijen. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft in de eerste uitgave van het aan gekondigde weekoverzicht uit de militaire zones o.a. het volgende medegedeeld: Te Medan is de overeenge komen terugtrekking van de republikeinsche troepen tot 2 km achter de demarcatie lijn nog niet ten uitvoer ge bracht. Op 2 April heeft een ern stige beschieting plaats gehad van een patrouille, dieNeen convooi beveiligde. Binnen de Nederlandsche demarcatielijn heeft men pamfletten gevonden, welke anti-Nederlandsche propa ganda bevatten en afkomstig waren van de T.R.I. Schrifte lijk is een officieel protest in gediend. tegen de bestands- schendingen van den laatsten tijd. In den sector van Bata via is ten Zuiden van Be- kassi een Nederlandsche pa trouille hevig met mitrail- leurvuur beschoten. Te Semarang worden binnen de republikeinsche 2 km zone stellingen gebouwd en vaste posten ingericht. In den westelijken sector is de spoorbaan over een afstand van 300 m opgebroken. In de zone van Soera- b a j a werden bij Glatik aan de Porong terugkeerende evacuees door de T.R.I. on der vuur genomen. De toeloop van de bevol king voor medische behande ling was buitengewoon groot. "n Teruggave van eigendommen. De republikeinsche minis ter van Economische Zaken, Gani, verklaarde over art. 14 van het accoord van Ling gadjati, inhoudende de terug gave van buitenlandsche eigendommen door de repu bliek: „Indonesia zal zich het eigendom voorbehouden van spoorwegen, publieke gebou wen, drukkerijen enz., die wettelijk en automatisch val len onder 't gezag der repu blikeinsche regeering. Ook de vitale ondernemingen zul len onteigend worden, ter wijl den vroegeren eigenaren schadevergoeding zal worden uitgekeerd. Voorts deelde Ganl mede, dat de rechtmatige eigenaars niet op hun ondernemingen Met de conferentie van de „groote vier" gaat het niet naar wensch. In een Maandag gehouden zitting, die drie-en-een-half uur duuide is volgens een waarnemer absoluut niets be reikt. En bij het sluiten van de bijeenkomst merkte Bevin op, dat er in vier weken geen enkel resultaat te boeken vieL Maandag heeft Molotof op nieuw aangedrongen op een plebisciet ten einde het Duit- 1 sche volk in de gelegenheid te stellen zijn staatsvorm te kiezen. Bevin bestreed hem met kracht, waarbij hij als voornaamste argument aan- 1 voerde, dat het Duitsche volk Hitier heeft gekozen en daar mee de grondwet van Wei- mar heeft vernietigd. Bevin voegde er aan toe, dat hij instructies had om in verband met de veiligheid het voorstel van Molotof te bestrijden. Ook Bidault maakte bezwaar. Marshall was van oordeel, dat het te betwijfelen is, of thans een verstandig ant woord van het Duitsche volk verwacht kan worden. In zijn antwoord gaf Mo lotof te kennen, dat de Sov jet-Unie niet minder naar veiligheid streefde dan Enge land. Dat Hitier het plebisciet had gebruikt, wilde niet zeg gen, dat de methode nu voor taan van de baan moest. Wel diende een plebisciet onder controle van de vier mogend heden plaats te hebben. Het resultaat was, dat be sloten werd ook wat dit be-, treft, voorloopig nog niets te besluiten. len ook de dorpen in Noord en Zuïd-Beveland worden bewerkt. In welhaast alle plaatsen hebben zich Comi- té's vanaanbeveling gevormd waarin de H.H. burgemees ters en predikanten deze Ju bileum-inzameling aanbeve len in de sympathie van het publiek. Collecte Leger des Heils. Evenals vorig jaar hoopt het Leger des Heils ook dit jaar in de maand April door het geheele land een collecte te houden voor opbouw, her stel en uitbreiding van zijn werk. Hoewel de in 1946 ge houden collecte een belang rijke hulp beteekende voor den arbeid van het Leger des-- Heils, is de financieele nood nog steeds gróót. De Mij. tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. heeft berekend, dat er in totaal een bedrag van 2 tot 2.5 millioen gulden noo dig zal zal zijn om de geleden schade te herstellen. De dit jaar gehouden col lecte zal naar verwacht wordt temeer de sympathie en de medewerking van het Nederlandsche volk hebben, daar het Leger {ies Heils in Nederland in Mei a.s. zijn 60- jarig jubileum hoopt te vie ren. Voor deze gelegenheid is een Eere-Comité gevormd, waarvan niemand minder dan H. K. H. Prinses Juliana Eere-voorzitster is. Daarnaast hebben de Commissarissen van de Koningin in verschil lende provincies zitting in (het Comité. i A.s. Vrijdag en Zaterdag II i en 12 April zal een beroep gedaan worden op de ingeze tenen van Goes. Plaatselijk wordt deze collecte aanbevo-1 len door: Mr W. C. ten Kate, i burgemeester; Ds A. W. Odé, Ds J. H. Boerlijst, Ds C. Stam - en Ds J. Karelse. I In da komende weken zul- Waterschap „Schouwen" vergaderde. Donderdag kwam het Wa terschapsbestuur van Schou wen te Zierikzee, in alge meene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. Klompe. Na het rapport omtrent de geloofsbrieven van den nieuw benoemden hoofdin geland den heer C. Padmos, die in orde werden bevon den, vond de installatie plaats. In verband met zijn offcieele benoeming als voor- zitter gaf deze een overzicht van den toestand in het wa terschap, waarin hij opmerk te, dat de wegen door de inundatie veel hebben gele den en de voorraad steen slag nagenoeg verbruikt is. Hopelijk zal het achterstal lige onderhoud van de glooiingen dit jaar kunnen worden ingehaald. Het her stel aan de waterleidingen zal uitgevoerd worden met de werkzaamheden aan het ontwateringsplan. De verhooging van de suatiegelden der achter lig gende polders hebben de volle belangstelling van het bestuur. Al leeft men met de hoop, dat nog veel bereikt kan worden door besprekin gen, toch noemde de voorzit ter den toestand zorgelijk. Op voorstel van het Dage- lijksch Bestuur werd besloten een tweetal erfpachten, van J. J. Kwaak te Duivendijke en C. Hert te Ellemeet, voor 40 jaar vast te leggen. Zulks in verband met de herbouw kosten van de op dezen grond staande verwoeste wo ningen. De voorzitter deelde tij dens de rondvraag mede, dat het gemaal 't welk thans electrisch wordt gedreven, 27 Maart j.l. in bedrijf li ge steld, Hot wierp flinke resul taten af voor de bemaling van het waterschap. De heer van Citters vestig de de eendacht op de Bico- fluseweg naar Kerkwerve en meende, dat tot aankoop van een wegenwals uit een dump, moest worden overgegaan. Dit werd in beraad gehou den. Ook vroeg de heer v. Citters de verhoogingen aan den weg bij den Schelphoek te verwijderen. Dit valt on der de behandeling van Landbouwherstel, deelde de voorzitter mede. Tot slot vroeg de heer Panny om vrijen toegang tot het ge maal, 't welk werd toege staan. Nederi. Hoenderbond. Voor het district Zeeland van den Nederi. Hoenderbond zijn aangewezen P. M, de Kleyn te Middelburg; C, van Nimwegen te Niéuw- en St. Joosland; R. A. van Quekel- berghe te Brêskens; J. A. de Ruijsscher te Vlissingen en L. J. Wondergem te Lewedorp. VLISSINGEN. Zondagavond had in het Bellamypark op de muziektent een bijzondere Evangelisatie samenkomst plaats. De beide koren der Chr. Geref. en Ger. Kerk hadden zich aldaar op gesteld en brachten een 6-tal liederen ten gehoore, die keu rig werden gezongen. Ds Hin- driks sprak een kort woord, waarin hij sprak over den grootsten vijand de dood, die teniet gedaan werd door de opstanding van Christus. En het zingen èn het spreken werd door de talrijke aanwe zigen, die ondanks het gure weer opgekomen waren, met groote aandacht en onder groote stilte gevolgd. Mooie resultaten. Maandag 2e Paaschdag na men de Mandolinevereenigin- gen „Tovido" uit Vlissingen en „De Tokkelaars" uit Mid delburg, beiden onder directie van M. P. Ventevogel, deel aan het Nationale Mandolinecon cours te Den Haag. „Tovido" behaalde in de afdeeling uit muntendheid een eerste prijs. „De Tokkelaars" behaalden in de derde afdeeling een eerste prijs. Zij behaalde het hoogste aantal punten van het geheele concours, n.L 161. Jnbileum Schaakclub. De schaakvereeniging „Vlis singen" viert deze maand haar 65-jarig bestaan. Dit feit zal niet zonder meer voorbijgaan, daarom is op Zaterdag 26 April in het Strandhuis een feestavond georganiseerd, waarbij heel de Zeeuwsche Schaakwereld tegenwoordig zal zijn. Behalve het officieele gedeelte zal dien avond een Gongwedstrijd worden gehou den. Studiereis van den Gemeenteraad. Per autobus maakte het Gemeentebestuur Donderdag een excursie naar Rotterdam en Schiedam. In verband met de urgente woningbouw in de Schelde- stad en de veie vraagstukken daaraan verbonden o.a. ook i de bouw van een Tehuis van j Ouden van dagen, heeft de i raad zich persoonlijk op de hoogte gesteld van wat in de groote steden op dit gebied is ■en zal worden gepresteerd. De Directeur van Gemeentewer ken, de heer C. Ouwehand en de hoofdopzichter de heer J. Moll, die in de uitbreidings plannen van Vlissingen zulk een groot aandeel hebben, maakten eveneens deze reis mee. Onder leiding van den burgemeester van Schiedam werd aldaar een tehuis voor ouden van dagen bezocht. Complete en in aanbouw zijn de blokken in Blijdorp en in Kralingen werden onder lei ding van Rotterdamsche auto riteiten bezichtigd. Deze leer zame excursie zal er zeker toe bijdragen dat ook op 't gebied der moderne woningbouw in Vlissingen iets goeds zal wor den tot stand gebracht. Bouw van Geref. Kerk gegund. Dezer dagen is de bouw ge gund van de restauratie van de Geref. Kerk te Vlissingen, aan de laagste inschrijfster de 1 N.V. Aannemingsbedrijf v.h. M. Fokkens te Arnhem. Met de werkzaamheden van de ge deeltelijke slooping is direct een aanvang gemaakt. Paaschzangdienst ln de Nieuwe Kerk. Zaterdagavond werd door de samenwerkende Geref. en Op 9 en 10 Mei aanstaande zal de eerite kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van Prof, Dr J. A, van Hamel, de zaak van Jhr Mr D. J. de Geer, oud-minister-president, behandelen. De samenstelling van het Hof zal zijn:-president: Prof. J. A. van Hamel, rechtsgeleerde raadsheeren Mr F. R. Mijnlieff en Mr F. P. T. H. Rolingh. Militaire raadsheeren gen. maj. A. R. v. d. Bent en Schout bij nacht H. Jolles. De procureur fiscaal is Mr W. P. Bakhoven. Op 9 Mei zal het Hof de getuigenverhooren afnemen en op 10 Mui zullen requisitoirs en verdediging worden gehouden. In de dagvaarding wordt Jhr de Geer in hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tijdens het verbluf van de Nederlandsche regeering in Engeland zich naar het door den vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zijn brochure „De synthese van den oorlog" heeft doen verschijnen en verspreiden. Het onderzoek in de zaak De Geer was op 1 April IA afge sloten. De oud-hoofdcommissaris der Amsterdamsche politie, J. L. Posthuma en de hoofdinspecteur der Amsterdamsche recherche J. J. Heijink, hebben in verband met dit onderzoek verschillende diplomatieke personen in België, Frankrijk, Duitschland^ en Engeland verklaringen doen' afleggen. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de namen van verscheidene oud-ministers en andere voor aanstaande personen van de Londensche regeering. Onder meer zijn opgeroepen: J. G. van Sillem, oud-Neder- landsch gezant te Portugal, Mr B. Ph. baron van Harinxma- Thoe Slooten, Nederlandsch ambassadeur te Brussel, oud minister Prof. Dr P. S. Gerbrandy, oud-minister Ch. J. J. M. Weiter, oud-minister G. Bolkestein, het Tweede Kamerlid J. H. Scheps,. H. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Ne derland". Voorts Otto Bene, destijds Duitsch gezarit bij den Rijks commissaris (toegevoegd door het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken), Ernst Voorhoeve, oud-propagandalei der van de N.S.B., Dr T. Goedewagen, oud-secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting. Chr. Geref. Evangelisatie-com missies een zeer druk bezochte Paaschzangdienst gehouden. Ds J. Hindriks sprak over „Het is volbracht, de uit spraak der overwinning", Ds R. Slofstra over „Het graf is leeg, de voltooiing der over winning". De gecombineerde zangkoren, die onder leiding stonden van dan heer A. J. Feij, met een kinderkoor, heb ben in dezen liturgischen dienst veel tot de wijding bij gedragen. Harmonisaties van J. S. Bach en F. Pijlman werden met veel overtuiging gezon gen. BRUINISSE. In de week voor Paschen werd de Bruinisser visschers- vloot met niet minder dan 3 schepen tegelijk uitgebreid. De Bru 3 van de firma Wed. A. JumeletVijverberg keerde van zijn omzwervingen in Duitschland terug, na op de werf en aan de fabriek gron dig te zijn gerepareerd en na gezien. De Bru 90 en de Bru 19, resp. van de Gebr. de Waal Stz. en van de Gebr. de Keij- zer, van welke schepen vast staat dat zij verloren gingen kregen plaatsvervangers, met het zelfde nummer. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. C. A. van Harten), D. Bouman te Arnhem; te Hellendoorn (vac. H. van Niel); O. S. Cazemier te Dalf- sen; te Maasdijk, H. W. Lo- vink te Sexbierum (Fr.); te 's Hertogenbosch, K. Strijd te Hengelo (O.)te Oude Tonge, C. C. Klerkx: te Op en Neder Andel; te .Assen (buitengew. pred.pl.), A. C. D. v. d. Bosch te Well en Ammerzoden; te Grijpskerk, D. A. Brinkerink, cand. te Oostvoornete Papendrecht, P. Bouw te Woudenberg. 'Aangenomen naar Wemel- dinge, W. Oost te Katwijk a. d. Rijn; naar Heukelum, A. M. C. Franken te Marken; naar Hontenisse, A. Soete- kouw, cand. te Delft; naar Bussum, A. Oskamp te Dordrecht Bedankt voor Wissenker- ke, W. Oost te Katwijk a. d. Rijn; voor Schraard, J. F. Klamer te Ter Aa (U.)voor Farmsum, J. Postma te Sur- huizum. Geref. Kerken. Tweetal te Delft (vac. K. v. Anken), H. Mulder te De venter en J. H. Mulder te Vlaardingen. Beroepen te Leiden (vac. H. W. Wiersinga), A. S, Tim mer te Apeldoorn; te Ten Boer, M. Kamper te Nw. Weerdinge: te Baarn (2 vac.), G. F. Hajer te Ede en A. G. v. d. Stoel, Boscoop; te Kou- dekerke, J. F. H. v. d. Bom te IJlst. Nader vernemen wij, dat Ds KÓk te Zaamslag inzake het beroep naar Zalt- bommelGameren nog geen beslissing heeft genomen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Schouwerzijl, J. Keuning, cand. te Baarn. Bedankt voor Uithuizer- meeden, D. v. Houdt te Rot- terdam-Z. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Ede, A. Zwiep te IJmuiden; jvoor Hilversum en voor Murmer- woude, J. M. Visser te Hoo- geveen. Ds I. Kievit. Naar wij vernemen is ds L Kievit, Ned. Herv. predi kant te Baarn en hoofdred. van het Geref. Weekblad vrjj ernstig ongesteld. Ds L. Adriaanse. f Te Zeist is in den hoogen ouderdom van/ 90 jaar over leden ds L. Adriaanse, em.- pred. van de Geref. Kerk van Utrecht als miss.-dienaar des Woords op Midden-Java. Onderwijs. Mej. J. Wiltenburg te St. Laurens slaagde voor particu lier secretaresse. Het examen werd vorige week te Middel burg afgenomen door de Nat. Ver. van Leeraren in de Ste nografie „Groote". DE LEERPLICHTWET. In een te Leiden gehouden vergadering deelde de hoofd inspecteur van het L.O. de heer van Nes mede, dat het in de bedoeling ligt om in de nieuwe leerplichtwet een be paling op te nemen, welke inhoudt,, dat een herhaalde ontduiking van de leerplicht^ wet gestraft zal worden met gevangenisstraf en niet meer zal kunnen volstaan met het geven van een geldboete. Gisternacht is in een win kel in glas- en aardewerk aan de Amsterdamstraat te Haarlem een roofmoord ge pleegd, waarvan de 77-jarige winkelier C. Kost® het slachtoffer is geworden, ter wijl zijn vrouw ernstig is ge wond. Omstreeks 3 uur in den nacht stond de vrouw van Koster even op. Toen zij de deur naar de keuken opende werd zij aangevallen door een inbreker, die blijkbaar- door het W.C.-raampje was binnengekomen. De inbreker i bracht de vrouw een aantal steken toe met een kouheitel en dwong haar daarna om te zeggen waar het geld verbor gen was. De zwaar gewonde vrouw bracht hem naar de "huiskamer, doch inmiddels was haar man op het lawaai afgekomen. Hij werd in de huiskamer door den inbreker met een beitel zoodanig ge stoken, dat hij even «later overleed. De dader maakte zich daar op meester van het geld, on derzocht de kleeren van zijn slachtoffer, en nam daarna met een bedrag van ongeveer f2000.ijlings de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw werden de buren wak ker, die daarop de politie waarschuwden. De vrouw verklaarde aan. de politie, dat de dader een jongeman van omstreeks 25 jaar Is.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1