mmim Robbekol Goede Vrijdag. ZEEUWSCH DAGBLAD Hommcfs rel «m 3f«l Se en NertnanJSes De Führer beloofde hem duizenden jachtvliegtuigen aan het invasie-front. TWEEDE BLAD DONDERDAG 3 APRIL 1047 No. 610 Hoofdkantoor L. VnrBtstr,, dors. Bijkantoren Middelburg, Rouaon- flclio Kaal; Vlinsingon Walatrant; Tumouzcn Vlooawijckstraat. Na zijn stormachtig onderhoud met Hitier keerde Rommel ais een gebroken man naar Afrika terug, voor de eerste maal in zijn leven in een staat van physieke uitputting. Hij leed voortdurend aan flauwtes en eens op weg van zijn commandowagen naar zijn slaapwagen, viel hij bewusteloos op den grond. Tijdens de laatste phase van de veldslagen in Noord-Afrika keerde hij ziek, jaren ouder schijnend, naar Duitschland terug. Hitier verleende hem de Diamanten van het Ridderkruis. Maar de kloof tusschen Hitier en Rommel was verbreed... men. De Führer wijst er op, dat zij slechts tijd willen winnen ten einde terug te trekken. Hij heeft kennelijk de bedoeling het oude plan, de herleving van het fas cisme niet op te geven. Goering zegt, dat de Führer de eenige man is, die den Italiaanschen koning zijn troon kan garandee ren. De Führer zegt, dat de Ita- liaansche koning zijn troon niet door hem gegarandeerd wil zien. Trouwens „koningen zijn bank roet". Bovendien „hij was betaald door de Engelschen." HITLER'S STAF HAD MET NULLEN GEGOOCHELD. Toen Rommel na de tragedie in Tunis naar zijn huis in Wür- temberg terugkeerde, zei hij tegen zijn ouden kameraad Farneij: „Farneij, de oorlog is verloren." Dat was begin 1943. Eerst na den val van Mussolini betrad Rommel het Italiaansche oorlogstooneel. In afwachting van zijn benoeming aldaar bracht hij eenigen tijd in de „Wolfschanze" door en pro beerde verscheiden malen aan Hitier de werkelijke situatie in Italië duidelijk te maken, geheel afwijkend; van het standpunt van Von Ribbentrop, dien Rommel overigens als de grootste nul op het gebied van buitenlandsche po litiek beschouwde. Stank voor dank. In de staf van Rommel bevond zich de jonge Baron von Neurath een op den voorgrond tredend expfrt in Italiaansche aangelegen heden. een man van buitenland sche zaken, die in oppositie was tegen Von Ribbentrop. Rommel nam Von Neurath mee naar Hit ler's hoofdkwartier en verzocht den Führer te luisteren naar wat hij had te zeggen. Terwijl Von Neurath vrij-uit zijn meening gaf omtrent de corruptie In Italië, ge baarde Keitel, die zich op den achtergrond bevond, hem dringend op te houden met spreken. Reeds eerder hadden zoowel Rommel als Keitel hem gevraagd: „Den Führer slecht nieuws te bespa ren", maar Von Neurath ging door omdat Rommel had beloofd hem voor represailles van Von Ribbentrop te vrijwaren. Hitier was zichtbaar verbaasd over wat Von Neurath had te zeggen dat Mussolini zich had vergist in de sterkte van zijn eigen lucht macht, dat Ciano een vrouwen jager was, die samenzweerde met Engeland. Hitler toonde toenemende ver schijnselen van opwinding en voer tenslotte uit: „Niemand heeft mij dit ooit verteld." Maar het eenige resultaat was dat Von Neurath bij wijze van strafmaatregel naar een geringe post op het consulaat- generaal te Lugano werd over geplaatst. Uit Rommel's dagboek. Het volgende is een uittreksel van Rommel's dagboek dat ik na derhand in Frankrijk overnam: „11 Augustus 1943. Juist op tijd aangekomen voor de middagcon ferentie. Goering, Doenitz, Stu dent en Himmler aanwezig.... Het schijnt, dat de Führer van plan is mij spoedig in Italië te be noemen. Ik wijs er op dat volgens mijn meening de tijd is gekomen om aan de Italianen duidelijk ge formuleerde eischen te stellen, zoodat zij een werkzaam aandeel aan de oorlogvoering zullen ne- Rommel nam het commando in Italië over, maar zijn plan in Noordelijke richting terug te trek ken en een defensieve linie te vor_ men, bracht hem in ongenade bij Hitier, wiens politiek het was tot eiken prijs stand te houden. Na de beslissing om het front ten Zuiden van Rome te houden, was er geen plaats meer voor Rommel in Italië. Voor de invasie van Frankrijk werd Rommel het commando ge geven van de legergroep B in Frankrijk. Hij had Hitier trach ten te overtuigen dat een eenhoof dig commando noodzakelijk was, maar Hitier geloofde in den stel regel „verdeel en heersch". Hij geloofde ook in persoonlijke tus- schenkomst en wel >n die mate, dat Rommel naderhand zei: „Ik ben geen maarschalk, ik ben een sergeant". Elf dagen later begon de inva sie. Als gevolg van onophoudelijke dringende vragen van Von Rund- stedt en Rommel kwam Hitier eindelijk naar Frankrijk ironi- scherwijze naar Soissons, waar zijn hoofdkwartier voor de „Ope ratie Zeeleeuw" (de invasie van Engeland in 1940) zou zijn ge weest. De maarschalken hadden gehoopt, dat hij de situatie zelf in oogenschouw zou nemen en zijn beslissingen zou geven, maar de dictator scheen slechts één ge- dachte te hebbendiegenen te zoe ken, die de Geallieerde invasie hadden mogelijk gemaakt. De Führer was het oneens met alles wat Rommel en Von Rund- stedt hadden te zeggen en wel speciaal met Rommel's bewering dat de kracht van den vijand over weldigend was. Hij overdreef de doorslaggevende beteekenis van het V-wapen. Er was een ge- mompel van teleurstelling toen de generaal, belast met het bevel over de V-wapens, moest toegeven dat dit onmogelijk was aangezien van te voren, de straal waarin de I projectielen zouden vallen, niet °P 20 K.M. nauwkeurig te bepalen was. Nooit vervulde beloften. Toen Rommel vrijuit sprak over het falen der Luftwaffe, maakte i Hitier een wanhopige geste en 1 zei: „Ik heb gewerkt aan de ont wikkeling van het luchtwapen en I ben misleid en verraden geworden, j Er zijn mij geheel andere opgaven verstrekt". Remnie! eej rondweg dat het front; den Indruk had, dat te veel orders van de „Groewtafel" in de Wolfschanze kwamen en dat een inspectie van de fronten door den Führer persoonlijk noodzakelijk was. De dictator leek teleurge steld, maar beloofde eenige dui zenden jacht-vlicgtuigcn, die ech ter nooit kwamen. De ineenstor ting van Groot-Brittannië tenge volge van de uitwerking van de V-wapens was volgens hem slechts een kwestie van tijd. Hij beloofde een samenkomst met de bevelhebbers in het hoofdkwartier van de legergroep B binnen twee dagen. Dit geschiedde echter nooit. Vroeg in den volgenden morgen vloog hij naar Bcrchtes- gaden terug. De V-bommen toonden hun on betrouwbaarheid doordat een projectiel op het hoofdkwartier te Soissons terechtkwam, vlak bij Hitler's eigen schuilplaats. Hoe wel de uitwerking niet zoodanig was als de experts beweerden en de bom in werkelijkheid slechts weinig schade aanrichtte, was het 'voldoende Hitier te doen beslui ten, dat hij genoeg van het front bad gezien. Copyright Zeeuwsch Dagblad- UNO-Reuter. (Nadruk verboden). ONGEREGELDHEDEN IN BRUNSWIJK. Een groote menigte jonge lieden marcheerde Dinsdag door de straten van Brunswijk. Auto's werden omvergeworpen en ruiten van militaire gebou wen ingeslagen. Dit was een der eerste hongerdemonstraties, die buiten het Ruhrgebied zijn gehouden. De eigenlijke de monstratie, waaraan fabrieks arbeiders deelnamen, verliep ordelijk. Te Hannover demonstreerden 10.000 personen in den stroo menden regen. Naar verluidt, was deze de monstratie georganiseerd door j een der politieke partijen. Zij I verliep zonder incidenten. I De Britsche Nieuwsdienst I meldt nader uit Hamburg, dat Britsche wielrijders en Duit sche politie-agenten door de demonstranten met steenen werden bekogeld. De orde kon pas worden hersteld, toen pant serwagens waren uitgerukt. De fabrieksarbeiders legden tegen 'den middag het werk neer en voegden zich bij de de monstranten, aldus de Britsche Nieuwsdienst. FEUILLETON door TRIX MARLAND 21> -o- Kil, wittig licht scheen door de raampjes, waar Lucy gor dijntjes voor gehangen had. Teere spinsels van vitrage. „Lucy", dacht Robbekol. „Oh, kwam ze maar vandaag", ze wenschte het vurig. Nog even lag ze stil. Nu moest het ge beuren. Ze trok haar oude, macbtelooze beenen op. Het was alsof er iets kraakte in haar rug, 't deed pijn. Maar het moest. Ze klemde zich aan den bedsteerand vast. Ze trok zich onder de dekens vandaan. Oh, wat was alles toch zwaar. Langzaam, zich steeds vast klemmende met haar handen, liet ze zich over de bedstee- rand heen zakken. Beverig stond ze op den kouden stee nen vloer. Als een Ikramp trok de koude langs haar kuiten om hoog. Stuntelig, voetje voor voetje, strompelde ze naar de tafel toe, greep zich er aan vast. Op een of andere manier kreeg ze haar voeten in de oude sloffen, die geduldig, leeg- gapende op haar stonden te wachten. Langs de tafel, be hoedzaam er op steunend, be woog ze zich voort. Zc ver trouwde haar rug niet. 't Leek alsof «11e kracht daaruit gewe- Deze foto toont het oogcnblik waarop de toekomstige veldmaar schalk Rommel voor het eerst den Führer ontmoette. Hij was toen bataljons-commandant in de Goslar Jager en bekleedde de rang van majoor. Men ziet hem hier geheel links op de foto, terwijl hij naast Hitier voortschrijdt, die da eerewacht inspecteert ter gelegenheid van de viering van den Dankdag voor de oogst in 1934. Natuurlijk kon zoo'n dag niet zonder het noodige militaire vertoon voorbijgaan.... ken was. Ieder oogenblik scheen hij haar te willen be geven. Loodzwaar trokken haar beenen. Oh, ze wilde dat ze al dit lijden, deze lichame lijke moeite van zich af kon werjen. Uitgooien als een las tig, zwaar ikleedingstuk, 't op den grond gooien en er over heen stappen. Maar ze zat er aan vast gekluisterd, er in, ze kon er niet van lo komen. Ze kwam tóch tot dicht bij het raam en keek uit. Een wit, strak-blank kleed bedekte den geheelen tuin. Hing dn dikke, mollige, witte, zachte lagen over de struiken heen. Lichte vlokjes dansten nog na. De boomstammen waren aan één kant wit aangekleefd door de sneeuw. In ongerepte, pure reinheid lag het winterkleed, het weef sel van één nacht, over de aarde, die er stil en plechtig en onberoerd van geworden was. 't Was alsof de natuur haar adem inhield om niets van deze nieuw-blanke pracht te verstoren. Stil stond Robbekol er naar te kijken. Ze hield van sneeuw. Het had voor haar iets van bovenaardsche, sereene rust. Toen ging met schrik de ge dachte door haar hoofd1; „Maar nu kan Lucy haast niet komen vandaag. Zoo'n lange tocht door de dikke sneeuw? Zou ze dat cr wel op wagen?" Ze wilde zich afkeert» van dat raam met z'n witte, roer- looze uitzicht. Toen begon een roodige zon nestraal leven te tooveren, schittering en kleur, als een lange streep over de strak- blanke wade. Een tinteling van licht, een glinstering als van diamantjes. Rose-rood met grij zige schaduw-partijtjes werd de sneeuwvacht. Geboeid keek ze er naar. Welke kunstenaar kon zooiets na-beeld'en? De roode gloed werd goudiger, de lucht begon van doodsch grauwwit te leven in bleek, helder blauw, alsof langzaam een grauwe sluier weggetrokken werd, die over de geheele natuur heen gehangen had. 't Was alsof de grauwe sluier, die de nacht over haar ziel gelegd had, odk langzaam weggetrokken werd. Ze voelde haar beenen nog pijnlijk en zwaar, maar ze vatte moed. Nog één blik wierp ze op het blanke, schitterende wit daarbuiten, waarin donker de heesters en boomen afstaken. Toen schoof ze zich voort naar de vuurplaats. Op den aschbe- zaaiden grond zittend, maakte ze het vuur aan. De honden drongen zich om haar heen, liefkoozend en bede lend. Uit een blik, dat binnen haar bereik stond, nam ze een paar handjes vol hondenbrood. Hondenbrood van lucy. Ze gaf het aan de hongerige beesten die er op afstoven. Zoo maar op den vloer gaf ze het hun. Hun borden waren veel te ver weg. Iedere stap wilde ze spa. ren, iedere stap, die een pijn lijke kilometer teek. Zij durfde ook niet goed overeind komen, bang dat de honden tegen haar op zouden springen in hun jeugdig-enthousiaste onberaden heid. 't Vuurtje flakkerde en brandde met knapperende ge luidjes. 't Deed haar behaaglijk troostend aan. In de pan boven 't vuur moest nog wat pap van gisteren zijn, bedacht ze. Ze heesch zich voorzichtig op een stoel. Heel stil zat ze, onbe weeglijk om haar krakerige, machtelooze rug te sparen. Zachtjes roerde ze in het restje pap. Juist genoeg voor haar zelf. Stil bleef ze zitten. Ze durfde de moeizame reis naar de pomp niet ondernemen. Nu, met ai die sneeuw hcelemaal niet. Eén keer slofte ze de ka mer door. Als een kind dat' teert schaatsenrijden, schoof ze de stoel voor zich uit. Zc kwam bij de deur en liet de honden naar buiten, die uitgelaten-wild de sneeuw instoven, er in rond- buitelden en er naar hapten en met zwiepende staarten met elkaar speelden en elkaar na joegen. Het speet Robbekol dat al die blanke ongereptheid, die nu onder een helder-blau- wen hemel lag te sprankelen, zoo ruw verstoord werd. 'tWas alsof alles wat mooi en teer en rein was, hier op aarde maar een oogenblik mocht bestaan Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten. Jezus sprak aan het Kruis tot hen, die Item kruisigden. Bij bad om vergeving voor de voleinding van raenschc- lyjke misdaad. Jeeus sprak tot een mede- gekruisigde. Bij'opende hem in uitersten nood de poorten van het Paradijs. Jeeus sprak tot Zijn ge liefden. Bij wees hun op de ge meenschap der heiligen. Jezus sprak tot Zijn God en Vader. Bij vertolkte Zijn uitersten nood en laatste toevlucht. Bier seheurt Bij stervend uit Zijn ziel de klaoht der God verlatenheid. Bet is al drie uur duister. Deze duisternis is teeken van de Verlating. Bier is het dieptepunt van het lijden van onzen Borg. Wij zullen het nooit ver staan, hoe diep deze afgrond is geweest. Jezus proeft nu wat de Voleinding der zonde be- teeleent. De zonde voleindigd zijnde, baart den Do ad. En Bij is tot zonde ge maakt. De consequentie daarvan is mi de Godverlatenheid. Jezus doorleeft nu de ver schrikking van vloak en doem. Bij heeft haar Vertolkt én de klaoht: ,fMijn God, mijn God, waar om hebt Gij mij verlaten." Is dit de klacht, de kreet van een wanhopige, van een mensch aan den rand der ver- bijstering, van een mensch, die niet meer weet, wat hij zegtt Neen, Jezus heeft be wust geleden, bewust alle ge hoorzaamheid volbracht. Ja, Bij heeft gehoorzaam heid geleerd uit hetgeen Bij geleden heeft (Eebr. ö:"S). Als Bij stervend spreekt aan het Kruis, spreekt Bij geen wartaal. Bij weet wat Bij zegt. De klacht hier is vertolking van wat Bij in helsche ver- schnking doorleeft: het myste- r»« der plaatsbekleedmg. Jezus, de Heilige, tot zonde gemaakt. Wij zullen het „waarom" van het Kruis nooit verstaan. Bet ligt ver buiten de gren zen van ons kunnen. Bet is en blijft Gods Geheim. Bet „waarom" blijft ver borgen, het „waartoe?' is nu geopenbaard. Jezus is verlaten, opdat wij zondaren nimmer meer verla ten zouden worden. Verstooten, opdat wij voor altijd tot kinderen Gods zou den worden aangenomen. Ook dit is een mysterie. De dag der uiterste Ver lating wordt de dag der ver zoende gemeenschap. Jezus onderging de Verla ting voor ons, voor onze zonden. Zoo sterven onze zonden mede. Eet is volbrachtl Wij hebben [vrede! Want bloed wordt slechts [verlost door Bloed! Landbouwprijsindex cijfers 1946 Het Centraal Bureau voor do Statistiek heeft in zijn dezer da gen verschenen Maandschrift de landbouwprij sindexcij fers gepubli ceerd voor het oogstjaar 1945-'46 waarbij als basis 1924-'251928- '29 is 100. Er blijkt uit, dat het gemid delde cijfer voer akkerbouwpro ducten in verhouding tot 1939 met 70 is gestegen tot 138. Do grootste stijging vertoonde de prijs v a koolzaad. Deze steeg van 43 in 1939 tot 185 in 1946. Zeer e nzienlijk is ook de stijging van ten haverprijs, die sinds 1939 -et 116 is gestegen tot 178. Suikerbieten vertoonen even eens ,;en sterk.' stijgende lijn met 108 tot 164 (56 in 1939). Ook aardappelen met 75 tot 121 (46) blauwmaanzaad met 121 tot 179 (58)tarwe met 60 tot 135 (75) rogge met 85 tot 152 (67) gerst met 94 tot 159 (65) geven een oploopend beeld te zien. De index van stamboonen vertoont de ge ringste stijging, n.l. van 103 in 1939 tot 114 voor het afgeloopen oogstjaar. De gemiddelde prijsindex van veeteeltprodueten geeft voor 1940 een cijfer van 150 tegen 64 in 1939. Bij deze categorie is de eierprijsindex gestegen van 57 in 1939 tot 236 in 1946. De melkpryaindex steeg in deze jaren van 72 tot 183. Sehapen- vleeschindex steeg van 58 tot 188. Rund- en varkensvleeschi udex stegen met reps. 64 en 70 tot 133 en 135. DE RIJSTPOSITIE IN NEDERL.-iNDIË. Lord Killearn. do bijzondere Britschecommissaris in Zuid- Oost-Azië, verklaarde aan het slot van de maandelijksche vocd- sel-eonferentie in Singapore, dat de verschepingen bestemd voor Nederlandsch-Indië op het oogen blik beter doorkomen. Over het geheel genomen, zoo zeide Lord Killearn, heeft Neder- landsch-Ihdië z(jn critiekste peri- odedoorgemaakt en van April af wordt verwacht, dat een verbete ring zal optreden. Nederlandscho vertegenwoordigers ter conferen tie verklaarden, dat de ondertee- kening van de basis-overeenkomst van Linggadjati weinig invloed zal hebben op de door de Neder landers gecontroleerde gebieden, voordat de op Java op het veld staande rijst is geoogst. De vooruitzichten voor de Java-rijst zijn somber, ofschoon de Indonesiërs als geheel, moge- om dan verstoord te worden. Ruw vernield. Ze zuchtte even. Toen deed ze de deur dacht en schoof met haar stoel terug naar de vuurhaard en zat daar, en soesde en wachtte, ze wist zelf niet waarop eigen lijk. De schaduwen draaiden en kortten, de schaduwen draaiden verder en begonnen weer te lengen. Robbekol soesde. Haar vuurtje brandde laag. Even schrok ze wakker legde er een paar houtjes op en wat turf. Toen soesde ze verder. Weer schrok ze wakker door een korte scherpe blaf aan de deur. Tik-tilk-tik. Ze was klaar wak ker. Blij verwachtend keek ze op- „Ja", riep ze. Dat was Lucy's klopje, cn daar ging de deur open en Lucy kwam bin nen. De honden drongen mee in de kamer. Schudden zich en blaften, maar Robbekol létte er niet op. Ze had alleen oog voor Lucy, zooals ze daar stond met een frisschen blos van de kou op haar wangen en met zachte, vriendelijke oogen, die haar onderzoekend aanlk'eken,. Met iets bezorgds keken ze naar Robbekol, die daar ineen gedoken en met ongekamde haren in haar stoel za/t, vlak bij het vuur, (Wordt vervolgd. lijk „selfsupporting" zullen z(jn in de tweede helft van dit jaar. MILITAIR VERVOER TIJDENS DE PASCHEN. Militairen, die niet voor rijks rekening worden vervoerd, kun nen zooals bekend, tegen den hal- vcn enkele reisprijs over de lijnen der Neder!. Spoorwegen reizen. Inplaats van een retourbiljet wordt hun een enkelereis plaatsbe wijs verstrekt, dat geldig is voor de heen- en terugreis. Deze plaats bewijzen zijn geldig van Zaterdag tot en met Dinsdag, doch in ver band me» het Pttaschverlof is be paald, dat deze retours geldig zui len zijn van Donderdag 3 April tot en met Woensdag 9 April. NED. CHR. VROUWENBOND. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche aJgemeene verga dering van den Ned. Chr. Vrou wenbond 10 en 11 Juni a.s. in de Beatrixhal te Utrecht wor den gehouden. Wat Amerika reeds aan Duitschland ten koste legde. Vanaf bet einde van den oor log tot en met 1946 beliep de waarde van de door Amerika aan Duitsohland verstrekte hulp in den vorm van voedsel en an dere voorraden in totaal bijna 500 millioen dollar. Volgens het jongste rapport van den Amerikaanschen Mili tairen Gouverneur bedroeg al leen de voedselrekening voor het tijdvak vanaf 1 Augustus 1945 tot en met 31 December 1946 ten be hoeve van de Duitsohers en ver plaatste personen 395.461.000 dollar. Bovendien hebben de Ameri- kaansche iegerdepots en directe Importen voorzien in nüllioenen tonnen andere voorraden, vari- eerende van medicamenten tot olie, wt een bedrag van nog maals 65 millioen dollar. De kosten voor deze voorraden welke worden gedistribueerd onder de z.g. „ziekte en onrust" formule kunnen verhaald ■worden op de Duitsche economie en uiteindelijk zal naar terug betaling worden gestreefd uit de uitkomsten van de Duitsohe ex porten. Onder een plan voor z.g. eelf- liquidatie is voor ongeveer een waarde van 20 millioen dollar ruwe katoen geïmporteerd, waar bij de afgewerkte textielproduc ten terugbetaling mogelijk zullen maken. 40 procent van deze af geperkte textielproducten blijven echter ter beschikking van de Duitsche economie. De Amerikaansche regeerjngs- instelling, de Reconstruction Fi nance Corporation, heeft regelin- Een getroffen voor de toekenning van credieten tot een bedrag van 7.750,000 dollar voor het herstel van de industrie in West Duitsch land. Bovendien hebben de Ameri kaansche staatsburgers ten be hoeve van individueels Duitschers enorme vrijwillige bijdragen ge leverd in den vorm van geschenk pakketten over de post. Tot en met 28 Februari had den de Amerikanen 6.287 000 ge- sohenkpakketten naar alle zones ln Duitsohland gestuurd, welke ongeveer een gewicht bevatten van 28.702,000 kilogram aan voed sel en andere reliefarükelen, Da postautoritelten raamden dat de waarde van elk pakket op zijn minst 3.50 dollar bedroeg, zoo dat de waarde ln contanten der bijdragen ruim 22 mlUloen dollar ■beloopt. Het voedsel dat verdeeld !s on der de Duitschers en de verplaat ste personen bestond uit 800 ar tikelen, doch de grootste hoe veelheid bestond uit graan. Da andere voorraden welke verstrekt zijn omvatten 2400 ar tikelen. HïerbU waren motorvoer tuigen ter waarde van 16 milli oen dollar, zaad en landbouw- ultrusting ter waarde van on geveer 13 mllUcer. dollar, en zelfs volledige uitgeruste zakeuhuJsen. HET REGENDE.... RANTSOENBONNEN. Dinsdagmorgen om acht uur kwam als een lichte dwarreling van confetri over de hoofden van de haastige passanten, die op den hoek van den Spoorsingel en den Walenburgerweg te Rotterdam liepen, een regen neer van rantsoenbonnen, voornamelijk in coupures van tien, splinternieuw. Neem het den menscher, kwa lijk, dat ze er hun trein voor lie ten loopen of hun patroon lieten wachten. Iedereen ging aan het grabbelen en een vijftigtal jongens van een ambachtsschool in de buurt kropen cn rolden over de straatstecnen. Nog uren later lie pen nalcomers uren rond, om te zien al ze tusschen de klinker- voegen en tegen den trottoirband nog een enkel exemplaartje kon den ontdekken. De politie was intusschen van het vreemdsoortige voorval op de hoogte gebracht cn ze stuurde er eenige mannetjes op uit om te redden wat te redden viel. Bij scholieren en burgers werden 44 rantsoenbonnen melk, 45 rant soenen margarine en 107 rantsoe nen vleesch in beslag genomen. De bonnen waren inmiddels reeds van de eene in de andere hand overgegaan, want bij velen was opeens de koopmansgeest der va deren ontwaakt en cr was een le vendig handeitje ontstaan. Waar de bonneregen vandaan is gekomen? De Bilt zal in dit ge- va) geen opheldering kunnen ge ven, en de politie tast in het duis ter. Bet Lam, voor ons op aard' [geslacht is eeuwig waard t' ontvangen de wijsheid, rijkdom, eer en [krocht en dankb're lofgezangen. NEDERLANDSCHE SPAARBANKEN. Volgens de mededeelingen van den Nederlandschen Spaarbank- bond werd in Februari van dit jaar bij de algemeenc spaarban ken in totaal ingelegd f 22.768.848 en terugbetaald f 18.330.359. "i Op do Oostenrijksche olie velden bij Zisterdorf is door te hoogen druk 600.000 ku bieke meter aardgas door de veiligheidskleppen ontsnapt. De waarde van het verloren gas wordt op 40 millioen gulden geraamd. Te Tunis werd de verkoop van een haai op de markt ver boden, nadat men in de maag van het dier menschenvleesch had gevonden. In het Amerikaansche con gres is een wetsontwerp inge diend voor immigratie van 400.000 verplaatste personen, die zich thans in Europeesche- Unrra-kampen bevinden. Een Fransch militair kamp op Madagaskar, 50 k.m. ten oosten van Tananarive, is door een bende van verscheidene honderden mannen met groote junglemessen en speren gewa pend, aangevallen. Er zijn reeds 20 dooden, van wie 8 Europea nen, gevallen. Dezer dagen is te Bandoeng overleden de overste J. M. J. Wegner, chef-staf van de B- divisie. De Belgische ambassadeur te 's Gravenhage heeft van zijn regeering opdracht gekregen haar rouwbeklag naar aanlei ding van het ongeval in de Staatsmijn Hendrik aan de Ne- derlandsche regeering over te brengen. Een Hongaarsche delegatie is te Brussel aangekomen om de besprekingen over een Bel- gisch-Hongaarsch handels- en fir,inciteactoord voort t* zetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5