«Hmp. Huurverhoooinff door prüzenbnreaux. De onderteekening van Linggadjati. JJerM zending Wat tye&euet duiisMattd? Belastingherziening 1947. Tribunaal te Middelburg. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „En toen werd het groote z schilderij van de Koningin naar beneden gehaald..." Linggadjati. De „groote vier" zijn het nog niet eens. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 8438, Giro 274889 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 83, Tel. 168; Middelburg, Bou- 'aantcho Kaai 19, Tel. ndmini- «tratie 2009; Tel. redactie 2347 Terneuzen, Vlooawijk- etraat, Telefoon 2052. Nadat eerst een aantal Ncderl. Herv. predikanten zich bij de S.D. A.P. hadden aangesloten, is bij de stichting van de Partij van den Arbeid een smaldeel van de C.H.- Uinie met deze partij in zee ge gaan. Men deed dit doelbewust. Met de uitgesproken bedoeling om, zij het dan onder de roode vlag en achter het roode vaandel, in de kringen van de P. v. d. A. werk zaam te zijn als een zoutend zout, als een alles doordringend zuur- deesem. Partijvorming op eigen basis zoo werd betoogd, kan zijn een beletsel voor de doorwerking van het Evangelie. Door zich op die wijze te iso- leeren, wordt de antithese gepro pageerd en geconsolideerd. En daarom moest de „door braak" worden geforceerd. De „groote doorbraak", die het beeld van het partijleven in ons land radicaal zou veranderen. Mr G. E. v. Walsum een van de voormannen in deze groep, die ook door de P. v. d. A. naar de Tweede Kamer werd afgevaar digd, heeft nu een en ander ver teld omtrent zijn ervaringen in het nieuwe partijverband. Na er zijn teleurstelling over te hebben uitgesproken, dat velen de stap tot de P. v. d. A. nog niet hebben kunnen doen, verklaart hij dat het samengaan met andersden kenden hem geweldig is meege vallen. Wat echter de hoofdzaak be treft heet het: „Wc moeten echter de meening van sommigen, dat wij ons toetre den tot de P. v..d. A. zouden kun nen gebruiken om daar te can- geliseeren, beslist afwijzen. We moeten het als een toegift be schouwen, als wc weten, dat de le den van de P. v. d. A. door ons actieve lidmaatschap in aanraking komen met ons geestelijk bezit. Primair is echter het politieke leven". Natuurlijk is hiermee niet alles gezegd. Niet alleen bij hen, die voor heen lid waren van een der Chr. partijen of die aan de candidatcn van een dier partijen him stem plachten te geven ia er teleur stelling. Ook de aanhangers van de vroegere S.D.A.P. voelen zich niet heelemaal op htm gemak. Van dezen heet het: „Ook aan de andere zijde heer- schen nog wel eens verkeerde opvattingen over de doorbraak. Daar zijn menschen, die, gewend aan een bepaald levensbeschouwe lijk type, in de P. v. d. A. niet meer die bevrediging vinden, die wij in'de Kerk vinden en die zij vroeger w e 1 in de S.D.A.P. von den". Hieruit blijkt, dat de „door braak" waarvan men zoo groote verwachtingen koesterde, op een mislukking is uitgeloopen. De zuurdeesem-gedachte blijkt niet uitvoerbaar en bovendien hoe kan het ook anders is er niet de rechte eenheid, wat zich bij de verkiezingen manifesteerde in de groote uittocht naar de Communistische partij. De hier meegedeelde ervaringen zijn niet zonder beteekenis, mede in verband met feit, dat nog steeds gepoogd wordt ook op andere ter reinen, sociale organisaties, school en pers, een soortgelijke doorbraak te forceeren. Een gewaarschuwd man geldt nog altijd voor twee. ZEEUWSCH DAGBLAD op- on ondergang "an sn Donderdag. Zon op 6,13 u., onder 19.15 u. Maan op 19.38 3e JAARGANG No. 609 Abonnementsprijs f 3.30 per kwart»») Advertentieprijs 12'/, cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DtracSer;: CS 3MJT Met veste medewerking y»n: BARON Mr W. F. E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr IC. HUIZENGA Ir- Middelburg, Woensdag 2 April 1947 u-' on<Jer u' Ds J. KARELSE te Goes, Dt R. SLOFSTRA te Vlissingen en Os W, VROEGINDEWEY te Poortvliet Hoog water te Vlissingen Donderdag 3 April: 0,16 u, 1,79 18,5? u, 1,97 m. ROUWSTAKING VAN AMERIKA A NSCHE MIJNWERKERS. Gisteren hebben 400.000 mijn werkers in de Amerikaansche vet- koolmijncn vopr zes dagen het werk neergeldgd, In rouw voor hun 111 kameraden, die bij de ont ploffing in de Centralia-mijn' te Illinois om het leven kwamen. STAKINGSDREIGING IN HET RUHRGEBIED? Vandaag zullen te Bochem af gevaardigden van vakverenigin gen van mijnwerkers bijeenkomen, die de mogelijkheid van een mijn werkersstaking in het geheele Ruhrgebied, als protest tegen de voedselschaarschte, zullen be spreken. Naar verluidt, zijn Britsche functionnarissen van meening, dat er 50 procent kans bestaat, dat een dergelijke staking zal worden uit geroepen. Het zou de eerste sta king op groote schaal zijn sinds Hitier aan de macht kwam. 300.000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en bijna 250.000 ton steenkool zou dagelijks verlo ren gaan. TRYGVE LIE OVER OORLOGS MOGELIJKHEDEN. Kans op een lange vredesperiode. De secretarisgeneraal der V.N. Trygve Lie, die momenfee! een kort bezoek aan zijn geboorteland brengt, heeft te Oslo verklaard, dat „geen land heden aan den dag oorlog wenscht en dat er geep ge vaar voor oorlog in de naaste toe komst bestaat". Lie voegde eraan toe: „Het is verkeerd de oneenigheden en te genstrijdige belangen bij de onder handelingen voor 't vredesverdrag als voorteekenen van een oorlog uit te leggen". Hij zeide, dat de voornaamste moeilijkheden, die de V.N. in 1947 op haar weg vinden, de voorberei ding van de militaire veiligheids politie der V.N. en het Duitsche vredesverdrag zijn. „Indien wij in deze zaken suc ces hebben", aldus Lie, „geloof ik, dat we een zeer lange vredes periode tegemoet kunnen zien". Op vragen, van het Eerste Kamerlid Woudenberg betrcf- fende het toestaan In bepaalde gevallen van huurverhooging door de prijzenbureau's voor onroerende zaken van het di rectoraat-generaal van de prij zen heeft de minister van Eco nomische Zaken o.m. geant woord: Niet in alle gevallen, waarin de huurder aan anderen huis vesting verleent, wordt huur verhooging toegestaan, doch, slechts in die gevallen, waarin de meer intensieve bewoning geacht kan worden tot hoogere uitgaven voor onderhoud te leiden en het in meerdere mate I „uitwonen" een hooger af- l schrijvingspercentage recht vaardigt. De prijzenbureau's leggen in hun beslissingen slechts vast van welken datum af een ze kere huurprijs krachtens de prljsvoorschriften als de hoogst toelaatbare moet worden aan gemerkt, doch treden niet dn de civielrechtelijke verhoudin gen tusschen eigenaar en huur der. Vandaar ook, dat de prij zenbureau's veelal in hun be sluiten na het noemen van, den datum en den prijs ter verduide lijking nog toevoegen „voor zoover de bepalingen der huur overeenkomst zich daartegen niet verzetten". Chauffeur verdaoht van moord op Mr. Domela Nieuwenhuis. Voor de Groninger Kamer van het Byz. Gerechtshof te Leeuwar den stond Maandagmiddag terecht G, I. Niezwaag, chauffeur te Groningen. Hem werd ten laste gelegd in September 1944 do hoer Mr I, F, Domela Nlouwenhui» te hebben vermoord. Teven» wa» vordachte, dlo een functie als chauffeur by den S.D. bekleoddo, medeplichtig aan den moord op I. Hamaker. Na een uitvoerig requisitoir eischte Jhr Mr van Wjjck de doodstraf. m Maandag is het drie-jarig zoontje van de familie M, Jon- gebreur te Kapclle a, d. IJssel in een sloot bij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Tot de eigendommen, die ten gevolge van de liquidatie van den Pruisiichen staat door de geallieerden zijn geconfis- ceerd, behoort het vroegere Keizerlijke paleis,' dat thans aan de stad Berlijn in beheer is gegeven. Prof. Schermerhorn is voor een kort bezoek in gezelschap van zijn echtgenoote naar Billiton ver trokken. J INDONESISCHE BU1TEN- LANDSCHE VERTEGEN WOORDIGING IN SljRIJD MET LINGGADJATI. Naar aanleiding van Sjahrirs verklaring inzake zijn voornemen over te gaan tot benoeming van Indonesiseko vertegenwoordigers in Australië en Egypte, wordt van officieele Kederlandsche zijde het volgende verklaard: Blijkens de j briefwisseling tusschen de delega- ties is overeengekomen, dat art. j 15 v^n de overeenkomst van Ling- gadjati de gelegenheid schept, waar noodig, op de Voordracht van de republikeinsche regeering Indonesiërs op'te nemen in den buitenlandschen dienst van het Koninkrijk. Vertegenwoordiging van de republiek in strikt inter nationalen zin is eerst mogelijk na de vorming van de Vereenigde Staten van Indonesië, zoodat de door Sjahrir geformuleerde plan nen in dezen strijdig zijn met Linggadjati. EEN MISLUKTE DOORBRAAK. „De Nieuwe Nederlander" verdwijnt. Naar wij vernemen zal het dag blad; de „Nieuwe Nederlander" het orgaan van de Prot Chr. fractie van de Partij van den Ar- i beid, met ingang van 12 April a.s. ophouden te bestaan. Het blad dat onder redactie van Mr G. -E. v. Walsum verschijnt, floreert reeds lang niet meer. Daarom nam de N.V. „Arbeiderspers" het ceni- geif tijd geleden in exploitatie. Maar zij is niet langer bereid op deze affaire geld toe te leggen. Al het personeel is ontslag aange zegd met een maand salaris. Over deze weinig socialistische houding heerscht onder hen groote onte vredenheid want men had mogen verwachten dat de ontslagaanzeg ging met drid maanden salaris zou gepaard gegaan zijn. Ondanks het feit, dat Mr v. Walsum nog dezer dagen in een vergadering van het Prot. Chr. werkverband van de Partij van den Arbeid betoogde, dat de door braak ontegenzeggelijk een succes is geweest, blijkt wel dat liet Prot deel van ons Ned. volk daar anders over denkt De voorlich ting van de „Nieuwe Nederlan der" beantwoordde al minder aan de verwachtingen van dat deel, 1 ondanks het feit, dat met name in Ned. Herv. leringen de gedach- 1 - ,t De „Nieuwsgier" van 20 Maart geeft het volgende re laas van de onderteekening: van Linggadjati „Zeven heeren vier Indo nesiërs, drie Nederlanders zetten ieder acht handteeke- ningen. Een 150 menschen ke ken toe en daarmee was Ling gadjati van „ontwerp-overeen- komst". „overeenkomst" ge worden. Het gebeurde in de „troonzaal" van het paleis Rijswijk, thans kantoor van de commissie-generaal, waar in den ouden tijd de G.-G. open baar gehoor placht te verlee- nen. Bet podium was nu leeg, en de looper die erheen kidt, leek niet op zijn plaats te zijn. Bo ven de plek, waar vroeger de landvoogd gezeten was, hing nog steeds het bijna levens- groote schilderij van 'de Ko- groote oogenblik voor de film operateurs en persfotografen. Vijf minuten lang klonk slechts het gekras van pennen op pa pier, vermengd met het geklik der fototoestellen. Toen was Linggadjati geteekenS en gin gen Nederland en Indonesië een nieuw tijdperk in. Toen de laatste handteekening was gezet, stak prof. Schermer horn zijn redevoering af. Na hem spraken Sjahrjr en dr van Mook. Het pubKek bleef uiter lijk even onbewogen als de re denaars. De plechtigheid dezer gelegenheid veroorloofde iniiet het minste applaus. Nauwelijks hadden de onder teekenaars zich teruggetrokken of het groote schilderij van de Koningin werd naar beneden gehaald. De heer Sanders 'haastte zich te verduidelijken, dat dit ningin in haar zwaar verguldegeen enkele politieke beteeke- lijst. Hare Majesteit zag neer; nis had: Er was maar één op een lange tafel met een een- j beeltenis van de Vorstin en die voudig wit kleed, die voor het moest nu verhuizen naar het podium was opgesteld. Daar- paleis Kofningsplein, waar de achter namen de 7 heeren heer en mevrouw van Mook plaats, om tien minuten over voor hun gasten een koelen half zes. In het midden prof. Schermerhorn en Soetan Sjah rir. Prof. Schermerhorn stond op en verzocht de lede*' van de commissie-generaal en van de Indonesische delegatie de stuk- ken te teekenen. Dit was het dronk gereed hadden staan Het weghalen van het schil derij van de Koningin had geen enkele politieke beteekenis. En tochwas het goed beschouwd niet een treffende symbolische handeling? Minister Lleftinpk aan het woord. De Tweede Kamer heeft gisteren do algemcene beraadsla ging over het ontwerp-wot Bolos- tlngherzioning 1947 voortgozot. Do minister van Financiën, do heer Lieftinek, merkto op, dat het ontwerp een gedeeltelijke her ziening betreft, waardoor de erg ste belemmering, die het bestaan de stelsel opwerpt tegen het 60- eiaal en economisch herstel wordt weggenomen en wel zoo snel mo gelijk en waardoor tevens worden weggenomen de ernstigste insluip sels. uit den tijd der Duitsche bezetting. De voorgestelde herziening acht de minister een typiaeh voorbeeld yan sociaal-economische belasting- politiek. Zijn gidsen zijn sociale rechtvaardigheid en economische doelmatigheid. De verlagingen der belasting voor het bedrijfsleven worden niet voorgesteld ten behoeve der onder nemers, maar ten behoeve der ondernemingen. De bereidheid van het buitenland om zich te inte resseeren voor het Nederlandsche bedrijfsleven moet men z.L niet al te zeer verzwakken. Het overheerschend gezichts punt van waaruit do herziening beschouwd is, is do noodzakelijk heid van versterking van het na tionale productie-apparaat. Wat de bepaling van het tarief voor de Vennootschappen betreft, merkte spr. op, dat het percentage van 33Vi pCt weloverwogen in het ontwerp is opgenomen. Het is na rijp beraad gekozen. De minister verklaarde ook geen bewonderaar te zijn van de Ondernemingsbelasting, maar we- „Oost en We»t", een blad dat er steeds op uit is omtrent de Ovcrzcesche Gebiedsdcelen objec tieve voorlichting te verschaffen schreef dezer dagen o.m. Er zijn nu reeds eenlge maan den verstreken sinds men het ac- coord van Linggadjati parafeerde. Na die parafen kwamen de paraphrasen. Na de para- phrasen kwamen de Interpre taties. Na de interpretatie» kwamen de ontkenningen. En de tijd verstreek.... De maanden zijn voorbijgegaan en er zijn hu even zoovele „Linggad- jati's" als er deelnemers aan de besprekingen waren. Er is een „Linggadjati", zooals het in de plaats van dien naam ter tafel lag en zooals het met de welwillende instemming van 'Lord Killearn door Prof. Scher merhorn en den heer Sjahrir werd geparafeerd. Er is het „Linggad jati' van die notulen, waarvan men afwisselend verklaart, dat zij geheim doch bindend, dan wel niet geheim doch wel bindend zijn. Er is het „Linggadjati" naar den uit leg welken minister Jonkman en de Ministerraad er aan hebben ge geven. Er is het „werkelijke Linggadjati" van Prof. Romme en dan. is er natuurlijk nog het „Linggadjati" van Soekarno.... Zooveel hoofden, zooveel zin nen. Zooveel partijen, zooveel uit leggingen van het accoord. Zoo veel groepen, zooveel plannen om het accoord al dan niet te aanvaar den. Temidden van deze spraak- en begripvcrwarring is één ding zonneklaar: Zeer sterke groepen in de repu bliek verzetten zich uit alle macht tegen het aanvaarden van het ac coord. Zij onderscheiden zich van de andere groepen der republiek slechts hierin, dat dezen hei niet milten onderteekenen, en dat de anderen het wel willen ondertee kenen, maar het natuurlijk even min willen uitvoeren. Het blad concludeert, dat we hier een „verdrag" hebben dat de Indonesische onderteekenaars niet van plan zijn uit te voeren en dat zij niet zouden kunnen uitvoeren, zoo zij het al wilden. Ned. Herv. Kerft. Indonesië een eigen plaats in het Beroepen te Bemmel, N. Vis- geheel der volkeren toedeelt, ser te Serooskerke (W.)te Een door 6500 studenten: ge- teekende resolutie, waarin ge wezen wordt op het „rassen onderscheid en onrecht in Zuid- Airika" is ter doorzending aan den Koning te Londen aange boden. In de Maandag gehouden zitting van de conferentie te Moskou zijn de besprekingen over de toekomst van Duitschland voortgezet Berin betoogde, dat om een nieuwen oorlog te voorkomen, een zoodanig politiek en economisch systeem moet worden opgebouwd, dat hét Duitsche volk niet langer zijn toevlucht tot een oorlog be hoeft te nemen om zijn verlangens te bevredigen. Hij verklaarde, de Russische voorwaarden voor economische eenheid onmiddellijke verrich ting door Duitschland van herstel betalingen uit de loopende pro ductie, onmiddellijke plaatsing van het Ruhrgebied onder geza menlijk beheer en onmiddellijke opheffing van de Anglo-Ameri kaansche fusie-overeenkomst niet te kunnen aanvaarden. Bevin drong aan op een spoe dige beslissing inzake den omvang der Duitsche Industrie. Als we herstelbetaling wenschen te ont vangen, zoo zeide hij, ii er geen tijd te verliezen. Wal de staalproductie betreft, stelde hij een productie van tien millioen ton voor. De thans inge krompen industrieën moeten, op enkele uitzonderingen na, op hoo ger peil worden gebracht. De lijst van verboden industrieën zou in bepaalde opzichten kunnen worden herzien. Marshall wenschte - de Fransche aanspraken op steenkool niet als een voorwaarde voor de onderhandelingen te aanvaarden. Het geheele Europa heeft steenkool noodig, en we moeten inzien, dat de Duitsche steenkool op billijke wijze moet worden ver deeld. Men heeft voorgesteld, dat het deficit op de Duitsche handels balans teniet kan worden gedaan door den import te verminderen (het Russische voorstel), doch dit zou neerkomen op een verlaging van de rantsoenen, daar het over- groote deel van den Duitschcn in voer uit levensmiddelen bestaat. Amerika wenscht Duitschland als «conomische eenheid te zien be te druk gepropageerd werd, dat dit nu hét Prot. dagblad was. De voorlichting die de N. ne- derlander metname heeft gege ven over de Indië-politiek van de Ned regeering heeft het blad zeer veel abonné's gekost. Met de N. Nederlander ver dwijnt in 's-Gravenhage het derde na de bevrijding verschenen dag blad, dat de strijd niet heeft kun- I nen volhouden (Het Nieuws en De Telex zijn hem al voorge gaan). Gezien de wijze waarop de N. Nederlander geboren is (.het blad is voortgekomen uit het tijdens i de bezetting verboden .Chr. Hist. dagblad „Dc Nederlander"), zal deze gang van zaken ongetwijfeld in Chr. Hist, kring, waar men met groote moeite het dagblad „De Nederlander" weer opgebouwd heeft vreugde en genoegdoening brengen 1 Wageningen, J. J. Stoutjesdijk te Tuil; te Beverwijk, J. O. Norel -te Steenderen. Aangenomen; rrnar Huizum, D. Bakker te Drachten. Bedankt voor Engelum A. Faber te Kampen; voor De Krim, B. E. van Buuren te Hoornsterzwaagvoor Bergen op Zoom, A. Faber te Kampen; voor Sleeuwijk, J. C. v. Nieu- kerkca te Vuren en Dalem. Geref. Kerken. Beroeplein. te Boogersmldle,- H. Hemprel te Schouwerzijlte Mildam, K. L. F. Ie Grand, cand. te Rotterdam; te Ouds hoorn, J. Nawijn te Avereest Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Ermelo, J. C v. Ravenswaay tte Zaamslag en C Smts te Driebergen. Te Üps'ete bij Bergen (Noor wegen) zijn 8 skiërs door een lawne bedolven. Vier van h.en heeft men kunnen „redden. handeld omdat een blijvende ver-, deeldheid gevaarlijk voor den vrede zou zijn. M o 1 o t o f ontkende, dat de Russische regeering de huidige rantsoenen in Duitschland wensch te te verlagen. Hij verklaarde, dat zij zoowel in- als uitvoer wenschte te verhoogen, opdat de verrichting van herstelbetalingen zou kunnen worden versneld. Hij zeide voorts, dat geen enkel verantwoordelijk persoon 'in de Sovjet-Unie een verdeeldheid van Duitschland wil. Molotof was van meening, dat over het meerendeel der kwesties, opgeworpen door Bidault, Mars hall en Bevin wel overeenstem ming kon worden bereikt, doch hij voegde er aan toe, dat de rechten van de Sovet-Unie niet dienen te worden vergeten. Molotof steunde de Fransche aanspraken op steen kool, Hij wees er In dat .verband op, dat Amerika niet bezet wn geweest, Boodschap van de Generale Synode der Ned. Herat. Kerk aan de Prot. Kerk in Indonesië. De Generale Synode .heeft zich in een boodschap gewend tot de Prot. Kerk in Indonesië, waarin zij o.m. het volgende zegt: „Het is de tweede keer, dat -wij na de beëindiging van den wereld oorlog als kerk tot alle kerken in Indonesië spreken en wij verheu gen ons, dat laatste wederom te kunnen doen. Zoowel in Indonesië als in Nederland hebben wij meer leeren verstaan van de macht der zonde, maar ook van de macht van Gods genade, die door het kruis en de opstanding van Jezus Christus" over de machten dezer wereld'heeft getriomfeerd. Met droefheid gedenken wij het lijden, dat voor velen in Indonesië, Christenen en niet-christenen, van alle landaarden gedurende de Ja- pansche bezetting geleden is en ook thans nog tengevolge van on geregelde gezagsverhoudingen ge leden wordt. Een belangrijk keerpunt, ais uw kerken, zoowel als de onze thans beleven in de verhouding tusschen de volken, Is een roepstem Godswege tot bezinning, .waarin zij verantwoordelijkheid voor hun eigen bestel zullen moe ten dragen. Wij bidden God, dat hij niet alleen uw volk en het onze, welke hij in de wereld als naasten heeft gesteld, zal leeren elkander lief te hebben en te die nen, maar bovenal dat hij ons als kerken nog des te nauwer aan elkander zal verbinden. Wij verstaan iets van de zware zorgen, welke u vervullen bij de taak om thans, nu gij een ingrij pende wijziging beleeft in de staatkundige verhoudingen tus schen Nederland en Indonesië, mede te werken aan de geestelijke en stoffelijke wederopbouw van Uw land, dat in de afgeloopen ja ren aan zoo groote ontwrichting werd blootgesteld. Wij bidden u toe, dat mede door uw getuigenis, en arbeid de nieuwe vrijheid niet slechts worde een losmaking van zekere aardsche en staatkundige banden, maar dat zij een afscha duwing worden van de vrijheid die in Christus ons geschonken is. Daarom roepen wij den God des hemels en der aarde aan, dat Hij geve dat het Evangelie van onzen Heere Jezus Christus zijn loop hebbe in uw land. Wij zijn doordrongen van de groote moei lijkheden, waarvoor gij te dien aanzien gesteld kunt worden en van de gevaren die u als kerk om ringen en wij paren onze gebeden aan de uwe, dat de God van alle genade, die u geroepen heeft tot zijn eeuwige heerlijkheid in Chris tus Jezus, u volmake, bevestige, versterke en fundeere. Daarbij spreken wij het ver trouwen uit, dat de band der ge meenschap, die reeds bestaat tus schen de kerken in Indonesië en onze kerk, ook in dc toekomst bestendigd zal blijven. gens haar opbrengst kan ze voor willen uitvoeren en het ook niet de gemeenten niet worden gemist. J' Spr. heeft echter al eerder ge zegd, dat ze op de helling moet. Den tegenstanders der belasting hield hij voor de groote op brengst; het feit, dat opheffing zou beteekenen dat op korten ter mijn zeer ingrijpende wijzigingen gebracht zouden moeten worden in de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten en ten slotte zijn belangrijke concessie, door in de wet op te nemen een aftrek voor ondernemersloon. Wat de progressiegrens betreft meende spr. dat verdere verhoo ging i thans niet overwogen dient te worden. Ten aanzien van de verbetering van den kinderaftrek merkte de minister op, dat er bij sociale maatregelen steeds een zekere dif ferentiatie is toegepast, welke hij hier ook zou willen handhaven. Door de verfaooging der omzet belasting is op nog geen stukken na de oude verhouding welke «w Volgens een voorlocpige ra ming hebben de overstroomin- gen in Polen aan 55 personen het leven gekost en voor 5 mil- lard zloty's schade aangericht. tijdens de bezetting gewijzigd werd hersteld. In verband met de wenschelijk- fceid welke bepleit is om bij de omzetbelasting uit te sluiten boe ken en tijdschriften, merkte spr. op, dat daarmede een bedrag van f 10 milüoen gemoeid is. Daarvan kan geen afstand worden gedaan. Münzer betaalde vleesch- wat in het laatje, zijn zaak breid- rekeningen in slager Dries- ,de zich zoo uit, dat hij een tijd, sens huiskamer! Driessen twintig man in dienst had. gaf zijn kinderen een nat.-Door bemiddeling van de Duit- soc. opvoeding. Meer winst schers kreeg hij in het Park de dan 30 had hij nooit Griffioen een speciaal voor hem gevorderd huis toegewezen; ook gemaakt. In de middagzitting van Maan dag j.l. stond nog terecht de 51- jarige Middelburgsche slager Hubertus Joh. Dries- sen. Reeds v6ór 1940 was hij N.S.B.-erin de bezetting had hij de gewoonte om bij N.S.B.-festi- viteiten de N.S.B.-vlag uit zijn woningen te steken. Begunstigend lid der Germ. S.S. was hij in 1943 geworden; het lidmaatschap van het N.A.F., den N.V.D. en de Nederl.-Duit- sche Kuituurgemeenschap, als mede het begunstigend lidmaat schap van den N.J.S. vloeiden uit zijn gezindheid voort. Vooraanstaande Duitsche func tionnarissen als Münzer, Korte, Brammerts enz. kwamen vaak bij hem aan huis. In 1941 werd hij Wehrmachts- slager, eerst in Vlissingen, later in Middelburg; de leveranties van vleesch en worst brachten nogal de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor haar eigen volken en dat wij als Oudere kerk daarbij een dienende rol hebben te vervul len, opdat de zelfstandigheid van het kerkelijk leven in uw vader land steeds toeneme. In deze onderlinge hulp en dienst van uw kerken en de ónze, met raad en daad, kome de bede Wifdenken inhefbijzonder aan I va" Heiland hare vervulling deff qrbeid van die mannen en 11 ST V vrouwen, die in het verleden van «Opdat zij allen één zijn onze kerk en andere kerken uit ons land naar u uitgingen als ge tuigen van het Evangelie van Je zus Christus, En ook voor de toe komst betuigen wij u onze bereid willigheid om mede te werken aan vanden opbouw van het geestelijk en kerkelijk leven onder u, Wil aanschouwen de teekenen, j Hierbij zijn wij ons bewust, dat dat God nu aan de volkan van!de Indonesische kerken relt in Onderwijs. Geslaagd. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het pro- paedeutisch examen voor schei kundig ingenieur: W. F. Jansen Verplante uit Krulnlngcn in Vlissingen was dit het geval. Besch. zei.zich niet in de N.S. B. bewogen te hebben; het pro gram kende hij niet eens en het is eigenlijk gevolg van zijn slor digheid, dat hij N.S.B.-er is ge bleven. Een door hem ondertee kend verzoek, zijn oud stamboek- no. terug te krijgèn met de moti veering dat hij zijn kinderen een nat. soc. opvoeding had gegeven, i wierp een eenigszins ander licht op de zaak. Begunstigend lid der Germ. S.S. was Snij geworden op aan—' drang van jongens, die hem de groeten van zijn zoon aan het Oostfront kwamen brengen. Hij schrok ervan, toen hem werd voorgelezen, welk formulier hij hiervoor had onderteekend. „Ik vertrouw de menschen misschien teveel". Wanneer de D. bij hem aan huis kwamen, was dat altijd om rekeningen te betalen; zelfs Münzer betaalde zijn vleeschreke- ningen'bij hem in de huiskamer. Gevraagd naar zijn verdiensten antwoordde besch., dat hij nooit meer winst dan 30 pCt had ge maakt 1 Voor zijn zoon had hij een huis gekocht met de bedoeling, dat die niet meer naar het Oostfront zou teruggaan". Hij ging later toch weer. Mr Kuipers noemde besch, een N.S.B.-er met een papieren' lid maatschap. Om leveranties heeft hij nooit gevraagd. Besch. had door een achtjarig verblijf in Duitschland een pro-Duitschen in slag. Hij is echter een humaan en rechtvaardig nat. soc. geweest, die voor zijn leveranties, waarin wel iets afkeurenswaardigs zit, met een intcrnecring van bijna twee jaar al voldoende li gestraft. Uitspraak 14 Apr!! «ut,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1