et Parlement De Belgisch-Luxemburgsch- Nederlandsche tolunie. Robbekol Algem.Vergadering Prov. Zeeuwsche laatsteberichten. in de afgeloopen week. De ak^cerbouwproductie oogst 1946. Vergelijking met 1939. Verschillende tarieven worden niet onbelangrijk verhoogd. r (Van onzen parlementairen redacteur,) De Tweede Kamer heeft in de ten volgens de Ouderdoms- en In- afgeloopetv week heel wat belang- valldtteitswet. Dit was dus een rijk werk verzet. Daar was in de aanhaken aan de bestaande, op de eerste plaats het Indische debat, verzektrigsgedacbte gegronde dat eigenlijk geen Indisch debat wetgeving. Ja, zeide de Minister, was, doch zich bewoog op het ter- allemaal goed en wel, maar dan rein van de verhouding tusschen vallen de menschen, die nu geen regeenng en parlement. Een de- ouderdomsrente krijgen, er straks bat, dat ontegenzeggelijk vol drei- ook buiten. En bovendien, bij de ging was tegen de regeering. verzekeringsgedachte dient er ver- Want al werd de motie Schouten band te bestaan tusschen de be verworpen (met als aardige noot, taalde premie en de te ontvangen dat de heer Schouten zelf over uitkeering. Gaan we nu de uit zijn eigen motie niet kon mee- keering verhoogen, dan bestaat ten stemmen, omdat hij verzuimd had aanzien van de verhooging in feite de presentielijst te teekenen 1), de verzekeringsgedachte toch toch beeft de katholieke fractie- j niet. leider, prof. Komme, ondanks zijn tweede bezwaar was de merkbare opluchting over het aftrek van eigen inkomsten. Ook feit, dat het basis-accoord van Linggadjati eindelijk was ondertee kend, de regeering ondubbelzinnig en zonder eenige sfinx-achtigheid verteld, dat hij den gang van za- dit riekte naar een ondersteunings karakter. Bovendien vreesden velen, vooral de heeren Stapel kamp en Kikkert wezen hierop, dat de bedrijfspensioenfondsen in ken buiten het parlement oro be- hun ontwikkeling zouden worden treurde. belemmerd. Want dan zou de pre- Vervolgens was er het restant van de behandeling van de voor stellen tot bespoediging van de bijzondere rechtspleging, waarbij tegelijk meer rechtszekerheid voor de gedetineerden en veroordeelden werd vastgelegd. Veel is er ge sproken, dat mei het onderwerp in engeren zin niet te maken had. Duidelijk is echter wel gebleken, dat de rechtspleging en de zuive ring ons feitelijk boven het hoold is gegroeid. In het bijzonder kwam dit uit in de mededeeling van den minister van Justitie, dat niet" alle economische collabora teurs kunnen worden berecht. Er zijn er zooveel, dat alleen de erg- sten voor de groene tafel kunnen worden geroepen. Dit zijn in de eerste plaats zij, die wel bijzonder veel aan de bezetters hebben ver- dieüd; voorts zij, die achter de „béschermheeren" hebben aange- loopen om werk té krijgen en hun diensten aan te bieden en tenslotte zij, die in de uitvoering van opge legde werken aj te ijverig zijn geweest. Dan was er natuurlijk het gra tiebeleid. Veel wijzer zijn wij niet geworden. Ook nu deed de minis ter een beroep op zijn geweten, terwijl hij weigerde, de eigenlijke richtlijnen voor het gevoerde be leid te openbaren. Uit 'a ministers eigent mond (niet uit de Kamer) weten wij, dat in deze gevallen 's ministers geweten niet in het geding is ten aanzien van het op leggen van de doodstraf als zoo danig. In alle gevallen, is de be windsman overtuigd van de onaf hankelijkheid van de rechterlijke macht en van de juistheid van de door deze macht uitgesproken vonnissen. Het tweede groote wetsont werp, dat aan de orde kwam was de Noodvoorziening ouden van dagen. In de pers, zoowel' als in de gewisselde stukken was nogal eenige critiek geoefend op de wijze, waarop de minister zich deze voorziening had gedacht. Wij moeten eerlijk erkennen, dat de meesterlijke verdediging van de zen bezadigden bewindsman, Mi nister Drees er veel toe heeft bij gedragen, dat tenslotte de geheele Kamer, zonder hoofdelijke stem ming zich met het wetsontwerp vereenigde. De critiek was drieërlei. In de eerste plaats werd het verzeke ringselement gemist, waardoor het karakter van mie betaald worden voor een pen sioen, dat het rijk gedeeltelijk confiskeert. Nee, zei de minister, dalt is niet zoo. De practijk heeft bewezen, dat juist toen de plan nen voor deze ouden dag-voor ziening bekend waren geworden, voor verschilende bedrijfstakken, o.a. voor de landarbeiders, is ge vraagd om een bedrijfspensioen fondsvorming. Bovendien wordt alleen rekening gehouden met eigen inkomsten en niet met ove rige levensomstandigheden, zooals bij ondersteuning het geval is. Deze inkomsten worden slechts voor de helft afgetrokken, zoo dat iema'nd, die een bedrijf spen- sioen geniet (uiteraard tot een zeker maximum) toch altijd nog meer krijgt dan iemand, die geen eigen inkomsten heeft, In de derde plaats was er de klassenindeeling. Aanvankelijk had de Minister drie klassen voor gesteld, afhankelijk van het in wonertal der gemeente. Daarna had hij vijf klassen voorgesteld, terwijl het college van Rijksbe middelaars aangewezen werd, in overleg met de Stichting van den Arbeid, uit te maken, tot welke klasse een bepaalde gemeente zou komen te behooren. Allen, ook de Minister, waren het er over eens, dat in de huidige omstandigheden het kostenpeil in de steden niet zooveel verschilde van dat op het platte land. De heer Stapelkamp diende een amendement In, om toch weer terug te gaan op drie klassen. De Minister had hier tegen niet zoo heel veel bezwaar,^ doch stelde de zaak onmiddellijk" zuiver, toen hij opmerkte, dat het bier eigenlijk niet zoozeer ging om het aantal k'assen( dat felj niet ïejf uitgevonden bad, doch dat doodeenvoudig was aangepast bij hetgeen uit de maatschappij naar voren is gekomen; de collectieve arbeidscontracten kennen ook deze klassenindeeling) doch dat het ging om het verschil tusschen de uitkeeringen in de klassen onder ling. Een amendenment van den heer Steinmetz (K.V.P.), o.m. medeonderteekend door den heer Suurhoff (P. v. d. A.), dat deze verschillen verkleinde, werd dan ook door den minister overgeno men. De heer Stapelkamp voelde zich hierna niet meer geroepen, zijn amendement te handhaven. De Minister liet duidelijk uit komen, dat hij zich de toekom- stigé definitieve regeling denkt gebaseerd op de verzekeringsge dachte. Alle kamerleden, behalve de heer van Dis (S.G.P.) dach ten er zoo over, doch de heer Smeenk (A.R.) was blijkbaar bang, dat de werking van deze noodregeling de nog lang niet overal gebluschte liefde voor Staatspensioen zou aanwakkeren en stelde dan ook een amendement voor, strekkende om de duur der wet te beperken tot 2 in plaats van 3 jaren. Na bestrijding door den Minis ter had dit amendement geen kans. Er waren heel wat amendemen ten ingediend. Vooral de Commu nisten wilden veranderingen, die het rijk een behoorlijke duit meer zouden kosten. Minister Drees had hiertegen bezwaren. Namens zijn ambtgenoot van Financiën, die nevens hem had plaats genomen vertelde hij tusschen de bedrijven d!oor, dat het ontwerp der regee ring alleen in zijn financieele con sequenties te aanvaarden was, wanneer het ontwerp-belasting- herziening 1947, dat het volgende onderwerp van bespreking uit maakte, door de Kamer niet zoo zou worden veranderd, dat de be lastingopbrengst verminderen zou. Hetgeen de heer Schouten deed interrumpeeren, dat een dergelijke voorwaarde parlementair onjuist was. Dan had het ontwerp be lastingherziening het eerst moeten worden behandeld. Op deze wijze wordt immers de aanneming van een bepaald wetsontwerp als het ware gekocht door het aannemen van een vroeger ontwerp, dat door den dringenden nood niet kan worden afgewezen. invloed. Door het optreden van schot en schimmel moesten aau- zienlijke hoeveelheden graan voor menschelijke consumptie worden afgekeurd en bestemd voor vee voeder. Bij de hafidelsgewassen waren de opbrengsten van karwijzaad gunstig; alj bleven gemiddeld 22 procent boven die in 1939-1939, Dc overige hRndelsgewasscn ble ven 1223 procent onder het voor-oorlogsche gemiddelde per ha. met uitzondering van kool- zaad, dat 41 procent hieronder j (jranen bleef. Peulvruchten De opbrengsten aan hooi van de groenvoedergewassen bleven vrij aanzienlijk beneden het tien^aar- Iijksche gemiddelde van voor den De uitkomsten van de in De cember 1946 gehouden definitieve raming; van den oogst vertoonden over het algemeen een belangrij ke vooruitgang van de opbreng sten per ha in vergelijking met 194S. Een uitzondering vormen slechts veldboonen en lijnzaad, welke ge middeld een lagere opbrengst ga ven. Voor het meerendeel der ge wassen bleef de opbrengst per ha. beneden het tienjaarlijksche ge middelde van 19301939. Bij verschillende belangrijke ge wassen, zooals de granen en de fabrieksaardappelen, was het ver schil met het vooroorlogsche peil Staatsarmenzorg echter zeer gering in vergelijking werd geboren. Er was een voor- met den achteruitgang, welke de stel geweest van de Stichting van oogst 1945 ten opzichte van het den Arbeid, dat neerkwam op een genoemde tienjaarlijksche gemid- verhooging van de bestaande ren- delde vertoonde. CONFERENTIE TE zij gezamenlijk den maaltijd ge- MOSKOU. bruikten. Om 13.45 uur zijn zij Volgens een radiocommentator Per trein naar Zermatt vertrok- te Moskou zal op de volgendeken* Het vliegtuig, dat Prinses bijeenkosten van de ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou blijken, of de conferentie een suc ces of een mislukking wordt. Er z(jn reeds voorzichtig toespelin gen gemaakt, omtrent concessies, welke men wederzijds wil doen om een mogeljke mislukking van ds conferentie te voorkomen. DEMONSTRATIE TE HAMBURG. Hamhurgsche havenarbeiders hebben Maandagmorgen gepoogd voor het stadhuis een demonstra tie te houden, maar de poiltie heeft hen overreed om zich te verspreiden, voordat zij hun doel bereikt hadden. Naar verluidt waren de vakvereenigingen hier bij niet betrokken. OLIEVERF BESCHIKBAAR Het Rijksbureau voor chemi sche producten maakt bekend, dat .do rantsoenbonnen voor olie houdende verf, genummerd 01 t.m. 0 35.000 recht geven op het aankoopon van 10 kg. oliehouden de grondvorf, dekverf, blanko lak of in olio gomalon klourpasta, in totaal oon hoevoelkoid van 10 kg. por bon nlott o bovon gaand, De- zo bonnon hobbon eon goldlgholds- duur van tweo maandon ingaande 1 April 1847. HET PRINSELIJK GEZIN IN ZWITSERLAND. Van hot vliegveld van Chateau Nonf hebben H, TC. H. Prinses Juliana en Z. K, H. Prins Bem- hard mot Prinses Margriet zich naar Blon (Bitten) begeven, waar Juliana van Nederland naar Zwit serland heeft gebracht, heeft te gen 12.30 het vliegveld van Cha teau Neuf verlaten om naar Ne derland terug te keeren. SPANJE TOT KONINKRIJK UITGEROEPEN. Generaal Franco heeft volgens Radio Madrid gisterenavond aan gekondigd, dat Spanje tot konink rijk uitgeroepen zal worden. Franco zal Staatshoofd zijn en er zal een regentschapsraad worden ingesteld, aldus de radio. NOG EEN Ell Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlijst nog een bon voor èèn ei worden bekend gemaakt. De aflevering van dit derde „Paaschei" zal echter eeni- gen tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zoo, dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijdsgroepen nog deze week mag worden verwacht. In het algemeen is de kans, dat op den tweeden nog aan te wijzen bon voor Pasclicn geleverd wordt, niet groot. In 1945 bedroeg de gemiddelde opbrengst per ha. voor winter tarwe 64,6 procent van het gemid delde der jaren 19301939, doch in 1946 is dit percentage gestegen tot 99,4 procent. Voor zomertarwe waren deze percentages resp. 61,3 en 94,2; voor rogge 42,2 en 89,6; voor wintergerst 64,7 en 91,5; voor zomergerst 65.7 en 96,8 en voor haver 71,3 en 99,9 procent, De consumptie-aardappelen, sui kerbieten, mangelwortels en uien kwamen zelfs boven de gemiddel de opbrengsten van 19301939 uit met resp. 115,9, 101,6, 101 en 102,5 procent. Gelet op het feit, dat ook in 1946 nog gebrek bestond aan ver schillende soorten kunstmest en dat de grond tengevolge van de uitputting gedurende de oorlogs jaren eerder meer dan minder mest behoefde, kan de oogst over 1946 over het geheel genomen zeer gunstig worden genoemd. Wel moet er rekening mee wor den gehouden, dat de uitkomsten betrekking hebben op de totale opbrengst, ongeacht de kwaliteit. Als gevolg van de abnormale weersomstandigheden tijdens de oogstwerkzaamheden werd de kwaliteit der granen ongunstig be- FEUILLETON DE BILT ZEG Ti Nog kans op buien. Woorsverwachtlng, geldig tot Dinsdagavond! Wissolond bewolkt mét plaatse lijk rogen of rogonbulen, hier en daar met onwoersachtig karakter. Meest matig'" wind, overwegond tusschen Zuld-Wost en Zuid-Oost. Weinig verandering van tempe ratuur. oorlog, Opmerkelijk is echter, dat de hooiopbrengsten per ha. van kunstweiden hierop een gunstige uitzondering maakten en 14 pro cent boven het vooroorlogsche peil lagen. De opbrengst van hooi van blijvend grasland bleef daaren tegen 22 procent beneden dit ge middelde, Hieronder volgen eenige ver gelijkende opbrengstcijlers in tonnen 1939 1945 1.615.060 1.145.127 185.890 79.451 Handelsgew. 162.236 78.520 Knol-, bol- en wortel gewassen 7.883.338 10.217.611 LUIERS VOOR AANSTAANDE EN JONGE MOEDERS. Hst C.D.K. deolt medo, dat aanstaande en jonge moeders, dio tusschen 1 October 1940 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen voor 0 of 9 luiers, alsnog twee, resp. dón bon voor d r 1 o luiers zullen ontvangen, TRIBUNAAL TE TERNEUZEN. Zaterdag werd voor het Tri bunaal te Tcrneuzen de zaak be handeld tegen den voormaügen wnd, burgemeester van IJzcndijke Alphonius Cammaert, assurandeur, die werd beschuldigd van huipverleenlng aan den vijand. Deze zaak werd op 8 Maart j.i, De distributiedionBton zullen voor uitgesteld, Dit maal werden drie dit doel rantsoenbonnen „een rantsoen artikel AC" uitreiken, welke recht geven op drie luiers per bon, zonder dat textielpunten behoeven te worden afgestaan. De tijdstippen waarop deze bon nen kunnen worden afgehaald, zullen plaatselijk nader worden bekend gemaakt. In een persbijeenkomst heeft de hepr Paymans, hoofd van de afdeeling invoerrechten en accijn zen van het ministerie van Fi nanciën, lid van den administra tieven raad voor de douanerege lingen, een toelichting gegeven omtrent het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot goed keuring en uitvoering van de op 5 September 1944 te Londen tusschen de regeeringen van Ne derland, België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst. De heer Paijmans wees er op, dat de te Londen gesloten dou ane-overeenkomst, door de latere, volledige bevrijding van Neder land na België en Luxemburg, niet zoo spoedig in werking kon treden, als oorspronkelijk was ge hoopt. De omstandigheden immers, die zich na de algeheel© bevrij ding in de drie landen hadden voorgedaan (voornamelijk wat be treft toestand en ontwikkeling van de economische situatie) wa ren van dien aard, dat vooreerst een aanpassing aan de huidige toestanden noodzakelijk was). Deze douane-overeenkomst, al dus de heer Paymans, kan door de volksvertegenwoordigingen der betrokken landen slechts in zijn geheel zonder afwijkingen of amendementen worden aange nomen of worden verworpen. Bij aanvaarding van de douane-over eenkomst zullen de deelnemende landen naar buiten eenzelfde tarief- voor invoerrechten hebben. De afzonderlijke douane- grens der bij de overeen komst betrokken landen valt niet weg. Men blijft aan de grenzen de bestaande rege lingen handhaven. In het wederzijdsche verkeer echter vallen de douanerechten weg. Deze Douane-overeenkomst moet men niet verwarren met een tol unie. Bij een tolunie bestaat dou anegemeenschap, waarbij de dou- anegrens wegvalt. Er is dan ook geen sprake van, dat met de aan vaarding van de douane-overeen komst het geheele goederenverkeer tusschen de betrokken landen zou vrij komen, of dat de bestaande deviezenregelingen komen te ver vallen. Aan de reglementeeringen van goederen en deviezen in de drie landen wordt met deze over eenkomst niets veranderd. Indien de overeenkomst door de volksvertegenwoordigingen in Ne derland, België en Luxemburg wordt aangenomen, zal liet drie maanden later, volgende op de ratificatie, in werking treden. Sprekende over de beteekenis van de douane-overeenkomst, ver klaarde de heer Paijmans, dat deze van groote politieke en eco nomische draagwijdte is. Een nauw economisch samengaan tus schen de drie kleine Europeesche landen is in het belaug van de daarbij betrokken bevolkingen. Het einddoel, dat de drie regeeringen voor oogen staat, is de verwezenlijking van een economische unie, waardoor een onbelemmerd handels verkeer in deze landen kan plaats hebben. Mocht een economische unie niet tot stand komen, dan kan de douane-overeenkomst toch blijven bestaan. De toekomstige douane tarieven. Aan de hand van enkele voor beelden vertelde de heer Paijmans iets van de toekomstige douane tarieven. In principe zullen de grondstoffen voor noodzakelijke levensmiddelen, zooals granen, vet, visch en de gewone bakkers waren vrij zijn. Meel en bloem van granen, voor den oorlog vrij, zullen straks met 3 pCt worden belast. Voor cacaoboonen wordt hot tarief 10 pCt, tegen vroeger nihil. De grondstoffen zullen in het algemeen van douaneheffingen worden vrijgesteld. Dit geldt voor steenkolen, hout, rubber, ruwe textielvezels en ruwe aardolie. Halffabrikaten zullen in het al gemeen worden belast. IJzeren staven, draden en enkel gezaagd hout worden met 3 pCt belast, vroeger nihil, machines en werk tuigen, evenals voorheen met 6 pCt, Electrische apparaten komen I op 8 tot 12 pCt, tegen 6 pCt voorheen. Gereedschappen op 10 I pCt tegen 6 pCt. Het vervoer- materieel wordt verlaagd van 15 I tot 12 pCt, met uitzondering van auto's, die op 24 pCt zullen komen. Rijwielen en motorrijwielen worden met resp. 18 en 24 pCt belast, tegen 15 pCt voorheen. Kunstzijde komt op 10 pCt, vroe ger 3 pCt, verfstoffen op 8 pOt, voorheen nihil. Ongebrande koffie komt op f 36.20 per 100 k.g. tegen f 16.,voorheen. Thee blijft niet x 75.per 100 kg onveranderd. door TRIX MARLAND. 19.) Lucy stapte flink voort. Boef's nieuwe leeren riem in haar eene hand en een bood- schappentasch in de andere. Daar zat van allerlei in voor Oma'tje, dat zou ze stilletjes ergens neerzetten, zóó, dat Oma'tje het pas vond als ze weer weg was. Dat kon gemak, kelijk. Oma'tje zag soms niets, van wat er om haar heen ge beurde, vooral als ze oude her- injneringen aan het ophalen was. Dan was ze zoo diep in gedachten, dat ze zich onbe wust was van het heden en van haar omgeving. Boeiend kon ze dan vertellen, en nog meer dan van haar verhalen, genoot Lucy dan van de wis selende uitdrukkingen In haar gezicht en van haar oude, maar nog heldere, blauwe oogen. Le vende oogen had Oma'tje, Hoe konden de menschen toch den ken, dat ze 'kindsch aan 't wor den was? Ze hielden niet van haar, omdat ze haar niet kén den, dacht Lucy, eni ze leer den haar niet kennen, omdat ze vluchtig aan haar voorbij gingen, als aan één die afge daan heeft, een die overgeble ven is, per ongeluk, als het ware uit een tijd, die tot het verleden behoorde. Robbekol zat bij 't kleine venster, en toen ze het tuin- j hekje hoorde keek ze uit. „Oh", ze kwam snel overeind en hep naar de deur toe, welke ze wijd open zette. Ze be merkte niet, dat er een traan over haar rimpelige wang liep. Ze was blij. Die goeie Lucy om toch te komen en met Boefl „Koml maar gauw binineni'", riep ze. „Dag Oma'tje." „Dag m'n kind, kom gauw, en Boef; en wat ziet hij er prachtig uit Zoo glanzend." „Nat van den regen, Oma'tje." Boef sprong op eni wilde Robbekol likken. Maar Lucy hield z'n riem kort. „Neen", zei Oma'tje, „niet al leen van den regen, ik denk dat je hem borstelt.'" Lucy zocht Oma'tje's eenige vacante stoel op en zette haar tasch half cr achter. Boief snuffelde overal rond en vleide zich tenslotte neer met den kop op Robbekol's voeten. Lucy moest vertellen over Boef, en ze vertelde crak. Al lerlei kleine dingen die ze wist, dat Oma'tje interesseeren zou den. Dicky kwam naderbij ge snuffeld en legde zich, na Boef goed beroken te hebben, naast hem neer. Met een paar han dige vraagjes kreeg Lucy Rob bekol op haar praatstoel. Oude herinneringen, sommigen had Lucy al eerder gehoord, maar dat hinderde niet. Ze hep door de kamer, verschikte iets aan de gordijnen. Keek bij de schouw, en zette haar goede ga ven op onzichtbare plekjes neer. Ze had plezier. Wat zou Oma'tje straks zeggen. Blikjes en flesschen met inmaak en nieuwe wollen kousen had ze meegenomen en op ieder pakje stond „van Boef". Oma'tje ver telde, half naar 't venster ge keerd, half met haar rug naar Lucy. Ze was ér zóó in, dat ze niets bemerkte van wat haar gast deed. Lucy nam even zoo hier en daar wat stof af, wreef de tafel met een vochtigen doek en ging toen weer zit ten luisteren. Héél oude her inneringen leefden vandaag in Robbekol's oude hoofd achter haar helderblauwe oogen, Her inneringen momentopnamen, uit haar prille kinderjaren. Jaicy zag het voor zich, terwijl ze luisterde: de boerderij met de hoogo olmen, en het bréede Ijzeren hek, het grintpad met de oude, holle wilgen-boomen, waar Oma'tje als kind zo kon nog maar nauwelijks schrij ven in één speciale holle wilg, die een spleet had, als een brievenbus, brefje» stopte, dio ze getuigen verhoord, die verklaar den dat 'besch. zich door persoon lijk vorderen van huishoudelijke artikelen, paarden, wagens en werkkrachten, voor den bezetter bijzonder verdienstelijk had ge maakt. Bovendien controleerde hij, in gezelschap van een feld- webel, de tewcrkgestelden en noemde hij den naam van een landbouwer, die weigerde voor de Duitschers te rijden, tengevolge waarvan bij dien landbouwer een tweetal paarden werden wegge haald. Besch. bestreed de getui genverklaringen, doch het Tribu naal hechtte hieraan weinig waar de. De verdediger, Mr P. C. Adri- aanse, meende, dat zijn cliënt met 8 maanden interneering een vol doende correctie heeft ondergaan. Voorts stond nog terecht Cor nells Koster, voorheen lei der van de distributiekring Oost burg, ten aanzien van wien de ten laste legging als volgt luidde: symp. lidmaatschap N.S.B., om gang met N.S'.B.-directeur van het G.A.B. te Oostburg. Voorts Het tarief voor specerijen wordt 20 pCt tegen 10 pCt voorheen. De tabak zal voortaan met f 25.per 100 kg worden belast, tegen f 1.40 voorheen. De heer Paymans voegde hier met nadruk w JH aan toe, dat deze heffing in Ne- had K. nog getracht door middel derland niet veel invloed zal heb- Tan N.S.B.-functionnarissen en ben op den verkoopsprijs van door' het schrijven van een brief tabaksartikelen. Ook de handel aa^ den „beauftragte" zijn ont- zal geen enkel nadeel onder- E]agi a]s directeur van dén di^ri- vinden, aangezien de tabaksmarkt butiekring Qostburg ongedaan te kan blijven profiteeren van de i maken. entre-pots. De tabnliskwestie is voor België niet alleen een kwes tie van accijnzen, maar ook van economische- en politieke omstan digheden. België produceert on geveer 1/3 van het verbruik van tabaksartikelen in eigen land. Voor België zou het tarief eigen lijk f 62.moeten zijn per 100 k.g. Indien er geen invoerrechten voor tabak zouden worden ge- hoven, zou de tabakany verheid in België tot ondergang z\jn ge doemd. Besch. erkende de feiten en ver klaarde door dit z.i. onrechtvaar dig ontslag er toe gekomen te zijn symp. lid der N.S.B. te worden. Spoedig had hij ingezien, dat hij daarmee „fout" was, reden waar om hij het symp. lidmaatschap opzegde. Hierna heeft hij getracht zijn misstap goed te maken. Mr Roelofs, de verdediger, ver zocht geen verdere maatregelen op te leggen, daar zijn cliënt reeds gedurende 9 maanden geïnterneerd Is. PLANNEN VOOR DIT JAAR. EEN RING- RIJ DERI J-COM PETITIE? DISCUSSIE OVER HERBOUW VAN HOTELS. regeling van het bezoek der na bestaanden aan de graven der in Zeeland gesneuvelde geallieerden belast Mede op aandrang der vereeni- ging werd getracht tot stichting van een regionalen zender te ko men, hetgeen tot heden helaas nog niet is gelukt. Dat laatste is ook hét geval met het uitgeven van een provinciaal tijdschrift. Uit het financieel jaarverslag van den Vraarn. penningmeester bleek, dat er een batig saldo is van f 44Q3,30. De hierna gehouden bestuurs verkiezingen hadden het volgende resultaat: voor de afd. Terneuzen werd gekozen R. Minneboo; voor Domburg: Dr B. Vaandrager voor Zoutelande: IC. Labruyère; voor Vrouwenpolder: J. A. But; voor Haamstede: Jhr R. Roëll; voor Groede: P. M. Hoste: voor Oostkapelle: burgem. F, G. Sprenger en voor Sas van Gent: G. Bakker. Daar de afdeelingen Hulst, Veere, Cadzand en Scharendijke verzuimd hadden een tweetal op te maken, kon niet tot verkiezing worden overgegaan. De directeur van de Prov. Zeeuwsche V.V.V., dhr E. Smitt, heeft vervolgens nog diverse me- dedeelingen gedaan over de plan nen voor het loopende jaar. Op den tweede Pinksterdag zal jn de duinen bij Oostkapelle een motor wedstrijd worden gehouden; de Voor de eerste maal na 1940 kwam de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Middelburg bijeen. Deze vergadering, die druk was bezocht, stond onder presidium van den voorzitter, Mr J. Moo- lenburgh te Middelburg. Deze heette in zijn openingswoord speciaal welkom den heer E. Smit, die ibegin van het jaar tot provin ciaal directeiir der V.V.V. werd benoemd en die met groot enthou siasme aan het werk is gegaan. Een woord van hulde werd ge wijd aan de nagedachtenis van de overleden bestuursleden J. Ver- hage te Zoutelande en W. v. Hek ken te Vrouwenpolder. De voorz. riep op tot eendrachtige samen werking van allen, die zich bezig houden met het vreemdelingen verkeer in onze provincie. Hierna kreeg de secr., dhr G. Houtekamer uit Goes, het woord voor het uitbrengen van het jaar verslag. Hij kon mededeelen, dat de vereeniging er steeds in ge slaagd is een batig saldo te be houden, al bleef b.v. het voor 1944 toegezegde subsidie van de pro vincie achterwege. Het bestuur verleende zijn me dewerking aan de commissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om de V.V.V.'s als commercieele instellingen te doen functionnee- ren. Ook is medewerking verleend aan het comité, dat zich met de schreef aan personen uit haar verbeelding. „Ik denk, dat ik acht jaar was", zei ze, „en ik had één sprookjesboek en dat kende ik uit m'n hoofd en daarin stond van een fee en die fee lééfde als 't ware voor me en haar schreef ik dan briefjes. Wat ik haar schreef daar weet ik niets meer van, maar ik zie nog die oude wilg, hij had een gezicht, tenminste dat vond ik zoo, een vriendelijke oude man leek hij, en hij was tegelijk brievenbus en postbode in mijn verbeel ding. Ik stopte m'n briefjes in zij n gleuf en ik vroeg hem of hij ze verdér wilde bezorgen. „Ja, zeker", ruischte 't dan in z'n ritselende, smalle, grijs groene blaadjes. Vreemd hè? Heb jij ook wel eens zulke kin derfantasieën gehad, Lucy?" „Wel eens", zei Lucy, „maar niet zooals U, U bent zelf eigenlijk een sprookjesfiguur, Uw huisje, Uw tuin, alles bij elkaar, en ik denk, dat U heel mooie sprookjes zoudt kunnen schrijven. U bént Sprookjcs-Oma'tje.'" Robbekol glimlachte stil voor zich heen, Lucy keek naar de klak, maar ze stond stil. Toen keek ze op haar polshorloge. ,,'k Zal haar even op gang brengen voor U, hè?" vroeg ze en deed het meteen. „En dan moet ik weg", ging ze ver der, „want we krijgen een logé, een. tante van Floris. Ik houd niet van haar, Oma'tje, ze is zoo nuchter en zakelijk,' pre cies Uw tegengestelde. Ze is één en, al practische handels geest en ze heeft aandeelen in Floris zijn zaaik. Ze is vreese- lijk rijk Oma'tje en daarom moet ik juist een beetje bij zonder mijn best doen om haar goed te ontvangen. Naar hè? Maar niets aan te doen." Ze schudde haar hoofd. „Je hebt van die menschen, die hun geld oppotten, zonder aan anderen te denken, en zoo is zij' ook", vertelde Liicy verder. Robbekol zweeg. Ze dacht aan haar schat in de kleeren- kist. Was dat zoo wel goed? „Ik wilde", zei Lucy, „dat U bij me kwam logeeren, of neen, heelemaal wonen, maar dk weet niet of Floris dat goed zou vinden, en ook niet, of U geen heimwee naar Uw eigen huisje en Uw tuin zou krijgen." „Maar kind", antwoordde Robbekol, „zooiets zou toch immers niet kunnen? Ik hoor niet bij jullie. Ik ben veel te oud. Je moet jonge menschen om je heen hebben. Vind je niet?" I (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2