Onhoudbare toestand in Indië. Robbekol Stakingen en demonstraties in het Ruhrgebied.. van de prijzen. Het geheim proces tegen Niemöller. Schrijfwijze Nederlandsche taal. Armoede, honger, pest en opstand. Geen boekencensuur. Door politieke agitators georganiseerd? GEMEENTERADEN Het herstel vordert lang zaam. De economisohe situatie nog miserabel. Do enkele maanden geleden ge vormde Prljzencommiasiea aijn Donderdag te Utrecht in lande-1 lijlce vergadering bijeengekomen. Prot. G. Brouwers heeft in deze vergadering gesproken over de j huidige situatie. Afneming van de goederen- schaarschte is op korten termijn niet te verwachten. Het herstel vordert langzaam, het gevaar voor inflatie is gelukkig afgewend. Het proces van prijsstijging is in het midden van het vorige jaar ge staakt. Het peil der kosten voor levensonderhoud heeft geen wij ziging meer ondergaan sinds Au gustus van het vorige jaar. De bereikte stabilisatie dient ge handhaafd en zoo mogelijk moet prijsverlaging sterk worden ge stimuleerd. Maar, aldus Prof. Brou wers, de algemeene economi sche situatie in ons land is nog miserabel en de produc tie blijft nog ver achter bij de behoefte. Wij dienen dus geruimen tijd rekening te houden met de schaarschte. Spr, gelooft, dat we nog wel twee jaar noodig zullen hebben voor wij van een redelijke voorziening kunnen spreken. De politiek van prijsbeheersdhing moet dus, ondanks critiek en ver wijten, met kracht worden voort gezet, De schaarschte van gewo ne gebruiksgoederen is nog van dien aard, dat van na ture geen prijsdaling te ver wachten is. Dit kan alleen bij overvloed. Wij moeten ons ernstig bezorgd maken over verdere stijging van de prij zen hier te lande, niet in de laatste plaats omdat zich nog geen prijsdaling op de grond- stoffenmarkt heeft voor gedaan. De zwarte handel js op den achtergrond gedrongen en vormt geen gevaar meer. Door verbete ring van de prijzenvoorscbriften (utility-systeem) moeten we er naar streven het aantal overtre dingen tot de kleinste proporties terug te brengen. DE OPENING DER HAZENJACHT. Dezer dagen vergaderden de West-Brabantsche jagers te Oudenbosch over de opening en sluiting der hazenjacht. Het doel van de bijeenkomst was een over zicht te krijgen van de» sterk wis selenden hazenstand in Noord- Brabant. Men was de meening toegedaan dat een regionale regeling niet was aan te bevelen, Vrijwel alge meen was men van oordeel, dat de wettelijk geregelde jachtschappen den wildstand in Brabant uog in stand kunnen houden. Besloten werdi een verzoek in te dienen de jacht op hazen dit jaar te openen begin October en de sluiting te bepalen op December. Burgemeester verdacht van graansmokkelen. De burgeemester va» Baarle- Hertog is Vrijdag gearresteerd, toen hij in zijn auto voor het ge rechtsgebouw te Breda wachtte op zijn broer, die zich wegens over treding van het deviezenbeslu.it moest verantwoorden. Bij de behandeling van zijn zaak, sprak deze zijn mond voor bij, waardoor bleek, dat hij zoo wel als de burgemeester betrok ken was bij een graansmokkcj af faire. Beide broers zijn nu overge bracht naar Raamsdonkvcer, waar de zaak, waarbij zeer vele perso nen uit Brabant betrokken zouden zijn, verder wordt uitgezocht. Benzine in da kachel. De 21-jarige militair de Beyen Jlit Bolnes, gelegerd in het kamp Prinsenbosch te üilzo Rijen, ge bruikte benzine bij het aanmaken van een kachel. Hij vatte daarbij gelf vlam, liep naar buiten, en was dientengevolge spoedig een brandende fakkel gelijk. Met brandwonden overdekt Js het slachtoffer naar het zieken huis in Tilburgovergebracht en kort daarna aan de bekomen ver wondingen overleden. omstandigheden wordt Wy« sjinski's verklaring een van de belangrijkste, die tot nog toe te Moskou zijn afgelegd, hoe wel beheer van het Ruhrgebied door de vier mogendheden niet de eenige voorwaarde der Sow- jet.Unie voor een algemeene economische fusie der zones is. In dit yerband verdient ook de aandacht het volgende be richt „De leider van de Duitsche sociaal-democratische partij, dr Schumacher, heeft verklaard, dat hij dagelijks" met de S.P.D. in het Ruhrgebied in verbinding staat. Schumacher zeide, dat de vakverbonden de demon stranten geheel in de hand hebben. De demonstraties heb ben een ordelijk verloop, hoewel bepaalde politieke stroomingen er munt uit trachten te slaan. Schumacher achtte liet een groote overschatting van de macht der communisten in het Ruhrgebied, indien men achter de demonstraties hun invoed zoekt" Hieruit blijkt dus in elk ge val, dat we hier maar niet te doen hebben met een spontane actie, maar dat de oproerige beweging van bovenaf geleid wordt. En dat hier communistische invloeden werken- is toch ook wel duidelijk. Of hebben de so ciaal-democraten er belang bij op deze wijze te spelen in de kaart van Moskou? Eert viool uit seringenhout. Een oude Poolsche mijnwerker van 71 jaar Michel Madzak, heeft na zes maanden arbeid een viool van seringenhout gemaakt. Met een mes als eenig werktuig sneed hij 160Q kleine stukjes hout af, ter dikte van 1 millimeter. De mijnwerker heeft deze viool met paarlemoer ingelegd. Een hooge Britsche functionnaris te Dusseldorf heeft verklaard, dat de stakingen en demonstraties in het Ruhrgebied door politieke agitators worden georgani seerd om op de conferentie te Moskou invloed uit te oefenen. De woordvoerder gaf toe, dat de onlusten niet zonder de voedselcrisis hadden kunnen ontstaan, en hij verklaarde voorts, dat er achter de troebe len in geen geval nazi-invloe den zitten. Een correspondent van Reu ter te Londen meldt onder meer het volgende: De woelige demonstraties te Drisscldori vallen samen met de eerste verklaring van Mos- kou dat de Sovjet-Russiischfe regeering een beheer van de vier mogendheden over het Ruhrgebied eenonmisbare voorwaarde acht voor de eco nomische eenheid van Duitsch- land. Deze coïncidentie zal, naar te verwachten is, de conferen tie te Moskou een stoot geven. De openbare orde in Duitsch- land kan niet gehandhaafd blij ven, wanneer de groote vier steeds maar niet tot besluiten FEUILLETON door TRIX MARLANp. 18): -o- „En Oma'tje. Wat yihdt U ervan?" vroeg Lucy. Ze zat Werkelijk in spanning, wat Oma'tje hierop zou antwoor den. Robbekol aaia haar tok Uit Lucy's handen. „Stout meisje", zei ze, „dat moet ik toch zelf doen?" „Hij fa lekker juist klaar", zei Lucy. „Maar Oma'tje, wat zegt U van mijn Bocvenplan?" „Neen", zei Robbekol beslist, en Lucy's sensitieve gezicht be trok een beetje. „Ik wil Boef niet verleoopen", zei Robbekol. „Maar ilk wil hem jou wèl geven." „Ja, maar", zei Lucy, „ik wil hem graag ikoopen hoor, hij is veel waard en we zouden toch een hond nemen. Of ik U dat nu betaal ol een ander? vleide ze. „Neon", zei Robbekol, t Je mag hem zóó hebben, uit lief de cn je helpt me er dan toch al mee". Lucy maakte ceni klein, stil afspraakje met zichzelf. Toen zei zo: „Goed Oma'tje, afge sproken, en ik neem hem nu dadelijk mee, want hij mag V niet wéér omver gooien." kunnen komen. Voer het eerst sinds het einde van den oorlog heeft een Duit sche menigte geweld gebruikt tegen de Britsche bezettings troepen. Heden heeft Wysjinski ook aan de coördinatiecommis sie van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken ver klaard, dat het einde yaig uit sluitend Britsch beheer van het Ruhrgebied een absolute voor waarde is voor de economische eenheid, die meer dan iets an ders zou bijdragen tot de ver betering der voedselsituatie in de westelijke zone's van Duitschland, De demonstranten worden officieel gesteund door de vak verenigingen en het is lang niet onmogelijk, aldus Reuter's correspondent, dat men hun actie op dit tijdstip heeft inge zet om het verloop der bespre kingen te Moskou te bespoedi gen en te beïnvloeden. Ln deze Een onlangs ontdekt geheim ar chief van Alfred Rosenberg, den nazi-„filosoof", die verleden jaar te Neurenberg werd opgehangen, bevat onder meer het eenige ver slag, voor zoover bekend is, van het in Februari 1938 gehouden ge heim proces tegen Ds Niemöller, aanvankelijk duikbootkapitein, la ter Lutheraansch predikant. Nie möller werd beschuldigd van ver raderlijken aanval tegen de kerk. Volgens Prof. Kempner, plaats vervangend Ameri'kaansch aan klagen te Frankfort, blijkt uit dit archief, dat het Duitsche mini sterie van propaganda het plan had Ds Niemöller te vermoorden. Tijdens een rustpoos in de gc- rechtshandeling kregen de twee waarnemers, die Göbbels en Ro senberg hadden gezonden, name lijk ruzie. Göbbels vertegenwoordiger ver klaarde, dat het ministerie van propaganda oorspronkelijk het plan had Ds Niemöller uit den weg te ruimen, maar om de een of andere rede hiervan had af gezien. Rosenberg's vertegen woordiger antwoordde, dat het vermoorden van Niemöller een nog slechtere propaganda zou ge weest zijn dan het proces. Tijdens dit proces zou Niemöl ler verklaard hebben, dat hij nooit da politiek van de republiek van Weimar had ondersteund. Vol gens Rosenberg's vertegenwoor diger had Niemöller zelf ver klaard, dat hij altijd bij de ver kiezingen op de partij der nazi's had gestemd, hoewel hij geen Hd was. Onmiddellijk na de vrijspraak werd Niemöller door de gestapo gearresteerd en naar het concen tratiekamp te Oraniënburg ge bracht en later naar Buchenwald, waar hij tenslotte door de Ameri kanen werd bevrijd. De verbuigings-n. De ministerraad heeft besloten, dat in alle stukken, welke van de regeering, de afzonderlijke depar tementen of van andere rijksin stanties uitgaan, de verbuigings-n, welke in de wet op de nieuwe spelling facultatief is gesteld, niet zal worden gebruikt. Ten aanzien van de scholen heeft de minister van Onderwijs nog geen beslissing genomen. Admiraal Jean Delaborde, de 69-jarige voormalige bevelhebber van de Fransche vloot te Toulon, Is door het hooger gerechtshof te Versailles wegens staatsgevaar lijke handelingen en het vernieti gen van Fransche schepen ter dood veroordeeld, hetisch hun misdadige politiek niet loslaten. Hier is maar één middel, dat baat kan geven: het herstel van erdc en rust, Ontzaglijk zwaar is daarom de verantwoordelijkheid van de re geering, die, al spelende met de revolutie, Indië naar den onder gang voert, -i Een baai in de buurt van Rlo de Janeiro heeft op een schip met ongeveer 250 passagiers een ont ploffing plaats gevonden. Er zou den 100 gewonden zijn, v. Naar verluidt Is professor Abdoel Bari, voorzitter van het bestuur der Congrespartij In de provincie Bihar in de buurt van Patna overvallen eti gedood. Uit een brief yan pen Indischen stertgun of mitrailleur, maar correspondents |van het economische wapen. De ontwikkeling der In dische tragedie is thans op een punt genaderd, waarbij men zonder overdrijving van een noodtoestand kan spre ken. In het binnenland grij pen pest, honger en armoede met steeds sneller vaart om zich heen. In Noord-Suma- tra is het dezer dagen zelfs reeds tot een volks-opstand tegen de republikeinsche lei ders gekomen, In de bezette gebieden wordt hef leven niet minder onhoudbaar. Honderdduizenden leven in bele gerde vestes, binnen de demarka- tielijn, waar het nog voortdurend tot kleine militaire incidenten komt. Maar dat is het ergste niet: het ergste is de volledige econo mische blokkade, die de republiek systematisch en opzettelijk tegen de bezette steden en arsenalen be gonnen is. Er komt geen groente meer uit 't binnenland, geen rijst, geen vleesch of visch. Voor de Nederlanders, dia onder een ge regeld distributiesysteem vallen, dreigt niet direct hongersnood. Maar binnen het bezette gebied leven ook honderdduizenden Chi- neezen en Indonesiërs, die uit vrees voor de terreur de bescher ming onzer troepen hebben ge zocht. Het is volslagen onmoge lijk deze van alles berooide men- schen van voedsel en andere di recte levensbehoeften te voorzien. Ze zijn gedoemd te kiezen tus- schen den hongerdood of afge- slacht te worden door hun ras- genooten, wanneer ze weer over de demarkatielijn terug gaan. De republikeinen gaan in- tusschen voort in het arse naal rond de steden de te velde staande oogst te ver woesten, overstroomingen te veroorzaken en onderne- mingsschuren in brand te steken. De nieuwe oorlog, sinds het jongste bevel van „staakt het vuren" ontbrand, is geen oorlog meer van En het wordt met zulk een ge raffineerdheid toegepast, dat de situatie in de bezette gebieden een benauwend karakter aanneemt. Batavia heeft op het oogenblik dat ik schrijf nog slechts voor een maand rijst. Medan en andere plaatsen zijn er niet beter aan toe. Een stukje vleesch kost f 24 per kg. maar meestal kan men het niet krijgen. In dit land van de koffie betalen wij voor dit pro duct f 12 per kg. Groenten zijn er practisch niet. Visch spora disch. Klappers, die vroeger een paar luttele centen kostten, zijn peperduur. Voor de Europeanen met la gere salarissen is het leven uiterst moeilijk. Vraag dus niet hoe de honderdduizenden Indonesiërs er voor staan, waarvan nog velen te ziek en te zwak zijn om te wer ken. Want van degenen, die uit 't binnenland naar ons gebied zijn gevlucht blijkt een zeer groot per centage aan malaria te lijden, ve len hebben tuberculose, bijna allen schurft. Er komt veel fyphus voor. Dit alles wordt in Medan nog eens bijzonderlijk bevorderd door het feit, dat de republikeinen de waterleiding hebben verwoest. Medan leeft al sinds December op put- en rivierwater. Hout om het water te koken is moeilijk te krijgen en zeer kostbaar. Straks komt de heete tijd en vallen de putten droog.... De schrijver van dezen brief, trok uit dit alles de conclusie, dat het noadi was Linggadjati zoo spoedig mogelijk te teekenen. Natuurlijk is dit een vergissing. Want de republikeinen, die 100 pCt Merkeda eischen, zullen Toen Lucy vnegging. kostte het Robbekol moeite om van haar grooten ruigen, zwarten lieveling te scheiden. Ze strom pelde mee npnr het hek en keek hen beiden oog lang na, Lucy met haar fleurige, ge bloemde jurkje em grooten stroohoed, en aan een rafelig touw naast haar Boef. Bij de bocht in den weg keken bei den nog om, Boef ook, zag Robbekol, en ze wuifde en toen, keek ze hen na, nog heel lang, hoewel ze niets ineer kon zien, achter de wegkrom- ming. Ze verbeelde zich, dat ze beider voetstappen nog hoorde, ze stelde zich voor waar ze nu waren en wat Lucy tegen Boef zou zeggen en hoe Boef dan paar haar op zou kijken. Heel stil stond ze zoo bij haar hek en toen, met een zucht maakte zo zich uit haar droo- mcrijcit los, hecscli even aan haar afzakkende kousen en hinkte op haar wijde, afgeJ trapte muilen terug naar haar bank onder do nppclboomen. Dicky lag op haar pas-gestop- ten sok te kuiven. Zijn apeel- sche sterke tanden beten er in als in een rat. Misschien dacht hij wel dat het een rat was, peinsde Robbekol. Hij gromde een beetje toen ze hem zijn jacht bult afnam. „Je bent stout, Dicky, wan neer wordt je eens een ver standige hond? En wéér heb je gezeten, je zit vol klitten." Robbekol probeerde de klit ten uit zijn gladde zwarte vel ,te plukken, maar het lukte niet en ze gaf het op. „Ik kan jullie niet meer aan", zei ze. Even keek ze nog 'hoe haar geitje het maakteeen blij ge blaat begroette haar daaia Ze gaf het een frisch plekje op het groote grasveld. Dartel liep het in een kring om de pin heen, en toen ze wegging rekte het zoover het touw maar reiken wilde, om 'haar na te loopen. Met haar natten, af gekloven sok in de hand ging Robbekol haar donker huisje in. Eenzaam en somber deed het haar aan. Maar daar ver zette zij zich tegen Ze begon den avondmaaltijd; klaar tema ken, Voor donker wilde ze alles aan kant hebben. Ze was bang geworden cm 's avonds een ceti kaars te laten bran den. Ze viel tegenwoordig zoo maar in slaap. Soms zelfs mid den onder haar bezigheden. En Vrat kon er dan gebcurcrt) Lucy was met Boef thuis ge komen. „Weet je, Boef", zei ze, „ik geef jo eerst een lek ker frisch bad, wat dacht je daarvan?" Boef stond over dreven, amechtig cn snel te hij gen, alsof hij zeggen wilde dat het hem véél te warm wSs. Lucy bond hem vast op het straatje voor de garage. Boef keek opmerkzaam toe, naar al- Bij de Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt de laatste hand gelegd, aan het plm. 20.000 ton metende passagiersschip „Willem Ruys" 'genoemd naar den door de Duitschers gefusilleerden direc teur van den Rotterdamschen Lloyd. Dit is het grootste schip, dat ooit van stapel liep van de Mij. „De Schelde". les wat ze deed. Even jankte hij toen ze in de garage ver dween en toen ze met een overall aan terug kwam, snuf felde hij aandachtig. Allerlei vreemde en nieuwe luchtjes ,za- teji daaraan. Tooverde zijn sensitieve hondenneus hem de gestalte van Floris voor oogen? Lucy nam den slang waarmee Floris de auto af- spoot, zette de kraan open, nam Boef bij zijn ouden hals band en gaf hem een flinke douche. Hij spartelde eerst wat tegen. Toen probeerde hij het water te drinken. Lucy zette de „douche" af en zeepte hem flink in. Hij vond het nu niets erg meer. „Zoo nu wordt je een witte schuimhond", zei Lucy, Boef vond alles best. 't Was lekker frisch, Hij pro beerde een dikke schuimklod- der, die langs zijn poot omlaag gleed, op te likken. Neen, lek ker was dat witte goedje niet, vond hij, „Zoo", zei Lucy te vreden, „nu ben je lekker af gerost. Nu de kraan maar weer open hè?" Geduldig stond Boef to wachten. Lucy spoelde alle zeepsop van hem af, en roste hem toen lekker met Oen ouden ruigen handdoek af. „Zoo, m'n jongeh, klaar. Lekker frisch?" Boef schudde zich. „Ja", ging Lucy nadenkend verder, „nu moet ie in de schuur, anders loop je meteen naar Oma'tje terug, en dat mag niet. 't Is wel jammer voor je, maar er zit niet anders op." Ze bracht Boef naar de schuur en bond hem daar vast. Hij zong een droevig jank- liedje, toen hij bemerkte, dat ze hem alleen ging laten. „Ik zal Floris vragen, of Boef een kennel mag hebben", dacht Lucy, „een hok met een; hek er omheen. Altijd los loopen kan niet, en dan heeft hij toch wat beweging. Eeni hond aan een ketting vond ze zooiets vreeselijks. Floris zou het wel goed vinden. Alles wat haar plezier deed, en haar gezellig heid bezorgde vond hij immers goed." Een week later wandelde Lucy met Boef naar Oma'tje. Een druilerige dag was het. Als een dicht, stil' gordijn zeeg de regen neer den geheelen dag, eindeloos. Alles zag triest, alles voelde klam. Diepe plas sen stemden in do paden. De boomen dropen, het rikketikte op Lucy's regenkapje. Maar helder en frisch zag ho.t groen er uit. Het boscli leek ver jongd cn wasemde frisschc geuren uit. Lucy genoot, on- damlcB den regen. Ze was blij, dat zo toch maar gegaan was. Wat zou Oma'tje nu eenzaam zijn. Opgesloten ln huis, door den regen. En hoo zou 't met haar heup zijn? (Wordt vervolgd,) 's-HEER ARENDSKERKE. Met algem. stemmen werd be sloten aan den Tuinbouwwinter- cursus te 's-Heer Arendskerke 'n subsidie toe te kennen van f50 per Jaar, |Z,h.s. werd besloten f 0.02 per Inwoner beschikbaar te 1 stellen voor de kosten van de j door Ged St. gevormde commls- sie voor de bestudoertag van hpt Ziekenhuisvraagstuk op Zuid,- en Noord-Beveland, In behandeling kwam voorts de aanvraag om medewerking tot herstel van oorlogsschade aan de 'toiletten van de Herv. School te 's-H, H,kinderen. Met alg. st, werd deze mede werking toegezegd. Het voorschot op de vergoeding ex. art. 101 L.O. wet 1920 voor de bijzondere scholen werd als volgt vastgesteld: Herv, school 'a-Heer Hendriks kinderen f674,15; R,K. school te Lewedorp f 1993-35; Chr, school te Lewedorp f 1498,65; Ghr. school te Nleuwdorp f 2686,90, Van dhr O. Brand te 's-Hee- renhoek werd aangekocht een perceel bouwgrond te Lewedorp voor den bouw van een aantal arbeiderswoningen. Op voorstel van B, en W. werd besloten de Havenweg te Nleuw dorp te verbeteren en aan de provincie t.z.t. een subsidie te vragen. De begrootingen van de belde Armbesturen werden goedgekeurd Aan de orde kwam de benoe ming van een gemeentewerkman te Nleuwdorp, Op de alphabetisch gestelde aanbeveling waren ge plaatst: J. Moerman, J, v. d. Plasse en N. Schoolmeester, Na 2 vrije stemmingen en een her stemming tusschen laatstgenoem den, werd na loting J. V. d. Plasse benoemd verklaard. Dhr op 't Hof wees op den slechten toestand van den lijkwa gen te Nieuwdorp, De voorz. ant woordde, dat dit reeds de aan dacht van B, en W, heeft. Tevens zal onder oogen worden gezien de wenschelijkheid om een lijkauto aan te schaffen. Eveneens zal door B. en W. onderzocht worden of het niet voordeeliger is een vrachtauto aan te schaffen. Dhr Meijaard vroeg naar de monumenten voor oorlogs slachtoffers. De voorz. zeide, dat de opdrachten aan beeldhouwer en steenhouwer zijn verstrekt. De voorz. deed enkele mededee- lingen over den slechten toestand van den toren te 's-H. H.kinde- ren. Deze heeft erg geleden van de vorst. Door monumentenzorg wordt thans een kostenberekening gemaakt voor het herstel met als dige verbeteringen aan te brengen doel zoo spoedig mogelijk de noo- De kosten zullen wel hoog komen maar de voorz. zou het zeer jam mer vinden als de toren weg moest. ELLEWOUTSDIJK. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen onder voorzit terschap van den burgemeester. Ingekomen was een schrijven van de gemeente Kapelle voor het in stand houden van de stations in Zeeland. Besloten werd hieraan adheasie te betuigen. Eveneens werd adhaesie betuigd op het raadsbesluit van Krabben- dijke tot opheffing van den D.O.B. te Goes. Op een verzoek van de V.V.V. tot toekenning yan een jaarlijk- sche subsidie werd afwijzend be schikt. Het aanleggen van een sportter rein werd nog aangehouden, daar voor het graafwerk momenteel geen werkkrachten beschikbaar zijn en nog nader overleg met het waterschap moet worden ge pleegd. Bij de behandeling van het her bouwplan van de gemeente werd door Ir. 't Hooft een uitvoerige toelichting gegeven, waarna het plan onveranderd werd vastge steld. Met 4 tegen 3 stemmen werd be sloten het klassenstelsel op de 'be graafplaats te handhaven. Bij wijziging van de verorde ning werden de leges ventvergun ningen gebracht op 30 ct per ver gunning. Vervolgens werd dé gemeente rekening 1945 aangeboden. Daarna werden de rekeningen 1944 en 1945 van het B.A., als mede de bcgrooting voor 1947 van deze instelling goedgekeurd. Na bespreking werd besloten tot den bouw van 6 Woningwet woningen over tc gaan cn deze te bouwen aan de Havenstraat-Brte straat. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de plannen voor den schoolbouw zijn goedgekeurd, zoodat binnenkort de aanbesteding hiervan kan plaats vinden. Bij de rondvraag werd door dhr Oele geïnformeerd naar don we deropbouw van de haven en door dhr Paulusse naar de sloopwerk zaamheden van den toren. Nadat enkele huisvestingsproblemen tor sprake waren gebracht, werd do vergadering gesloten. SEROOSKERKE (W.) Dinsdagnamiddag kwam de gemeenteraad in voltallige ver gadering bijeen. De Lager Onderwijswet eischt, dat in elke gemeente een openbare school aanwezig is, tenzij de Kroon van deze verplichting ontheffing verleent. Waar niet is gebleken, dat ouders van leerplchtige kinde ren openbaar lager onderwijs verlangen, werd besloten aan de Kroon te .verzoeken toe te staan, dat in deze gemeente geen openbare lagere school wordt au stand gehouden. B. en W. hebben zich verstaan met Ged, Staten omtrent de electricitcitsvoorziening in de onrendabele gebieden. Dezen hebben, na overleg met het da- g' lijlksch bestuur van de F. Z. E M., medegedeeld, geen be zwaren te hebben, indien de gemeente de helft van liet ga rantietekort voor haar reke ning zou nemen, terwijl de an dere helft dan zou worden be streden uit het Fonds voor on rendabele gebieden. Voor reke ning van de gemeente komt gedurende 15 jaren een bedrag van 308,25 per jaar. De voorzitter wees er op, dat, indien de Raad besluit tot het verkenen van een bijdrage in het garantictekort, dit te vens consequenties met zich brengt voor om. den Vrouwcn- polderschen weg en den Rijke buurtweg. Omtrent dit laatste project is door den .technisclien dienst der P.Z.E.M;. medege deeld, dat eventueele electrifica- tie zal moeten wachten op den bouw van een nieuw schakel huis in die buurt Het speet dhr Janse, dat de Vrouwenpoldexsche weg nog niet geholpen kan worden. De voorzitter zeide, dat dit uitslui tend om technische 'redenen nog niet uitvoerbaar is, waarna de raad het voorstel goedkeurde. Op verzoek van het Bestuur der Vereenigng voor Gerefor meerd Lager Onderwijs zal een voorschot worden verleend tot een bedrag van f 1444, betaal baar in 4 termijnen. Door dhr C. Broerse is een plan opgesteld voor herbeplan ting van de dorpskern, 't welk door den Raad werd goedge keurd. In verband met een techni sche herzening in de cumulatie aftrek werd de pensioens grondslag van den secretaris opnieuw vastgesteld. Van het bestuur der vereen!-' ging voor Chr. Volksonderwijs is ingekomen een verzoek om medewerking bij het verande ren van de sanitaire inrichting der school. Daar door G. S. nog geen machtiging is ver leend tot het doen van de ver- eischte uitgaven ad f 2061, werd besloten dit punt van de agenda af te voeren. Aan de P.Z.E.M. zal worden Cgrzocht in de te leggen on- dergrondsche laagspanuliagska- bels over een lengte van 450 M. straatverlichtingsaders aan te brengen. Voorgesteld werd in verband met de volkstelling in plaats van de bestaande nummering in wijken een nummering in starten en wegen in te voeren. Dhr Kesteloo wees er op, dat de kosten hiervan nu iets hoo ger zijn maar in de toëkomst beduidend lager. Deze nieuwe huisnummering zal per 1 Mei ingaan. Besloten werd voorts tot het aanschaffen van duide lijke nuinmerplaatjes en straat naambordjes. De gemeenteb'e- grooting voor den dienst 1946 werd daarna gewijzigd. De voorzitter deelde mede, Naar aanleiding van door den heer Cramer gestelde vragen, in verband- met door „Elzeviers Weekblad" gesignaleerde boeken censuur heeft de minister van On derwijs, K. en W. o.m. het vol gende geantwoord: Een uitgever is niet verplicht Om bij een aanvraag om een pa piertoewijzing voor 't uitgeven van een boek het manuscript over te leggen aan het bureau hoekzaken van; liet departement van Onder wijs, W. en W. De aantijging ais zou de minister censuur uitoefe nen, is derhalve onwaar. Verder zegt de minister het ge heel en van harte eens te zijn met d(0 opvatting van den heer Cra mer: „dat ons land er niet door wordt geschaad, indien de ver schijning van „minder belangrijke boeken" tot betere tijden wordt uitgesteld, doch dat gezien liet schromelijk tekort aan leerboeken hier te lande cn in de Overzce- sche Geblcdsdeclcn, het Neder landsche volk er mede zal zijn gebaat, indien het voor dergelijke „minder belangrijke" publicaties gevraagde papier wordt gebruikt voor school-, leer- en studie boeken.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2