De toestand in Neder!.-Indië. Onze voorziening met huisbrand Tandarts Van der lleen Prof. Posthnma en Prof. Verzijl in Nederland teruggekeerd. Voedselnood in Ouitscliland. Vastgestelde) prijzen PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het politieke straf recht. De in Australië ver miste Dakota gevnoden. akkerbouw producten. Was een snellere bevoor rading niet mogelijk? schep «StgarriK t,w. anti -1e Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- str. 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 108; Middelburg, Kou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen, Vlooswljk- straat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD op- en ondorqang Zon en Maan. van 2e JAARGANG No. 607 Abonnementsprijs 13.30 per kwarteal Advertentieprijs 12' '3 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Maandag 31 Maart 1947 Directer JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F. E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen «ft Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Zondag. Zon op 6.22 u., on der 19.08 u. Maan op 11.08 u., onder 3.51 u. Hoog water to Vlissingen Dinsdag 1 April: 10.39 u, 1.68 m., 23.13 u, 1.61 m, Twee maanden na hun vertrek naar Batavia rijn gistermiddag Prof. S. Poethuma en Prof. Mr Dr J. H. W. Verzijl in Nederland teruggekeerd. Vrijdag j.l. waren z(j nft hun verklaring, in den jongiten gang vaa zaken aanleiding te hebben gevonden te besluiten geen benoe ming in do Commissie-Generaal te aanvaarden, uit Batavia gestart. Prof. Posthuma, die op 21 Januari j.l. met nieuwe aanwijzingen voor de C.-G. naar Indië vertrok, zeide bij zijn aankomst op Schiphol: „Toen ik wegging had ik weinig te zeggen, nu ik terug keer nog minder. Het is mij niet mogelijk eenige verklaring af te leggen voor ik den minister rapport heb uitgebracht". Voor zoover Prof. Verzijl bekend was, heeft da heer de Boer het voornemen Dinsdag a.s. naar Nederland te vertrekken. Over de oorspronkelijk verspreide motiveering ton aanzien van de ont slagaanvrage van den heer de Boer, n.l. dat deze zou zijn een protest tegen de houding van zekere politieke kringen in Neder land tegen de politiek van da Commissie-Generaal, zeide Prof. Verzjjl: „Dat heeft de heer de Boer zeker niet gezegd". De militaire situatie. De Nederlandse he militaire woordvoerder te Batavia heeft o.m. het volgende medegedeeld: De militaire bezetting van Pat jet Trawas in het gebied van Soerabaja, die op 15 Maart heeft plaats gehad, om de drinkwater voorziening veilig te stellen, is een fout. De betrokken comman dant had enkele patrouilles uit gezonden, omdat in dat gebied voortdurend ongeregelde benden optraden en de streek onveilig maakten. Deze patrouilles hebben Patjet Trawas bezet. De commandant heeft thans opdracht gegeven de patrouilles terug te trekken, terwijl tevens uitdrukkelijk bevolen werd niet verder te opereeren bulten het gebied, dat op 18 Maart was be zet. De Indonesische militaire dele gatie heeft tegenover de Neder- landsche militaire autoriteiten haar spijt betuigd voor de schen dingen van het bestand te Me- dan van den laatsten tijd. Er werd toegezegd een onderzoek Sn ta stellen- Door het optreden van Sluip schutters en kleine zwervende benden in het gebied van Soe- raba'Ja zijn aan Nederlandacbe ajjde twee dooden te betreuren. Overeenkomst inzake Modjokerto. „De Commissie-Generaal en de republiek Indonesië zijn tot over eenstemming gekomen ten aanzien van de demilitarisatie van het ge bied van Modjokerto, mes als ge volg, dat het hoogste gezag in dat gebied bij de republikeinsche auto riteiten zal berusten". Aldus een gemeenschappelijk communiqué van de Commissie-Generaal en <30 Indonesische delegatie. „De Nederlandsch-Indische re geering en de regeering der repu bliek hebben in gemeen overleg stappen gedaan om dit te bereiken «n om de veiligheid van persoon en goederen in dit gebied te ver- aekeren". Communiqué Commissie- Generaal en Indonesische delegatie. Een gemeenschappelijk commu niqué van de Commissie-Generaal ed de Indonesische delegatie luidt als volgt: „Niemand zai worden vervolgd of aan gerechtelijke vervolging worden bloot gesteld voor het feit, dat hij zich bij een van beide par tijen heeft gevoegd of zich onder de bescherming van een van beide phrtijen heeft gesteld. De Nederlandsch-Indische re geering en de regeering van de re publiek Indonesië zullen de uit voering van deze verklaring met alle kracht bevorderen en met de meeste standvastigheid optreden legen elke overtreding ervan. Bo vendien zullen beide partijen al het mogelijke doen om hen, die het slachtoffer zijn geworden als gevolg van het feit, dat zij deel hebben genomen aan den politie leen strijd, los te laten, en hen op te sporen, die weggevoerd en ge vangen gezet zijn door onverant woordelijke elementen". Een gemeenschappelijk commu niqué van de Nederlandsche en Indonesische voorlichtingsdiensten voegt hier onder meer aan toe, re- pressailles te laten varen, nu de verwerkelijking van Linggadjati «erl eind heeft gemaakt aan het conflict tusschen Nederland en de republiek Indonesië. Uitgeputte Indonesiërs te Batavia. De Nederlandsche burgemeester van Batavia, Drs A. Th. Bo- gaardt, heeft medegedeeld, dat uit rapporten van politie en gezond heidsdiensten 'blijkt, dat het ge middelde aantal lijken van Indo nesiërs, die op den openbaren weg worden gevonden, dagelijks tien bedraagt. Dhr Bogaardt voegde'er aan toe, dat dit getal natuurlijk ook te hoog was, doordat de gedurende stroom van Indonesiërs die, meer dood dan levend te Batavia bin nenkomen, het onmogelijk maakt alle gevallen tijdig hulp te bieden. Hij wees er op, dat Batavia voor den oorlog nagenoeg geen bede laars kende. Het gebeid tusschen Laboehan en Titipapan aan den weg van Medan naar Belawan werd laat stelijk ernstig door gewapende benden geterroriseerd. In verband met ernstige klachten van de zijde der bevolking is Donderdag door Oen afdeeling van het Chineesche veiligheidscorps en een detache ment van de republikeinsche po litie in overleg met de Neder landsche militaire autoriteiten overgegaan tot bezetting van deze streek, die door rondzwervende benden geterroriseerd werden. Leden van de republikensche militaire delegatie te Medan heb ben aan de Nederlandsche mili taire autoriteiten medegedeeld, dat er van republikeinsche zijde zal gewerkt worden aan het herstel van de telefoonverbinding tus schen Medan en Siantar. Sjahrir naar New-Delhi. Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt, is Sjahrir Zondag naar New Delhi vertrokken. Ge durende de afwezigheid van Sjahrir zullen de bijeenkomsten van de Commissie-Generaal met de republikeinsche delegatie nor- .maal voortgang vinden. Naar men verwacht zal het verblijf van Sjahrir te New Delhi slechts van zeer korten duur zijn. Voor zijn vertrek uit Batavia heeft Sjahrir nog aangekondigd, dat hij een specialen Indonesischen zaakgelastigde in Australië zou benoemen, zoodra Caberra daar voor toestemming verleent. Sjahrir wilde Australië zoo spoedig mogelijk bezoeken om de economische samenwerking tus schen de beide landen te bespre ken. Varder zijn er aanvullende voor raden viseh beschikbaar gesteld. Partyleiders en het bestuur dor provincie hebben het Britsehe be stuur verzocht toe te staan, dat or via Botterdam graan wordt ingevoerd, Resolutie van Duitsche arbeiders. Duitsche arbeiders te Keulen hebben een beroep geteekend, dat o.m. gericht is aan de conferen tie der ministers te Moskou en waarin gevraagd wordt om on middellijke verbetering van de voedselvoorziening. In deze reso lutie wordt verklaard, dat de ar beiders van Keulen niet langer hun normale werk kunnen ver richten, indien de hun vele maan den geleden gedane beloften niet worden nagekomen. „Indien er geen voldoende hulp komt, z(jn wij verloren." Kolonel Huge Hester, hoofd van de voedsel- en landbouw- afdeeling van het Amerikaansche militaire bestuur, verklaarde te Berlijn „De oplossiilg der voedsel problemen in de in economisch opzicht vereenigde Engelsche en Amerikaansche zones is uitslui tend in handen van de Duitsche autoriteiten en het Duitsche volk. De ernstige voedselpositie in de beide zones wordt veroorzaakt door hot slechte beheer van het Duitsche bizonole bestuur, als mede door de onvriendschappelijke houding der boeren, die altijd er op uit zjjn mogelijkheden te vin den om aflevering van hun pro ducten te weigeren." De opperbevelhebber der Brit sehe strijdkrachten heeft order gegeven, dat een gedeelte van de suiker, welke naar Zuid-Duitsch- land wordt geëxporteerd, in Noord- Rijnland-Westfalen tal blijven. Gerechtigheid eischt barmhartigheid. Bij gelegenheid van de viering van de 311e dies der Rijksuni versiteit heeft de reetormagnifi- cus, prof. mr. Pompe gesproken over „eenige aspecten van het po litieke strafrecht". Hij behan delde het politieke strafrecht in engeren zin alsmede het interna tionale strafrecht en wees op de gebrekkigheid, welke aan alle memsehelijk recht eigen is. Het grootste probleem bq heel de politieke berechting is, volgens prof. Pompe, hoe men tot een rechtvaardige behandeling der po litieke delinquenten kan komen. Terwfjl de particuliere reclassee- ring van misdadigers zich ner gens sterker heeft ontwikkeld dan in onB volk, laat een rechtvaar dige behandeling van politieke delinquenten nog te wensehen over. Een ding moet worden voorop gesteld barmhartigheid zonder gerechtigheid verliest op het ge bied' van de criminaliteit en het strafrecht haar beteekenis; ge rechtigheid zonder barmhartig heid verwordt echter tot hard heid en hardvochtigheid. Werkelijke barmhartigheid is een deugd, het tegendeel van zwak heid, juist een bewijs van kracht. In barmhartigheid toont men eerbied voor waarden in het bijzonder voor de menschélijke persoonlijkheid en wie kan zeg gen, dat hij tijdens de bezetting zelf nooit is te kort geschoten. Voorts dient do vraag gesteld of ook ons volk er niet mede schuldig aan was, dat verschil lende slachtoffer geworden zijn van de verlokkingen van den vij and, door te verzuimen aan slacht offers van de werkloosheid het hun toekomende te geven en met name door niet alle krachten in te spannen om aan hen normaal werk te verschaffen. In het lot van vele schuldige medeburgers is bovendieu ook dat van vele onschuldige kinderen en verwan ten begrepen. „Bij recht en genade, bij straf en gratie, beide gaat het om be ginselen, welke het leven pas levenswaard maken. Bij elk van beide gaat het om de mensehe lijke vrijheid en de mensehelijke verantwoordelijkheid, om den eer bied voor de mensehelijke per soonlijkheid, welke ons volk in het hart en in het geweten iB gegrift" aldus besloot Prof. Pompe zjjn rede. van Afgevaardigden voor on- Amerikaansche activiteit ver klaard, dat de Sovjet-legers reeds geheel Europa en het grootste deel van Azië onder den voet kon den hebben goioopen, Indien do V-S. de atoom-bom niet zouden hebben. ZEPPELINFABRIEK NAAR NEDERLAND. Herstelbetaling van Duitschland. Als onderdeel van de Duitsche herstelbetalingen, zal Nederland de uitrusting ontvangen van de vroegere Zeppelinfabriek te Fried- richshafen; in vredestijd zal deze gebruikt kunnen worden voor de vervaardiging van aluminium- onderdeelen voor moderne zuivel fabrieken en kuipen voor brou werijen en voedselproducten. Voorts heeft het Internationale Bureau voor Herstelbetalingen aan ons land de gedeeltelijke uit rusting toegewezen van drie chemische fabrieken en elf fcewa- penings- en vliegtuigfabrieken. BEIERSCH MINISTER AANGEVALLEN. Alfred Loritz, Beiersch minis ter voor de Zuivering en leider van de partij voor economische wederopbouw, is gisteren tijdens een toespraak tot een vergadering van slachtoffers van het Nazi regiem aangevallen. VToen hij zeide, dat hij tegen de mildheid van het onlangs tegen von Papen uitgesproken vonnis had geprotes teerd, stonden personen uit de zaal van hun stoel op en gingen hem te lijf. DE VOEDSELTOESTAND IN BEIEREN. Volgens den Ami rikaansehen leger-omroep heeft de Beiersche minister van Landbouw, Dr Baum- gartner, verklaard, dat het voed seltekort in Beieren van zooda- nigen aard is, dat hp het ergste vreest voor de distributie. Hij twijfelde er aan, of het brood rantsoen gehandhaafd kan blijven, tenzij er groote hoeveelheden graan ingevoerd worden. Het vet- rantsoen zal omlaag moeten, ter wijl de vleesehpositie onzeker is. De arbeidsprestatie is in ver gelijking met vóór den oorlog 40 pCt gedaald. De Dakota van de Neder landsche marine, die sinds Dirisdag j.l. als vermist was gemeld, is door verkenners in open veld in de buurt bij Pinecreek (ongeveer 200 km. ten Zuid-Oosten van Darwin) gevonden. Men neemt aan, dat de gedaanten, die men bij het vliegtuig heeft zien loopen, de overlevenden zijn. Het vliegtuig heeft blijkbaar een geslaagde buiklanding gemaakt. POOLSCH VICE-MINISTER VERMOORD. Volgens een bericht van het Russische persbureau Tass is de Poolsche vice-minister van lands verdediging, generaal Swierezewski vermoord. Het Poolsche ministerie van defensie heeft naar aanlei ding daarvan een communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Swierezewski op 27 Maart verraderlijk door Oekrainsche fas cisten naby de stad Sanck ver moord werd. Reuter verneemt, dat de moor denaars deel uitmaken van het Oekrainsche ondergrondsche leger, dat aan beide zijden van de Sow- Jet-Poolsche grens opereert met het doel een „onafhankelijke Oekraïne" te stichten, In politieke kringen te War schau legt m®h den nadruk op, dat de moord is gepleegd door Oekrainsche terroristen en niet door het Poolsche ondergrondsche leger, waarvan 17000 leden zich op grond van de amnestie heb ben overgegeven. Gedurende den oorlog stond generaal Swierezewski aan het hoofd van het tweede Poolsche leger, dat naast het Russische leger in Tsjeoho-SlowakUe streed. Arme kleine. In een onbewaakt oogenblik "be machtigde het 4-jarig zoontje van Prof. Dr N. H. Ridderbos te Kampen een buisje met pillen, tegen huiduitslag, waaraan zijn zusje leed. Het kind at de pillen op en overleed, kort daarop, aan de gevolgen. OUD-MINISTER H. VAN BOEIJEN. f Gisteravond is te Soesterberg, na een ongesteldheid van enkele weken, overleden de heer H. van Boojjen, oud-minister van Binnen- lnudseho Zaken, Hij maakte deel uit van het vierde en vijf do Ka» binot-Colijn en het twoede Kabi net de Geer on was voordien o.a. lid van Ged. Staten van Zuid- Holland. Tot voor kort was hjj lid van het Hoofdbestuur der O.-H. Unie. Protest uit Noord-I Brabant. Tijdens oen dezer dagen ge houden vergadering van het hoofdbestuur van den Noord- Brabantschen Christelijken Boe renbond, werd door de leden van dit bestuur uitvoerig van gedach ten gewisseld over de huidige pro blemen, welke den boerenstand bezig houden. Daarbij kwam het bestuur tot de conclusie, dat de tegenwoordige toestand niet ge handhaafd -kan worden. Op grond van deze overweging werd het volgende telegram aan den minis ter van Landbouw gezonden: „Her hoofdbestuur van den N.B.C.B. heeft met groote onge rustheid kennis genomen ran het loon- en prijsbeleid, dat door uwe Excellentie wordt gevoerd, en waarmede het zich steeds minder kan vereenigen. Het hoofdbestuur j protesteert met name en met den 1 meesten klem tegen de onlangs in afwijking van de Stichting van den Landbouw, vastgestelde prij- j zen voor akkerbouwproducten1 oogst 1947 en den verlaagden eierprijs. •Het hoofdbestuur zich bewust van den ernst van den toestand welke door deze prijspolitiek is geschapen, verzoekt uwe Excel lentie met den meesten aandrang, op -korten termijn deze prijzen te herzien, waardoor de rust in zijn werkgebied kan wederkeeren. Provincienieuws VLISSINGEN. Belgisch bezoek aan Vlissingen. Op a.s. Vrijdag en Zaterdag wordt door den Commandant Directeur-bestuurder van de Rijks DE ATOOMBOM. Do vroegere Amerikaansche diplomaat, George Hearle, heeft in de commissie van het Huis Voor dit winterzeizoen is de vorstperiode ten einde. Velen ech ter moesten het, juist in de lang durige koude- en vorstperioden, tijdelijk zonder kolen stellen, ter wijl zij nog beschikten over gel dige bonnen. Had dit door een snellere be voorrading niet voorkomen kun nen worden? Een redacteur van het A.N.P. heeft zich met deze vraag gewend tot het ministerie van Economische Zaken. Het antwoord komt in het kort hierop neer: Dat deze vraag bij het publiek leeft, is begrijpelijk. Immers, de berichten over extra werk-Zon- dagen, record-producties, verwek ten bij menigeen een optimistische stemming. Zeer dikwijls resul teerde deze stemming dan ook in bezoek bij den kolenhande laar met de vraag: „Wanneer worden nu eens ein delijk de kolen op den laatsten bon bezorgd?" Men zag daarbij öVer het hóófd, dat ten hoogste een derde ge deelte van de totale productie der Limburgsche mijnen uit soorten bestaat, die voor huisbrand ge schikt zijn. Daarenboven waren de extra werk-Zondagen en de record-producties hard noodig, om den uitgevallen import van huis brandkolen en bruinkoolbriketten uit Duitschland te vervanger,-. Dikwijls ook werd uit het oog verloren, dat er een steenkoolte- -kort is, ondanks het feit, dat-de productie der Limburgsche mij nen zich langzaam herstelt en de invoer niet onbelangrijk is. Vóór den oorlog produceerde en verbruikte Nederland rond 14' millioen ton per jaar. Tegenover een export van soorten, die niet in eigen land kon worden ver bruikt, stond een import van de hier te lande gewenschte soorten. Onder meer door een bevolkings aanwas sedert 1938 van ca. 10 pC( is evenwel de behoefte thans hooger te stellen. Tegenover deze vergroote be hoefte was in 1946 een kwantum beschikbaar van 8,3 millioen ton uit eigen productie en 2% millioen ton uit invoer, tezamen dus 10.8 millioen ton. Hieruit blijkt, dat het tekort nog aanzienlijk is. Bepalen wij ons tot de huis brand-rantsoeneering van het loo- pende stookseizoen. Afgaande op de totale hoeveelheden, die voor industrie en huisbrand beschik baar stonden, kon voor de gezin nen ten hoogste een rantsoen van 12 eenheden uitgetrokken worden. Hierbij dient men te bedenken, dat deze 12 eenheden beschikbaar moesten komen uit de dagelijk- sche productie, resp. invoer, en wel van 1 Mei 1946 t.m. 30 April 1947. Gemiddeld kan per maand dan ook in' totaal niet meer dan 1 eenheid worden afgeleverd. Bij een normaal verloop van den win ter had dit tempo van aflevering het verbruik .kunnen bijhouden. He t tegenovergestelde gebeurde. De hevige vorst versnelde het verbruik, terwijl juist de aanvoer ran huisbrand, althans van Duitschland uit stagneerde. Het is duidelijk, dat voor dezen sa menloop van omstandigheden geen oplossing was te vinden. Het was vooral de brandstöf- fenhandel, die de daaruit voort vloeiende moeilijkheden moest op vangen. Naast den mijnwerker en den spoorwegarbeider verdient dan zeker de brandstoffenhande- laar onzen dank voor de wijze waarop hij in de afgeloopen maanden heeft getracht met halve mudden veel gezinnen te helpen. Dikwijls ging dit ten koste van een efficiënte werkwijze in zijn bedrijf. Voor de laatste 2 eenheden op bon 65 geldt, dat zij nogmaals ge ragd, dat deze over het algemeen afgeleverd kunnen worden in de .maanden Maart en April, In verband met toevallige omstan digheden moet er evenwel reke ning mee worden gehouden, dat aflevering in de eerste helft van Mei niet geheel is uitgesloten. Marineschool, opleiding voor de koopvaardij, te Oostende, met of ficieren cn een SO-tal leériingen een tweedaagsch bezoek aan Vlis singen gebracht. Een delegatie bestaande uit een tweetal leeraren w.o. do heer Alb, de Wever, oud-Vlisslnger, was dezer dagen In de Scheldestad om voorbereidingen voor dit bezoek te treffen. Het geldt hier voorna melijk een excursie naar het ook in België zoo wel bekende -bedrijf van de Kon. Mij. „De Schelde". Een dergelijk bedrijf waar de schepen geheel gereed gemaakt worden kent men in België niet. In Vlissingen wil men de toe komstige Belgische koopvaardij- menschen de scheepsbouw van a tot z laten zien. Uit piëteit tegenover de geval len Scheldemenschen wordt tevens een krans gelegd bij het tijdelijk monument aan de hoofdpoort. Voor dit tweedaagsch bezoek is een heel programma samengesteld, 's Vrijdags komt het gezelschap om 10 uur met de boot uit Bres- kens hier aan. De jongens ontvan gen op de school een streng ge disciplineerde opvoeding zoodat de wandeling door de stad militair zal geschieden. Langs het hoofd kantoor wordt voor de Schelde- directie gedefileerd, waarna te plm. II uur de kranslegging volgt. Nadat de koffie op het kantoor zal zijn gebruikt, volgt een rond gang over de fabriek. Na het mid dagmaal, dat eveneens op het hoofdkantoor plaats vindt, worden de fabrieken en werkplaat sen bezocht, waarna te 5.15 uur een wandeling door de stad, via de Walstr. plaats vindt. De leer lingen trekken dan naar de Bel gische Loodsen Sociëteit aan den Boulevard. Zaterdagmorgen om 8 uur zal het gezelschap weer op de Schelde aankomen voor een rondgang over de schepen, waarvan thans een groot aantal aan de kaden ligt, OA- het steeds meer zijn voltooi ing naderende moderne passa giersschip „Willem Ruys". Na in de Pionierhal te hebben gemiddag maald, zal waarschijnlijk een ■voetbalmatch gespeeld worden te gen de te Vlissingen verblijvende Belgische Loodsen. Het vertrek is bepaald om half 6 met de boot naar Breskens. Engelsche scholieren op bezoek in Vlissingen. Aan het Vlissingsche station hadden directeur, leeraren en leerlingen van de R.H.B.S. te Vlissingen, zich Vrijdagmiddag verzameld om een 25-tal jon gens en meisjes, allen: leerlin gen van de Middelbare Scho len te Romford' (Engeland), die onder auspiciën van de W.F-A. een bezoek van 12 dagen aan de Scheldestad komen bren gen te verwelkomen. De officieele ontvangst van deze jongelui vond Zaterdag morgen plaats ten gemeente- huize door het Vliss. Gemeente bestuur. Burgem. Kolff hield een toespraak, waarin hij mo menten uit de geschiedenis van Vlissingen tijdens en na de be vrijding de revue liet passee- ren en oofk iets verbelde over de inundatie van Walcheren. Hij wees daarna op het lof waardig streven der W.F.A. De leidster van de groep Miss Pen nington bracht in een korte speech burgemeester Kolff dank voor zijn woorden. Zij verklaarde zeer getroffen te zijn door de groote vriendelijk heid, waarmede de jongelui in Vlissingen waren ontvangen. Het grootste gedeelte van de Engelsche gasten logeert in Vlissingen bij ouders van leer lingen, die het vorige jaar al een reis naar Engeland hebben ondernomen. Voor de komende dagen is er een aantrekkelijk .program ma samengesteld, dat o.m. be vat een trip over Walcheren, een excursie naar Yerseke, be zichtiging van Middel-burg en enkele gezellige avondjes met die VUss. H.B.S.-leerlingea. GOES. Jubileum-vergadering P.C.B. De afd. Goes van den Prat. Chr. Bond ran Spoor-, Tram- en ander vervoerspersoneel herdacht Zaterdagmiddag haar 30-jarig bestaan. Vele leden met hun vrouwen hadden zich opgemaakt dit feit te vieren. De voorz., dhr A. Vreeke, kon met blijdschap constateeren, dat deze afd. na de bevrijding een hoogtepunt had bereikt in ledental als nooit te voren, waarvan ook de secretaris, dhr Rengsdijk, in zijn jaarverslag getuigde. Dhr Hoogevest, H.B.- lid, bracht namens den P.C.B. geiukwenschen over, waarna ook dhr De Lange, voorz. Chr. Best. Bond en dhr Weststrate, oud-voorzitter der afd., het woord voerden, Vervolgens werd door dhr Ramsela, adsp. H.B.-lid, naftiens het C.N.V. aan een 19-tal leden het C.N.V, insigne voor 23-jarig lidmaat- heeren A. Vreeke, Hengsdijk, J, Weststrate, Beenhakker, Berman, Dingemansc, J. Doore- paal, v. d. Griek, Heiliger, Dek ker, Hollestelle, Langedijk, de Nooijer, de Pree, Provoo, Schaalje, Nieuw.enhuljze, Me loen en Treffers, Na de pauze werden enkele filmpjes ver toond door de fa, Focus. De sew. van den Chr. B.B. dankte het bestuur en feliciteerde de „geridderden", waarna de voor zitter deze fecstvergadering sloot. Een en ander werd af gewisseld met muziek en zang door de mondharmonica-vereen. „Apollo" te Goes, terwijl den aanwezigen eenige malen een tractatia werd aangeboden. 's-H. ARENDSKERKE. Circa f 11.000 aart oude bankbiljetten en goud gevonden. Oplichtster gearresteerd. Sinds eenigen tjjd werden door een onbekende, de oude ongeldig verklaarde bankbiljetten weer ia omloop gebracht. De randen van deze biljetten waren afgeknipt om- te gelijken op de biljetten van thans, die iets kleiner zqu. Thans is de politie echter op het goede spoor gekomen en arres teerde zij Mej. V., die inmiddels een bekentenis heeft afgelegd. 13 ij huiszoeking vond men een groote hoeveelheid bankbiljetten en een aantal gouden tientjes. De vroegere totale waarde wordt geschat op circa f 11.000. Het is nog zaak op te letten- of niet meerdere van deze valsehe bankbiljetten in omloop zijn, vooral ten aanzien van de bank biljetten met grooteTe waarden, die niet algemeen bekend zijn. Kerk cn Zending. Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Gronngen (stud.- pred.), A. H. Krop te Gelder- malsen. Aangenomen naar Asch, H. de Zwart te Wirdum; naar Oud-Beijerland, J. H. de Vree te Rijnsatexwoude. Bedankt vopr Den Ham, J. H. de Vree te Rijnsaterwoude; voor Oud-Beijerland, L. Vroeg- indewey te Waddinxveen. Geref. Kerken. Beroepen te Assen (als miss. perd. voor Soemba) F. N. M. van Abcoude te Apeldoorn. Bedankt voor Koudekerke, Th. Oostra te 's-Gravenmoer. Vrije Erang. Gemeenten. Aangenomen naar Utrecht (2e pred. pL) G. v. Bruggen te Heerde, Intrede Ds Rijksen. Na in den morgendienst be vestigd te zijn door zijn voor ganger prof. G. Wisse met een predicatie over Ezechiël 3:17 deed ds G. Rijksen, komende van Ede (Gelderland), des na middags zijn intrede bij de Chr. Geref. Kferk van M'burg. De nieuwe predikant had tot tekst gekozen het laatste gedeelte van Joh. 19:18: en Jezus in het mdden". Hij stond ach tereenvolgens, stil bij de Chris- tocentrische plaats op den Kruisheuvel en in het Kruis- evangelie. Na de preek dankte ds Rijk sen prof. Wisse voor zijn tref fende bevestiging in den mor gendienst, den burgemeester van M'burg, ds De Vries, Ned. Heiv. -pred., ds Slofstra, Chr. Geref. -pred. te Vlissingen, de afgevaardigden van den Chr. Geref. Kerlaeraad van Ede voor hun aanwezigheid; en den ker- keraad alsmede de gemeente van Middelburg voor de goede ontvangst hem en zijn gezin -be reid. Op verzoek van dhr J. C. van den Burg, vice-voorzitter van dien kerkeraad, werd ds Rijksen staande toegezongen Psalm 106:26. Hierna werd nog het woord gevoerd door ds Slofstra, een afgevaardigde uit Ede, den burgemeester van Middelburg, ds De Vries en Prof. Wisse. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting geldig van Maandagochtend tot Maandag avond. Verder afnemende wind tus schen Zuid en West, later tijdelijk zwakke wind uit uiteenloopende richtingen. Wisselend bewolkt en plaatselijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. Nagek. Advertentie. MIDDELBURG. AFWEZIG van Maandag 31 Maart tet en mot Dinsdag 3 April a.s.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1