liet drama van Linggadjati. De Hefotmotie fod's zdiuddijto. Od PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Over het onbevredigende Kamerdebat. Hoe gaat het met de sigaretten? Noodregeling Ouderdoms voorziening. ïlota over onze deviezenpositie. Uitgave Stichting „Zeeuwech Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438,1'Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tol. 108; Middelburg, Rou- aansohe Kaai 19, Tol. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tol. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD en ondergang Zon en Maan van Ze JAARGANG No. 606 Abofmementiprlji f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12'/s cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. 2UIDEMA Zaterdag 29 Maart 1947 Direct euv: JACO. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F. E. r. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en. Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Zondag. Zon op 6.Ë2 u., on der* 19.08 u. Maan op 11.05 u., onder 8.51 u. Hoog water te Vliaelngen Zondag 80 Maart 7.30 u. 1.78 m., 20.12 u.l.5Zm. Het huwelijk It een Instelling Gods, Man en vrouw werd de niensch geschapen. Zoo voegde de Heere ze samen tot eén vleesch. Daarom blijft voor het huwelijk alle eeuwen door dit woord des Heeren als een opge richt teeken: Deze is ditmaal been van mijn been en vleesch van mijn vleesch. Men zal haar Manninne heeten, omdat zij uit den man genomen is. Daarom zal de man zijn vader en moeder ver laten en zijn vrouw aankleven en pij zullen tot één vleesch zijn. De apostel Paulus noemt dit een verborgenheid die groot is. Welk een ontzettende macht ligt er in de zonde. Dit komt dui delijk uit in de aantasting var. dien heiligen band, door God zelf gelegd. De geschiedenis der kerk getuigt van een voortdurende worsteling om de verborgenheid dezer gaye Gods te mogen ver staan. Daarbij ook om ze te mid den van de ontbindende krachten der zonde te bewaren en heilig te houden. Zoo vond de Reformatie het huwelijk in Rome's kerk tot sa crament verheven. Uitgaande van de opvatting, dat het aan de kerk voorbehouden is om de plechtig- •hekl van het te sluiten huwelijk te vieren, eischte Rome ook het recht op om in alle vragen en verschilpunten omtrent huwelijks zaken recht te spreken. Ip het kanonieke recht zijn dan ook een menigte van nauwkeurig gefor muleerde bepalingen aangaande het huwelijksrecht opgenomen. De Reformatie daarentegen afkeerig van alle legalisme (wet- tischeid) in de kerk legde een parig deze rechten in handen der burgerlijke overheid. Niet een handhaafster der wetten, maar een verkondigster der genade achtte zij de kerk te zijn. Daarbij verwierp zij het huwe lijk als sac/ament. De sacramen- teele opvatting van het huwelijk in de Roomsche kerk hield van zelf in, dat een tweede huwelijk van een bij een echtscheiding be trokken partij ongeoorloofd was. Naar deze opvatting verbond, de band des huwelijks beide par tijen voor het leven. En daar het sacrament maar eenmaal de ge nade werkt, welke het in de zie len instort, kan dit niet voor de tweede maal geschieden. Verge lijk dit met Eet sacrament van deq doop. Daar ligt ongetwijfeld een schoone gedachte in de sacramen teel opvatting van het huwelijk in Rome's kerk. De zonde ont wrichtte de gansche samenleving. Ontnam de mensch in zichzelven de mogelijkheid om de instellin gen Gods rein en heilig te bewa- zljn vrouw gescheiden is, volgens God» Woord weder mag trouwen. In het algemeen was dc opvatting dienaangaande In de Nederland- sche kerken zeer ruim. Ook de groote Nederlandsche theologen als Voctius, Amcsius, van Maastricht, Brakel e.a. namen meet of minder dit standpunt in. Alleen de bekende godgeleerde 4 Mark uit die dagen schrijft in Het Merch der Chr. Godgeleerd heid, dat het huwelijk alleen ont bonden kan worden door den dood en door overspel. Dat kwaadwil lige verlating nooit een genoeg zame reden tot echtscheiding en atoomenergie. Hierdoor zou Mar- nieuw huwelijk geeft. Ui; dit alles blijkt, dat de op vatting van de meerderheid der Generale Synode der Ned. Herv. kerk niet in overeenstemming is met de Reformatie en de opvat ting der Hervormde kerk na dien tijd. Wij zullen dus met elkander na moeten gaan of dit een schriftuur lijke correctie is der Reformatie, of een verwerpelijke afwijking. W. V. WONINGNOOD IN ZUID-AFRIKA. In Zuid-Afrika is een groot tekort aan woningen. In de oor logsjaren heeft de bouw vrijwel stilgestaan eerst omdat er ver dedigingswerken muuatuu worden aangelegd en later wegens ge- brok aan materiaal en arbeids krachten. Sedert het begin van 104(3 ls men weer aan den wo ningbouw begonnen. Verleden jaar werden er 80.000 woningen voor blanken gobouwd. HET ATOOM-VRAAGSTUK Vyf Amerikaansche senatoren hebben bp den Senaat een plan ingediend, waarbij de minister van Buitenlandsche Zaken, Mar shall, aan het hoofd zou worden gesteld van een raad, welke de controle moest hebben over de shall „meer macht worden ver leend, om tegci de totalitaire krachten op te treden". Verscheidene honderden New- Yorksche vrouwen hebben te Washington een optocht ge houden om te protesteeren te gen het door president Tru man voorgestelde plan tot steunverleening aan Grieken land en Turkije. Enkele persstemmen over het jongste Kamer-debat over Ling- gadjatie laten wij hier volgen: Nieuwe dictatuur. Het dagblad „Trouw" zegt o.m.: „De rengententijd keert terug. De rengententijd, d.w.z. de des potic der decadentie. Daar staan wij thans weer voor. Geen onbeperkt ver trouwen. De „Maasbode" (K. v. P.) acht den loop der zaken niet gelukkig. Na er op gewezen te hebben, dat de vrees voor de noodzaak van een militaire actie de voor naamste drijfveer was van de overhaasting een argument ■waarmee de C.G. schijnt ge- VOOR DEN ZONDAG; Op Donderdag 1 Mei zal te Antwerpen een Bijbeldag worden gehouden, waarbij in drie zalen .elgische- en Nederlandsche pre dikanten de onderstaande onder werpen zullen Mandelen: „De Bijbel en hot cultureels leven". „De Bijbel en het maat schappelijk leven". „Wat doet gij met den Bijbel?" „De Zoon de» menschen is gekomen om het ver lorene te zoeken". Medewerking wordt verleend door honderden zangers en een fanfare-corps. Radioreportage wordt verzorgd door den Belgisch Nationalen Omroep en de N.C.R.V. te Hil versum. De Nederl.-Chr. R< isvereeni- ging zal dien dag een tocht met autobussen vanaf Rotterdam naar Antwerpen organiseeren. WAAR TS BORMANN? Een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van Buitehlancische Zaken heeft me; degedeeld, dat foto's en een ge detailleerde beschrijving van Martin Bormann, Hitler's plaats vervanger, die door het Neuren- bergsche gerechtshof bij versték ter dood werd veroordeeld, aan de Amerikaansche ambassades en consulaten worden gestuurd- Deze mededeeling volgde na vele onbe vestigde berichten, dat Bormann tóch In Europa zou bevinden. Be trouwbare kringen, die hl nauw contact staan met Duiischers in Spanje, verklaarden, dat nadere onderzoekingen er op schijnen te wijzen, dat de berichten, dat Bor mann tè Madrid is gezien onjuist zijn. En één van ic kwaaddoener!, die gehangen waren, toeterde Uem Maar de andere.,,, eeide tot Jetust Heers ge denk mijner alt Gij in üw Koninkrijk «uit ge komen sijn, Lm, Ui S0it, De menschelijks samenleving ie nauwkeurig vordeeld. Rijke en arme. Intellectueels en hand arbeider, edelman en proleta riër, leider en ondergeschikte, ieder heeft zijn nauwkeurig bepaalde en angstvallig afge bakende plaats. Met de in ons tekstwoord genoemde mannen souden we niet veel moeite gehad hebben. Samen souden se deselfde plaats gekregen hebben: wat hum „stand" betreft de laat ste op onse maatschappelijke ladder, wat hum „fatsoen" be treft, heelcmaal onderaan. Maar in hot Koninkrijk Gods hooren eo niet bijeen. Gods scheidslijnen loopen anders dan de onse. Bij God krijgt één van dese, naar ome maatstaven soo ge lijke menschen een hooge, seer hooge plaats: ,JIeden suit gij met Mij m het paradijs sijn". De ander niet. Waarom? Omdat dese Hem lastert, gene in Hem gelooft. En Hem, Dien de eene lastert en tot Wien de ander sich biddend en vertrouwend wendt, dat ie Jeeus Christus, de Gekruisigde. En wij, die gaarne do angst vallig getrokken scheidslijnen van rang en stand, van eer en fatsoen in acht nemen, weten wij, dat God maar één schiedslijn trekt t lusschen hen, die gelooven in Christus" kruisoffer als verzoening der zonden en tus- schen hen, die in ongeloof vol harde,n? Aan welken kant van Gods lijn staat ons levent Bruimisse. G. H. J. M. J-saa.1 Diaaii WIJ UWllh weer VUU1 Het volk moet zwijgen. De s^rmd te hebben vervolgt het Kamer moet zwijgen. En de re- geering, onbekwaam om te regee- „Als de regeering onmiddellijk, 'ren, matigt zich de souvereine toen haar besluit tot machtiging macht aan om brokken te maken, tot onderteekening genomen was, Wij moeten ons niets diets zich niet onderhandsch, maar of- maken. Als dit zóó doorgaat, al* ficieel, zij het desnoods in Comi- de Kamer hier geen ,eind aan té-Generaal, met de Kamer in maakt, duurt het geen jaren of wij verbinding had gesteld, dan had hebben het bewind terug, dat de zij haar doel kunnen bereiken, wereld in den bloedigen oorlog zonder vertroebeling van de juis- van 1940 heeft gestort te verhoudingen en dan had zij Wij koersen in de richting zeker haar verklaring niet behoe- van een nieuwen vorm van natio- ven te beginnen met het uitda- naal-socialistische dictatuur' Zure mosterd na den maaltijd. De „Nederlander" wijst even eens op bepaalde dictatoriale nei gingen bij den heer Beel. „Deze heeft inderdaad af en toe iets van het type „sterke oman", dat men den vuist ren. De ingestorte genade door i °P 'afe' slaat, de werking van het sacrament i Alleen, een waarlijk sterke naar Rome's opvatting maakte dit man ^'iu bet zonder zulke demon- nu weer mogelijk. Deze opvatting paste echter niet in het reformatorische den ken. Het wezen der zonde en ge nade werd daar anders gezien. Vandaar ook het wezen en de gende: ik had liever gewacht tot na de onderteekening. Moge de zoo overhaaste on derteekening werkelijk een over eenkomst inluiden, zoo „bevredi gend en definitief" als de regee ring zich dat voorstelt Wij wachten af, maar niet met onbeperkt vertrouwen". Begrafenisstemming. De „Nieuwe Crt" herinnert aan de bijna lyrische ontboeze ming waarmee minister Jonkman zijn betoog begon, om dan te ver volgen: „Maar de toon èn de teneur hebben gegeven de verzochte van zijn betoog waren in flagran- werking der sacramenten. Dat de inlichtingen na de onderteekening te tegenstelling met zijn woorden. Reformatie inzake huwelijk en geven". Dat klinkt heel stoer. Het is dus niet verwonderlijk, echtscheiding tot een geheel an- Maar was ondertusscben vermoe- dat er weinig of geen contact dere meening kwam, ligt volko- delijk niet meer dan een poging met de zaal was. Onder doodsche men in den aard en het'wezen om een pijnlijk debat zoo lang stilte werd de rede aangehoord, mogelijk uit te stellen en het bo- en deze begrafenisstemming is vendien te verzwakken door de- den geheelen avond gebleven: gradatie tot (zure) mosterd na prof. Romme was heelemaal in den maaltijd. j stijl, toen hij van grafkransen Een zitting met gesloten deu- gewaagde, die hij evenwel niet ren en dan enkele dagen eer- heeft aangedragen. Bloemen om der reeds had hier voor de den minister te huldigen konden DIEVENBENDE ONTMASKERD, Half millioen valsche textielpunten. Een bende is ontdekt die zich bezag hield met het vervaardigen en versjreiden van valsche tex tielpunten. Tot nu toe zyn niet minder dan een half millioen van die punten achterhaald. Het eerste spoor heeft men ge vonden in Assen, daarna vond men ook schuldigen in Apeldoorn. Van daar leidde het spoor naar Kerkrade en tenslotte c:ar Aken. In Aken weiden de punten ver vaardigd om over de Nederland sche grens bij Kerkrade te wor den gesmokkeld om dan gedis tribueerd te worden over het ge heels land. Minstens 50 personen zyn daar bij betrokken, waarvan er reeds 40 zijn gearresteerd. De hoofddader was een voort vluchtige N.S-B.-er. Deze ls nog steeds niet gesnapt. In verband met de deviezen; moeilijkheden moet, volgens het „Vrije Volk", de tabaksindustrie de geleidelijke opvoering der pro ductie met ingang van 1 April stopzetten. De sigarettenfabrica- tie zal vanaf dien datum zelfs aanzienlijk verminderd worden. In sommige grossierskringen heb ben deze maatregelen aanleiding gegeven tot den twijfel, of de aangekondigde rantsoenverdubbe ling wel doorgang zal kunnen vin den. De regeering en het Rijksb- reau van Tabak zullen niettemin alles in het werk stellen om de ze verdubbeling in den loop van dezen zomer te verwèzenlijken. straties van flinkheid stellen. De regceringsverklaring van Vrijdag ving aan met de mede deeling, dat het kabinet „er in volle ernst de voorkeur aan zou derzelve. Daar was dan ook geen ver schil onder de Reformatoren over de vraag of echtscheiding geoor loofd was. Alleen over de gron den daarvan verschilden zij. De een ging hierin verder dan de ander. Luther had naar zijn aard hand geleden. Of duchtte de mi- er echter evenmin op overschie- daarover ai een zeer ruime op vatting. Calvijn was voorzichti ger in dezen. Hij was zeer be vreesd voor een lichtzinnige ver breking van den huwelijksband. Toch nam hij als grond naast overspel ook kwaadwillige verla ting. ■Onder de Reformatoren is het vooral Beza geweest, die zich hier mee bezig gehouden heeft. Hij schreef een boek: „De Re- pudiis et Dovorciis", hetwelk reeds in 1S95 in ons land ver taald werd onder den titel „Van Ondertrouw en Echtscheiding". Dit werk heeft grooten invloed gehad op de meening der Her vormde kerken in ons land. Ook Beza nam als geoorloofde reden kwaadwillige verlating aan. De kerken waren zeer huiverig om zelf bepalingen hierover te maken. Zelfs de groote Synode Dordrecht vroeg de overheid een algemeene huwelijkswetgeving uit te vaardigen en onthield zich er van zelf regelen dienaangaande op te stellen met uitzondering van enkele kleine bepalingen over het huwelijk van ongedoopten en ge- excommuniceerden. Echter was tevoren op de sy node van 1578 bepaald, dat zij die wegens overspel gescheiden zijn, niet zullen trouwen zonder toe stemming der overheid. In 1581 besloot de Synode evenwel, dat nister-president de daarbij be- ten; en de krans van mr Joekes hoorende grooter openhartigheid was wel mooi, maar te kennelijk der gedachtenwisseling?" van de familie van den minister". Na Linggadjati is de Tweede Kamer begonnen met de behan deling van het wetsontwerp van ministerDreesNoodvoorziening ouden van dagen. Van verschillende kanten werd bezwaar gemaakt, omdat in dit ontwerp inplaats van verzeke ring, sprake is van onder steuning, of zooals de heer S t e i n m eT z het uitdrukte staatsarmenzorg. De heer Stapelkamp (A. R.), die dit onderstreepte, voeg de er aan toe, dat op deze wijze de ontwikkeling van de vrijwilli ge bedrijfspensioenen wordt ge stuut. De heer Kikkert (C. H.) voelde als bezwaar, dat hier te weinig van recht sprake is. De heer Van Dis daarente gen wees er op, dat de S.G.P. 'het gaat om een nood voorziening. Het is de bedoeling te komen tot een verzekering, waarbij de bedrijf spensioenen zullen worden ingeschakeld. g De minister voegde hieraaï mede namens zijn ambtgenoot van Financiën nog toe, dat het voor stel alleen aanvaardbaar is als de Kamer bij de nog te behandelen belasting-herziening geen vermin deringen toepast of er moeten compensaties bij gegeven worden. De uitkeeringsbedragen zijn zorgvuldig afgewogen. De klasse-indeeling besprekend zegt hij, dat een indeeling in vijf gemeente-klassen de meest-voor- komende is. Daarvoor is grondig overleg gepleegd met de Stich ting van den Arbeid en de rijks bemiddelaars. Bij de behandeling der artikelen stelde de heer Stapelkamp voor het aantal gemeenteklassen te brengen op drie inplaats van vijf, welk amendement echter later werd ingetrokken. Verder stelde hij voor de in komsten uit ondernemings- en be- In voorbereiding is thans, zoo bericht de N.R.C., een nota van den minister van financien aan ,de Tweede Kamer, waarin 's lands financieele moeilijkheden uit de doeken zullen worden ge daan. Tevens schijnt het de be doeling te zijn, de pers zoo om standig en openhartig mogelijk in te lichten. Duizenden tabaksbonnen gestolen- Tijdens afwezigheid der bewo ners hebben inbrekers zich Woensdagavond toegang verschaft in een sigarenmagazijn in het centrum van 's-Hertogenbosch. Zij hebben daarbij een flinken slag geslagen want by ontdekking van den diefstal bleek, dat een aan tal gouden voorwerpen was ge stólen, benevens 4 a 5000 tabaks bonnen en een bedrag van f7000. Verduistering Joodsch bezit. De Off. van Justitie by de Rechtbank te 's-Hertogenbosch laakte Donderdag in een scherp requisitoir de hebzucht van een echtpaar uit St. Michielsgestel, die tijdens de Duitsche bezetting goederen in bewaring namen van enkele Joodsehe families. Deze goederen bestonden uit kleeding- stukken, Smyrna's, gouden en zil veren voorwerpen. Het eohtpaar kon echter de verleiding niet weerstaan zich al deze goederen -toe te eigenen. De officier eischte tegen den man 1 Jaar gevange nisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk en tegen de vrouw een voorwaardelijke gevangenis straf van 6 maanden. verzekeringssysteem afwijst, maar toch een behoorlijke voorziening drijfspensioenfondsen niet als in- wenscht, waarom zij me; dit ont- komsten aan te merken, wat ech- werp kan meegaan. ter door den minister werd afge- Minister Drees legde wezen, iemand, die wegens overspel van I er den nadruk op, dat het hier De heer S t e i m e t z deed een voorstel om de uitkeeringen voor de laagste klassen met plm. f 50 per jaar te verhoogen. De minis ter nam dit amendement over. Dat yan den heer Stapelkamp werd na bestrijding ingetrokken. De heer S m e e n k verdedig de een voorstel om bijdragen van kerkelijke of particuliere welda digheid niet bij het inkomen te be rekenen, waarmee de minister ac- coord ging. Verschillende andere amende menten werden verworpen en het wetsontwerp z.h.t. goedgekeurd. I EMIGRATIE NAAR CANADA. Het Secretariaat van de Chris telijke Emigratie Centrale bericht ons: De emigratie uit ons land begint langzamerhand eenigszins op gang te komen. De V.S. verleenen toegang aan Nederlanders, die familieleden al daar hebben wonen, welke een waarborg willen teekenen ten be hoeve van diegenen, die een visum vragen. Canada liet aanvankelijk familie van aldaar gevestigden toe en landbouwers, die de beschikking hadden over ten minsjte 2000 dollar. Thans is daarin wijziging ge bracht. Degenen, die bereid zijn in loon dienst te gaan werken (op boerde rijen en in het bosriibedrijf) en zekerheid omtrent arbeid en huis vesting hebben, kunnen worden toegelaten zonder dat aan de voor waarde van landingsgeld wordt .voldaan. Het is de met onze organisatie nauw in contact staande Immigra tion Committee for Canada of the Chr. Ref. Church, die een be langrijk aandeel heeft in de be middeling in Canada. Ongehuwden of ook gehuwden met inwonende kinderen, die be reid zijn in den landbouw te wer ken, met een groote waarschijn lijkheid na eenige jaren zelf een bedrijf te kunnen beginnen, kun nen zich direct opgeven aan ons Bureau, Raamweg 26, 's-Graven- hage, waarna zoo snel mogelijk hun aanvragen worden doorgezon den en behandeld. ZAL MARSHALL MOSKOU VERLATEN? Volgens den Washingtonschen correspondent van het Londen- blad „Daily Telegraph" zal de Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Marshall, mis schien uit Moskou vertrekken, on tevreden over de geringe vorde ringen bij de besprekingen der mi nisters. De correspondent haalt hierbij offreieele kringen aan. Men kan als zeker aannemen, dat Marshall niet bereid is om, zooals Byrnes, voor een onbepaalden tijd van zijn departement weg te blijven. Als hij tot de conclusie komt, dat de besprekingen in het huidige trage tempo voort zullen gaan, zal hij Moskou verlaten, aldus de corres pondent. HONGER DEMONSTRATIES IN DUSSELDORF. Britsche militaire auto's wer den omvergegooid en met stee- nen bekogeld tijdens honger-de- monstraties te Dusseldorf. Meer dan 100.000 mannen, vrouwen en kinderen hadden zich in een park in het centrum van de stad ver zameld- Zij droegen borden met opschriften als „geen voedsel, geen werk" en „laat onze kinde ren niet verhongeren". De plaatselijke vakvereenigin- gen hebben een algemeene sta king van een dag bevolen, die het vervoer en de fabrieken heeft stilgelegd. Sedert den vroegen morgen trokken lange rijen arbeiders, vrouwen en kinderen door de straten en tegen. 11 uur nam de demonstratie nog steeds in om- bang- toe. De weinige Britsche militairen, die zich op straat be vonden, werden met schimpscheu ten bejegend. De toegangen tot het park waren geblokkeerd om Britsche wagens het binnenrijden te beletten. Fritz Stahl, voorzitter van de vakvereenlgingscommissie, deelde de menigte door middel van luid sprekers mede, dat de vakveree- nigingen niet zouden rusten al vorens de „huidige catastrophe" zou zijn afgewend en het gewe ten der wereld zou zijn wakker geschud. Een Britsch officier van politie zeide, dat de politie versterking had ontvangen- Hij wilde echter niet zeggen, of er Britsche troe pen gemobiliseerd werden In een stadswijk haalden woe dende demonstranten de inzitten den uit een auto van het Brit sche militaire bestuur en reden daarop de auto in het water. Van verschillende Britsche auto's wer den de ruiten verbrijzeld. 20 procent van alle sigaren in ide prijsklasse van 10 cent moeten worden gemaakt. De overige 25 procent mag dan tegen hoogeren -prijs worden verkocht met dien verstande, dat de maximumprijs van sigaren 20 cent P®1 aftik plus opcenten bedraagt. NIEUWE RANTSOEN BONNEN VOOR TEXTIEL. Het C-D. K. deelt ons mede, dat met ingang van 1 April a.s. nieuwe rantsoenbonnen voor tex tiel in gebruik zullen worden ge nomen, welke gekenmerkt zijn door de aanduiding „C82". De oude bonnen, gemerkt „B 82", blijven voorloopig geldig GEEN KINDERBISCUITS OP DEN BLOEMBON. In de bonnenlijst die j.l. Don derdag is gepubliceerd, is door de afd. voorlichting van het minis terie van Landbouw abusievelijk achter bon 68-U reserve voor 600 gram bloem vermeld, dat desge- wenscht op dezen bon ook kin derbiscuits gekocht kunnen wor den. Dit is echter, naar genoem de afd- thans meldt, niet het ge val. Kinderbiscuits kunnen uitslui tend op een bon voor rijst wor den betrokken. TEXTIELBESCHEIDEN VOOR A.S. MOEDERS. A.s. moeders zullen In den ver volge circa 16 weken voor de be valling in plaats van de textiel- kaart VF605 (waarop 100 geldige punten voorkomen)100 rantsoen bonnen voor textiel ontvangen. Na de geboorte van de baby wordt de textielkaart VA 705 uit gereikt, waarop successievelijk punten zullen worden aangewe zen. DE PRIJZEN VAN REGENKLEEDING. Voor de prijzen van regenklee- ding, welke tot nu toe volgens het gewone confectietarief wer den berekend, zal over drie we ken een afzonderlijke regeling gelden. Daarbij is er naar ge streefd voor de beWeriringskosten zooveel mogelijk vaste bedragen te stellen, die gebaseerd zijn op den kostprijs van het represen tatieve bedrijf. Inverband hier mede zijn de eischen, welke aan de afwerking worden gesteld, be langrijk verzwaard. Ten minste 60 procent van de totale productie moet tegen lagere prijzen, dus als Utilities, worden verkocht. Voor de overige 40 procent mo gen hoogere ofschoon ook vast gestelde prijzen Worden berekend. DE PRIJS VAN SIGAREN. De wereldvoorraad van sigaren tabak is zeer klein, en de prijs is dientengevolge sterk opgeloo- pen, speciaal van de voor dek blad bruikbare tabak. Dit heeft onvermijdelijk Invloed op de prijzen van sigaren, die dan ook op 1 Maart j.l, gemid deld Iets duurder zijn geworden. Deze priisverhooglng geldt echter nie; voor alle sigaren- In de nieuwe prijsregeling voor sigaren, die 1 Maart ta werking trad, is voorgeschreven* dat 75 procent van de totale productie niet duur der mag zijn dan gemiddeld 1234 cent per stuk plus opcenten. Daarbij ls inbegrepen, dat van WEER EEN GEVAL VAN FRAUDE. Bij Gew. Arbeidsbureau te Amsterdam 35.000 verduisterd. Bij het gewestelijk Arbeidsbu reau in de hoofdstad is fraude gepleegd. Het onderzoek naar den omvang etc. heeft drie maanden gevergd. In totaal werd ca. f 35.000 verduisterd. Toen, eind 1945, besloten werd tot bet uitbetalen van z.g. grens- gelden aan de uit Duitschland te ruggekeerde landgenooten, werden de gewestelijke Arbeidsbureaux daartoe ingeschakeld. Het te Amsterdam gevestigde bureau beschikt niet over voldoen de personeel en nam met het oog op de uitbreiding der werkzaam heden los personeel in dienst. Een van hen, J. v. L. die reeds eenigen tijd als ambtenaar aan het G-A.B. werkzaam was en tot sous-chef van de afdeeling uit-betaling- grensgelden was benoemd, haalde eer. zijner vrienden J. H. H. uit Amsterdam over, ook bij het Ar beidsbureau te komen werken. Deze nam de betrekking aan en toen beide heeren ingewerkt wa ren, bleek hun, dat de administra tie -van de uit te betalen grensgel- den bijna niet meer te controlee- ren was. H. heeft hiervan mis bruik gemaakt. Hij heeft valsche grensbrief jes laten drukken, wille keurige, dikwijls hooge bedragen op de briefjes ingevuld en ken nissen deze bedragen laten innen. Dit is gebeurd met medeweten van van L. In totaal is het genoemde be drag (ongeveer f 35.000.on rechtmatig uitgekeerd. Van L. werd terstond na de ontdekking gearresteerd. Zijn vriend H. is voortvluchtig. Na een langdurig debat heeft de Fransche nationale vergadering de tot het uiterste beperkte mili taire begrooting voor de tweede vier maanden van 1947 ten be drage van ruim 127 milliard francs goedgekeurd. NOG EEN ZWAKKE BASIS. Onder den titel „Nieuwe Fase" schrijft het te Batavia verschij nende „Dagblad" o.m. het vol gende: „Zonder den geest van werke lijke offervaardigheid en innige samenwerking blijft alles een doode letter. De basis van het nieuwe staat kundige gebouw heeft nog niet eenige stevigheid. Laat de republiek thans een gebaar maken. Laat Zij geheel Java en Sumatra openstellen voor iedereen, zooals elke normale democratische staat zyn grenzen voor niemand gesloten houdt, die niet met kwade bedoelingen bin nenkomt. Zulk een geste zou voor de verdeTe ontwikkeling van de betrekkingen van groote beteeke- nis zyn." Motie Moluksche chris telijke Unie. Door de Moluksche christeiyke Unie te Soerabaja is een motie aangenomen voor de verdediging en handhaving van de beslissing op de Malino-conferentie inzake de amenvoeging van de gebieden van Irian (Nederlandsch Nieuw- Guinea) en de Zuid-Molukken. Kort geleden heeft in de dessa Oedjoengbroeng een vergadering plaats gehad ter qprióhting van P.R.P. (Party Rajat Pasoendan). Deze vergadering werd byge- woond door honderden menschen, die vervuld waren van liet vaste voornemen dat Pasoendan (West- Java) een eigen stae; zal wor den, Vele sprekers uitten dezen wensch met klem en geestdrift,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1