Vorstschade in den tuinbouw. Robbekol De Tweede Kamer over de Regeeringsverklaring, Prof. Romme steunt de regeering. Motie-Schouten verworpen. v LAATSTE BERICHTEN. Re „boissevain" Uitblijven noodwet-Walcheren brengt hooge kosten mede. de BILT zegt: Meer bewolkt. De heer J o e k e i (P. r, d, A,). merkte op, dat de Kemer in Dee. slechts Instemming betuigd heeft met den gang van zaken door de motie-Romme-van der Goes van Katers. Deze motie nader besprekend, van Naters nader besprekend, zeide Spr. van oordeel te zijn, dat een verantwoordelijke regeering haar taak niet kan vervullen als zij niet van een motie zou kunnen afwijken, als dat gewenscht en noodzakelijk geacht wordt. Ver volgens betoogde hij, dat in den toestand in Indonesië een dringen de reden ligt om zoo spoedig mo gelijk tot overeenstemming te ko men. Dezen dag van de onderteeke- i ning beschouwt Spr. als een groo- te dag voor het Nederlandsche volk. Hij bracht hulde aan Dr van Mook, die 6 a 7 jaar de zwaarste post bezet; in zijn hulde betrekt hij verder de leden der C.G., de ministers Logemann en Jonkman en Sjahrir. De heer «de Groot (C.P.N.) verklaarde het volkomen eens te zijn met de opdracht der regee ring om de overeenkomst te doen teekenen. De Nederlandsch-Indo- nesische Unie zal in Indone- s i s c h e n geest moeten worden opgebouwd. De heer Zandt (S.G.) was van oordeel, dat de regeering haar gang naar den afgrond voortzet. Hij vraagt zich af waarom, als de overeenkomsten hetzelfde zijn, ze niet in December onderteekend zijn. Spr. betoogde o.m., dat de regeering inbreuk maakt op het constitutioneele stelsel.. Aan de Kamer gedane beloften heeft zij geschonden. De republiek zal z.i. via Soekarno aan de Communisten worden uitgeleverd. De gang van Linggadjati had ons gespaard moeten blijven, be toogde Spr., die o.m. te kennen gaf, dat de heeren de Boer, Post- huma en Verzijl uit de regeerings- koets zijn gestapt, omdat zij het beleid der regeering funest achten. De heer Romme (K.V.P.) meende, dat er in verband met de onherroepelijkheid der ondertee- kening drie vragen gesteld kun- nen worden: 1. Was het noodzakelijk de Kamer voor dit voldongen feit te stellen? 2. Werd deze regeeringsdaad gevorderd door het belang van het Koninkrijk? In welke situatie plaats de on herroepelijke onderteekening het Koninkrijk? Spr. betoogde, dat wat de re geering op het oog heeft een an dere wcderzijdsche verbintenis is dan Kamer en regeering eerder voor oogen stond. Het doel der Kamer van 2Q De cember is niet bereikt. En wat bereikt werd is buiten de Kamer om tot stand gekomen. Dit ver draagt zich kwalijk met sen juiste verhouding van de regeering en parlement, tenzij het voorbijgaan van het parlement noodzakelijk was in het nationale belang. Uit niets blijkt, dat de ondertee kening zoo onverwijld moest ge schieden, dat het parlement moest gepasseerd worden. De tweede vraag behandelend merkte Spr. op, dat het- feit, dat de republiek tot de overeenkomst wil toetreden, een blijk is van een overweging in de republiek van krachten, die daar ook werkzaam zijn, maar daaruit volgt nog niet, dat nu deze overeenstemming moest werden geaccepteerd in 'i lands belang, Dd regeering heeft eraan vast gehouden, dat wij ons alleen binden aan het duidelijke Ling gadjati. Zij heeft losgelaten, dat de republiek van haar kant dat duidelijke Linggadjati zou aan vaarden. Wat heeft ertoe genoopt aldus te handelen? Komende tot de derde vraag, zeide Spr., dat deze al het andere in belangrijke mate overtreft. De huidige situatie kan nieuwe en ernstige moeilijkheden toevoegen aan de reeds bestaande. Naar zijn overtuiging is onwaar dat het doel van 20 December voor jaren afge sneden is. Het staatkundige doel van het votum van 20 Dec. blijft z.i. bereikbaar, geheel onafhanke lijk van den afloop van dit debat, dat aan het voldongen feit niets veranderen kan. Verklaring en toelichting heb ben geen inhoudswijziging ge bracht, maar slechts verduide lijking. Het zou Spr. een lief ding zijn, indien hij op 90 pCt van het volk kon overgieten, dat wij niet op grond van het stadium van van daag behoeven te verzaken in het hooge doel, dat 90 pCt van het Nederlandsche volk gemeen heeft. Hij betoogde tenslotte, dat men niet slechts zwart moet willen zien, maar ook de lichtzijden. Avondvergadering. In de avondvergadering kwam de minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, de heer Jonkman, aan het woord. Het gewaagde van een historischen dag. Wat van daag onderteekend is, zoo betoog de Spr., voldoet aan wat de re geering op 10 December heeft in uitzicht gesteld. De regeering is ervan overtuigd, dat de voor waarden overeenkomen met de hoófdzaak der verklaring van 10 December. Welke waarde aan een motie kan worden toegekend, nimmer zal ze voor de regeering een voor schrift mogen zijn. De motie :s aanvaard als een welkome onder steuning. De regeering heeft de Kamers ingelicht zoodra zij haar beslissing had genomen dat machtiging tot onderteekening zou worden ver leend. De machtiging werd verleend, terwijl er onderhandelingen gaan de waren. De regeering meende er geen openbaarheid aan te kunnen geven in die omstandigheid. Naar het inzicht der regeering kan niet worden volgehouden dat de regeering de Kamer zij het dan vertrouwelijk niet onmid dellijk heeft ingelicht, zoodra het mogelijk was. Spr. wees erop, dat als men niet op korten termijn tot een oplos sing kon komen, het eenige alter natief een groote militaire actie zou zijn geweest. Het ligt vdor de hand, dat men in die omstan digheid onmiddellijk toegreep, toen men tot overeenstemming kon komen. De minister verklaarde verder, dat er geen sprake is geweest van internationale pressie. Het ontslag van den heer de Boer is bij de regeering in be raad. De heeren Verzijl en Posthuma hebben te kennen gegeven op een benoeming geen prijs te stellen. Ook deze kwestie is bij de re geering in beraad. Het ligt voor de hand, dat na NEDERLANDSCH VLIEGTUIG VERMIST. Naar wordt gemeld, wordt een Dakota van de Neder landsche marine, met zeven man Nederlandsch marine personeel aan boord, op een vlucht van Longreach (Mid- den-Queensland) naar Dar win vermist. Men vreest, dat het verongelukt is. Vliegtui gen van de Australische luchtmacht zoeken thans van uit Darwin naar het vermis te vliegtuig. GT REPATRI EEREN DEN UIT INDIË. Met eenige vertraging is Dins dagavond om acht uur het m.s. „Boissevain", dat repatrieerenden uit Indië naar ons land vervoer de, in de Amsterdamsche haven gearriveerd. Gisterochtend te negen uur is met de debarkatie een begin ge maakt, die zeer vlot verliep en om half 12 beëindigd was. Aan boord bevonden zich 1149 repatrianten alsmede drie verste kelingen van de „Stad Schiedam" Onder dc bijna 1200 opvaren den waren 61 zieken van wie vier ernstige gevallen meest lijdende aan de gevolgen van uit putting in de kampen. Verder zijn 19 kinderen aan de zorgen van de A.P.K. overgedragen, ter wijl tenslotte nog een doode over gebracht moest worden, die on derweg ia bezweken. ENKHUIZEN—STAVOREN. Nadat gistoron oen proofvaart had plaatn gohad, wordt vanaf heden de dienst EnkhuizenSta voren weer normaal gevaren. MIJNEXPLOSIE. Meer dan 100 mijnwerkers omgekomen. A.F.P. meldt nog uit Cen tralis (Illinois) Men heeft bijna alle hoop opgegeven, 122 mijnwerkers, die in een galerij 160 meter on der den grond, ten gevolge van een mijngasontploffing waren opgesloten, te redden. Vastge steld werd, dat minstens 22 mijnwerkers reeds om het leven zijn gekomen. Slechts 9 mijn werkers konden worden gered. NEDERLANDSCHE VERTEGENWOORDIGING TE DJOGJA. Dr van Mook heeft aan Aneta medegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt spoedig een min of meer permanente vertegenwoordiging van de Nederlandsche regeering te Djogja, samengesteld uit des kundige ambtenaren van verschil lende departementen, te vestigen. Hierdoor wordt het contact met de republiek ten behoeve van ge zamenlijk onderzoek en behande len van verschillende departemen ten bevorderd en dc mogelijkheid om te arbeiden versneld. Met betrekking tot Borneo meende dr van Mook, dat thans het houden van behoorlijke ver kiezingen voor dc samenstelling van een vertegenwoordiging van Zuid-Borneo en van Oost-Borneo binnen niet te langen tijd mogelijk zal zijn, waarna do Borneo-con- ferentie ten spoedigste zal worden gehouden, Verwacht wordt, dat eerlang republikeinsche journalis ten en anderj waarnemers voor een bezoek aan Nederland zullen worden ultgenoodigd. da onderteekening en na de ge bleken oneenigheid in de C.G. de regcering taak en samenstelling der commissie nader gaat bezien. Bij de replieken merkte de heer S o h o u t e n op, dat de minister de noodzakelijkheid van de afwij king van d« r.ormalc regelen van het verkser te-schen do rtgeerliig «t de Kinït! niet hseft aange toond, Er is geen internationale pressie uitgeoefend, heeft de mi nister gezegd. Er was dus geen enkel internationaal motief om overhaast te werk te gaan. De re- gecring heeft zich gebonden aan dc uitkomst van de gedachten- wisseling in deze Kamer van De- tember. De vraag is nu: was de regeering gerechtigd zonder nader overleg met de Kamer in haar be leid ingrijpende wijzigingen te brengen? Daarop is de minister niet ingegaan. De regeering heeft z.i. welbewust nagelaten in een verklaring mede te deelen waarom haar gedragslijn moest worden Veranderd. De minister zegt, dat de regee ring de Kamer onmiddellijk heeft ingelicht, maar een wijziging in een gedragslijn is toch heel wat anders dan wat is medegedeeld. De regeering had zich behooren te bevrijden van de binding, waar zij deze vrijwillig had aangegaan. De regeering had te maken met een motie, welke haar bindt. Wanneer de minister aan de be- teekenis van de motie tornt, dan wekt dat de gedachte, dat de mi nister zich zwak voelt. De minister heeft gezegd, dat het vandaag een historische dag is, dat erkent Spr. Maar er zou nog wel eenig verschil zijn als beiden uiteen moeten zetten, waar om hef een historische dag is. Dc blijdschap van dezen historischen dag ziet Spr. nog niet gemoti veerd. Laat ons de moeilijkheden zien, aldus de heer Schouten en laten we onder Gods zegen trachten die moeilijkheden te overwinnen. Tenslotte diende hij, mede namens de heeren Tilanus, Bierema en Zandt de volgen de motie in: „De Kamer, overwegende, dat de mededeelingen van de regeering inzake het tijd stip, waarop zij haar heeft ingelicht omtrent de wijzi ging van het beleid met be trekking tot Nederlandsch- Indië niet bevredigen. Betreurt, dat de regeering niet tijdig mededeeling van de wijziging in dit beleid heeft gedaan, noch tijdig 'daaromtrent overleg met de Kamer heeft gezocht. De heer Tilanus merkte op, dat de heer de Boer blijkbaar ge weigerd heeft de overeenkomst te onderteekenen. In dit verband vraagt hij, welke de oneenigheid in de C.G. is. Ook ten aanzien van de heeren Posthuma en Ver zijl stelde hij dia vraag. Voorts wil hij ingelicht worden over wat de regeering heeft ge daan ter uitvoering van de z.g. kleine motie-Romme. De heer Vonk (P. v. d. V.) verklaarde zich met de motie Schouten geheel te kunnen ver eenigen. In verband met de opmerking van den minister, dat een motie geen voorschrift voor een regee ring kan zijn, gaf Spr. te kennen, dat, wanneer de regeering zich met even zooveel woorden gebon den heeft aan een motie, zij daar aan dan ook gevolg moet geven. De heer Romme verklaarde, dat de minister hem niet duidelijk heeft gemaakt, dat het noodzake lijk was de Kamer voor dit vol dongen feit te plaatsen. Hij ziet niet, dat het passeeren der Kamer een noodzakelijkheid was in 's lands belang. Tegen de motie-Schouten heeft Spr. bezwaren en wel tegen den inhoud en tegen de strekking. De heer Zandt (S.G.P.) ver klaarde o.a., dat het antwoord van den minister hem niet heeft kun nen bevredigen. De heer J o e k e s (P. v. d. A.) betoogde dat het onjuist is om te spreken van een ingrijpende wijziging van de regeeringspoli- tiek. De motie-Schouten wees Spr. af. Minister Jonkman vërklaaf- de nogmaals, dat er naar de stel lige meening der regeering geen sprake was van een ingrijpende wijziging in haar beleid. Dat de regeering tekort geschoten heeft in haar inlichtingspücht ontkende 1 De matie-Seheuten ie voor de rejecting onaanvaardbaar, In verband met de kleine mo- tle-Romme verwees de minister maar wat hij in de Eerste Kamer heeft medegedeeld. Voortdurend wordt gestreefd naar bevrijding van geïnterneerden. De motie-Schouten werd daar na verworpen met SS tegen 26 stemmen. HOUTEN HUISHOUDE LIJKE ARTIKELEN.^ Aan fabrikanten en importeurs van houten huishoudelijke artike len was de verplichting opgelegd naast den gebruikersprijs hun naam op de door hen vervaardig de artikelen aan te brengen. Daar er bij den groothandel ernstige bezwaren tegen deze bepaling zijn gerezen, is thans toegestaan dat den fabrikant de keuze wordt ge laten tuischen zijn firma-naam en een door het dircetoraat-generaal van de prijzen vastgesteld code- teeken, De kleinhandelaar moet nu den gebruikersprijs op geïmporteerde artikelen1 vermeiden, Mr Dr A, VAN DER FLIER f Te Driebergen it in den ouder dom van 78 jaar overleden Mr Dr A. van der Flier, van 1895 tot 1922 Ned. Herv. predikant. Dc ontslapene stond achtereenvolgens te Lcmcle, Purmcrcnd, Middel burg, en tot aan de opheffing der Ncd. Herv. gemeente te Kleef. Later was hij lid van den ge meenteraad van Velsen en voor zitter van de „Nederlandsche ver- eeniging tot bevordering van den bijenteelt". Opnieuw massagraven ontdekt. Door den dienst identificatie en berging zijn in de Waalsdorpcr- duincn bij 's-Gravenhage opnieuw enkele massagraven ontdekt. Reeds zijn verschillende dooden geborgen. De opgravingen die on der leiding staan van het hoofd van den dienst der Identificatie en Berging, vinden voortgang. FEUILLETON door TRIX MARLAND. 15) -o- Floris Vermaat had er op ge staan, haar met zijn auto af te halen, hoewel ze verzekerd had, best dat eindje te kunnen loopen. Als ze boodschappen deed in het dorp of hout sprokkelde in het bosoh, liep ze immers veel verder? Maar „Oma'tje" werd gehaald. Ze genoot van het korte ritje. Als een heetrood-gloeiende bol hing de zon in de avond- grauwte, die aan de kim kwam oprijzen, en weefde een rood. achtig waas om de stammen van het bosch waar ze langs reden. Over de velden lag een koperen weerschijn van ster venden zonneglans; in rustlgen weemoed spelde hij het einde van den zomer óók. De auto stopte voor een modern uitziend landhuis, omgeven van een tuin, waarin reeds hier en daar de avondschaduwen speel den. Donkere coniferen plekten tegen een roode bakstecnen gevel. Zacht lamplicht schemerde gelig door de begordijnde ramen heen. De directie van den tuinbouw geeft het volgende overzicht van de vorstschade in den tuinbouw, zooals deze zich onmiddellijk na den ingevallen dooi laat aanzien. Het is vooral de groenteteelt, welke schade heeft ondervonden. In het bijzonder met betrekking tot kasbloemkool, kassla, andijvie en peen, welke grootendeels ver loren gingen, evenals verschillen de in December 1946 nóg te velde staande gewassen als prei, boeren kool en dergelijke. Het verlies aan andijvie,bloemkool en sla kan worden begroot op respectievelijk 3, 1.6 en 56 duizend ton. In de fruitteelt bepaalt zich de schade tot de in 1946 geplante fruitboomen op kweektype 11. Groenteteelt. Het oorspronkelijke plantmate- riaal van verschillende onder glas geteelde groenten is grootendeels verloren gegaan. Van andijvie en peen is naar schatting 70, resp. 80 procent vernietigd. Bloemkool is voor 7590 procent weg. 1 Slechts in den kring, d.i. dat deel van het Zuid-Hollandsche glas district waarin o.m. Berkel-Ro- denrijs, Pijnacker, Leidschendam en Veur zijn gelegen, is de toe stand iets gunstiger en begroot met het verlies op 40 procent. De schade toegebracht aan spitskoolplanten is wel is waar geringer, maar 50 procent van het plantmateriaal moet als ver loren worden beschouwd. Raap stelen en radijs zijn grootendeels verdwenen. Zeer ernstig is ook de schade welke aan de sla is toegebracht; 7590 procent kan als vernietigd worden beschouwd, in het bijzonder wat de kassla be treft. De Vooruitzichten voor den ko menden spinazieoogst zijn daaren tegen gunstiger, Het blijkt, dat het zaad, dat in de eerste dooi- periode in December werd uitge zaaid, thans goed opkomt. Van de in December nog te vel de staande gewassen is weinig meer over. Spruitkool, prei en boerenkool gingen grootendeels verloren, terwijl ook aan het wit lof ernstige schade is toegebracht, met name vooral bij onverwarmde teelt. Fruitteelt. In het algemeen valt de schade in de fruitteelt mee. Plaatselijk vertoonen oude boomen vorst- scheuren, b.v. in Zeeland en het Westelijk deel der Betuwe en in Utrecht. Deze schade zal zich ver. moedelijk wel herstellen. De in het najaar van 1946 ingeplante boomen leden schade, hoewel de omvang momentcel moeilijk is vast te stellen, daar deze jonge boomen normaal ook laat uitloo- pen. De ingekuilde fruitboomen hebben weinig schade, mits het inkuilen met zorg was geschied. Boomen in bossen ingekuild ver toonen meer schade. Indirecte schade kan nog wor den verwacht, omdat de zoo nood zakelijke ziektebestrijding te laat moet worden uitgevoerd. Met betrekking tot het onder glas geteelde fruit kan worden medegedeeld, dat schade van eeni ge bet-ekenis aan duiven-, prui men- c f perzikboomen tot nu toe niet werd waargenomen. Van de aardbeien valt nog weinig te zeg gen, alhoewel vermoedelijk veel plantmateriaal verloren is gegaan. Zaadteelt. Wat de zaadteelt betreft wordt ernstige schade waargenomen bij alle te velde staande twee-jarige gewassen. Van de koolsoorten, selderij en peterselie ging nage noeg alles verloren. Met 'betrek king tot de ingekuilde gewassen als wortelen, kroten, koolrapen en dergelijke zal moeten worden af gewacht in hoeverre hier schade is geleden. Een uitzondering vormen de uien, waarbij de vorstschade niet ernstig is. TELEFONISCH VERKEER MET AUTO'S. Gedurende de oorlogsjaren zijn groote moeilijkheden ontstaan op het gebied der ultra-kortcgolf- telefonie, waarop thans, voorna melijk In het buitenland, met suc ces wordt voortgebouwd, Dc K.N.A.C. heeft ülch afge= vraagd of, en zoo ja In hoeverre, deze technische vooruitgang In ons land dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan het motor- wegverkeer, en zij is tot dc over tuiging gekomen, dat er punten naar voren komen, welke het de' moeite waard maken deze mate rie te bestudceren en wel: de beperking van het onrustbarend toenemen van diefstal van auto's en motorrijwielen, hulpverleening bij ongevallen met persoonlijk letsel of bij storingen en ten slotte het beveiligen van het weg verkeer. Een commissie is benoemd om deze zaak te 'bestudeeren. DAG-VAKSCHOOL VOOR KRUIDENIERS. Te Utrecht is de eerste dag vakschool yoor kruideniers offi cieel geopend. Deze school,- die naar de voor zitter, de 'heer Cornelisse uit Amsterdam verklaarde, een cen trum belooft te worden voor het zich steeds meer moderniseerende kruideniersbedrijf, zal door 80— 100 leerlingen worden bezocht. NIEUWE VOLKS VERTEGENWOORDIGERS Tot lid der Eerste Kamer (vac. Reinalda) is benoemd de heer F. Wibaut te Amsterdam. Tot lid der Tweede Kamer (vac. Keme- nade) Mej. J. C. H. de Vink te Utrecht. SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Een schip van de U.N.N.R.A., de St. Lawrence Victory, met een lading van 6500 ton aardappelen voor de door hongersnood bezoch te gebieden in Bosnië is voor de Dalmatische kust op een mijn ge- loopen. Het schip is volgens de berichten zinkende. In een steenkoolmijn te Cen- tralia (Illinois) zijn 100 per sonen tengevolge van een ex plosie ingesloten. Er zijn nog geen verdere bijzonderheden bekend. LANDBOUWHERSTEL VERZETTE VEEL WERK. VOORSCHOT OP WERKTUIGEN- CREDIETEN. MET HERSTELWERK IN EIGEN BEDRIJF REEDS V/z MIILIOEN GULDEN GEMOEID. De deur ging open en het 'licht uit een kleine hall stroomde naar buiten, sloeg een helle lichtstreep door het naderende avondduister heen. In die lichtstreep zag Rob bekol Lucy staan, met haar meis jesfiguurtje en een vriendelijk- jong gezichtje. Spontaan stak ze Robbekol de beide handen toe. „Oma-tje", zei ze, „welkom hoor!" Robbekol hoorde en voelde dat ze het meende. Ze doorleefde dezen avond als in een droomtoestand. .De met glanzend linnen gedekte tafel, het glinsteren van zilver en glaswerk, het keurige, stille dienen van een meisje in een eenvoudig, zwart japonnetje met een klein hagelwit schortje voor, was voor haar on wezenlijk als een sprookjf. Robbekol wist bijna niet wat ze at. Telkens weer keek ze naar die twee vriendelijke gezichten van Lucy en Florls. Andere menschen leefden zóó. ze was dat eigenlijk vergeten. Het was zoo lang geleden, hoe lang wel, sinds zij met anderen aan een gedekte tafel zat. Ze was zoö ge wend aan haar morsige houten tafel. Een gebarsten soepbord en een kopje zonder oor,dat was ongeveer haar geheele servies. Walcheren heeft twee zaken dringend noodig: de totstandko ming van de noodwet en van de wet op de materieele oorlogsscha de. De eerste zal nu wel spoedig in de Kamer worden behandeld, maar de tweede zal, naar het zich laat aanzien, nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Het nog steeds ontbreken van een vaste basis, waarop verder ge werkt kan worden, brengt niet al leen onder de betrokken boeren on zekerheid en ongerustheid teweeg, maar het heeft ook tot gevolg, dat thans allerlei maatregelen ge nomen moeten worden, waarvan straks zal blijken, dat ze, gezien in het raam van het nieuwe plan, volmaakt overbodig waren. Een voorbeeld: ergens is een sloot dichtgeslibd; die moet open ge maakt worden om het water te kunnen afvoeren. Straks blijkt, dat dezelfde sloot dicht moet en op een andere plaats zal worden gegraven. Resultaat: hooge kos ten, die ten onnutte zijn gemaakt. Hét staat nu reeds vast, dat de werken, die thans worden uitge voerd, doch straks weer volledig teniet zullen worden gedaan, kos ten met zich medebrengen, die in de millioenen guldens loopen. Al leen in de Zuidwatering, waar de toestand herstel naar de oude vor men niet meer toeliet en practisch onmogelijk maakte is, in overleg met de betrokkenen, reeds een be- Toch voetde ze zich thuis; het was alsof er iets in haar open ging en zich ontplooide, iets waar van ze het 'bestaan was vergeten, dat dóód geschenen had. Floris bood haar een glas rooden wijn aan. Het was Robbekol plotseling of ze klaar wakker werd. „Neen, dank u, werkelijk niet", weerde ze zich af, bijna heftig. Ze zag pver Lucy's sensitive gezichtje een schaduw trekken. I „Ik vind het niet erg", verdedigde ze zich, „dat jullie wijn idrinken, maar ik vind het erg, als ik het doe. Ik heb zooveel ellende ge zien, juist van drank", zei ze zacht en nadenkend. „Ik zaï het jullie maar vertel len, of wil je het liever niet weten?" „Oma-tje, we willen alles weten wat U maar vertellen wilt", moe digde Lucy haar aan, Robbekol boog haar hoofd wat voorover om na te denken, hoe zij het vertellen zou. Het zachte, in tieme schijnsel van de lamp viel over haar witte haar en deed het glanzen. Een weerbarstig krui- vend lokje aan haar voorhoofd was losgesprongen. Lucy keek naar haar, zooals zij daar zat. Robbekol hief het hoofd weer op. Iets bijna fieri had ze in haar gin gemaakt met de uitvoering van het nieuwe plan. De oorzaak hiervan ligt niet bij de instanties, die op Walcheren werken zooals Landbouwherste! en het Polderbestuur, want het geen zij verrichten is noodig voor het opnieuw geschikt maken der grondenneen, de oorzaak van het onnoodig uitgeven van kapitale sommen is het feit, dat de nood wet zoo lang op zich heeft laten wachten. In deze dingen heeft de Dienst Landbouwherste] onlangs dan ook aanleiding gevonden een adres aan de regeering te richten, waarin de aandacht wordt gevestigd op de onlogische en-onpractische handel wijze en daarbij tevens om spoed verzocht met betrekking tot de totstandkoming der wet. Landbouwherste! is thans zoo ver gevorderd, dat de uitvoering der genoemde wetten met een rus tig hart kan worden afgewacht; practisch alle gegevens van de be trokkenen zijn verkregen en het voorbereidend werk is goeddeels geëindigd. Welk een hoeveelheid werk moest worden verzet, is slechts den insider bekend; er is van al lerlei zijden genoeg critiek op de zen Dienst geleverd en er zul len zeker fouten zijn gemaakt. Maar wanneer het de betrokken boeren niet vlug genoeg gaat met de uitkeeringen, kan daarvan gezicht iets begeesterends dat haar één oogenblik bijna jong deed schijnen. Het onuitdoofbare vuur van een ziel, die lééft, scheen 'dat I door haar oude trekken heen? Lucy voelde zjch onweerstaan baar tot haar aangetrokken, op eens. Onder dien uiterlijken schijn, die afstootte, was Oma-tje bijzónder vond ze. Interessant, en écht Robbekol begon te vertellen. Haar oogen keken met iets wee moedigs in. de verte, alsof ze weer voor zich zag, wat ze nu vertellen ging. „Zooals jullie weten", begon ze, „ben ik verpleegster geweest. Ik heb in vele ziekenhuizen gewerkt. In één ervan ontmoette ik een patiënt, een man, Piet Letteler heette hij. Hij was zwaar ziek cn zijn lichaam had niet veel weer stand meer. Het was verknoeid door drank.,.. Hij was koop- vaardlj-kapltein geweest, maar vroeg gepenslonneerd. Versleten voor den tijd. Hij vertelde me: „Ja, Zuster, ik ben kapitein en U weet niet. Je bent verantwoordelijk en je bent alleen. Je hebt geen aflei ding, geen gezelligheid. De andere officieren hebben elkaar, maar jij bent „De Ouwe". Je bent de baas, je bent alleen. Ze zijn een beetje Landbouwherstel geen verwijt worden gemaakt. Deze Dienst is ook gebonden aan voorschriften van hoogerhand en allereerst moet toch wel worden meegeteld al het werk, dat verbonden was en is aan de uitkeeringen in natura too- als zaad, vee ens, De uitkeeringen. De Dienst Landbouwherstel is belast met de administratie der diverse uitkeeringen, welke de ge dupeerde landbouwers ontvangen cn die via dc Boerenleenbank worden uitbetaald. Allereerst noemen wij de uit betaling der vergoeding voor le vensonderhoud, waarmede begon nen is. Dan de pachtwaardever goeding over '45 en '46, die be taald wordt voor perceelen, waar van de opbrengst minder dan 70 pCt was. Er is voor de getroffen boeren de mogelijkheid geschapen bijzon dere bedrijfscredieten op te ne men, opdat zij hun bedrijven tot de oogstperiode gaande kunnen houden. Speciaal voor de minder kapitaalkrachtigen is dit een tij delijke uitkomst. Vervolgens is er het wtrktui- gencrediet. Alle landbouwwerk tuigen, die voor de inundatie op het eiland aanwezig waren, zijn geregistreerd. Het laat zich be grijpen, welk een enorm ingewik keld werk dit is geweest. Het is thans zoover, dat met de uitbeta ling van voorschotten op de uit eindelijke vergoeding kon worden begonnen. Deze uitbetaling ge schiedt tot 80 pet. Door Land bouwherstel wordt er uiteraard op toegezien, dat die werktuigen worden aangeschaft, die voor de verschillende bedrijven geschikt zijn. Tenslotte nog iets over het herstelwerk in eigen bedrijf, Toen het water goed en wel van het eiland was verdwenen, zijn de boeren in de gelegenheid gesteld hun bedrijven weer in orde te brengen (opruimen van mestvaalten, doen functionneeren van den waterafvoer e.d.). Zij kregen hiervoor een vergoeding van Landbouwherstel. Met dit werk is vanaf het droogvallen tot heden reeds een bedrag van ruim 1.5 millioen gulden gemoeid. Nog steeds komen aanvragen binnen. Herstel afwatering. Het uitdiepen van de hoofd watergangen op het eiland ge schiedt door het personeel van den Polder Walcheren. Dit werk wordt gefinancieerd door Land bouwherstel. Deze dienst doet 't werk aan de sprinken, slootcn enz, uitvoeren door enkele aan nemers en de Ncd. Heide Mij., die thans ongeveer 750 arbeiders in dienst heeft. De ongeveer 20 draglines zijn na de vorstperiode dezer dagen weer begonnen. PRINSES JULIANA. Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana, in haar functie als voorzitster do ledenvergade ring van de Vereeniging het Ne- derlandsoho Roode Kruis gepre sideerd. Ds J. F. BERKEL HOFPREDIKER, H. M. de Koningin heeft met ingang van 15 April tot hofpredi ker benoemd: Ds J. F. Berkel, Ned. Hervormd predikant te Apeldoorn. Engeland cn Denemarken hebben besloten hun legaties te Kopenhagen en Londen tot ambassade te verheffen. Mackenzie King, de Cana- deesche premier, heeft in het Canadeesche lagerhuis mede gedeeld, dat president Truman „in het begin van Juni" een bezoek aan Canada zal bren gen. Weersverwachting geldig van Donderdagmorgen tot Donderdag avond. Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. Zwaar bewolkt met opklaringen plaatselijk eenige regen of mot regen. Weinig verandering in tem peratuur. bang voor je en een beetje ja- loersch. Tenminste, dat was bij mij zoo het geval. Misschien lag het aan mezelf, ik weet het niet. De „Eerste'' dacht dat hij veel beter kapitein kon zijn dan ik, jaloersch. De „Twcdde" was bang voor me. En dan ben je alleen en je zit in je hut en je hebt alle boeken uitgelezen en je eigen ge dachten benauwen je en je hebt geen levende ziel, die je begrijpen kan en wil. En dan neem je een borrel. En nóg een, somsen je went er aan. En als je aan den wal bent, dan kom je kennissen tegen en je drinkt op eikaars ge zondheid. Je kunt 't niet afslaan. Je bent niet van plan, je te be drinken, maar na dc eerste borrel komt de tweede en zoo verder, tot je niet meer tellen kunt cn Ide heele wereld in een dwazen sche mer om je heen draait. En den volgenden morgen heb je hoofdpijn cn je vervloekt je zelf, En je wordt bang voor den drank en tegelijk heb je er steeds minder verweer tegen, 't Ia alsof je telkens opgepord wordt: „Toe, neem er ecnl" En, ondanks je angst bezwijk je". „Ik zag dc angst diep in zijn oogen leven, toen bij dat vertel de", zei Robbekol zacht. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2