De Conferentie te Moskou. IteiU e*t ickUcheidinfy. Groote ovorstroomng in Duitschland. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Feestelijkheden In Batavia. .Provinciale Berichten. Veel voorstellen, weinig besluiten. WAT OP DEN BON? Een zwarte dag» Uitgave Stichting „Zecuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2433, Giro 274289 Kantoron! Vliseingon, Walstr. 83, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Eaai 19, Tol. 2009; Nouzon Vlooswijcltatr. Tol. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 604 Donderdag 27 Maart. 1947 Abonnementsprijs 13.30 per kwartaal Advertentieprijs 12b, cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F. E, v. d, FELTZ te Middelburg, Dr K, HUIZENGA tp Middelburg, Os J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en Os W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op. en ondergang van Zon en Maan, Vrijdag, Zon op 6.27 u., onder 19.05 u. Maan op 9.14 u., onder 1.80 u. Hoog water te Vliasingen Vrijdag 28 Maart: 5.30 u, 1.99 m,, 17.58 u, 1.85 m, Het gezin, hetwelk Augustinus een vluchtheuvel in de wereld noemde, wordt, in onze dagen van vele zijden bedreigd. Een ernstige bedreiging is wel de menigvuldige echtscheidingen in onzen tijd. Daardoor wordt het gezin ont bonden en de vastigheden, welke daarin zijn, weggenomen. Nu is het goed om ons reken schap te geven van de wezenlijke oorzaken van deze talrijke echt scheidingen. Wij komen zoo ge- makkelijk in de verleiding om deze zonder meer op rekening te stel len van den voorgaanden oorlog. Wanneer wij dat doen, dan stellen wij de juiste diagnose niet en vin den vanzelf ook het goede genees middel niet. Wel hebben de oor logsomstandigheden dit kwgad ten zeerste bevorderd, omdat daarin een rijken voedingsbodem voor de ontbindende krachten van het ge zonde huwelijksleven gevonden werd. Dit vraagstuk was voor den oorlog reeds van een benauwenden omvang. In de groote steden wa ren toen reeds consultatiebureau's voor huwelijksmoeilijkheden en werden door de kerken lezingen en voordrachten ter bestrijding daarvan ter. beste gegeven. De huweiijksnood wortelt in de, zonde van ongehoorzaamheid, eigenwilligheid, zelfzucht en lief deloosheid van den gevallen mensch. Waar nu de geestelijke weerstand vermindert en wereld- sche invloeden ongunstig daarop inwerken ontstaat vanzelf een vermeerdering daarvan. Nu ligt het voorzeker op den weg der kerk om zich daarmee bezig te houden. De kerk is het toch, die naar goede Christelijke zede het huwelijk voor de ge meente van Christus bevestigt. De kerk heeft dan ook voorzeker een roeping om te waken over" de heiligheid van het huwelijk. Het wekt dan ook geen verwon dering, dat de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in haar laatste vergadering zich met het echtscheidingsvraagstuk heeft be zig gehouden en haar meening in dezen heeft kenbaar gemaakt. Wel mag het genomen besluit om aan de Classicale vergaderingen ad vies te vragen aangaande een wij ziging van het desbetreffende rcglementsartikel, waarbij het iedere plaatselijke kerk verboden zal zijn om een huwelijk te be vestigen, waarvan een van beide partijen gescheiden is, terwijl de tweede partij uit het eerste huwe lijk nog leeft, meer dan onze ge wone belangstelling hebben. Met dit besluit gaat de kerk over op een nieuwe of misschien zoudt ge ook kunnen zeggen oudere lijn. Hiermee wordt im mers het standpunt der Reforma tie verlaten en komt men in de gedachtenwereid der Roomsfche en Anglicaansche kerk. Dat men dit zelf gevoelt heeft blijkt uit een artikel in het week blad „De Herv. Kerk", waarin Ds Landsman reeds voor het ver schijnen van de Handelingen der Synode en het rapport over dit vraagstuk zich gehaast heeft om den zin van dit besluit eenigszins te verzachten. Daarin wordt toch opgemerkt dat dit besluit eener- zijds van groote beteekenis is; maar anderzijds ongetwijfeld ook aanleiding, tot allerlei misverstand zal kunnen geven. Het is immers niet de eerste maal, dat de vraag of het huwelijk van een of twee gescheidenen al dan niet kerkelijk zal worden be vestigd in de Synode aan de orde is geweest. Zoo o.a. op de ver gaderingen in de jaren 1938 en 1939. Daar was toen een een stemmig rapport van de kerkelijke hooglecraren, waarin hetzelfde gevraagd werd, wat nu gebeurd is. Nimmer heeft echter de Sy node daarop in willen gaan en het altijd aan de plaatselijke gemeente overgelaten, rekening houdende met elk bijzonder geval, hoe in dezen te handelen. Thans echter heeft de gedachte, die door de nieuwe theologische strooming in dé kerk de laatste jaren met kracht is voorgedragen, de over hand behouden. Wel heeft men zich in deze uitspraak nog willen beperken tot het vraagstuk der huwelijksbevestiging en dit alzoo losgemaakt van een uitspraak over de echtscheiding als zoodanig. Dit maakt dat deze uitspraak een meer of minder halfslachtig karakter krijgt. Dit komt duidelijk uit in het slot van de bovengenoemde toelichting, waar wij lezen: „Uit het bovenstaande is wel duidelijk geworden, dat het niet de bedoeling van de Synode was de weigering van een huwelijksin zegening te hanteeren als een tuchtmiddel. Wel om 'n teeken op te richten voor de wereld, dat het haar ernst is met haar boodschap van de onontbindbaarheid van het huwelijk". Daarin ligt toch ook weer het standpunt dat bij velen in den laatsten tijd aangaande dit vraag stuk naar voren komt, uitgedrukt, hetwelk wij nergens duidelijker en beknopter vonden weergegeven dan in „Wat zegt de Bijbel" van Ds Koopmans, waaruit wij het volgende aanhalen.' „Mozes heeft niet zooals de Fa- rizeërs zeggen, geboden een scheidbrief te geven; hij heeft dat, zooals de Heere zegt, toege laten. Maar dan mag ook nooit ver geten worden, dat er iets gebroken is. Jezus kent maar een geldige reden tot echtscheiding, maar Hij erkent daarna geen tweede huwe lijk: zoowel die een ander trouwt, als wie de gescheidene trouwt doet overspel. De gedachtengang is dus deze: In het allerergste geval is het niet geboden, maar toegelaten het hu welijk te ontbinden, maar beider 1 blijvende eenzaamheid zij een tee ken van hetgeen hier gebroken j is". Hier worden wij gesteld voor vragen, welke zeker ook in onzen tijd een oplossing zoeken. Wij zullen ons op de Bijbelsche en reformatorische gedachten moeten bezinnen, opdat wij de goede en welbehagelijke wil des Heeren ook hierin volbrengen öiogen, tot welzijn van ons kerkelijk en maat schappelijk leven. Het dacht ons daarom goed op onderscheidene in dit artikel genoemde punten af zonderlijk terug te komen. W. V. ten hebben echte» «let pleete ge had. DE KOTA BAROE IN INDIË. De „Kota Baroe" is te Tand jong Priok aangekomen met het bewakingsbataljon 3-4 R.I. aan boord, onder commando van ma joor van der Horst. Het bataljon wordt te Soerabaja gestation- neerd. Dagorder Generaal Spoor. In een dagorder zegt generaal Spoor o.m. dat alle rangen zullen moeten leeren zich aan de nieuwe verhoudingen aan te passen. „Ik verwacht, dat gij allen den nieuwen tijd zult begrijpen". Ook vice-admiraal Pinke heeft een dagorder uitgevaardigd. „Nieuwsblad" over de onderteekening. Het (republikeinsche) „Nieuws blad" noemt den 25sten Maart een historischcn dag en wijst er op, dat het accoord een basis-accoord is. „Nu zal het werk pas komen. Tegelijk komen daarmee vele moeilijkheden. In de afgeloopen dagen bestonden reeds controver sen. In de nabije toekomst zullen die nog niet verdwijnen doch mis schien nog vermeerderen. Maar zij behoeven in het geheel geen aanleiding te zijn vijandig tegen over elkaar te staan". TELEGRAM COMMISSIE-GENERAAL. De C.G. heeft het volgende te legram aan minister Jonkman ge zonden: „Na de in alle opzichten ge slaagde plechtige onderteekening gevoelen wij de behoefte uwer ex cellentie te verzoeken aan Hare Majesteit onze eerbiedige overtui ging mede te deelen, dat hierdoor op de meest doeltreffende en veel belovende wijze gevolg gegeven is aan de algemeene richtlijnen, ver vat in de Koninklijke rede van 7 December 1942. De dag van heden heeft ons bevestigd, in het ver trouwen, dat langs dezen weg een duurzaam samengaan van Neder land en Indonesië onder het Huis van Oranje te verwezenlijken is". In verband met de ondertee kening van Linggadjati werden te Batavia groote feestelijkhe den georganiseerd of misschien geforceerd. Alles werd gedaan om de menschen toch maar in een feestelijke stemming te bren gen. Al dadelijk werd bericht, dat Sjahrir c,s. zich afzijdig hiel den. Dit werd later tegenge sproken. Thans echter meldt het repu blikeinsche persbureau Antara, dat men aan Indonesische zijde geen deel heeft genomen aan de feestelijkheden ter gelegen heid van de onderteekening van Linggadjati in verband met het gebeurde in Modjokerto. Deze Indonesiërs toonen meer karakter te bezitten dan de Nederlanders. Dat men zich in alles buigt onder het roode juk van Soe- karoo is al erg. Maar het ergste is toch wel, dat men dit droef gebeuren voor Nederland en Ir.dië beide, door feestelijkheden gaat op luisteren. GROOTE VOEDSELVOORRADEN IN CANADA. Een gansche vloot van vrachtschepen is thans onder weg naar Montreal om, zooals tn scheepvaartkringen wordt voorspeld, de grootste voorra den aan voedingsmiddelen se dert het einde van den oorlog te gaan inladen voor Grot/ - Brittannië en het vasteland van Europa. In Canada zijn reusachtige voorraden opgeslagen in af wachting van de opening der scheepvaart op de St. Law- rencerivier, in begin April. IJs brekers zijn vaargeulen aan het vrij maken in de meeren, zoo dat met het transport van graan een aanvang kan worden ge maakt TRIBUNAAL GOE8. Tuiten veroordeeld tot 7X Jaar. Bij de uitspraken van Woens dag werd inzake M a r 11 n u s Tuiten, ex-burgemeester van Westkapelle en Kloetinge, ten aanzien van de eerder geadviseer de 10 jaar interneering, waarop het fiat echter geweigerd werd, een internceringstijd van 7% jaar in overweging gegeven. Zijn vermogen werd verbeurdverklaard tot een bedrag van f 10.000.—. J, C. S u u r m o n d, winkel bediende te Goes: geen verdere intern, verbeurdverkl. van het ra diotoestel en ontz. rechten. D. M. M i c h i e 1 s e n, kan toorbediende te Rotterdam: 1 jaar intern, tot 25 Maart 1948 en ontz. rechten. J. S i e r e v e 1 d, boekhande laar te Goes: 1 maand intern, tot 26 April 1947 en ontz. rechten. CONTROLE OP DE ATOOMENERGIE. Naar verluidt, heeft de Ame rikaan sche gedelegeerde Os borne in een besloten vergade ring van de werkcommissie voor de controle op de atoom energie verklaard, dat de V.S. geen ongepaste inmenging wenschen, doch erkennen, dat er bij de internationale controle op de atoomenergie een zekere inmenging noodig is. Osborne voegde hieraan toe, dat het onmogelijk is te zeggen in hoeverre een internationaal controlesysteem met de natio nale controle in strijd is, totdat een gedetailleerd plan zal zijn op gesteld. Duizenden menschen dakloos. Groote voed selvoorraden verloren. Tengevolge van een dijkbreuk van de Oder is een gebied ten Westen van Küstrin overstroomd. In het plaatsje Seelow zijn tien personen verdronken. Agence France Presse meldt, dat de overstrooming catastro- phale vormen aanneemt. In een plaats zouden 200 personen ver dronken zijn, terwijl het totale aantal slachtoffers aanzienlijk hooger wordt geacht. Reuter meldt voorts, dat de be dijking van de Oder over een af stand van 450 meter onder den druk van het water is bezweken, waardoor een gebied van 80.000 ha. is overstroomd. Duizenden vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden, die zich daar een jaar geleden vestigden, zijn opnieuw dakloos. Volgens de Berlijnsche bladen zijn 17 a 18.000 menschen dakloos geworden door het water, dat op sommige laaggelegen plaatsen 4 tot 5 meter hoog staat, Honderden menschen, die de waarschuwingen via de radio niet hebben gehoord, zijn geïsoleerd in dorpen en ge huchten, verrast door de snelheid, waarmede het water zich ver spreidde. Ook in economisch opzicht be- teekent de overstrooming een ge voelige slag. Een groote hoeveel heid groenten, suikerbieten, graan en aardappelen, bestemd om Ber lijn te voeden, zijn verloren ge gaan. De militaire situatie in Indië. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft o.m. het vol gende medegedeeld: In Oost-Java worden de bur gers door de T.R.I. met geweld belet de Kali Porong over te steken, indien zij naar Neder- landsch gebied willen. Het Roode Kruis heeft te Modjosari een gaarkeuken-geves tigd ter verzorging van de terug- keerende bevolking. Nederland sche troepen hebben zonder tegen stand de suikerfabriek Gempol- kerep bezet. Uit verschillende andere sec toren worden berichten gemeld over sluipschutters en het in strijd met de overeenkomst bouwen van stellingen in de nabijheid van de demarcatielijn. Ernstige inclden- De zitting van den raad van mi nisters van Buiteniandsche Zaken te Moskou werd Dinsdag door Molotof gepresideerd. De vier ministers, die allen aan de discussie deelnamen, besloten hun plaatsvervangers te verzoeken om een onderzoek inzake de kwes tie van het vormen van een con sultatieve en adviescommissie. Vervolgens kwamen aan de orde, de verzoeken van Albanië en Perzië om deel te nemen aan het opstellen van het vredesverdrag met Duitschl-""!. Marshall betwistte Albanië dit recht. Molotof erkende het, Bevin schaarde zich aan de zijde van Marshall, maar Bidault verklaar de dezelfde gedachte te hebben gehad als Molotof, namelijk dat Albanië wel recht had geraad pleegd te worden, omdat het een aandeel in de herstelbetalingen van Italië heeft toegewezen ge kregen. Tenslotte 'besloot men deze kwestie naar de plaatsvervangers te verwijzen. Daarna ging met over tot een discussie over de te volgen proce dure bij de voorbereiding van het Duitsche vredesverdrag. Marshall wilde de verantwoor delijkheid voor het onderteekenen en ratificeeren van het vredesver drag van Duitsche zijde niet in handen leggen van een Duitsche regeerihg, maar in de constitutie van Duitschland een bepaling op- nemen over de verplichting van Duitschland om het vredesverdrag na te komen. Hij was van meening, dat de Groote Vier, China en alle staten, I die met Duitschland in oorlog zijn geweest, moeten uitnoodigen tot een vredesconferentie, waar allen gelijke rechten zouden heb ben. Na oeze conferentie zou de raad van ministers de uiteindelijke tekst moeten opstellen op basis van een aanbeveling met twee derde meerderheid van de vredes conferentie. Bidault achtte dit voorstel „re delijk, aanvaardbaar en zelfs ele gant". Bevin wilde eerst zijn rechtskundige adviseurs raadple gen. Molotof vroeg om 2 of 3 dagen tijd ter bestudeering van het voorstel. Hij herhaalde de Russische zienswijze, dat op de vredesconferentie een Duitsche re geering moet worden geraad pleegd. ANDERE POST VOOR BEVIN? De industrieele correspon dent van de „News Chronicle" deelt in zijn blad mede, dat er in regeeringskringen het ge rucht de ronde doet, dat mi nister Bevin na afloop van de conferentie te Moskóu zal af treden als minister van Bui teniandsche Zaken. Aangenomen wordt, dat de minister-president hem zal verzoeken persoonlijk de lei ding te nemen van de uitvoe ring der regeerïngsplannen ter bestrljdlg van de economische crisis. NEDERLAND LEENT TARWE AAN FRANKRIJK. Op verzoek van de Fransche regeering heeft Nederland deze maand 4000 ton tarwe aan Frankrijk geleend, dat daaraan dringend behoefte had voor zaai-doeleinden. De internatio nale noodvoedselTaad, die de graantoewijzingen aan de im- porteerende landen regelt, heeft Nederland de garantie gegeven, dat deze leening in April afge lost zal worden met eenzelfde hoeveelheid tarwe. AUTOBUSHALTEN EN HET VERKEER. Een veelvoorkomend euvel op verkeersgebied in ons land vormt het feit, dat de halteplaatsen van vele autobusdiensten gelegen zijn op de hoeken van straten en we gen. Tijdens het oponthoud aan de halten benemen de bussen het overige verkeer op zeer hinder lijke wijze het uitzicht. De A.N.W.B. heeft zich thans o.m. tot den inspecteur-generaal van het verkeer gewend met het verzoek hieraan paal en perk te willen stellen. VERLAGING PRIJS EENDENEIEREN. De prijzen van eendeneieren zijn opnieuw vastgesteld en be dragen thans voor een eendenei van gevtóchtsklasse 1 ten hoogste 13 cent en van gewichtsklasse 2 ten hoogste 12 cent. Voor tweede soort eendeneieren en uitval zijn de maximumprijzen voor beide gewichtsklassen een cent ptr stuk lager. Noodregellrtg Ouderdoms voorziening. In een tweede nota van wij ziging op het wetsontwerp „Noodregeling Ouderdomsvoor ziening" heeft de minister van Sociale Zaken nog eens na drukkelijk den Raad van Ar beid aangewezen als het or gaan, dat met de betaalbaar stelling der ouderdomsultkee- ring kan worden belast, SPOORWEGEN MET PASCHEN. De op het baanvak Roosen daalVlissingen alleen des Maandags en des Zaterdags rijdende treinen Vlissingein^- Roosendaal (Vlissingen vertrek 9.29) en Bergen op Zoom Vlissingen (Bergen op Zoom vertrek 12.45) zullen zoowel op Maandag 7 April (2den Paasch- dag) als op Dinsdag 8 April loopen. Dit in tegenstelling met een vroeger bericht, waarin werd medegedeeld, dat deze treinen op Tweeden Paaschdag niet zouden loopen. Benoemingen. Bij KB. zijn benoemd: Tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den calamiteuzen Borsselepolder, M. Nijsten te Borssele. Tot dijkgraaf van 'den polder Dreischor, N. A. Deïst Jzn. te Dreischor. Tot gezworene van den pol der Dreischor, A. van der Lin de te Dreischor. Tot heemraad van het wa terschap Schouwen, P. L. Vis te Haamstede. Tot dijkgraaf van den polder Vier-Bannen van Duiveland, H. C. van de Zande te Nieu- werkerk. Gerard Hengeveld speelt' voor de Z.V.U. De Z.V.U. heeft het gelukkige initiatief genomen om haar leden in een viertal Zeeuwsche plaatsen voor 't eerst of bij hernieuwing te doen kennismaken met het brii- lante spel van Gerard Hengeveld, een onzer grootste pianisten van het oogenblik. De kunstenaar bracht een programma, rijk aan afwisseling. Hij begon met een, zoowel technisch uitnemend ver zorgde als diep doorvoelde, ver tolking van Bachs Italiaansche concert in F. Vooral het gedragen Andante maakt op de toehoorders een diepen indruk. Jammer was het, dat de vleugel, althans op het concert in Vlissingen, zich, met name in de snelle gedeelten, niet van zjjn beste zijde liet ken nen. Ook valt het te betreuren, dat een dergelijk werk niet ten ge- Jioore kan worden gebracht op een zooveel rijker genuanceerd clavecimbel. Niettemin gaf de so list een sublieme vertolking. Ook de zeer romantische Car navalsmuziek van Schumann ge noot zen prachtige weergave. Het enthousiasme der luisteraars steeg nog bij de Suite Bergamasque van den Franschen componist Debus sy. Het gracieuze, menuet en het, doorzichtig gespeelde prachtig expressionistische Gair de Cune spraken zeer tot het publiek. Buitengewoon viel te roemen Hengevelds vertolking César Francks prelude, koraal en fuga; stellig een der hoogtepunten van het concert. De spontane reactie der hoor ders noopte den kunstenaar tot een toegift. Hiervoor koos hij een bewerking van Bachs koraal „Ich rufe zu Dir", gespeeld vol wij ding en overgave. Wanneer men het voorrecht heeft gehad een dergelijk concert te beluisteren, dan begrijpt men niet, dat slechts zoo weinigen zich hier, in dezen tijd van vervlakking en vermaterialiseering komen ver kwikken aan deze rijke, geeste lijke gaven. Het optreden van Hengeveld, •heeft eens te meer bewezen, dat .het 'de Z.V.U. ernst is-, in Zee land ware kunst te brengen. Moge het publiek in toenemende mate hiervan profiteeren. MIDDELBURG. Jaarvergadering „Handelsbelang". De Vereen. „Handelsbelang" kwam Dinsdagavond in één der Schuttershofzalen in 50e jaarver gadering bijeen. In het openingswoord liet de voorzitter, dhr D. A. Stofkoper, de vele werkzaamheden en be moeiingen der vereeniging in het afgeloopen jaar de revue passee- ren. Bemoeiingen, die gedeeltelijk met succes werden bekroond zoo als de verbetering van het ver keer op Walcheren, die mede op aandrang van „Handelsbelang" tot stand kwam, Wat den wederopbouw betreft k rijgen we deze week bestaat er ook voor den midden stand nog geen reden tot optimis me, al is er nu eenig perspectief voor de binnenstad. Nog steeds wordt reikhalzend uitgezien naar de regeling der definitieve scha de vergoeding. De voorz. noemde het onlangs verschenen werkje: „Herstel en Toekomst van Mid delburg" een voorbeeld van de gelijkheid en bedachtzaamheid. Hij leverde critiek op het be staan van diensten, die eigenlijk nooit iets te beteekenen hebben gehad. In dit opzicht bestaat naar zijn meening in de huidige con stellatie weinig hoop op verande ring. Het lijkt dikwijls, of we in een tijd van potverteeren leven, terwijl vele zakenlieden wachten op de hun rechtens toekomende uitkeering. Hij deelde tenslotte mede, in het tweede halfjaar van 1947 als voorzitter te zullen af treden. Naar aanleiding van een inge komen schrijven over de kwestie der kleine ruitjes wees dhr van 't Westende erop, dat bij nieuw bouw tot het inzetten van groote ruiten zal worden overgegaan, mits deze passend zijn in de ar chitectuur der gebouwen, een be paling, die in de practijk wel zeer.; verschillend geïnterpreteerd zal worden. Hij hoopte echter, dat bij voortdurenden aandrang op verandering er tenslotte wel ge wonnen zal worden. Het bestuur heeft een scherpen brief aan den minister van econ. zaken gericht met betrekking tot het feit, dat in een Amster- damsch warenhuis het vorige jaar goederen, die waren achtergehou den, tegen normale prijzen moch ten worden verkocht en er geen boete werd opgelegd. De kwestie van verkoop van bloemen op de Markt door z.g. standwerkers zal door de Mid- delburgsche bloemenhandelaren aan de betrokken bedrijfsgroep worden voorgelegd. Uit het jaarverslag van den secr., dhr C. W. D'huij bleek, dat „Handelsbelang" thans 154 leden telt. Ook in dit jaarverslag werd gewezen op het werk der vereen, t.a.v. vele zaken. De penningmeester, dhr F. B. den Boer, werd voor zijn beleid gedechargeerd. Op voorstel van de kascommis- sie werd besloten de contributie van f 7.5Q tot i 10 per jaar te verhoogen. De aftredende bestuursleden, dhr Mr J. J. Snoep, A. C. Juli anus en J. J. de Vlieger werden bij acclamatie herkozen. Tijdens de rondvraag stelde de heer L. Goedbloed voor, een win kelsluiting voor alle zaken' op denzelfden middag aan te vragen Hiertegen kwamen vele leden op, omdat zij het zeer schadelijk voor het belang van Middelburg acht ten. Medegedeeld werd, dat de fruit- en groentehandelaren slui ting van hun winkels op Dins dagmiddag zullen verzoeken. Gevraagd werd, waarom er nog steeds geen wachtlokaal voor de bussen op de Markt is; hierop antwoordde dhr v. 't Westende, dat deze zaak stagneert door het gebrek aan materiaal. Nadat de voorz. de vergadering gesloten had, werden nog eenige interne vereenigingsaangelegenhe- den besproken. GOES. Gouden Jubileum. Gisteren was het voor het echt paar G. Verhoevende Jong op den Beestenmarkt een gedenk waardige en vreugdevolle dag, daar zij op dezen dag, hun 50- jarigd echtvereeniging herdachten. Ter gelegenheid van dit jubileum werden de oudjes op hartelijke wijze gehuldigd door de bewoners van den Beestenmarkt, die het echtpaar in de bloemetjes zetten en hen een enveloppe met inhoud overhandigden. Ter eere hadden de bewoners bovendien nog de vlaggen uitge stoken. THOLEN. Dinsdagmiddag werd onder groote belangstelling ter aarde be steld, het stoffelijk overschot van den heer P. J. Blaas, in leven adj.-commies en kassier der Nuts- spaarbank. Aan het graf werd het woord gevoerd door den voorz. der Spaarbank dr Duinker en na mens de vrlendenkrmg door den heer A, Lab«n. (30 Maart t.m, 12 April 1947) Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Strook no. 4) 67-1 Brood: 800 gram brood. 67-2 Brood: 400 gram brood. 67-1 Boter: 125 gram boter. 67-2 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 67-3 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 67-1 Melk: 4 liter melk. 67-2, 67-3 Melk: 7 lit#r meld. 67-1 Vleesch: 100 gram vleesch. 67-2 Vleesch: 400 gram vleesch. 67-1 Algemeen: 200 gram kaas. 67-2 Algemeen: 2 eieren. 67-3 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst be reid). 67-4 Algemeen: 125 gram koffie. 67-5 Algemeen: 50 gram thee. 67-D Reserve: 1600 gram brood. 67-K Reserve: 800 gram brood. Bonkaarten KD, KE 703 (Strook no. 4) 68-1 Brood: 800 gram brood. 68-1 Boter: 250 gram boter. 68-2 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 68-2, 68-3 Melk: 12 liter melk. 68-1, 68-2 Vleesch: 100 gram Vleesch. 68-1 Algemeen: 100 gram kaas. 68-2 Algemeen: 2 eieren. 68-R Reserve: 800 gram brood. 68-S Reserve: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst be reid). 68-U Reserve: 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst be reid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) (Strook no. 4) 67-4 Brood: 800 gram brood. 67-4 Boter: 250 gram boter. 67-4 Margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 67-4 Melk: 5 liter melk. 67-4 Vleesch: 300 gram vleesch. 67-5 Vleesch: 100 gram vleesch. 67-4 Kaas: 200 gram kaas. 67-4 Eieren: 5 eieren. Op 2 April zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, ver snaperingen en tabak. Bovengenoemde' bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Maart a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 31 Maart a.s.imag worden gekocht De «iet-aangewezen bonnen van strook No. 3 kunnen worden vernietigd. Het Dinsdag in de Tweede Kamer gevoerde debat over de onderteekening van Linggad jati, heeft geen verrassing ge bracht. Vóór tot onderteekening be sloten werd, heeft de regeering overleg gepleegd niet met het parlement maar met ver tegenwoordigers van de P. v. d. A. en de K V. P. Over de gevoerde besprekin gen en het resultaat daarvan is niets gepubliceerd Maar uit 'het feit, dat onmiddellijk daarop de C.-G. tot onderteekening ge machtigd werd, kon worden af geleid, dat de zaak in kannen en kruiken was. En dat bleek ook inderdaad het geval te zijn. Wei had de regeering offi cieel verklaard, dat de uit spraak van de Kamer van 20 Dec. bindend zou zijn ook voor de republiek; en wei verklaarde de heer Romme op 11 Febr. te Medan„Ik ben niet bereid een andere lijn te volgen'", maar dit alles verhinderde niet, dat men toen het er op aankwam bereid bleek aan de eischen van de republiek gevolg te geven. „Hier sta ik; ik kan óók an- ders", bleek de leuze te zijn. De heer Romme, sprekende namens de Kath. fractie, maak te wel enkele formeele bezwa ren, maar toen het er op aan kwam, maakte hij een sierlijke draai en stelde hij zich achter de regeering. Het was een zwarte dag voor ons Koninkrijk. In Indië zegevierde de r e - v o 1 u t i e, En in ons land. waar de Volksvertegenwoordiging ter zijde werd geschoven, de dic tatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1