Openbare Werken en Wederopbouw. Robbekol Bouwvolume van 28000 woningen. Begrooting 1047. Het particulier initiatief niet uitgeschakeld. Waar bleven de auto's M.G. LAATSTE BERICHTEN. Het Prinselijk Gezin in Zwitserland. Van kwartiermaker tot landwachter. De Goesche duurte-commissfe Voorw. builen vervolging stelling. Aan de memorie van antwoord betreifende de begrooting van Openbare Werken en Wederop bouw is het volgende ontleend: De minister deelt de meening van de leden, die betoogen, dat bij den woningbouw naast een zeer belangrijke taak voor de overheid en met de overheid sa menwerkende woningbouwcorpo raties ook een taak is weggelegd voor de particuliere bouwnijver heid. Dat in de afgeloopen maanden de meeste woningen gebouwd zijn door het rijk, de gemeente of wo ningbouwcorporaties, vindt dan ook zijn oorzaak in de omstandig heid, dat geen bevredigende finan cieringsregeling voor den bouw door particulieren bestond, met als gevolg, dat deze laatsten niet tot bouw wenschten over te gaan. Verwacht kan worden, dat hierin verbetering zal komen nu op 27 j Januari j.l. de financieringsrege ling nieuwbouw 1947 bekend is gemaakt. In het kort komt deze hierop neer, dat de staat be reid is jaarlijks 4 pCt rente te fourneeren over dat ge deelte van de stichtingskos- ten, dat onrendabel moet worden geacht. Mocht over tien jaar (met de mogelijk heid van verlenging tot vijf tien jaar) er nog een on rendabel deel dezer kosten aanwezig zijn, dan zal de staat dit voor zijn rekening kunnen nemen. Deze regeling is alleen van toepassing op woningen met een inhoud van 500 kub. Meter of minder, omdat juist aan dit soort woningen een nijpend tekort is. Voor het jaar 1947 wordt voor den woningbouw een bouwvolume beoogd, overeenkomende met 28.000 woningen van een gemid delden inhoud van 285 kub. M. Ten aanzien van den wensch een Nederlandsche industrie van f a b r i ekm a t i g e n wo ningbouw in het leven te roe pen, kan worden medegedeeld, dat in, dit opzicht reeds veel voorbe reidend werk is geschied. Veel hangt echter af van de vraag of de productie van montagewonin gen tegen prijzen kan geschieden, die de prijzen van gewone wonin gen; niet noemenswaard over schrijden. Blijkt deze mogelijkheid aanwezig, dan zal nog dit jaar met een beteekenende productie een aanvang worden gemaakt. Tot de werkzaamheden, die naar het oordeel van den minister ook in beperkten omvang voort gang moeten hebben, behoort d e bouw van kerken. Of schoon, gezien den nood der tij den, ook bij den bouw daarvan de noodige soberheid zal moeten worden betracht, wordt er voor gewaakt, dat hiermede niet te ver wordt gegaan. De betrekkelijk gunstige financieele regeling wel ke voor den bouw van kerken is vastgesteld, werkt mede in deze richting. Bouw van noodwinkels en eveneens noodwoningen komt vrijwel niet meer voor. Aan den bouw ten platte- lande wordt de grootste zorg besteed. Voor zoover deze den bouw van boerderijen betreft, is hiermede een afzonderlijke afdeeling van het college van algemeene commissaris sen voor den wederopbouw belast. Er wordt op toegezien, dat bij de uitvoering van werken door het rijk of door gemeenten of wo ningbouwcorporaties met finan- cieelen steun van het rijk geen aannemers worden ingeschakeld, die niet betrouwbaar of solide zijn. Indien de materialen positie, vooral die van hout en ijzer, zoo slechtl blijft als zij op het oogen- blik is, is het zeker, dat niet ver wezenlijkt zal kunnen worden wat bij het opstellen van de begrooting voor oogen stond. Voor beide ar tikelen is Nederland vrijwel ge heel op den import aangewezen. Aangezien echter in de geheele wereld de vraag groot is en het aanbod gering, is het uiterst moei lijk eenigszins behoorlijke hoe veelheden aan te koopen. Daarbij komt, dat de beschik bare deviezen beperkt zijn en de prijzen soms buiten verhouding hoog. Ook de minister van Wederop bouw is er zich van bewust, dat de regeling van de vergoeding van de materieele oorlogsschade in de practijk vele bezwaren heeft. De vraag is echter of een regeling kan worden gevonden, welke een voudiger is en toch door zijn ambtgenoot van Financiën met het oog op de financieele consequen ties kan worden aanvaard. Een onderzoek dat Jaren vordert. Do minister van Oorlog heeft, ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van het Twee de Kamerlid Ruys de Beeren- brouck betreffende een be weerde ontvreemding van auto's bij het Mil. Gezag nog het volgende geantwoord: De in de vorige antwoorden verstrekte gegevens hadden be trekking op de auto's, welke bij het Militair Gezag onder een M-nummer ten behoeve van M.G.-diensten en -instellingen hebben gereden. Van deze auto's bestaat momenteel een volledig overzicht. Van totaal 5360 stuks zijn er thans 294 ad ministratief nog niet verant woord. Aangenomen kan wor den, dat dit aantal nog zal ver minderen. Van de 5560 stuks zijn 72 auto's gestolen blijkens de dienaangaande aanwezige processen-verbalen van aan gifte. Er werden echter door het M. G. ook auto's gevorderd, welke dadelijk werden overge dragen aan niet-militaire in stellingen als bij den wederop bouw betrokken instanties, de Nederlandsche Spoorwegen, P.T.T., burgemeesters, politie, P.O.D.en, doktoren, taxi-on dernemers, expediteurs, enz. Deze auto's reden niet onder een M-nummer. De verantwoording van laatstbedoelde auto's zal nog PROF. ROMME AAN V HET WOORD. Prof. Romme heeft gisteren in de Kamer betoogd, dat het doei der Kamer van 20 Dec. niet is bereikt en dat, wat bereikt werd, buiten de Kamer om tot stand is gekomen. Wat, zoo vroeg hij, heeft de regeering genoopt aldus te handelen? Overigens betoogde hij, dat 't staatkundige doel van het votum van 20 Dec. bereikbaar blijft, om dat de republiek aan het duide lijke Linggadjati materieel wel gebonden is. Uit het verdere deel van zjjn rede bleek, dat de heer Romme geheel achter de regeering staat. TWEE EIEREN VOOR PASCHEN. Voor Paschen zullen twee eieren per persoon beschikbaar worden gesteld. De bon zal reeds in de eerstvolgende bonnenlijst ha kend gemaakt worden. PROTEST „NATIONAAL VERBOND", Het voorloopig bestuur van „Nationaal Verbond" heeft een telegram gestuurd aan den presi dent van den ministerraad, waar in met smartelijke verontwaardi ging geprotesteerd wordt tegen de uitlevering van Nederlandsch- Indië aan een fascistlsch-commu- nistlsche minderheid. TENUITVOERLEGGING LINGGADJATI. Naar Aneta verneemt, zullen de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties ov.er d« tenuityoer- legging van de overeenkomst van Linggadjati een aanvang nemen op a.s. Donderdag. UITSLUITEND MARGARINE VAN 13—26 April. In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen 125 gram margarine vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter voor de houders van een A-, B- of C-kaart. Dit gebeurde in ver band met de moeilijkheden in de margarine-industrie, welke een ge volg waren van den door de vorst gestremden aanvoer van grond stoffen. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vetrantsoen voor de betrokken groepen vervangen worvangen worden door eenzelfde hoeveelheid margarine. OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND. Door oen ovorstrooming van de Odor zy'n uitgestrekte gebieden, naar schatting 80.000 H.A., on der water gezet. Duizenden men sehen zijn dakloos. Grooto voedsel voorraden, in hoofdzaak bestemd voor Berlijn, zijn verloren gogaan. DE BILT ZEGT: Weer hoogera temperaturen. ■Weorsvorwohtlng, geldig van Woensdagmorgen tot Woensdag avond. Toenemende wind tusschen Z.- Wost on Zuid en toenemondo bo- wolklng met later plaatselijk eenigo regen. Overdag hoogero temperaturen dan gisteren. geruimen tijd vragen, aangezien bij het afwikkelingsbureau M.G. onder meer te dezer zake ruim 10.000 claims in behande ling zijn, Een zeer groot aan tal dezer claims blijkt namelijk betrekking te hebben op auto's, welke niet door het M G, zijn gevorderd, maar door <lc btectlende overheid of door Nederlandsche overheidsinstan ties, welke niet tot het M.G, be hoorden, Bovendien hebben meerdere dossiers vaak betrek king op hetzelfde voertuig (ca. 10 pet.). Door deze omstandig heden i» de onderhavige mate rie nog steeds zeer onover zichtelijk; Ik stel mij voor tegen einde 1947 ook de gegevens over de niet onder een M-nummer ge reden hebbende auto's beschik-1 baar te hebben, waarna ik gaarne verdere inlichtingen, zoowel ten aanzien van deze auto's, alsmede van de verdere afwikkeling van de onder een M-nummer gereden hebbende auto's, zal verstrekken. Ondanks het voorjaarsachtige warme weer kan er in de om streken van Zermatt nog heerlijk worden geskied, en zoowel Prins Bernhard als de beide prinsesjes maken ruimschoots van deze ge legenheid gebruik. De skitochten worden iederen dag langer. Maan dag hebben de Prinsesjes een tocht van zes kilometer gemaakt van de Goernergrat naar Zermatt, een hoogteverschil van 1500 me ter. Bij haar terugkomst in het hotel zei prinses Beatrix, dat zij tijdens den tocht „maar" vier maal was gevallen. De Belgisohe premier, Spaak, moet op medisch advies rust houden. Na onderzoek is geble ken, dat hij geen 'inwlendige verwondingen beeft tengevolge van het auto-ongeval. Tribunaal Middelburg N.S.B. noodzakelijk voor onafhankelijk heid van Nederland. De gewezen kwartiermaker der Koninklijke Marine, de 45- jarige Johannes H. Krauwel te Souburg had geen fraaien staat van dienst in de bezetting. Hij was al in Oc tober 1940 N.S.B.er geworden en te Souburg trad hij als blok- leidar van deze beweging op; hier verspreidde hij ook VoVa en de Zeeuwsche Stroom. Vervolgens was hij lid van de WA., den N.V.D., het N.A.F. en het Zeevaartfront geweest. In 1940 had hij bij de Todt aan het bouwen van bun ker» gewerkt, van 19411944 was hij stoker bij de Duitsche Weermacht op het vliegveld en daarna diende hij de anti- sabotagewacht te Middelburg. Als hulplandwachter had hij heel wat persoonsbewijzen ge controleerd. In Souburg nam hij deel aan de in openbare gebouwen inge stelde controle naar d,e por tretten van H. M. de Koningin. Hij had ook een anti-Duit- sche uitlating van zekeren van Rijswijk aan een Oberinspektor overgebracht, tengevolge waar van genoemde persoon ter ver antwoording werd geroepen. Dit was nog niet alles; hij werd er n,l. nog van beschul digd, een anderen N.S.B.-er het voorstel te hebben gedaan door hem genoemde Nederlanders als gijzelaars te laten oppak ken en zich te hebben aange meld voor de hulppolitie. Ten slotte ontving hij Duitsche mi litairen aan huis. Het grootste gedeelte van de tenlasteleggpng werd1 toegege ven. v Alleen bet overbrengen van de anti-Duitsche uitlating en het noemen van personen als gijzelaars ontkende besch. zeer heftig. Verder was besch. van mee ning, dat de N.S.B. noodzake lijk was in verband met de on afhankelijkheid van Nederland. Deze beweging moest natuur lijk worden beschermd en daarvoor diende de W.A. De landwacht was bedoeld als be schermend instituut voor het Nederlandsche volk. Persoon lijk had hij nooit aan huiszoe kingen naar onderduikers deel genomen; als hij er ooit één gevonden zou hebben, had hij dien weer direct losgelaten. De controle op portretten in Souburg was nu eenmaal de taak der W.A. Mr Kuipers vond, dat besoh. inderdaad zwaar fout is ge weest, maar hij wees er op, dat hij niemand verraden heeft. Hij vroeg een welwillende be oordeeling. Verwalter Joodsche zaak. De 43-jarige radio-telegrafist Willem P. Boerop uit Kloetinge was al vóór 1940 lid der' N.S.B. geworden en trad in Den Haag o.m. als blok- Ieider op. Voorts was hij lid der W.A, en van den N.VD. geweest. Hij was opgetreden als Ver- walter van een Joodsche zaak in Vlissingen, waaraan hij een behoorlijk salaris had verdiend. Hij erkende alles. Mr Anne Bolle noemde besch. een nobele N.S.B.-er en verzocht onmiddellijke invrijheidsstel- ling, waarop het Tribunaal ech ter niet inging. Uitspraken in de zitting van Maandag j.l.: Cornelia Kareis e, ex-directeur Loodswezen te Vlissingen: l'A jaar intern., eindigend 4 Juli 1947 en ontz. rechten. Geerlof H. Vos, pen sionhouder te Utrecht, v.h. te Vlissingen: 2 jaar intern., ein digend 16 April 1947 en ontz. rechten. Da 36-jarige chauffeur Hemdricus A. Landa te B. o. Zoom werd veroordeeld tot een interneering, te bepalen op den tijd, reeds in bewaring doorgebracht en ontz. rechten. Hij was lid der N.S.B. en der W.A. geweest, was wachts- man bij de DW., chauffeur bij de Luftnachrichten in Frank rijk, hulplagerführer bij de Todt en hij meldde zich aan bij de N.S.K.K. Hendrik Velema, bureauchef te Emmenontz. rechten. BIJZONDER GERECHTS HOF TE MIDDELBURG. Voor de zitting van Vrijdag a.s. zijn de volgende personen gedag vaard: I Th. J. Fondse te Middelburg: lid Waffen-S.S.; J. R. Viergever te Hulst: idem; A. Fieret te Ter- neuzen: idem; F. J. Cobben te Goes: bracht in December 1941 bij den S.D. te Middelburg aan, dat zekere M. J. AertssenVer- beemen zich beleedigend over het Duitsche Rijk had uitgelaten; I. Midavaine te Vlissingen: lid Waffen-S.S., deed dienst bij de Adbeits Kontrolle, waarbij hij deel nam aan een razzia te Rotter dam, in den Noord-Oostpolder en te Meppel; M. E. Ullrich Harms te Terneuzen: bracht bij de Ordnungspolizei aan, dat ze kere M. DielemanMachielsen haar had beleedigd; zelf beleedig- de zij de Koningin; K. L. Heye FEUILLETON door TRIX MARLAND. 14) -e>- Langzaam en tiaag leng den de middagschaduwen, schoven als behoedzaarn voort over het grasveld, namen ten slotte tóch, als op andere da gen bezit van de geheele om geving, van heel dezen kant van den grooten aardbol. Het werd stil; het werd nacht. Rust lag over het dorpje, over z'n kerk, over z'n pastorie, over de wijde velden, over de bosschen, waar zwarte schaduwden speelden, waar uilen in donzig-zwevend-on- hoorbare vlucht op jacht wa ren.... Een enkele kreet van een dier verbrak nauwelijks één oogenblik de stilte. In Robbekol's huisje sliepen en droomden en snorkten de honden en, tenslotte viel Rob bekol zelf ook In slaap. Deze héél lange dag en deze héél lange avond waren voorbij. Ze sliep en ze droomde, dat ze -Mijnheer de Pastoor vertel de, alles wat zo op 't hart had. Booze eh goede dingen. Even werd ze wakker, ze had in haar slaap gehuild, zich wakker gehuild en ze voelde zich oneindig eenzaam en ver laten. Troosteloos,... Maar al spoedig ontfermde de slaap zich opnieuw over haar en droeg haar in z'n koele, donkere armen naar verre oevers van rust Zacht neuriede het water in den grooten koperen ketel dien Robbekol boven 't knet terende houtvuurtje gehangen had. Roetig-zwart was die ke tel, nergens was de oude ko perkleur meer te bespeuren. Maar Robbekol zag hem nog steeds zóó, als hij vroeger, bij haar moeder thuis, blank-ge schuurd en met rood krijt na- gewreven, in de schouw ge hangen had. Héél lang geleden, toen Va der overleden was en na hem, ook Moeder heenging, had ze dien ketel meegenomen als een aandenken aan vroeger-thuis. Dat laatste ziekbed van Moeder..,. Slechts enkele da gen had ze haar kunnen ver zorgen. Toen was het einde ge komen, toen was ze alleen weggegaan, nageoogd door de nieuwe bewoners van Vader's boerderij, een achterneef en zijn vrouw, die zo geen van beiden kende. Zij alleen, met dien ouden, koperen keteL Niets anders had ze mogen houden van wat eens Vader-en-Moeder's eigen dom was geweest. In koppige boosheid had Vader haar ont- te Graauw: nam als hulpland wachter deel aan patrouilles bij Graauw, Hulst en Diepenveen, be waakte in den winter van 1944 '45 spoorlijnen; Jaca, S. v. Dalsen te Goesstelde op het bureau van den S.D, te Middelburg de kar- totheek samen en hield die bij zij bediende de telefoon en de telex en fungeerde als tolk bij verhoortn van den S.D.W, C, Hainellnk. dienstneming en ver raad P. Dees te Zaamslagver raad. als hulp in de huishouding. De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch voor Zeeland hebben de vol gende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Pieternella Verstelle geb. Nieuwenhuisen en Cornelia La- main geb. Saaman, beiden Wol phaartsdijk Julia P. de Cluijze geb. Weynen, HoofdplaatMaria A. Almernkerk, Zonnemaire en Adriana Vermaas, Wouw, onder toezichtstelling en ontzetting rech ten. J. Lamain en Wilhelmina de Smit, Wolphaartsdijk; Jacoba S. Noels, Hansweert; Lucia M. Mom, HooldplaatL. J. de Kege, Terneuzen; Alida Veldinlc, St. Jansteen; Marinus ten Hove, St. Philipsland; Femmigje van de Vegt, Maastricht, onder toezicht stelling, verplichting om te arbei den en ontz. rechten. A. W. Kloet, Wolphaartsdijk, L. Verdurmen, St. Jansteen, beide ontzetting rechten. H. B. Dagevos, Goes, onder toezichtstelling. A. Vermeulen, St. Maartens dijk f 2500 betalen en ontz. rech ten. F. de Krijger, IJzendijke, onder toezichtstelling, afstand doen {van den inboedel voor zoover aan der den in bruikleen gegeven en ontz. rechten. Catharina M. M. Brakman, Middelburg, onder toezichtstelling f 7500 betalen en ontz. rechten. P. L. de Letter, Koewacht f 100 betalen. De volgende personen zijn on voorwaardelijk buiten vervolging gesneldJ. L. v. Meerendonk, 's-GravenpolderPietje van Wij nen, 's-Heer Arendskerke; Cor nelia M. Dieleman, Felicita M. ten Haken, Terneuzen; C. A. Maes, Hulst; Ivonna C. de Vos, Clinge; Cornelia P. d§ Waele,- Teuntje A. Stoffels, Paulina Wisse, Willemina Wisse, allen Zaamslag; C. J. Cannoo en Ja coba J. Wielaard, Zierikzee; Jo- zina Krijger, Ouwerkerk; M. v. d. Wielen, Brouwershaven. Allen omdat de gerezen ver denkingen niet ongegrond zijn ge bleken, maar de schuld van de betrokkenen van zoodanigen aard is, dat oplegging van straf of Het mag als bekend worden verondersteld, dat de gemeente Goes, zooals vele gemeenten, in he« bezit Is van een z,g. duurte- commliile, Minder bekend Is uit welke per sonen deze commissie is samen gesteld. Wij geven er hier meer dere bekendheid aan; de Voorzit tersplaats wordt ingenomen door den heer A. Buys, wethouder van sociale zaken, als secretaris is de heer J. Hollestelle werkzaam, ter wijl als leden fungeeren, mevr. FranckenEwijk en de heeren K. Goudswaard en J. Bos. Het minst bekend of mogelijk heelemaal niet, zijn de werkzaam heden van deze commissie, die ten doel heeft de overtreders van de prijsvoorschriften naar aan leiding van ingekomen klachten terecht te wijzen. Tot nu toe zijn de werkzaamheden zeer beperkt gebleven, wat zijn oorzaak vindt in het f'Sit, dat het publiek nog zeer onvolledig op de hoogte is van de prijsvoorschriften en niet meer weet dan ditalles is vreese- iijk duur. Nu echter de prijzenboekjes versdienen zijn, waarin vermeld de vastgestelde prijzen van alle denkbare artikelen en welk boek je de huisvrouw, die niet bedro gen wenscht te worden a raison van f 0.20 in den boekhandel kan bekomen, heeft de commissie meer recht van bestaan gekregen. Im- I mers, nu kan de koopster of koo- per de vastgestelde prijs contro- leeren met de gevraagde en, mocht er iets niet kloppen, dan is het in het eigenbelang, dat de commis sie hiervan in kennis wordt ge steld, wier werk het is, den ge- derailleerden winkelier weer in het goede spoor te leiden. Toch heeft de commissie niet geheel stil gezeten. Zoo kwam eens een klacht binnen van de P.T.T.-cantine, waarvoor men koffie had ingekocht van f 3. terwijl de prijs op dat moment f2,40 'bedroeg. Toen de heeren duurtébestrijders op onderzoek uittogen, bleek, dat de winkelier de prijs, die over eenige weken zou ingaan, maar had gevraagd. Moeten voor plastic-regenmantels punten worden gegeven? was een andere vraag, er zit immers geen draadje wol of katoen in? Inder daad, was het antwoord, voor plastic-mantels moeten 14 punten worden neergeteld. Ken groentehandelaar sprong op een alleszins afkeurenswaardige manier met zijn consciëntie om, door aardappelen met een blik van den grond op te scheppen, waar bij hij zorg droeg, dat het op den grond liggende zand mee op de weegschaal kwam en mevrouw dus een deel van haar goede geld neertelde voor aarde. De remedie vooé dit geval is verordineerd in het gebruiken van een vork of griep. Zooals blijkt, zijn het geen zware gevallen, maar al deze klei nigheden zijn mede schuldig aan een nog sneller opraken van het toch al aan tekorten lijdende huis houdgeld. Daarom is het aanbevelens waardig, dat elke huisvrouw, thuisgekomen of eerder, haar uit gaven controleert met het prij zen boekje en bij voorkomende geval len den winkelier attendeert of de commissie met het euvel in kennis stelt. maatregelen niet gerechtvaardigd is te achten. A. de Koster, Graauw en Lan- gendam; A. V. M. Rammeloo en M. J. Wieland, Axel; A. J. Pie- ters, Clinge; A. Freeke, Brou wershaven; A. B. Schell, Zierik zee; A. Sieze, Ouwerkerk en H. van Hermon, Dordrecht, omdat de gerezen verdenkingen onge grond zijn gebleken. Kortemeestraat 33 BERGEN OP ZOOM Diamanten, Goud, Zilver en Horlogiën KLOKKEN en BRILLEN Specialiteit van TROUWRINGEN Alle reparation worden vakkundig uitgevoerd aan billijke prijzen (Ingez. Med.) Provincienieuws LIJST VAN GE-INTERNEERDEN. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneu zen en Tholen ligt ter inzage een lijst van geïnterneerden, op 9 Maart j.l. uit Wonapringgo en Gombong in het Minangkabau- karnp te Batavia aangekomen. Kadervergaderingen C.N.V, in Zeeland. Evenals vóór den oorlog, en zooals vorig jaar in Sept.-Óct., zullen ook dit jaar door het C.N.V. kadervergaderingen voor de Chr. Besturenbonden in ge heel Nederland worden georga niseerd. In Zeeland zullen deze plaats hebben op 2 Mei te Ter neuzen en op 3 Mei te Goes en te Middelburg. Op al deze vergaderingen zal het C.N.V. vertegenwoodigd zijn. Chr. Geref. Meisjesbond. De Zeeuwsche afdeeling van den Bond van Chr. Geref. Meis jesver. zal 2en Paaschdag a.s. te Biezelinge in algemeene vergade ring bijeenkomen. In de morgen vergadering zal de heer J. Spaans van Zierikzee refereeren over: „Het waar zaligmakend geloof" en in de middagvergadering Ds H. v. Leeuwen, Chr. Geref. pre dikant te Tholen over: „Waarom Chr. Geref?" De prov. toogdag zal worden opgeluisterd door zang van het koor „Soli Deo Gloria" te Vlissingen. GOES. De H.A.R.K. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van de H.A.R.K.- Oommissie, met ingang van de volgende maand de uitdeeling van kleeren, huishoudelijke artikelen Na de bezetting van Modjokerto door de Nederlandsche ,st0^ zeMhen' troepen. Het Roode Kruis en de Dienst van Volksgezonaneid trachtte den eersten nood der bevolking, welke ontstaan was door de inundaties, welke door de republikeinen veroorzaakt waren, te lenigen. Ge duldig wacht men in de rij op de uitdeeling van voedsel. erfd. Alles had hij gegeven aan dien verren neef, die ten minste zijn naam droeg Er zou een de Wit op de boer derij wonen, er wóónde een de Wit op de boerderij. Vader had zijn zin gekregen. Niet lang daarna had Moe der een beroerte gekregen. Héél kort slechts had ze haar man overleefd. Moederpeinsde Robbe- I kol, terwijl ze in de flikkeren- j de vlammen keek en nog een j takkenboschje op het vuur gooide. Ze kon zich Moeder's gezicht niet meer voor den geest halen, de herinnering was verbleekt.... Het water begon driftig te koken. Robbekol nam den ke tel van den 'haak en goot hem leeg in een teil. Het was veel te heet. Ze deed er wat koud water bij. Toen werd de teil te vol. Voorzichtig, en toch door haar beverigheid telkens mor send, schepte ze een gedeelte van het water over in een em mer. De honden keken nieuwsgie rig toe: wat moest er toch ge beuren? Robbekol knoopte haar hoofddoek los, haalde eenige roestige verbogen haar spelden uit haar grijzen haar dos en boog voorover, dom pelde haar hoofd in den teil warm water. Met de oogen dicht grab belde z« naar een stuk; zeep, dat ergens op tafel lag en be gon haar haar te wasschen. Het kostte wel veel moeite en inspanning, maar tenslotte kwam ze er toch mee gereed. Nattig plakte het witte haar tegen haar schedel. De roode hoofddoek bond ze er omheen. Op den steenen vloer stond, vergeten, een emmer water. Gulzig waren de honden bezig hem leeg te slobberen. Verstrooid keek Robbekol ernaar. Ze voelde aaft. haar natte haar en bedacht dat ze het nog had willen naspoelen in dien emmer, maar dat kon nu niet meer. Met den teil zeep water in haar handen slofte ze bedrijvig op haar veel te wijde klepperende muilen de kamer door. Met moeite slechts kon ze den teil houden. Het was alsof alle dingen steeds zwaar der werden en moeilijker te hanteeren. Tenslotte kreeg ze hem toch buiten en keerde hem op het klinkerstraatje om. Het water stroomde naar alle kan ten heen, maar een gedeelte kwam toch in de goot terecht. Het witte haar dat boven ha|r voorhoofd onder den roo- den doek uitkwam begon te drogen. Een dartel-kruivend lokje sprong los en kriebelde haar .speelsch in het gezicht. Robbekol stopte het weg on der den strakken hoofddoek. Toen slofte ze weer naar bin nen, er wa» nog meer te doen. Het zou dan hoogstwaarschijn lijk a.s. Woensdag 2 April de laatste dag zyn, dat goederen worden afgegeven. Aanvragen daartoe worden thans niet meer aangenomen. Een oude kist in een hoek van de kamer opende ze en daaruit dolf ze een mengelmoes van kleedingstukken opoude blouses, rokken, schorten, ja ponnen. Ze moest er netjes uitzien, vanavond. Haar keus viel op een oude, zwartzijden japon, ouderwetsch van snit, maar van mooie, zware stof was ze gemaakt en' verried de hand van een kundige naai ster. Robbekol stfeek in een bijna liefkoozend gebaar de kreukels wat glad. Die zou ze aantrekken straks, dan zou Lucy zich niet voor haar be hoeven te schamen, dacht ze. Lucy, die „Oma'tje" bij zich uitgenoodigd had te eten. Robbekol waardeerde dit als een hooge eer en daarom had ze dien dag haar haar gewas- schen. Ze wilde, als vanouds, toen ze nog veel kennissen had, waar ze geregeld uitge noodigd werd, een dame zijn. Ze wilde zich vanavond weer voelen zooals vroeger, toen zij méételde In het gewone leven. Toen Floris met de auto voor kwam, zat Robbekol reeds lang klaar, te wachten. Ze voelde zich als een ander mensch. Haar japon was kreukelig en wat te wijd, maar daar be merkte ze zelf niets van. Zé was blij als een kind. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2