SANATOGEN D e Linggadj ati-politiek een volkomen fiasco. Nederlandsche Nieuwsbladen uit de zeventiende eeuw. T'erry en Berry Maag beswaren Telegram aan den Minister- President. - Unicum in de Nederlandsohe geschiedenis Bij onze eerste „courantiers" in Antwerpen en Amsterdam. - Een merkwaardig Zweedsch boek. .Provinciale Berichten. ■Sportnieuws» Bij maag- en darmbezwaréft is het gevaar van ondervoeding niet denkbeeldig. Daarom ia Sanatogen zoo doeltreffend als aanvulling van het dieet Sanatogen is zoo licht verteerbaar en wordt geheel door het lichaam opgenomen, daar het geen afval* stoffen bevat. Met Sanatogen kunt gij Uw krachten behouden en doen toenemen. Begin nog heden met Sanatogen. Uw apotheker of drogist kan fiet U leveren. H*I murwslvkond rotdttL 9 (Ingez. Med.) Het Amsterdamsche comité „Handhaving Rijkseenheid" heeft aan den minister-president ihet volgende telegram verzonden. Een afsdhrift daarvan zond het aan alle leden van het Kabinet, den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan de leiders der Tweede Kamer-frac ties: „De heer van Mook sdhreef d.d. 3 Sept. 1945 aan Mountbatten o.a, als volgt Het is volkomen duidelijk, dat de Soekarno-regeering een Japansch maakwerk is en volledig onder Japansche controle staat en dat zij, liet men haar ongehinderd voort bestaan, een centrum zou blijven van Japansch-pan- Aziatische propaganda". In de Zweedsche stad Göte- borg verscheen een paar weken geleden een merkwaardig boek, een bibliografie over de eerste Amsterdamsche Nieuwsbladen, onder den titel „Dutch Corantos bied van de politiek en den oorlog. Ze werden door handelsagenten en diplomatieke vertegenwoordi gers naar alle hoofdsteden der Europeesche landen verzonden, en ze hadden een uitstekenden naam. 16181650" Het >s in de Engel- Een Engelschman schreef al in sche taal gesteld, op kosten van de 1619.... dat Amsterdam één bibliotheken van de stad en van_ groote verzamelplaats was van Göteborgs Universiteit gedrukt., nieuwtjes, en het middelpunt van èn het wordt aangeboden aan de „courantiers-bedrijvigheid". Ook Koninklijke Bibliotheek te 's-Gra-, in het begin der achttiende eeuw venhage, als Wijk van Zwedens gold het Hollandsch nieuws nog medeleven met het zoozeer ge- als betrouwbaar èn snel. schonden Holland. Schreef de Engelsche gezant te Na een inleiding over het Hol- Weenen in 1703 niet aan zijn col- landsche courantennieuws in de lega te Rome, - meldend dat de zeventiende eeuw, geeft het een Engelsche vloot was uitgevaren: prachtige bibliografie van de eer- „De lijst van schepen die Ik ste Amsterdamsche nieuwsbladen send, tiam ik over uit de „Haar* tusschen de jaren 1618 en 1650, lemsche Courant", mijn beste met niet minder dan 334 iliustra- nieuzvsbron intalrijke gevallen" ties. i Vermeldenswaard is nog, dat De samensteller van dit waarde- zelfs de Joden van Amsterdam volle werk, dat bijv. in Engeland -reeds in 1686 hun eigen blad had met bijzondere belangstelling ont vangen is, is van de hand van een jong Zweedsch geleerde: Dr Folke Dahl uit Uppsala, die door een toevallige ontdekking tot de geschiedschrijving van de oude Nederlandsche pers is gekomen. Folke Dahl verzamelde een tien tal jaren geleden materiaal over den Dertigjarigen Oorlog, en op zekeren dag vond hij in een van de stoffigste hoeken van het reus- heftige Zweedsche Rijksarchief een groot aantal bundels oude krantjes, afkomstig uit diverse archieven en o.a. ook.van de zolders van het kasteel Tidö van Graaf Axel Oxenstierna. Die krantjes waren de eerste Hollandsche bladen, en zc moeten in het begin van de zeventiende eeuw van Amsterdam uit naar Zweden zijn gezonden door Zweedsche handelsagenten. Naast zijn belangstelling voor den Dertigjarigen Oorlog is toen in den jongen geleerde een nieuwe interesse ontwaakt: die voor het oudste Europeesche perswezen. Dahl deed studiereizen naar En geland, Duitschland en Nederland, en liet er in 1938 als resultaat van zijn vorschingen een bijdrage over verschijnen in het jaarboek van het Zweedsche Genootschap voor Geschiedenis en Wetenschappen, ,waarin hij sprak over die door hem ontdekte.... .dertienhonderd nummers van vijftien verschillen de Amsterdamsche „couranten", die met één slag het bestaande materiaal vertwintigvoudigden. Uit hetgeen hij toen en nu heeft medegedeeld, blijkt, dat de oudste Nederlandsche blaadjes in 1618 zijn verschenen te Amster dam. „Courante ut Italiën, Duyts- landt etc." heet het eerste krantje, dat noch uitgever, noch datum vermeldt. Het ve(scheen vermoe den, in het Jiddisch, dat twee maal per week verscheen. Er Waren in dien tijd nog an dere Nederlandsche couranten namelijk die in de Spaansche Ne derlanden, waarvan de Antwerp- sche het eerst zijn uitgekomen. Mogelijk verscheen het eerste re gelmatige blad daar zelfs nog vóór de Amsterdamsche „Cou rante", die wij hierboven noem den. Dat zou dan geweest zijn: het blad van Abraham Verhoeven, •een drukker die in het huis „De Guide Sonne" woonde, op de Ant- werpsche „Lombaerde-Vcste", en wiens eerste „Nieuwe Tydinghen" het licht zagen in Mei 1605. Pas in 1618 of 1619 moet het Ant- werpsche krantje echter regel matig verschenen zijn, zoodat wij niet weten, of de eer van een vaste courant, één of tweemaal per week verkocht, aan Antwer pen of aan Amsterdam toekémt. Het doet er ook niet toe. De Antwerpenaar Verhoeven, en zijn opvolger Willem Verdussen (van af 1637), zoowel als de Amster damsche „Courantiers" Veseler en Broer Jansz. en nog anderen, zijn de pioniers geweest van het Nederlandsche en het Belgische Perswezen, èn daarmede van het Europeesche krantenbedrijf 1 Want de Spaansdie Nederlanden en de Republiek der Vereenigde Nederlanden zijn tezamen de ba kermat van het nieuwsblad! Con currentie deden zij elkaar niet aan, Antwerpenaars en Amsterdam mers, de grenzen waren immers gesloten: wèl gaven zij elkanders belangrijkste nieuws dikwijls een plaatsje. En wie in die oude blaadjes ziet, hoe de Antwerpe naar Verhoeven bijvoorbeeld en- delijk eenmaal per week, 's Vrij- thousiaste artikeltjes schrijft, dags, en het jaar daarop, in 1619, wanneer het Twaalfjarig Bestand werd het gedrukt bij ;,Ioris Vese- tusschen Spanje en de Nederlan- ler aende Zuyderkercke, inde den van Prins Maurits gesloten.is, Hope". V erder werden nieuwsbladen gedrukt bij een zekeren Broer Jansz, die zich noemde „Oudt- Courantier' int Leger van syn Princelyke Excellentie" (waar mee dus Prins Maurits bedoeld zal zijnl). Reeds vóór 1645 moeten er in Verder wijst hij er op dat Soe- karno eertijds, toen hij gearres teerd was schriftelijk aanbood met het gouvernement samen te wer ken en het al de geheimen van de nationalistische beweging te verraden. Zoodat de heer van Mook concludeerde dat Soekarno een typische Quisling-mentaliteit Vertoont. Dit wetende is uw regeering er desondanks toe overgegaan met deze z.g. Soekarno-regeering te onderhandelen teneinde haar „de facto" te erkennen als gezaguit- oefenend over de Rijksgebieden Java en Sumatra. Wij zien er van af het onder handelen meteen figuur als Soe karno te qusflificeeren, die door de waarloost dat onze militai ren noodgedwongen moeten ingrijpen teneinde duizenden van den hongerdood te red den (Modjokerto)/ Uw vertrouwen in Soekarno wordt door dit alles blijkbaar niet In het minst geschokt. Integen deel, tegen alle gezond verstand In. onberoerd door de schade en schande die door millioencn Neder landera en inheemschcn worden gevoeld en geleden, moet en zal de overeenkomst van Linggadjati geteekend worden. En dat, een staatsstuk over welks inhoud bei de partijen njb. een volkomen af wijkende interpretatie hebben en waarvan één der contractanten, de Soekarno-partij, zooals blijkt uit de bovengenoemde aanhaling "en zeker niet minder uit haar gedra gingen (Modjokerto, Madoera, Palembang), volkomen onbe trouwbaar, onbekwaam en onwil lig is. Voorwaar een unicum in de Ne derlandsohe geschiedenis. Wij vragen u in alle ernst is het u ook thans nog niet duidelijk, dat de Linggadjati-politiek een fiasco is? Het lid van de Commissie-Ge neraal de heer dei Boer, zal niet teekenen en de heeren Prof. Ver- omschrijving van uw toch zeker wel goed geïnformeerden luite- nant-gouverneur-generaal zoo dui- zijTen'PosthupaTna ïn" Indië delijk in bovenaangehaalde nota wordt geteekend. Wel wenschen wij er op te wijzén hoe merk waardig en fantastisch het is een gezag de facto te erkennen dat in feite als reëel gezag niet bestaat, zooals ieder terzake kundige nu wel weet. Wel hooren wij van de In dische legervoorlichtings- dienst gansch andere berich ten omtrent deze z.g. regee ring, namelijk dat zij op de meest onverantwoordelijke, ia misdadige wijze terrori seert en haar plicht tegen over de eigen bevolking ver- oordeelen?" poolshoogte genomen te hebbert, weigeren een^ benoeming tot lid der Commissie-Generaal te aan vaarden, bij welke weigering zij er extra aandacht op vestigen dat de jongste instructie van den heer Jonkman in strijd is met de uit spraak van de Staten-Generaal. Meent gij, dat de Neder landsche kiezers dit alles zonder meer zullen accep teeren? Voorwaar uw regeering heeft geschiedenis willen maken. Hoe zal echter het nageslacht over uw daden bloemisten, e.d. deel kunnen nemen aan de tentoonstelling, terwijl fruit-, groente- en tuinarchitec tuur-inzendingen eveneens welkom zijn, Er werd besloten voor de deelnemers collectief Dahlia-plan ten aan te koopenV De tentoonstelling is ge durende een drietal dagen voor het publiek geopend is, zal van grootschen opzet zijn en zal om streeks half September worden gehouden. Getracht zal worden de beide zalen en, indien noodig, ook den tuin van het „Schuttershof" te huren. Voorts werd er besloten een chrysanten-wedstrijd te organisee- ren. Hiervoor was veel animo; de planten zullen collectief worden aangekocht. Na de pauze behandelde de en Hollanders en Zeeuwen de Scheldestad weer komen bezoeken, wéét, hoezeer zij belang stelden in elkanders leven en voorspoed, óver den godsdienstoorlog heen! Die eerste krantjes uit Neder land en Belgiëzij vormen filtns getoond en tenslotte de do- een schoon, interessant, zelfs een cumentaire A-N.W.B.-film „Vei- roethrijk hoofdstuk in onze geza- ^ge bakens". - melijke historie I En de verhande- De 'belangstelling voor dezen zijn "ne.en over. di.e. °"d£ persgeschie- avond was groot. „i" den,s' zooals die van den Zweed Folke Dahl er een is, be lmoren die'niet tot hèt goed, dat onze beide landen vcreenigt in vriendschap? GOES. Zeeuwsohe emigranten. In de Geref. Kerk sprak Vrij dagavond voor een niet talrijk pu bliek, de literator dhr P. J. Ris- seeuw over de emigranten, die 100 jaar geleden naar Amerika ver trokken. Dadat Drs Stam een inleidend woord had gesproken ving de heer Risseeuw zijn causerie aan met de oorzaken, die leidden tot emi gratie der „valsche munt, in Ne derland niet meer gangbaar", zoo als deze afgescheidenen werden genoemd. In de eerste plaats was dit de zware economische depressie en in de tweede plaats was het de on verdraagzaamheid jegens deze af gescheidenen van de Herv. Kerk. Het bericht, dat in Amerika over- voorz. nog enkele actuecle onder vloed heerschte, was aanleiding werpen, zooals bloembollcncul- tot het oprichten van een land- tuur en handel, alsmede spruit- vorming bij aardappels, waarop een geanimeerde bespreking volg de. YERSEKE. De Geref- Knapenvèreeniglng •vierde onder leiding van den heer K. Fh. Verheule haar jaarfeest. Na de lezing van hot jaarverslag kregen de aanwezigen een Idee van het vereenigiilgswerk. Naast de behandeling van' een onder werp, werden muziek, voordracht en samenspraken ten beste gege ven. Nadat nog een tableau was vertoond, sloot Ds' Booy met een opwekkend woord de vergadering. KAPELLE-BIEZELINGE. Door de Cbr. school alhier werd een ouderavond gehouden onder voorzitterschap van dhr P. Scheele, die de talrijk, opgekome- nen hartelijk welkomheette. Ds A. Scheele sprak een inleidend woord en wees op den zegen van het Chr. Onderwijs alhier waar aan hij 30 jaar mocht medewer ken. Een kwartet zong op ver dienstelijke wijze enkele liederen. Ook declameerden leerlingen van de hoogste klassen, zeer ten ge noegen van de aanwezigen. De onderwijzer dhr J. G. Bijl behandelde den grooten hervormer Maarten Luther. In de pauze werden de leermid delen 'bezichtigd. Het hoofd der school, dhr J. C. Keim sprak over tiet vak Bij'belsche geschiedenis. De onderwijzeres mej. J. L. Zweep leverde een bijdrage. KRUININGEN— HANSWEERT. Donderdagavond heild de C.H.- Kiesvereen. „Kruiningen—Hans- weertSchore" haar jaarvergade ring onder leiding van den voorz. verhuizersvereeniging. De spreker richtte zieh in zijn betoog voornamelijk op de Zeeuw-' sohe landverhuizers, die, onder leiding van Ds van der Meulen en Jannis van de Luister, vertrok ken en na ontzaglijk veel weder varen en groot verlies van menr schenlevens arriveerden in de ko lonie Holland. Na de pauze, waarin gelegen heid was tot bezichtiging van foto's en documenten betreffende de kolonisten, vertelde de heer Risseeuw nog een en ander over den levensloop van Ds van der Meulen, waarna Drs Stam het slotwoord sprak en de heer Ris seeuw de bijeenkomst sloot. A.N.W.Bj-avond, Vrijdagavond hield de ANWB in het Schuttershof een gezellige propaganda-avond waaraan, be- halye een tentoonstelling, ook 'n filmvoorstelling venbonden was. De heer Kanters heeft op geestdriftige wijze verteld uit de historie van den ,'A-NW.B. en over zijn zoo algemeen gewaar deerd werk. Telde de bond ln 1940 nog slechts 100.000 leden, thans is men de 200. 000 gepasseerd- In vogelvlucht liet spr. zien, hoe omvangrijk de bemoeiingen van den bond zijn met al wat zweemt naar verkeer en touris me te water en te land, om ten slotte wat langer stil te staan bij de nieuwse spruit van den bond, de z.g- wegenwacht, die binnen kort ook in Zeeland en West- Brabant optreden. Na een warme opwekking tot steun aan den bond, kreeg het publiek gelegenheid de tentoon stelling te bezichtigen, de passeerenden, is de noodbrug door den Rijkswaterstaat afgeslo ten, zoodat nu alle verkeer weer met de pont plaats heeft. Onze oud-stadgenoot voor heen werkzaam ter secretarie al hier, de beer J. Geluk is bevor derd tot adj.-commies le klas ter secr. te Riheden. In de gehouden jaarvergade ring der C.H.-Kiesvereeniging, brachten na opening door den Voorz., penningmeester en secre taris verslag uit. Er bleek een batig saldo van f 15,48 te zijn. De contributie voor 1947 werd gesteld op f 2.—. Tot bestuursleden werden her kozen dhrn J. Franke en J. J. v. d. Zande. De heer Tilanus zal worden aangezocht in Tholen te komen spreken. Besloten werd een actie te voeren tot opvoering van het ledental. BRUIN1SSE. Aanbesteding. Door den Rijkswaterstaat werd aanbesteed het onderhoud van, de Tramweghavens aan het Zijpo. Ingeschreven werd als volgt: O. van der Klippe, Vlissingen f22.500,M. P. Verjaal, Put- tershoek f 20.750.M. van der Velde; Bruinisse f 20.650.—. Het werk werd gegund aan den laag- sten inschrijver. Ten bate van hot T.B.C.- fonds werd alhier, uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond, een filmmiddag en -avond gegeven, waarhp de heer P. Slager uit Haamstede, een propagandarede hield. Ds Marsman opende en sloot de avondbijeenkomst. RENESSE. De V.V.V. te Renesse hield Donderdagavond een openbare vergadering, onder voorzitter schap van den iheer Stevense, Hot bleek, dat van de in de vorige vergadering besproken plannen, er reeds meerdere zijn uitgevoerd. We noemen het plaatsen van banken en het herstellen van den wandelweg vanaf de trap einde Laan tot de Oude Hoeve. De palen op het strand zijn reeds ver dwenen, en over het opruimen van het nog aanwezige prikkeldraad zal contact gezocht worden met de I-Ieidemij. Wat evenwel de verkeersverbin dingen betreft, hierin is nog steeds geen verbetering te bespeuren, R, T.M. en Próv. bootdiensten bijv. correspondeeren in het geheel niet met elkaar. Tot tijdelijk bestuurslid werd gekozen dhr J. H. Braber. De verschaffing van logies- ruimte aan zomergasten was wef het belangrijkste punt der agenda. Besloten werd een circulaire huis aan huis te laten bezorgen, waar na een verhuurlijst kan worden' samengesteld, Er blijkt dringende behoefte te bestaan aan pensionaccomodatie. Dezen zomer zal te Renessfc een ruiterfeest gehouden worden, te organiseeren door de rijvereen. Westelijk Schouwener werd be sloten dat de V.V.V. een zeker bedrag aan het garantiefonds zal beschikbaar stellen. Ook zal een ledenwerfactie op touw gezet worden. Bij de rondvraag werd besloten, dat een verzoek aan de Gemeente Renesse gericht zal worden om op den hoek van den verkeersweg bij hotel „Het Wapen van Zee land" een waarschuwingsbord te plaatsen. Verder werd er op gewezen, dat de ondereinden der trappen naar het strand verbeterd dienen te worden. De wensch werd naar voreii ge bracht, op het strand weer eenig reddingsmateriaal te plaatsen, evenals een eb en vloedtafel op de duinen bij verschillende duinover gangen. Het geven van zomerconcerten in het zomerseizoen, beurtelings door de verschillende vereenigin- gen op Zaterdagavonden, werd eveneens ander het oog gezien, in verband met bepaalde consequen ties daaraan verbonden. krijgen. Vermoedelijk wordt geen verschil gemaakt tusschen bezitters van het A- of B-diplo ma. Ook deze groepen kunnen als ze| de studiekosten niet kunnen dragen, een beurs aan vragen bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, WIJ ERKENNEN MAAR ÉÉN STAATSHOOFD. In een te 's-Gravenhage ge houden rede over zyn reis naar Indië vertelde prof. Romme, dat die eerste eereboog op Ambon het opschrift droeg: „WD erkennen maar één staatshoofd: Koningin Wilhelmina". SCHEEPVAART- BERICHTEN. 21 Maart te Vlissingen aangeko men: m.s. Zwerver van Harwich; 21 Maart gepasseerd naar Ant werpen: m.s. Constantia van Am sterdam m.s. Bellatrix vah Gooi m.s. Zuidland van Gooi; m.s. Fi- ducia van Hull; m.s. Singket van Rotterdam; m.s. Geapotos IV van Rotterdam. 21 Maart van Antwerpen: m.s. Rika naar Wight; m.s. Zeeland naar Londen; m.s. Ponto naar Maryport; m.s, Atlantic naar Cowes. Rechtszaken. verschillende nieuwsbladen geweest, waaronder zelfseen Fransche coutant, namelijk de vertaling van de genoemde „Cou rante uyt Italiën, Duytslandt etc.", waarvan het eerste nummer in 1620 gedrukt werd, en die dus de éérste Fransche krant in Europa Tengevolge van de verminde- is omdat Frankrijk zèi: het «er- ring der broodproductie en den ste blad pas in 1530 of '3! van -bevolkingsaanwas heeft de Bui de pers kwam, naar het schijnt. I gaarsche regeering besloten het Later verschenen e r zóóveel bro?d- £n «oemrantsoen in Bul- Franscne kranten in NeJcniand, far9e met ongeveer 10 pCt dat de Staten Generaal het druk-1 verlagen, ken er van in 1691 vetbood I gere scholen van Goes zal worden In het kader» van een alge- j georganiseerd. De schoolkinderen Zoowel oe m het ..rrlcrlandsch meene personeelsbezuiniging zul-zullen zelf potplanten kweeken gestelde bladen als de Fransche, len de Amerikaansche bezettings- schijuen overigens zeer goed in- autoriteiten in Duitschland met gehcht te zijn geweest, op han- Juni ongeveer 60.000 Duitsohe be- dclsgebied, maar ook op het ge- ambten ontslaan, Na de pauze werden twee1 dhr" J. J. Francoys. fraaie Amerikaansche natuur- De penningmeester dhr PI. C. Maat deed rekening en verant-, woording; de kas sloot met eem batig saldo. Bij de bestuursver kiezing werd de voorz. herkozen, en in de plaats van dhr Kouse maker werd gekozen dhr -C. A. Corstanje van Hansweert. OOSTKAPELLE. Donderdagavond vierde de Chr. Zangvereen. haar 12e jaarfeest onder leiding von den heer L. Wonöergem. De hoofdschotel van den avond was het stuk „Onder Duitschc bezetting", dat op ver dienstelijke wDzra werd opgevoerd en evenals de voordrachten, sa menspraken en zang der leden, een verdiend applaus oogstte. Ds Deenlk sloot de samenkomst. THOLEN. Wegens de werkzaamheden aan de brug over de Eendracht, welke vooral door het werk met de, Bloemen- en planten- tentoonstelling. Donderdag kwam de Kon. Ncd. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde onder voorzitterschap van dhr Goudswaard bijeen in hotel Centraal. Het voornaamste punt van be handeling was de dezen zomer te houden groote bloemententoon stelling, welke in samenwerking met de floralia comité's der Ia. welke dan gekeurd en tentoonge steld zullen worden. Evenals de schoolkinderen zul len ook de leden en niet-leden zandstraal gevaar oplevert voor SPOEDOPLEIDING TOT ONDERWIJZER. Een bij K.B. te nemen nood maatregelen is in voorbereidin'g, die het gedurende een of twee jaar mogelijk zal maken voor bezitters van het einddiploma gymnasium of H.B.S. om na een speciale opleiding van een jaar zoo mogelijk aan de bestaande kweekscholen de onderwijsbevoegdheid te ver- Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 21 Maart. De volgende vonnissen werden uitgesproken D. D., los werkman te Middel burg: 2 j. gev. straf. I. D. K., .chauffeur te Mid delburg, veroorzaken lichamelijk letself 100 subs. 30 d. h. W. C. M. E. C. van W., bouw kundig ingenieur te Westdorpe, „overtreding der Bouwverorde ning", vrijspraak. De volgende zaken werden be handeld. Diefstal van suiker. P. de Gr. en G. K. beiden te Middelburg, thans gedetineïrd, hadden 2ich te verantwoorden resp. wegens diefstal en mede plichtigheid aan diefstal van suiker uit het pakhuis van Polder man aan den Kinderdijk te Mid delburg. Verd. geven de feiten toe. Ze zeggen dronken te zijn geweest; De Off. van Justitie vindt een inbraak altijd een zeer ernstige zaak. Suiker is een kostbaar arti kel tegenwoordig. Hij acht de G. de hoofdschuldige. Eisch tegen de G. 10 m. gev., waarvan 5 m. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en bijz. voor waarden; tegen K. 9 m. gev., waarvan 6 m. voorw. met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de Rcclasseeringvcreeniging. Uitspraak 2 April 1947. Verduistering textielgoederen. W. v. d. H., expediteur te Goes had zich te verantwoorden wegens verduistering. In September 1946 werden door do Textielfabriek „De Schelde" 6 pakken textielgoederen verzon den van Sas van Gent naar Alme lo. Na eenigen tijd bleek, dat deze goederen niet op de plaats van be stemming waren aangekomen. Bij een in deze zaak ingesteld uitge breid onderzoek kwam aan het licht, dat verdachte, aan wien deze goederen ter verdere verzending waren afgegeven, deze nimmer ter verzending bij de spoorwegen had afgegeven doch had verkocht voor f 1200.—. De door de fabriek geleden schade bedraagt ruim f 3000.Om mogelijke vervol ging te voorkomen had verdachte op het goederenbureau der spoor wegen te Goes een stempel weg genomen en daarmede een dupli caat vrachtbrief afgestempeld om deze bij navraag te kunnen toonen en zoo de schuld op de Spoor wegen te kunnen afwentelen. Verdachte bekend de pakken te hebben weggenomen en verkocht. .Off. van Just, adht dit een bui tengewoon ernstige zaak. Het is zeer te laken dat men geen ver trouwen kan hebben in een expe diteur. Verdachte is hoogst ge raffineerd opgetreden. Off. twij felt ook zeer of verdachte wel de waarheid spreekt als hij zegt, dat hij niets van die vroegere ver duisteringen weet (banden en 'lam penkappen). Eisch: I jaar gev. straf, waar van 6 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd en bijz. voorwaarden, met aftrek prev. hechtenis. Mr P. C. Adriaanse vindt het feit ook ernstig. Verdachte staat overigens gunstig 'bekend en de geleden schade ad. f 3000 is ver goed. Pleiter vraagt een onvoor waardelijke straf gelijk aan den tijd in preventie doorgebracht. Uitspraak 2 April- Schaken. Te Kapelle speelde de Kapelsche Schaakclub tegen Hansweert I, voor de competitie. De uitslagen luiden als volgt: G. HeyboerM, J. Quakke- laar 01; M. HeyboerJ. Ka- relse 01H. J. BlokA. Quak- kclaar 01; J. Cabboort—-W. Zuydweg O—lJ. BakkerP. J. M. Meyer 10; A. CabboortA. H. Swets yiVj J. BurgerB. Swets 0—1J. de' Boe—N. Witte 01;"J. SlabbekoornJ. de Pree 01; L. LavooyJ. Verhaagen 01; Totale uitslag \V.8% in het voordeel van .Hansweert. DAMMEN. Uitslagen Damclub Renesse I. Bakker—D. Korporaal 11 W. BootD. Korporaal 11; P. Telle—J. v. d. Werf 1—1; 'N. FasolK. B. Hogerland 02. De leiding berust nog steeds bij Hogerland. Dhr F. Brandenburg zal dezen, zomer de Renessenaren trainen. De damsport op het eiland Schouwen- en Duiveland trekt meer en meer belangstelling. Uitgenoodigd door eenige dam liefhebbers, speelde Donderdag j.l. dhr F. Brandenburg simultaan, tegen 10 liefhebbers uit Seroos- kerke en 8 deelnemers uit Re nesse, met als resultaat, dat dhr Brandenburg alle partijen won. Na afloop werd een damver- eeniging opgericht waarvoor een 10-tal personen zich als lid op- gaVcri. Serooskcrke met haar gering aantal inwoners heeft hier dus wel een goed,voorbeeld gegeven. TAFELTENNIS. Kampioenschappen Walcheren. De commissie voor tafeltcnnis- sport op Walcheren deelde ons mede, dat de persoonlijke kampi oenschappen dit jaar zullen wor den gehouden op 31 Mei a.s. in het Schuttershof te Middelburg. (Met eventueel een voorronde). De inschrijvingen staan open voor de leden der clubs die aan de 'Walchersohe competitie deelnemen en verder.-vopr alle personen, die op Walcheren woonachtig zijn. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Offie. Publicaties Distributiekring Middelburg. Inlevering Textielpunten. De Directeur van den Distri butiekring Middelburg, maakt bekend, dat textielhandelaren welke een restant van de oude punten nog niet hebben inge- lev-erd, dit voor het laatst als nog op Dinsdag 25 Maart kun nen doen. Na dezen datum zal hiervoor geen gelegenheid meer zijn. Wat brengt de radio Dinsdag 25 Maart, HILVERSUM I, 301,5 M.: 8.00 Nieuws; 9.00 Concert; 9.45 Lichtbaken; 10.15 Gram,; 11.45 Fam. ber.12.03 Piano; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Concert; 14.00 Kwartet; 14.30 Non-stop15.30 Gram.16.00 Zonnebloem; 16.30 Na schooltijd; 17.45 Rijk over zee; 18.00 'Or kest; 18.20 .Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.15 Orkest; 20.00 Nieuws; 20.25 Mattheus-passion; 20.30 Medita tie; 21.30 Philh. orkest; 22.50 Passiegedichten; 22.55 Pastorale; 23.00 Nieuws; 23.20 Toscanini verjaart. HILVERSUM II, 415,5 en 218 M.8.00 Nieuws; 9.15 Mor genwijding; 9.50 Arb. vitaminen; 11.00 Gram.; 11.30 Pianoduo.; 12.00 Trio; 12.30 Platteland; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 13.45 Piano; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Piano; 15.15 Toscanini 80 jaar; 16.30 Gram.; 16.40 De schoolbel. 17.30 Sextet; 18.15 Piano; 18.30 Gram.; 19.05 Fantasie; 19.15 Mary Pos; 20.00 Nieuws; 20.15 Dinsdagavondtrein; 22.15 Over zicht; 22.30 Vrouwenfiguren; 23.00 Nieuws; 23.15 Concert. „Laten wij voorzichtig naar beneden loopen om te zien wat wij moeten doen", raadde Terry. Het was spoedig duidelijk wat er gedaan moest worden. De zaag kwam al door den binnenmuur heen. „Wij moeten die zaag tot stilstand brengen", zei Hassan. „Laten we die kereltjes tot moes slaan", riep de Sirdar, blij, dat er iets te vechten viel. „Zoover is het nog niet", zei Hassan voorzichtig. „Wij moeten pas slaan, wanneer zij geen groote overmacht meer hebben. Als we te vroeg gaan vechten, wordt de Sultan nooit bevrijd", „Ik heb het", zei Berry. „Wc slaan een paar stevige spij kers door die zaag. Dan zit ie wérkelijk muurvast". En zoo gebeurde het. in een, oude miranet liggen altijd wel spijkers. Zij lagen, in ieder geval in deze miranet. En met een stuk steen waren deze- spij kers spoedig door de bewegende zaag geslagen. De zaag stokte. „Dat is niet pluis", zei Halef. „Ik ben met spoken opgegroeid; je moet mina- netten. niet omzagen", zei de ander, „het zijn de torens var, Allah". De grootvizier, die de zaag niet meer hoorde, kwam juist aanloopen om te hoo ren, wat er aan de hand was,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3