De situatie in Indie. Geruchten over de voedselsituatie. De Indonesische delegatie tot teekening gemachtigd. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Christelijk onderwijs; Wat het NIET Is Christelijk onderwijs: Wat het WEL Is. ZZ tw S' Ned. tijd ten huize van de C-Q- De heeren Schermer- ^r de bihten^.r Ltu^ Htt horn< Van Mook e" SJahrir Linggadjati wordt geteekend. Doelmatige verdeeling woongelegenheid. Politieke delinquenten in de mijnen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliesingen, Walstr. 33, Tel. 108; Middelburg, Kou- aansche Kaai 19, Tel. 2009; Neuron Vlooswijckstr, Tel, 20S2 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 561 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12'j cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. ManMag 24 M&art 19 Hoofdredacteur: R. 2UIDEMA Directeurj JACO. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F E, v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D. J. KARELSE te Goes. Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en D» W. VROEGINDEWEY te Poertoltot Het li nleti „neutraal" onder wijs gevolgd of voorafgegaan door een of meer uren godsdienston derwijs, ook al is dat godsdienst,- onderwas goed rsohttlnnig, Zoo min als ongezouten voed sel tout wordt, wanneer de sout- pot na den maaltijd gebruikt zou worden. Zoo min als eeu „neutraal" lo ven christelijk wordt door een of meer kerkgangen per Zondag. Het is óók niet: „neutraal" on derwijs gegeven door een christe lijk man, die sfeer weet te schep pen, een christelijke sfeer. Zoo min als een koninklijke sfeer in het paleis de tegenwoor digheid van de koning zelf is. Zoo min als de christelijke sfeer in de kerk de aanwezigheid van Ghriatus zelf is. Waarom is christelijk onderwij» nóch het één, nóch het ander! Het ééns niet, omdat Gods zij* in het 'belang van Iwd enreeds overwogen wordt den in volk en de moeilijkheden in ge zamenlijk overleg zal trachten op te lonen. WEER KOFFIE. EN THEESURROGAAT? Mag men het „Parool" ge- looven, dan zouden verschei dene artikelen weer op den bon komen. Er zou over- wogen worden, om artikelen van een meer luxueus karak ter zooals koffie en thee in verband met onze deviezen- pqsitie niet meer uit het buitenland te betrekken, het- geen dus tot het weer in da-*al "rloopen. distributie brengen van sur rogaten zou leiden. Ia verband hiermede weet de voer van, dezo artikelen stop te zotten, dan zou hot voor de hand liggen, dat doze hooveelhoden kof fie sn theo over oen langere pe riode souden worden uitgoemcerd. Op het oogenblik wordt zulks ten departement* niet overwogen. Omtrent hei gerucht, dat gort en havermout woer op den bon zouden komon, vernam het blad: Een beslissing hieromtrent hangt geheel af van de totale hoeveelheden levensmiddelen, waar over wjj zullen blijken te be schikken. Hoe het er met de aard appelen voorstaat, kan men thans j nog niet zeggen. Eveneens is het onzeker, hoe de gToentevoorraden zich hebben gehouden en hoe de productie hiervan in de komen- WAAROM DE HEER DE BOER BEDANKTE. De heer F. de Boer heeft op een reehtetreekaohe vraag van Anota naar de motivee ring van zijn aftreden ver klaard; „De oorspronkelijke eleoh van de regeering en de aanteekenlng, welke volgent de verklaring van minister Jonkman van glateren, than» aeeteld Ie op de overeen komst, liggen naar mijn meening te ver uit elkaar om daarmede accoord te gaan. Mocht er echter op eenig gebied gchaarschte optreden, dan heeft de regeering tenminste eenige grutterswaren om een laeune op „N. R. Crt." mee te deelen, dat i te vullen. Zij zou dan b.v. een Woord zegt: Hetzij gij eet, hetzij op 28 Maart de normale hoeveel- bijzonderen bon voor deze pro- gij drinkt, hetzij gij iets anders heden koffie en thee op den bon ducten voor de groote steden of deet, doet het al ter eere Gods. Het andere ziet, omdat sfeer wkel maar het geestelijk klimaat i», waarin christelijk onderwijs gegeven behoort te worden, maar niet dat onderwijs zélf. t H. Het is onderwijs, dat behterscht wordt door dei geest van Chris tus. (Natuurlijk niet in volkomen heid I Want het wordt gegeven door zondaren. Maar in prin cipe.) En daar de geest van Christus bindt aan Gods Woord, kunnen we ook zeggen: christelijk onder wijs is onderwijs, dat zich gebon den weet aan Gods Woord. (Een christelijke school is een school met den Bijbel.) Het wil do leerstof zien in t licht van dat Woord. In de ge schiedenis ziet het een strijd tus- schen Christendom en Humanis me. In de natuur ziet het de schepping van God en geen pro duct van evolutie. Het wil ook de verhouding der vakken zien in Christelijk licht. Voorop etelt het de Bjjbelsche ge schiedenis: zij brengt kennis van •od, de hoogste kennis.' Geechie- denis gaat vóór Aardrijkskunde, want zij handelt ever de kroon v -uu iicucii, fit i.iOct1l, i i uur wil verband leggen tusechen de auiie" tijden» de plechtigheid vakken, omdat deze ook in t men- toespraak houden. Na de schelijk leven verband houden en plecht.ghe._d zal Dr van Moqk L na ho\/Al 1/1 rt rt t/^M QMOMtfaie omdat dat verband in do acnep ping gegrond ia. Wat ia geschie denis zonder aardrijkskunde; en aardrijkskunde zonder natuurken nis? Het wil de opvoeding christelijk doen zijn; wijzen op de onmacht van den mensch in zich zelf tot het goede; wijzen op Gods macht in wedergeboorte en bekeeringwijzen op den doop; wgzen op Gods doel *et den mensch. Het wil onderwijzers en leeraren die overtuigde christenen zijn en zich daarom met lichaam en ziel geven. Met hen toch staat of valt het christelijk onderwijs. H. beschikbaar zullen worden gesteld.het geheele Westen des lands kun- Mocht het zoo zijn, dat thans nen aanwijzen. Het Indonesische kabinet heeft tijdens een speciale bijeenkomst te Djokjakarta besloten de Indonesische delegatie tot teekening der overeenkomst van Linggad- jati te machtigen. Een door het Indonesische ministerie van voorlichting uitgegeven communique zegt, dat het Kabinet heeft goedgekeurd, - dat de Indonesische delegatie de origineele ontwerp-overeenkomst teekent in overeenstemming met de resolutie van de centrale nationale commissie, aangenomen tijdens de deze maand te Malang gehou den vergadering. De Indonesische delegatie heeft voorts instructie ontvangen, een spoedige oplossing te eischen inzake „alle .overtredingen door de Nederlanders van de wapenstilstandsvoorwaarden in het algemeen en inzake de kwestie Modjokerto in het bijzonder". Dr Sjahrir en andere leden van de Indonesische delegatie zullen dezer dagen naar Batavia terugkeeren. Naar verwacht wordt, zul len zij onmiddellijk in bespreking treden met de commissie-generaal wat betreft de onderteekening, die, zoo neemt men aan, voor het komende weekeinde zal plaats vinden. Het teekenen van de ever- eenkomst van Linggadjati is thans definitief vastgesteld op heden, 24 Maart, 11 uur de bevolking van Batavia toespreken. Sjahrir is heden morgen te Batavia terugge keerd. Groote bevoegdheid voor de burgemees ters- Ingediend is een wetsont werp, regelend de bevorde ring van 'n doelmatige ver deeling van woongelegen heid- Vestiging, verhuizing en verdeeling van woonruim ten worden daarbij teza men als één onderwerp ge regeld- Toewijzing van woonruimte en vergunning tot verhuizing worden primair aan de gemeente toever trouwd. Voor enkele groepen van personen als b.v. gerepatrleerden wordt de vestiging gedurende een overgangstijd mede ter verzor- waterstand blijft zakken, waar- ging opgedragen aan den provin- De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft o.m. medegedeeld, dat in het gebied van Soerabaja steeds meer bewoners van de geïnun deerde en later door de T.RI. ontruimde gebieden naar hun woonplaatsen terugkeeren. De ten daarvan mogen echter niet een bedrag van f3000 te boven gaan. Hiervan wordt voor 75 pet. resp. 100 pet. van Rijkswege ver goed, al naar gelang de belasting aanslagen van dbn eigenaar. Voor schadegevallen boven de f 3000 werkelijke herstelkoaten wordt een afzonderlijke wette lijke regeling overwogen. door verschillende gebieden reeds droog zijn en het water langs den weg van Kraian naar Soerabaja tot SO c.M. ge daald is. In den sector Scmarang heb- cialen directeur van het Bureau voor Oorlogsslachtoffers. ben zich wederom vluchtelin-I *aP ourgemeesrer oer :t reoublikeinsche ge- betrokken gemeente nood.g Voor het in gebruik'ne men of geven van een woon gelegenheid zal vergunning van den burgemeester der gen uit het republikeinsche ge bied zich bij Nederlandsche zlJn posten gemeld. Voor de reden De gemeenteraad stelt een des van hun evacuatie gaven zij betredende verordening vast. De den slechten voedseltoestand en centrale overheid behoudt de be de terroriseering door republi-1 voegdheid voor tot het geven van keinsche troepen op. praevaleerende voorschriften op Een correspondent van Aneta, dit gebied, b.v- in het belang van die een bezoek heeft gebracht huisvesting van in dienst treden- aan het geïnundeerde gebied de of overgeplaatste rijksambte- meldt, dat het water reeds vrij- naren. wel overal tot beneden hetOok de burgemeester beslist in- wegdele- is gedaald. Door de zake de vordering van woning- inundaties zijn 2000 H.A.I ruimte. Hij is echter verplicht sawah-grond verloren gegaan van te voren een speciaal daar in Sidoardjo en Krian. Volgens voor Ingestelde commissie te raad- medede-elingen van het binnen- plegen. Beroep is slechts moge- Landsch bestuur is hierbij 2400 lijk, als de burgemeester beslist ton rijst verloren gegaan. to afwijking van het advies der De republikeinsche regent commissie, van Modjokerto heeft tegen- Het wetsontwerp bevat ook Het Amerlkaansche ministe- ever Aneta verklaard, dat het voorzieningen inzake het gereed rle van Buitenlandsohe Zaken republikeinsche bestuur werkt maken van een woning voor heeft medegedeeld, dat de inter- in volkomen harmonie met de dubbele bewoning, Daaronder nationale raad' voor den voedsel- Nederlandsche autoriteiten. In wordt ook begrepen het herstel nood zijn goedkeuring heeft ge- het „accoord over Modjokerto" van woningen, die nlet-belang- hecht aan- de versoheping van i» vastgesteld, dat men geza- rijke oorlogsschade hobben opge- 36 000 ton voedsel en graan naar menlljk praktisch werkmm tti loopeii De werkelijke heretelkos- Hongarlle, COMITÉ HANDHAVING RIJKSEENHEID. Telegram aan H. M. de Koningin. In een Zaterdag gehouden ver gadering van het comité Hand having Bajkaeenheid, waarin de heeren Gerhrandy en Weiter het woord voerden, werd besloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin. Hierin wordt H. M. gesmeekt haar hooge tnssehenkomst te ver- leenen de overeenkomst van Ling gadjati niet te teekenen, opdat de volkeren van Indië en Nederland worden behoed voor den chaos en den ondergang. MINISTER SPAAK LOOPT KNEUZINGEN OP BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond is de anto van den Belgischen eerste minister Spaak, toen deze van een mee ting: in Wallonië terugkeerde, nabij Gembloers, bjj het inhalen van een andere auto, tegen den wegkant aangereden en tegen een boom gebotst. De eerste minister liep talrijke kneuzingen op. Een arts stelde evenwel vast, dat hij niets had gebroken. De heer Spaak zal Dins dag in de Kamer aanwezig zijn m de bespreking van de regee- ringsverklaring bij te wonen. Prof. Dr J. J. Salverda de Grave t Zaterdagnacht is na een kort» ongesteldheid op 84-ja- rigen leeftijd te 's Gravenhage overleden, prof. dr J. J. Sal verda de Grave, oud-leeraar van H. M. de Koningin, oud-pri vaat docent en lector te Lei den en oud-hoogleeraar aan de Universiteiten van Groningen en Amsterdam. AMERIKAANSCHE DAKOTA VERONGELUKT. Tusschen Asmara en Adiis- Abeba ls een Dakota van het Amerlkaanscheleger verongelukt. Waarschijnlijk zijn alle Inzitten den om het leven gekomen. Werken kampcomman danten tegen? De algemeene bond van wer kers in het mijnbedrijf heeft het volgende schrijven gericht aan de ministers van Justitie en van Eco nomische Zaken: „De bond teekent protest aan tegen de houding van diverse kampcommandanten, die niet wil len mede werken aan de tewerk stelling van politieke delinquenten in de 'fltijnen. Ruim 1200 van deze delin quenten willen en kunnen in de mijnen tewerk gesteld worden, doch de kampcom mandanten, die hiijkbaar vreezen, dat hun kampen ont volkt worden, sabotéeren de ze tewerkstelling. De weige ring van deze kampcomman danten kan ernstige gevolgen hebben. Allereerst acht de bond het mo gelijk met de ter beschikking ge stelde delinquenten de geëischte productie van 12 millioer. toii per jaar te halen. Hierdoor zou dus tewerkstelling van Polen overbo dig zijn. Vervolgens zal de ver dere mechaniseering van het mijn bedrijf afvloeiing van werkkrach ten noodig maken. Dit kan zonder bezwaar bij de politieke delinquen ten plaats vinden, doch zou, even als in het ver.leden, voor de mijn werkers ontslag en werkloosheid-!, ten gevolge hebben. De bond dringt er daarom met klem op aan, dat onverwijld tot de tewerkstelling van de politieke delinquenten, dia zich hiervoor hebben aangemeld, wordt overge gaan". I DE „BOISSEVAIN". Het motorschip „Boissevain" met 1152 repatrieerenden aan boord, wordt Dinsdagmorgen om 8.0Q uur in IJmuiden verwacht Het debarkeeren is vastgesteld op 13.00 uur te Amsterdam. AMERIKAANSCHE TARWE NAAR NEDERLAND. Het Amerikaansche ministerie van Landbouw heeft bekend ge maakt, dat de V. S. in den maand Mei in totaal bijna 1.3 milli- oeq ton tarwe naar verschillende landen zullen exporteeren, waar van Nederland 56.000 ton krijgt. Het besluit van het ministerie is verrassend, omdat het verleden maand bekend heeft gemaakt, dat er verder geen tarwe zou worden geëxporteerd, voordat de oogst van 1947 ter beschikking zou staan. FRANSCHE REGEERING KRIJGT MOTIE VAN VERTROUWEN. Naar Bieuter meldt, heeft de Fransche nationale vergadering een motie van vertrouwen, die te vens de stemming over de regee- ringsvoorstellen voor een crediet van' ruim 8.5 millioen francs voor den strijd in Indo-China inhield, met 411 stemmen voor aangeno men. Behalve de communisten onthielden zich ook enkele afge vaardigden der Fransche koloniën van stemming. NEDERL. CHR. LAND- ARBEIDERSBOND. De heer M. Ruppert, die on langs gekozen werd tot lid van het dagelijksch bestnur van het C. N. V., heeft besloten die be noeming te aanvaarden. Het dagelijksch- en hoofdbe stuur van den N.O.L.B. hebben thans den heer O. J. van Mastrigt als opvolger van den heer Rup pert aangewezen. Aan de op 28 en 29 April a.s. te houden alge meene vergadering zal worden voorgesteld, den heer A. Sikma te benoemen tot lid van het dage lijksch bestuur. Voorts werd be sloten, den heer P. Stokman te Leiden te benoemen tot 2den se cretaris-penningmeester. ENGELSCHE BOM OPGEGRAVEN. Aan den Vondelingenweg te Rotterdam werd Vrijdag door een graafmachine een Engelsche bom opgegraven van ongeveer 500 kg. liet projectiel werd door enkele leden van de v ormalige bommen- ploeg onschadelijk gemaakt. STAKENDE SCHILDERS- PATROONS. De Bchilderspatroohs te Nijme gen hebben besloten vanaf hoden ra ruiten bij particulieren meer to zotten, zoolang de prijzen- beschikking het tarief voor het Slaslnzetten zoo laag houdt, dat e schlldorspatrosni er niets aan kunnen verdienen, Do patroons hebben zich por tolegram tot den minister gewend om herziening der prijzen. Het hoofdbestuur der schilders patroons heeft intusschen een be spreking aangevraagd bij den directeur-generaal der prijzen. In tusschen blijft Nijmegen nog al tijd met talrijke nooddichtingen voor de ruiten zitten. POSTTARIEVEN TUSSCHEN BELGIË EN NEDERLAND. In verband met de onderteeke ning van de Belgisch-Nederland- sche tolnnie zal, in het kader van de nauwer economische samenwer king tusschen beide landen, bin nenkort een nieuw posttarief van kracht worden. Voor brieven tot 20 gram en briefkaarten komt dit neer op het na geldende, daar het tarief voor België, in afwachting van het tot stand komen van de tol- unio, in November j.l. niet werd gewijzigd. EGYPTISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Egyptisch twee-motorig vliegtuig is ten Westen van den berg Santa Maria op de Azoren te pletter geslagen. Twee leden der bemanning zouden zijn ge dood. Provincienieuws Onze Jongens in Indië. Voor de afdeeling Zuid Beve land van de Vereeniging Band- Nederb-Indië, trad j.l. Zaterdag te Goes, als spreker op luitenant Vermeulen van den Leger-voor- lichtingsdienst, met het onder- 1 werp:: Het leven van onze jon gens in Indië". In één duidelijke rede werd weergegeven hoe de dagindeeling is en wat door en voor onze jon gens wordt gedaan. Er werd een film vertoond, die het gesproken verduidelijkte. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een ruim gebruik gemaakt. Het werk van de vereeniging verdient aller 'belangstelling. Zij die nog geen lid zijn, kunnen zich als lid opgeven bij mej. Stolwijk, Piccardtstraat 28, Goes. De ver gadering stond onder leiding van den heer Overgauw. Zij werd ge opend en gesloten met bet zingen van een couplet van het Wilhel mus. Station Kapelle-Biezelinge. Naar wij vernemen is er eeD groote kans, dat het station Ka- pelleBiezelinge althans tot Oc tober a.s. geopc-f blijft. Afd. Zuid-Beveland van Chr. Onderwijzers. Zaterdag jj. vergaderde boven genoemde afdeeling onder leiding van den heer van Donk, die na de opening direct het woord gaf aan den litterator P. J. Risseeuw, die sprak over de Emigratie naar Amerika in 1847 en z'n beide ro mans daarover. Een schat van tijdschriften, foto's facsimiles van brieven, kaarten, was ter illustra tie aanwezig. In een boeiende causerie vertelde de spreker eerst over de historie, daarna gaf hij een kijkje in de „keuken" van het ontstaan van z'n boeken hierover. Na de discussie van dit oner- werp, werd de agenda van de voorvergadering behandeld, waar van het lidmaatschap van de P. v. d. A. èn dat der vereeniging de hoofdschotel vormde. De verga dering formuleerde unaniem een voorstel, deze zaak commissioraal te maken en thans nog geen diep ingrijpend besluit te nemen. Afgevaardigd werden naar de Voorvergadering te Utrecht de heeren P. G."de Jong te Oude- lande (primus) eq C. de Bruin -fsec.) VLISSINGEN. He't zwarte goud. Vrijdagavond trad voor de Mij tot Nut van 't Algemeen op de heer J. H. Stuvel, journalist te Rijswijk, die met kleuren-projec- tie een reportage gaf van de steen koolwinning in het Nederlandsche mijnbedrijf. Een onderwerp, dat momenteel een brandende kwestie kan worden genoemd. De heer Stuvel wees erop, dat onze mijn bouw aan de spits staat, in tegen stelling met Engeland, waar de exploitatie verouderd is. Volgens sprekers ervaring ia de mijnwer ker nog interessanter dan het be drijf zelf, het doel van zijn reis was dan ook mensohen recht te doen. Zij staan aan de bron van onze weivaart en spelen bij den wederopbouw van ons land een groote rol. Op duidelijke wijze toonde de spreker aan met hoeveel krachts- fcwsississ fe9j ??i;d »j>. het hart der «arde ontworsteld wordt. Hoe dieper men komt, plm. 600 m., hoe grooter de hitte wordt. De luchtkoeling moet dan ook uitstekend worden verzorgd. De veiligheidsvoorschriften zijn seer hoog opgevoerd, zoodat slechts weinig ongevallen voor komen. Volgem «pr. Is de mijn populair gesproken te vergelijken bij een warenhuis, met verdiepin gen en liften. Voor het af diepen van een nieuwe schacht, waarmee jaren gemoeid zijn, wordt met een apart slag menschen gewerkt. Het mijngebicd strekt zich ver uit Onder den Duitschen bodem waar 'het rijkste kolenveld ter wereld ligt. In verband met 'de grens correcties, zijn reeds machines be steld en voorbereidingen getroffen deze aanwinst in exploitatie te brengen. Onder geheel ons land liggen kolenlagen, sommige echter op te groote diepte, zei fa onder de Noordzee, die zich in Engeland weer voortzetten. Met een groote verscheidenheid gekleurde lan- taanrplaten werd het gesprokene toegelicht en aangevuld. Verschil lende afdeelingen passeerden de revue, zooals de schacht, de steen gangen, de pijlers, waar gruis tot eierkolen wordt verwerkt, de op leiding van jonge mijnwerkers enz. Na de pauze werd het stikstof- bedrijf getoond, waar de bereiding van de kunstmest plaats vindt, de Cokesfabriek van de mijn Mau- rits die de rijkste onzer mijnen is. Vooral bij donker is hier een fan tastisch vlammenspel op grooten afstand waar te nemen, dat doet denken aan de bekende zoeklicht- batterijen uit den oorlog en dat op den toerist in Zuid-Limburg een overweldigenden indruk maakt Aan het eind werd de heer Stuvel hartelijk dank gebracht voor de onderhoudende en prettige wijze waarop dit belangrijk deel onzer industrie nader tot de aan wezigen was gebracht. ST. LAURENS. Vrijdagavond vergaderde de Z.L.M.-aideeUag in het verga derlokaal onder leiding van den voorzitter Joh. Markussen. Deze zeide, dat getracht wordt de poterbewaarpiaats te doen her stellen en deelde een en ander omtren de financiering biervan mee. Vervolgens gaf hij richt lijnen op welke wijze men met de aangekochte aardappel sproeier zal moeten werxen. De afdeeling besloot tot aan schaffing van een bietenHchter. De secretaris behandelde het onderwerp: „Hoe komt men tot verlaging van den kostprijs?" Hierop volgde een drukke be spreking. KAPELLE. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde al hier de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemees ter van Suylekom. Ged. Staten deelden mee, dat 80 pet. van de Nederlandsche gemeenten noodlijdend is, waaronder ook Kapelle. Alle uitgaven zijn daarom ajtn het oordeel van Ged. Staten onderworpen. Dhr v. Zweden vroeg of er op de cultureele en sociale uit gaven ook nog bezuinigd moet worden. De Burgem. zeide, dat dit voor Kapelle nog wel mee zal vallen. Dhr de Jager hoopte op een gunstig resultaat der commissie-Oud. De kasgeld- leening van f 100.000 van de Boerenleenbank is door Ged. Staten goedgekeurd. Daarna ikwam ter sprake de opheffing van het station Kapelle-Bieze linge. Het gemeentebestuur heeft aan 120 instanties pro testen gezonden; pl.m. 45 pro testen zijn via deze, actie bij de N.S. ingezonden. De N.S. zal echter nader berichten.. De „Prov. Zeeuwsche Courant" heeft het protest van B. en W. niet opgenomendat zij een goedkeurend artikel opnam als de gemeente een busverbinding via den Rijksweg krijgt, is ech ter verre van ideaal te noemen. De gemeentebegrooting voor 1947 werd aangeboden. De ka- pitaaldienst sluit met een na- deelig saldo van f 211.484,82. In deze begrooting werd voor gesteld om 20 pet. te heffen als vermakelijkheidsbelasting. De raad zal in zijn geheel deze be grooting nog eens apart behan delen, De begrooting voor 1947 van het B.A. werd goedge keurd. Ieder zal vrijgelaten worden in de keuze van een geneesheer. Het salaris bij bet B.A. werd met 10 pet. ver hoogd. De vergadering ging hiermede accoord. Aan den voormaligen ambtenaar ter secretarie dhr J. Traas werd een opbouwtoëlage veleend van 15 pet, van zijn jaarwedde, De burgemeester meent als gevolg van de benoeming van den heer V. Liere een dankwoord te moe ten spreken tot dhr C, A. Blok, voorst <jr-se met het moei. «p= 'is sia-taHïPP® Zr.p au Mea®. Maandag, Zon op 3.84 onder 18.60 u, Maact og t., onder 22.42 u. Hoog water te Vlissingsn Maandag £5 Maart: 8,34 u, 2.13 16A9 u, 2,12 m. TOESTAND DER WEGEN BAART GROOTE ZORG. Als gevolg van den opdooi vet- keeren vele wegen op de Neder- Veluwe titans in erbarmelijken toestand. Vooral da aiphaltbltu- men en ds straatwegen toonen d* gevolgen van den langdurlgen strengen winter. Op tal van plaat sen vertoont het wegdek scheu ren en gaten, waardoor het ver keer voor vele moeilijkheden wordt geplaatst. Het doolproces heeft verder nog een verraderlijk element, want waar de situatie op een bepaald oogenblik zich nog vrij gunstig laat aanzien, kan een half uur later de passage levens gevaarlijk zijn. De drukke snelverkeersweg over de Midden-Veluwe (Amers foortApeldoorn) ziet er hier en daar ontoonbaar uit. Door het van onderen opdringende Water is het wegdek op enkele plaatsen bij kans een halven meter omhoog geperst. De Veluwsche autodienst (V.A.D.) heeft op sommige tra jecten den strijd moeten opgeven. Het hof voor de berechting van oorlogsmisdaden van Birma her't vier Japansche officieren tot den strop veroordeeld wegenc moord op vier sergeants van de cue zu tijuens aen oorlog krijgsgevangen hadden gemaakt- ai Te Nijmegen is een vijfjarig meisje bij het oversteken van de straat achter een auto door een .weede auto gegrepen en onmid dellijk gedood. lijke en ondankbare werk der evacuatie was belast. Ook als wethouder was dhr Blok de gemeente ten goede. Wethou der Balkenende sloot zich daar bij aan. Benoemd werd tot onderwij zer dhr P. Haveman te Amers foort. Het ontslag van mej. M. C. Daansen als onderwijzeres aan de O.L. school zal op een nader vast te stellen datum worden verleend. Door perio dieke aftreding van 9 leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden 8 le den herbenoemd. In de vac.- J. Bakker werd gekozen dhr H. A. Mol. De benoeming van een gemeente-arbeider werd voorloopig aangehouden. Het verzoek van de bewaarschool- vereen. te Kapelle om een bij drage in de kosten van aanleg van een noodspeelplaats werd goedgekeurd. Voor den bouw grond te Biezelinge is onteige ning noodig, daar de heeren L. de Jager en S. Rottier niet zijn te bewegen tot een accoord. Door de bewoners van het buurtschap „Schoorsc molen" werd een verzoek ingediend om een bijdrage voor electrifi- cate. Dhr Goud begreep, dat er geen f 4000 voor uitgegeven kan worden, doch zou gaarne 2 lichtpunten zien geplaatst Dhr de Klerlc informeerde naar het sportterrein. De vooz. zei de, dat de Kerkvoogdij en 8 pachters hun medewerking verleenen en dat er kans is op slagen. Dhr v. Zweden vroeg hoe de gemeente er voor staat met het voorschot voor v/o- ningbouw. In April hoopt men de woningen te kunnen aanbe steden. De maquette voor het gemeentehuis is in aanmaak door architect Berghui». De voorz, zeide verder, dat de fi- nancieringsregeiing door 'het publiek te weinig werd begre- p n. Zij die niet kunnen betalen kunnen een 2e hypotheek krij gen tot 15 pet. van het Rijk. Globaal gezien is er een gun stige regeling en er zitten goede mogelijkheden in. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te FarmBum, J. 8. Postxna te Surhuizen; te Beek bergen (2e pred.pl.), J. Veen te Drumpt; te Ouderkerk a. d. IJssel, P. Bouw te Woudenberg. Bedankt voor Ulrum, A. M. Nortier te Den Andel. Geref. Kerken. Tweetal te Amerongen, J. G. Lensink te Doornspijk en Th. P. Potma te Meerkerk. Beroepen te Emmer-Compas- cuum, H. Willems te Sibculo- Kloosterhaar. Bedankt voor Coevorden, H. Mulder te Deventer. DE BILT ZEGT: Later kouder. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Geleidelijk wat afnemende, maar tijdelijk toch krachtige Z.- Westelijke tot Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Iets minder zacht. Algemeene vooruitzichten. De periode met vrij zacht weer wordt in den loop van den dag beëindigd,, waarna de tempera tuur opnieuw daalt toi beneden dt swdt. "V

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1