Het bestuur van het Ruhrgebied. Minister Jonkman over Linggadjati. Het standpunt van Groen. Hei do-ei du Open-baring*. Uitgave Stichting „sSeeuv.sch Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Yoret- etr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliesingen, Waletr. 83, Tel. 188; Middelburg, Bou- aMsche Kpo.i 19, Tel. 2000; Neuzen Vlooewjjcketr, Tel. 2052 Groen van Prinsterer heeft een groot deel van zijn vruchtbaar leven gewijd aan de de bestrijding van de revolutie en de verdediging van het gezag der overheid zoo- als dat o.a. in Romeinen XIII ge leerd wordt. Maar hij heeft er daarbij de aandacht op gevestigd, dat hier niet bedoeld is het wettig gezag der overheid op één lijn te stel- met de macht van een overweldi ger of van een roover. „Wij hebben ons, zegt hij, voor een Schriftverdraiing te wachten, waartoe misverstand of laaghar tige bedoeling verleidt. Alle macht moet in den gezonden zin welke te dezer plaatse ook de herinne ring aan Gods rechtvaardigheid en heiligheid voorschrijft, van elk soort van wettige Macht worden verstaan. Macht is niet synoniem met overmacht en geweld. Ik weet, dat toen Paulus schreef, Nero het bewind had: ik weet, dat de Christen niet altijd tvordt geroepen zich in geschillen over de wettigheid der bestaande mach ten mengen; de uitdrukking „ook den harden" van meesters ever slaven,- wil ik bij analogie van de ongerechtigheden der over heden doen gelden, doch ik wil geen uitlegging onderschrijven, welke ons verplichten zou den booswicht, die het moordtuig voorhoudt, gehoorzaam te zijn of den gekroonden roover die giste ren den wettigen vorst verjaagd heeft, heden als eene van God verordineerde macht te beschou wen." Er is dus onder bepaalde om standigheden het recht van op stand, al mag daarbij geen oogen- blik het hooge gezag van de wet tige overheid uit het oog worden verloren. Hiermede in overeenstemming was ook de worstelstrijd van onze vaderen tegen Spanje. Men heeft de afzwering van Filips wel op één lijn gesteld met de revolutie aan het einde van de 18c eeuw, maar geheel ten onrechte! Wie de geschiedenis kent, kan weten, dat er geen sprake van is, dat Filips door een plotseling op gekomen revolutionnaire bewe ging, zou zijn verdreven. Onze vaderen, begeerende Gode 'meer te gehoorzamen dan de men- schen, vroegen vrijheid van cons ciëntie. Den vreemden heersoher bleven zij eeren al drukte zijn ty- ratrnie nog zoo zwaar. In het laatste couplet van het Wilhelmus wordt zoo schoon ge- teekend wat hen bezielde: Voor God wil ik belijden en zijner groote macht, dat ik te genen tijde den koning heb veracht, dan dat ik God den HeerS der Hoogster Majesteit heb moeten obedieeren in der gerechtigheid. Eerst toen alle overleg faalde zijn de Staten-Generaal overge gaan tot afzwering van den tj-ran did de heilige rechten vertrad en de priveleges door hemzelf be zworen schond. De opstand ging niet tegen het gezag ais zoodanig, maar ajleen tegen den drager van het gezag die dit op de meest tyrannicke wijze had misbruikt. En men ging daarbij niet over één nacht ijs. Groen van Prinsterer zegt er dit van: „Hoedanig is aan de zijde der protestanten het karakter der wor- ZEEUWSCH DAGBLAD Zen m IVJssüu Wall 2? JAARGANG No, 600 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 22 Maart 19#. Abonnementsprijs 13.30 per kwartaal Advertentieprijs 12ha cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord, Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met veste medewerking van: BARON Mr W. F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K, HUIZENGA to Middelburg, D. 1 KARELSE te Goes. Ds R. SLOFSTRA te Vllssingen en Ds W. VROEGIND5WEY te Poortvim Zoiidag. Zon of 0.38 c,, unfits 18,50 it. Maan ep 7,22 v., at» des IMS Hesg water ts VifsstoacK Zondag 23 Maart! 8,28 u, 1,94 ia, .148? tv 9,09 verzoenliikheid, vergevingsgezind heid, begeerte om bij gehoorzaam heid aan God, gehoorzaamheid aan den strengen landsheer te voegen En wanneer is de tegenstand begonnen? Gelijktijdig met on recht en verdrukking? Zoodra er gunstige kans was? Neen; in Frankrijk zoowel als in de Neder landen, heeft de vervolging, zon der wederstand, dan des gebed» en der evangelieprediking, 40 ja ren gewoed. Zelfs nadat het aan groeiend getal tot openlijken te genweer in de gelegenheid gesteld had, zou men in lijdelijkheid vol hard hebben, zoo niet de weer stand, in Frankrijk van de prin sen van den bloede, tijdens de minderjarigheid des konings, in Nederland van den Prins van Oranje tegen Alva, een bewijs en teeken opgeleverd had, dat de hand des Heeren, na beproefd en getuchtigd te hebben, ter ver lossing van zijn volk uitgestrekt werd". Dat is heel iets anders dan bij Spanningen in ds Labourpartij. De praetljk botct met de theorie. Evenals In het begin van het jaar, toen meer dan 70 parle mentsleden van de Labourpartij zich oneens verklaarden met de buitenlandsche politiek van de re geering, dreigt thans opnieuw een „rebellie", ditmaal van ongeveer 100 leden tegen het wetsontwerp betreffende den militairen dienst, dat in Engeland den dienstplicht in vredestijd wil invoeren. In sommige kringen te Londen wordt geopperd, dat uitstel van het debat over het wetsontwerp tot na Pinksteren een zekere ont spanning teweeg kan brengen, daar met Pinksteren de geheele Labourpartij in conferentie bijeen zal komen. Do regeering zou dan kunnen I trachten van de conferentie een I mandaat te verkrijgen voor haar I afwijken van de vroegere Labour- politiek, welke tegen de dienst plicht was. Naar in politieke krin gen verluidt, heeft de regeering de eischen van de „dissidente" le den verworpen. VOOR DEN ZONDAG de Fransche revolutie toen de strijd niet ging tegen een tyran- nieken vorst, maar toen zich de geest der revolutie openbaarde die alle gezag verwierp; toen het beginsel der volkssouvereiniteit gepropageerd werd; toen het „geen God en geen meester" als de hoogste wijsheid werd ver- kondigd; toen over heel de linie de menschelijke rede geplaatst werd boven het geopenbaarde Woord Gods. En het is ook heel iets anders dan wat thans in Nederiandsch- Indië onder leiding van oproer kraaiers als Soekarno en helaas met medewerking en steun van mannen als dr van Mook en prof. Sohermerhorn plaats grijpt. Een weinig zeggende verklaring» Groote belangstelling in de Kamer» De minister van Overzeesche devoeringen van den minister Gebiedsdeelen, mr J. A. Jonk man, heeft gisteren in de Twee de Kamer een breede verkla ring afgelegd, waaraan het vol gende ontleend is: Na herinnerd te hebben aan de op 10 December j.L afgleg- de regeeringsverklaring, de daarop gevolgde gedachtenwis- seling en de aan het slot daar van op 20 December aangeno men motie van de heeren Rom- me en. Van der Goes van Naters, vervolgde de'minister: Door de aanneming van de motie Romme-van der Goes van Naters heeft de Kamer zich vereenigd met het ten deze door de regeering voorgenomen beleid, van oordeel, dat bij juiste uitvoering van de ver bintenis deze de mogelijkheid opent om het noodzakelijke duurzame samengaan tusschen Nederland en Indonesië op den grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942 te verwezenlijken. De C.-G. heeft daarna de In donesische delegatie met den loop van zaken in kennis ge steld. Op haar voorstel om tot een gemeenschappelijke interpre tatie te komen, meende de In dische delegatie niet te moeten ingaan, omdat dat tot uitvoe rige besprekingen zou leiden, welke in vele opzichten een herhaling van vroegere bespre kingen zou opleveren en waar door men niet binnen den ge stelden termijn tot een resul taat zou komen. Zij verklaarde echter, dat wanneer het de bedoeling is van de Nederlandsche regee ring 'harerzijds niet tot onder- teekening over te gaan dan op de wijze, door haar gesteld in de vergadering van de Tweede Kamer van 10 December 1946, de Indonesische delegatie kan verklaren, dat zij er geen be zwaar tegen heeft de toelichting der commissie-generaal, de ver steling? Wij zagen het in ons va- klaring van de Nederlandsche derland, elders was het insgelijksregeering van 10 Dec. en de re- BESPREKINGEN DOOR DE „GROOTE VIER", De zitting van Donderdag werd zou een meer doeltreffende rege- geopend met een verklaring van i ling van hgTverbruik en een ver- Bidault, den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken. Hij was van meening, dat het Ruhrgebied zoo spoedig mogelijk, zelfs nog tijdens de Britsche be- hooging van den uitvoer inhouden, zonder dat het peil der Duitsche industrie daardoor zou worden aangetast. De Duitsche staalproductie, zetting onder speciaal geallieerd moet z.i. op lager peil staan dan bestuur moest worden gesteld. I die van de Duitsche buur-landen. Reeds 15 maanden lang ging de j Bidault verzocht de Fransche stijgende kolenproductie in het voorsteilen inzake herstefbetalin- Ruhr-gebied gepaard met een ver houdingsgewijze vermindering van den uitvoer. Men zou kunnen zeg gen, dat het Duitsche stéenkool- verbrulk per hoofd en per jaar momenteel grooter was dan in Frankrijk. Verre van te wenschen, dat Duitschland een blok aan het been van den belastingbetaler der be zettende mogendheden moet wor den, houdt Frankrijk het niette min voor mogelijk, de Duitsche betalingen aan het buitenland en de behoeften van de gealieerde landen aan steenkool met elkaar in evenwicht te brengen". Bidault verzocht om een scher- gen ter 'bestudeering naar de plaatsvervangers te verwijzen. B e v i n was van oordeel, dat Bidault's voorstellen tot verdere bespreking door de plaatsvervan gers van de economisohe eenheid en het opvoeren van het industri- eele peil, bij voorbaat de moge- °Pze betrekkingen met andere van Overzeesche Gebiedsdeelen van 19 en 20 Dec. op te vatten als te zijn de weergave van datgene, waaraain de Neder landsche regeering zich harer zijds door de onderteekening van de basis-overeenkomst ge bonden acht en wat deze zich voorneemt te doen verwezen lijken bij de uitwerking daar van. Zelf wilde zij zich evenwel niet aan deze stukken binden. Na onderteekening zal er haars inziens nog ruimschoots gele genheid zijn om de inzichten en bedoelingen van de Neder landsche regeering aan geza menlijke besprekingen 8e on derwerpen. Zij eindigde haar brief met de uitnoodiging derhalve on verwijld tot onderteekening over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpende problemen van herstel en opbouw. Na ontvangst van dit ant woord werd de C.-G. gemach tigd het basis-accoord. te on derteekenen. De Regeering besloot hier toe: Ten eerste omdat hj. het antweford van de Indonesische delegatie getuigde van het op rechte verlangen tot vernieuw de samenwerking, waarvan de aanhef der onwerp-overeen- ikomst gewaagt. Ten tweede omdat dat ant woord aanvaardt, wat de re geeringsverklaring van 10 De cember uitdrukkelijk .verlang de, dat onderteekening de Ne- derl. regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat zij toen zich bereid verklaarde zich te verbinden. Ten' derde omdat de regee ring er van overtuigd is, dat het voor het welslagen der po litiek van de regeering: den grondslag te leggen voor een vernieuwde duurzame samen werking tusschen de volkeren» van Nederland en Indonesië, noodzakelijk is de overeen komst van Linggadjati zoo spoedig mogelijk op voor beide partijen aannemelijke voor waarden te sluiten. Ten vierde omdat op de basis van het politiek accoord de be vrijding der overige geïnter neerden zal kunnen worden be spoedigd en voltooid. Ten vijfde en ten zesde om dat alleen die samenwerking de militaire en financieele span ningen en lasten van Nederland en Indonesië kan verrichten en dragelijk maken kan. Ten zevende ten achtste en ten negende omdat die samen- wenking onontbeerlijk is om de voedselvoorziening weer vei lig te stellen, de regelmatige uitvoer te herstellen, de econo mische recolnstructie [volledig Ail te pakken en om het bij een tiende overweging te la ten: Om Verdere verwarring, die lijkhéid uitsloten om tot' een of landen zou kunnen vertroebe- andere oplossing van de kwestie 'en> te voorkomen, te geraken. Hij verzette zich nog- Earn is er nog één punt, dat maals tegen een speciaal bestuur regeering ernstig heeft over- voor het Ruhr-gebied. wogen. Bevin zag geen heil in een ver- ^oe verhoudt zich deze op- dere bespreking van het industri- lossing tot de uitspraak door eele peil, zonder voorafgaande be- deze Kamer in de motie Rom- studeering van alle verklaringen, me-van der Goes van Naters die hierover door de ministers te neergelegd? En komt dan de per toezicht op de yerdeeling van Moskou zouden worden afgelegd, wederzijdsche verbintenis tot steenkool, energie en staal in Een besluit hieromtrent werd nog stand, welke naar zij aannam door Puittshlsnd, few? ssherps awrtréte alt* gwawsfc J**» «ow de regeering voorge nomen beleid werd nage streefd? De regeering beantwoorai deze vraag aldus: Tijdens de beraadslaging over de ontwerp-overeenkomst van linggadjati stond ook dé re- geering voor oogen, dat par tijen in verder overleg zouden (komen tot een gemeenschap pelijke interpretatie van de overeenkomst en daarop zich wederzijds zouden verbinden. Ook hier echter bleek de weg ongebaand en het te zoeken pad op begaanbaarheid te moeten worden beproefd. Sommigen meenden, dat de Nederlandsche interpretatie eenvoudig door de Indonesi sche delegatie zonder meer behoorde te worden aan vaard. Dit heeft de Neder landsche regeering nooit gewild. De regeering stelde zich voor, dat ook de Indonesische dele gatie zou 'willen bijdragen tot het juist begrip van wat over eengekomen was. Al spoedig echter bleek, dat deze weg niet dan uiterst moeilijk tot het doel zou voeren. De Nederlandsche interpreta tie toch werd door de Indone sische delegatie weinig over zichtelijk geacht, daar uitleg ging van den tekst, gedachte, uitwerking en verwachtingen van de toekomst daarin dooreen zijn geweven en aan volledige overeenstemming dus wellicht ■uitvoerige besprekingen vooraf zouden moeten gaan. Om aan dat bezwaar tege moet te komen heeft de regee ring nog eens aangegeven wat voor haar de noodzaak was, na melijk dat de Indonesische de legatie zich er mede zou ver eenigen, dat onderteekening van de ontwerp-overeenkomst haar: tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opge stelde toelichting is overeenge komen met onverkorte inacht neming- van wat zij zelve dien aangaande verklaarde. Bespreking van de ver klaring op a.'s. Dinsdag. Er bestond voor deze Ver klaring in de Kamer groote be langstelling. De tribunes waren geheel gevuld. Achter de regee- ringstafel hadden alle dertein ministers plaats genomen. De voorzitter stelde voor de be spreking van de verklaring te bepalen op a.s. Dinsdag. De heer Schouten zou het debat dadelijk willen beginnen, welke gedachte door den heer v. d. Goes van Naters werd bestreden. De heer Tilanus kon met het voorstel van den voorzitter meegaan, in dien de onderteekening van het accoord tot na het debat wordt opgeschort. De minister-president, Dr Beel achtte dit 'laatste niet mogelijk, daar de Kamer reeds de onder teekening heeft goedgekeurd. Een voorstel van den heer Schouten om onmiddellijk met de bespreking te beginnen werd ver worpen met 57 tegen 13 stemmen. Wie heeft oi Bet Evangelie, dat in de lijdensweken door one gele- eon en beluisterd wordt, stelt voor uw aandacht de Zoon des mensohen in den maren arbeid der verzoening. Bet geeft u een indruk van de plagen, welke op Bern zijn gevallen. De werkelijkheid van Zijn uitgang wit Jezuzalem stemt volledig overeen met den inhoud van.de profetische prediking uit Jesaia BS. Met den diepen blik van een ge- inspireerden Godsman heeft Jesaia het lijdfnstoomeel als voor oogen gezien. De lijdende Bnechtj des Beeren ziet atte schuld op Bern overgebracht, en als gevolg daarvan komt al de verschrikking van den toorn Gods over Bern... Veracht, geplaagd, uiige- stooten uit de gemeenschap, geslagen, verdrukt, eindelijk .verbrijzeld; zóó volbracht de Man van Smarten den weg, waarop Gods ontferming jegens zondaren Bern had ge plaatst. Al de bijzonderheden van den via dolorosa moeten tot u spreken. Maar, dan is het de vraag, tot welke actie uwer zijds dit alles u moet brengen. Beel verschillend kan de re actie zijn van het menschelijk hart. Er kan sprake zijn van ontroering. Gevoelereactie dus, ten bewijze, dat de boodschap van het lijden des Beeren de menschelijke aandoening wak- ker roept. Er is zelfs aesthetisohe ont roering mogelijk. Ter illustra tie daarvan herinnere ieder zich de bekende Christus-son netten. Laat het „gevaarlijke" van zulke menschelijke aandoening u toch duidelijk zijn. Maak toch de Beiland in Zijn vrij willige overgave niet tot een object van medelijden. Dat is een beleediging van Zijn Majesteit, en tegelijk een sterk bewijs, dat wij den zin der Openbaring niet vatten. Want, ontroering is tenslotte: klacht, over wat Jezus Chris tus onderging. Ge stelt Bern. dan onder de dwaze uiting van het men schelijk gevoel, impTaats dat elk tafereel van den lijdens weg u brengt tot zelfinkeer, en smartelijke overdenking van onze zonde en vervloeking. Geloof is de éénigc uiting, die gij moogt stellen tegenover de openbaring van Gods ont ferming in de offerande des Beeren. Inderdagd, de moei lijkste reactie, waartoe het zondig menschenhart kan ko men. Want, dit geloof betee- kent tegelijk: een bekennen, dat wij de oorzaak zijn van cil dit wee. Be kost Bern. die sla gen, die smarten en dien hoon. Daarom is dit gelooven al leen mogelijk in den weg van prediking geloofdt Jes. BS la, verbrijzeling. Vruchtbare lij densmeditatie laat u geen uit weg open; geen enkele, Gij hebt uw weg voor God verdor ven. Gij moet in de vervloe king, die den Zoon des men- schen treft, het Goddelijk ge richt zien, dat zich over uw leven voltrekt. En gij moet leeren, dat hier de weg wordt ontsloten, waarin gij het oor deel ontkomt, om barmhartig heid te verkrijgen. Wie heeft zóó onze predi king geloofd, vraagt Jesaia. Bier is voor het menschelijk verstand het volstrekt onaan nemelijke. De zondige mensch wil door denken, door daden, zichzelf omhoog werken. Maar hem wordt gepredikt, dat hij alleen door hulp van buiten a f gered wordt, 't Leven, dat hij zoekt, de bevrijding van schuld en onrust, wordt hem toegebracht als een gave. Bij kan slechts ontkomen door be taling, waarvoor een Ander zorgt. Bij is, met al zijn kén nen en kiinr.ee, een gebonde ns. Alleen 't geloof in Jezuz Christus zal hem vrij maken. En dia zóó, gelocvig, ant woorden op de boodschap van Christus? offerande, juichen, bij elke smart, die Bern ver teert: Gij, Jezus, mijn ge rechtigheid, en ik: uw zonde! G. 8. Dreigende boycot van Nederlandsche schepen. Naar aanleiding van de berich ten in Amerika over een dreigen de boycot van Nederlandsche schepen in de Vereenigde Staten heeft het A.N.P. geïnformeerd in offieiëele kringen. Aldaar werd medegedeeld, dat de eenige bedoeling van de Ne- derlandsch-Indlsche regeering was, de goederen te behouden voor hun rechtmatige eigenaars en tevens deze rechtmatige eigenaars en de Indonesische economie te be schermen, terwijl de reederij IJs- brandtsen er blijkbaar -op uit ia te handelen in producten, welke niet op rechtmatige vrij zo zijn verkregen. Zooals bekend, gaat het hier niet om bevolMngspro- ducten, maar om ondernemingB- producten, die als zoodanig zijn herkend en waarbij het dus mo gelijk is, deze aam de rechtmatige eigenaars terug te geven. Boven dien kan het gebeurde nooit wor den uitgelegd als een aanval op de Amerikaamsehe handelsbelan gen, daar van Nederlamdsch-Indi- sche zfjde de bedoeling bestaat, goederen van dezelfde soort ter beschikking te doen komen van het' Amerikaansche economische leven. De Duitsche burgerbevolking in de Britsche en Amerikaan sche zone zal per 1 April a.s. gebruik mogen maken van de internationale telefoon- en, te legraafverbindingen naar alle landen, met uitsondering ras §5tais BEWAKINGSTROEPEN GEARRIVEERD. Met de Kota Baroe is een ba taljon bewakingstroepen uit Ne derland te Palembang gearriveerd, waardoor met de aflossing van de troepen van het K.N.I.L. op Zuid- Sumatra spoedig een aanvang kan worden gemaakt. iLANCASTER-VLI EGTUIG VERONGELUKT. Een Lancaster van de Britsche Royal Air Force is gisternacht bij Ierland neergestort. Vier over levenden van de bemanning zijn door schepen opgepikt. Het toe stel maakte deel uit van een zes tal, dat op manoeuvres in samen werking met de vloot was. Van de overlevenden zijn later twee gestorven. AMERIKAANSCHE GRAANLEVERINGEN. Het Amerikaansche departe ment van Landbouw heeft beper kingen van den meelexport naar zekere niet Europeesohe landen aangekondigd, ten einde de leve ring van de toegewezen hoeveel heid aan landen, die met voedsel tekort te kampen hebben, te ver zekeren. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Engeland heeft nog altijd veel van het hooge water te lijden. Donderdag waren de rivieren weer hooger gestegen en records ge broken. Te Gloucester kwam de Severn 2.5 centimeter boven het recordpeil in het jaar 1852. Te Chertsey verdween het teeken, dat het niveau van het water in 1884 aangeeft, onder het wateropper vlak van den Theems. Duizenden manschappen hebben in alle deelen van het land met de nieuwste militaire uitrustingen den strijd tegen het water aan- febonden. De inwoners van het orpje Wirksworth (Ü6rby Shire) jB'Wïtes bm ireategös vtslatt»,- daar de geheele heuvel in bewe ging kwam. BRITSCHE REGEERING LIJDT NEDERLAAG IN HOOGERHUIS. De Britsche regeering heeft in het Hoogerhuis, waar de oppositie verre in meerderheid is, een ne derlaag geleden, toen een motie, waarin de „ondoeltreffendheid van de regeeringsmaatregelen inzake den economi schen toestand" werd betreurd, met X19 tegen 30 stem men werd aangenomen. Deze nederlaag heeft echter slechts theoretische beteekenis, daar zij op de positie van de re geering geen invloed uitoefent. VLIEGTUIG NEERGESTORT, Een twee-motorig vliegtuig, dat Maandag uit Sjanghai vertrok, is te Kaifeng in de provincie Ho- nan bjj het landen neergestort. Hierbij werden eenige leden der bemannning en zes passagiers, van wie vier Amerikanen, gedood. Windhoos boven Semarang. Op 12 Maart trok een zware windhoos over Semarang, die een regenboom uit den grond rukte, welke neer kwam op een loods waarin vrouwen steenen tot steen slag klopten. Het gevolg hiervan was, dat drie vrouwen op slag werden gedood en minstens 10 vrouwen ernstig en minder ernstig werden gewond. Malversaties te Buitenzorg. Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat bij den M.T.D. (Motortrans portdienst) aldaar eenige erger lijke malversaties hebben plaats gehad. In verband hiermede zijn thans het hoofd van het plaatse lijk detachement, kapitein W. Stuyver, en de leider van de transporten, Numans, door de po litie in verzekerde bewaring ge steld. Het betreft hier een geval van het aannemen van steekpenningen, waardoor een Ghineesche Kongsie zich de mogelijkheid verschafte extra-vrachtauto's met smokkel waar te laten rijden. BELASTINGINSPECTEUR VERDUISTERDE ƒ50.000. Nadat de directie van s Rijks belastingen en domeinen te Groningen aan den Officier van Justitie het vermoeden had ge uit, dat zich bij haar admini stratie onregelmatigheden had den voorgedaan, is op last van laatstgenoemden door de Gro- ningsche recherche een om vangrijk ondierzotek ingesteld. Hierbij is komen vast te staan, dat de 42-jarige M. S., inspec teur van 's Rijks belastingen te Groningen zich in de jaren 1941 tot en met 1944 heeft schuldig gemaakt aan verduistering van z.g.n. gewetensgelden. Geble ken is, dat hij zich. op deze wijze een bedrag van'ongeveer f 50.000 onrechtmatig heeft toegeëigend, dat hij grooten- deels met een vriendin heeft verbrast. Studiecommissie Geref. Jeugdbeweging, De bond van Geref. Jeugdlel- dersorganisatles, die het jeugd- vssfc h Ssraf, mss" Engelsch -Nederlandsche visumovereenkomst. De Britsche regeering beeft met Nederland, Denemarken en Zweden overeenkomsten geslo ten tot fcet wededkeerig afschaf fen van visa, aldus het Engel- sche ministerie van Burtecland- sche Zaken. Onderdaneö van deze landen zullen geen visa noodig hebben voor het biimen-reizen van Enge land uit elke willekeurige plaats, steeds geregeld door bestaande onderdanen reizende naar de ge noemde landen. Toestemming tot vestiging en het verrichten van arbeid is nog en hetzelfde geldt voor Britsche wetten. pen- en Meisjesclubs heeft is een onlangs gehouden vergadering een studiecommissie benoemd, welke de opdracht beeft oa te gaan in boeverre bet van deze organisatie uitgaande jeugdwerk verandering, verbetering of na dere aanvulling noodig beeft. In bet bijzonder zal de commissie de vraag onder oogen zien of bet gewenscht en mogelijk is in 't be st' ode jeugdwerk op te nemen bepaalde elementen uit de pad vinderij. In deze studie-commis sie hebben zitting Mej. E- Die- persloot te 's-Gravekhage en de beeren P. Koelmans te Velsen- Noord, Ds J. C. J. Kuiper te 's-Gravenbage-W., namens den bond van Geref. Jeugdleidersor ganisaties; Mej. H. Doorn te Arn hem, N. Jansen te Renkum en E. J. Makkinga te Winterswijk ais vertegenwoordigers der pad vinderij. Ook bebben een drietal Geref. predikanten, die zich met bet jeugdwerk bezig houden ln de commissie zitting genomen n.L Ds K- Dronkert te Leiden, Ds P. N. Kruyswijk. te Amsterdam en Ds L. Kuiper te Amsterdam-Z. Kerk en bending» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hardenberg (2e pred.pl.), W. Barnard, cand. te Hardenberg; te Ommelanden- wijk-Zuidwending (Gr.), H. L. van Zij 11 Langhout te Engwie- rum (Fr.) te Boxum, A. Fa- ber te Kampen; te Godlinze, dr J. L. Springer te Baflo; te Bar- neveld, H. Hiensch te Kampen; te Haulerwijk, G. V. d- Ree, cand. te Kollum. Bedankt voor Hierden, H. Harkema te Wijk bij Heus- den; voor Bleiswijik, C. C. Klerkx te Op en Neder Andel; voor Gameren, P. J. Dorsman te Schelluinen. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonoord, E. Jansen, hulppred. te Uithuizen. Bedankt voor Boornbergupi, H. Wiersema te Oldehove. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Bergentheint, F. Boonstra te Leens. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Schiedam1, N. Brandsma te Rijnsburg. Geref, Gemeenten. Bedankf yoo? Rijasess, T.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1