De toekomst van Duitschland. De ontslagaanvrage van den heer De Boer. Zweden door Inflatie bedreigd? Beraadslagingen van de Groote Vier. nieuwe Oorlogsschade 1940. KRUIMELTJES- N.V.V. en E.V.C. Uitzending militairen naar Kerk en Zending. Uitgave 8tichting „Zecuwich Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274280 Kantoren: Vliseingen, Waletr. 33, Tel. 168; Middelburg, Kou- aEusohe Kaai 10, Tel. 2000; Neuzen Vlooswijckstr, Tel. 2052 EEUWSCH DAGBLAD Qi?« C!T> Zo?; er Mspec V38C 2e JAARGANG No. 599 Abonnementsprijs I 3.30 per kwerteal Advertentieprijs 12b, cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 21 Maart 194Ï Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Me» vaste medewerking van: BARON Mr W, F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes. Ds R. SLOFSTRA te Vllssingen en D» W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Het standpunt van de heeren Posthuma en Verzijl. Het officiëele communiqué omtrent de ontslagaanvrage van den commissaris-generaal F. de Boer, luidt als volgt: „Officiéél wordt medegedeeld, dat de heer F. de Boer, lid der commissie-generaal, in den onbevredigenden gang van zaken sinds November 1946, zoowel in Nederland als in Indië, aanleiding heeft gevonden om zijn mandaat ter beschikking te stellen." Voorts wordt officieel gemeld, dat ook Prof. Posthuma •n Prof. Verzijl in den jongsten gang van zaken aanlei ding hebben gevonden tot het besluit thans geen benoe ming in de commissie-generaal te aanvaarden. Over de motieven van dit besluit wenschten zij zich nog niet uit te laten. Aneta verneemt uit welingelichte bron het volgende over de nfotiveering van de ontslagaanvrage van de heeren Posthuma en Verzijl: Voornamelijk speelt de opvatting een rol, dat door de machtiging van de Nederlandsche regeering om Ling- gadjati te ondereteekenen, niet wordt voldaan aan de motie- RommeVan der Goes van Naters. Toen de heeren Posthuma en Verzijl zich naar Nederlandsch-lndië be gaven, stond de regeering op het standpunt, dat over eenkomstig den wensch van de Tweede Kamer, het „aan- gekleede" Linggadjati zou worden onderteekend. Naar hun meening heeft de Nederlandsche regeering dit standpunt thans losgelaten en daarmede is wijziging gekomen in de basis, op welke zij zich tot deelneming aan derj arbeid der oommissie-generaal bereid hadden verklaard. Ook indien bij de onderteekening van het basis-accoord van de zijde der Indonesische delegatie in een verklaring wordt vastgelegd, dat de Indonesische delegatie zich rekenschap geelt van den inhoud en de strekking der in de Tweede Kamer in verband met het ac- coord gepasseerde regeeringsveridaringen, dan zullen de heeren Posthuma en Verzijl zich op het standpunt stellen, dat niet in den geest van de motie-Romme wordt gehandeld, indien de Nederland sche regeering hiermede genoegen neemt. Aneta verneemt, dat de heer iDe Boer beschouwd wordt als een dergenen, die op het standpunt stond, dat een zoo spoedig mogelijke onderteekening van Linggadjati in het belang was van beide partijen. Het is zeker, dat de heer De Boer zich volledig vereenzehrigde met de politiek van de commissie-generaal en dat in het resultaat, te Linggadjati bereikt, niets was, waartegenover hij zich met voor behoud meende te moeten stellen. De scherpe en veelal onoverzichtelijke critiek in Nederland en de wijze, waarop de tegenstanders hun actie meenden te moeten voeren, waarbij men tegen persoonlijke verdachtmaking en veron derstelling van kwade trouw niet opzag, hebben op den heer De Boer een pijnlijken indruk gemaakt. In Nederlandsche welingelichte kringen wordt verondersteld, dat de heer De Boer op grond van waargenomen feiten na zijn terug keer in Nederlandsch-lndië, nJ. dat als gevolg van de beslissing van de Tweede Kamer de volledige overeenstemming, wdke op 15 No vember tusschen de beide delegaties bestond, inderdaad plaats begon te maken voor een opleven van wantrouwen aan Indonesische zijde ten opzichte van de bedoelingen der Nederlandsche regeering, thans heeft gemeend tot het aanvragen van ontslag te moeten overgaan. Daarmede zou tot uitdrukking komen, dat de heer De Boer het gebrek aan inzicht en verbeeldingskracht van bepaalde Nederland sche politieke kringen, dat in Nederland een groote rol speelt, ver antwoordelijk stelt voor het ontstaan van een situatie, welke had kunnen worden voorkomen, indien in Nederland meer vertrouwen was gesteld in het op feiten en omstandigheden in Indië gebaseerde oordeel van het college, dat door de Nederlandsche regeering als gevolmachtigde vertegenwoordiging naar Batavia is gezonden. Aneta verneemt tenslotte, dat de Indonesische delegatie door de republikeinsche autoriteiten onmiddellijk in kennis is gesteld van de ontslagaanvrage. HET GROOTSTE KANON TER WERELD. Kogel9 van meer dan 7000 K.G. Naar uit Britsche kringen te Hamburg wordt vernomen zal een aantal zware kanonnen, waaron der een Kruppkanon voor bele gering met een kaliber van 77J4 centimeter de volgende week te Essen vernietigd worden. Het belegeringskanon, dat ruim 1.3 millioen kilogram weegt, is in een door bomaanvallen beschadig de werkplaats gevonden en is een van de drie, die voor den veld tocht tegen Sovjet-Rusland wer den vervaardigd. De loop van het kanon is 39.3 meter fang, de draagwijdte 35,2 kilometer. Het gewicht der ko gels bedraagt 7112 kilogram. Schijn en werkelijkheid. De schijn bedriegt. Zweden werd algemeen beschouwd als een hoorn de9 overyloeds, omdat veel er zonder bon en in groote hoe veelheden is te krijgen. Maar de regcering heeft plotse ling tot een drastische maatregel moeten besluiten. Een maatregel, die het duidelijk maakt, dat het le ven in dat land ook niet geheel en al rozegeur en maneschijn IS» Om 'inflatie te vermijden, heeft de Zwcedsche regeering onver- wacht bekend gemaakt, dat de im- port op krachtdadige wijze moet worden verminderd, terwijl men zich daarentegen in vee! sterkere mate zal moeten toeleggen op uit voer van goederen. Besloten werd thee, koffie, cacao, weer op den bon te brengen, terwijl de distri butie van suiker, vlceseh, boter, brood en zeep voorloopig niet zal worden opgeheven. Hoewel tot nu toe voor het invoeren van goede ren uit het buitenland een ver gunning noodig was, werd die al tijd vlot verleend, maar thans zal daarop veel strenger worden toe gezien. Het was in Zweden, wat som mige artikelen betrof, inderdaad een hoorn des overvloeds. Duizen den ponden sinaasappelen moesten worden weggegeven, omdat ze dreigden te bederven door gebrek aan kdopers. Voor andere goe deren kon men geen opslagruimte meer vinden. Als gevolg van den oribeperkten invoer, in het bijzon der Van luxe artikelen, was de valuta-positie van Zweden in het buitenland critiek geworden. In 't bijzonder betrof dat Zwitser- sohe francs en Amerikaansche dollars. De bevolking leefde in 'de overal heerschende na-oorlogsche roes, die zich kenmerkt door een vraag naar weelde-artikelen. Kostbare Amerikaansche auto's werden bij de vleet ingevoerd. Nu echter blijkt plotseling, dat Ztyeden zich niet kan veroorloo- vcn op dien weg voort te gaan. De regeering ziet zich verplicht ia te grijpen. Het zou anders zoover zijn ge komen, dat Zweden wegens den' overvloedigen invoer van luxe goederen geen valuta meer over zou hebben om levensbehoeften, vooral voedingsmiddelen in het buitenland te koopen. Besprekingen tusschen Stalin en Marshall. De Moskousche correspondent van de „Philadephia Inquirer" meldt, dat de Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Marshall, naar geloofd wordt met Stalin cn Molotof op het Kremlin geheime besprekingen heeft gevoerd. Volgens den correspondent ging Marshall na het diner, dat Molo tof aan de gedelegeerden had aangeboden, samen met Molotof naar het Kremlin „en slechts en kelen wisten waar de beide man nen heen waren gegaan". De diplomatieke redacteur van de „Evening News" meldt, dat er thans 2000 Duitschers, onder wie prof. Keisenberg (Nobelprijswinnaar 1932) in Argentinië aan de. vervaardi ging van de atoombom werken. Duitsche predikanten onder contrSIe? Voortzetting van het Nazi-systeem? In het bulletin van het diocees Berlijn wordt een vertrouwelijke circulaire afgedrukt, welkede Vereenigde socialistische en com munistische partijen van Maag denburg aan een plaatselijke en fatbrieksgroepeeringen richtte. Daarin wordt o.m. aan de le den van de partij gevraagd om de organisatie te willen inlichten, hoe de bevolking reageert op po litieke vraagstukken in het alge- Ineen en op de Saarkwestie en de conferentie van Moskou in het bijzonder, alsmede over de kerk. Het blad citeert dan uit die cir culaire het navolgende: „De le tton van de vereenigde socialisti sche en communistisohe partijen moeten de godsdienstplechtighe den bijwonen, teneinde te weten te komen of de predikaties een zuiver godsdienstig karakter heb ben, ofwel of die de democrati sche hervormingen beïnvloeden. Wij stellen er belang in om te weten, of in die predikaties de ware schuldigen van de nooden van het volk worden genoemd. Het is niet bij toeval, dat wij deze opdracht geven en wij ver- toeken ,om er groote aandacht aan te wijden", In het Britsche „Victoria College" in Afexandrië is een pakje dynamiet ontdekt, waar aan een reeds aangestoken lont was bevestigd. De ontploffing kon worden voorkomen. I— Dreigende Kabinets crisis in Frankrijk. De Parijsche pers reageert heftig op de dreiging van een re- gceringscrisis inzake de politiek betreffende Indo-China. De rechtsche bladen richten felle aanvallen tegen de Commu nistische partij, aan welke de schuld van 1 de impasse gegeven wordt. Het socialistisch örgaan „De Populaire" schrijft: „Een crisis zou de poort openen voor het avontuur. Het land wil geen re- geeringscrisis, want het einde t daarvan is niet te voorzien, ten- 1 gevolge van de houding der Communisten bij da motie van vertrouwen". De communistische „Humanite" 'zegt: „Het belang van Frankrijk eischt, dat in Indo-China vrede gemaakt wordt. Anders moet het land verteld worden, dat millioe-» nen francs en duizenden jonge gc Franschen noodig zijn voor een verschrikkelijken kolonialen oorlog, welke voortgezet zou moeten worden zonder eenige kans op het bereiken van voor deel". De radicale „Ordre" verklaart: „Het valt moeilijk te begrijpen, waarom de Communisten een cri sis zouden veroorzaken, juist tij dens de conferentie van Moskou, nadat Bidault door Stalin is ont vangen, Een crisis, waarvan zij weten dat zij haar niet kunnen stoppen en tengevolge waarvan de huidige regeering wel moet val len". De discussie over het rapport van den geallieerden bestuursraad in Duitschland betreffende econo mische richtlijnen en herstelbeta lingen werd voortgezet. Bevin was het in vele opzichten eens met vele der belangrijke pun ten in den Maandag door Molotof afgelegde verklaring. „Wij zijn bereid ons aan te sluiten bij een overeenkomst in zake een ..toezicht van de vier mo gendheden op de geheele Duit sche industrie-Wij willen echter geen speciale voorwaarden voor een van de gebieden der Britsche zóne en daarom moet de toestand in het Ruhrgebied ongewijzigd blijven". Bevin wilde later de ter ritoriale veranderingen in het Saargebied bespreken. De herstelbetalingen in dat ge bied moesten aangepast worden aan Duitschlands algemeens in- ep uitvoerbafans. De Britsche regeering is niet bereid de overeenkomst t.a.v. de economische samen smelting van de Britsche en Amerikaansche zone's te an- nuleeren. Bevin toonde zich verbaasd en in zekeren zin teleurgesteld over de verklaring van Marshall, dat 2000 industrieele ondernemingen in de Britsche zóne voor ontman teling en herstelbetalingen be stemd zouden zijn. „Het is zeer moeilijk", aldus Bevin, „Frankrijk te weigeren, wat het verlangt. Ik heb echter geen keus. Ik kan Bidault's voor stel, bij voorbaat het exportcijfer voor den Duitschen steenkool export vast te stellen, niet accep teeren. De export van steenkool uit Duitschland hangt af van het algemeene peil der Duitsche indu strie. De beschuldiging dat de Brit sche en Amerikaansche zónes een „jachtgebied" voor het Angelsak sisch kapitaal zou zijn geworden, werd door Bevin van de hand ge wezen. Hij verzette zich ook tegen Molotof's Voorstel inzake herstel-' betalingen ,öit de loopende Duit sche productie gedurende 20 jaar. Vervolgens nam Molotof het woord. Hij verklaarde, dat ook de Sovjet-Unie geen regeling zou kunnen accepteeren, die de lasten van het Russische volk zouden kunnen verzwaren. Molotof gaf de verzekering dat Rusland bereid is verantwoording gf te leggen voor iederen kopek aan herstelbetalingen, die door de Sovjet-Unie was ontvangen. Hij drong aan op een verhooging van de steenkoolproductie der Britsche zóne en meende, dat het mogelijk moest zijn da gerechtvaardigde elschen van de Fransche regeering in te willigen. Marshall vond de verkla ringen van Molotof bemoedi gend en was het er volkomen mee eens, dat de zienswijzen van de „groote vier" te ver eenigen zouden zijn, de moei lijke kwestie van de herstel- betalingen ten spijt. Hij wilde zich den tijd gunnen om hetgeen Molotof gezegd had te overdenken. Molotof zeide nog, dat Rusland bereid is voor alle herstelpresta ties, die dobr de Oostelijke zóne geleverd zijn, rekenschap af te leggen. Indien deze maatregelen niet genomen waren in de .Ooste lijke zóne, zon Rusland daar in het geheel geen herstelbetalingen vandaan ontvangen hebben. Het geen gedaan is is verricht ter uit voering van in gezamenlijk over leg genomen besluiten. Molotof vroeg, waarom de anthracietproductie in de Britsche zóna slechts 40 pCt van de voor- oorlogsche is, terwijl die in de Russische zóne 70 pCt is. Waar om kan de productie die der voor- oorlogsche met evenaren of over treffen, tot ieders voordeel? Hij herhaalde overigens zijn voorstel yoor een viermogendheden bestuur over de Ruhr. Marshall bracht in herin nering, dat na den vorigen oorlog men Duitschland had toegestaan zijn productie tot het maximum op te voeren, om het in staat te stellen zijn betalingsplicht na te ko men, zoodat daardoor een Duitsche oorlogseconomie werd bevorderd, en hij waar schuwde er voor, thans niet dezelfde fout te maken. De nieuwe Belgische premier, Spaak, aanvaardde voor de eer ste maal het minister-president schap in 1938 en bekleedde deze functie tot 1939. Na den oorlog, in Maart 1946, werd Spaak opnieuw premier van een Kabinet, bestaande uit socia listen en partijlóoze deskundigen, welke regeering echter reeds na 9 dagen aftrad. Met het oog op de ruime meer derheid, waarop de nieuwe regee ring in het parlement steunt, zijn waarnemers te Brussel van mee ning, dat zij het op zijn minst een aantal jaren zal uithouden. DE COMMISSIE VOOR DE ATOOMENERGIE. Do Sovjet-gedelegeerdë, Gro- mykü, heeft in de commissie voor de atoomenergie voorge steld om de volgende stap in zake de controle op de atoom energie aan twee commissies over te dragen. 'De Arnerikaanschè gedele geerde, Austin, steunde het voorstel en verklaarde, dat nie mand- der aanwezigen het groote verschil in zienswijze onderschat, dat de meerderheid en de minderheid in de com missie van elkaar scheidt Austin stelde voor, dat de eerste taak van de commissies zal zijn: besprekingen te voe ren inzake het opstellen van plannen voor een internationale controle-autoriteit Vliegtuig verongelukt Een Locheed van een Coltnn- biaansche luchtvaartmaatschappij is tusschen Bogota en Bucara- manga brandend neergestort. De piloot en vier passagiers kwamen om het leven. pen worden. Als studenten vin de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zouden worden opgeroepen, zal dit pas geschieden, nadat ze als arts, tandarts of ingenieur afge studeerd zijn. Ten aanzien van deze categorie van de lichting 1944 zal de minis ter zich nog nader beraden. De minister betoogde voorts, dat de regeering geen vermeerde ring, doch wel vermindering van de troepensterkte in Indië beoogt. Het tijdstip waarop en de mate waarin, zullen afhangen van de omstandigheden. v De minister protesteerde tegen 'uitlatingen van communistische zijde, als zouden de Nederlanders in Indië provoceerend optreden. Hij las een brief voor van een korporaal en soldaten uit Indië, die protesteerden tegen de „leu gens van „De Waarheid". REGEER1NGS- VERKLARING IN DE TWEEDE KAMER, Naar wij vernemen, zal de regeering hedenmiddag te 13 uur, in de Tweede Kamer een verklaring af leggen over het verdere verloop der politieke onderhandelingen met de Indonesiërs. Op vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Kortenhorst, be treffende de vergoeding van de gedurende de oorlogsdagen van j Mei 1940 door geallieerde troepen i aan Nederlandsche eigendommen, met name in Zeeuwsch-Vlaande- ren, toegebrachte schade, heeft de minister van Oorlog mede namens den minister van Financiën, om. geantwoord: De door de geallieerde troepen gedurende de oorlogsdagen van Mei 1940 aan Nederlandsche eigendommen, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, toege brachte schade wordt vergoed, of door het departement van Oorlog, of door het onder de departement van Financiën ressorteerende commissariaat voor oorlogsschade, waaraan sedert 1 Maart 1947 ook de werkzaamheden zijn opgedra gen, welke voordien tot de taak van het centraal bureau defensie- schade behoorden. De bij bovenstaande instanties aangemelde schadegevallen zijn op enkele na afgewikkeld. Zitting Veiligheidsraad uitgesteld. Op verzoek van de Amerikaan sche delegatie is de vergadering van den Veiligheidsraad, welke voor Vrijdag was bijeengeroepen om de Amerikaansche ontwerp overeenkomst voor de eilanden in den Stillen Oceaan te bespreken, uitgesteld. De reden hiervoor is, naar wordt aangenomen, het feit, dat de Amerikaansche afgevaardigde, Austin, naar Washington is ont boden. In Amerikaansche kringen werd te kermen, gegeven, dat Austin ontboden is om besprekingen te voeren over de Amerikaansche buitenlandsche politiek met be trekking tot de V.N. in het al gemeen en in het bijzonder tot dé kwestie van de hulp aan Grie kenland en Turkije. ONDERGRONDSCHE FABRIEKEN WORDEN OPGEBLAZEN. Fransche militaire ingenieurs zijn systematisch Hitiers bomvrije ondergrondsche fabrieken, die in Tyrol en Vorarlberg door dwang arbeiders in de rotsen zijn uitge houwen, aan het opblazen, l Een fabriek voor het maken van vliegtuigonderdeelen te Schwaz (Tyrol) was ingericht in een mijn en werd beschermd door een laag van aarde en steenen van respec tabele dikte. Zij bestond uit vier verdiepingen in een geraamte van gewapend foetqn. Zevenduizend arbeiders "waren daar werkzaam. Er waren goed- ingerichte slaapverblijven voor het leidend personeel. Een andere rots-fabriek bestond uit zeven ga lerijen, van negentig meter lengte en acht meter breedte. De rantsoenen voor 850.000 kinderen en een millioen ouden van dagen in de Britsche en Ame rikaansche zone van Duitschland zullen binnenkort yerhoogd wor den, ingevolge door Hoover uit gebracht advies, De rantsoenen voor gewone verbruikers zullen waarschijnlijk dezen zomer ver hoogd worden. m "Volgens radio Leipzig is de Stad Bremen practisch in tweeën gedeeld door het onder den aan drang van het ijs bezwijken van d« tier bruggen over de Weser, Salarisverhooglng onderwijzers. Een voorschot gevraagd. Mevrouw Fortamerde Wit, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Onderwijs de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oor deel, dat, nu de definitieve rege ling en uitbetaling van de salaris- verhooging van de onderwijzers vertraging heeft ondervonden, onverwijld maatregelen dienen te worden getroffen om door een voorschot te voorzien in de drin gende behoefte, welke de onder wijzers hebben aan de salarisbe dragen, waarop zij met terugwer kende kracht recht zullen krij gen? 2. Indien deze vraag hevesti- gegd wordt beantwoord, is de mi nister dan bereid de gemeente- en schoolbesturen te machtigen per 1 April a.s. een extra-maand sala ris uit te keeren aan het onderwij zend personeel in voorschot op de bedragen der definitieve salaris- verhooging? Zaterdag. Zon op 8,41 u, Wi der 18.55 u. Mams op 73)8 v,f onder 18.39 u. Hoog water te Vllwlngsn Zaterdag 22 Maert: 1,57 u. 1.81 m-, 1L24 u. 1.07 hl Prof. Gerretson over „Machtiging Linggadjati" Afspraak door de regee ring geschonden. Op een vraag d.d. 18 Maart ontving het A.N.P. met vertra ging nog het antwoord van Prof. Dr F. C. Gerretson, waaraan het Volgende ontleend is: „Men beoordeele de regeerings- machtiging uitsluitend uit het standpunt der K.V.P., die de re geering aan haar meerderheid voor het accoord heeft geholpen. Prof. Romme heeft het naakte Linggadjati „in den zin van het enkele stuk der 17 punten" uit drukkelijk en herhaaldelijk Ver worpen, maar het Koninklijke .Linggadjati: de 17 artikelen pluï de toelichting en de regeeringsvef- klaringen van 10 en 19 Decem ber, aangenomen en als onverbre kelijk geheel van reeds tusschen de delegaties overeengekomen oa ken. Vormefl deze drié, aan de 17 artikelen té hechten documenten, slecht9 een interpretatie dan zoti, verklaarde Prof. Romme, „de goede trouw" der regeering in het gedrang komen. Het regeeringsvoornemen oö dit geheel, en niet meer of an ders, als wederzijdsche verbinte nis door partijen te doen onder» teekenen, is, middels de motie i Romme—van der Goes van Na ters, goedgekeurd. Deze afspraak met de Kamer is aldus consta teert Prof. Gerretson door de regeering geschonden". De fusie gaat niet door. De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft met een kleine 290 duizend' tegen 9000 stemmen de fusie met de E.V.C afgewezen. Alleen de vertegen woordiger van den Bond in het Kleeding. en Textielbedrijf stem de vóór. fif De voorzitters van het N.V.V., de heer Kupers, had blijkens „Het Vrije Volk" in een inleiding uit eengezet, dat vooral de laatste twee maanden de politieke afhan kelijkheid van de E.V.C. duidelijk was geworden. Onder leiding van de Communistische Partij was er een „saneering" ter hand geno men, waardoor alle niet-commu- nisten uit de leiding verdwenen. De Communistische Partij wilde een greep op de vakbeweging heb ben, via de E.V.C. en de fusie ook op 't N.V.V. Aan dat spel letje wilden de hoofdbestuurders van het N.V.V. geen steun ver- leenen. Vreemd dat dé heeren van het N.V.V. eerst thans tot dit inzicht komen. •a Doordat een gevangene betrapt werd op een poging door een gat I in de gevangenismuur te kruipen i heeft men een complot voor het i doen ontsnappen van verschillen- de honderden politieke gevange nen uit de gevangenis van Athe- 'ne kunnen verijdelen. Sir Evan Jenkins, gouverneur van de Pendsjaab, heeft een wet afgekondigd, waarbij de doodstraf geldt voor pogingen tot moord, ontvoering, banditisme en brand stichting. «- Te fa Prealle (België) zijn 200 ondergrondsche mijnwerkers in staking gegaan. Sedert het begin van de processen tegen Japansche oor logsmisdadigers te Rabaul zijn 86 Japanners terechtgesteld. In de haven van Sydney Eg gen thans 79 schepen, die niet kunnen uitvaren vanwege de havenstaking, welke reeds 6 we ken duurt Een woordvoerder van de vakvereeniging der stakers verklaarde, dat een lange strijd voor den boeg staat. ia De Fransche minister van Arbeid, Croizat, is te Rome aangekomen om «net de Ita- liaansche regeerijng te onder handelen over een immigratie van 200.000 Italiaansche arbei ders in Frankrijk. Wetsontwerp goedgekeurd. Het wetsontwerp betreffende uitzending van militairen naar In dië is Dinsdag in de Tweede Ka mer met 66 tegen 9 stemmen aan genomen. De tegenstemmers wa ren de Communisten, die eerst nog met een motie wilden komen, maar zulks ten langen leste toch maar liever nalieten. Bij de beantwoording van ver schillende sprekers, uitte minis ter Fievez zijn groote bewonde ring over het prachtige werk der geestelijke verzorgers van de troe pen in Indonesië. „Zij doen er werk, dat voor de geestelijke ge zondheid van ons volk niet hoog genoeg kan worden aangeslagen". De regeling der vergoedingen aan de betrekkingen der slachtof fers, waarom gevraagd was, zal de minister gaarne onder de loupe nemen. Vwi de lichting 1944 sullet van de 30,000 «nan er 10.009 opgerot- Vervoer zieke en gewonde militairen naar Nederland Dé minister Van Overzèesche gebiedsdéelen heeft in antwoord op vragen van den heer Meije- rink betreffende het tekort aan transportgelegenheid voor 't ver voer van zieke en gewonde mili tairen geantwoord: Het is den minister bekend, dat gewonde militairen soms langer dan wenschelijk is op transport gelegenheid naar Nederland moe ten wachten. De afvoer van zieken en ge wonden uit Indië naar Nederland heeft tot dusverre steeds plaats gevonden en vindt, indien noodig, ook thans nog geregeld plaats met mailschepen cn troepentrans portschepen, waarop een afdee- ling voor het vervoer van patiën ten is ingericht. In het laatste kwartaal van 1946 zijn op deze wijze 22 militaire patiënten hier te lande aangekomen. Op de „Kota Inten", welk schip op 1 Febr, 1947 hier te lande is aangekomen, werden be halve zieke burgers, ook 65 zieke militairen naar Nederland ver voerd per vliegtuig, D« minister erkent, dit de Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Winschoten (Herv. Evangelisatie), G. van Doorn te Kampen; te Goude rak, F. J. F. Lamens te Elspeet te Oegstgeest, J. C. V*. Nicu- ikerke te Vuren en Dalen; te Sliedrecht, H. C. Kroneman te Westervoart Aangenomen naar Sliedrecht (3e pred.pl.), J. F. Roth te 's Gravelandnaar Pernis, J. r. d. Sar te Moerdijk. Bedankt voor Assen (buiten gewone pred.pl), H. J. v. Ach terberg te Holten. Gieref. Kerken. Tweetal te Apeldoorn (Sé pred.pl.), J. Nawijn te Avereejrt en R. Ypma te Loppersum. Beroepen te Uithuizen (2e pred.pl.), IS. Jansen, hulpprei aldaar. Bedankt voor Kheden—de Steeg, J. P. Schouten tie Dime* perlo; voor Oosterend op T., S. R. Wesbonk te IJmuidea. Vlrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Oudebildt- zijl, iD. Visser te Rotterdam- Zuid. 25-jarig ambtsjubileum. Dé P. N. Kxuyswijk, Gercf. pred. te Amsterdam, voorheen te Vlissingen, hoopt op 26 Maart a.s. zijn 25-jarig ambts jubileum te vieren. transportgelegenheid naar Neder- landi van zieke en gewonde mili tairen voor verbetering vatbaar is. Er wordt dan ook naar ge streefd, deze transportgelegenheid uit te breiden door t« trachten de beschikking te verkrijgen over een of meer schepen met een voor dit doel geschikte permanente hospitaalaccomodatle, Vcor de ctüsste tcsfesnsbt is h»É mc'ifltfésfcli.' „Xota Inten" roer dit doel aangewezen,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1