Verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Dc Grootc Vier aan het werk. Het basis-accoord „Linggadjati" aanvaard. Comité Handhaving Rjjkseenheid. Ontwerp voor Spaansche monarchie Ket nieuwe Seiyische Kabinet. v Be gemeentelijke autonomie van het grootste belang. - Recht op eigen belastinggebied. Opcenten op den TaMsaGcyns. Linggadjati aanvaard, PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tot nog toe weinig resultaat bereikt. Molotof publiceert geheim protocol. WAT OP DEN BON? Vreugd.e bij de Indonesiërs. Onder Engelsch toezicht? Uitgave Stichting „Zsouvrsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goee, L. Vorst- str, 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliesingen, Waletr. 83, Tel. 168Middelburg, Eou- aansehe Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooawjjckstr. Tel. 2052 Ons volk gevoelde zich min ol meer Ycrrast, of liever over- rompcld, toen het bericht kwam, dat, terwijl de Indonesi. eche „regeering" niet bereid was de door minister Jonkman of' ficiecl gegeven interpretatie van net ont werp-accoord te aanvaar- 5e". de Coht missie-Generaal toch door de Regeering gemach tigd was het accoord van Ling gadjati te teekenen. Geheel onverwacht kwam dit bericht echter ook weer niet. Eenige dagen geleden werd toch gemeld, dat door de mi nisters Beel en Jonkman be sprekingen werden gevoerd met de leiders van de Kamer- van de P. v. d, A. en de We zijn daar al eenigszins aan gewoon. We hebben niet een parle mentair-, maar een partijen- Kabinet. De Commissie-Generaal ver klaarde indertijd, bij monde van Prof. Schermerhorn, dat zij in Indië kwam namens twee partijen. Met de Volksvertegenwoor diging behoeft geen rekening worden gehouden. Als de sterkste twee partijen hun fiat hebben gegeven dan -an men de rest laten praten. Dat is de nieuwste vorm van democratie. Aangenomen kan nu wel wor den, dat op de bedoelde twee- partijen-conferentie het besluit genomen is het accoord te tee kenen, terwijl dan elk der par tijen daaraan haar eigen uit legging kan geven. VVat hiervan te zeggen? i In de eerste plaats dat hiér zeer beslist gehandeld wordt in strijd met de beslissing van de Tweede Kamer en de daar bij door de regeering gedane toezeggingen. En verder is de zaak al zeer eenvoudig. Stel, daar zijn twee personen die een overeenkomst willen aangaan. Over de voornaamste punten, de zaak waarom het eigenlijk draait, kunnen ze echter niet .tot overeenstemming komen. Wat doen ze dan? Toch maar hun handteekt- nmg zetten op voorwaarde, dat eik der partijen dan maar zijn eigen uitlegging aan de be twiste punten moet geven? Bestaat niet zaï men zeggen. Onder een dergelijk contract zal nooit iemand zijn handteeke- ning zetten. Dat is de dwaas heid gekroond. Inderdaad, de grootste dwaasheid. Maar aangezien hier de toe komst van het Koninkrijk der Nederlanden op het spel staat, een hoogst gevaarlijke dwaas- heia. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- 3!l Ziiü w'. WÏSSÏL 29 JAARGANG No. 598 Abonnementsprijs 3.30 per kwertaal Advertentieprijs 12'/a cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. HoofdredacteurR. ZUIDEMA Met vaste medewerking van? BARON Mr W, Donderdag 20 Waart 194/ D* i KARELSE te Goes. Ds R. Directeurs JACQ. DB SMIT E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr IC. HUIZENGA te Middelburg. SLOFSTRA te Vllssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Vrijdag. Zon op 6.43 u., un der 1&53 Maait op 6.63 onder 17,22 u. j Hoog water ts Vliesingen Vrjjdeg 21 Mr.ast: J,S9 n, X.8S si,, 5,3.53 3,1.80 ns, ENGELSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een York passagiersvliegtuig van de R.A.F. is op weg van Engeland naar Singapore bij Colombo verongelukt. Vier van de zes leden der bemanning en zes van de negen passagiers kwa men om het leven. Een zevende passagier is korten tijd later aan zijn verwondingen bezweken. Het vliegtuig stortte (kort na het opstijgen van het vliegveld e Colombo neer. Naar uit welingelichte Spaan sche kringen, die het huidige regime gunstig gezind zijn, wordt vernomen, heeft een sub commissie van vier ministers een voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje een rqonar- chistische staat zal worden on der toezicht van een Rijksraad, waarvan Franco president zal j zijn. Dit voorstel zal, aldus de berichten, door het Spaansche kabinet in overweging worden genomen. Het zou een eerste stap naar het herstel van de monarchie zijn. Het staat nog te bezien, of Franco het voorstel zal steu nen dan wel op dood. spoor zal brengen. Voorts is het niet ze ker, of de kroonpretendent, Don Juan, aan het plan zal wil len medewerken. Franco's po sitie wordt zeer versterkt door het feit, dat het overgroote deel der Spanjaarden niet op nieuw een burgeroorlog wiL PRESIDENT TRUMAN. Volgens het laatste opinie-on derzoek in de V.S. is de popula riteit van president Truman ge stegen. Hij kreeg 51 procent der stemmen tegen 32 procent juist voor de verkiezingen in Novem ber van het vorig jaar en 87 pro cent in 1945. PRINS PHILIP VAN GRIEKENLAND ONT VANGT BRITSCHE NATIONALITEIT. In de „London Gazette" is de naturalisatie van Prins Philip van Griekenland en Denemarken als Britsch staatsburger onder den naam van luitenant Philip Mount- batten aangekondigd. De vorm, waarin de aankondi ging, is vervat, duidt aan, dat in ■bet onderhavige geval de normale nationalisatieprocedure is gevolgd, waarbij buitenlanders, die de Brit- sche nationaliteit aannemen, af stand doen van alle titels, welke zij evt. mochten hebben. Volgens geruchten, welke in middels zijn tegengesproken, zou Prins Philip voornemens zijn met de Engelsche kroonprinses, Eli zabeth in het huwelijk te treden. Do ministerraad der „Groote Vier" die thans to Moskou ver gadert, heeft tot nu toe weinig resultaten bereikt. In de vergadering van Dinsdag heeft B i d a u 11 (Frankrijk) betoogd, dat het in de eerste plaats noodig is de Duitsche grenzen vast te stellen. Verder is het noo dig dat de Duitsche steenkool industrie wordt gestimuleerd. Hij achtte het gewenscht, dat Duitschland verplicht zou worden maandelijks een hoeveelheid steen kool naar de geallieerde landen te verzenden en legde er sterk den nadruk op, dat Frankrijk deze op vatting als een 'essentieele clau sule van het Duitsche vredesver drag beschouwt. Een strikte beperking van het verbruik van steenkool en de pro ductie van staal in Duitschland, zoo betoogde hij, zou ons in staat stellen minder streng te oordeelen over de door Duitschland te be houden industrieën. Nadat de verwijdering van Duitsche fabrieken en installaties in het kader van de 'herstelbetalin gen heeft plaats gehad, zou Duitschland zich vrijelijk binnen de vastgestelde grenzen voor de uit te noodigen, teneinde hun zienswijze omtrent herstelbeta- Kngsleveramties uit Westelijke zones uiteen te zetten. Er ontstond een levendige woordenwisseling toen Molotof vertelaarde, dat Groot-Brittannië en Amerika beslag gelegd hadden op al het Duitsche goud ïn de Westelijke zones, alle Duitsche buitenlandsChe valuta en een aan zienlijk deel van de Duitsche koopvaardijvloot. Molotof zeide, dat de V.S. en Groot-Brittannië zich in het be zit van waardevolle patenten en Duitsche wetenschappelijke uit vindingen hadden gesteld. Bevin en Marshall antwoord- -WAAR 71JN DE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN? Dr Kurt Schumacher, voorzit ter van de Duitsche Sociaal-De mocratische partij heeft te Berlijn verklaard, dat men in Duitsch land zeer geschrokken is door de officieele mededeeling, dat slechts tusschen 8 a 900.000 Duitsche krijgsgevangenen jn de Sovjet- Unie verblijven. Schumacher herinnerde aan de zegevierende Russische berichten van het voorjaar 1945, waarin werd gezegd, dat verscheidene millioenen Duitschers krijgsge vangen waren -gemaakt. Spreker vroeg zich af, waar deze millioe nen dan gebleven waren. SOWJ ET-OORLOGS MATERIAAL NAAR PORT-ARTHUR. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken heeft mede- Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft gisteren het nieuwe Kabinet K°- vormd. Het Kabinet, waarin Spaak eerste minister en minister van Buitenlandsche Zaken is, bestaat uit 8 Socialisten, 9 Katholieken en 2 partijlooze vak-ministers. In het Kabinet hebben zitting 8 Vlamingen, 6 Walen en 3 Brusselaars. den, dat alle verkregen inlichtin- 1 gedeeld, dat China aan de Sovjet gen (e boek gesteld en voor ieder- j Unie het vervoer van oorfogsma- een, ook de Sovjet-Uhie beschik baar gesteld waren. Marshall stelde vast, dat de teriaal door Mandsjoerije Port-Arthur zal toestaan. Dit materiaal zal per trein on- v L luaiuiuuu »ai pt* ncui vu- Sovjet-Unie zich tot dusverre in <jer bewaking van de Chineesche het bezit van het grootste aantal politie geschieden, gepubliceerde geschriften over de K De minister verklaarde, dat Duitsche wetenschappelijke vorde- China het verzoek van de Sovjet- ringen had gesteld. i Ume moet aannemen, omdat Port- De vraag komt op wat van al deze onderlinge twisten het re sultaat zal zijn. Moeten deze onderlinge beschul- steenkool- en staalindustrie, kun- 1 digingen dienen ont eerst de lucht nen wijden aan de productie van te zuiveren, of zal het groote doel goederen, die met aan beperking het bevorderen van den vrede onderhevig zijn. tenslotte geheel uit het oog Na Bidault gehoord te hebben, worden verloren? kwamen de ministers overeen, In dat geval zou Duitschland vertegenwoordigers, van het inter- uiteindelijk misschien nog de geallieerd bureau naar Moskou lachende vijfde zijn. Bij de behandeling van de Rot- terdamsche gemeentebegrooting heeft de burgemeester de heer Oud er zijn blijdschap over uitge sproken, dat 'deze behandeling weer in een grondwettige verga dering kan geschieden.Hij be treurde het echter, dat de gemeen telijke zelfstandigheid nog onvol doende tot uiting komt. Daarvoor zijn twee redenen aan te wijzen. In de eerste plaats doordat nog zooveel van den be-, zettingstijd is blijven hangen. In de tweede plaats omdat bijzonde re omstandigheden op 'het gebied der financiën en, van de materiaal voorziening zic'h doen gelden. Niets is echter zoo noodzake lijk als de terugkeer van de auto nomie en de zelfstandigheid van de Nederlandsche gemeenten, al dus de heet Oud. „Dit beteékent niet dat wij vasthouden aan oude denkbeelden; wij beseffen de noodzakelijkheid van het aanpas sen der autonomie aan de gewij zigde omstandigheden, hetgeen echter iets anders is dan opheffing daarvan. De autonomie is daarom zoo belangrijk, omdat zij het beste middel is om te komen tot de zelfwerkzaamheid. Het beginsel van de zelfstandig heid der gemeente, aldus de heer Oud, moet in de toekomst het be stuur blijven beheerschen. In dit verband komt dan echter onmid dellijk het financieel probleem r.aar voren, want zonder flnan- zelfstandigheid i» 4* g*> meentelijka zelfstandigheid niet derikbaar. Nog steeds hoort men stemmen, die voor bepaalde problemen de hulp van het rijk verkregen wil len- zien. Natuurlijk, aldus Spr. zonder de hulp van den rijkswet gever kunnen we niet komen tot een juiste .financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Doch het is verkeerd vragend en bede lend bij' het rijk om hulp aan te kloppen. ■De vraag rijst, wie als finan cier moet' optreden. Historisch en principieel bezien moeten zoowel rijk als gemeente recht hebben op een eigen belastinggebied. Wanneer het rijk dit toestaat is dat geen 5 u n 51, maar een eisch, die men het rijk kan stellen. Daarop gaf de heer Oud een historisch overzicht over de ver houding tusschen rijk en gemeente op dit gebied. Vóór den oorlog bestond het Gemeentefonds en later het Werkloo'zensubsidiefonds, waar van de opbrengsten volgens een verdeelingsformule over de ge meenten Werden verdeeld. De tijdens de bezetting ingestel de loonbelasting heeft de moge lijkheid uitgesloten dat de ge meenten van de opbrengst der in komstenbelasting nog veel ont vingen. Gevolg daarvan is dat het even wicht in de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente volko men is verbroken. Al» midd#l om dit evsn- wlsht te herstel !sn sec epre De bepalingen van een geheim protocol dat gemaakt zou zijn tijdens de drie mogendhedencon- ferentie te Jalta in Februari 1945, zijn door Molotof in de confe rentie te Moskou bekend gemaakt. Het protocol bevat een drie- mogendhedeno'vereenkomst over Duitsche herstelbetalingen. Deze overeenkomst is van groot belang voor de huidige besprekingen over Duitschland, indien het door de V.S. en Groot Brittanie wordt be krachtigd. Het herat de bepaling, dat herstelbetalingen uit de loo- pende productie moeten worden gedaan. De tekst van het protocol luidt o.ra.: 1) Duitschland moet in natura betalen voor de schade toege bracht aan geallieerde landëïi tij dens den oorlog. In de eerste plaat9 komen hiervoor, in aan merking landen, die den zwaarsten 'last van den ooriog gedragen heb ben. Duitschland moet bovendien nog de volgende herstelbetalingen verrichten: I) 5n den vorm van goederen als installaties, machinerieën, sche pen, rollend materieel, beleggin gen in het buitenland en aandeelen van Duitsche ondernemingen. b) Jaarlijksche leveranties van goderen Uit de loopende productie gedurende een vastgestelde periode na den oorlog. 3) Een geallieerde heibetalings- commissie zal in Moskou worden gevormd en bestaan uit afgevaar digden van de V.S., de Sowjet- Unie en het Vereenigd Koninkrijk. 4) De basis voor de besprekin gen der onder drie genoemde com missie moet zijn, een voorste', eer Russische regeering, dat het to taal bedrag voor herstelbetalin gen 20 milliard dollar moet be dragen, waarvan 50 pet. voor de Sowjet-Unie is. De Bfitsdhe delegatie was van meening, dat "hangende de bespre kingen over de kwestie herstel betalingen door de Moskousche commissie, "geen cijfers zouden worden, gerioemd. De bovenver melde Russisdh-Amerikaansche voorstellen zijn aan de Moskou sche herstelbetalingscommissie voorgelegd. W.g.Churchill, Roosevelt, Stalin. DE AMER1KAANSCHE STEUN AAN DOOR DEN OORLOG GE TROFFEN LANDEN De commissie van Buitenland sche Zaken van het Amerikaan- 5che Huis van Afgevaardigden turn voor Palestina verhoogd zou beeft het wetsontwerp, waarbij zijn. Het Joodsche „Morning Arthur volgens het verdrag van 1945 een Russiseh-Chineesdie ma- rinebasij zal worden. STAKINGEN IN DE BELGISCHE MIJNEN AFGEKEURD. In een resolutie van de Na tionale Mjjnwerkerseentrale wor den de stakingen, die in bepaalde steenkolenbekkens zijn uitgebro ken, afgekeurd. Deze stakingen, aldus luidt de resolutie, „zijn van politieken aard en zijn tegen de arbeiders zelf gericht". MEER JODEN NAAR PALESTINA? Te New York doen geruchten de ronde, dat het immigratiequo- „Weisser Vogel", het jacht, waarmee veldmaarschalk Rom mel tijdens de bezetting van Frankrijk den Atlanticwal heeft geïnspecteerd, zal worden om gebouwd tot een boot voor het vangen van zeekreeften. ker: 1. een zoo groot moge lijke uitbreiding van het ge- meent'ebelastinggebied; 2. een belastinggebied voor alle Nederlandsche gerpeenten te zamen, waarbij de opbrengst volgens eert bepaald stelsel over de gemeenten zou wor den verdeeld; 3. bijzondere bijdragen van het rijk aan de gemeente voor bepaalde doeleinden. Bij «en dergelijks hervorming president Trumar, wordt gemach tigd maximaal 350 millioen dollar te besteden voor hulp aan door den oorlog getroffen gebieden, voorloopig goedgekeurd. De commissie heeft nauwkeurig de voorwaarden omschreven, waarop tot steunverleenmg kan worden overgegaan. Naar verluidt, zal van genoemd bedrag 50 millioen dollar voor Griekenland worden uitgetrokken, boven bet bedrag, dat wordt ge noemd in Truman's „plan tot steunverleening aan Griekenland en Turkije". Andere begunstig den zijn Italië, Oostenrijk, Hon garije, Polen en mogelijk ook China. Het zal aan den president worden overgelaten te bepalen of en in hoeverre de toe te wijzen bedragen moeten worden terugbe taald. Journal" publiceert een bericht uit Jeruzalem, waarin wordt ge zegd, dat Volgens geruchten al daar .er een verhooging van 1500 tot 2500 per maand zou zijn. Er was geen bevestiging van de zijde van hét Joodsche bureau, aldus het bericht. De rabbijn Stephen Wise ver klaarde Maandag in een rede te New York: „Het immigratie quotum voor Palestina voor Joden is door de Palestijnsche regeering in gunstigen zin gewijzigd". Deze verhooging zou „aanzien lijk" zijn. DE AMERIKAANSCHE INDUSTRIE VAN SYNTHETISCHE RUBBER. Instandhouding noodzakelijk. In een artikel in de „New-York Sun" wordt er de nadruk opge legd, dat iedere lading natuurrub ber, welke in Amerikaansche ha vens wordt gelost, het oogenblik nader brengt, dat de V. S. hun politiek moeten bepalen ten aan zien van de instandhouding van de industrie van synthetische rub ber. Het blad wijst op het vitale belang van de synthetische rub ber voor de oorlogvoering. Dit product kan voor een belangrijk gedeelte in de behoefte aan rub ber voorzien, doeh het' kan niet in alle gevallen het natuurproduct op bevredigende wjjze vervangen. Wanneer de fabrikanten van rubbergoederen in hun keuze wor den vrijgelateq, dan is het te ver wachten, dat zij alle natuurrub ber verwerken, die zfj kunnen ver krijgen, hetgeen de ondergang van de industrie van synthetische rub ber tengevolge zon hebben en het land in gevaar zon brengen, wan neer de aanvoer van natuurrubber zou worden afgesneden. Deskundigen zjjn van meening, dat het voor het beschermen van de productie van synthetische rubber voldoende is, wanneer 20 pet. van het totale rubberverbruik in de V. S. uit synthetische rub ber bestaat. Dit zou ongeveer 20.000 ton per jaar. beteekenen, welke hoeveelheid door bestaande fabrieken kan worden geprodu ceerd. krijgen we deze week 23 Maart t.m'. 15 April 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook No. 3). 65-2 Algemeen: 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suiker werk. Bonkaarten KD, KE 703 (strook No. 3). 66-2, 66-3 Algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Bonkaarten MA, MD 704 (bijzondere arbeid en a.m moeders) (strook No. 3). 65-4 Suiker: 250 gram suikei, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suiker werk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703. 65-1 Tabak: 3 rantsoenen tabaks- artikelen. 65-2, 65 3 Tabak: 2 rantsoenen tabaksartikelen. 65-1 Versnaperingen: 200 gram chocolade en/of suikerwerk, of 200 gram „suiker, toter- hamstrooise! enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 65-3 Versnaperingen: 100 gram chocolade en/of -suikerwerk, of 100 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Maart wor den gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende deze 14 dagen we derom in totaal 5 rantsoenen ta- baksartfkelen beschikbaar. Frankrijk en Denemarken Lebben besloten, dat hun on derdanen voor het reizen naar beider landen geen visa meer noodig zullen hebben. Door de Commissie-Generaal werd het volgende telegram ont vangen: „De Indonesische delegatie is verheugd kennis te hebben genomen van het feit, dat de Nederlandsohe regeering de commissie-generaal gemach tigd heeft de ontwerp-over- eenkomst te teekenen op basis van onzen brief van 15 Maart." Welingelichte Nederlandsche en Indonesische zegslieden hebben Aneta medegedeeld, dat de Com missie-Generaal Sjahrir onnïiddel- lijk op de hoogte heeft gebracht van de machtiging tot onderteqke- ning van Linggadjati en dat zij tevens zijn zienswijze omtrent de verdere regeling van de proce dure heeft gevraagd. Over de vraag, of Lord ICil- learm zal worden uitgenoodigd te genwoordig te zijn bij de omder- teekening, moet in overleg met de beide delegaties nog worden beslist. Uit een oogpunt van hof felijkheid is de uitnoodiging zeer wel denkbaar doch men achtte het minder waarschijnlijk, dat Lord Killearn de onderteeke- ningszitting zou presideeren. Het is geenszins uitgesloten, dat goed succes voor de republikeinsche regee ring, gegeven het feit, dat het besluit van de Nederlandsche re- geering inhoudt, dat het onkwerp- accoord zal kunpen worden onder teekend zonder dat de Ne derlandsche interpre tatie daarbij als voor waarde wordt gesteld". „Wel te verstaan", zoo onder streepte de minister, „dat wil niet zeggen, dat daarméde alle moei lijkheden zouden zijn opgelost In tegendeel: de toepassing van het ontwerp-accoord zal aanleiding geven tot drukke besprekingen, doch er is zeker een groote stap gedaan in de goede richting van de oplossing van het probleem". Een Indische persstem. In een hoofdartikel schrijft „Het Dagblad" (Batavia) over het bericht van de machtiging tot onderteekening het volgende: „Zulk een oplossing kan, al brengt zij' misschien een tijdelijke verlichting in de hangende situa tie, zeker niet bevredigend Mvorden genoemd. Het komt immers in feite hierop neer, dat beide par tijen hun standpunt handhaven. De voldoening bepaalt zich slechts tot het -besef, dat wij in elk ge- SCHRIJVEN AAN DEN MINISTER-PRESIDENT. Het nationaal comité Handhaving Bjjkseenheid heeft een schrij ven gericht tot den minister-president, waarin het comité nog eens de meening te kennen geeft, dat a. Het beleid van de Nederlandsche regeering ongrondwettig ia en het fundament van onze volksvrijheden aantast. b. Het beleid immoreel is, omdat het aanvaardt een wederpartij, waarvan ook voor de regeering vaststaat, dat deze haar toezegging gen niet kan nakomen. c. Dit beleid beteekent de doodsteek voor het Koninkrijk door de internationale gevolgen, welke thans reeds zijn. gebleken. d. Het beleid getuigenis aflegt van een gebrek aan fierheid en eigenwaarde, welke zeldzaam zijn in onze vaderlandsche historie. Naast de prineipiëele bezwaren welke het huidig beleid ver- oordeelen, is het nationaal comité van oordeel, dat het besluit van de Nederlandsche regeering belangrijk afwijkt van het standpnnt, neergelegd in de motie-BommeVan der Goes van Naters. Door het standpnnt van de z.g.n. republiek wordt niet voldaan aan den eisch der motie; dat een wederzjjdsch accoord tot stand zon komen, dat de andere partij bindt aan de regeeringsverklaringen, welke door genoemde motie-BommeVan der Goes van Naters één geheel zouden uitmaken vnn de overeenkomst. de onderteekening nog deze week tijdelijk uit een al te benau- zal plaats vinden, doch een be langrijk element voor het vaststel len van den datum is de terug komst van Sjahrir uit het binnen land. EEN SUCCES VOOR DE REPUBLIEK. „De beslissing van de Neder landsche regeering om de Com missie-Generaal toestemming te verleenen tot het teekenen van de ontwerp-overeenkomst", zoo heeft de republikeinsche minister van wende impasse zijn geraakt en althans nieuwe pogingen kunnen ondernemen om te zien, waartoe de wederzijdsche wil kan leiden. Wij verwachten geen essen tieele wijziging in den toestand. De bestaande vertrouwenscrisis zal op een andere manier moeten worden overwonnen". Het hooger gerechtshof te Bastatt (Fransche zone van Duitschland) heeft 9 bewakers Voorlichting, Mohammad Natair, van Duitsche concentratiekam- van het gemeentelijk beleid zal tegenover een vertegenwoordiger pen ter dood veroordeeld. An- soberheid botracht moeten wor- van Agence France Presee ver- deren kregen gevangenisstraf- dat, eek in 'JJ4m van welvaart, klsard, f,b t t k a n t een fsa, 3 tot f jssFt OPZIENBARENDE SCHANDALEN IN FRANKRIJK. Verklaring van Minister Depreux. De Fransche minister van bin- nenlandsche zaken, Depreux, heeft in een gisteren gehouden perscon ferentie verklaard, dat de Vierde Republiek wordt bedreigd en dat er snél en streng recht zal worden gedaan. De minister doelde hiermede op een aantal feiten, welke in dc laat ste weken aan het licht zijn ge komen en onrust onder de bevol- i king hebben verwekt j Zoo heeft de politie Zaterdag j en Zondag een onderzoek ingesteld in een aantal kloosters en Katho lieke retraitehuizen in de omge ving van Parijs en in de Midi, waarbij meer dan veertig perso nen werden gearresteerd, die door de overheid ter zake van collabo ratie werden gezocht. Tien monni ken en vijf priesters zijn naar aan leiding van deze ontdekking ge- aresteerd. Zij worden er van be schuldigd, collaborateurs verbor gen te hebben gehouden en hen van valsehe papieren te hebben voorzien, waarmede zij naar Spanje konden vluchten. Andere feiten, welke onrust onder het publiek hebben veroor zaakt, zijn de affaire Joenovici, het vinden van een geheime wa penopslagplaats Sn de omgeving van Parijs en het schandaal ih de gevangenis te Fresnes, waar door Duitschers en Franschen valsehe documenten met bezwarende ver klaringen voor vooraanstaande po litici werden vervaardigd. Tusschen Zweden, en Polen is een handelsverdrag gesloten. Zweden zal een belangrijk cre- diet aan Polen verleenen, ter wijl Polen vooral steenkool zal l®r8ïS9t •m „Het kleine 1 Vitte Huis" te Warm Springs, waar president Roosevelt gestorven is, zal als nationaal museum worden inge richt. Tijdelijke continueering. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet strek kende tot tijdelijke continueering .van opcenten op den tabaks accijns. Aan dc memorie van toelichting is het volgende ontleend Bij de wet van 11 Mei 1946 werden de opcenten der accijns van sigaretten tijdelijk en wel tot en met 30 April 1947 gecontinu eerd, terwijl de destijds bestaande 100 opcenten op den accijns van sigaren en van rooktabak en snuf tot 40 werden verlaagd. Indien geen nadere wettelijke voorzieningen zouden worden ge troffen zouden de 40 opcenten met ingang van 1 Mei 1947 op 100 komen. De minister van Financiën is van meening, dat een dergelijke verhooging niet wenschelij'k is, zeker 'niet op een tijdstip, waarop een begin zal worden gemaakt met het uitbreiden van de rantsoenen. Bovendien acht hij het onge- wenscht om, hangende de bespre kingen, welke gaande zijn met de ■"Belgisch-Luxemburgsche econo^ mische unie op het stuk van ge lijkschakeling van de verbruiks belastingen, feitelijk wijziging te brengen in den bestaanden toe stand met betrekking tot den ta baksaccijns. Hét onderhavige wetsvoorstel hééft de strekking de heffing van 40 opcenten op den tabaksaccijns voer een tijdvak van ie*- t« haKifidsgot.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1