MerlandSGh'BritSGhe handels-overeenkomst. Onderteekening van Linggadjati. Vergadering van de Groote Vier. Oneenigheid op tal van ponten. De prijzen der NederlandsGhe artikelen niet hoven de kostprijzen. De voorraad stroop en jam. Het gezagsmagsfuk. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Commissie-Generaal gemachtigd het accoord te teekenen. Sjahrir weigert vooralsnog. De ontploffing bij Westerveld. 3 dooden bij ontploffing te Hoek van Holland. De militaire situatie te Modjokerto. KRUIMELTJES Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" HoofdkantoorGoes, L. Vorat- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274280 Kantoren: Vliasingen, Walatr. 83, Tel. 108; Middelburg, Rou- aaneche Kaai 10, Tel. 2000; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 Het standpunt van Calvijn. Bekend ia. dat Calvijn op het «Undpunt stond, dat er een moment- kan komen, dat door de onderdanen de gehoor zaamheid wordt opgezegd; dat er, onder bepaalde omstandig heden is het recht van opstand. Calvijn stelde daarbij op den voorgrond, dat niet alleen de onderdanen, maar dat ook de Overheid, dat ook de machtig ste koning onderworpen is aan de wet. God heeft de overheid met gezag bekleed, niet om tyranniek en naar willekeur te regeèren, maar zooals Gods Woord zegt: het volk ten goede. En wanneer daar een constitutie is-, zooals dat ook in Geneve het geval was, dan is niet alleen de on derdaan, maar ook de vorst daaraan gebonden. De burgervrijheden, aldus Calvijn, mogen in geen enkel deel verminkt of geschonden worden en zoo de magistratuur hierin nalatig is, zijn deze ma gistraten woordbrekers en landverraders. Komt dit voor, dan moeten de generale en pro vinciale staten moedig ten be-1 hoeve van de volksvrijheden op- treden. Als er staten zijn inge- steld, dan is het roeping en plicht van deze staten om de overheid die feil gaat tot de orde te roepen en zoo ze iets tegen den Staat op touw zet, haar in bedwang te- houden. Calvijn erkende onder zekere omstandigheden het recht van opstand, maar aan één beding hield 'hij hierbij onwrikbaar vastde particuliere burger moest liever het grievendst on recht lijden, dan dat hij per soonlijk, op eigen gelegenheid in opstand zou komen. Ik erken, zegt hij, dat zij die opstand en oproer verwekken niet zelden hierbij op goeden grondslag staan, maar dit geeft buiten kwaliteit toch nooit recht, om zich met de wapenen in de hand tegen de overheid te verzetten. Er. is één uitzonde ring, n.1. dat we Gode meer te gehoorzamen hebben dan de menschen. Het Petrinisch ge bod wijst de zaak uit. Doch dit verzet blijve passief en ga piet in actieven aanval over. Zoo is dus de vraag: marte- laarschp of opstand. En nu is dit het merkwaar dige, dat de volgelingen van Calvijn tenslotte in alle landen van het Westen waar ze er ZEEUWSCH DAGBLAD es Zlirl 6R MöÊrt.- Vftfi 2e JAARGANG No. 597 Abonnementsprijs I 3.30 per kwarteal Advertentieprijs 12hj cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Woensdag 19 Maart 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACO. DE SMIT Met veste medewerking ven: BARON Mr W. F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds X KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet uihulurn i II ii 1 iju-jcj kans -toe zagen, wei met het martelaarschap begonnen zijn, maar dat ze tenslotte als van zelf tot opstand zijn gekomen. Men denke aan de Hugcnoo- ten, aan onzen opstand tegen Spanj?, aan het verzet onder Cromwell in Engeland. Schijnbaar heeft men zich dus niet gehouden aan den door Calvijn gestelden regel Nu is er in dit verband de aandacht op gevestigd, dat Cal vijn wat dit betreft, niet al tijd zichzelf gelijk gebleven is. Hierbij is gedacht aan het eigenmachtig optreden van Pi- nehas ons verhaald in Num. 25 en aan den aanslag van Ehud op Eglon (Richteren 3). Ehud stak Eglon overhoop zonder lastgeving van de overheid. Wat hij deed, deed hij als pri vaat persoon. Hij was nog geen richter, maar hij werd het eerst, toen hij Eglon gedood had. En het opmerkelijke hierbij is, dat uit niets blijkt, dat deze daad door God werd afgekeurd, ter wijl het optreden van Pinehas zelfs openlijk door God geloofd werd en beloond. Calvijn heeft hierbij deze ver klaring gegeven dat hier ge dacht moet worden aan bijzon dere inwerkingen van Gods geest, maar Schriftuurlijke be wijzen voor deze opvatting wor den door hem niet aangevoerd. De verklaring van. deze te genstrijdigheid bij Calvijn heeft men wel hierin gezocht, dat hij het, toen hij zijn Institutie schreef en de tyrannenmoord zoo scherp afkeurde, drin gend noodig heeft geacht, den opkomenden revolutiegee t te gen te staan. In dit verband verdient ook de aandacht wat Groen van Prinsterer over dit vraagstuk opmerkte. Daarover in een vol gend artikel. ENORME WINDTUNNEL IN AANBOUW. De machinefabriek Gefors Stork en Co te Hengelo zal in opdracht vafi het Nationaal Laboratorium voor Luchtvaart te Amsterdam een enormen windtunnel maken. Deze tunnel wordt met uitzon dering van de machine-installatie in de openlucht opgesteld. De lengte bedraagt bijna 200 meter. De bouw vindt plaats in den vorm van een gesloten U. In de tunnel komen groote ver stelbare schroeven, die ware stor men zullen ontketenen. De aan drijving wordt ontleend aan een turbine-installatie van een ge sloopt oorlogsschip. De vervaardiging zal ongeveer drie jaar in beslag nemen. Uit Londen wordt gemeld, dat de aldaar gevoerde Nederlandsch j Britsche handelsbesprekingen een nuttig begin vormen voor 't her stel van Nederland in zijn oude positie op de markt van het Ver- eemgd Koninkrijk. De twee delegaties waren het er over eens, dat de bei de landen zouden worden ge diend met het handhaven van nauwe samenwerking in alle finanoieele en economi sche zaken daar hun vraag stukken in menig opzicht overeenkomst vertoonen. De A.N.P. correspondent te Londen ontving van 'het hoofd der Nederlandsche afvaardiging den heer Speekenbrink hierom trent de volgende mededeelingen. Wat met de Britten was over eengekomen was van - losséren aard dan hetgeen b.v. is vervat in de handelsovereenkomsten met België, Frankrijk en andere lan den. In Londen werden geen lijs ten opgemaakt van in en uit te voeren goederen. Men heeft een schatting gemaakt van de moge lijkheden, waarbij rekening ge houden moest worden met de pondenpositie. De waarde van den Nederland- schen export naar Engeland' be droeg in 1946 ongeveer 8 milli- oen pond sterling, een bedrag dat overeenkomt met 25 pet. van den export in 1938. De heer Speeken brink hoopte, dat bij de nieuwe afspraak dit percentage aanmer kelijk zou worden verhoogd. In de besprekingen in Neder land was men op een enkel punt blijven steken, dat verband hield met de levering van eieren, ba con en soortgelijke waren en de prijzen er voor, waarbij de Brit sche prijzenpolitiek in het geding kwam. De zaak werd in Londen verder bekeken «n dit leidde tot ovtrssnitsmmln# evir ds Isvs- ring van deze artikelen. Aldus werd een zoo goed mo gelijk exportprogramma opge maakt, vertegenwoordigend een waarde van totaal 21 miliioen pond sterling agrarische produc ten 16 miliioen, industrieele pro ducten, 5 miliioen. De zuivelproducten alleen in den .geraamden uitvoer vertegen woordigen voor dit jaar een waarde van 2.5 miliioen pond sterling. Op een vraag ^verklaarde de heer Speekenbrink, dat de vastgestelde prijzen cier Nederlandsche uitvoerartike len niet boven de kostprijzen vallen. De finanoieele kant van de zaak is nog niet vol ledig uitgewerkt: maar de Nederlanders moesten de prijzen verlagen om ze in overeensteming te brengen met het Britsche prijspeil. Tegenover den verkoop naar Engeland tot een geraamd .bedrag van 21 miliioen pond sterling staat een aankoop uit Engeland, in de losse overeenkomst vastge steld, tot een geraamd bedrag van 28 miliioen pond, zoodat de beta lingsbalans tot een bedrag van 7 miliioen pond sterling ongunstig zou blijven voor Nederland. De artikelen voor uitvoer haar Nederland, welke in de bespre kingen zijn genoemd, zijn: tex- tielgoederen, garens, ijzer- en staalwaren, boeken en tijdschrif ten, schoenen, chemische produc ten, sisal. De artikelen voor invoer uit Nederland: kaas, gecondenseerde melk, bacon, eieren, groenten, fruitpulp, aardappelmeelproduc- ten, sierplanten, bollen, heesters, zaden, visch en voorts: meubelen karton, grafische producten, schoenen en lederwaren, sigaren, ph«rm«ceut!sch» artikel», essen- eet, neut, vtffileHtü, ehemUehe Omtrent de machtiging van de C.-G. om het basis-accoord van Linggadjati te teekenen waarvan wij reeds in het vorig nummer melding maakten, wordt nog nader uit Batavia gemeld: Naar aanleiding van den brief van de Indonesische delegatie van 15 Maart, heeft de Nederlandsche regeering de Commissie-Generaal gemachtigd om onverwijld tot onderteekening van de ontwerp-overeenkomst van Ling gadjati over te gaan. Blijkens dezen brief is een mate var» overeenstemming bereikt, die de regeering doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samenwerking en dringende problemen van herstel en opbouw aanstonds zullen kunnen worden aan gevat, De regeering rekent er op, dat door deze onderteeke ning tevens een einde zal komen aan de door haar be treurde incidenten als dat te Soerabaja. Datum en plaats van onderteekening zullen nader gezamenlijk door de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie worden vastgesteld. Hieraan werd later toegevoegd de mededeeling, dat Sjahrir in verband met het gebeurde te Soerabaja, ondanks de Nederlandsche verklaringen, niet bereid is het accoord te onderteekenen, tot de Nederlanders zijn eischen, omtrent het terugtrekken van de troepen, hebben ingewilligd. INDONESISCH ANTWOORD AAN STATEN- GENERAAL OVERGELEGD. Van officieele zijde vernemen wij, dat thans ook ter ver trouwelijke kennisneming aan de beide Kamers der Staten- Generaal is overgelegd het antwoord van Sjahrir van den 15en Maart op den brief van de Commissie-Generaal van 2 Maart, welke reeds eenige dagen geleden confidentieel aldaar ter griffie werd neergelegd. Door dit antwoord zoo wordt hieraan toegevoegd is de kans op onderteekening van de overeenkomst van Ling gadjati op wederzijds aannemelijke voorwaarden zeer ge stegen. PEN VERKLARING VAN MOHAMED NATSIR. De republlkeinsche minister van Voorlichting, Mohamed Natsir, verklaarde aan Aneta, dat de machtiging door de Nederlandsche regeering thans gegeven, de oplossing van tal van "problemen ten zeerste zal vergemakkelijken. Aan Sjahrir, die Maandag vertrokken is naar Djokjakarta en mogelijk is doorgereisd naar Modjokerto, om zich op de hoogte te stellen van den toestand in dat gebied, is de brief van de Commissie- Generaal telegrafisch ter kennis gebracht. Minister Natsir legde er den nadruk op, dat het werk thans met recht begint, In Linggadjati hebben wij een basis, waarop wij kunnen terugvallen in de komende be sprekingen over punten, waaromtrent nog geen overeen stemming bestaat, maar waarover bij discussies tusschen gelijkwaardige partners, gevoerd in den geest van Ling gadjati, zeker overeenstemming kan worden bereikt. DE ONDERTEEKENING VAN LINGGADJATI. Het feit dat de C.G. machti ging ontving het basis-accoord te onderteekenen stelt ons voor tal van vraagteekens. De politieke redacteur van Ane ta vernam van de Commissie- Generaal, dat het geen eenvoudige zaak geweest is, na het door het K.NJ.P. te Malang genomen be sluit om geen eigen Indonesische interpretatie betreffende de over eenkomst naast de Nederlandsche te geven, de niettemin aanwezige wederzijdsChe geneigdheid tot overeenstemming in 'n voor beide partijen bevredigende formule vast te leggen. De eerste aanwijzing, dat men hierin zou slagen, bereikte de Commissie-Generaal Maandag ochtend. Daarop is van de regee ring te Den Haag definitief machtiging ontvangen tot onmid dellijke onderteekening over te gaan. Hebben wij goed begrepen, dan wordt niet alleen fn den boezem van de Commissie-Generaal, doch zeker niet minder door de Neder landsche regeering te Den Haag ten zeerste Ifetreurd, dat nog juist voordat de laatste moeilijkheden De vier ministers van Buiten- landsche Zaken der Groote Vier zijn Maandag vier uur en een kwartier bijeen geweest De eco nomische aangelegenheden van Duitschland waren het onderwérp der besprekingen. De vitale kwes tie van de economische eenheid was een der punten van bepreking. "Bevin opende de discussies met een lange verklaring over het Britsche standpunt Daarna kwam Molotof met een langdurig be toog en vervolgens generaal Marshall. Molotof verzocht den minister raad, de overeenkomst voor de economische fusie vast de Britsche en Amerikaansche zones van Duitschland te annuleeren, daar zij een inbreuk was op de over eenkomst van Potsdam. Bevin had reeds' eerder ver klaard ,;Ik moet duidelijk malten, dat alvorens een overeenkomst voor de economische eenheid van Duitschland is bereikt, de fusie van de Britsche en Amerikaan sche zónes zal blijven bestaan". Molotof hernieuwde den Russi- schen eisch tot 'herstelbetalingen tot een minimum van 10 milliard dollar. Hij eischte tévens, dat het Ruhr-gebied onder gezamenlijke controle van de Groote vier zou komen tè staan. De drie Wester- sche mogendheden werden er van beschuldigd, de economische clau sules van de overeenkomst van Potsdam niet in acht genomen te hébben en den geallieerden voor voldongen feiten gesteld te heb ben. Zijn voornaamste klachten wa ren: t 1. Dat Groot-Brittannië de steenkoolmijnen van het Ruhrge- bied en de staalindustrieën had overgenomen. 2. Dat Frankrijk het Saar- gebied van Duitschland had afge scheiden. 3. Dat Groot-Brittannië en de V.S. de economische fusie van hun zones in strijd met het be ginsel van Potsdam economi sche eenheid van geheel Duitsch land tot stand gebracht hadden. Marshall brak een lans voor den vrijen handel in geheel Duitschland en een uniform producten, glaszand, aardewerk, bouwmaterialen, textiel, land bouwmachines, electrische artike len, stroohoezen, manden, hoe pels, etc. De - besprekingen, besloot de heer Speekenbrink, hebben zich gekenmerkt door wederzijdsche tegemoetkomendheid en door het verlangen den handel tusschen de twee landen zoo veel mogelijk uit te breiden. Men hoopt op dezen weg voort te werken en de mo gelijkheden voor 1948 en 1949 «n vtfiif terdege s» es gsm. distributiesysteem voor de vier zónes, zijnde de essentieele voor waarden voor economische een heid. Bevin diende een uit vier pun ten bestaande resolutie betreffen de herstelbetalingen in. 1. Herziening van de leve ringscondities voor herstelbeta lingen uit de loopende Duitsche productie. 2. Opvoering van het toege stane peil der Duitsche industrie. 3. Nieuwe adviezen van den geallieerden bestuursraad inzake de verwijdering van industrieën en installaties, niet later dan Juli a.s. te verstrekken. 4. Het opvoeren van het tem po der herstelleveranties, zoodra de nieuwe lijst van de te verwij deren industrieën en installaties zou zijn opgemaakt. Marshall beschuldigde, de Sovjet- Unie, dat zij op Duitsch grond gebied een aantal Industrieën be zat, in strijd met de economische bepalingen van Potsdam. Bevin hield een pleidooi voor de economische fusie van de Britsche en Amerikaansche zones, die naar hij zeide geen afbreuk wilde doen aan de economische eenheid van de vier zónes, doch tot stand ge komen was, omdat een dergelijke eenheid niet kon worden verwe zenlijkt. Bevin en Marshall legden er den nadruk op, dat een onbeperkte bewegingsvrijheid voor geallieer den en Duitschers in alle vier zones één van de eerste voor waarden voor economische een heid was. Hij Was het eens' met Molotof, dat economische en po litieke eenheid met elkaar ver band hielden. 'Marshall betoogde, dat de sleu tel voor de oplossing van het Duitsche economische vraagstuk gelegen is in de behandeling van Duitschland als economische een-' heid. Hij wees er op, dat de Ver- eenigde Staten geen vereenigd Duitschland kunnen aanvaarden met een werkwijze, die zou betee- kenen dat Amerika herstelbeta lingen aan een geallieerd land doet. De geallieerde bestuursautori- teiten hebben var "'en Sovjet-ver tegenwoordiger geen cijfers ont vangen over de hoeveelheid mate riaal die aan de loopende produc tie wordt onttrokken, doch men neemt aan, dat deze hoeveelheden aanzienlijk zijn. Wij 'beschouwen deze onttrekking als niet in over eenstemming met de overeen komst van Potsdam". Ten aanzien van 'de herstelbe talingen zeide Marshall dat hij eenvoudig wenschte op te merken dat er ten aanzien van dit vraag stuk geen oplossing mogelijk is. zonder dat Duitschland als een economische eenheid wordt be handeld. Hij drong aan op het spoedig instellen van centrale Duitsche be stuurslichamen, zooals te Potsdam is overeengekomen, en wees daar bij op de voordeelen, die bij het samensmelten van de Britsche en Amerikaansche zónes gebleken waren. - - Het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing in de duinen' achter 'het crematorium te Westerveld, waar een muni- tiebunker de lucht in is gevlo gen, tengevolge waarvan groote glasschade in de omge ving is aangericht, 'heeft itot dusverre nog weinig resultaat opgeleverd. Militairen van den opruimings- en bergingsdie,nst hebben in samenwerking met leden der Koninklijke Mare chaussee nogmaals zonder re sultaat het terrein naar een eventueel slachtoffer afgezocht. Op de plaats waar nog pas de groote bunker stond, is geen stukje beton meer over. Een diepe trechter In de aarde le vert het bewijs van de kracht der explosie. In antwoord op een desbe treffende vraag antwoordde lui. tenant-kolon|el Wi. C. Maas, chef-staf eerste militaire afdee- llng té Amsterdam, een A,N.?.; heid van zelfontbranding der in den bunker aanwezige trotyl niet uitgesloten mag worden geacht. De bunker was n.l. van een zware afgesloten deur voor zien, waarvan het slot een half uur vóór de ontploffing door een bewakingspatrouille van twéé man was gecontro leerd. Het lijkt dus onwaar schijnlijk, dat kinderen of bur gers kans zouden hebben gezien den buniker binnen te komen, Intusschen zijn de twee bewa kers aan een wissen dood ont snapt, doordat zij rich na hun bezoek om 5, uur aan den bun ker, om half zes ten tijde der ontploffing op ruim 1 K.M. af stand daarvan bevonden. Daar zich in den bunker slechts springstoffen en geen projectielen bevonden, bestaat er geen gevaar zooals in Muiden en in den IJpoldcr .des tijds van niet-ontplofte gra naten e.d. die In de omgeving terecht hadden kunnen komen. om tot onderteekening te geraken waren overwonnen, ten gevolge van de noodtoestanden in de Si- doardjo Delta, de bezetting van het sluizenstelsel onvermijdelijk was. Niettemin is overeenstemming bereikt. Intusschen bleek wel, dat men bij de Commissie-Generaal ten volle overtuigd is, dat er nog een lange eit moeilijke weg zal moeten worden gegaag, voordat alle han gende problemen van politieken, economischen, financieelen, socia len en cultureelen aard zullen zijn opgelost. De onderteekening van de ontwerp-overeenkomst is ech ter een duidelijke demonstratie van de oprechte wilsovereenstem ming, die wederzijds bestaat om te trachten het uiteindelijke doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Op een vraag van den Aneta-redacteur, op welke wijze deze machtiging in overeenstemming is met de motie-Rommevan der Goes van Naters, werd geantwoord, dat dit een kwestie is, waar op het antwoord in Den Haag gegeven kan worden. NADERE VERKLARING. Nader wordt gemeld, dat de Nederlandsche regeering de Com missie-Generaal tot onderteeke ning van de overeenkomst van Linggadjati heeft gemachtigd, Daar is komen vast te staan, dat zij door deze onderteekening tot niets meer of anders gebonden zal 'zijn, dan tot wat zij volgens de re- geeringsverldaring van 10 De cember 1946 bereid was zich te verbinden. De Indonesische delegatie heeft geen behoefte aan een eigen interpretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Nederlandsche interpreta tie binden. Wel aanvaardt zij dat de Nederlandsche regee- Dohdetdag. Zon op 0.43 u., onder 18.51 u. Maan op 0.38 u.., onder 18.05 u. Hoog water te Vllssingen Donderdag 20 Maart: 0.55 v. .IAS «n, 18,85. u, 1.71 m. Het lid der Tweede Kamer de heer Maenen heeft aan. den minister van Economitrbe Za ken de volgende schriftelijke vragen gestéld: 1. Wil de minister mededce- len of het juist is, dat ver scheidene fabrieken, alsmede de betrokken groot- en klein handel, over zeer groote voor raden stroop en jam beschik ken waar geen afzet voor is? 2. Deelt de minister voorts de meening van de betrokken fabrikanten, dat handhaving van den gecombieerden bon (sui ker, chocolade, stroop, jam, etc.) binnenkort stillegging van deze stroop- en jamfabrieken tot gevolg zal hebben? 3. Is de minister bereid te be vorderen, dat de in vraag 1 ge noemde artikelen ten spoedig ste zonder bon verkrijgbaar worden gesteld, of althans voor deze, in de huidige omstandig heden onmisbare producten, een aparte bon, los van den suikerbon, wordt aangewezen? Bij opruimingswerkzaamheden te Hoek van Holland is gister ochtend een ontzettend ongeluk gebeurd, waarbij drie dooden te betreuren vallen. Omstreeks half acht waren en kele mannen bezig op het strand, ter hoogte van de z.g. Oude Slag, met het trekken van palen, waar bij zij een tractor gebruikten. Zij merkten ook een stuk ijzer op, dat boven den grond uitstak. Op de gebruikelijke wijze, n.1. door J een staaldraad er aan te bevesti gen, wilden zij het stuk ijzer met behulp van den tractor uit den grond halen, maar op het oogen- bli'k dat de tractor zich in bewe ging zette volgde er een hevige ontploffing. Drie mannen werden in de lucht geslingerd en onher kenbaar verminkt. Een vierde kwam er met enkele gekneusde ribben af. Onder het aanwezige werkvolk ontstond een geweldige paniek. ding van Leahridge door de over stroomingen, die bijna geheel En- .geland teisteren, voor het per soneel onbereikbaar is. Ameland was Zaterdag drie maanden en een dag geïsoleerd. r i n a zich hare rzi i d s alleen °P 15 Maart was het mo^'k ring zien harerzijds aneen lon71A_ Vnnr zoo_ hierdoor gebonden acht. over het wad te loopen. Yoor zoo ver bekend is dit nog nooit in de geschiedenis voorgekomen. Het bericht, dat het Leger des Heils in Duitschland verboden zou zijn, is niet juist, aldus het controle-bureau voor Duitschland te Londen. Vij'f dooden en 17 Tengevolge van voortduren- gewonden. den regen hebben de overstroo- Tusschen Denemarken en Australië zijn officieel diploma. vwsJtSBSfSF» 4*1 4* e»g»üjk" tairtmegia «*ogfgMn. In tegenspraak tot hetgeen in den brief van de Commissie-Ge neraal 'blijkens een verklaring van den Nederlandschen woord voerder was gemeld, was Mod jokerto Maandagavond te 21.30 uur plaatselijken tijd nog niet be zet. Wel zijn Nederlandsche troe pen, die uit het Zuiden op den weg bij de stuw te Lengkong kwamen, Modjokerto aan de Oostzijde gepasseerd. Hoewel de tegenstand gering was, bedragen de verliezen aan Nederlandsche zijde vijf dooden en zeventien ge wonden. In tengenspraak tot berichten van het republikeinsch-Indone- sisoh persbureau „Antara", dat meldt, dat minstens zeven Neder landsche vliegtuigen Modjokerto hebben gebombardeerd, spreekt de Nederlandsche militaire woord voerder slechts van verkennings vluchten, waarbij pamfletten zijn uitgeworpen. Een verkenningsvliegtuig nam' een interneermgs'kamp in de sui kerfabriek te Soemobito waar. Boven Modjokerto merkte men op, dat de bevolking na lezing van de pamfletten rustig haar gang ging. Een Nederlandsch deskundige, die aanwezig was bij de sluizen van Lengkong, trof reeds maat regelen voor beteugeling van de uitbreiding der overstrooming. mingen in 'het gebied van de Theems en Fenland rich uitge breid. Te Antwerpen wordt ter ge legenheid van den zestigsten ver jaardag van Eduard Douwes Dekker's dood tot 23 Maart een Multatuli-tentoonstelling gehou den. Te Sliedrecht is het zesjarig zoontje van de famiiie Middel koop spelenderwijs te water ge raakt en verdrqnken. Het eerste Sowjet-Russisohe schip, dat sinds den oorlog de haven van Gent is binnengeva ren, het vrachtschip „Kapitein Habarof" heeft uit Moermansk een lading fosfaat voor de Bel gische superfosfaatfabrieken aangevoerd. Nieuw Zeeland zal zich aan sluiten bij de internationale or ganisatie voor vluchtelingen, tegen een contributie van ruim 600.000 dollar, w Een miliioen Londonenre li! «onder frater, daar Se waterlek blikelaea fe gütesm SJAHRIRS BRIEF VAN 15 MAART. Aneta verneemt van onoffici- eele, welingelichte zijde, dat Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de commissie-generaal te ken nen heeft 'gegeven, dat de Indo nesische delegatie bij onderteeke ning van de basis-overeenkom.'t zich gebonden acht aan de uit spraken van de vergadering van het K.N.I.P. te Malang doch heeft kennis genomen van het geen met betrekking tot de basis overeenkomst geformuleerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toelichting van de commissie-generaal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de overeenkomst tot stand komt, datgene, wat in deze stukken ver vat is, van bepalende beteekenis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt. VERMISTE DAKOTA GEVONDEN. Naar het Fransche persbureau A. F. P. verneemt, heeft het bs- dert eenige dagen vermiste Dako- ta-vliegtuig van den dienst Bata- via-Bandoeng een landing gemaakt op het republikeinsche vliegveld Kalidjati nabij Poerwakarta. De 24 passagiers en de twee leden der bemanning zouden zich in wel stand en veiligheid bevinden en onder hot toezicht van. de repu bllkeinsche autoriteiten geplaatst z^n, Het vliegtuig zou door de repu» v

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1