Vredesverdag met Duitschland DE ONDERHANDELINGEN IN INDIE. VOORUITGANG. Se jaargang No. 596 PRQTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hevige storm in Engeland. Voedselnood in Duitschland. Als Engeland het benauwd krijgt. Een wUkplaat» In Zuid-Afrik», Volgen» een bericht uit Wailungiton worden plannen ontworpen om de Britsche re geering en industrieën naar Zuid-Afrik» over te plaatsen, Kabinetscrisis in België. Verklaring van Minister Jonkman afgewezen. Dr Euwe wereldkampioen schaken? Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor: Soes, L. Voret- atr. 70, Tol. ,2438, Giro 274289 Kantoren: Vlisaingen, Walatr. 33, Tol. 188Middelburg, Bou- asnsche Kaai 19, Tel, 2009; Neuzen Vloosw^katr. Tel. 2082 In den eersten tijd na afloop van den oorlog, werd algemeen geklaagd, niet aleen over gebrek aan arbeidskrachten, maar ook over een zekere arbeldiichuwheid bij de arbeiden, met het gevolg, dat de productie ver beneden de Verwachtingen bleef. Er was een overvloed van ar beid, maar de rechte lust om aan 'te pakken bleef uit. Volgens officieele cijfers be draagt de arbeidsprestatie slechts <73 pCt., vergeleken met die van 'd938. Voor een deel is dit toe te schrijven aan gebrek aan werk tuigen, maar voor een ander deel aan de algemeen waar te nemen na-oorlogséh vermoeidheid en ge brek aan arbeidslust. Dit laatste is weer mee een gevolg van het gebrek aan behoorlijke werkklee- ding en het feit dat men voor zijn geld toch zoo bitter weinig kan koopen. Gelukkig valt er den laatsten tijd eenige verbetering te bespeu ren. Wc gaan vooruit. Het besef begint door té drin gen, dat het voor een betere toe komst absoluut noodzakelijk is, dat er hard gewerkt wordt. Dat er in verschillende indu strieën reeds belangrijke resulta ten werden bereikt, blijkt uit de volgende door „De Gids" gepu bliceerde -gegevens: Bij het stellen van het cijfer van de arbeidsproductiviteit in 1938 op 100, bedraagt de .produc tiecapaciteit nu: in de suikerindustrie' 228 pet in de zoutindustrie 149 pet in de kunstzijdeindustrie 139 pet. in de rubberverw.industr. 127 pet in de brouwerijen 110 pet. in de meelindustrie 125 pet bij de Philipsfabrieken 100 pet i Ook de productie per hoofd heeft in onderscheidene bedrijfs takken die van 100 pCt van voor den oorlog bereikt Dat zijn moedgevende cijfers. Zij geven hoop, dat het Neder- landsche volk weer de oude ener gie zal hervinden, die eens heeft meegewerkt om Nederland groot te maken. En dat zal zeker het geval zijn als de arbeid niet gezien wordt als een vloek, maar als een ze gen; indien sterker wordt het bewustzijn, dat we God hebben te dienen ook in onzen arbeid. ZEEUWSCH DAGBLAD Abonnementsprijs <3.30 per kwerlael Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dinsdag ,18 Maart 1947 Advertentieprijs 12'/, cent per m.m, Rubriek Kebouters 5 cent per woord. Directeur: JACQ, DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D. R. SLOFSTRA te Vllsilngen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Ds JL KARELSE te Goes, Engeland is Zondag door een hevigen storm en hoog water ge teisterd. Op sommige plaatsen is groote schade veroorzaakt. Te Londen viel een schoorsteen naar beneden en doodde een be jaard echtpaar, terwijl de dochter des huizes werd gewond. Te Bir mingham stortten door den storm twee huizen in, waardoo^drie van de vijf bewoners ernstig werden gewond. Te Maidenhead zijn 2000 personen door het hooge wa ter in hun slaapkamer opgeslo ten. De reddingsbootjes kunnen door de sterke stroommg nog niet naderen, In het Oostelijk deel van Londen zijn 1 millioen per sonen van de waterleiding ver stoken, daar de pompstations en zuiveringsinstallaties door het hooge water onklaar zijn gewor den; ook de telefoon is in het ongereed? geraakt. In Schotland zijn duizenden schapen in de sneeuw omgekomen. Maandag morgen berichtte het Britsche mi nisterie van Luchtvaart, dat de storm voornamelijk over de Noordzee is afgedreven. NIEUW SOORT TANK IN ENGELAND, Volgens de Daily Expres» zoi men in Groot-Brlttsmtifi begon nen lijn met de fabricatie van een nieuw soort tank, welke door Montgomery zou zijn aanbevolen ondanks de tegenkanting van ver schillende minister!, die het be- noodigde staal liever aan andere industrieën hadden zien toegewe zen. Da nieuwe tank zal voorzien zijn van de allernieuwste vindin gen. Duitsche technici zouden hulp verleenen bij de fabricage. O.a. zou deze tank worden voorzien van een geheel nieuw soort ka non. Ongeveer 3J4 millioen Duitsche kinderen en een millioen ouden van d2gen zullen volgens een plan van het Amerikaansche ministerie van Oorlog in de Engelscha en Amerikaansdhe sóiïm van Duitschland aanvullende rantsoe nen door een gaarkeukenplan ontvangen. Aan het Congres zul len wetsvoorstellen worden voor gelegd- waarbij het charteren van opgelegde Liloortyschepcn wordt mogelijk gemaakt, die met Duit sche bemanningen voedsel, poot- aardappels en kunstmest naar Duitschland zullen brengen. Men koestert het plan wekelijks zeven schepen te laden met ruim i indien er weer een oorlog zou Amerikaansche havens. Dit zou met de aanwezige voorraden een is dit nieuws door vooraan staande personen van het mi- oogst van 5 millioen ton aard- nisterie van Buitenlandsche Za- appelen mogelijk maken. Het Amerikaansche ministerie van Ooorlog pleegt thans overleg met het ministerie van Buiten landsche Zaken over de voorziie- ning van Duitschland met visch uit Noorwegen, Denemarken en Zweden, het gebruik van betere vischgronden door Duitsche vis- schersschepen dichter onder de kusten van de Oostzee en Noord zee en het gebruik van Fransche havens door de Duitsche vis- schersvloot in noodgevallen. DE RECHTEN DER KLEINE NATIES. Joerl Zhokof", medewerker van het Russische communistische dagblad „Prawda" schrijft, dat de kleine naties, die""ëih werkzaam aandeel hebben gehad in den strijd tegen het faseisme, alle recht hebben om deel te nemen aan de besprekingen over het vredes verdrag met Duitschland en dit recht moeten verkrijgen. „In sommige kringen in Engeland en de V.S.", aldus Zhokof, „hernieuwt men de pogingen om door mechanische stemming den wil van de meerderheid aan de minderheid op te leggen, ofschoon dergelijke plannen reeds geleid hebben tot het ergerlijk mislukken van de Parijsche vredesconferentie. De ontwerpers van dergelijke plannen verraden zich volkomen, wanneer zij zich verzetten tegen de Russische voorstellen om Albanië, dat direct gewapend deel nam aai# den strijjd tegen Duitschland, uit te noodigen deel te nemén aan de voorbereidingen van het Duitsche vredesverdrag. De tijden zfjn voorgoed voorbij, dat een imperalistische staat op een internationale conferentie met gemak zijn wil kan opleggen aan kleine geallieerden." Krachtig optreden tegen overtreders distributie maatregelen. Eert aantal bedrijven uitgeschakeld. Zooals onlangs werd medege- ken en uit toet leger aan ver schillende senatoren, meege deeld. Men zou tot deze plannen genoopt zijn door de na-oor- logsche ontwikkeling der V2's en, bestuurde" projectielen, die naar verluidt 10 maal zoo sterk van uitwerking zijn als de bom men uit het einde van den twee den wereldoorlog. Volgens Amerikaansche senatoren, on der wie A. v. <L Berg, voorzitter van den senaat en de senaats commissie voor buitenlandsche betrekkingen, zou het bezoek van de Engelsche Koninklijke familie aan Zuid-Afrika onder meer ook het zoeken van een onderkomen in geval van oor log ten doel hebben. Zuid- Afrika zou boven Canada de voorkeur hebben, omdat het klimaat daar gematigder is en het- verder van Sowjetbases af ligt, aldus het bericht. över3ev0lking in japan. Op de eerste penconferemtle na het begin van de bezetting van Japan heeft Mac Arthur aan de bultciilanduche corres pondenten verklaard, dat het vredesverdrag met Japan naar zijn mcenlng zoo spoedig mo gelijk moet worden gesloten, daar de tijd nu rijp is. Mac Arthur zette uiteen, hoe de economische situatie van Japan bijna om een oorlog vraagt. Tengevolge van het uitvallen van de Japansche koloniën Formosa, Mandsjoerije en Ko rea en de bevolkingsaanwas se dert de repatrieering wordt Ja pan a.h.w. verstikt, aldus Mac Arthur. Toch een vier-partijen- Kabinet? Uit Brussel werd Zondag avond gemeld; De Belgische Socialistische Partij heeft vanavond medege deeld, dat volgens een Oiüder- houd met afgevaardigden der Communistische partij, deze laatste bereid zou zijn haar standpunt te wijzigen inzake ring wordt de ontevredenheid der de kwestje van de steenkool- porlogsgetroftenen tot uitdruk- prij,s en dus ook haar deel. kmg gébracht over het feit, dat rtpmiiK. aan de regeering. PRINS BENRHARD IN ZWITSERLAND. Prins Bernhard is gister morgen met twee der Prinses jes per vliegtuig aangekomen op het vliegveld Chateau Neuf bij Sion. De Prins werd wel kom geheeten door den heer Anthamatten, hoofd van het departement van Openbare Werken van het kanton Wal lis, den garnizoenscomman dant Kalberatten, door den burgemeester van Sion, Ba- cher, het hoofd van het vlieg veld, Volken, en andere func tionarissen- De Prins ver klaarde, dat de reis uitstekend was geweest. Vertegenwoordi gers van de Nederlandsche le gatie te Bern, o.a. de legatie- secretaris - Jhr Mr J. D. van Karnebeek, kwamen den Prins begroeten. Prins Bernhard zou per trein doorreizen naar Zer- matt. PARIJSCHE SLAGERS DREIGEN MET STAKING. De Parijsche slagers, die de aan de slachthuizen gevraagde prezen weigeren te betalen, hebben ge dreigd Donderdag hun zaken te sluiten, tenzij de minister van Voedselvoorziening in de komende dagen een spoedoplossing van het geschil kan vinden. Verschillende boeren weigeren de laatste dagen hun vee naar de markt te zenden L v j V- Tr neming aan er na 2 jaar nog mets definitiefs is geregeld. Ook wordt er op ge- I wezen, dat de minister van Finan- De eerste houtboot na dien wegens de onlangs doof de regee- ciën in Nov. j.l. overleg beloof- strengen winter uit Amerika de ring -vastgestelde 10 pet. prijs de. Thans is dit evenwel nog niet „Michael" met 200 standaard verlaging, terwijl de groqthande- gebeurd. Aangedrongen wordt op hout on 2000 ton kunstmest j laren gedwongen zyn verhoogde Doze beide factoren hebben de kleinhandelaren er toe gebracht genoog to krygen van txm bon dol, dio hun, naar zij zoggen, moor vorlioi dan winst brengt. Provincienieuws deeld is het de bedoeling van de eer> spoedige 'behandeling van een wordt dezer dagen in de Zaam- i belastingen voor hun inkoopen te J1'betalen. DRASTISCHE INVOER BEPERKING IN ZWEDEN. De Zweedsche minister van be voorrading, Gjoeres, heeft mede gedeeld, dat de Zweedsche regee ring besloten heeft tot drastische iitvoer-beperkingen, o.a, wat be treft auto's en luxe goederen, zooals zijde, Nylonkousen en cos metica. Ook de invoer van fruit, koffie en thee zal beperkt wor den. De bevoorrading met grond stoffen, benzine en blia uit het buitenland zal eéhter niet worden aangetast, teneinde da industrie in staat te stellen de uitvoer- quanta te vergrooten. De regeering besloot tot deze maatregelen, nadat de nationale Bank een waarschuwing had doen ■hooren, dat de Zweedsche voor raad aan goud en vreemde Valu ta tot een gevaarlijk laag peil gedaald was. Vergrooting van uitvoer zal waarschijnlijk allereerst hout, houtpulp en papier betreffen, On derhandelingen zijn gaande voor het invoeren van een beperking van papierverbrulk ad 16 pet, voor dagbladen en ad 40 pet. voor periodieken, teneinde grootere hoeveelheden voor expert vrij te maken, iregeering krachtig op te treden tegen bedrijven die zich aan ern stige overtredingen van de distri- ybutiemaatregelen schuldig maken en daardoor de voorziening van de bevolking met distributiegoe deren bemoeilijken. In 'gevallen van zeer ernstig en aard zou niet worden geaarzeld be drijven, die grondstoffen en goe deren aan htm bestemming ont trekken, voor onbepaalden tijd uit te sluiten van het productie- en distributieproces. De directeur van het Rijksbu reau voor hout heeft dezen maat regel thans getroffen ten aanzien van een dertiental meubelfabrie ken van uiteenloopende grootte en een zagerij, alle gevestigd te Kui lenburg. De delicten, waaraan deze ondernemingen zich hebben schuldig gemaakt, loopen zeer uit een. Sommige ondernemingen hébben groote voorraden hout niet aan het Rijksbureau opgegeven, waardoor dit hout buiten het nor male distributieproces geraakte. Andere .bedrijven kochten zonder vergunning groote hoeveelheden hout; één zelfs 134 kubieke me ter, een ander 85 kubieke meter. wettelijke oorlogsschaderegeling, damsche haven verwacht. Sjahrlr heeft thans volgens Ass. Pr., geantwoord op het verzoek der C.-G. om de Indonesische interpretatie ten aanzien van de ontwerp-overeenkomsten van linggad- jati bekend te maken. Naar verluidt, deelt hij in dit schrijven mee, dat de in terpretatie van> Linggadjati van minister Jonkman volle dig door hem verworpen wordt. Sjahrir liet echter de weg open voor nadere onderhandelingen, door middel van officieele uit wisseling van gedachten. Reuter weet te melden, dat de Nederlandsche commissie-leden er op geduid zouden hebben, dat zij niet van plan waren aan te drin- Bij de laatste onderming werd °p ecn 0Pncme"tvan rfmister i Jonkmans interpretatie, als aan- bo vendien een clandestiene zaag- Aa n„orM,- inrichting aangetroffen, waar het door haar en enkele andere bedrij- Naar het heet heeft sjahrir ven zonder vergunning aange- New-Delhi eenige kochte hout werd verzaagd. Vier d' „jtgesteld. van deze fabrieken vervaardig- den meubelen zonder daarvoor een I MILITAIRE ACTIES vergunning te hébben. In de za- TE BATAVIA, gerij constateerden de opsporings- uit Batavia werd gisteren .ambtenaren, dat minstens 200 ku- gemeld: Nederlandsche troe- .bieke meter hout, dat door dit be drijf en enkele meubelfabrikanten clandestien was ingekocht, was verzaagd. De voor dé betrokken onderne mingen diep ingrijpende maatre gel is helaas onvermijdelijk. Zoo als bekend, is de houtpositie pre cair. Overtredingen als door deze bedrijven begaan ontwriéhten de goede voorziening ten eenenmale. pen zijn 18 km. opgerukt bij een aanval op de stad Mod jokerto, ruim 60 km. ten Zui den van Soerabaja. Sjahrir, do Indonesische pre mier, is ervan op de hoogte ge steld, dat de reden voor deze ac tie is het mislukken van de po ging van het republikeinséhe leger om de Nederlandsche stellingen te distributieproces te laten deelno men. De overheid kan niet het risico Modjokerto voor onderloopen te nemen dergelijke ondernemingen vrijwaren door het omleggen van nog langer aan het proructie. en de rivier de Porong. - Een Nederlandsche militaire woordvoerder bevestigde, dat mi litaire operaties aan den gang wa ren, maar kon niet mededeelen iof Modjokerto was bezet. Een Nederlandsch militair woordvoerder heeft verklaard: „Met het oog op de catastrophale Een woordvoerder van de Com missie-Generaal' heeft bevestigd, dat door den commandant van den sector Soerabaja maatregelen ge nomen zijn, tot 'bezetting van het gébied van Modjokerto. Hij geide, dat Nederlandsche troepen zich in de richting van -Modjokerto begeven om de dijken en sluizen, die door Indonesische extremisten zijn vernield, over te nemen. Deze actie zou de bezet ting van de stad met zich mee brengen. Voorts deelde genoemde woordvoerder mede, dat men „Hierbij zien wij ons genood zaakt uwe excellentie mede te deelen, dat heden een begin van uitvoering is gegeven aan het voornemen om met eigen Neder landsche middelen den noodtoe stand op te heffen, die als gevolg van de inundaties van de delta van Sidoardjo is ontstaan. Als eerste stap daartoe is hedenmor gen overgegaan tot de militaire bezetting van de sluizen bij Leng- kong en Mlirip. Door de inunda ties in het deltagebied zelf, dat dientengevolge bijna geheel onbe gaanbaar is geworden, heeft dé militaire operatie zich over een wijder gebied dan de eigenlijke delta moeten uitstrekken en is de bezetting van Modjokerto nood zakelijk geworden. Het behoeft geen betoog, dat wij betreuren, dat het overleg, dat in deze aan- KOUDEKERKE. Donderdagavond werd ln de Herv. School de jaarlijks che ouderavond gehouden, onder lei ding van den voorzitter Ds Kroon, die de aanwezigen, waaronder ook den heer Inspeoteur van het L.O. en B. en W- een hartelijk wel kom toeriep, en zUn vreugde uit sprak, dat zoo velen aan de uit- noodiging gehoor hadden gegeven. Het hoofd der school hield een inleiding over „De Bijbel en het kind". Voorgedragen werd door inej. Van Eldik en dhr Visser. Zang van eenige meisjes viel zeer dn den smaak evenals hun voor drachten. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek dat het aan tal leerlingen en leden steeds toe neemt. Vrijdagavond hield de Ver. v. Bijz. L. O. op Geref. Grondslag haar 56e jaarvergadering. De voorz., dhr M. Sancerse, opende deze vergadering met een kort openingswoord, waarin hij o.a. memoreerde de verandering van personeel door het heengaan van ons hoofd der school, dhr Ruiten beek, wegens lichamelijke onge schiktheid. Met hem is iemand heengegaan, aldus spr.,waaraan wij als vereeniging en school, naast God grooten dank verschul digd zijn. Met zijn groote gaven en tactvol optreden, gepaard gaande met liefde tot zijn werk, tot bet kind, wist hij het onder wijs op een hoog peil te brengen. In de vacature werd spoedig voorzien door de benoeming van .dhr J. A. Baarspul, destijds werkzaam aan de Da Costaschool te Utrecht, die ongetwijfeld de voetsporen van zijn voorganger volgt. De waarn. seer. K. v. Sparren- tak, gaf een keurig jaarverslag, dat naast een algemeen overzicht, ook een zakelijk principieel be toog bevatte inzake de opvoeding en rowing der ouders aangaande hun kinderen. Het gem. l.l.-aantal over 1946 bedroeg 107. De penningmeester J. de Ki-oo gaf een zakelijke uit eenzetting van den stand der fi nanciën over 1946. De voorzitter wees erop, dat door de voortva rendheid van dhr J. de Kroo als vakman, reeds in Sept. 1945 het Op- en ondergang van Zor, en Maart. ■Woensdag. Zon og 8.48 u., onder 18.50 u. Maan op 6.14 u., onder 14.50 u. Hoog water te Vlisaingen Woensdag 19 Maart: 0.06 u. 1.28 m,, 14,86 m 1.53 m. Naar het A.N.P, verneemt heeft hot bo»tuur van den Kon. Nedor- landschon Schaakbond boeloton aan het bestuur van do F.I.D.E. (Internationale Schaak Federatie) voor te stellen om op het eerst volgende _eongres van dit lichaam, dat begin Augustus in Nederland zal worden gehouden, Dr M. Euwe te benoemen tot wereld kampioen ad interim. Het bestuur grondt dit voorstel op de volgende overwegingen: 1. Dt Ejiwe is voor den thans overleden wereldkampioen Dr Al- jochin houder van den titel ge weest. 2. Dr Euwe heeft in verschil lende toernooien het bewijs gele verd nog niet aan kracht te heb ben ingeboet. 3. Dr Euwe heeft, nadat de re geling van den wedstrfjd om het wereldkampioenschap aan de zes candidaten onderling was overge laten, zich alle denkbare moeite gegeven om dezen wedstrijd tot stand te brengen. Hierbq zij nog aangeteekend, dat Dr Enwe voor 1947 en 1948 elke uitdaging zal aanvaarden op nader te bepalen voorwaarden, die in dit geval voor hem en den uit dager dezelfde zullen zijn. Daar na zal dan de eerst volgende match om den titel overeenkom stig het in Winterthur vastge stelde schema in 1950 plaats vin den. eigen schoolgebouw, dat zoo zwaar beschadigd was, in gebruik kon worden genomen. De aftr. Juni 1947, ter eere van het 40- jarig bestaan van de muziekver- eeniging „OJN.DA." alhier een eere-comité worden gevormd, be staande uit de volgende personen: Mr F. S. K- J. graaf van Rand- wljck, burgemeester; J. Kwekke- boom, loco-burgemeester; A. O. Polderdijk, wethouder; Ds G. A. Waardenburg, p. J. Brakman, gem. secretaris; Dr A. J. de Weerd, gem.-Arts; en de heeren E. Verlare, M. Bliek, P. Boone en A- M. van Zweden. In het werk-comlté hebben zitting: A. A v. Damme, voorzitter; O. "v. Nlm- wegen, secretaris, A. Louws, pen ningmeester en E. Nijhoit, Bd- OOSTKAPELLE. Vrijdagavond had alhier ln het vereenigingsgebouw de jaarverga dering plaats van <1? K.V- Obadja en de kleine M.V. Een Mosterd zaadje, op Geref Grondslag, wel ke onder leiding stond van dhr P. Cornelisse. De avond werd ge vuld met verslagen van seereta- bestuursleden Jac. Francke, J. de en penningmeester, voordrach- Kroo en Kr. van Sm-rentak ten samenspraken opstellen, me- morisataes enz- Afgevaardigden van den Kerkeraad en verschil- T16! deze actie eerst na °n-ggi^nheid ;g gaande geweest, derhandeinqen met de ndo-1 n;et Gp t;jd tDj afdoende en zieht- nesiers begonnen was en dat jjare resu[taterl heeft geleid. Na oSnr,ax "ti00!- W3|S °71'1 afloop van de'militaire 'bezetting 2000 ton rijst, die volgende maand geoogst moest worden, te redden en de bevolking van dit gebied voor den hon gerdood te behoeden. De woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft voorts nog verklaard, dat deze actie geen in vloed zal hebben op de ondertee- kening van het accoord van Ling- gadjatie. 'Hij gaf een beschrijving van de inundaties, welke hij het ge- volg noemde van extremistische I en na vaststelling van de maat regelen, welke door onze water staat-deskundigen zullen moeten worden genomen voor opheffing van den noodtoestand zijn wij bereid in overleg te treden over de wijze, waarop in dit gebied in samenwerking met de organen van het repuibükeinsche bestuur regelmatige toestanden kunnen worden hersteld. Deze bereidwilligheid is een uitvloeisel van het feit, dat de Nederlandsche regeering duide- actie en van kwaadwilligheid van lijk heeft uitgesproken dat zij niet Scherpe critiek op regeering en ambtenaren Felle critiek 1» op een te Nij- de Brantas-delta heeft ontwikkeld, megtn gehouden vergadering der moesten Nederlandséhe troepen federatie van Oorlogsgetroffenen overgaan tot bezetting van de ge- 'ultgeoefcnd op het gebrek aan Inundeerde gebieden teneinde ge- daadkracht bij de regeering en 'de tegenheid te scheppen de vernielde wederopbouwambtenaren. dijken en andere irrigatiawerleen baja, het volgende schrijven aan overweging van den gehceien toe- In «en rejalutie «n de rust- te herstellen". Sjahrir gericht»tend heeft ln dit gevel «r toe langs militairen weg invloed wenscht uit te oefenen op de ont wikkeling van de politieke ver houdingen in Indonesië. Indien zij zich gedwongen ziet tot een ook door haar betreurde actie als thans tot uitvoering is gekomen, dan kan zulks slechts ten doet hebben de opheffing van den noodtoestand, waardoor het leven van talloözen wordt be dreigd. Wij zijn ons bewust van de bedenkelijke zijden, die aan de toepassing van het militair ge weld als uiterste middel, zelfs in gevallen ais het onderhavige, zijn actie» in het gebied Van Soera- verbonden, doch een zeer ernitlge locale militaire commandante^ die zich niet hebben onderworpen aan de autoriteit van het hoogste militaire gezag. Hij wees erop, dat deze actie uitsluitend is on dernomen voor bet herstel van sluizen en dijken en dat het niet in de politieke gedragslijn der re geering ligt haar gebied uit te breiden voor politieke doeleinden. BRIEF VAN DE COMMIS- SIE-GENERAAL AAN SJAHRIR. De commissie-generaal heeft, naar aanleiding van de militaire Kroo en Kr. van Sparrentak werden met overgroote meerder heid herkozen. O- EN W^-SOUBURG. 30-jarig bestaan C. J. M. V. „Weest Getrouw", Vrijdagavond vierde boven genoemde vereeniging in „Reho- both" haar 30 jaarvergadering. De voorzitter, dhr Jac. Sinke, opende de vergadering met ge bed en het lezen van een ge deelte uit Prediker 11 en 12. Vr. M. Nieuwdorp hield een bij belinleiding over Joel 2:11— 17, waarna de secretaris en pen- ningm. hun jaarverslagen uit brachten. Na de pauze werd een pakkend stukje opgevoerd getteld: Jochem Hazepeper in oliën en vetten. Het stuk ont lokte meermalen een daverend gelach. Hierna volgde een zeer ernstig stuk, getiteld„Als 't Lente wordt", 't Bracht in herin nering het tijdvak September 1939—April 1945. Het stuk sprak van veel studie en een woord vam lof aan allen die hun medewerking er aan heb ben verleend is wel op zA plaats. Ds1 Aalders sprak een slot woord en moedigde die C. J. M, V.ers aan om blijmoedig hun werk voort te zetten. De zaal was tot in alle hoelken be zet. NW. EN ST. JOOSLAND. Festival Muziekvereeniging. Bj) goedkeuring van den Zeeuw- schen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen ln Zeeland zal voor het te houden festival op 28 lende organisaties voerden het woord. Ds Deenik sloot den goed geslaagden avond met een kort slotwoord en eindigde met dank- geleid deze bezwaren te aanvaar den." De commissie-generaal besluit met het vertrouwen uit te spre ken: „dat de opheldering van de politieke situatie, zooals die in de bedoeling van onze beide delega ties ligt, in een nabije toekomst de samenwerking zoodanig zal doen zijn, dat locale incidenten als de onderhavige tot het ver leden zullen behooren". Modjokerto bezet. Nader wordt uit Batavia gemeld; Bl| de aotiea in den aeotor-8oebarala la Modjo kerto door de Nederlandaone troepen bezet. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond werd in „De School met den Bijbel" de jaar- lijksche ouderavond gehouden, on der leiding van dhr J. Krijger. Het bestuurslid B. Ventevogel sprak over het schriftwoord „laat de kinderen tot mij komen". Het hoofd der school dhr J. P. de Jonge, gaf een overzicht van het afgeloopen jaar, waarin hjj memoreerde het vertrek van enkele onderwijzers; de vacatures zullen per 1 Mei a.s. weer alle vervuld zijn, hetgeen hij aan merkte als een zegen Gods over de school. In de pauze werd het werk der leerlingen tot bevrediging der ouders bezichtigd. Daarna werden door leden van 't personeel eenige bijdragen ge leverd. Dhr O. Joosse, sprak namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk den wensch uit, dat alle Hervormde ouders hup. kinderen zullen zenden krachtens hun afge legde doopsbeüofte naar de Chr. school. De voorzitter dankte daarna 't rustend hoofd der school dhr J. J. O. v. d. Graaff voor de hulp die door hem was verleend, tijdens de vacatures, en voor de herbergzaamheid door hem be wezen aan dhr L. Brasser en zign vrouw wegens gebrek aan een woning. Na een slotwoord van den voor zitter, waarin hy de in groote getale opgekomen ouders dankte voor hun belangstelling en mee leven, waardoor de band tusschen school en ouders weer hechter was geworden, sloot Ds P. M. Veldhuizen deze goed geslaagde avond met dankgebed. 's-H. H. KINDEREN. De Zondagsschoolvereen. „Sa muel" hield een ouderavond onder voorzitterschap van den heer Snoodijk. Da de Roos behandelde het on derwerp „Onderwijs en opvoe ding". Bij de rondvraag volgde na

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1