c Middelburg: ®erftele? Robbekol Toekomst. Provinciale Berichten. Mr W. K. H. Dieleman en M. Tuiten voor het Tribunaak (Slot). STADHUIS IN 1960 GEREED? MODERNE ZWEMINRICHTING ACHTER DE MELK FABRIEK. RUIM VOLKSPARK TUS8GHEN NADORST. EN VEERSC.HEWEG, RING WEG RONDOM DE STAD, pet werd voorgesteld Dit per- Textielfabrikant centage is thans gehandhaafd ge bleven voor belastbare bedragen staat terecht. «boven f45,000. Ten aanzien van belastbare bedragen beneden Tot drie maanden gevan- f45.000, is een gunstiger regeling genisstraf veroordeeld, getroffen. Voor bedragen, van f 37,500 en lager is het voorgestel- Voor den Bredasehen Bijz, po- de blastlngporcentage thans 30 litiercchtef werd behandel!! de pot, Voor bedragen boven f 37.600' esA van een der Tll-btirgsche tcx- tot aan f48.000, 30 pot, plus 1/5 tie!fabrikanten wegens knoeierij, van het bedrag boven f 37,500, Hi; had 300 coupons stof afge leverd zonder de daarvoor benoo- De plannen voor den wederop bouw van het Gothische deel van ket stadhuis worden langzaam maar zeker afgewerkt en die voor den bouw van het neiuwe gedeel te hebben goedkeuring verkregen. Wellicht, dat omstreeks 1960 het nieuwe stadhuis de trots zal zijn van het zich herstellende Middel burg I Aan de Abdijgebouwen, de Nieuwe- en Koorkerk en den Langen Jan wordt gewerkt, al js het niet in het gewenschte tem po. Nog steeds koestert men hoop dat kort na 195Q deze gebouwen althans uiterlijk hun oude gedaan te en schoonheid' zullen hebben teruggekregen. Wellicht kan nog dit jaar èen begin worden gemaakt met den bouw van een nieuwe R.K. Kerk, school, zusterhuis en kleuter school aan Bachten Steene en in 1948 met den bouw van een nieu we Geref. kerk aan 't Zand. Bimten afzienbaren tijd hoopt de provincie de prov. bibliotheek (waarvan de gevel na den brand kon worden gesloopt) te herbou wen met den ouden, mpnumenta- Ien gevel. Aan den Data kal een nieuwe ULO-school voor meisjes verrij zen, de RHBS aan de St Pie terstraat zal een nieuw voorge bouw krijgen, plannen liggen ge reed voor een nieuw gymnastiek- gebouw aan Bachten Steene, voor een lagere school aan 't Zand en voor een lagere land- en tuinbouwschool en er zal een nieuw Polderhuis verrijzen, waar mede reeds een aanvang is ge maakt. Wat er geschieden zal met de verwoeste particuliere oude ge- bouwen staat helaas nog niet vast De meeste zijn voor goed verlo ren. Er bestaat echter een kans, dat één der schoonste, het buis „De Steenrotse" door de eigena resse, de Vereen. „Hendrik de Keyser" zal worden herbouwd. Sportterreinen en plantsoenen. Vrijwel alles van sportterrei nen en plantsoenen ging verloren. Aan den Nadorstweg tegenover de oude sportterreinen is .een nieuw complex van sportvelden geprojecteerd; oefenvelden zijn ontworpen aan den Koudekerk- schenweg, Breeweg en Ouden Veersohenweg. Voor een moderne zweminrich ting wordt gedacht aan het ter- wordt een terrein voor lichte in dustrie bestemd, dat omstreeks 1960 gereed zal zijn. De straten en wegen. De Lange Delft en Segeer- straat züllen worden verbreed, al zal het woningtekort oorzaak zijns dat hiermede eerst in 19SS zal kunnen worden begonnen. Een ringweg rondom de stad hoopt men in de jaren 1947-1957 te kunnen aanleggen. Hij zal loo- pen van Havendijk tot Nieuwen V-lfss. weg. De nieuwe iritvalspoort van de Markt door de Volderijlaagte naar den Noordweg zal in 1949- 1950 worden aangelegd. De voornaamste toegangsweg tot Middelburg is sedert jaren onvoldoende. Er zijn .plannen tot opheffing van dit euveleen via duct over den spoorweg in het verlengd^ van den Nieuwlamd:- schenweg en een brug over het kanaal. Eerder dan in 1955 zal dit plan echter zeker niet tot uit voering kunnen komen. Verder staan vervanging van tie Vlissingsche en Langevielebinnen- brug op het programma, terwijl voor den uitvalsweg bruggen zijn ontworpen over de Heerengracfat en de Seisvest. Voor de toekomst is een geheel nieuw rioleeringsplan ontworpen, dat onder meer ook den bouw van eed zuiveringsinstallatie voor rioolwater omvat. Met da Uitvoe ring zal echter zeker niet voor 1950 kunnen worden begonnen. Middelburg heeft groote plan nen, zooals men ziet. De periode van uitvoering is ruim genomen, Zoodat niets geforceerd hoeft te worden. Wanneer de plannen ver wezenlijkt zullen zijn, is Middel burg weer een stad vol leven, inet welvaart en toekomst 1 digde punten te incasseeren en dit Beviezen voor 17000 personenauto's. Naar de Auto mededeelt, stelt de overheid voldoende deviezen beschikbaar voor den aankoop van 17.000 personenauto's in dit jaar. Het blad voegt hier aan toe, dat geschat kan worden dat 10.000 oude en al te zeer versleten auto's per jaar gedurende de eerste nar oorlogsohe jaren zullen uitvallen, zoodat de kwantitatieve verbete ring-in 1947 slechts 7000 stuks zal bedragen, en dat er thans een tekort KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. t€gtn hoogeren prijs dan den Nu de verkoopsprijs voor con- vastgestelden prijs. In totaal sumptie-aardappelen bij levering kwam het bedrag dat hij er voor aan den kleinhandel is vastgesteld had ontvangen neer op ongeveer op f 9.— per 100 kg voor zand- f 10.000 of ruim f 5000 meer dan aardappelen en op f 10 per 100 hij er voor had mogen rekenen, kg voor kleiaandappelen, wordt erDe officier wees er in den aan- aan herinnerd, dat de consumen- vang van zijn requisitoir op, dat tenprijs onveranderd blijft. Deze hetgeen er in Tilburg gebeurt ten bedraagt dus per kg 11 cent voor zand- en 12 cent voor kleiaard- appelen. SLACHTVERBOD VOOR GEITEN. Nadat ta het najaar van 1946 het slachtverbod voor geiten was ingetrokken, zijn de prijzen voor levende geiten sterk gestegen. Vele dieren, van waarde voor de melkproductie, zUn geslacht ter wille van een weinig vleesch. Houders van melkgeiten bUjken niet in staat zich een nieuw dier aan te schaffen wegens dg abnor maal hooge prüzen en ook gaan vele fokwaardl'ge dieren thans verloren, doordat ze geslacht wor den. Om aan deze euvelen paal en perk te stellen heeft het bedrijf schap voor vee en vleesch het slachtverbod voor geiten weder om ingevoerd. Hiertoe is de vee- en vleeschverordanlng 1942 gewij zigd. In verband hiermede is tér vens een verbod uitgevaardigd voor het vervoer van geite- en bokkevleesch. Deze verboden gel den uiteraard behoudens vergun ning van het bedrijfschap. hemel schreiend is. „Er mogen menschen zijn die zeggen, dat èr maar eens bewe zen moet worden dat er in Til burg zooveel verkeerds gebeurt, dezen kan ik antwoorden, dat dit bewezen zal worden. Het is er gerlijk dat zij die denken onaan tastbaar te zijn door hun kapitaal, de wet meenen te mogen over treden". Spr. waarschuwde de textiel fabrikanten dat hij geen geldboe ten meer zal vragen, doch dat hij tot flinke vrijheidsstraffen zal overgaan. In het onderhavige geval eisch- te hij een gevangenisstraf van 4 imaanden, met aftrek van het voorarrest (2 maanden). De Bijz. Politierechter uit spraak doende, veroordeelde den fabrikant tot 3 maanden gevan genisstraf met aftrek en tot een pöete van f 5625. Een chauffeur die de stoffen had verhandeld werd veroordeeld tot 2 maanden en een kleermaker dia za kocht tot 1 maand. Tribunaal te Goes. van globaal gerekend rein aan den Nieuwen Vlissing- 60.000 auto's ten opzichte van den schenweg achter de melkfabriek, Speelweiden voor de jeugd zul len op diverse plaatsen worden gesticht. Jammer is, dat de sport velden niet voor 19471948 en de zweminrichting niet voor 1950 aan de beurt kunnen komen. toestand in 1939-1940 bestaat. VERLICHTING MILITAIRE VOERTUIGEN. Blijkens een bericht van de K.N.A.C. is bij het ministerie van Oorlog in bewerking een De oude bolwerken zullen (het voorschrift, waarbij het zal ver spreekt welhaast vanzelf) hun boden worden om bij duisternis te volle glorie herkrijgen. j rijden met militaire motorvoertui- In het uitbreidingsplan js eén gen en aanhangwagens c.q. ge ruim volkspark geprojecteerd) tus- trokken kanonnen, welke niet voor- schen Veerschenweg en Nadorst- -zien zijn van de wettelijk voor weg, met den aanleg waarvan 1 geschreven verlichtingsmiddelen reeds in, 1948 een begin zou kun- I en stopseinen. PERCENTAGE VENNOOT SCHAPSBELASTING. Vrijdagmorgen stond voor de -Goesche kamer van het tribunaal te Zeeland terecht de 40-jarige mr W. K. H. Dieleman, die reeds in Augustus 1946 door, de 'kamer te Middelburg veroor deeld was tot 4]/z jaar internee- ring gerekend vanaf 6 Nov. 1945, f 5000 verbeurdverklaring en ont zetting rechten. Dit vonnis is niet gefiatteerd en daarom kwam mr. D. nu voor de Goesche ka mer, De voornaamste beschuldigin gen uit de lijvige dagvaarding hebben betrekking op zijn begun stiging, van de S.S., zijn direc teur zijn van Winterhulp, lid zijn van de N'ederl.-Duitsche cultuur- den onderduiker Koeman, die naar gemeenschap en daarvan voor Kloetinge was gekomen in ver- Walcheren voorzitter. band met het overlijden van een Destijds heeft besch. een ge- kind van hem. schrift samengesteld onder den! Als getuigen werden gehoord, titel „Gedachten over Nederland", Koeman voornoemd, Blok, en de waarin de wensoh van een spoe- Ruijter werkzaam op de secretarie d-ige overwinning van Duitschland var. Kloetinge in April van 1944 voor kwam. Hij zeide nu daar- en de toenmalige wachtmeester mede bedoeld te 'hebben dat door Van de Rijkspolitie van Vliet, een overwinning van het Ger- i Het kwam wel vast te staan, maansche rijk een Europeesdh of dat Koeman die op 12 Aprii '44 wereldvrederijk zou kunnen ont staan. Na een uitvoerige bespreking kwam -Mr C. H. C. Wijckerheld- Bisdom, die ook de eerste keer nen worden gemaakt. Industriestad. Aan den Kleverskerkschenweg is een ruim industrieterrein aan gelegd, waarover we al meerma len inliohtingen verstrekten. Er is De persdienst van het Minis erie van Financiën deelt het vol gende mede: Biykens mededeelin- gen in sommige bladen zou het voldoende belangstelling voor Percentage van de vennootschaps- vestigingzoo zal de houthandel Alberts haar houtzagerij uit de binnenstad overbrengen naar dit terrein, een beton- en een vlasfa briek zullen afzonderlijk op dit industrieterrein verrijzen, de Co- op. Veilingsver. „Walcheren" zal hier haar nieuwe gebouwen c.s. zetten, (de veilingsgebouweri blij ven aan den Kanaalweg geves tigd) en de vestiging van eeg overslagbedrijf wordt overwogen. Aan den Ouden Veerschen weg FEUILLETON door TRIX MARKANT). 6} o—- „Jong te zijn, boe Was dat toch, hoe voelde dat?" peinsde Robbekol. Ze wist het niet imeer. Zoö lang geleden was de tijd, dat ze zelf jong ea veer krachtig ryas. Ze was het ver geten. Robbekol strompelde naar haar bouwvallig schuurtje toe. fin huis zou ze niet kunnen Slapen, maar misschien in het schuurtje op wat stroo. Ze deed do krakende deur, die scheef in de scharnieren hing, open. Een zacht, klagend geblaat hoorde ze. Wat was dat Het leek het geluid van een geit, een jong geitje. Hoe kwam dat hier? Toen op eens wJst ze het weer. Dat kleine, zieke geitje dat zo gevonden had, vastge bonden aan haar tuinhek, im mers? Zo had er een öedjo van Stroo voor gemaakt, ja, dat was ook zoo. En nu zou ze dat atroobedje met haar nieuwste beschermeling moeten deelcn dezen nacht, en misschien nog vele nachten, want hoe moest ze aan een nieuw bed komen? Op den tast sloot ze de deur en, voelend om zich heen, zocht belasting thans zijn verhoogd tot 33.5 pet. Dit bericht werd ont leend. aan het verslag van het mondeling overleg dat onlangs heeft plaats gehad met een com- missie uit de Kamer. Deze voorstelling Van zaken Is edhter niet juist. Reeds in de me morie van antwoord op de belas tingherziening 1946 Ingediend op 25 Januari 1947 is medegedeeld dat voor de Vennootschapsbelas ting een percentage van 33-1/3 ze het strooleger op. Benauwd en warm was 'het in het oude Schuurtje. Buiten o-verscheen de maan met haar geheimzin.- mig sprookjesHcht den tuin met het grasveld, en dq oude, knoestige appelboomen, streel den de hooge stokroozen, die om haar lage huisje heen ston den. Zacht wiegelden ze in een licht naehtbriesje, dat, ais een stillen ademtocht ze telkens even schuchter beroerde. De blaadjes van de appelboomen glansden ia het zilverige licht; bleek gloorden de trossen wis taria die van de dakgoot af hingen. Iets onwezenlij k-too- verachtigs hing er nu, in den lichten maneschijn om Robbe- koi'a kleine huisje cn haar vriendclijiken tuin. Zooais een zachte hand de rimpels weg strijkt, zoo bedekte de nacht alle bouwvalligheid cn gaf al les een nieuwen aanblik. Hoog in de donkere lucht stonden stil en majestueus on telbare sterren to pinkelen. Het was alsof ze neerkeken, wakend en getrouw, op dit kleine don kere plekje van, de groote aarde. Door een spleet in haar bouw vallig nachtverblijf zag Robbe kol enkele sterren flonkeren. Heel diep en ver leken ze te staan. Hoog, oneindig hoog en dant, waaronder D. als officier diende en door den kampcomman dant. De militaire zuivering zal eerst worden beslist als men daar bet nieuwe vonnis kent. Spr. vroeg tenslotte zijn cliënt in vrij heid te. stellen, aan welk verzoek het tribunaal meende niet te kun nen voldoen. Vrijdagmiddag werd wederom de zaak tegen den 64-jarigen M. Tuiten uit Kloetinge, oud-burge meester van Westkapelle ert Kloe tinge behandeld. Het ging er nu om vast te stellen in hoeverre besoh. de hand heeft gehad in het aanhouden van zijn kind <vas komen aangeven en toen ook door den burgemeester in zijn kamer is ondervraagd, maar daardoor was niet duidelijk 'j j of T. gelast heeft Koeman-te ar- verdediger van zijn studievriend 1 resteeren voor de begrafenis van was, aan het woord en hield een zijn kind. Wel heeft de 'burge- welke nu is uitgezocht niet van zoo groote beteekenis. Het verdere pleidooi gaf weer aanleiding tot vrij scherpe opmer kingen tusschen verdediger en den voorzitter en den heer de Roo. Vooral de vergelijking die Mr Kuyper? maakte intake de straf maat voer «ijlt cliënt an andere N,S.B..fxu>gemsMteri, vwtwrsaak- te ec« scherpe woordenstrijd, Het verschil in bestraffing van de tribunalen ia volgens den voor zitter een gevolg van het ontbre ken van een hoogere instantie, die de vonnissen kan wijzigen. Toen de gemoederen weer wat waren gekalmeerd, vroeg Mr Kuypers. sijn cliënt verder clement te behandelen, gezien ook eijn 65-jarige leeftijd. uitspraak evenals in de zaak tegen mr D. 27 Maart. KRUININGEN. duidelijk pleidooi, waarin hij tot de conclusie kwam, dat de 21/2 jaar, die mr. D. reeds in inter- neering door bracht, zeker vol doende zijn, gezien welke verkeer de dingen zijn cliënt politiek ge sproken heeft gedaan. Jwees er daarbij ook op, dat Ireven van mr. D. was het belang te dienen van minder be deelde landgenoten en geenszins om steun te verleenen aan de be zetters. Zoo trad hij af bij Win terhulp, en Volksdien-st omdat hij er niet dn slaagde de Duitsche invloed op die instellingen te be perken. Spr. legde verklaringen over ten gunste van zijn cliënt ge geven door den 'bataillohscomman- het deed haar verlangen om buiten te zijn weg uit het be nauwde donker van het schuurtje. Ze probeerde een gemakkelij ker houding te vinden op haar strooleger. Het lukte haar niet Kon ze maar buiten slapen. Maar ze zou zeker kou vatten en morgen ziek en pijnlijk zijn.,.,,. Ze zou maar geduld hebben. Als het maar eerst morgen werd.... maar, de nacht was nog nauwelijks be gonnen immers. Tegen het warme geltjé aan, op het stroo dat bij iedere be weging, die ze maakte, ritselde en dat haar iii den nek prikte, in do ooren kriebelde en muf rook, vreeselijk muf -lag Robbekol. Ze dacht na over alles wat er dien avond gebeurd was de vreeselijike schrik van temidden van vlammen cn rook wakker te worden do hulp, die zoo onverwacht was komen opdagen, Haar naaste buren, neen, die hadden bij het hek staan gniffelen en fluisteren, maar tweo wildvreemde man nen, die hadden haar geholpen, Mijnbeer Pastoor neen. die niet. Hij woonde vlakbij, had hij niet eens even kunnen too- men? Ze kon toch hulp of troost behoeven? Misschien toch diep, dacht Robbekol an had hij het nog niet gehoord. meester van Vliet gelast Koeman tq gaan halen, maar dat behoefde nog geen arrestatie te beteekenen, zooals besch. zeide. Koeman ver klaarde, dat v. Vliet hem had toe gevoegd, zorg nu maar morgen nog aanwezig te zijn anders halen wij je vrouw, wat deze ex-politie man ontkende. Behalve de voorzitter, Mr Loeff stelde vooral ook de beer de Roo vragen en dit deed ook de verdediger Mr A, H. Kuypers. Toen deze tot zijn pleidooi kwam wees hij er op, dat of Koe man of van Vliet liejft en hij suggereerde, dat het ook best de laatste kan zijn. Spr. vindt gezien de vorige behandelingen de zaak MIDDELBURG. A.-R, Kiesvereeniging. De A.R.-Kiesvereeniging „Ne derland en Oran-je" hield Vrijdag avond een ledenvergadering in zaal den Boer. In zijn openingswoord- wees Dr 'K. Huizinga op de groote ver antwoordelijkheid en de .roeping der leden, vooral in dezen tijd. De A.R.-beginseien zijn van groo. ten invloed op ons geheele volks leven en wanneer wij leven van uit het geloof is een veel sterkere doorwerking dier beginselen zeker mogelijk. Aan de beurt van aftreden wa ren de bestuursleden ,S. Caljouw, A. G. van der Hooft en J. J. Tevel. In de plaats van dhr Cal jouw, die zich niet herkiesbaar stelde werd gekozen dhr J. K. 'Voogd. De beide andere faeeren werden herkozen. Na stemming voor afgevaar digden naar de Kamer- en Staten- ikieskringcentrale bracht de secr. id'hr J. S. Hoek, het jaarverslag uit. Omdat dit het eerste officieele verslag na de bevrijding was, liet hij ook de gebeurtenissen en de activiteit der kiesvereeniging gedurende de oorlogsjaren de re vue passeeren. Niet zonder vol doening kan op de resultaten van den 't vorige jaar gevoerden ver kiezingsstrijd worden teruggezien. Dhr S. Caljouw bracht het fi- hancicel jaarverslag uit. Hierna heeft dhr J. W. Kö- geler, weth. van fin. en onderwijs, /een uiteenzetting gegeven -van bet gevoerde beleid der A.R.-fractie -en in verband daarmede van de Middelburgsche toestanden op ve lerlei gebied. Na deze toespraak is geruimen tijd van gedachten gewisseld over allerlei zaken, waaromtrent de (fractie haar standpunt heeft te be palen. Tenslotte' heeft de voorz. en kele woorden van hartelijken dank gericht tot den scheidenden penn., dhr Caljouw, waarna dhr Kögeler in dankzegging voorging. GOES. De Geref. Meisjesvereenlglng vierde Vrijdagavond op feeste lijke wijze, onder presidium van MeJ. R. v. Riet, haar jaarvergade ring in de Prins van Oranje, Nadat de pres, een openingswoord had gesproken, volgde het ern stige deel van het programma, dat declamatie, een onderwerp, zang en een tweetal duetten om vatte- In de revue „Fantasie en wer kelijkheid", het hoogtepunt van den avond, werden op ori-glneele en succesvolle wijze, de gebreken en tekortkomingen ln het vereeni- gingswerk belicht, waarbij vooral van de costumes veel werk was gemaakt. Het was reeds middernacht eer het verdere deel van het pro gramma was afgewerkt en Drs Stam met een geestig slotwoord deze mooie avond beëindigde, WEMELDINGE. Woensdag gaf het Kerkkoor der Ned- Herv. Kerk in samen werking met het kinderkoor, een zangavond, welke onder leiding stond van den heer J. Kouse maker. De heer P. Swart opende dezen avond, waarna door belde koren afwisselend een 16-tal liederen ten gehoore werden gebracht. Vooral de Engelenzang (duet kin derkoor) werd prachtig gezongen, zoo ook het laatste nummer Ps. 103, gezongen door het Kerk koor. Over het algemeen was het een 'genotvollen avond. Het was jammer dat er niet meer publiek Was opgekomen. Misschien' kwam hij morgen wel. Ach ja, morgen natuur lijk Plotseling deed Robbeikql haar oogen wijd open. Wat was dat? Even- had er een sterke lichtschijn door het ver weerde raampje van haar nachtverblijf gezwenkt. Het leek wel of het schuurtje ge vangen was in een hel Echt. Toen was het weer weg. Ze hoorde een vaag, zoemend ge luid en toen ratelde -het tuin hekje, 't Ging open, hoorde ze. Voetstappen naderden, lichtere en zwaarderè, .zacht gefluis ter. Wat Was, dat? Verschrikt kwam ze over eind. Ze opende do krakerige schuurdeur en keek in hef schijnsel van een lantaarn, 't Verblinde haar. Hulpeloos voelde ze zich. Wie waren daar? Ze kon niets zien. „Hier zijn wc, mevrouw", schalde een vriendelijke man- nenstem, „we komen u even een ander bed brengen, want u moet toch slapen vannacht?' Robbekol wist van. verbazing geen woorden te vinden. Het licht vail de lantaren flit ste heen en weer. Het belichtte ccn oogenblik twee gestalten, die iets droegen. Die eene, lichte gestalte leek die van een meisje, „Zullen we de zaak maar in huis brengen?" vroeg de man. „Ja, graag", antwoordde Rob bekol, nog niet bekomen van schrik en verbazing. De man ging voor, lichtte met zijn lantaren voor zich uit. Achter hem kwam dat ten gere, lichte meisjesfiguurtje. Robbekol zag een fijn ge zichtje, blond 'haar, waar het maanlicht zilverglanzen in weefde. Zooiets liefs scheen er van haar uit te stralen.Toen verdween dat lichte figuurtje in de donkere deuropening van Robbetol's laag woninkje. Robbekol volgde als in een droom. Ze keek toe, hue die twee menschen een bed voor haar spreidden, midden in haar kamer, zoo ver mogelijk van de zwarte plek, die ze vaag zag en waar kort tevoren haar bed stede was geweest. Een deken legden ze op het bed, een' kus sen hadden zo zelf» meegeno men. Af en toe ving Robbekol ccn glimp op van een blank, zacht gezlcljtje, goudig krul haar, dan weer van een don- korder-gotlnt manncngezlcht, een strakke, energieke lijn van neus en kaak moendo ze te on derscheiden. Verbijsterd en verward voelde ze zich bij al deze nieuwe indrukken. (Wordt vervolgd.) De mandolincverecn. „Excel sior" gaf twee achtereen volgende avonden, een uitvoering in hotel Korenbeurs, waarvoor beide kee- ren veel belangstelling bestond. Naast het muzikale gedeelte met - lente-liederen, welke van een goede studie getuigden, bestond het programma uit schetsjes, die met het voorgaande, beide avon den tot een succes maakten. Dezer dagen herdacht het echtpaar Brieve-Sohouwenaar het feit, dat ze voor 55 jaar in het huwelijk traden. Het ontbrak hen dien dag niet aan- belangstelling van kinderen, verdere familie leden en vrienden. 's Avonds bracht het muziekge zelschap E.M.M., de jubileerende oudjes een serenade. BAARLAND. Dinsdagavond hield de Vereen, het „Groene Kruis" haar Jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer H. Schout. De ver- eeniging telt 140 leden. De pen- nlngm. sloot zfjn kas met een goed saldo. De aftr. bestuursleden wer den allen herkozen. In de plaats van den secretaris, dhr M. van Doorn, die bedankte, werd geko zen dhr J. A. de Mol. Het maga zijn zal zooveel mogelijk aange vuld worden. In den breede werd nog besproken de zusterhulp, waaraan het Bestuur de noodlge aandacht zal schenken. De Geref. J.V. hield Woens dagavond haar 49e jaarvergade ring onder groote belangstelling. Na de jaarverslagen werd een In leiding geleverd door L v. d. Repe over Abraham, waarna nog vele samenspraken en voordrach ten geleverd werden. Het woord werd nog gevoerd door verschil lende afgevaardigden van ver schillende vereenlglngen en door den Burgemeester. BORSSELE. Door Notaris H- Jonkers werd in café Schilder voor de familie J. Nuyten van 't Westeinde, -pu bliek verkocht, de hofstede met bij-behooren, in den Felixhoek, groot 3,45,30 H.A. Kooper werd H. v. d. Dries voor f11870. ST. LAURENS. Donderdagavond vierde de Ger. Jongelings Ver- haar 50-jarig be staan in het Gem. Vergaderlokaal onder leiding van haftr voorzitter P. Boon Jr. -Deze herdacht ln zijn openingswoord de door oor log en besetting overleden leden. De secretaris deed verslag van d: laatste jaren- Voordrachten, felici taties, tableaux en samenzang brachten een gepaste afwisseling en verhoogden de feeststemming. Ds L. Dorst eindigde met dank gebed. GRIJPSKERKE. Woensdagavond gaf de Ohr. Zangvereenlging „Halleluja" al hier (haar uitvoering- Ds v. Loon sprak een openingswoord. Het prpgramma bevatte behalve en kele eenvoudige liederen ook de Cantate „De Starrenhemel" van J. Nauta, waarbij koor en solis ten een welverdiend applaus ont vingen. Vooral de duetten en het slotkoor werden heel goed uit gevoerd. By de andere liederen was het koor soms wat vlak, al werden „Op U wil Ik betrouwen" „Jezus, help strijden", en een paar vroolyke liederen aan het einde heel verdienstelijk gezon gen. Een dubbelkwartet uit het koor had zich wat vaker kunnen la ten hooren. Tweemaal deed de directeur, dhr G- HeKhuis, ons genieten van een orgelsolo. Aan het einde van deze goede en drukbezochte uitvoering, <Be direoteur en, ver- eenlglng moge aansporen op den ingeslagen weg voort te gaan, sprak ds Dorst een slotwoord. AAGTEKERKE. Woensdagavond werd ln de Di aconieschool alhier een zooge naamde contaqtavond gehouden, uitgaandë van de vier Jeugdver- eeniglngen. Toen Ds Elzenga te ruim 7 uur deze samenkomst opende, waren beide lokalen ge heel gevuld. Een zeer gevarieerd program ma werd vlot afgewerkt. Er kan op een goed geslaagden avond worden teruggezien, OOSTKAPELLE. Woensdagavond hal alhier ln het vereenlglngsgebouw 'n Jeugd- samenkomst plaats, uitgaande van den Herv. Jeugdraad, wélke onder leiding stond van ds E. R, O. Richard. Na opening en Schriftlezing volgden verschillen de voordrachten ln ernst en luim, Tijdens do pauzo werd er een wedstrijd in 12 spreekwoor den gehouden, welke gowonnen werd door burgem. F- G. Sprcn- ger, Als prijs word oen taart be schikbaar gesteld. Daarna volg den nog verschillende voordrach ten, die een gul applaus ver wierven. ARNEMUIDEN. Woensdagavond ontstond ten huize van J. v. B. in de Noord- straat een 'begin van brand welke tijdig gcbluscht kon worden, zoo dat «ger kon worden voorkomen. Landfcouwcursua. In tegenwoordigheid van den Rijksiandbouwconsulent, Com missie van Toezicht en den bur gemeester, had Maandag de eind- les plaats van den laudbouwcursus te Arnemuiden. Diploma's werden uitgereikt aan J. Baayens, J. v. Belzen, I. de Buck, C. P. Dieleman, P. Janse, W. Kasse,' J. Oosterling, K. Poppe, B. Schuit, H. v. Waar de en L. H. Wisse. N- EN ST.-JOOSLAND. .Dinsdagavond hield de jongens club G.E.L.O. alhier, haar jaar vergadering onder leiding van den beer E. Nijholt. De Bijbelinlei ding werd verzorgd door den lei der, waarna de jongens voordrach ten en - enkele stukjes leverden welke afgewisseld door zang, met een welverdiend applaus ontvan gen werden. Ds Waardenburg sloot deze geslaagde jaarvergade ring. WISSENKERKE. Voor onze jongens in Indië, De in deze gemeente gehouden lijstencollecte voor tien aankoop van sportartikelen, .voor het in Ned.-Indië verblijvende Zeeuw- sche bataljon heeft een zoodani- gen ingang gevonden, dat een op brengst van f 325.werd bereikt.. POORTVLIET* Onze dorpsgenooten, de dames Cath. Gunter, W- Gunter, Corn, uyi, Janny Kurvlnk, Jac. Holle- brandts en Corn. Niemantsver- driet, slaagden voor het examen voor typiste. Hun opleiding had den ze genoten by den heer Koetsdyk te St. Annatand. Nu de dool Is Ingetreden, konit ook 't'water los. Op laag gelegen gedeelten zyn overstroo mingen voorgekomen. Op ver schillende plaatsen moesten da menschen naar hoogere gedeelten daar het water ln de woningen drong. Ook vele wegen waren overstroomd. Gelukkig is het wa ter al spoedig sterk gedaald, dank zy de hulp van de watergemalen en sluizen, In de polders gutst het water nog ln breede stroo men over land en wegen. THOLEN. In hotel Zeeland kwam onder voorzitterschap van den heer M. W. de Korte, die afd. Tholcn van .Schuttevaer" in algemeene ver gadering bijeen. Op deze 'bijeenkomst werd be sproken aan de gemeente Tholen een verzoek te richten betreffen de het uitdiepen van de haven, 't egaliseeren van de izaten, het ver- breedeni van den haveningang, daar de grootere schepen niet ge makkelijk kunnen binnenkomen, en betere verlichting op de plan kieren en kade. Hierna volgde nog een bespreking betreffende vrijstelling van havengeld voorde schippers, die in deze haven Zon dag willen houden. Veerdienst normaal. Vanaf Vrijdag j.l. is de veer pont wear geregeld in de vaart, waarmee due een eind is gekomen aan de vervoersmoeiiykhedou. Gekozen tot bestuursleden der Chr. Nat. school alhier, de hoeren A. J. v. d, Berge en J. de Ronde. STAVENISSE. De Chr, Meisjesvereen. „Ora et Labora" hield Dinsdag haar achtste jaarvergadering, onder lei ding van Ds E. R. Damsté. Na verschillende onderwerpen over de Bijbelsche geschiedenis behandeld te hebben, wees Ds Damsté er op, dat ook in den arbeid van de Meisjesvereeniging de liefde tot Christus het uit gangspunt- moet zijn. Door de Chr. Mannenver. „Cal- vyn" werd van de gelegenheid gebruik gemaakt, om aan Ds Damsté alsnog een herinnerings geschenk te overhandigen. Voorts werd de avond gevuld met zang en declamatie. OUD-VOSSEMEER. Pont weer in de vaart. Ook te Oudl-Vossemeer kan men weer per pont over de Een dracht geiet worden, doch even als in Tholen, kan er niet van 'een geregelden dienst worden ge sproken. Diefstal. Bjj den winkelier C. Timmer mans werd een dezer dagen een bedrag vani ruim f 250.en een hoeveelheid shag en sigaretten ontvreonrd. Tegen den dador, die zich had laten insluiten, werd door de Rijkspolitie proees-verbaal opgemaakt. Een dezer dagen werd al hier, onder leiding van Ds Vroug- donhil, de -jaarvergadering gehou den van do tvfdeoling „Groene Kruis". Hot block, dat de vereeniging oon nadoolig saldo heeft van f 232.—. Hot honorarium van de wijk zuster en liet bodeloon werden vastgesteld. Besloten word do contributie to vorhoogon van f2.op mi nimum f8.por jaar. Bi) do bostuursvorkiozingen werd in do vacaturo L. do Lanter, .de heer M. J. Bevelander geko zen. De overige loden werden bi) acclamatie herkozen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2