Gemeenteraad van Middelburg. Robbekol Dr J. F» 0. Huese naar Afrika. Het toekomstbeeld van Walcheren. ZEEUWSCH DAGBLAD TWEEDE BLAD Een reis vol afwisseling Indonesische inflatie. VOOR SCHURFT- BFSTRUÜING Catif.nwi J. A. SPEELMAN ZATERDAG 15 MAART 1947 No. 594 Hoofdkantoor L. Vorststr., Goes Bijkantoren Middelburg, Bouaan- sche Kaai; Vliesingen Walst raat; Temeuzen Vlooswijokstraat. BEGROOTING 1947 GOEDGEKEURD. GEEN POLITIEKE BESCHOUWINGEN. STICHTING NIEUWE SCHOOL VOOR B.L.O. DRINGEND GEBODEN. KLEINE RUITEN NIET MEER DWINGEND VOORGESCHREVEN. De raad der gemeente Middel burg kwam Woensdagmiddag bij een onder voorzitterschap van burgem. Sandberg tot Essenburg. Wegens ziekte was afwezig dhr. G. H. Luyendijk. Bij de ingekomen stukken wat een schrijven der Z.V.U. om sub sidie voor de jeugdbibliotheek, welk verzoek nog niet in behan deling kwam. Aan de orde kwam de 3e wij ziging der gemeentebegrooting over 1946. Door de wethouders werd nadere toelichting gegeven op de wijzigingen. Voor 1947 werd vastgesteld 't bedrag per leerlingen voor ver goeding exploitatiekosten bijzon der onderwijs, alsmede de voor schotten ingevolge art. 103 L.O.- wet 1903 en de voorschotten ver goeding vakonderwijs. De in een vorige zitting vast gestelde verordening tot heffing van straatbelasting werd niet door de Kroon goedgekeurd. In plaats van het heffen van 20 opcenten kwam nu het voorstel de tegen woordige tarieven uwt 50 pet. te verhoogen. Het Rijk wil n.ï. een heid in de belastingheffing zien. Hoewel van uit den Raad stem men hiertegen werden gehoord, bleef voor de raadsleden niet an ders over dan het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Een bedrag van f 2500 werd afgezonderd als garantiefonds voor een tentoonstelling van an tieke meubelen en wandtapijten voor het nieuwe stadhuis. Besloten werd een viertal per- ceelen aan den B reeweg te ont eigenen ten behoeve van den bouw van noodwoningen. Dhr M. W a 11 e 1 (A.R.) ver zocht B. en W. zich toch de noo- dige beperking op te leggen bij de onteigening van gronden, met het oog op het belang van den land- en tuinbouw. De gemeente neemt den herbouwplicht dezer perceeleni niet over, waar dhr A. J. Schot (S.G.P.) zich tegen verklaarde. Hij stemde daarom tegen het voorstel. Een crediet van f 700 werd verleend voor het aanbrengen van een tusschenschot in het vereeni- gingslokaal in de Kerksteeg. Ook werd een crediet van 5000 gH. toegestaan voor 'het aanbren gen van een trottoir aan de Seis- singel en verbrecding van de bocht SeissingelSeisweg. Voor het Molenwaterterrein werd f 19.150 - verleend en voor de saneering van den Veerschen Singel f 36.500. op verzoek van dhr L. A. Schenk (Arb.) zal bezien wor den, of het gedeelte tusschen Veerschen Watergang en Oud Aritem. Voetpad weer Dampoort singel kan heeten. De zes Oostenrijksche houten „woningen zullen achter „de Sprenck" worden gebouwd. Op verzoek van Prof. Bijhouwer, zal de weg iets worden vrbreed, zoo adat een strook van 7 M. langs de huizen voor beplanting over blijft. Voor aankoop van gronden "voor den reinigingsdienst c.a. tus schen den Oude Veerschen weg en den rioolwatergang werd een crediet van f 9000.verleend, evenals f 28.802.voor het aan brengen van trottoirs in de Lan- geviele en op de Pottenmarkt. f 82.600 voor het aankoopen ren bouwrijp maken van grond achter de Rozenstraat voor den bouw van 58 panden werd toege staan, evenals een crediet van f 26.000.voor aankoop en in richting van het pand Dam 43 voor den distributiedienst. De begrooting 1947. Aan de algemeene beschouwin gen over de gemeentebegrooting voor 1947 namen slechts twee sprekers deel- Dhr L. A. Schenk (Arb.) achtte de gemeenteraad niet de plaats om algemeen-politieke be schouwingen te houden en daar mede de Tweede Kamer te imi- teeren. Middelburg heeft voor 1947 weer een belangrijk tekort. Toch is de toestand niet hopeloos. De zware financieele zorgen zijn ge volg van de volledige afhankelijk heid van het Rijk. Hij was van meening, dat de raad de beslissin gen, die noodig worden geacht, ook moet nemen en dan de goed keuring van hoogerhand maar moet afwachten. Spr. drong er bij B. en W. op aan, alles in het werk te stellen, om betere ge zinswoningen te doen bouwen. Ook de etalageruiten moeten grooter worden. Naar zijn mee ning moeten er aan de Rouaansche kade étagewoningen met centrale verwarming gebouwd worden, die beschikken over een concierge. Op het nieuwe industrieterrein zag spr. gaarne een industrieflat. Zijn, zoo werd gevraagd, B. en W. diligent terzake van de grenswij ziging, nu aan de Noordzijde de grenzen der gemeente weldra zul len worden bereikt? Met voldoe ning had spr. gezien, dat er voor cultureele doeleinden een flink be drag is uitgetrokken. Tenslotte wees hij nog op de noodzaak van een medisch centrum. Namens de rechtsche fracties sprak Mr P. v. Empel (C.H.), die zich ook van alg.-pol. beschou wingen wilde onthouden. Het te kort van 8 ton is ontstaan door oorzaken buiten de schuld der ge meente: de verkeerde financieele yerhouding Rijk en Gemeente en het gevolg van den oorlog. De opbrengst der personeele belas ting b.v. viel terug van f 140.000 tot f 20.000.terwijl de kosten van onderhoud der straten enz. enorm zijn gestegen. Naar zijn meening mag het groote verschil tusschen het werkelijke tekort van thans en het normale tekort, dat verwacht kon worden, geen aan leiding tot vernedering of het on der curateele stellen der gemeente zijn. De burgemeester dank te de sprekers voor hun zakelijke beschouwingen «n uitte zijn waar deering voor de goede samenwer king in den Raad, die ook bestaat in het college van B. en W. De financieele moeilijkheden der ge meente zijn zeker groot. De bur gemeester zou bijna spreken van de legende der kleine ruiten. Deze zijn thans n.l. niet meer dwingend voorgeschreven en deze zaak wordt aan het inzicht der archi tecten overgelaten. Het geheele verkeersvraagstuk ter plaatse wordt spoedig met de A.N.W.B. besproken. Nog 50 pCt. van het nieuwe industrieterrein is thans nog vrij en voor vestiging van grootere zoowel als kleine indu strieën wordt het noodige ver richt. T.z.t. zal de zaak der grens wijziging onder het oog worden gezien. Over stichting van een jeugdcentrum zal van gedachten worden gewisseld. Bij de artikelsgewijze behande ling der begrooting werden nog vele zaken aangevoerd. Een mis verstand tusschen Ir. M. d e Vink (Arb.), die informeerde naar 't aanschaffen van 'n sneeuw ploeg en weth. van 't Wett ende, die van meening was, dat hiermede arbeiders werden bedoeld, was aanleiding tot groote FEUILLETON door TRIX MARLAND. 5) _o- Nog even streelde ze het diertje, dat haar al zoo ver trouwd toescheen; echt van haar en van haar alleen, was dat geitje, en dat maakte haar bijna gelukkig, Toen deed ze het bouwvallige schuurtje dicht, zettte nog een plank voor de deur en klepperde op haar aan en uitglippende mui len naar huis. De honden kwa men mee, drongen zich tegen haar aan. Het kleine jongste hondje met z'm kinderlijk stompe snuitje had de afge scheurde punt van haar man tel in zijn bek, Uitdagend schudde hij z'n kop heen en weer. Robbekol struikelde bijna over hem, zoo donker was het in. haar huisje geworden. Half op den tast zocht ze een kaars en een doosje lucifers. Een klein vlammetje verlichte sober en toch romantisch, haar donkere kamertje. Vaag sche merden, uit al dat duister de omtrekken van haar tafel en hilariteit, Ir de Vink doelde n.l. op een instrument of werktuig. Dhr A. J. Schot (S.G.P.) was niet te spreken over den toestand, waarin de stad verkeert in en na deze sneeuwperiode, Er wordt veel gesproken over cultureele doeleinden, doch een behoorlijk begaanbare straat is urgenter. Hier moet toch samenwerking met het Rijk worden verkregen. Volgens den burgem. is deze raak met de andere Walchersche gcm.- besturen besproken en ter kennis der regeering gebracht. Op een vraag van dhr A. J. S c h u i t e- m a (Arb.), of B, en W. de zaak der onderwijsvernieuwing ter sprake willen brengen, antwoord de weth J. W. Kögeler, dat dit z.i. niet de taak van het gem.- bestuur is, doch dat in de krin gen van het onderwijs zelf deze zaak moet worden besproken. Dhr J. S. Hoek (A.R.) ves tigde de aandacht op den nood toestand, waarin de school voor (Buitengewoon Lager Onderwijs verkeert. Het gebouw is absoluut ongeschikt voor dit speciale on derwijs en stichting van een nieuw schoolgebouw is dringend gebo den. Medegedeeld werd, dat B. en W. reeds eenigen tijd naar moge lijkheden zoeken en overtuigd zijn van de noodzaak. Wanneer echter tot stichting wordt over gegaan, zullen ook de buitenge meenten in de kosten moeten bij dragen. Met 12 tegen 6 stemmen werd de begrotingspost: opbrengst staangelden kermis ad f 8000. goedgekeurd. Dhr Hoek verklaarde zich tegen stèun aan cultureele doel einden (f 2500.omdat z.i. het cultureele leven niet van over- heids- en gemeentewege mag wor den gestimuleerd. Dhr Schot viel hem bij. Na stemming bleek, dat 15 leden voor handhaving der post waren en 3 tegen. Dhr Schot stelde voor de ver makelijkheidsbelasting met 50 pCt te verhoogen, om het bezoek aan plaatsen der zonde tegen te gaan. Dhr M e 1 i e f s t e (A.R.) was het hiermede eerndhrn Hoek en W a 11 c 1 (A.R.) achtten het middel niet juist. Met 162 stem men werd het voorstel van dhr Schot verworpen. I.v.m, de pro-memorie-post: ontvangsten van Defensie voor gebruik van het militair oefen terrein verklaarde dhr L. Goed- bloed (Arb), dat het militairis me zijn eerste vijand is, waarop zijn partijgenoot, weth. Gecrs, repliceerde„die moet je het meest liefhebben 1" Tenslotte werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming aan genomen. IV. Dus op een vroegen morgen vertrekken- Het eerste veer valt mee; de oprit ls tamelijk verzorgd, en al hoewel er een formidabele stroom staat zijn we toch in een half uurtje aar, den overkant. De pont ls zooals gewoonlijk samengesteld uit vier of vyf groote kano's waarop planken; het geheel wordt door heeren met pagaaien voort bewogen, waarbij veel geschreeuw en weinig kracht. De afrit is minder fraai, want men moet nog 15 meter door het water rijden, dat in het begin tot aan de knieën reikt, maar de over loopt vrij steil op, dus maar hard er af jakkeren en het beste hopen: we komen behouden op den vasten wal. Daarna ls het uitkijken, want de weg is door te enorme regens zeer slecht en zelfs gevaarlijk, want er zijn enorme kuilen in en op één plaats is zelfs een duiker Ingestort, waar men juist langsheen kan krabbe len. Het gaat heuvel op heuvel af, terwijl telkens In de diepte een bruggetje en groote modder kuilen je verhinderen vaart te nemen. Het is langzaam klim men, voorzichtig dalen, door de modder rijden en weer klimmen. Voor d« 80 K-M. naar Krlbl heb ben we dan ook, mede door de twee veeren, een heelen dag noo dig. Tegen drie uur maakt de weg een wending naar het Westen en plotseling ligt de oneindige Oee- aan vóór ons; prachtig strand met palmen, geheel in stül zoo- I als je het op reelamebiljetten van 1 retóbureaux ziet. Zonder veel Ver toon duiken we er in, maar van zwemmen komt niets, want deze kust is berucht om zijn gevaar- j ïyice stroomingen, dus we houden angstvallig contact met eten bo dem, Dan trekken we weer ver- der en na 10 K.M, zijn we in Kribi, waar we een Fransche Missionaris willen bezoeken, die een wereldberoemde insectenver zameling heeft. Een bord wijst den weg naar het „Hotel de Kribi", hetgeen blijkt te bestaan uit eenige steenen hutten met liet gedekt, vlak aan zee. De j eigenaar is afwezig, dus is er niets te eten, maar een glaasje limo- nade (a raison van één gulden per stuk) is wel te krijgen. Veel I bezwaar is een en ander niet, 'want men reist hier nooit zonder keukenuitrusting en levensmidde len, dus we helpen ons zelf en genieten een goed souper onder de palmen aan zee, Muggen zijn er niet, zoodat we nog lang bul ten kunnen zitten, torwijl de branding bijna tot aan onze auto rolt, die voor de hut is geplaatst. Den volgenden ochtend komt de plaatsvervanger-hotelhouder ons zeggen, dat als we brood wil len, we eerst een schriftelijk ver zoek moeten Indienen, wat ons ingewikkeld ls, maar zijn reden heeft in de bepaling, dat van wege de schaarschte geen brood aan inlanders wordt afgeleverd, En dat in een land, waar elk zaadje, dat men in den grond stopt, na een week bijna een boom ls. We tijgen dan naar de Missie, die sprookjesachtig gelegen ls op een heuvel aan de baal, waarin zich via diverse watervallen een vrij groote rivier stort. De zéér bekende Père Carret ontvangt ons met geveinsde ver ontwaardiging. Hij kan niet be grijpen, dat We gisteravond niet direct by hem zUn gekomen, dat was toch vanzelfsprekend, maar als we bewezen hebben, dat we wat verlegen zyn uitgevallen, zyn we na een half uurtje bij hem onder dak, en staan na eenige oogenblikken gebogen over zijn wonderiyk mooie verzameling ke vers. Er zyn er by, die de groote hebben van een kindervuist soms met de schitterendste kleuren. Alle byzonderheden van het dier zyn opgeschreven en geteekend in dikke cahiers en reeds direct grypt hy een groote doos en geeft mij een praehtcollectle ten ge schenke, die naar ik hoop thans reeds te Amsterdam ls aangeko men, 's Avonds zitten we op het ter ras, hoog boven de baal en moe ten we vertellen van Europa en den oorlog en dan dwalen we ln de meest verschelden onderwer pen en we worden groote vrien den met deze kleine beweeglijke geleerde, die hier al 25 Jaar zit en van zijn paradijsje niet wil schelden. Den -volgenden ochtend komen de camera's in actie aan het strand, als de vJsschers in zee gaan in hun uiterst ranke kano's. Deze zijn zoo licht, dat zij ze on der den arm nemen en een oogenbllk afwachten, dat de bran ding iets minder is; dan schui ven ze in zee, wippen er van achter op, en reeds op 20 meter denkt men een man te zien, die op het water zit, zoo weinig steekt het vaartuigje boven de golven. Hoogst zelden duikelt er een om en ze gaan heel ver weg om de beroemde Capitains te vangen, een voortreffelijke visch- soort, die hier veel voorkomt. De palmen groeien vlak aan het smalle strand, dat bezaaid ls met rotsblokken, waartusschen de var kens van het dorp altijd wat we ten op te scharrelen. 's Middags bezoeken we de wa tervallen van de Lobé, die hoef ijzervormig zijn en zich in een groote baai, vlak aan zee bevin- haar twee stoelen en van een kist ergens, te voorsohijn. Ze zette de kaars op een plankje, dat aan den bedstee- rand bevestigd was. Haar ouden mantel trok ze uit, den rooden hoofddoek deed ze af. Ze knielde voor haar bedstee neer en bad. Wat, dat wist ze niet. Ze was zoo moe, zoo moe van haar inspanning met dat kleine geitje zoo laat op den avond. Eén van de honden zat op tafel en likte de rest van haar soep, die ze vergeten had, toen ze het geitje buiten hoorde blaten, op. „Amen" zuchtte Robbekol en klom in bed. De honden kwamen zich om haar heen vleien en ze viel bijna onmiddellijk in slaap. Ze was zóó moe.... Schaars en wisselvallig ver lichtte het kaarsvlammetje haar oude, grijze hoofd, met de nog regelmatige trekken van wat eens een frisch jong gezichtje was en de vertrouwelijke hon dekoppen om haar heen, die hier en daar uit de oude bonte deken te voorschijn kwamen. Rust was er in Robbekols huisje. De kaars flakkerde, schim mige licht, en schaduwplekken speelden door de kamer. Traag De conferentie der Groote Vier te Moskou. Ernest Bevin, de Engelscfie minister van Buiten- landsche Zaken, (rechts) werd bij zijn aankomst te Moskou door Wyshinski (links) verwelkomd- Radiografisch overgebrachte foto tikte de oude wandklok. Een van de honden draaide zich in zijn slaap rond en rond, als om een beter plekje te zoeken, stootte tegen het plankje aan, waar de kaars op stond. Ze viel om, kwam brandende neer op de bonte, gelapte de ken. Een schroeilucht van smeulend katoen en kapok. Het vuurtje vlamde snel om zich heen. Robbekol sliep, de honden sliepen. Het vuur vrat zich voort in de deken, ir. de matras, in den stroozak daaronder. De hou ten bedstee-kant vatte vlam. De honden waren wakker ge worden, jankten, blaften, ren den angstig door de kamer. Toen ontwaakte ook Robbekol. Ze vloog haar bed uit, deed de kamerdeur open, de honden j stoven blaffend naar buiten. I Robbekol sloeg in der haast 1 haar mantel om en ont vluchtte haar brandend huisje. Oh, die hitte, die vreeselijke vlammen en dat gekraak van brandend hout en de schroeie- rige walm daar binnen. Ze liep naar het tuinhek, mor. relde er aan. 't Ging niet open. Ze riep luid; „Help, help me toch, Het brandt I" Er kwam iemand aangemeld, Een late voorbijganger. Hij zag het vuur door de raampjes heen schemeren. „Blijf hier staan roepen", zei hij, „ik zal doen wat ik kan". I Met snelle stappen liep hij op het huisje toe. Ergens vond hij een leeg blik, pompte het vol water en verdween in het huisje. Robbekol vond nog een helper. „Gauw", zei ze, „die man is in het brandende huis. Help hem toch alstublieft". Ze was meer in angst om den man dan om haar brandende bed. „Geef me een emmer", beval de tweede helper kort, „en wijs me je pomp". Robbekol deed bevend, wat hij vroeg. De eerste helper was alweer met een blik vol water het huisje binnengegaan. „t Valt mee", had hij ge zegd. Het viel mee. Het binnen- brandje was gauw gebluscht. Maar Robbekol's bed was één zwartverkoolde massa gewor den. Bij het hek stonden men-1 schen te kijken. Nieuwsgierig, zonder één hand uit te steken om haar te helpen. „Gingen ze maar weg", dacht Robbekol, Anders kaak nooit iemand naar haar om. De menschen deden eigenlijk alsof ze niet bestond, maar nu er iets was.... Robbekol's tweede helper vertrok. ,,'t Is klaar hoor, niets meer te beleven", riep hij tegen het groepje nieuwsgierige kijkers. „Binnenbrandje, meer niet", en de nieuwsgierigen trokken, eigenlijk onbevredigd, dat het niets bijzonders bleek te zijn, af. Robbekol's eerste helper stond zijn handen onder de pomp te wasschen, zoo goed dat ging, zonder zeep en bij het onzekere maanlicht. „Zoo Mevrouw", zei hij met iets hoffelijks in z'n stem, dat Robbekol een beetje ontroerde, „kan ik U nog ergens mee hel pen?" „Neen, neen", weerde ze af, „ik ben U al heel dankbaar". Ze voelde zich verlegen als een kind tegenover dezen nog jongeman, die haar kleinzooft had kunnen zijn. „Werkelijk niet", zei ze nog eens. Hij nam afscheid. Ze keek hem na. Lang en slank was hij. Recht leek zijn rug. Veer krachtig liep hij. (Wordt vervolgd.) Naar het persbureau Antara meldt it de repoeblikeinsche „minister van Financiën", Sja- rifoedin Prawiranegara, aller minst tevreden over den hul digen financieelen toestand van de Rcpoebliek Indonesia, noch over hetgeen tot dusver op dit gebied door zijn landge- nooten verricht is. Met nadruk waarschuwde hij, dat de toestand door de repoe- blikeinsche pers voortdurend veel gunstiger wordt voorge- steld, dan deze werkelijk is. Het is in dit verband belang wekkend te zien, wat de Chi- neezen ongetwijfeld een In dische bevolkingsgroep met goed zakelijk inzicht over dit onderwerp te zeggen heb ben. Hun te Batavia verschijnen de weekblad, „Star Weekly", schrijft in een hoofdartikel, dat de koersdaling van de „rupiah" (de repoeblikeinsche gulden) toch wel de oogen geopend zal hebben van vele partijmannen, die tot dusver blind waren voor de zwakke economische positie der repoebliek. Waar oorlogstoestand (of een practisch daarmee overeen- 1 komende situatie) bestaat, is koersdaling op zichzelf geen ongewoon verschijnsel, omdat er immers veel minder gepro duceerd wordt dan in normale j tijden. De „rupiah" is echter heel wat sneller in waarde gedaald dan de Nica-gulden in het bui tenland in waarde verminder de. Het is in dit verband van I belang de aandacht te vesti gen op het feit, dat dr Garvi, de repoeblikeinsche „minister van Economische Zaken" openlijk erkend heeft, da; de Repoebliek tot dusverre haar kapitaal op soupeerde. Men moet bedenken, aldus het blad, dat dit tenslotte ook eens opraakt 1 Het wil ons voorkomen, zegt de N e d e r L, dat het gebrek aan ervaring zich in de repoe- oma bliek iuist °P financieel-econo- Telefoon 21U» m;sch gebied; het sterkst moet (Ingez. Mcd.) wreken. den; naar zeggen zyn er reuzen- schildpadden, maar we zien ze niet. Dan moeten we verder, maar beloven op den terugweg nog langs te komen. Nu gaan we naar het Oosten, en al spoedig wordt het tameiyk bergachtig. Ons eerste doel is Blplndl, waar twee (Gekleurde) afstammelingen wo nen van een Duitschen professor ln de Dierkunde. Ze vertoonen ons een verzameling opgezette vogels van de Cameroun, waarin ze handel dry ven. Hun groote ca caoplantage ligt praotlsoh stil, by gebrek aan werkkrachen en t«r" wijl we praten merk ik, dat ze onder elkaar nog steeds Dultsch spreken. Meerdere gezinnon wo nen onder een dak en ze zyn min of meer tot den Inlanderstaat teruggekeerd. Dan maar weer verder, over vry goede wegen tot Lolodorf, waarna de smalle weg zeer steil door een nauwe kloof omhoog klimt; hier is het oppassen, want alhoewel er eenrichtingverkeer is, stoort zich niemand daaraan, en ook wy weten niet of we moeten wachten of doorryden, dus beslui ten tot het laatste. MONIUA ETC (ft/i/aM&vafi 1 VRAAGT U/TfOmOS WUCHT/NGSN ÖSEPTRFOBRiEK-DELFT Verkrijgbaar bij: GOES (Slot.) GOLFTERREIN BIJ DISHOEK. FIETSPADEN TUSSCHEN VROUWENPOLDER—ORANJE ZON EN MIDDELBURG—DOMBURG. RUI TERPADEN OVER HET GEHEELE EILAND. Bij het opstellen der plannen om van Walcheren weer een goed samenhangend recreatiegebied te maken, is ervan uitgegaan, dat het juist het complex van de aan trekkelijkheden is, dat de bezoe kers aan Walcheren moet binden en dat niet alleen het badvermaak, de bosschen of de historische ge bouwen op zichzelf de attractie voor de vreemdelingen uitmaken. Het is juist, dat de vier bad plaatsen elk een eigen karakter dragen; Vlissingen zal een nieuw, modern badcentrum krijgen met groote hotels, concertzaal en golfterrein; Zoutelande zal de badplaats zijn met landelijk ka rakter (kleine hotels en pen sions) Domburg heeft het ka rakter van de rustige familiebad plaats en Vrouwenpolder, dat als badplaats nog maar in opkomst is, beschikt aan den duinrand nog over een uitgezocht natuurschoon. Het strand tusschen Vlissingen en Zoutelande is zeer breed en behoort tot de mooiste stranden van ons land. Het ontstaan van de badplaats Dishoek is ongewenscht omdat hierdoor het natuurschoon en de rust in dit gebied zouden worden bedreigd. De commissie was dan ook van meening, dat de functie van Dishoek beperkt moest blijven tot ééndags-recrea- tie, de genoegens van het vrije strand en weekend-recreatie voor minder goed gesitueerden, die daarvoor gelegenheid zouden kun nen vinden in eenvoudige zomer huisjes. Een terrein van ca. 60 ha. ten Noorden van Dishoek is gereser veerd voor golfterrein. De zomer huisjes bij Dishoek zullen in het groen komen te liggen, tusschen den recreatieweg en de duinen, terwijl het geheele complex ook door een dichten groenen gordel zal worden omgeven. Alleen bij Valkenisse is nog eenige ruimte aangewezen voor enkele landhuizen of villa's; overigens is er voor deze streek een volledig bouwverbod. Bij Groot-Valkenisse is een kamp terrein geprojecteerd Het duingebied tusschen Dom burg en Vrouwenpolder is veel breeder. Een groot deel van dit terrein wordt aan de recreatie onttrokken door het watergebied, j In genoemd gebied zal paal en perk worden gesteld aan dc on gebreidelde bebouwing met villa's en landhuizen. Alleen bij Vrouwenpolder is aan den voet der duinen bij het einde van den Langenweg plaats ingeruimd voor een aantal villa's, I die in dichte beplanting zullen worden ingepakt. Voor den bouw van zomerhulijti ii sin plaat» aangewezen aan de westzijde van het begin van den Langenweg. Het kampeergebied in het oos telijk deel van den Oostenvieuw- landpolder blijft gehandhaafd. Een rijwielpad van Vrouwenpol der naar Oranjezon langs den duinvoet is geprojecteerd. Een zooveel mogelijk vrij lig gend fietspad tuschen Middelburg (vanaf de Griffioen) en Domburg zal in het plan worden opgeno men. Langs de kreken bij Veere, en Westkapelle komen wandel- en rijwielpaden. Langs den nieuwen weg Mid delburg'Serooskerke is ruimte voor een ruiterpad beschikbaar gehouden. Van Serooskerke naar Oranjezon loopt dit pad langs een landweg. Bij Oranjezon is er aan sluiting mogelijk op dc bestaan de, naar Domburg loopende zand paden. Van Domburg kan langs het vroon naar Westkapelle en Zoutelande worden gereden. Van Zoutelande kan 't ruiterpad langs het door de duinen tot Vlissin gen ontworpen wandelpad worden aangelegd. Middelburg kan met 't laatste ruiterpad verbonden worden door langs den Langenweg en vervolgens langs den Groeneweg .een dergelijk pad in één van de bennen van den weg aan te leg gen. We zijn hiermede aan het ein de van onze serie artikelen over het nieuwe Walcheren. Om tot opstelling van de plannen te ge raken is reeds zeer veel werk verricht. Over allerlei onderdeden van deze plannen kan men van meening verschillen. Wanneer het tot uitvoering komt zullen ze ker nog partieele wijzigingen worden aangebracht. De Snel- commissie schrijft zelf, dat nog zeer vele dingen niet definitief kunnen worden vastgesteld. Niet temin bestaat er reden tot erken telijkheid, dat het eertijds zoo schoone Walcheren de zorg krijgt van allen, die het liefhebben. Wanneer alle bewoners van dit eiland den vasten wil hebben (en die hebben zei) hun krachten aam den opbouw en ontwikkeling te geven, gaat Walcheren een schoo ne toekomst tegemoet. DEEL VAN DEN GUTEN- BERGBIJBEL VERKOCHT. Een deel van den fraai ge- drukten Gutenbergbijbel, het welk bijna 500 jaar oud is en in 1884 voor 600 pond sterling werd gekocht, is te Londen op een auctie geveild voor 22000 pond sterling. Het boekwerk, gedrukt door Johann Gutenberg in 1451 te Main», zal in Engeland blij- v*o,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5