Opzienbarende rede van Traman. De conferentie van Moskou. Het Britsche Rijk in een critieke positie. Wi] gaan sparen. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOI* ZEELAND Een weloverwogen uitdaging. Rusland niet genoemd, wel bedoeld. Vreedzaamheid Nederland en het Fransch-Britsch accoord. Pa$Mvoorziening H5471 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, WalBtr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooewijcketr, Tel. 2052 Minister Lleftinek ia voorne mens een groo'te spaaractie op touw te zetten. Tot dit doel zal zooals wij reeds meldden een nationale •paarraad worden gevormd en zullen Rijksspaarbrieven worden uitgegeven. In het algemeen de bijzon derheden van het wetsontwerp zijn ons nog niet bekend zijn we geneigd deze actie van harte te steunen. Reeds meermalen hebben wij er de nadruk op gelegd, dat het noodzakelijk is, de oud-Holland- sche spaarzin te bevorderen. Dat is vooral in een tijd als waarin we nu leven en waarin op zoo lichtzinige wijze met het geld wordt omgesprongen van grootc beteekenis. Wanneer we zien wat jonge menschen aan rookartikelen en andere genotmiddelen uitgeven, blijkbaar zonder aan de toekomst te denken dan kan dat met zorg vervullen. Daarom kunnen we het alleen maar toejuichen, dat <S8 regeering thans een poging wil doen om het sparen zooveel mogelijk te be vorderen. Te betreuren is echter, dat de regeering door haar daden tel kens weer handelt in strijd met het thans ingediende wetsontwerp. Het i3 toch zoo, dat in de eerste .-plaats door den fiscus getroffen worden zij, die sober -hebben eg- leefd en die getracht hebben te sparen voor den kwaden dag. Er zijn er geweest die gedu rende de bezetting alles wat voor vernieuwing in aanmerking kwam, ondanks de ontzaglijk hooge kosten hébben gekocht en ver nieuwd. Dwazen noemden wii ze. Er waren anderen, die sober bleven leven en die zelfs min of meer noodzakelijke vernieuwingen van huisraad etc. hebben uitge steld, omdat zij meenden verstan diger te doen ook nu de spaar zaamheid te betrachten. Wijzen werden ze genoemd. Maar het resultaat is geweest dat de dwazen aan het langste eind trekken en dat de wijzen den zwaarsten last krijgen te dragen. Bij het Consumenten-crediet zien we iets dergelijks. Wie er op los leefde wordt geholpen en ontvangt misschien een gratis „crediet" maat zij die sober leef den grijpen er Mast. En dan komt daarbij nog, dat de wijze waarop de Overheid de spaarders behandelt niet zóó is dat het vertrouwen wordt ver sterkt. Particuliere banken hebben wel gezorgd dat de rente tijdig werd bijgeschreven. De Rijkspostspaarbank daaren tegen heeft een achterstand van jaren. Dit alles neemt met weg, dat wij van harte hopen, dat de komende spaaractie aan het be oogde doel zal beantwoorden. Alleen, laat het dan zóó zijn, dat de daden van de regeering met haar goede bedoelingen niet in strijd zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD Oi>* fes «i iVmsst., 2e JAARGANG No. 593 Vrijdag 14 Maart 1947 Abonnementsprijs 13.30 per kwsrtaal Advertentieprijs 12'fs oent per m.m. Rubriek Kabouter» 5 «ent per woord. Hooidredacteur: R. ZUIDEMA Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F E D. l KAREi.SE te Goes. Dt R. SLOFSTRA Directeur: JAC.Q, DE SMIT d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Vlissingen en D» W. VRQEGINDEWEY te Poortvliet Zaterdag, Zoa op 8.87 u., onder I0.4F u, Maan op 3.60! onder 16.43 u. Huttft welvjp ViiMsKicr-ifl SS Sfeffi. 7,88 Ï.85 m-, 86-97 5-15 at. GROOTER BEBOUWD AREAAL IN 1947. CIJfera uit Amerika. De Amcrikaansche boeren zijn voornemens in dit jaar 143.414.000 hectaren te bebouwen, aldus deel de het Departement van Land bouw mede. Dit is 4.712.000 hec- taren meer dan in 1946, toen de i totale oogst het grootst was in de geschiedenis der natie, en 6.115.000 hectaren meei* dan het gemiddelde vooroorlogsche areaal dat bebouwd Werd, De voortzetting van de groote landbouwproductie geschiedt met het oog op de nog steeds in vele landen critieke tekorten aan voed sel en landbouwproducten, welke door Amerika kunnen worden ge produceerd, terwijl de binnenland- sche vraag groot blijft, de re- servevoorraden van sommige, pro ducten zijn uitgeput en een vei ligheidsmarge moet worden aan gehouden voor het geval de op brengsten kleiner zijn dan in de afgeloopen jaren. DE CHINEESCHE KWESTIE. De vier ministers van Buiten- landsche Zaken zijn overeengeko men, de situatie in China in bespreking te brengen met dien verstande, dat deze besprekingen informeel zullen zijn en dat de kwestie niet op de agenda van de conferentie geplaatst zal worden. AMERIKAANSCH CREDIET AAN ENGELAND. John W. Snyder, de Amerikaan- sche minister van Financiën, heeft medegedeeld, dat van het inder tijd aan Engeland verstrekte cre diet aiüe.750 millioen dollar thans 1.100 inillioen dollar iB opge nomen. VOORLOOPIGE DUITSCHE REGEERING? Luit.-Gen. Lucius d'Clay, die binnenkort Amerikaansch militair gouverneur voor Duitschland zal j worden, heeft verklaard, dat het niet onmogelijk is, dat de confe rentie van Moskou zal besluiten een voorloopige Duitsche regee ring in te stellen, die eventueel aan latere besprekingen zou kun nen deelnemen. DE PRESIDENT VAN AMERIKA. De.Amcrikaansche Senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een amendement op de constitutie, volgens hetwelk de ambtstijd van toekomstige presidenten maximaal 10 jaar zal mogen bedragen. Het amendement zal nu ter bekrachti ging aan de staten worden voor gelegd. Amerikaansch schip op een mijn geloopen. Het Amcrikaansche schip Exan- tia is op weg van Alexandria naar Genua op de hoogte van het eiland Elba op een mijn geloo pen. De voorsteven van het schip is zwaar gehavend en volgens de te Livorno ontvangen berichten, bevinden zich dooden en gewon den aan boord. President Truman van Amerika heeft Woensdag voor het Congres een op zienbarende rede gehouden, die, hoe wel Rusland niet met name genoemd werd, toch direct gericht was tegen de buitenlandsche politiek van Moskou. zoo besloot hij zijn verkla ring. Deze rede, die door een krach- tigen zender in het Russisch werd Truman stpide vuor een bedrag van 400 millioen dollar beschik baar te stellen voor Griekenland en Turkije. Die 400 millioen gelden dan tot "*cu "t I Juni 1948. En Truman voetr- i ^gezonden, heeft groot opzien hij -Popnieuw aankloppen. 30 Juni 1948. En Truman voeg- de re bij, dat indien dit enorme be- j I! .J -t 3 De Britsche pers toont zich ver- drag nog met voldoende zou zyn I wer a£ onomwcmdeuheid bq het Congres zal Tan pre3i(Jent VTruman,s rede eD Verder drong de president er J*™# zi<* af, welke verstrek- bij het congres op aan, toestem- kende gevolgen dit voor de Ame rcing te verleenen tot het zenden «Kaansche politiek met zich mee van burgerlijk en m i 1 i t a i r per- 2al *ienë™- soneel naar Griekenland en Tur-redevoering zal ver weer- kije teneinde bij den wederopbouw ^en en met in het minst te - - I Moskou, waar zij tenminste ver- grooting van de oprechtheid en behulpzaam te zjjn. Hjj verzocht voorts de mach tiging zoodanig te stellen, dat beide landen zoo spoedig moge lijk van de benoodigde goederen en uitrusting kunnen worden voor zien. Het voortbestaan van den Griekschen staat wordt door de activiteit van verscheidene dui zenden gewapende terroristen be dreigd, zei Truman. Zonder hulp is de Grieksehe regeering niet in werkelijkheidszin der besprekin gen van de ministers van bui- tenlanusehe zaken zou moeten be werkstelligen. Misschien wordt hun gezichtsveld er met( goed ge volg door verruimd." Het blad gaat dan verder: zicht van een gewapend conflict tusschen de twee grootste mach ten der aarde angstwekkend reëel. En een dergelijk conflict in net tijdperk van de atoomenergie zou tenslotte onze zieke beschaving vernietigen", aldus het blad. Volgens het blad komt het er op neer, dat Griekenland en Tur kije koloniale aanhangsels van de V.V. worden. Radio Moskou heeft nog geen commentaar geleverd op de rede van president Truman. Wel werd de volgende aanhaling gegeven uit het Mexicaansche regeerings- blad Nacional: „Ondanks het vriendschappelijk karakter van het bezoek van president Truman aan Mexico, zijn de Mexicanen zich ervan bewust, dat invloed rijke krachten in de V.S. streven naar verwezenlijking van plannen, die vreemd zijn aan de belangen en den economischen vooruitgang van de Latijnsche landen. Volgens Amerikaansche func tionarissen te Washington zal generaal Marshall, de Amerikaan sche minister van Buitenlandsche Zaken, als gevolg van Truman's rede, nu „de groote taak hebben, Stalin ervan te overtuigen, dat: „Niemand moet zijn oogen 1. Het voortzetten van de sluiten voor de soort uit- Russische buitenlandsche politiek daging, die de president hier van infiltratie en ondermijning weloverwogen doet, of ver- van vrije maatschappijen, gren- onderstellen, dat de nieuwe zende aan de Russische invloeds die hiermee wordt sfeer, door de V.S. met alle hun staat de moeilijkheden het hoofd te bieden. De Britsche regeering,phase" die tot dusver de helpende hand j ingeluid, rustig of gemakke- ter beschikking staande hulpmid- heeft geboden, kan- na 31 Maart geen financiëelen of economischen steun meer verleenen. Als Griekenland het slacht offer van de gewapende min derheid zou worden, zouden de aevolgen daarvan door Turkije worden ondervonden. Het geheele midden-Oosten zou ten prooi kunnen vallen aan verwarring en onlusten, als wij Griekenland en Tur kije in dit critieke uur niet te hulp komen. Daarom moe ten wij onmiddellijk hande len. Alle vrije volken zien verlangend naar onzen steun uit. Traman wees er voorts op, dat lijk zal zijn. Wanneer hij spreekt over totalitarisme be doelt hij communisme. Wan neer hij spreekt van onder drukking, bedoelt hij onder drukking door de met de Sowjet-Unie verbonden sta ten." Het blad legt er echter den nadruk op, dat deze uitdaging uit naam van de traditioneele Westeische democratieën defen sief bedoeld is. „De Daily Herald" acht den meest verontrustehden trek van Truman's rede het daar in tot uiting komende pessimisme. De vraag is, aldus het blad, in hoe verre de bevolking van Amerika het thans om dezelfde belangende stelling zal aanvaarden, dat SCHERPE CRITIEK VAN CHURCHILL. DEBATTEN IN HET LAGERHUIS. In het Engelsche Lagerhuis wordt de laatste dagen een debat gevoerd over de economische crisis die het Britsche rijk be dreigt. Meerdere sprekers hebben zich zeer pessimistisch uitgelaten. Engeland heeft meerdere malen een crisis moeten doorstaan, niet het minst in 1940, maar het ver schil met toen en nu is volgens meerdere sprekers, dat men toen te doen had- men een zichtbaren vijand, van buiten, terwijl er nu is een onzichtbare vijandgemak zucht, en alle menschelijke zwak heden, die als men sommige spre kers gelooven mag het Rijk naar den ondergang voeren. Churchill, die de laatste dagen weer in volle kracht is heeft er de vorige week met het oog op de politiek in Britsch-Indië, dit I van gezegd: „Het is met diepe zorg, dat ik het neerhalen aanschouw van het Britsche Rijk met al zijn glorie en alle diensten, welke het de menschheid heeft bewezen. Velen hebben Groot-Brittannië verde digd tegen zijn vijanden, niemand kan het verdedigen tegen zichzelf Wij moeten het kwaad dat over ons komt, en dat wij machteloos zijn te weerstaan, onder de oogen zien. Wij moeten onder al deze omstandigheden ons best doen geen redmiddel uit te sluiten, dat zou -kunnen bijdragen de jneen- storting en rampen te verzachten, welke de verdwijning van Enge land' als een macht in het Oosten met zich zou sleepen. Laten wij niet, door een besohamende vlucht, door eén ontijdig en overhaast prijsgeven van het schip, aan de smarten en zorgen, die elk onzer voelt, toevoegen de smet en de blaam der schande." f Niet minder scherp was de rede waarmee hij Dinsdag de Labour- regeering aanviel: Hij zeide, dat de Socialistische regeering beter had gedaan, eerst zichzelf te nationaliseeren alvo rens over te gaan tot natianalisatie der industrie, hetgeen een misdaad tegenover staat en volk beteekent. Churchill beschuldigde de regee ring er van, het partijbelang voor het landsbelang te hebben gediend. De leiders hadden moeten toonen, dat zij in de eerste plaats Britten waren en dan pas socialisten. Zoowel het tekort aan brood als aan steenkool had volgens Chur chill voorkomen kunnen worden. Hij merkte op, dat de volken van Nederland, België en Denemar ken, die door de Duitschers bezet zijn geweest, momenteel beter worden gevoed dan het Engelsche volk. Als wij ons graan niet elders ter beschikking hadden gesteld, aldus Churchill, was de brood- rantsoeneering niet noodig ge weest. Voor kolennood is de regeering genoeg gewaarschuwd. Als er vier inplaats van negen mtlh'oen ton steenkool was uitgevoerd, zou het land geen gebrek hebben ge had, Nu gaan door de stillegging van bedrijven tientallen millioenen verloren, gaat als in den oorlog tegen Duitschland en Japan. Hij beklemtoonde, dat de re geering van de Ver. Staten vele malen heeft geprotesteerd tegen onderdrukking en intimidatie in Polen, Roemenië en Bulgarije, welke een inbreuk op de overeen komst van Jalta beteekent. In een aantal andere landen ge schiedt hetzelfde, zei Truman. De minderheid maakt daar gebruik van terreur en onderdrukking, censuur op pers en radio. Ver kiezingen onder druk en beknot ting van de persoonlijke vrijheden. Ik ben van oordeel, dat het de politiek van de Ver. Staten moet zijn vrije volken, die zich tegen de pogingen tot onderwerping hetzij door gewapende minderheden, hetzij door druk van buiten af verzetten te steunen en in staat te stellen hun eigen levenswijze te kiezen, het weizijn van de wereld voor namelijk berust op de macht der V.S. als tegenmacht van die' der Sbwjet-Unie. „Indien dat geloof in de V.S. delen zal worden tegengestreefd en dat die V.S. de aldus bedreigde landen financieel en materieel zul len bijstaan. 2. De Sovjet-Unie door eer lijke en onpartijdige onderhande lingen een harmonieus machts evenwicht tot stand kan brengen, waardoor vrede en veiligheid in de wereldl bewaard kunnen blij ven". Het vredesverdrag met Duitsch land zou derhalve Mar de mee- ning van genoemde functionaris sen niet Marshall's eerste taak in Moskou zijn. De democratische senator Pat Maccaran verklaarde: „Als wij ons met Griekenland en Turkije gaan bemoeien beteekent dit uit eindelijk oorlog". De republikeinsche senator Taft zeide: „Het hangt van de om standigheden af, of onze inter ventie in Griekenland een oorlog met Rusland min of meer waar ingang vindt,, wordt het vooruit- schijnlijk zal maken' VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN. BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER Over den woningnood zeide Churchill dat er in bijna twee jaar tijds minder permanente hui zen zijn gebouwd dan voor den oorlog door de particuliere on dernemingen in twee maanden. „Wij besteden 120 millioen pond per jaar om te .trachten het Duitsche probleem op te lossen, maar wij kunnen zelfs ons eigen probleem niet oplossen. We trach ten de Duitschers te leeren de nazi's te haten en het eendge waarin wij slagen, is onszelf ge haat te maken". „Ontruiming is aan de orde van den dag in Voor-lndië, Egypte en Birma en het eenige waar wij koste wat achttq hij het vage antwoord der kost aan vasthouden, is het Sovjets op het verzoek om een Nadat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Woensdag de door Molotof geuitte beschuldi ging had afgewezen, ging hij zelf tot het offensief over. Hij vroeg de Sovjet-Unie: 1. bekend te maken hoeveel Duit sche krijgsgevangenen nog in de Sovjet-Unie vast worden ge houden en wanneer deze Mar huis zullen worden gezonden en in welk tijdsbestek; 2. een gedetailleerd verslag te geven van wat er aan Duitsche oorlogsfabrieken in de Sovjet zone is weggevoerd en wat er is achtergebleven 3. of de Sovjet-Unie voorne mens is zioh te houden aan de clausule van de overeenkomst van Potsdam, waarin wordt be paald, dat Duitschland als een economisch geheel moet worden behandeld. Hij zou Molotofs uit vier pun- 1 de' instructies aan den bestuurs- De Kabinetscrisis in België. raad, dat Dinsdag werd gedaan, -. niet goedkeuren, voordat hij hier sPaak formateur. we studie was gemaakt van het toekomstig niveau van de Duit sche vredes-economie. Marshall verklaarde, dat de Amerikaansche delegatie het ge heel met Bevin eens was. Molotof verklaarde, dat de be richten aangaande het verplicht dienstnemen van Duitsche krijgs gevangenen onwaar zijn. De re geering van de Sovjet-Unie was bereid cijfers omtrent krijgsge vangenen in de Sovjetzone te ge ven, indien de andere landen het zelfde zouden doen. De Sovjet autoriteiten waren niet in staat geweest volledig haar verplichtingen na te komen wat betreft de vernietiging van de Duitsche marinesohepen, we gens den technischen aard van 't vernietigingswerk. Zij nemen maatregelen om haar verplichtin gen ten volle na te komen. over inlichtingen zou hebben ver kregen. recht ons in Palestina be- rapport betreffende de vernieti- Iach el ij k en gehaat te maken, glr.g van Duitsche marineschepen wat ons 82 millioen per jaar op te stell«n, aldus Bevin. Onder kost. deze schepen bevinden zich slag- Het debat is geëindigd met de schepen, vliegtuigmoederschepen indiening van een motie van wan- en .onderzeebooten. De kwestie ia trouwen door Churchill, die met dus geen onbelangrijke, 198 tegen 374 stemmen werd ver- Molotof had voorgesteld voor worpen, zoodat de regeering hier- 1 Juli 1947 een plan op te stellen bij met een meerderheid van 176 voor do liquidatie van de Duit- stemmen overwon. Vervolgens werd de regcerings- motie over den economischen toe stand met 371 tegen 204 stemmen aangenomen. De bekendmaking van deze beide uitslagen werd door de Labourpartij met luid ge juich begroet, terwijl van de ban ken der oppositie „treedt af" weerklonk. De correspondent van Reuter meldt, dat in politieke kringen wel bevestigd werd, dat Spaak door „Buitengewoon onbevredigend den Prins-Regent is aangezocht een nieuwe regeering te vormen. Hij voegt er aan toe, dat thans besprekingen gaande zijn over de samenstelling van de nieuwe re geering. Waarnemers nemen aan, dat het nieuwe kabinet ofwel uit Socialisten, Liberalen en leden van de C.V.P. (Katholieken) zal worden samengesteld, ofwel een nationale coalitie van vier par tijen zal vormen, met inbegrip van Communisten. Men verwacht dat geen bekend making over vorming van een sche oorlogsindustrie. Bevin zag de noodzakelijkheid- van een der gelijk plan in, maar de geallieer- r" nieuwe regeering gedaan zal wor den moesten, voor zij hiertoe der) v00r<jat de nationale raad van overgingen'wéten, of zij Duitsch land tot een economisch geheel zouden maken. Hij kan niet ac- coord gaan met de door Molotof voorgestelde, instructies aan den bestuursraad, voordat er 'timen de Socialistische partij op Maan dag aanstaande bijeen is gekomen. DE MILITAIRE SITUATIE IN INDIË. Volgens nog niet geheel ge controleerde berichten is in de Padangsche bovenlanden het volksleger tegen de T.R.I. in ver zet gekomen. De berichten zeggen dat de T.R.I. het verzet na een vuur gevecht van drie uur neergeslagen heeft, terwijl in andere plaatsen de Barisans ontwapend en zonder verzet in de gevangenis geconcen treerd zouden zijn. Te Semiring zijn Neder landsche pioniers begonnen met de opruiming van de versperrin gen in de rivier op de demarcatie lijn, welke vermoedelijk de voor naamste oorzaak van de inunda ties in dit gebied zijn. Later kreeg men steun van ongeveer 15 man van de T.R.I. Aangezien geble ken is, dat de electrische centrale te Kratjak (bij Buitenzorg), welke eenige honderden meters buiten de demarcatielijn ligt, zonder bewa- king was, is deze tijdelijk door Nederlandsche troepen bezet. On middellijk heeft men met den plaatselijken staf van de T.R.I. contact opgenomen. EXTRA-TOEWIJZING VAN LUIERS. Het aantal luiers, dat bij een geboorte wordt verstrekt, is sinds September 1946 van zes tot negen en daarna tot twaalf gestegen. De productie is op het oogenblik echter zoo, dat er eenig overschot blijkt te bestaan bij de huidige regeling. Daar het lang niet zeker is of dit zoo blijft, is een nieuwe vermeerdering van het aantal te verstrekken luiers niet mogelijk. Thans is een regeling in voorbe reiding om in bepaalde gevallen aan moeders, die vóór de tns- schen-tijdsche verhoogingen luiers kregen nog een extra-toewijzing te verschaffen. 't Is met de geïnterneerden in Indië 'n vreemd geval. Er wordt voortdurend „aan gewerkt" dat ze vrij komen en er komen ook tel kens nieuwe vrij. M»ar..i.elke nieuwe statistiek noemt een hoo- ger aantal gevangenen dat nog in de kampen zit. Enkele weken ge leden waren het er volgens de toen bekende gegevens 20.000. Sindsdien zijn er volgens minister Jonkman 2000 per week geëva cueerd. En daarom zijn er nu nog 23.500 geïnterneerden. Het leger zou best in staat zijn die kwestie op te lossen, heeft de minister in de Eerste Kamer ver klaard. „Dat dit niet geschied is, is een bewijs voor den wensdi naar oplossing door vreedzaam overleg". Wat zijn we toch een vreed zaam volkje, zegt de N. Pr. Gr. Crt. Enkele tienduizenden vrouwen, kinderen en hulpelooze stakkerds zitten nu al jaar en dag in Sos- karno's concentratiekampen. Ze kijken smachtend naar ons uit, want onze Overheid is hun be schermer van Godswege. Wij kunnen ze helpen, snel en afdoende. Maar we dóén het niet, vanwege de vreedzaamheid. Naar we doorgaans van welin gelichte zijde vernemen, zal de leeuw in ons rijkswapen eerst daags vervangen worden door een schaap. De diplomatieke medewjer- iker van het A.N.P. schrijft: Er zijn recente berichten vol gens welke de sluiting van het Fransch-Britsch accoord door analoge overeenkomsten tus schen andere Europeesche mo gendheden zal worden gevolgd. De vraag rijst nu hoe de Ne derlandsche regeeiïng tegen- over deze kwestie staat Bij de beantwoording van deze vraag behoeft niet in twij fel te worden getrokken, dat de Nederlandsche regeering ieder intiatief toejuicht, dat beoogt de veiligheid in. de we reld te helpen verzekeren. Zij heeft dan ook groote belang stelling getoond voor het door den voormaligen Amerikaan- schea secretaris van staat voor gesteld verdrag, de ontwape ning en demdlitaxiseering van Duitschland beoogende. Zooals men weet, vormt dit ontwerp-ver drag een «Ier on derwerpen, die op de agenda van de conferentie van Mos kou zijn geplaatst. Of, indien dit tractaat al thans tot stand komt, het de toetreding van andere dan de groote mogendheden, mogelijk zou maiken, is thans nog niet bekend. Het is uiteraard zeer wel denkbaar, dat naast dit ver drag, het aangaan van andere overeenkomsten, analoog aan het onlangs tot stand gekomen Britsch-Fransche accoord voor de verzekering van den vrede en de veiligheid en het voor komen van hernieuwe Duit sche agressie, nuttig zou kun nen zijn. Maar het behoeft geen be toog, dat zoodanige overeen komsten in ieder opzicht zou den moeten passen in het ka der der Vereenigde Naties. Van een bepaald Neder- landsch standpunt kan men nog niet spreken en in verband met bovenstaande is het weinig waarschijnlijk, dat van regee- ringswege over deze aangele genheid thans mededeelingen zullen worden gedaan. DE EXPORT VAN POOTAARDAPPELEN. Ongerustheid bij exporteurs. Bij verschillende W.-Zeeuwsch Vlaamsche exporteurs en telers van pootaardappelen is veel onge rustheid ontstaan in verband met de bij hen nog in voorraad zijnde aanzienlijke hoeveelheden poot- goed. De Stichting welke de export van de pootaardappelen in handen heeft, zond onlangs aan hen, die tijdens de laatste maanden de nog aanwezige quota pootgoed van den oogst 1946 aanboden, een circu laire, waarin wordt medegedeeld, dat men tengevolge van de aan houdende vorst niet in staat is te bepalen in hoeverre het mogelijk zal zijn, deze partijen nog tijdig te extiorteeren, Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord op het wetsontwerp Pachtvoorzie- ning 1947 is het volgende ont leend: De ministers zijn met sommige leden van meening, dat ons gel dend pachtrecht verbetering be hoeft, weshalve zij in de vorige maand deskundigen van verschil lende richtingen in een commissie vereenigden, ten einde van advies te dienen over de vraag, welke de meest gcwenschte wetgeving op het stuk van de pacht is. De ministers erkennen, dat overwogen dient te worden in hoeverre de op het geheele stuk van het grondgebruik bestaande bepalingen verbetering of uitbrei ding behoeven. Maar zij zijn te vens van meening, dat deze ge heele materie nog niet rijp is voor één alomvattende regeling vóór het einde van het jaar 1948. De tegen de voorgestelde uit zonderingsregeling voor water- staatsgronden ingebrachte bezwa ren achten de ministers niet steek houdend. Weliswaar strekken vele be palingen van de pachtwetgeving tot zekerheid en bescherming vaa de pachters, maar dit wil geens zins zeggen, dat de gerechtvaar digde belangen van verpachters, hetzij overheid, hetzij particulie ren, veroMchtzaamd mogen wor den. Dit geldt temeer voor de water staatsbesturen, die zelfstandig de waterstaatsbelangen te behartigen hebben en die niet mogen riskee- ren, dat de Grondkamer met hen van oordeel zou verschillen over de vraag, hoever de eischen van den waterstaat gaan en dat de Grondkamer de pachtovereen komst op dit punt zelfs gewijzigd zou vaststellen. Het voorstel de Grondkamer, met hooger 'beroep op de centrale Grondkamer, volledig in te scha kelen, miskent, naar het oordeel van de ministers, dat deze instan ties niet geëigend zijn over fle eischen van het waterstaatsbelang te beslissen. Gemeenten hebben aan nieuwe - uitzonderingsbepalingen geen behoefte, aangezien zij hun „dro gen waterstaatsgrond" bezitten met bet Oog op de volkshuisves ting of woningbouw, waarvoor een voorziening is gegeven in het Pachtbesluit. Rekening houdende met de mo gelijkheid, dat vóór 1 April a.s. nog geen wettelijke voorziening ten aanzien van de pachtwetge ving het Staatsblad zal hebben be reikt, komt het gewenscht voor lid 1 van artikel 5 zoo te wijzigen, dat de wet terugwerkende kracht zal hebben tot 1 April 1947. Dientengevolge wordt geen en kele garantie met betrekking tot den aankoop van deze aardappelen door de Stichting gegeven. Teneinde bederf van groote 'partijen van deze pootaardappelen en/of zeer ernstige financieele ge volgen voor de betrokkenen te voorkomen, heeft men zich thans tot H. M. de Koningin en den 'minister van Landbouw gewend, I met het verzoek, de afgifte van vergunningen voor particulieren export naar België te willen toe- i staan, ofwel maatregelen te tref fen voor schadeloosstelling der betrolésea sxporteura zn trisrj,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1