Vergadering Gemeenteraad van Yerseke. Zorg voor minder valide arb eidskrachten in Zeeland. Robbekol Het toekomstbeeld van Walcheren. De vacantie-zorg in Zeeland, LAATSTE BERICHTEN. Onderwijsdebat in den Raad. Hoogere produotle in de mijnen. <vt) Es raad der gemeente Yerseke vergaderde Maandagmiddag car der voprxittsrschsp van btirgs- aietJter A. C. Wil'ïnwsa. De rowsl'iter 5acrdscht.de ge boorte var Prinsw Marijke. Palels Soestdijk dankte da ge meente Yerseke voor de wcn- sohen en de zending oesters, aan geboden bij de geboorte van de Prinses. De raad der gemeente Krab- bendijke vroeg den raad der gemeente adhaesie te betuigen in zake de gezamenlijke bouwcentra- Ie. Het blijkt n.l., dat de dienst <niet bevredigend en vooral veel te langzaam werkt. De wensch is nu, dat iedere gemeente, of als die te klein is, met een andere ge meente te samen, een eigen op zichter bezit. Ook Goes, zeide de voorz. op een vraag van dhr San- dee, wil opheffing der commissie en een afzonderlijke controle. Met alg. st. werd daartoe be sloten. Ged. Staten hebben het presen tiegeld der raadsleden verhoogd tot f3 per zitting. Voorschot bijzondere scholen '47 wordt vastgesteld op f 21 per leerling. Punt 8: aanvrage ingev. artikel 72 L.O. wet Q 20 van de veree- niging voor Chr. Ulo te Yerseke. De heer Pikaar erkent, dat een U.L.O.-school in de gemeente in een groote behoefte voorziet. Let men op de vele leerlingen, die an- delijk daar waar de ouders bij den doop van hun kind beloven, ze een opvoeding te zullen geven in de Christelijke leer. Dat «luit alle compromis uit. Het ia geen grijpen naar de macht, geen kerkje openen, het is alleen de eisch van Gods Woord: Laat uw kind nooit los, brengt het bij den voet van het kruis. Aan de eischen door de wet gesteld is voldaan, 't is geen be vlieging, maar een lang, wel over dacht plan. 't Zal een zegen voor onze gemeente zijn. De heer Pikaar wil eenheid, een eenheid waarvoor de laatste jaren zoovelen hun leven hebben gege- ven/hij wil geen ontketening van den schoolstrijd, maar alleen on derwijs, dat allen kunnen volgen. De heer Koster gaf alsnog eenige ideën over het onderwijs, de 3 formulieren van Eem'gheid, zijn voor hem voldoende waar borg. Hij hoopt dat de dag nog eens mag aanbreken, dat allen dat inzien en daarvan genieten mogen. De heer van Boven meent, dat de belijdenis van den heer Koster wei heel mooi, maar niet beleefd is. Er was een goede Chr. school (Kakeldans), maar zie de ge schiedenis van Yerseke maar na, men was niet tevreden en stichtte andere Chr. scholen; nu zijn er drie. De voorz. meende, dat nu de zaak van alle kanten is belicht dere gemeenten bezoeken, op den i gevoegelijk tot stemming kon handel in oesters en mossels, die vreemde talen elscht, dan zal ieder dit moeten erkennen. Alleen wil dhr Pikaar een openbare school. Spreker geloofde, dat een open bare Ulo-school is te prefereeren, en het mogelijk beter is deze aan vraag tot een volgende vergade ring aan te houden. De voorz. antwoordde dat het adTes van ouders, die voor hun kinderen openbaar Ulo-onderwijs begeeren eerst Maandagmorgen is binnengekomen, dus nog niet behandeld in B. en W. De heer van Boven geloofde, dat het verstandiger zou zijn om een besluit op te sohorten. De heer Pikaar vroeg of de nieuwe vereeniging dan niet be reid zou zijn het godsdienstonder wijs facultatief te stellen. De voorzitter antwoordde, dat de aanvraag aan alle vereischten beantwoord en dus de raad alleen heeft te beslissen over het al of niet toestaan van de aanvraag. De voorzitter zeide verder, dat naar zijn meening, een openbare Ulo-school geen bestaansmogelijk heid heeft. Da heer Koster juichte de op richting toe, hij verlangt Chr. onderwijs en wenschte Chr. on derwijs regel en openbaar als on derwijs ais aanvulling. Aan alle waarborgen is voldaan, dus men moet voldoen aan deze aanvraag. De heer Koppe (AR.) wilde eerst den heer Pikaar vragen of hij meent, dat een school te ves tigen is, die alle inwoners vol doet. Ook de RK. willen hun eigen onderwijs, let slechts op de vele scholen yan hun richting in den lande. Dhr Pikaar ziet dat zoo: een Ulo-school waarop allen kunnen gaan; voor ieder die Chr. onder wijs (godsdienstonderwijs) wenscht, is een aparte regeling, het laatste uur b.v., mogelijk. De heer Koppe gaf eenige be schouwingen over de onderwijs- geschiedenis. Sedert Kappeyne is daar een strijd over, die nog bij de eindstrijd (de gelijkstelling) niet rust. De kwestie loopt niet over vandaag alleen, maar uitein- worden overgegaan. De heer van Boven zal vóór stemmen, maar dan 'n volgende keer ook een be handeling van het adres der open bare Ulo. In stemming gebracht werd het voorstel aangenomen met 8 tegen 2 st. die van dhrn Sandee en Pi kaar. De verbetering van den Ouden dijk is nu zoover gevorderd, dat plannen zijn ingediend. De weg zal worden verbreed en de boch ten worden verflauwd. De heer Koster meende, dat niet de gemeente, maar de pol ders onderhoudsplichtig zijn. Van wie, vroeg spreker, is het initiatief uitgegaan? De heer de Koeyer zeide, dat de weg op den Ouden dijk reeds jaren op het Provin ciale wegenplan staat. De Polders hebben geen belang bij een weg, wel Provincie en Gemeente. Het Jdómpêrï initiatief tot verbetering is van beide zijden gekomen, zeide de voorzitter. De heer Pikaar zou gaarne doortrekking tot de haven zien, want ook op den zeedijk langs de oesterputten ja da weg veel te smal. Indien daar direct verbetering kon worden aangebracht, zal hij dit zeer toejuichen. De voorzitter antwoordde de heeren nog, dat getracht za! wotdes?zon spoedig mogelijk iet de wlyottisg ovw te gaan. De breedte cal M,. worden, de kosten ;ljn geracttti op f 302,000.—, waarvan de ge meente deel zal hebben bij te dragen. Twee huizen aan het be gin van de Langeviele zullen moeten worden onteigend, plus eenige gronden langs den Ouden dijk (van de heeren Willemsen, Raze en van Klinken). In ant woord op den heer van Boven antwoordde de voorz., dat een rijwielpad er niet in is begrepen, wellicht komt dat later. Het werd aangenomen met algemeene stem men. Bij rondvraag informeerde de beer van Boven wanneer de aan besteding zal plaats hebben van de woonhuizen aan de Stenge. Zeer spoedig, zeide de voorz. De heer Sandee vroeg naar de vetverdee- ling; een volgende maal zal de verdeeling beter geschieden. De heer Pikaar klaagde, over de rom mel in de Van Randwijkstraat en- informeerde welke tegemoetko ming in de bouwkosten van nieuwbouw aan de bouwers wordt gegeven. De heer Koster meende het Dag. Bestuur aan te kunnen ra den, om, wanneer de Postbrug klaar is en de weg naar Goes- Middelburg over Yerseke wordt ■verlegd, eenrichtingsverkeer toe te passen, en dan het verkeer over den Dijk te leiden. Een en ander vroeg wel overweging, meende de voorz., evenals de bestrating van de Burgemeester Sinkelaan en het onderhoud van het oude kerkhof, waarover de heer M. Buteyn klaagde. De heer J. C. Sinke in formeerde hoe het toch,komt dat de gasvoorziening in de Van Randwijkstraat, zoo slecht is. Kan daarin geen verbetering worden gebracht? Ook zou hij gaarne voor de gemeente een luidklok aanschaffen, hij mist die noode. De heer Koppe vroeg, bij sneeuwval en gladde wegen toe passing van reglementen en ver ordeningen. (asch of zand strooien). De heer Eckhardt, als laatste, informeerde naar de huur der perceelen op het industrieterrein. Zijn deze niet veel te hoog? En dan uitte hij nog een klacht over <m De Belgische regeering is voornemens 2,5 k 3 milliard te bezuinigen. In Middelburg de eerete werkplaats. Werk plaateen moeten self-supporting worden. Zeeland is een zwaar getroffen gebied, waar velen ook aan den lijve het oorlogsgeweld hebben moeten ondervinden. Was het reeds voorheen in deze provincie, met weinig industrie, een probleem minder valide ar beidskrachten aan passenden ar beid te helpen, door de ooriogs- gevolgen is dit probleem nog in aanzienlijke mate toegenomen. He( was met het doel tot een oplossing van dit vraagstuk te ge raken, dat enkele weken geleden een bespreking plaats had tus- DAKOTA TUSSCHEN BATAVIA EN BANDOENG VERMIST. Een Dakota-vliegtuig, dat gistermorgen voor de dage- lijksche vlucht naar Ban doeng van het vliegveld Kema Joran opsteeg, is ter Rlaatse niet aangekomen. et toestel wordt voorloopig als vermist beschouwd. Bui ten de twee leden van de be manning vervoert de Dakota 24 papssagiers. De namen van de inzitten den kunnen nog niet worden gepubliceerd. De meest uit voerige iuchtverkenningen worden uitgevoerd om de plaats van noodlanding vast te stellen. VERONGELUKTE DAKOTA GEVONDEN. Te Rome is officieel be kend gemaakt, dat de lijken van 12 der inzittenden van het Britsche Dakota-toestel, dat verleden week op het eiland Ischia is neergestort, gevonden zijn, Het wak van de Dakota werd Zaterdagavond j.l. door een Italiaanschen her der op den berg Epomeo op 550 meter h'oogte aangetroffen. EXTRA TREINEN JAARBEURS. Voor bezoekers van de 48ste Koninklijke- Nederl. Jaarbeurs welke van 15 tot en met 24 April a.s. te Utrecht zal wor den gehouden, zijn door de Nederlandsche Spoorwegen 5 extra treinen ingelegd De dienstregeling van deze treinen is verkrijgbaar aan de stations van vertrek ea bij sec ttl&UMua. UITREIKING SCHOENENBONNEN. Het O.D.K. deelt mede, dat de distributiediensten van 17 Maart a.s. af op nader bekend te maken dagen aan hen wier gtamkaartno. eindigt op 1, 8, 4 oi 0, voor zoo ver zjj sedert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager zullen verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bfjbehoorend inlegvel moet overlegd worden. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwjjderd worden. Voorts zal na bovenvermelden datum aan kinderen geboren in de maand Maart van een der ja ren 1932 t.m. 1946 een schoenen bon worden verstrekt van de soort en maat welke overeenkomt met leeftfjd en geslacht van het kind, van het inlegvel met de TD moet worden overgelegd zal bon 604 worden verwijderd. Spaak kabinetsformateur. De Belgisohe minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Henri Spaak, heeft de opdracht ontvangen een nieuwe regiering te vormen en hij zal Donderdag besprekingen beginnen. eohen den Raad van Bijstand voor Sociale en 'Cultureele Aangelegen heden der Stichting Herstel Zee land 1945 en den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau voor deze provincie te Middel burg. Het resultaat daarvan was, dat onder voorzitterschap van laatstgenoemde en met medewer king van een aantal autoriteiten op dit gebied als werkcomité van genoemden Raad van Bijstand werd opgericht het „Zeeuwsch Comité tot Rehabilitatie van mirt der valide arbeidskraohten", het welk zich ten doel stelt de op richting van werkplaatsen in ver schillende deelen van Zeeland, waar oorlogsgetroffenen of an dere tijdelijk of blijvend minder valide arbeidskrachten worden ge plaatst tot het verrichten van voor hen geschikten arbeid, hetzij om op deze wijze te worden her schoold of omgeschoold voor een meer definitieven werkkring, het zij. om in zulk een werkplaats zich blijvend een broodwinning te' ver- Geen Polen in de mijnen, zeggen de mijnwerkers. Naar. aanleiding van de mede- deeliag van den beheerder def mijnen over de productieverhoo- ging tot i2 «aülioon toH en de .te werkstelling van buitonlaa»a's (Polen) brengt -Je Alg, Bond van werkers in liet mijnbedrijf het volgende naar voren; 1. De ervaringen met buiten landers in de mijnstreek waren in het algemeen slecht. Wanneer er plaats is voor Polen of plaats gemaakt wordt, dan moet deze plaats er ook zijn voor Neder landers. 2. In Limburg loopen nog hon derden mijnwerkers rond, die we gens een klein vergrijp of wegens het veelvuldig nemen van de zie- kenkaart zijn ontslagen. Er is geen reden politieke delinquenten op de mijn toe te laten en de eerstgenoemde groep blijvend uit te sluiten. 3. In den winter, toen het bui tenwerk stop lag, had de werving met volle kracht ter hand geno men moeten worden. De werving had dan zeker evenveel nieuwe mijnwerkers opgeleverd als in .de zomermaanden, toen er voldoen de werk was. 4. In plaats van ongehuwden, die nog wel eens uit den band springen, had men gehuwden moeten werven. Evenals dit bij de arbeiders voor den wederop bouw het geval is, moeten deze arbeiders om de 14 dagen verlof hebben met vrij vervoer. 5. Inwilliging van gerecht vaardigde eischen der mijnwer kers (wettelijke bekrachtiging van de pensioenregeling, behoor lijke belooning, omzetting van den productie-toeslag in vast loon) zal de productie aanmoedi gen. FEUILLETON DE BILT ZEGT: Depressie In aantooht. Weersverwachting, geldig tet Donderdagavond. Geleidelijk verder toenemende Zuidoostelijke wind, zwaarbewolkt met meeuw of regen. Stijging van temepratuur, In het Zuiden van het land tot boven nul, hri it o» kat rrieapnnt door TRIX MARLAND. 3) -o- „Die Bergmans, weet je wel?" hoord,e ze, „die hier onderwij zer was, die heeft verkeering met een nicht van den dolkter. Dokter's Mevrouw heeft het aan mijn vrouw verteld. Ja, zij is onderwijzeres aan die school in de stad, waar hij nu ook werkt en 't was zoomaar één, in een paar weken. Liefde op 't eerste gezicht, zei Mevrouw tegen m'n vrouw en over een paar weken moet ze erheen want dan houden ze receptie." Langzaam en gewichtig «prak Kegelaar dat moeilijke woord uit. Hermlen had haar adem in gehouden. Ze voelde zich of ze eterveh zou. Friti, héér Frits toch, verkcering, neen verlóófd. Frits zei altijd „ver loofd" in plaat» van „verkee ring" hebben". Friti..,, Oh, gingen die twee nére menschen maar verder, nu moest ze zich zoo héél «til houden, en ze wilde huilen, snikken, schreeu wen. Zm toeUt da» (sus vu kus schaffen, zonder de idee geheel van Overheidshulp afhankelijk te zijn. Reeds onmiddellijk is men te Middelburg tot oprichting van de eerste werkplaats overgegaan, waar met het tewerkstellen van een aantal arbeidskrachten thans de noodige ervaring wordt opge daan om in deze richting op wat grooter schaal ook in andere dee len van de provincie werkzaam te kunnen zijn. In Middelburg zijn momenteel 12 deelnemers reeds '14 dagen in een pand aan de Pijp- straat bezig. Er worden hier lam- pekappen gemaakt en het is de be doeling, dat ook met het vervaar digen van rietwerk wordt begon nen. Uiteraard moet het werk nog geheel groeien en bestaan er vele mogelijkheden. Hoewel aanvankelijk bij de óp- richting van deze werkplaatsen, en voor de belooning der te plaatsen arbeidskrachten, uiteraard niet alle Overheidssteun kan worden gemist, is toch de bedoeling de werkplaatsen op den duur geheel self-supporting te maken. Fabri kanten en bedrijven die meenen aan dit werk hun medewerking te kunnen verkenen, in welken vorm dan ook, worden verzocht zich in verbinding te stellen met den 'voorzitter van genoemd Werk comité, den directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, Wage- naarstraat 4 te Middelburg. Aangenomen moet immers wor den, dat in dezen tijd, Waar spe ciaal ook deze provincie heeft te kampen met een groot tekort aan werkkrachten, vele werkgevers de gelegenheid zullen willen aangrijp pen om op deze wijze werk te doen verrichten, dat anders wel licht ongedaan zou blijven en waarmede zoowel hun eigen za kelijk belang als dat van een groot aantal getroffenen ten zeerste is gediend. Naast dé oprichting der werk plaatsen wordt thans door het Ge- Westelijk Arbeidsbureau, in nau we samenwerking met de Stich ting, gewerkt aan een registratie van alle lichamelijk en geeste lijk onvolwaardigen in deze pro vincie. Aan de hand van het re sultaat dezer registratie kan be oordeeld worden, waar de werk plaatsen moeten worden gesticht. VROUWEN TER DOOD VEROORDEELD. Een parlementair medewerker van het AN.P. schrijft, dat de 43-jarige verraadster Ans van Dijk, die door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld is zonder recht vast cassatie weliswaar da eerste vrouw 1», dlc onder de huidige bijzondere rechtspleging dit 'lot treft over eenige assdere ge vallen is in cassatie nog niet de finitief beslist maar dat zij geenszins de eerste vrouw in dé geschiedenis van het Nederland sche recht is, die met haar leven boet voor een begane misdaad. Sinds de zuivering van de ■Code Penal in 1811 waren er ver scheidene. Toen in 187Q de dood straf werdi afgeschaft, heeft de toenmalige minister van Justitie, de heer van Lilaar, aan de Twee- da Kamer een statistiek overge legd inzake het aantal hier te lande gewezen doodvonnissen. Daaruit bleek, dat in het tijd vak 18111869 het aantal uitge sproken doodvonnissen 51 was. Het betrof in hoofdzaak vrou wen, die veroordeeld werden we gens kindermoord. Van deze ge vallen zijn er drie geëxecuteerd, alle drie vrouwen. De anderen kregen gratie. Tevens kan bier- uit blijken, dat het gratierecht ook toen geen doode letter was. BENZINEWAGEN VLIEGT IN BRAND. Een automobilist, die Dinsdag morgen op den rjjksweg nummer 15 van Botterdam in de richting Gorinchem reed, bemerkte, dat uit een voor hem rijdenden ben zinewagen vlammen lekten. Hij kon den chauffeur van dezen wagen waarschuwen, waarna ge stopt werd. Op hetzelfde oogen- blik vlogen de auto en de daarbij behoorende aanhangwagen geheel in brand. Hierbij gingen 66 vaten benzine, benevens een partij stook olie verloren. De oorzaak van het ongeval is kortsluiting. GEEN VERHOOGING VAN TABAKSACCIJNS. Inl de M. v. A. op de begroo ting van Financiën aan de Eer ste Kamer, merkt minister Lief- tinck op, dat het de moeite waard is, om te overwegen of bepaalde goederen, die boven de normale rantsoenen beschikbaar kunnen worden gesteld, niet extra belast kunnen worden. Een dergelijke verhooging voor de tabak verwerpt de minister echter voor het oogenblik, omdat de rantsoenen nog aan den lagen kant zijn. De beter gesitueerden zouden dan alleen méér rooken. Scheerzeepbonnen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de scheerzeepbon „Textiel 1 M", die begin Janu ari j.l. werd aangewezen, uiterlijk op Zaterdag 15 Maart bij een detaillist moet zijn ingeleverd. BUITENPLAATSEN MOETEN WORDEN BE HOUDEN. RITTHEM EN VROUWENPOLDER KRIJGEN GEEN HAVENS. WATERWIN- PLAATS BIJ DISHOEK WORDT BESCHERMD. Yan de meeste buitenplaatsen is de beplanting als gevolg van aanraking met het zeewater ge dood. Wanneer geen bijzondere maatregelen worden getroffen, valt te verwachten, dat ook de laatste buitenplaatsen geleidelijk zullen verdwijnen. Behoud i» voor het Walchersehe landschap van groote beteekenis. Er is door de Snelcommissie een indeeling ge maakt van de buitenplaatsen, waarvan het herstel en de beplan ting noodzakelijk is. Van een 11- tal buitenplaatsen (w.o. West- hove, dat tot eiken prijs behou den moet worden) zal verkave ling van het terrein onder geen voorwaarde worden toegestaan. Het zfjn Westhove, Berkenbosch, Duinbeek, Eikenoord, Kandduin, Zeeduin, Overduin, Duinvliet, Ter Hooge, Der Boede en Moesbosch. Eenige andere buitenplaatsen, worden ingericht als herstellings oord, natuurbad, openluchttheater e.d., wanneer particuliere bewo ning niet meer mogelijk zon zijn. Op de buitenplaatsen Schoolbord, Iepenoord, Molenwfjk, Vrederust, Veldzicht en Roosenburg kan verkaveling en bouw van enkele landhuizen worden toegestaan, indien er een behoorlijke beplan ting wordt aangebracht. Er zullen voldoende mogelijk heden worden opgelaten voor aanbouw van nieuwe buiten plaatsen. Bijzondere voorzieningen. Op verzoeken van de gemeente besturen van Bitthem en Vrou wenpolder betreffende den aan leg van een haven resp. by Fort Rammekens en tusschen Veere en Vrouwenpolder, kon niet wor den ingegaan, omdat de omgeving van Ritthèm gebruik kan maken van de Vlissingsche haven, de laad- en losplaats te Souburg en het haventje van Nieuw- en St.- Joosland. En wat Vrouwenpolder betreft: aanleg van een haven alhier is onnoodig, omdat de Veersche haven slechts 2 km ver wijderd is. Waterwinning. Bij het waterwingebied in de DiBhoeksche duinen is, vooral door de volledige toegankelijkheid der duinen, van een ongewensehtan toestand sprake. De duinen tus schen Vliasingen en Zoutelande zjjn zeer smal, meest slechts één duinenrfj. Gemiddeld wordt aan dit gebied niet meer dan 250.000 smeulende tabakspijpen. Ze wachtteeindelijk gingen ze ieder huns weegs. Slap liet ze haar hand met den boender in het water van de sloot ham- gen. Frits had wel eens ge zegd, dat het vies was, om melkemmers met slootwater te wasschen. Dat geloofde ze wel, maar ze deden het altijd zoo. Vader zou het niet anders wil len. Fritsalles herinnerde haar aan Frits. Zou dat nu tot het einde van haar leven zoo blijven, haar pijnigen en kwel len met een schrijnende pijn? Machinaal maakte ze haar werk af, machinaal liep ze naar hui». Deed alle» wat Moeder haar opdroeg, machinaal en stil. Heel veel dagen later pas, of waren het weken geweest ontwaake ze al» uit een geestelijke verdooving. En toen wist ze met »tellige klaarheid: ze wilde weg, ze wilde hier niet blijven. Ze wilde niet. Nooit wilde ze trouwen met een jongen boer, zooi.» Vader haar altijd voor hield. Nooit 1 'i Avond» had ze toen op haar knieën heel, heel lang gebeden eni de bedoeling die daar ach ter, zwijgend, zich verschool, was deze: of God haar wilde helpen om hie* weg te komen. Oi Hij alles uo volde «chili. IS ZOOWEL VOOR SCHOOLJEUGD ALS VOL WASSENEN NOODIG, FINANCIËELE ZIJDE DOORSLAGGEVEND. EEN ZEEUWSCHE LAND DAG? REIZEN NAAR ENpELAND VOOR GROO TE GEZELSCHAPPEN NIET MOGELIJK. Vertegenwoordigers van liet iWalchersch Werkcomité Vacan- tiezorg en het gelijknamige comi té in Goes, van de vakbonden, de VVV's eniz. waren Dinsdagmid dag ter conferentie in het Mid- delburgsche Schuttershof, om de vacantiezorg voor schoolkinderen en volwassenen in 1947 te bespre ken. De leiding berustte bij dhr. A. ■Schout, lid van Ged. Staten, die in zijn openingswoord mededeel de, dat de Stichting Herstel Zee land 1945 deze conferentie had uitgeschreven en op het gebied der vacantiezorg coördineerend en stimuleerend wil werken, doch dat de bestaande comité's geheel zelfstandig zullen blijven. /Zeker zal dit het geval zijn in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen ei Schouwen-Duiveland. pp ken dat ze weg mocht gaan, vèr weg. Ongedacht was toen de oplos sing gekomen. Hoe het precies gegaan was? Opeens had ze het gewetenze wilde ver pleegster worden. En eens, toen ze bij Mevrouw van den dok ter een boodschap had voor Moeder, had ze daar zoomaar, ze wist niet hoe ze gedurfd had, achteraf, er over gepraat. Met Dokter'» Mevrouw. En zóó aardig was Mevrouw toen geweest Zelf was ze verpleeg ster geweest, vertelde ze, vóór haar trouwen.... en. 't wat prachtig en nuttig werk. Her- mien moest het zeker doen, als ze er roeping voor voelde. Ze ker. En ze wist ook adressen waar ze heen kon schrijven om te solliciteeren. Ach ja. Robbekol streek ver strooid met den rug van haar hand onder lang» haar neui, oen lang» haar gezicht. Warm en langs haar gezicht. Warm zoo vlak .bij die kokende loep en boven dat vuur. Maar.... het drong niet tot haar door. Ze mijmerde verder: Vader wa» zóó boos geweest. Ze had niets verteld totdat ze opge roepen werd om persoonlijk te solliciteeren. Toen moest ze 't wet zeggen, en toen.... had M gthwUd «aoa «da»' «wad» Van het Centraal Werkcomité Vacantie 1946 was aanwezig dhr J. Pront, die een uiteenzetting van de doelstellingen van bedoeld comité gaf. De vacantiebesteding moet worden gezien tegen den achtergrond van het vraagstuk der vrije-tijds-besteding. Massa's menschen in alle be volkingsgroepen vervelen zich meer dan noodig is in hun vacan tie, Voor de bevolking moeten groote recreatie-centra worden gesticht, waarmede de vakbewe ging reeds druk bezig is. In een goede vacantiezorg zit 'n belang rijk sociaal en cultureel element. Vele vraagstukken liggen op dit terrein: het vervoer, dat dit jaar wel iets gunstiger is dan in 1946, het verblijf, dat nog niets verbe terd is en de bevordering der ge- Zinsvacantie. De financiëela zijde ia een van de moeilijkste zaken. die in zijn stem gromde als donder. En in z'n oogen had 't geflikkerd en z'n hand, tot een vuist gebald, had gebééfd en dat trof haar diep. En Moe der had heel zacht gesnikt en dét trof haar nóg dieper. Maar toch was ze toen, voor het eerst in haar leven onverzette lijk geweest. Ze had' gezwegen, maar was stil haar gang ge gaan. En al heel vlug, enkele weken later, was ze voor goed uit huis gegaan. „Je komt me hier niet meer over den vloer", had vader ge zegd, koud en strak met sa mengeknepen lippen. Ze was gegaan. Het trok haar. De stad trok haar. Omdat Frits oolk juist in die stad woonde? Dat had ze zelfs voor haar eigen hart niet willen weten.... Het werk trok haar ook. De blanke reinheid van de ziekenzalen, het glim mend gewreven linoleum, zelfs de lucht van iodoform en an- I dere medicamenten, trok haar aan. Zoo anders dan thui* wa» het. Het boeide haar. Wat ze leerde boeide haar nog meer. Zat zoo een menschelijk lichaam in elkaar? Werkten koorts co riekten zoo daarop in? Ze had haar sxsmea» ge- du*. SWlsJdu ha m kub. M. onttrokken. Vlissingen heeft echter jaarlijks 750.000 kub. M. water noodig, dat uit Woens- droeht moet worden aangevoerd. Er mkg echter geen enkel water wingebied in ons land verdwijnen en daarom moeten hier maatrege len ter verbetering getroffen worden. Dit kan bereikt worden door .het slechts voor houder» van kaarten toegankelijk stellen der duinen, zoodat er goede contróle mogelijk is. Een ander middel is het verwijderen van de ongeor dende bebouwing uit de naaste omgeving. De bouw van slechts één hotel-café en rijwielstalling zal worden toegestaan. Men zal zich herineren, dat de gemeente Vlissingen reeds plannen ter be scherming heeft. Met opzet bemoeit het Cen traal Comité zich niet met de va cantiezorg der rijpere jeugd. Deze heeft meestal in eigen jeugd organisaties een middel tot goede vacantiebesteding. Voor de «chool jeugd moet iets worden gedaan, wanneer het gezin dit niet kan. Hoewel er in den lande honder den vereenigingen zijn, die goed werk verrichten, is het probleem tot heden niet in grooten stijl aangepakt. Spr. adviseerde de vacantie zorg plaatselijk te bezien. In de eerste plaats moeten de menschen- naar buiten; door samenwerking tusschen de gemeenten is hier iets te bereiken. In de tweede plaat» moet gedacht worden aan de mo gelijkheden, die er in de eigen gemeente zijn. Het idee werd ge opperd, b.v. een Zeeuwschen landdag te organiseeren of op vele plaatsen een openluchtspel op te voeren. Voor vacantiezorg der lagere schooljeugd is allereerst de me dewerking noodig der ouders, zoo als die het vorig jaar in Goes ook gegeven is. Aan te bevelen is de invoering van een spaarsysteem der lagere schooljeugd. De vacantiezorg der school jeugd kost veel geld. Er bestaat voor Zeeland kans op tegemoet koming in de kosten (b.v. uit het Fonds Noodgebieden) al kan hiervan nog niets concreets wor den medegedeeld. Belangrijk is ook, dat rijk, provincie of ge meente hun diensten gratis be schikbaar stellen. Binnenkort aal een rijkssubsidie beschikbaar ge steld worden voor do opleiding van leiders voor vacantiezorg. Op alle Zeeuwsche werkgevers moet een beroep worden gedaan, hun medewerking te verleenen, want het ligt voor de hand, dat een goede vacantiezorg de bedrijven ten goede komt. In Zeeland be hoeft de vacantiezorg zeker geen schipbreuk te Jijden op de finan ciën. Na deze uiteenzetting werden tal van vragen gesteld, Waaruit wel bleek, hoe moeilijk de om standigheden in Zeeland rijn, OM tot een goede vacantiezorg te ge raken. De Middelburgsche var cantieschool b.v. kon niet starten omdat de duinen en stranden nog niet veilig zijn. Echter zat het Vlissingsche gem. bestuur alle medewerking verleenen, om da kinderen dit jaar op hel strand 9e ontvangen. Naar voren kwam, dat in Zee land regionaal en niet provinciaal gewerkt moet worden door de moeilijke ligging der deelen. Burg. v. Dongen van Aarden burg deelde mede, dat nog dezen zomer het jeugdcentrum gereed Cal komen. Uit- een mededeeling van dhr Memelink te Goes bleek, dat hier reeds met een opleiding begonnen is die waarschijnlijk kan worden uitgebreid'. Dhr v. cL Spiegel trit Sas-van Gent was van toen geschreven, dat ze go- geslaagd was. 'n Kreun krabbel- briefje -had ze teruggekregen. „Gelukgcwensclrt, doe je best en vergeet je plichten niet, daar ver in de stad. Vader is nog boos, hij wil je naam zelfs niet hooren noemen.'" Ze was blij en verdrietig ge weest. Niemand had ze erover gesproken. Een boezemvriendin had ze piet gehad. Soms als het haar te moeilijk werd, had ze haar gedachten aan God ver steld. Of God dat hoorde? Ze wist het niet, maar het had haar toch opgelucht. Dat wiet ze, en als 't weer heel moeilijk was en eenzaam in haar leven, vertelde ze weer alle» aan de» héél-verren God. Haar leven was geworden ati een weg die steeg. Ze wal tenslotte óperatiezuster gewor den, de rechterhand van een be roemden chirurg. Ze had van dat werk gehouden. Je zég dat er iets gebeurde. Ze had eer bied gehad voor zijn bekwaam heid, voor de kaln^e rust, waar mee hij gevaarlijke en moei lijke operaties verrichtte. Maar ze wilde niet, toen hij het haar eens, na héél moeilijk, inge spannen werk dat ze «amen gedaan hadden, zonder «enige inleiding, vroeg, rija wmisw m

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2