Ontzettendeaanklacbt. DE TOEKOMST VAN DUITSCHLAND BESPREKINGEN TE MOSKOU. Indië partüzaak. WAT Onderwijzers- salarissen. Scheepvaartverkeer met Duitschland. OP DEN BON? Waarom op Zondag PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Veldslag in Fransche nationale vergadering. De kwestie van het Ruhrgebied. Hoe de republiek Linggadjati interpreteert. Meer keukengerij op komst. Nederlandsche nota aan Washington en Londen. Britsche Koninklijke Familie bij de Basoeto's. Commissaris der Koningin in Utrecht. Uitgave Stiehting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. VoTst- etr. 70, Tel. 2438, Giro 274239 Kantoren: Vbasingen, Waletr. 33, Tol. 188; Middelburg, Rou- aaneehe Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooswljjckstr, Tol. 2052 Een Indische correspondent geef» het volgende droeve relaas va» de toestanden op Java an Su matra: Politieke waarnemers zijn het ar over eens, dat de republiek haar hoogtepunt reeds lang ge passeerd is en dat de sociale en economische toestanden in het binnenland toenemende redenen tot bezorgdheid geven. Corruptie, armoede, des organisatie grijpen snel om zich heen. Het door ziekte en honger geteisterde volk is niet meer zoo gemakkelijk voor de merdeka-idealen te enthousiasmeerert als voor heen. In het Djokjasche woedt de past, overal ondermijnt de mala ria de gezondheid dér bevolking. Het republikeinsche geld is reeda spoedig na zijn uitgifte den weg der inflatie opgegaan. De pro ductie sou moeten worden opge voerd, maar men beschikt niet meer over voldoende materiaal en het ontbreekt aan een behoor lijke arbeidsorganisatie. Er zou geld moeten worden geleend, maar de bevolking bezit het met en van internationale leeningen is voor de republiek natuurlijk nog geen sprake. De jongste maatregelen der Ned. Ind. regeering, welke den export der productie van oor spronkelijk Nederlandsche onder nemingen belemmeren, maken de situatie voor de republiek nog moeilijker. Er wordt ook weinig of mets ingevoerd. Het distribu tie-apparaat van de republiek (de republikeinsche pers geeft 't zelf toe) is door gebrek aan betrouw bare ambtenaren volkomen in de war geloopen. Wie regelmatig kennis neemt van de republikein sche pers ziet 't tragische beeld van verpaupering en ellende voor zich oprijzen, dat zelfs door den felsten republikeinschen propagan dist niet meer kan worden verheeld. Goedwillende Indonesische ia- teliectueelen geven openlijk toe, dat er get., andere uitweg is dan: •en zoo snel mogelijke samen werking met Nederland, opdat men vereenigd aan het herstel zal kunnen arbeiden ter voorko ming van nog grootere rampen, waardoor het leven van miliioenen wordt bedreigd. De tijd werkt met meer in het voordeel van de republiek. Daarom ligt het voor de hand, dat verantwoordelijke figuren als Sjahrir de ontwerp overeenkomst gaarne zoo spoedig mogelijk hadden onderteekend, zelfs al zouden de voorwaarden der samenwerking niet geheel en al aan hun idealen ef droomen hebben beantwoord. Dat het niettemin tot een im passe is gekomen vindt zonder twijfel zijr. oorzaak in de tegen kanting van de zijde van figu ren als Soekarno, Hatta en Soe- dirman, republikeinsche „die hards", die in de broeierige en geisoleerde atmosfeer van Djokja de werkelijke verhoudingen en problemen uit het oog hebben verloren. Het zijn voornamelijk de1 gewezen Japansche collabo rateurs, de fascistisch-ge- identificeerden, die van den beginne af den geest van Linggadjati reeds hadden ge saboteerd, wien het verwijt van deze situatie treft. Zij leven niet in de realiteit maar in de tot hysterie verwor den illusie van „100 pet. onafhan- keijkheid"; zij denken het zon der Nederland ook wel klaar te kunnen spelen en vinden steun in «en camarilla van avonturiers en profiteurs, die altijd baat vinden hij een chaotische» toestand. Er bestaat voor velen in Indië weinig twijfel aan, of de impasse wordt veroorzaakt door het feit, dat zich in den boezem der rep- bliek een gezagscrisis voordoet, waarin do anti-Nederlandsche fascistisch georiënteerde en on verantwoordelijke elementen thans den twijfelachtige» palm der overwinning hebben behaald. De positie van Sjahrir en andere betere figuren is hierdoor uiterst moeilijk geworden. Het schijnt, dat zij nog trachten te redden, wat er te redden valt. De loop der zaken is overigens «inder een politiek treurspel dan oen drama van menschelijkheid. De politici zullen wel blijven le ven en praten en schrijven, maar het volk van> Java en Sumatra verkommert en gaat ten- onder aan armoede, ziekte en dagelijks toenemende ellende.... Het bovenstaande vormt een ontzettende aanklacht. Tegen Soekarno en zija revo- lütionnaire vrienden? Ongetwijfeld. -,,Maar niet minder tegen de Ne derlandsche regtering, die, ter wijl tij nu reeds vele maanden ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 592 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdradacteur: R. ZUIDEMA Donderdag 13 Maart 1947 Directeur: JACQ. DE SMÏÏ Met vaste medewerking van: BARON Mr W, F E.* v. d. FELTZ te Mlddeljjurg, Dr K, HUIZENGA te Middelburg, D. J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en D* W. YROEG1NDEWEY te Poortvliet Op- esri tmefcvh'aWai vut» 3bfi «t tVfhtaft- Vrjjd&g. Zon op 8.09 u., onder 18.41 u. Maan op 2.3/ u, oa- def iO.OÖ u. Hoog w*tu° te Viteainten Yüdjaag' li M'w 6.88 b, Ï,ö7 as,; 19,6» «,1.86», met misdadigers als Soekarno on derhandelt, nalaat wat toch haar eerste taak is te zorgen voor het welzijn der Indische vol ken. ELECTRIFICATIE BELGISCH SPOORWEGNET. Onder de toekomstige hervor mingen in België neemt de elea- trificatie van het spoorwegnet wel een der belangrijkste plaatsen in. De ontwerpen, die thans in studie zijn, hebben betrekking op een geëli ctrificeerd spoorwegnet van 1500 K.M., hetgeen 70 pOt zal zijn van het totale Belgische spoorwegnet. Op enkele uitzonderingen na zullen alle belangrijke Belgische eteden, zoowel in Vlaanderen als in Wallonië door geëlectrificeerde lijnen met elkaar worden verbon den. Ook de nijverheidscentra van Luik, Charleroi en Bergen zullen eleetrische spoorwegverbindingen hebben, terwijl zij eveneens elee- trisch «aangesloten zullen zijn »p Antwerpen en Gent. De eloctrificatiezal door gevoerd worden volgens het stel sel van gelijkstroom (3000 volt), dat sedert 1935 zijn deugdelijk heid heeft bewezen op de lijn BrusselAmtwe pen. De eleetrifi- catie zal het leggen van 1000 K.M. eleotrisehe kabel noodzake lijk maken. In de Frar.sohe, nationale ver gadering is het tijdens een debat over Indo-China tot een hevigen veldslag tusschen de rechtsche republikeinsche vrijheidspartij en de communisten gekomen. Pierre André oefende namelijk critiek op de communistische po litiek aangaande Indo-China en noemde den communistisohen lei der Thorez een deserteur wegens diens verlaten van een Fransche legereenheid in den herfst van 1939. Onder protestgeroep der com munisten stond Thorez op en ant woordde André, maar zijn woor- dtn gingen grootendeels in het rumoer verloren. „De secretaris-generaal der communistische partij (Thorez) was, waar zijn plicht hem bracht" aldus Thorez. „Ik ben bereid hierover elk oogenblik uitlegging te geven". De voorzitter, Herriot, ver daagde daarop de vergadering, aangezien zijn verzoeken om or de niet mochten baten. De strijd werd daarop in de wandelgangen voortgezet. Daar sloeg de com munistische vrouwelijke afge vaardigde Denise Ginolin rechtschen afgevaardigde krach tig om de oorea. De doorgaans rustige wandelgangen werden daarop gedurende verscheidene minuten door andere linksche en rechtsche tegenstanders in een boksring omgeschapen. Bij de hervatting kwam het wederom tot stormachtige weder- zijdsche beschuldigingen, die niets meer met het debat over Indo- China te maken hadden, totdat Thorez tenslotte zijn aanhangers ""het teeken gaf met hem de zaal te verlaten. De voorzitter verdaagde de bij eenkomst toen tot Donderdag. RAPPORT VAN DEN GEALLIEERDEN BESTUURSRAAD. Het 700 bladzijden omvattende rapport van den gealliëerden bestuursraad Inzake Dultschland, dat door de speciale plaats vervangers voor Dultschland is opgesteld, is aan de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou voorgelegd. Da bijzondere plaatsvervangers van de ministers voor Dultsch land hadden tevoren een program voor do bestudeering van dit rapport opgesteld, waarin alp- volgorde wordt aangegeven: 1. demilitarisatie van Dultschland; 2. zuivering en demoeratisee- ring; 3. economische beginselen; 4. schadevergoedingen; 5. cen trale bestuursorganen en voorloopige politieke organisatie. De kwesties der grenzen en van de overbrenging van bevolkin gen zullen onder punt vijf behandeld worden. Uit de deelen van dit rapport, die op eeonoSfaisehe zaken be trekking hebben, bljjkt, dat de Sow jet-Unie critiseh gestemd is ten aanzien van de Britsche en Amerikaansche interpretaties der herstelbetalingsclaueules van Potsdam, terwijl Engeland en de V.s. evenzeer critiek oefenen op de economische politiek van de Sowjet-Unie in haar zfine. Het rapport wordt meer besehenwd als een serit van beschul digingen en tegenbeschuldigingen, dan als een document van ge zamenlijke aanbevelingen. Generaal Luciue Clay, die benoemd is tot militair gouverneur in de Amerikaansche zóne van Duitschland, heeft meegedeeld, dat de nieuwe adviesraad der vier Duitsche staten, die in de Ame rikaansche z6ne is ingesteld, den weg zal wijzen naar de weder instelling in een niet ta verra toakomst van san parlsmsnt voor geheel Duitschland. Volgens Generaal Clay kan men van de Britsche en Amerikaan sche belastingplichtigen, dia reeds 600 millioen dollar per jaar bijeen brengen om Duitschland te voeden, niet verwachten, dat zij ook luxe artikelen of duur voedsel betalen, hetgeen Duitsch land door exportsurplue moet zien te verwerven. Naar in welingelichte kringen te Moskou wordt aangenomen heeft er reeds, buiten het pro gram van den raad van ministers om, tusschen Bidault en Mars hall een uitwisseling van -inzich ten over het toekomstige beheer van de industrieën in het Ruhr gebied plaats gehad. Volgens officieuze berichten, zou Marshall het Amerikaansche standpunt uiteen hebben gezet, in houdende, dat, terwijl een inter nationale controle van het Ruhr gebied in een of anderen vorm mogelijk is, de eigendom in Duit sche handen zal moeten blijven. Vliegtuigongeluk te Hongkong. Gisterenmiddag is in de Miro- baai in de haven van Honkong een militair vliegtuig neergestort. Verscheidene schepen zoeken naar den piloot. HET BELGISCHE KABINET. Huysman biedt ontslag aan. De Belgische minister-prezident, Camille Huysmans, heeft gister morgen het ontslag van zijn re geering aan Prins-Regent Karei aangeboden. De zitting van de Belgische Kamer is voor onbepaalden tijd verdaagd. Huysmans heeft tegenover de pers verklaard, dat de regeerings "den crisis van korten duur zou zijn, daar reeds van te voren maatre gelen zijn genomen en besprekin gen zijn gearrangeerd. Op een vraag, op wie de Prins-Regent al lereerst een beroep zou doen, wil de Huysmans slechts ten ant woord geven: „Zoek niet naar een naam van verscheidene letter grepen". In gewoonlijk welingelichte kringen té Brussel deden geruch ten de ronde over een opvolging van de aftredende linksche coa litie-regeering van „nationale co alitie". Dit zou beteekenen, dat in de rigeering ook vertegenwoor digers zouden komen van de Chr. Volkspartij, de grootste in het land, welke in Juli 194S uit de regeering trad tengevolge van verschil van meening over de Ko ningskwestie. De C. V. P. was voor onmiddellijke terugkeer van Koning Leopold III. In politieke kringen spreekt men van Paul Henri Spaak, de aftredende minister van Buiten landsche Zaken en voorzitter van de Algemeene Vergadering der V.N. als mogelijke opvolger van Huysmans. PRINS BERNHARD VOOR DE RADIO. Z. K. H. Prins Bernhard zal heden, Donderdag avond 8 uur, over beide zenders een dankwoord spreken naar aanleiding van de geboorte van Prin ses Maria Christina. door de wereld wordt erkend, zoo zeide hij, geeft haar het recht op te treden als een onafhankelijke staat, naar binnen zoowel als naar buiten en met inbegrip van op treden op commercieel en econo misch gebied. D.e republiek is niet voornemens aan eenige natie een monopolie te verleenen, doch is van plan een open deur-politiek te voeren voor buitenlandsch kapitaal en buiten landsche deskundigen, mits de be langen der republiek niet worden benadeeld. Met volledig voorbijzien van het bestaan van de republiek trach ten «de Nederlanders den interna tionalen en den interinsulairen handel onder hun controle te brengen, maar de republiek is niet voornemens haar standpunt, dat haar juist en rechtvaardig voor komt, te verlaten, hoewel zij be reid ia met de Nederlanders op basis van gelijkgerechtigheid sa men te werken. Een verklaring van „minister" Gani. De republikeinsche „minister*' van Economische Zaken dr Gani heeft een verklaring afgelegd waaruit blijkt, dat in niets met Nederland rekening wordt gehou den. Men loopt zelfs dr van Mook en prof. Schermerhom, die toch zoo ijverig de belangen van de republiek hebben gediend-, zender meer voorbij. Door haar feitelijk gezag aldus dr Gani, is de republiek gerechtigd met de internationale wereld han del te drijven. Het huidige feite lijke gezag vu de republiek, dat H,et wachten Is no pp de punten. Naar gemeld wordt, beeft de handel zijn afwijzend standpunt t.a.v. den verkoop van „utility" aardewerk opgegeven, hetgeen be- teekent, dat nu zeer spoedig dat goedkoope aardewerk in den win kel verkrijgbaar zal zijn. Er is reeds voor rui meen mil lioen gulden voorraad bij den kleinhandel en deze voorraad neemt iedere week met belangrij ke hoeveelheden toe, doordat mo menteel gemiddeld 60 procent van de waarde der aardewerk-produc tie van de groote fabrieken (drie in Maastricht en twee in |Gouda) door deze artikelen wordt ge vormd. Spoedig zal men dus over al kopjes kunnen krijgen van 30 cent per stuk en volledige 24-dee- lige serviezen voor prijzen, die varieerert van f 13 tot ten hoog ste f 28. Dit aardewerk zal, even als do andere utility-goederen in groote verscheidenheid worden gemaakt; het is geen z.g. een heids-artikel. Het aantal modellen, waaron der vele met decoratie, komt naar men ons mededeelde, 't vooroor- logsche nabij. Zoo spoedig de winkels over het geheele land bevoorraad zijn, zullen er ook meer serviespunten worden aangewezen, zoodat het publiek er ook inderdaad iets aan heeft. Men Wil het aanbod zoo opvoeren, dat tenslotte de ver koop geheel vrij kan worden ge laten. Hetzelfde zal gebeuren met de aluminiumpannen, die door de „Vereenigde Blikfabrieken"in enorme hoeveelheden worden ver vaardigd. het einde van d't seizoen 48,000 quintalen zal bedragen. ZELFBESTUURS COMMISSIE IN WEST- BORNEO GEÏNSTALLEERD Namens den resident van de Westerafdeeling van Borneo heeft de assistent-resident Mr Tlssing een zelfbestuurscommis sie voor bet landschap Landak geïnstalleerd, Deze commissie is gevormd, omdat de zelfbestuur der en zijn familie hoogst onbe trouwbaar waren gebleken. I Zaterdagavond werd, naar „Trouw" meldt, door den minister-president, Dr L. J. M. Beel, en den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Mr J. A. Jonkman, geconfe reerd met de fractieleiders van de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij, de heeren Jhr Mr M. van der Goes van Naters en Prof. Mr C. P. M. Romme. Gistermorgen vond op het Plein 1813 in het gebouw waar het kabinet van den minister-president Is geves tigd, een langdurig onder houd plaats, waaraan op nieuw de genoemde bewinds lieden en partijleiders deel namen. Zoo worden de zaken naar het schijnt binnenskamers buiten het parlement om be disseld. Als dan straks het parle ment bijeen komt is de koek gesneden en behoeft men nog maar alleen te slikken. Ministerraad aanvaardt nieuwe regeling. De Ministerraad heeft de ont- werp-salarisregeling voor onder wijzers definitief aanvaard, nar dat de commissie-Neher hierover een gunstig advies had uitge bracht. De minister van Binnenland- sche Zaken heeft, zoo deelt hij in zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Roosjes (A.R.) mede, in samenwerking met zijn ambtgenooten van On derwijs en van Financiën, het ontwerp-besluit aan de Kroon aangeboden. Het ligt in de bedoe ling de verdere procedure zooveel mogelijk te bespoedigen. De mi nister vertrouwt, dat de zaak nu binnenkort definitief geregeld zal zijn. Na den oorlog is een overgroot venbedoelde verkeer over Neder- VERNIETIGING DUITSCHE OORLOGSINDU STRIE EN -OORLOGSMATERIAAL. In de conferentie van de Groo te Vier te Moskou, waar over de toekomst van Duitschland zal worden beslist, stelde M oio- tof voor aan den'Bestuursraad te Berlijn ds volgeade opdracht te geven: 1. Per 1 Juli 1947 een plan op te stellen voor eliminatie van de Duitsche oorlogsindustrie, welk plan, niet later dan eind 1948 zal moeten zijn uitgevoerd waarbij bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan de liquidatie van kartels en trusts. 2. De vernietiging van het Duitsche oorlogsmateriaal als mede alle militaire zee- en lucht vaartinstallaties op Duitsch grondgebied, welk werk tegen het eind van 1949 zal moeten zijn vol tooid. 3. Tegen 1 Juli a.s. alle Duit sche militaire eenheden met inbe grip van da hulpdienstsn t* ont binden. 4. De ontbinding en opheffing van alle niet-Duitsche eenheden en kampen, welke ontbonden en welker leden gerepatrieerd dienen te worden. Marshall antwoordde, dat het eenige onbevredigende aspect de vermindering is van de zware in dustrie, welke voor oorlogsdoel einden kan worden gebruikt. De ontmanteling van de fabrieken, 1 7™' zooals deze door de overt-nkomst .5 van Potsdam is voorzien, is slechts mogelijk wanneer de economische eenheid van Duitschland werke lijkheid wordt. Hij stelde tevens voor, dat de geallieerde bestuursautoriteiten zonder uitstel zullen overgaan tot de voltooiog van de demilitarisa tie overeenkomstig de beslissing van dé vroeger gehouden confe rentie. Bevin wees energiek de beschul diging, dat er Duitsche half-mili- taire formaties in de Britsche zone worden gehandhaafd, van de hand en verklaarde, dat het groot ste deel van de Duitsche militaire eenheden, welke thans nog bestaan voor het vegen en ruimen van ree- en landmijnen worden ge bruikt. Molotof verklaarde, dat het hem het beste toeschtjnt de in zichten over de demilitarisatie uit te wisselen en deze dan voor een verdere gedetailleerde studie aan deel van het voor het natuurlijk achterland van de Nederlandsche en Belgische Rijnhavens bestem de verkeer door de bezettings autoriteiten over Hamburg, Bremen en Embden geleid, het geen voor de Nederlandsche en Belgische regeeringen aanleiding is geweest in gezamenlijk over leg een siota te verzenden, waar in o.m. wordt gezegd: De Nederlandsche regeering, in overleg met de Belgische re geering, heeft de eer de uitnoodi- ging te aanvaarden om met de bevoegde Engelsche en Ameri kaansche autoriteiten besprekin gen te voeren op een door deze autoriteiten nader aan te geven tijd en plaats over het probleem betreffende het herleiden naar de Nederlandsche en Belgische ha vens van het transit-verkeer met voor het natuurlijk achterland van deze havens. De Nederlandsche regeering verklaart zich bereid d« daadwer kelijke grootere kosten in vreem de valuta, die hieruit voor de Amerikaansche en Britsche- re geeringen zouden kunnen voort vloeien te betalen. Gevraagd wordt ten minste 50.000 ton per maand van het bo- landsche havenj en tenminste 50.000 ton per maand over Bel gische havens te leiden om ten aanzien van het verkeer boven de 100.000 ton per maand de keus tusschen Nederlandsche en Bel gische havens vrij te laten. de plaatsvervangers over te dra gen. Hij zeide geen bezwaar te hebben tegen het gebruik van Duitschers voor het ruimen- en vegen van mijnen doch achtte dit geen excuus voor hot handhaven van Duitsche eenheden met hun officieren. Bidault verklaarde, dat het doel van de Fransche regeering demili tarisatie van Duitschland is, doch dat het allerbelangrijkste punt, n. 1. de eliminatie van het Duitsche oorlogspotentieel, nog bestaat Dr VAN MOOK NAAR PONTIANAK. Vrijdag a.s. vertrekt Dr van Mook in gezelschap van zijn echt genoote naar Pontianak, teneinde een monument te onthullen, op gericht ter nagedachtenis van de slachtoffers der Japansche be zetting in de westerafdeeling van Borneo, en tevens eenige indruk ken op te doen over het gebied. DE REPUBLIEK GAAT ZUIVEREN. Het republikeinsche dagblad „Waspada" te Medan bericht: „De republikeinsche voorlich ting meldde onlangs, dat door den gouverneur -van Sumatra een commissie van onderzoek is ge vormd, die verschillende volks leiders, hooge bestuursambtena ren en T.R.I.-offieieren heeft gevangen genomen. Aneta voegt hieraan toe, dat dit de loopende geruch ten bevestigt, volgens welke hooge bestuurskringen van de republiek inl Siantar in ernstige moeilijkheden ver- keeren, over den aard waar van men in. het duister tast. RIJSTAREAAL OP ZUID-JA VA. Het republikeinsche persbureau Antara meldt, dat de dienst van het boschwezen in het gewest Panggoel bij Patjitsn vorig jaar 6000 ha boschgrond voor den rijstbouw heeft opengelegd. Ver wacht wordt, dat da rijstoogst e*s PRINSELIJK GEZIN NAAR ZWITSERLAND? De gemeente Zermatt heeft het geheele Prinselijk gezin uitgenoodigd voor een vacan- tieverblijf van enkele weken. Hunne Koninklijke Hoog heden hebben deze bijzonder vriendelijke uitnoodiging, welke de Prinselijke familie in staat stelt tezamen een vacantia in de Zwitsersche bergen door te brengen, gaar ne aanvaard. De eens zoo krijgszuchtige Ba soeto's hebben de Britsche Ko ninklijke familie verwelkomd op een wijze, die tot dusverre de ge denkwaardigste is van de, tournee door Zuid-Afrika. Duizenden Basoeto's op pon- ny's stélden zich langs den weg op. Zij waren in krijgstenue en hadden schilden met dierenhuiden overtrokken en oorlogsveeren van helle kleuren in hun haar. Zij be groetten Koning George met kre ten als: „khotso poela" vrede, regen. De eerste, die den Koning be groette was een 44-jarige vrouw, heerscheres Mantseoo Seeiso. Zij Vas gekleed in een zwaar zijden gewaad- en cape met een hoofd deksel van zwart vilt, afgezet met helkleurige kant. Bij aankomst van den konink lijken trein in Basoetoland schreed Koning George over «en rood tapijt, dat op den stoffigen grond was uitgespreid, naar de vijf voornaamste stamhoofden, die onder een scherm stonden en plechtig voor hem bogen. Het land der Basoeto's is een hoog, woest plateau, waar Euro peanen zich niet mogen vestigen. De Basoeto's hebben een eigen nationale» raad .-en hebben veel bewaard van hun oorspronkelijke levenswijze. De Britsche. koninklijke fami lie en gevolg zijn per auto naar Maseroe, de hoofdstad van Ba soetoland verder gereisd. De stoet werd voorafgegaan en ge sloten door bereden politie der Basoeto's. Enkelen, in oorlogsuit- rustin'g, zAaaiden 'hun wapens en zagen er woest én bijna schrik wekkend «ij dsor huss snthaeïi- 18 t.m. 29 Murt 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 70« (strook no. 3), 65-1 Brood: 800 gr. brood. 65-2 Brood: 400 gr. brood. 65-1 Boter; 125 gr, boter. 65-2 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 65-3 Boter: 250 g-r. margarine of 200 gr. vet. 65-1 Melk: 4 liter melk. 65-2, 65-3 Melk: 7 liter melk. 65-1 Vloesch: 100 gr. vleesch. 65-2 Vleesch: 400 gr. vleesch. 65-1 Algemeen: 200 gr. kaair. 65-D Reserve: 1600 gr. brood. 65-E Reserve: 200 gr. kaas. 65-K Reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KB 708 (strook no. 3). 66-1 Brood: 800 gt. BrdoSt 66-1 Boter: 250 gr. boter*. 66-2 Boter: .125 gr. margarii'4 of 100 gr. vot 66-2, 66-3 Melk: 12 liter melk. 66-1, 66-2 Vleesch; 100 gf. vleesch, 66-1 Algemeen: 100 gr. kaast 66-R Reserve: 800 gT. brood. 66-U Reserve: 500 gr. rijst of kindermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits. 66-S Reserve: 1000 gr. sinaas appelen (voorinlevering). 65-V Reserve1500 gT. sinaas appelen (voorinlevering). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 7U4 (strook no. 3). 65-4 Brood: 800 gr. brood. 65-4 Boter: 250 gr. boter. 65-4 Margarine250 gr. mar garine of 200 gr. vet. 65-4 Melk: 5 liter melk. 65-4 Vleesch: 300 gr. vleesch. 65-5 Vleesch100 gr. vleesch. 65-4 Kaas; 200 gr. kaas. 65-4 Eieren: 5 tieren. Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kun- en reeds op Vrijdag 14 Maart worden gebruikt, met uitzoode- ring van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang via Maandap 17 Maart mag wor den gekocht. De bonnen 66-S Reserve en 66-V Reserve voor sinaasappe len moeten uiterijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een de taillist in groenten en/of fruit. De niet-aangewezen bonnen va strook no. 2 kunnen wor den vernietigd. WAARSCHIJNLIJK ZACHT WEER IN APRIL ZEGT DE BILT. Ds afdeeling klimatologie van het. K.N.M.I. deelt mede, dat waarschijnlijk de gemid delde temperatuur in April boven normaal zal zijn, zoo dat een betrekkelijk warme Aprilmaand verwacht mag worden. Voor den neerslag is het niet mogelijk een ver wachting op te stellen. Minister Lieftinck deelt in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer mede, dat onlangs in Brussel in derdaad op Zondag financieele besprekingen vanwege het depar tement werden gevoerd. Dat was echter noodig terwille van de stagnatie, die het bedrijfsleven van betalingsmoeilijkheden zou ondervinden, indien niet op kor den termijn werd gehandeld. De minister staat overigens de Zon dagsrust ernstig voor. Bij Koa Besluit van 8 Maart is met ingang van 20 Maart dhr M. A. Reinalda benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht «net toekenning van eervol ontslag als burgemees ter van Haarlem, onder dankbe tuiging voor de goede diensten die functie bewezen. asme. Anderen droegen blauwe dekens, die speciaal voor deze ge legenheid waren geverfd. Weer anderen liepen rond in prozaische Europeesche kleedij. Te Maseroe mochten gevange nen in roode en witte kleedij op straat de koninklijke familie toe juichen. Sommige hunner werden weer naar de gevangenis gevoerd nadat de hooge gasten voorbij ge reden waren, anderen niet, daar hun ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek amnestie verleend was. Op de renbaan werden 800 os sen geslacht ter viering van het bezoek der Britsche koninklijke familta,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1