Het gezagsvraagstuh. Amerikaansche nota aan Nederlant DE „GROOTE VIER" aan het werk. Be VeilighBidsraad over atoom-energie De toestand der wegen Hazi-carnpioi in Oostenrijk. Een Nationale Spaarraad. Uitgifte Rij ksspaar brie ven. Regeeringscrisis in België. Boerderijen nieuwe polders. Wat zal de toekomst brengen? e SBP® voor telegrammen in China .BM^alle plaatsen buiten dit lyoflRiet 300 pOt worden verhoBSKiSS Nieuws uit lndië. Vergoeding bezettings-schaden. Verhoogde suikerbietenprijs. Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorat- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoron: Vli8singcn, Waletr. 33, Tol. 108; Middelburg, Rou- aanache Kaai 19, Tol. 2009; Nouzon Vlooawyckatr. Tol. 2052 De heer Stufkena heeft in de Eerato Kamer een poging gedaan om de revolutie van Soekarno e.s, goed te praten en hen, die voor do handhaving van het gezag op de brea atonden, in ataat van be tehuldiging to atollen, En yolgona do „Nieuwe Neder lander", die zich verheugt, dat Juist doze tpr. als woordvoerder van de P. v. d. A. werd aange wezen, heeft hij zich daarbij op Bchitterende wijze vati zijn taak gekweten. De heer Stufkena wee» er op, dat over bepaalde kringen van ons volk een legatisme vaardig is geworden, een gezagsafgoderiy, die op geen enkele wijze aan vaardbaar is, Met een beroep op Prof. Scholten stelde hij de re lativiteit van alle menschelijk ge zag in het licht. Het gezag komt, ondanks hét element, dat naar het Goddelijk gezag heenwijst, toch altijd in de gebrokenheid tot ons en is onderworpen aan de vergankelijkheid, die alle men schelijk leven begeleidt. Het is de persoonlijke bereidheid tot aan vaarding, althans bij de groote meerderheid van een volk, die aan het gezag zqn adel, zijn geestelijk stempel geeft.. Sprekende over het beroep, dat wordt gedaan op de Bijbelsehe grondgedachten ten opzichte van het gezag, betoogde de heer Stufkens, dat het niet zóó is, dat in de wereld van den Bijbel de gezagsgedaehte onttrokken wordt aan de betrekkelijkheid van alle dingen. Wanneer wij werkelijk histo risch durven zien, zullen wij ont dekken, dat historie niet beteekent geleidelijkheid, maar dat wezen lijk historisch besef in zich sluit de erkenning, dat een volk telkens in de gestalte, die het zichzelf in zijn rechtsorde heeft geschapen en waarvan het de grondstruc tuur wil vasthouden, genoodzaakt is via een breuk het evenwicht te herstellen, opdat door de reehts- erde hotleven niet gekneusd wordt. Romeinen 13 is geen staats- rschtelijko theorie. Bovendien staat daarnaast het Bijbelwoord dat men Gode meer gehoorzaam moet zijn dan den menichen. Men beperkt dit woord op een ontoe laatbare wijze, wanneer men het alleen betrekt op persoonlijke godsdienetige gewetensbezwaren. De vraag naar het gereehtig- heidsgehalte van het gezag is hierbij ook in het spel. Men komt altijd op het eigenaardige punt, waar een bepaalde analyse va* ie eeicrete omstaxiigheiea eea beslisiiag geeft. Dat beteekent i* deze aan gelegenheid, dat in laatste in stantie onze waardeering van de verhoudingen in Indonesië beslis send is. Met de woorden uit de bekende Koninklijke rede van 7 Dec. 1942, dat geen politieke een heid en verbondenheid op den duur zal blijven bestaan, die niet wordt gedragen door de vrijwillige ■aanvaarding en de trouw van de overgrooto meerderheid van de burgerij, is de vraag van de qualifieatie van het gezag gestéld. Het vraagstuk hier aan de orde gesteld, is belangrijk genoeg om daaraan nader aandacht te schen ken. Voor ditmaal volstaan we met een enkele opmerking. De theorie hier door den heer Stufkens verkondigd, 'kan moei lijk als in overeenstemming met ien Bijbel worden aangemerkt. Romeinen XIII geeft inderdaad geen staatsrechtelijke theorie en als Gods Woord leert dat men Gode meer gehoorzaam moet zijn den den menschen, kan hierbij ook het gerechtigheidsgehalte in het geding komen. Maar dan toch altijd zóó, dat het goddelijk karakter van het Overheidsgezag 'blijft gehand- haafdi Dat is geen gezagsafgoderij, - maar eenvoudig luisteren naar wat Gods Woord ons leert. De heer Stufkens, die slechts van een heenwijzing naar het god delijk gezag wil spreken zet alles op losse schroeven. Op zijn betoog klopt volkomen de revolutiepoging van de S-D. A.P. in 1918, die ook meende via een breuk het volgens haar ge stoorde evenwicht te moeten her- Stellen. De deur vóór de revolutie wordt hier wagenwijd open gezet. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 591 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartesl Advertentieprijs 12' a cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord, PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELA.ND woensdag 12 Maart .947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ, DE 5Mlï Met vaste medewerking ven: BARON Mr W. F E, v. d. FELÏZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D. J. KARELSE te Goes. D> R. SLOFSIRA te Vllssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvilei Öj> en oi'ideïVjaw» W: ïJri 8R iVittnil. Donderdag. Zan op 7.0J u., onder 17.3® u, Maan op 1.17 ender 9.37 u, Hoog water te Vlis»'m£ien Boadcröig Haart. 5,?fs i.74 m,-18-171-61 a*, BIRMA EI3CHT ONAFHANKELIJKHEID. Twee vroegere 'ministers-pre sidenten van Birma hebben een verklaring afgelegd, waarin zij eischen, dat Engeland Birma eerst als onafhankelijker: staat erkent en dan onderhandelingen begint voor de overdracht van de macht in Blrmaansche handen, Communisten trekker» zich terug. De politieke toestand in België is zeer gespannen geworden. Men schrijft aan de commu nisten het voornemen toe, uit de regeering te treden, en wel in .ver band met het verschil van in zicht tusschen hen en de liberale ministers ten aanzien van de prijspolitiek. De eerste-minister, Camile Huysmans, heeft een onderhoud gehad met den voorzitter van de communistische partij, en met den communistischen minister van Nationalen Wederopbouw. Daar na ging Huysmans rapport uit brengen ten paleize aan den Prins-Regent. Ook heeft de eerste minister een onderhoud gehad met den voorzitter van de Belgische socialistische partij. Reuter meldt nader, dat volgens medideeling uit gewoonlijk wel ingelichte kringen te Brussel de communistische leden van de Bel gische regeering hun ontslag uit het coalitie-kabinet van Huys mans hebben aangeboden. Het is nog niet bekend, of het ontslag is aanvaard. Gisternamiddag zijn de leiders der parlementaire fracties bijeen gekomen voor een bespre king van de situatie. AANSLAG OP •PHILIPPIJNSCHEN PRESIDENT. Maandag is op den Philippijn- schen president Roxas, een aan slag gepleegd, toen hij juist een toespraak had beëindigd. De aanslag mislukte doordat Avelino, de voorzitter van den Senaat, het projectiel van het po dium schopte, waarna het op den grond ontplofte. Hierdoor werden echter 7 menschen gewond. De vermoedelijke dader werd gearresteerd. Men vermoedt, dat een organisatie zich van den pre sident wilde ontdoen om de po litieke maatregelen to verijdelen, waarvan Roxas een voorstander is. Het Oostenrijksche ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat een zeer goed georganiseerd nazi-complot is ont dekt, dat ten doel had nazi's tot Oostenrijksche overheldsinjtcl'in- gen toegang tc verschaffen, Ver klaard wordt, dat de samenzweer der» een volledig program hadden uitgewerkt, waaruit .blijkt, hoe voormalige nazi's zich poogden in te dringen in Oostenrijksche over heidsinstellingen, teneinde geleide lijk aan het openbare leven te be- heerschen. De organisator is Walter Raf- felsberger, een ingenieur, die on langs met 57 andere ex-nazi's in de Westelijke zones van Oosten rijk werd gearresteerd. Tenslotte wordt verklaard, dat de organisatie door groote trans acties op de zwarte markt zich van de noodige gelden wist te verzekeren. Het Oostenrijksche ministerie van Binnenlandsche Zaken wei gert nadere bqkonderheden te ver- strekken, daar een publicatie van het program propaganda vetr de nazi's zou zijn. Raftelsberger was eertijds door de nazi's aangesteld als commis saris voor particuliere bedrijven in Oostenrijk, Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende do Jmgrooting van Financiën out- loenon wij: Bij de verpachting van boor dereen in nieuwe pol ders wordt ook gelet op de be langen van landbouwers, die hun bedrijf moeten opgeven tengevolge van stadsuitbreiding, aanleg of vergrooting van vliegvelden e.d. Zoo zijn eenige jaren geleden verscheidene tot deze categorieën behoorende boeren uit de om geving van vliegvelden en van Rotterdam aan een boerderij in de Wieringermeer geholpen. In de Wieringermeer zjjn thans geen plaatsingsmogelijkheden meer aanwezig. Wat den Noordoost- polder betreft, moet worden op gemerkt, dat door hefc tekort aan bouwmaterialen uitgifte van boer derijen slechts in bescheiden om vang kan plaats vi*den. De kwestie Martin Behrman. Schriftelijk protest Ver. Staten. Nadat de Amerikaansche zaak gelastigde te Den Haag een mon deling protest bij de Nederland- sche regeering heeft ingediend, heeft het Amerikaanse!» ministe- rio van Bultenlandsche Zaken den Amerikaanschen zaakgelastigde thans opdracht gegeven persoon lijk bij het Nederlandse!» ministe rie van Buitenlandse!» Zaken een schriftelijk protest in te dienen tegen de op 29 Januari door de Nederlandsoh-Indische regeering genomen maatregelen tot beperking van den handel. Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaansche ambassade te Den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te ondernemen in de zaak van de „Martin Behrman". Aan 160 officieren en man schappen van het Canadeesche leger zijn Nederlandse!» on derscheidingen verleend' wegens bijzondere verdiensten bij de bevrijding van Nederland. Naar te 'e-Gravet»hage ter bevoegder plaatse vernomen wordt, is Maandag J.l. bij het departement van Bultenlandsche Zaken een nota Ingekomen van de Amerikaansche regeering ten vervolge op de mondelinge contactneming naar aanleiding van de kwestie der „Martin Behrman". De Nederlandsche regeering heeft aan de Indi sche regeering nadere inlichtingen verzooht. Zoodra deze zullen zijn ingekomen zal tegenover de Ame rikaansche regeering een schriftelijke verklaring worden afgelegd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot instelling van een Nationalen Spaarraad en het uitgeven ^van Rijksspaarbrieven. De Nationale Spaarraad zal tot taak hebben, het sparen zooveel moge lijk te bevorderen. volk, daarnaast zal van de indivi- dueele leden worden verwacht, dat zij ieder op eigen terrein zullen aansporen, intensief aan de spaar- campagne mede te werken. I De dagelij'ksche leiding bij het voeren van de spaarcampagne zal Aan de memorie van toelichting doch dit nalaten of althans niet Nationale ■Spaarraad delegee- m 5000 Grieksche zeelieden zijn in staking gegaan. Zjj vragen een loonsverhooging van 120 pCt. De geheele kustvaart is hier door stilgelegd. - Binnenkort zal door de Ajr France, op grond van een over eenkomst met de Chineesehe auto riteiten, een nieuwe luchtljjn tus schen Saigon en Hongkong wor den geopend. DE MILITAIRE TOESTAND. De Nederlandsche militaire woordvoerder deelt o.m. mede Te Semarang is tusschen de republikeinen en de Nederlan ders overeenstemming bereikt om trent de regeling van de inunda ties in den Oostelijken sector. Uit Soerabaja wordt ge meld, dat republikeinsche troepen, bewapend met mitrailleurs, gewe ren en mortieren, het Nederland sche terrein zijn binnengedrongen. In de omgeving van M e d a n moesten emplacementen van de tabaksondernemingen „Mabar" en „Mariëndal" onder directe 'bewa king van Nederlandsche militairen worden gesteld. Dit was noodza kelijk geworden, omdat de vorige week republikeinen vernielingen aanbrachten en het materiaal naar het binnenland afvoerden. Aneta teekent hierbij aan, dat deze ondernemingen het 'bezit zijn van de Deli-Mij., waarvan de on derneming „Helvetia" reeds ge- ruimen tijd weer in handen is en waar men het werk heeft hervat. I WATERSNOOD BIJ SOERABAJA. In het gebied van Sidoard- Jo, bij Soerabaja, wordt op het oogenblik de hoogste waterstand sinds menschen- heugenis waargenomen. Ruim duizend hectaren staan thans onder water, terwijl als gevolg van de inundaties reeds 200 ha. van de rijstoogst verloren ging. Bevolking, militaire autoriteiten en bestuursambtenaren zijn het er over eens, dat de inundaties door de republikeinen opzettelijk zijn veroorzaakt, zoo meldt de corres pondent van Aneta, die thans te ■Sidoandjo vertoeft. Ten Oosten van Modjokerto zijn de sluizen, die dicht moesten blijven opengezet en die open moesten staan, zijn gesloten. De dijken zijn doorgebroken en de overstroomingen strekken zich uit over de geheele rijstdelta tus schen Modjokerto, Sidoardjo en Soerabaja. De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft alle Duitsche postzegels van voor de bezet ting vervallen verklaard, is het volgende ontleend: De wet op dén nationalen spaarraad en het uitgeven van njksspaarbrieven heeft de strek king den wettelijken grondslag te vormen voor een breed opgezette actie voor het sparen, die naar het oordeel van den minister zal moeten worden gevoerd. Het is onder de huidige om standigheden een nationaal belang van de eerste orde, dat het Ne derlandsche volk zooveel mogelijk spaart. Nu de wederopbouw en het herstel van ons gehavende economische leven op gang wor den gebracht, ontstaat een onge kend groote behoefte aan kapitaal. De voor investeering noodige middelen moeten grootendeels voortkomen tut de besparingen, die het Nederlandsche volk bereid is te verrichten. Momenteel is de toestand zoo, dat de besparingen in vergelijking tot de te verwachten investee- ringsbehoefte tekort schieten. Het is derhalve noodig te bevorderen, dat een belangrijk deei van het nationaal inkomen niet wórdt be steed voor consumptieve doelein den, doch in plaats daarvan voor de financiering vaa den weder opbouw. Het Nederlandsche volk zal derhalve ertoe moeten worden ge bracht, op grootere schaal dan thans geschiedt uit het inkomen te sparen en zijn besparingen langs de kanalen, die daartoe aanwezig zijn, voor de financiering van productieve doeleinden ter be schikking te stellen. Op deze wijze zullen de productieve krach ten zooveel mogelijk gericht wor den op de productie van kapitaal goederen, hetgeen er toe zal bij dragen, dat' het nationale produc tie-apparaat tot welzijn van het geheele volk op de snelste wijze wordt hersteld. Verschillende oorzaken hebben ertoe geleid, dat onder de 'huidige omstandigheden te weinig wordt gespaard. In de eerste plaats heeft de achter ons liggende oorlog op verschillende wijze afbreuk ge daan aan den spaarzin van het Nederlandsche volk. Ten deele was dit onvermijdelijk doordat als gevolg van de stijging van de kos ten van levensonderhoud velen niet in staat waren, uit hun in komen te sparen. Integendeel, zij moesten de besparingen, gevormd ter verlichting van dep ouden dag, aanspreken ter voorziening in de dringender behoeften van het oógenblik. Daarbij kwam in de na-oorlog- sche - periode, waarin wij thans leven, dat de groote behoeften, ter zake van vervanging en aan vulling van in ^cn oorlog ver sleten of anderszins verloren ge- gane duurzame gebruiksgoederen, het vormen van besparingen be moeilijkt en leidt tot intering op besparingen uit het verleden. De minister is zich dan ook wel bewust, dat menigeen in de huidige omstandigheden niet of nauwelijks in staat is, uit zijn in komen te sparen. Daartegenover kan echter worden gesteld, dat er zeer velen zijn, die wel uit hun Inkomst» zouden kunnen sparen, zouden ren aan ^et bureau van den Na tionalen SpaarraaJ, dat onder zooveel sparen als zij kunnen. Tot de Iaatsbedoelde, kwantita- leidlnS staat van den secretaris tief en kwalitatief belangrijkste, van den raad- categorie zal de te voeren spaar- De artikelen 6, 7, 8 en 9 openen actie zich moeten richten. Daar- de mogelijkheid, dat binnen het bij zal er op moeten worden ge- kader van de spaarcampagne ten wezen, dat het niet alleen in het laste van het Rijk spaarbrieven in nationale belang, doch ook in indi- een nader te 'bepalen vorm worden vidueel eigen-belang geboden is, uitgegeven, die het publiek de ge lat zooveel mogelijk wordt ge- Iegenheid bieden, zijn besparingen spaard. Het inzicht zal moeten op een aantrekkelijke wijze te bt- doordringen, dat een ieder in zijn leggen. De minister acht het wen- eigenbelang niet meer dient aan te schelijk niet tot uitgifte over te schaffen dan hij dringend noodig gaan dan nadat met den Spaar- i heeft. Ieder uitstel van consump- raad daaromtrent overleg is ge- tie, iedere besparing dus, brengt pleegd. Naar het oordeel van den naast de gekweekte rente nog de minister moet het zwaartepunt voordeden van lagere prijzen en van de actie voor het sparen lig- betere kwaliteit der goederen, die gen bij het bevorderen van de be- men in de toekomst voor het ge- sparing bij de bestaande spaar- spaarde geld zal kunnen aanschaf fen. Bovendien zal het tijdstip van voltooiing van den herstelarbeid en van weder normale voorziening met consumptiegoederen sneller worden bereikt naarmate men meer spaart. Naast de door sparen te ver instellingen. Zooals reeds gemeld, is de eer ste vergadering van de ministers der Groote Vier Maandag om. 3 uur te Moskou begonnen. Het is zeer belangrijk wat daar staat te gebeuren. Het gaat in Moskou om de toe komst, niet alleen van Duitsch- land en Oostenrijk, maar van ge heel Europa. Zeker nog altijd is het, zooals Ps. 75 zegt, dat het verhoogen niet komt uit het Oosten, noch uit. het Westen, maar dat God de Richter is die beslist Dit neemt echter niet weg, dat menschelijk gesproken er veel van af kan hangen hoe het verloop van de Moskousche conferentie zal zijn. Molotof verwelkomde de de legaties en opende de bijeenkomst met een kort woord. Bevin ver zocht Molotof daarop de eerste vergadering te wilen presideeren. Deze voldeed aan. het verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere ministers zich om beurten met het voorzitterschap wilden belasten. Molotof zeide, dat de vergade ring zich geenszins voor een lich te taak geplaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samen werking bestaat. In de eerste plaats zijn er de historische he sluiten van Jalta en Potsdam. Verder hebben de plaatsvervan gers te Londen en de geallieerde bestuurders in Duitschland veel en nuttig werk verricht door het noodige materiaal te verzamelen en aanbevelingen op te stellen. De conferentie heeft daarna de agenda goedgekeurd, zooals die in December te New-York is op gesteld. De zes punten zullen in de destijds overeengekomen volg orde worden behandeld, zoodat de kwestie Oostenrijk het laatst zal worden besproken. Een regeling in voorbereiding. Ten aanzien van de schade, die krijgen materieele voordeelen zij personen hebben geleden als ge- hier nog gewezen op de moree-le volg van hun principiëele houding winst, welke voor individu en volk tegenover den bezetter, is thans schuilt in een herleving en-* ver- de volgende regeling getroffen, sterking van den spaarzin. Aan hen, die tijdens de vij- Aan de opstelling van het on- andelijke bezetting in verband len, waarin de getroffene door de geleden schade niet in een toe stand is gebracht, dat hij zich niet langer in zijn mileu kan staande houden, wordt derhalve geen extra-vergoeding toegekend. derhavige ontwerp van wet heb ben verder de volgende overwe gingen ten grondslag gelegen. Bij de te voeren actie voor het spa ren 'm al zijn vormen is de Na tionale Spaarraad als het centrale punt gedacht. De raad zal onder meer tot taak hebben, de spaar campagne 'bij de «bevolking aan te bevelen, en zal daartoe dienen te zijn samengesteld uit personen van gezag, die alle rangen en standen van de maatschappij ver- tegenwoord igen. Zal de Spaarraad als in insti tuut appelleeren aan den spaarzin van het geheele Nederlandsche met een persoonlijke verzetsdaad of -houding schade hebben geleden en zich overigens van Neder- landsch-nationaal standpunt be zien, niet onwaardig hebben ge dragen, zal van rijkswege een extra vergoeding worden ver strekt. Deze extra-vergoeding zal echter om der wille van de finan- ciëele consequenties slechts wor den toegekend, indien en voor zoover zulks noodig is om den getroffene weder in een zoodani ge positie te plaatsen, dat hij kan blijven leven overeenkomstig de billijke eischen van het milieu, waartoe hij behoort. In de geval- AMERIKAANSCHE RESOLUTIE AANGENOMEN. De Amerikaansche gedelegeerde, senator Austin, heeft in den Veiligheidsraad verklaard', dat de Sovjet-voorstellen inzake de behandeling van de kwestie der atoom-energie naar zijn meening niet constructief zijn en voor de V.S. onaanvaardbaar. „Deze voorstellen voorzien in het geheel niet in een internationaal controle systeem. Zij voorzien in een systeem, dat op zijn best geen veiligheid! verschaft, en op zijn slechtst een voortdurende prikkel inhoudt tot wantrouwen". Hierop diende Austin een resolutie in, waarin de comnfissie voor de atoomenergie wordt verzocht, voordat de algemeene vergadering in September bijeenkomt, haar onderzoek in alle fasen van het pro bleem der internationale ontwerpverdragen, of én conventie, welke haar uiteindelijke voorstellen bevat, voor te leggen. De Belgische vertegenwoordiger verklaarde, dat zijn land het rapport van de commissie voor de atoom-energie in principe steunt en bereid is de daarin voorgestelde beperkingen van de nationale souveroshiteit in het algemeen belang te aanvaarden. De Franscbe afgevaardigde zeide, dat de houding van de Sovjet- Unie ten aanzien van de controle op da atoom-energie teleurstellend is. De Sovjet-gedelegeerde Gromyko verklaarde, geen bezwaar te hebben tegen de Amerikaanse!» resolutie, waarin hij echter enkele veranderingen voorstelde. Mt algemeene stemmer werd vervolgens da Amerikaansche resolutie OTgeaomeii! Omtrent den toestand- der we gen deelt de K.N.A.C. mede, dat niet alleen de Afsluitdijk tenge volge van stuifsneeuw niet begaan baar is maar hetzelfde geldt ook voor de toegangswegen tot den dijk. In de drie Noordelijke pro vincies zijn de wegen zoo glad en gevaarlijk, dat zij volmaakt onbereidbaar zijn. Dat geldt ook voor den weg AmsterdamUit geest, zoodat men van de hoofd stad uit over Haarlem naar Alk maar diént te rijden. In het Westen, Oosten en Zuiden des lands is de toestand verder goed, ofschoon men op verschillende wegen met diepe plassen rekening heeft te houden, waaronder zich dikwijls groote gaten bevinden tengevolge van het stuk vriezen der wegen. KONING GEORGE VAN GRIEKENLAND. Volgens den democratischen senator Taylor, heeft Paul Por ter, Truman's speciale vertegen woordiger in Griekenland, in te legrammen er bij het Witte Huis op aangedrongen, dat de regeering der V.S. het aftreden van koning George van Griekenland als voor waarde zal stellen voor hulp van de V.S. aan Griekenland. Volgens PorteV vertegenwoor digt koning George van Grieken land slechts éen kleine minderheid monarchisten en fascisten. PROCES TEGEN RUDOLF HOESS. De grootste moordenaar van alle tijden. Te Warschau is het proces begonnen tegen den 47-jarigen Rudolf Hoess, voormalig com mandant van het concentratiekamp van Auschwitz. Hij wórdt be schuldigd van de grootste mis daad, welke wel ooit a?.r. ezn en- kïiïü ffisstssh. tsslc.sis sshgd aal Men kwam overeen, dat d» plaatsvervangers zullen overleg gen, op welke wijze het verslag van den bestuursraad voor Duit schland inzakè de uitvoering van do overeenkomst van Potsdam, het best kan worden behandeld. Dit is n.l. hot eerste punt van de agenda. De vergadering besloot voorts op voorstel van Bevin tot de liquidatie van Pruisen. Op verzoek van Molotof be sloot men, in principe den toe stand in China te zullen bespre ken. Dit sluit aan op de beslis sing van de groote drie tijdens de bijeenkomst te Moskou in De cember 1945 om de democrati sche ontwikkeling van een ver- eenigd China aan te moedigen. Marshall verzocht het op de agenda plaatsen van de kwestie van de beperking der geallieerde bezettingstroepen in geheel Euro pa. Molotof vroeg 24 uur uitstel. Het voorstel van Bevin, dat 't rapport der financieele commissie voor Triëst op de agenda zou worden geplaatst, werd aangeno men. De Amerikaansche bezettings autoriteiten in Oostenrijk hebben bankbiljettevervalsdhing op groote sehaa! aan het licht gebracht. Alle dollar-bil jetten zijn ingetrokken. DE RIJWIELPADEN. De A.N.W.3. heeft zich on langs tot den ohef van den gene- ralen staf gewend in verband met het feit, dat militaire motorvoer tuigen, vooral bij oefeningen, veelvuldig gebruik plachten te maken van de rijwielpaden. In antwoord hierop verneemt de A.N.W.B. dat thans een alge meen verbod tot het gebruiken van rijwielpaden door militaire voertuigen is uitgevaardigd. PACHT AAN BUITEN- LANDSCHE EIGENAREN KAN WORDEN BETAALD. Met betrekking tot de moeilijk heden, welke de pachters van aan bultenlandsche eigenaren toebe- hoorende boerderijen ondervinden, ontving de Stichting Herstel Zee land 1945 bericht, dat de pacht gelden thans met toestemming van- de Nederlandsche, Bank N.V. naar het buitenland, althans naar België, kunnen worden overge maakt. Voorts zal verkoop van buitenlandsch onroerend goed aan niet-Rijksingezetenen slechts kun nen geschieden met de daarvoor vereischte toestemming, welke in het algemeen niet wordt verleend. Protesteerende boeren. De leden van de coöp. vereeni- ging voor den afzet van suiker bieten van den Limburgschen land- en tuinbouwbond kwamen in Roermond bijeen ter bespreking van den richtprijs voor suiker bieten. De vergadering gaf uiting aa* haar ontstemming en becritiseerde het beleid van den minister in dezen. Alle prijzen sjtijgen., doch die voor suikerbieten wordt met f 4.50 verminderd en gebracht van f 38.50 op f 34.Volgens de vergadering zijn voor dezen prij» op de lichte gronden geen suiker bieten loonend te telen. De vraag rees of voor de boe ren niet de tijd gekomen was „om hun vertrouwen in dezen minister op te zeggen en geen medewer king meer te verleenen aan diens maatregelen ten aanzien van melklevering, graanlevering, tier- levering etc.". De aanwezigen rekenden erop, dat het hoofdbestuur-van den bond de kwestie in dezen geest zou be handelen. zijn, namelijk het vermoorden van ongeveer vier millioen mensohe- lijke wezens. De berechting ge schiedt. doof de Poolss!» B-ifeïls SSSfefelSfe

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1