et Parlement in de afgeloopen week. Wat zullen de „groote vier" te Moskou doen? Ex-directeur Loodswezen staat terecht Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorst- Btr. 70, Tol. 2488, Giro 274289 Kantoren! Vliesingon, Walstr. 38, Tel. 108; Middelburg, Rou- aanscho Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr, Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD Op en andergana £un sn Maan, van 2e JAARGANG No. 590 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12', cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 11 Maart 1947 Hoofdredacteur! R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE 5MI7 Met vaste medewerking van; BARON Mr W. F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFaTRA te Vllsslngen en Pi W, VROEGINPEWEV te Poortvliet f4 (Van onzen parlementairen redacteur.) Vóór de Eerste Kamér begon met 'n periode van rust (geduren de deze weck komen de senato ren niet bijeen) is een goedbe- stecde week vergaderd. Dins dag en Woensdag werd het In dische debat voortgezet. De begrooting voor Overzeesche Gebiedsdeelen werd tenslotte i Oe poging vnt! do oppositie, vilt een door den heer Stikker (P. 1 v. d, A.) ingediende motie, waar- I in bij de regcering aangedrongen wordt op het nemen van maatre gelen ter verbetering van de le vensomstandigheden der Indone siërs, daarbij uitgaande van de meende, dat de onverdraag- door leder nog erkende morecle zaamheid, die de oppositie aan verantwoordelijkheid der Neder- den heer Stufkcns en de re- inndsche regcering (die ook in 't gecring verweet, niets nieuws basis-accoord is erkend I) liep op was. Katholieken werden stel- niets uit, omdat de regeerings- selmatig geweerd in vroeger partijen en ook de regeering zelf tijden, terwijl hij voorts herin- haar in de politieke sfeer trokken nerde aan 1939, toen de huidige Zij werd dan ook ingetrokken, minister Jonkman door den omdat verwerping feitelijk zou zonder hoofdelijke stemming toenmaligen minister Weiter beteekenen een niet-erkennen van aangenomen, evenals later de werd benoemd als voorzitter den noodtoestand op economisch begrootingen voor Justitie en van den Volksraad, terwijl hij gebied en een ontkennen van de de Hooge Colleges. Voorts als nr. 3 voorkwam op de aan- Nederlandsche verantwoordelijk- werden, zonder discussie of beveling. OjJl en 2 stonden in- hcid. stemming aangenomen, de wets ontwerpen tot het weer in wer king doen treden van de Wet tellectueele Indonesiërs, die be- Over het regeeringsbeleid wu»t werden gepasseerd (Mi- kwam geen duidelijke uitspraak: nister Weiter deelde ons mede, de oppositie wilde geen verband Gebruik Vervoermiddelen 1939,dat hier geen sprake was van leggen tusschen het onderhavige tot wijziging van de Invalidi-onverdraagzaamheid of rassen- begrootingshoofdstuk (feitelijk teitswet en de Ouderdomswet discriminatie, doch dat in over- een machtigingswet, aldus de 1919, tot goedkeuring van het leg met de toenmalige Neder- heer Algra) en het Indische re- Statuut van de Wereldgezond-landsch Indische regeering de geeringsbejeid en stemde derhal- heidsorganisatie en de nood voorziening met betrekking tot de rechtsgeldigheid van raadsbesluiten. Het Indische debat heeft de zaken geen streep verder gebracht. In den tijd, die de senatoren kregen om zich voor te bereiden op de replieken is het voor de oppositie wel dui delijk geworden, dat de kloof die haar van de regeering en de regeeringspartijen schjeidt, niet te overbruggen is, juist om dat de scheiding principieel ligt. Om een uitdrukikng van Mr Pollema te bezigen: de nacht heeft geen raad gebracht. De regeeringspolitiek is er zoo zeer op gericht, bij de te genpartij (de Republiek) zoo veel vertrouwen te wekken, dat alles wat deze onaangenaam kan zijn, ook al is het nog zoo waar, moet worden vermeden. In dit streven gaat Minister Jonkman zelfs zoo ver, dat hij feitelijk de oppositie verweet, door haar critiek het regee ringsbeleid te ondermijnen. Hetgeen er op neer ikomt, dat do regcering de oppositie be ticht van revolutionnair stre ven. Want al legde de Minister de nadruk op de wijze van op- poneeren, de zakelijke en prin- «ipieele critiek is hiervan niet los te zien. Wij kunnen ons uitstekend de verbazing van Mr Pollema begrijpen, toen hij constateerde, dat de Minister de gefundeerde bezwaren te gen de republiek opvat als be zwaren tegen de Nederland sche regeering. In het lkht van de regee ringspolitiek bezien is het even zeer te begrijpen, dat de Mi nister niet inging op directe vragen, met name gesteld door den heer Algra, betrekking hebbende op wezen en uiting van de republieik en de reactie van regeering, commissie-gene raal en luitenant-gouverneur- generaal daarop. Op een kwestie, die van veel verdere strekking is dan het eigenlijke Indische beleid wil len wij hier met nadruk de aandacht vestigen. Het gaat over de ambtenaren. Het geval ligt principieel en als het standpunt van de Partij van den Arbeid, dat door de regeering in overweging is ge nomen, zegeviert, is de uiterste consequentie, dat wisseling van regeeringskoers niet alleen voor Indische ambtenaren, doch voor geschikt# it aangewe- ve voor. De communisten legden dit verband wel en stemden daar om tegen hun gewoonte eveneens voor, daarmee hun in- meest zen.) De heer Algra sloeg in zijn antwoord den spijker precies op den kop. Hij erkende; dat er vroe stemming met dit regeeringsbe- gcr practijken geweest waren, die leid getuigende, niet juist waren. Onder het mom De intrekking van de motie- van „meest geschikt" werden er Stikker en de voor velen als een steeds liberalen benoemd. Doch, verrassing komende aanneming en hier gaat het om, nog nimmer van de begrooting zonder hoof- is dit het gevolg geweest van een «lelijke stemming was blijkbaar officieel regeeringsstandpunt. voor de heeren senatoren te veel: Het onderzodk naar de inner- het was alsof er een spanning lijke gesteldheid verdraagt zich wegviel. De Minister van Over niet met de democratische vrij- zeesche gebiedsdeelen en de Mi heidsidee. Natuurlijk kan de re geering loyale uitvoering van haar opdrachten verlangen, doch verder strekt zich haar bevoegd heid niet uit. De opmerking van den heer Stufkcns, dat het „gezicht" van den staat voor de massa wordt bepaald door 1de ambtenaren, doet in elk geval niet ter zake. Deze past in een nationaal-socialisti- schen gedachtengang. De eerbied voor de wet en voor de overheid als zoodanig bindt zoowel ambte naar als massa. nister-president werden van alle. zijden (ook door de oppositie) ge luk gewensebt. Zelfs minister Maarsseveen, die de begrooting van Justitie moest verdédigen, deelde in de gelukwenschen. De voorzitter zag zich genoopt de vergadering voor 10 minuten te schorsen, omdat hij geen kans zag Ide eerste spreker voor Justi tie voor de lessenaar te krijgen. En was het hem wel gelukt, dan zou niemand naar den spreker hebben geluisterd De voorteekenen zijn niet gunstig. De conferentie van de vier ministers van Buitehlandsche Zaken (de Groote Vier) die zich zal bezighouden met de toekomst van Duitschland en Oostenrijk is gistermiddag door Molotof geopend. Het ligt in de bedoeling eiken dag twee vergaderingen te houden. Reuters diplomatieke correspondent wist gisteren te melden': Aan den vooravond van de conferentie wordt melding gemaakt van nieuwe Russische aanvallen op de politiek in de Britsche en de Amerilcaansche zóne van Duitschland. De periodiek „Nieuwe Tijden" verklaart in een voorbespreking van de conferentie, dat de meest aandacht trekkende activiteit in de Westelijke zones bestaat in het opvoeren van een poppenkastver- tooning door correspondenten van invloedrijke monopolistische zijde. „Deze menschen, die in Duitschland; aankomen in uniform en die belangrijke posten bezetten in het bezettingsbestuur, hebben zich snel weten te verstaan met hun oude Duitsche zakenvrienden", aldus het blad. „Het proces van fusie tusschen de Angelsaxische en Duitsche kartels in de economische sfeer gaat voort en daaraan gaat ge paard de noodzakelijke politieke formuleering, waartoe de fusie van de Britsche en Amerikaansche zóne slechts de eerste stap beteekent". Uit deze aanval (één uit velen) blijkt wel, dat de stemming niet bijzondér hartelijk is. De verwachtingen zijn dan ook niet hoog gespannen. De Engelsche „Times", heeft dan ook al de vrees uitgesproken, dat eenstemmige besluiten over Duitschland in het geheel niet ge nomen zullen worden, indien de toon der besprekingen, zooals deze blijkt uit commentaar van alle kanten, niet verandert. Volgens de „Manchester Guardian" biedt Moskou meer gelegen heid dan Londen of New York om de koe bij de horens te kunnen vatten, daar Molotof en Wysjinsky geen absolute volmacht hebben en iedere stap van te voren door Stalin en het politieke bureau is alle ambtenaren, die het metbepaald of eerst overwogen moet worden. een andere koers niet eens zijn, »Het Kremlin is nu vlak bij de hand", aldus het blad, „en Molotof vérstrekkende gevolgen met hoeft zijn gedrag niet via intercontinentale telefoongesprekken te zich meebrengt, die zich niet bepalen". verstaan met een juiste rege- ling der rechtspositie. Wat toch was het gevaL Reeds in eerste instantie had rOOJJAJi 3V1VC1I UIC lit itet VIv-li J r i m en zeide, dat de regeering dood vonden, vervaardigd zouden "P*"' i i Afrj. opnieuw zou zijn, als stille getuigen dienen. den vele moeilukh opnieuw over- Deze voorwerpen waren in ge- Gruwelen van Buchenwald Bij het proces tegen 31 voor de heer Stuf kens namens de maiige bewakers en bewoners van .Partij van den Arbeid den Mi- het concentratiekamp Buchen- mster gevraagd, wat zijn plan wald, dat 11 April a.s. voor een was ten aanzien van de in In- Amerikaansch militair hof te die werkzame ambtenaren. Hij Buchenwald zal aanvangen, zullen suggereerde te verlangen, dat lampekappen, boekomslagen, deze zich con amore, dus met handschoenen en andere voorwer- hart en ziel aqjtter de regee- werpen, welke van menschenhui- rmgspolitiek zouden stellen. De den en -beenderen afkomstig van Minister gmg op deze suggestie personen die in het (kamp den in en zeide, d «- -- - deze kwestie overwegen. Dit wegen stond in verband met de bruik bij een van de beschuldig- houding van de oppositie in de den, Ilse Koch, de vrouw van den Eerste Kamer. De ministerieele voormaligen kampcommandant, in gedachtengang was blijkbaar: haar villa, gezien uit het oogpunt der re- n nc... geermg is het optreden der op- ONRUST OP DEN BALKAN positie in strijd met de politiek Communistische actie? tot overwinning van de ver- De Griek Lazare Tsaoessis, die trouwenscrisis en -dus gezags- verklaart deel te hebben uitge- ondermijnend l)i; ambtena- maakt van een afdeeling guerilla- ren die van eenzelfden geest strijders, heeft voor de commissie doortrokken zijn kunnen van onderzoek inzake den Balkan dus eveneens gezagsondennij-verzekerd, dat te Monastir in nend ingesteld zijn. Joego-Slavië Grieken voor de Het spreekt vanzelf, dat de guerilla worden opgeleid, replieken der oppositie over Een andere Grieksche getuige dit punt scherp waren. Zij gin- verklaarde, dat er in de Joegp- gen niet alleen tegen den Mi- Slavische plaats Boelkes scholen nister in, doch eveneens tegen z(jn, waar Marxisme en Leninisme de heeren Stufkens en Kerstens. wordt onderwezen en dat men van Deze laatste, sprekende namens daaruit naar Griekenland kon ko- de Katholieke Volkspartij, men, DE CONFERENTIE TE MOSKOU. De Amerikaansche minister van Buitenlandsehe Zaken, Marshall, heeft voor zijn ver trek uit Berlijn naar Moskou 'medegedeeld, dat de V.S. als het voornaamste doel van de conferentie beschouweneen viermogendhedenpact, zooals voorgesteld door Bevin. Indien zoo'n verdrag tot stand zou ko- dan zou den vele moeilijkheden niet betrekking tot Duitschland en Oostenrijk uit den weg geruimd zijn. Honderdtal personen verdronken. Op de Yangtse, ongeveer 35 K.M. ten Oosten van Kioekiang, is een kleine Chineesche stoom boot gezonken, nadat op het schip «en brand was uitgebroken. Van de 300 opvarenden zou een hon dertal verdronken zijn. Verzekerfngsagnnten verzetten zich tegen beunhazerij. (Van onzen Utrechtsehen correspondent). De vakgroep makelaars in as surantiën en assurantiebezorgers heeft zich in een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering verzet tegen de beunhazerij in het verzekeringswezen. Naar de heer A. Visser van Amersfoort, die de vergade ring leidde, opmerkte, is het be roep verzekeringsagent niet be schermd. Ieder die dat wil kan zich als assuradeur uitgeven en posten afsluiten. Men heeft daar geen vcstigingsdiploma voor noo- dig zooals een bakker of slager behoeft, noch een certificaat van vakbekwaamheid. Er wordt nu aan gewerkt om een oplossing voor het verzekeringsvraagstuk te vinde'n. Dat is niet eenvoudig om dat de verzekeringsmaatschap pijen in den regel via eiken tus- schenpersoon posten afsluiten. Het nadeel van ondeskundige as- j suradcurs wreekt zich doorgaans bij de uitbetaling van de schade vergoeding. Meermalen grijpt een verzekerde er naast doordat de amateur-verzekeringsagent hem niet voldoende over rechten en plichten kan inlichten. Verleden jaar heeft de minister van Financiën toegezegd, dat de wet op vestiging in assurantiën weldra te verwachten is. Deze wet is er nog steeds niet. In een tele gram heeft ide vergadering den minister aan zijn belofte herin nerd. Men zond ook een telegram aan pater Henri de Greeve. Deze radiospreker heeft zich in zijn speeches meermalen gekeerd tegen de verzekeringsmaatschappijen, die nogal eens „om verzekerings technische redenen" weigeren schade uit te betalen aan verze kerden. De vakgroep heeft den pater laten weten, dat zij zijn verontwaardiging deelt. Er is in de vergadering nog ge sproken over de opleiding van be roepsverzekeringsagenten, Men wil komen tot de instelling van een vakdiploma en voorts al het mogelijke doen om de verzeke ringsidee op te voeren. Des middags voerde J h r D r J. C. M o i i e r u s, secretaris van den Kamer van Koophandel te Haarlem het woord. Hij sprak over 'de vestigingswet kleinbedrijf en opperde de gedachte om, gelijk ook in andere beroepen het geval is, te komen tot tijdelijke stopzet ting van den toevoer van verze keringsagenten. Uit het boven staande blijkt wel, dat dit in het assurantiébedrijf nog niet moge lijk is. DE EERSTE SPINAZIE. Aan de centrale veiling te Ter Aar is Zaterdag de eerste spina zie aangevoerd door don tuinder M. Keyzer aldaar. EEN WERKKAMP IN DEN BIESBOSCH. De Bicsbosch heeft met een zeer groot gebrek aan arbeids krachten te kampen, hetgeen een doeltreffende exploitatie in den weg staat. In 1946 bleef alleen al in den Zuidelijken Biesbosch een oppervlate van 120 ha cul tuurgrond braak liggen. Om voor 1947 nog zooveel mo gelijk te redden, heeft men het plan geopperd, om daar 'n werk kamp voor politieke gevangenen te stichten. Er zal een bedrag van een paar ton mee gemoeid zijn. Men is van oordeel, dat, ge zien de toekomst van den land bouw in den Biesbosch, de aan de stichting van het/ werkkamp verbonden kosten ten volle ver antwoord zijn. HeJ kamp zou in de toekomst gebruikt kunnen worden door de vrije arbeiders en hun gezinnen, die werkzaam willen zijn bij de biesbosch-inpoldering. VERHOOGING WONINGHUREN. De heer Woudenberg, lid van de Eerste Kamer, heeft den mi nister van Economische Zaken vragen gesteld omtrent het door z.g, prijzentmreaux geven van toestemming voor de verhooging van woninghuren, indien blijkt dat de huurders aan andere per somen huisvesting hebben ver leend. Hij vraagt of de minister -be reid is aan het optreden van de prijzenburcaux wat betreft dit onderdeel van het prijzcnbeleid ten aanzien van de woninghuren, een einde te doen maken. Walvischtraan van de Willem Barendsz. naar Nederland. De Nederlandsche Mij. voor de walvischvaart deelt mede, dat de tanker „Vacella" op 28 Februari j.l. van de vanggebieden in de Zuidelijke IJszee naar Neder land is-vertrokken met een lading traan van rond 5700 ton. Boven dien bevond zich op dit tijdstip rond 1800 ton aan boord van de „Willem Barendsz" die de vangst tot het eind van het seizoen op 8 April a.s. voortzet. Jhr Mr H. A. M. van Asch van Wijck. f Zaterdagavond is in zijn wo ning te Doorn plotseling overle den het Anti-Revöluonaire lid der Eerste Kamer Jhr Mr H. A. M. Asch van Wijk. Hij is 16 October 1879 geboren en was o.m. wethouder van Doorn. Zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer dateert van 25 Ja nuari 1933. Tribunaal Middelburg. N.S.B.'er uit liefde voor zijn werk. Zag erg laat in, hoe fout hij was. Uitvoer naar Engeland. Het Britsche ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 10 Maart tot 6 April een aantal landen, w.o. Nederland, zonder indi vidu e*">e invo er-vergunningen in Engeland mogen invoeren: spruit- kool, bloemkool, kool en prei. Voorts is bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de alge- meene vergunning voor invoer van 7000 ton bloembollen, gerokte knollen en knollen uit Nederland tot 30 April 1947 is verlengd. De aanvankelijk vastgestelde datum was 31 Maart. De „Sloterdijk'.' naar Indië. Het vertrek van de „Sloter dijk" met de manschappen van IV 3 R.I. aan boord, bestemd voor Indië, is thans vastgesteld op 28 Maart a.s., nadat de ver trekdatum tot tweemaal toe varist moest worden, Nederlanders te Koningsbergen Nog altijd achter prikkel draad. Een Belgisch onderdaan, die beweert onlangs uit het kamp van Reist, bij Koningsbergen (Duitschland), ontsnhpt te zijn, heeft medegedeeld, dat er in dit kamp nog verscheidene Ne derlanders, Belgen en Fran- schen zouden opgesloten zijn. Het kamp zou met prikkeldraad afgezet zijn en arbeiders zou den worden gedwongen dage lijks 12 uur in de steengroeven te werken. De terugkeerende Belg heeft de namen genoemd van verscheidene andere Bel gen, die nog in het kamp' moe ten verblijven. Explodeerende mijn eischt twee dooden. In de Oranje Nassaukazerne te Bergen op Zoom, waarin de mijnenschool is ondergebracht is Zaterdag een mijn tot ontploffing gekomen. De 25-jarige soldaat^ Vervoorn uit Dordrecht werd hierdoor op slag gedood, terwijl een tweede soldaat, Noorddraver uit Leeu warden, inmiddels aan de beko men verwondingen is overleden. Nog twee andere soldaten wer den gewond. Het slachtoffer V. was gehuwd en vader van twee kinderen. De mijn zou bij het vervoer op onverklaarbare wijze tot ontplof fing xijn gekomen. Voor d© zaak tegen den 64- jarigen ex-directeur van het Loods wezen in het 6e district, Cor nells Karelse te Vlissingen, bestond van de zijde van het Loodswezen groot© belangstelling. Hit de zeer uitgebreide ten~ lastelegging vermelden we, dat Karelse in 1942 sympathiseerend en later gewoon hd der N.S.B. werd, daarbij de functie van groepsmateriaalbeheerder beklee- dend, en zijn ondergeschikten voor de N.S.B. trachtend te win nen. Hij was ook lid van het Zeevaartfonds. n Besch. was reeds gepensionneerd als rivierloods bij het Ned. Loods wezen. Na zijn toetreden tot de N.S.B. echter werd hg benoemd tot adj.-comm. van het Loods wezen te Vlissingen en in 1943 werd hg directeur van het 6e district. Toen September 1944 kwam en Besch. wilde verdwijnen, had hij geld noodig. Hg eischte toen on der bedreiging met een revolver de onder den ontvanger van het Loodswezen berustende gelden geheel of ten deele op. Aan den Duitschen Havencommandant gaf hg de namen van twee zijner ondergeschikten die waren ondergedoken. Tenslotte werd Karelse er van beschuldigd, vrij willigers voor dienstneming op een Duitschen tonnenlegger ge vraagd te hebben. Het grootste gedeelte van de beschuldiging werd toegegeven. „U hebt wel promotie gemaakt 1" aldus de vcorz. „Men moet de omstandigheden in aanmerking nemen, mijnheer de voorz.l" En Karelse verklaarde verder, dat toetreding tot de N.S.B. voor hem eigenlijk geen beginselkwestie was geweest, al had hij in de Beweging wel mooie dingen ge zien. De hoofdoorzaak van zgn toetreden was echter de wensch geweest om promotie te maken, omdat hij zgn vak zoo lief had. Bij zgn werk sprak besch. uiteraard wel eens met het per soneel over de N.S.B., maar wer kelijke propaganda maakte hg niet. Het was niet zijn bedoeling geweest eenig persoonlijk voor deel te trekken van het geld, dat hij van den ontvanger opeischte. Hg moest geld hebben, om sala rissen te kunnen betalen en de loopende zaken te kunnen af doen. Wanneer besch. geweten had, dat de Duitschers den strgd ver loren hadden, zou hij de namen van twee zijner ondergeschikten niet aan den Havencommandant hebben opgegeven. De Kriegs- marine was echter geen politie* instantie en helaas heeft besch. niet bedacht, dat het wel eens aan den S.D. zou kunnen worden doorgegeven. In het Zeevaartfront zag besch. een soort vereeniging, die de samenbundeling van alle zeevaren den beoogde. Vrijwilligers voor den Duitschen tonnenlegger heeft hg niet direct gevraagd, doch slechts vroeg hij, of er enkelen voor één reisje mee wilden gaan. Hoewel wat laat erkende Karelse thans, fout te zijn ge weest, doch nu te zijn veranderd. Mr Anne Bolle, verd., ging nader in op de motieven, die besch. tot zijn daden leidden. Hij trok zich de chaos op het gebied van h?t Lccclswssen sA -WO zóó aandat hij een reorganisatie schema maakte en dit in den Haag indiende. Het werd goed gekeurd en mocht worden uitge voerd door besch., op één voor waarde: dat hij N.S.B.-er werd. Dat deed hg, omdat zgn werk hem lief was. Zij vroeg clementie. Uitspraken van 10 Maart jl. De 56-jarige weduwe Leijn- tje' Bimmel-Bastiaanse, v.h. te Domburg, die symp. lid der N.S.B., lid en contributie- inster der N.S*V.O. was geweest, werd veroordeeld tot een inter- neering, bepaald op den tijd, reeds in bewaring doorgebracht en ontz. rechten. Dezelfde uitspraak werd ge daan in de zaak tegen den 33- jarigen Souburgschen bakker Willem'Vader, die N.S.B.-er was geweest, omstreeks Mei 1941 als kok bg de N.S.K.K., o.a. in Rusland had dienst gedaan en later kok in een lager der Hitler- jugend was geweest. Ja^iis Roelse, 52 jaar en slager te Middelburg, was lid der N.S.B., van den N.V.D. en het N.AJP. geweest. Van 19401943 was hg chauffeur bij de D.W. en den anti-sabotagedienst en na. October '43 deed hij vrijwillig dienst bij den Wachdienst Nieder- sacksen. Hij zag zich veroordeeld tot 2^ jaar intern., eindigend 22 Nov. 1947 en ontz. rechten. De 61-jarige landbouwer Wil lem Minderhoud te West- kapelle, was reeds vóór 1940 N.S.B.-er. Later werd hij lid van den N.V.D. en het" Agrarisch Front. Als voorman bij het aan brengen der prikkeldraadversper ringen, enz., had hg dienst ge daan en op 25 Maart 1941 schreef hij een 'brief aan Mühzer, waar in hij den toenmaligen Axelschen secretaris Dieleman Duitsch-vg- andig noemde. Hij werd veroordeeld tot den interneeringstijd, dien hg achter den rug heeft. Bovendien werd hiji van rechten ontzet. Woensdag. Zon op 7.04 u., on der 17.37 u. Maan op wider 9.14 u. Hoog water te Viiesmgers Woensdag 12 Maar-, 5.15 u; L@0 m.? 17,40 v, 1,77 m, QFLQBSINü WAPENPUZZLE. Deze pwzzle was heel wat gemakkelijker dan de voor gaande. Dit bleek ook uit het groote aantal goede oplossin gen. Bij loting hebben wij de prijswinnaars moeten vaststel len. Het zijn: A, J. van, dier Hiele, A 114. Wemcldingc cn J. D. Dekker, Wilhcimina- s'traat B 149, Wemeldinge, Zij ontvangen dezer dagen een boekwerk. Tenslotte volgt hieronder de juiste oplossing: Horizontaal: 1 lang; 5 leek; 8 er; 9 eerst; 12 e.o.; 13 die; 14 ek; 16 rente; 18 ijk; 19 nier; 21 aaks; 23 sen; 24 mes; 26 sec.; 27 dr; 28 geste; 30 N.H.; 31 zin; 32 rek; 33 el; 35 leder; 37 po; 38 lek; 40 Ede; 41 hel; 42 vaar; 44 klei; 46 eat; 47 iel; 48 mak; 50 -het; 51 Prins. Vertikaal: 1 levensdoel; 2 ar; 3 ge; 4 Prinses; 5 l.t.6 Ee; 7 kookschool; 10 Ede; 11 set 15 kier; 16 r.r.; 17 ca; 18 yken; 20 en; 22 as; 24 me neer; 25 streek; 28 gil; 29 eer; 34 leve; 36 d.d.; 37 peil; 39 kaam; 41 heet; 43 atap; 45 lies; 49 kr.; 50 H.N. Heilwensch op de banderolle luidt: Lang leve het Prinse lijk Gezin. ■■Te Blackwell in Oklahoma is een gashouder in brand gevlogen, waardoor een persoon om 't leven kwam en twee anderen ernstige brandwonden opliepen. De Belgische minister van Voedselvoorziening heeft op een persconferentie verklaard, dat chocolade, koffie, peulvruchten en misschien ook aardappelen bin nenkort zullen worden vrijgegeven. Volgens functionnarissen van het vliegveld Kyrenia op Cyprus overweegt Frankrijk de mogelijk heid Cyprus als luchtvaarthaven op de route van Europa naar Afrika in te schakelen. Twee hooge functionnaris sen van de Parijsche politie zijn gearresteerd, op grond van ver denking van het verbreken van ambtsgeheimen, waardoor een dooi de politie gezochte vreem deling kon ontsnappen. —De politie van Toulon heeft 17 Duitsche krijgsgevangenen ge arresteerd wegens het stelen van benzine, banden, voedsel en mi litaire uitrusting tot een waarde van eenige millioenen francs uit een Britsch doorgangskamp te Toulon. De Vereenigde Staten zullen twee luxe-schepen laten bouwen, die grooter snelheid hebben dan de Queen Elizabeth of de Queen Mary. Vijftig procent van de Deen- sche aardappelvoorraden is door de vorst 'beschadigd. Onder den dienst brak brand uit op het hoofdaltaar van de St. Donatiuskerk te Milaan. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. De schade wordt geraamd op 3 millioen lire. COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Naar „Het Vrije Volk" ver neemt is binnenkort de benoeming te verwachten van den heer M. A. Reinalda, sinds November '45 burgemeester van Haarlem. De heer Reinalda was jarenlang een der leidende figuren van de S.D. A.P. en is thans lid van de Partij van den Arbeid. Provincienieuws OOSTKAPELLE. Vrij'dagavond hield de M.V. op Geref. Grondslag haar 28e jaar vergadering, waarvoor veel be langstelling bestond. De avond werd gevuld met voordrachten, samenspraken en een reciteerwedstrijd, vooral het symbolische spel „Waarheen", ondervond veel waardeering. THOLEN. Bi) het vervoer van goederen over de noodbrug, kwam de expe diteur J. B. alhier zoodanig te vallen, dat hij een pols brak en doktershulp moest worden inge roepen. Wegens kolengebrek is ook de U.L.O,-school alhier Ycerloo» pig geeietofe In het onlangs geplaatste ver slag van den ouderavond der Chr. Nat. school stond, dat na de ope ning het woord werd gevoerd door Ds van Leeuwen. Dit is echter niet juist. Ds van L. sprak alleen een slotwoord. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag 5 Maart is door het Bureau Wederopbouw Boerde rijen te St. Maartensdijk aanbe steed het bouwen van een boerde rij voor rekening van M. v. d. Klooster te St. Annaland. De inschrijvers waren: A. Mul ler, Franke, St. Maartensdijk f27.600; J. Schuurs en Co. Rot terdam f 28.300G. J. Geluk, St. Maartensdijk f 29.420Th. Hage Oud-Vossemeer f 29.449Soete- ricks Bouwbedrijf, Utrecht f 30.940J. Kurvinik, St. Anna land f32.000. YERSEKE. Vorst contra oesters. Het schijnt wel, dat het (jstijd- perk is teruggekeerd in ons land, want nu bijna 3 maanden heeraoht de winter oppermachtig en ver hindert hij alle werkzaamheden. Niet alleen, dat de export en verzending byna geheel zijn stil gelegd, doordat de putvoorraden zijn geruimd en uitgeput, maar ook alle werkzaamheden op de perceelen liggen gedurende de vorstperiode stil, Andere jaren wordt in den winter naar zaai- oesters geviseht en wordt direct na Nieuwjaar met het afsteken van pannen begonnen. Dit is nu natuurlijk in 't geheel niet ge beurd en alle werkzaamheden zijn drie maanden opgeschort. Het kan dan ook niet anders, dat het werk dit jaar niet klaar zal kunnen komen, Weer een andere vraag is: hoe groot de schade zal zijn aan de oesters op de perceelen, want zonder schade zal men er niet- ftfkruvst.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1