L Het toekomstbeeld van Walcheren. ZEEUWSCH DAGBLAD Biedt Zeeland inderdaad industrialisatie-mogelijk heden? .Provinciale Berichten. De visscherij op de Noordzee, TWEEDE BLAD voor den De langdurige winter. Te lage richtprijzen? FEUILLETON. Avontuur in Oud-China. 75 De a.s. herdenking onzer bevrijding. Het aantal jeugdige gedetineerden. 2. LOUIS DAVIDS] ZATERDAG 8 MAART 1947 No. 588 Hoofdkentoor L. Vorststi., Goes. Bijkantoren Middelburg, Kouaan- sehe Kaai; Vlissingen Walstraat; Terneuzen Vlooswjckstraat. Twee zaken vallen dit voorjaar de voorjaarswerkzaamheden steeds voor het agrarische bevolking»- verder uit te stellen, zijn er de deel op een onaangename wijze schade aan wintertarwe en weide samen. Het zijn ten eerste de en het grootere voedselgebruik groote strengheid en de lange duur van het vee op stal, van den winter en verder de voor Het zal van den dooi afhangen, de boeren teleurstellende vaststel- wat er nog van het zaaisel te ling van de richtpsijzen voor ak- recht komt, maar de deskundigen kcrbounwproducten. j rekenen op een zeer belangrijk n- c(ii„r.tinr, ,i.n verlies door ultvrlezen, Een per- i ,hh.J?e won «ntage van het graan, dat ver- bÜh+nrih^n noJpnH rfat 'oren '3 gegaan, kan thans nog S Sf'n.unlnÜn onmogelijk worden vastgesteld en ten aanzien van de ge olgen bovendien zal dit van plaats tot geen verantwoordelijkheid verschillen, wenscht te nemen, aangezien, De vraag js veeleer: waardoor geen overeenstemming is be- moet de vernielde tarwe worden reikt. Tevens merkte de vervangen? Zomertarwe is aan stichting op, dat deze te lage merp;enjk minder productief en het richtprijzen er toe zouden 2aajg0ed ;s waarschijnlijk weinig kunnen leiden, dat sommige ^iemkrachtig, tengevolge van boeren hun producten gaan oogstmoeiijkheden. afzetten langs minder oir- bare, doch loonender wegen. Twee ongelijksoortige groot- Het Centraal Bureau Rot terdam heeft thans reeds be kend gemaakt, dat een deel heden als koude en richtprijzen,der hS^Uinaén Wl Gebrek hebben thans, aldus de N. R. Crt, Wo£ elk op eigen wijze, een ongunsti- „jtnevoerd gen invloed op de mogelijkheden den u'tgevoera. en daarmee op de-stemming van de de boeren. Voor ander zaaigoed, dat even eens schaarsch is, zullen de keu- Zonder te willen oordeelen over ringseischen omlaag moeten. Het de juistheid van de maatregelen zal er wel op uitdraaien, dat veel der regeering mogen wij toch wel van de uitgewinterde tarwe door zeggen, dat de gang van zaken gerst wordt vervangen, onbevredigend is. Overigens werpt deze gang van Wanneer de regeering gelijk zaken nog een ander probleem op. heeft, moet daaruit worden gecon- Het gaat piet aan om alle ten ciudeerd, dat de Stichting voor den deele uitgevroren tarweakkers nu Landbouw onvoldoende oog beeft maar om te ploegen. Dan immers voor het algemeen belang. zouden we in het najaar zonder Omgekeerd oordeelt men van zaaigoed zitten. Nu de koude over- agrarische zijde, dat de regeering al in West-Europa dezelfde moei over den rug van de boeren lijkheden doet ontstaan, zal er ou- streeft naar de politieke winst, getwijfeld een groote export-mo- welke in prijsverlaging der voe- gelijkheid voor wintervaste zaai- dingsmididelen besloten ligt. j tarwe bestaan. Nog afgezien van de moeilijk- Er wordt thans gedokterd aan heien, waarvoor het toch reeds een bijslagregeling die bet voor de door gebrek aan arbeidskrachten boerer. loonend moet maken, ook geplaagde platteland staat, nu ten deele uitgevroren tarweakkers sneeuw en ijs het noodig maken intact te laten. <n.) WAT ER IS, MOET BEHOUDEN BLIJVEN. PROBLEMEN DER ARBEIDSKRACHTEN. WONINGNOOD ZAL MOETEN VERDWIJNEN. De weg tot Industrialisatie van mogelijk een zoodanige verplaat- Zeeland zal er dus één zijn met ring binnen de grenzen der pro- vineie te doen plaats vinden? Het vele oneffenheden, obstakels en mt ons toe_ der bochten. arbeiders voor een onderdeel de- Alles zal er op gericht moeten zer Industrie in een ander deel zijn, om de Industrie, die we der provincie iets grooter zal zijn. hebben te behouden en op welke Zal Zeeland industrieën tot zich wijze dan ook de arbeiders vast kunnen trekken De mogelijkheid te houden. Dat de industrie, die daartoe lijkt ons klein. De excen- op diverse plaatsen in Zeeland trische ligging levert voor afzet een bestaansbron voor' de bevol- van tal van artikelen vele be king beteekent, kan worden uit- zwaren op. En personen, die ja- gebreid, staat vast. Uitbreiding ren lang in of bij de grootere ste- brengt de noodzaak van meer den hebben gewoond, zijn nu niet personeel met zich mede en dan direct enthousiast om zich in zitten we weer voor nieuwe moei- Zeeland te vestigen. Men kan ze lijkheden. Op een groote toeloop dat ook niet kwalijk nemen. Uit van menschen uit de provincie dien hoofde hebben wjj niet veel zelf hoeft naar onze meening niet vertrouwen in de eventueele po- gerekend te worden, om de oor- gingen, die zouden kunnen wor- zaken, die we in ons vorig arti- j den aangewend om een deel der kei aangaven. „De Schelde" b.v.arbeiders, die thans vanuit Hol- hecft na de bevrijding doorloo- j land onze provincie bij den we- pend met een groot gebrek aan deropbouw komen helpen, blijvend arbeiders te kampen gehad; aan Zeeland te binden. Uiteraard mooie orders konden om die re- is er volstrekt geen bezwaar te- den niet worden geaccepteerd, gen, een dergeiyxe proef te ne- Men verstaat, dat het onecono- men. misch en onverantwoordelijk zou Bovendien: wanneer het moge- zjjn, wanneer hier tot uitbreiding lijk mocht zijn eenige industrie zou worden overgegaan. Het naar Zeeland te trekken of zelfs zou in deze omstandigheden de één of andere industrie op te trouwens niet eens kunnen- bouwen en uit te breiden, dan In het laatst verschenen jaar- 1 zitten we onmiddellijk voor het verslag van deze maatschappij woningprobleem. Hoe ernstig dit werd medegedeeld, dat de moge- vraagstuk den economischen op- Ujkheid van verplaatsing van be- - bloei en de ontwijskeling van ons drijfs-onderdeelen naar elders gewest belemmert, is niet te zeg- niet uitgesloten is. Is het wellicht gen- Nu kan men zich troosten Tien dagen later trouwden v«» het paleis van den. gouver neur uit Dick Forsyth en, Kath lyn Barrington. Het huwelijk werd ingezegend in de kerk van de Amerikaans che pen ding. De gouverneur trad op als vader van de bruid en de kleine Nang-Kun was bruids meisje. Als zoodanig stond zij gedurende de heele plechtig heid bij de bi;udd: een kleine, koninklijke gestalte in goudia- kensche zijde, zooals geen En- gelsche bruidsmeisjes ooit ge dragen hadden. Er was geen 'statie-draagstoel voor de bruid in de zendingskerk en. geen verhooging, zooals de ge woonte is bij Chineesche hu welijken, maar terwijl het hu welijk in alle opzichten op Europeesche wijze werd geslo ten, was het op andere punten Chineesch. De bruidsjapon, die Kathlyn droeg, was vervaardigd van de deelen der provincie voor Indus trialisatie in aanmerking komen. In dit verband dient onderschei den te worden tusschen Zeeland onder en boven de Wester-achel- de. Waar wy tot nu toe over schreven, heeft voor het grootste gedeelte op Zeeland boven de W.- met de gedachte, dat dit geen Snelde betrekking Zeeuwsch- specifiek Zeeuwsch probleem Is, Vlaanderen bedruipt zich wel en maar door de groote opruiming, I ,hler Z£d ta de toekomst, vooral die de oorlog in onze woning- 'anga het kanaal Terneuzen voorraad heeft gehouden is op Gent- de industrie zich ongetwy- andere, minder zwaar getroffen nog aanmerkeiyk uitbreiden, streken, een zoodanige achter- L Wat andere deel betreft stand ontstaan, dat wanneer de bunnen Schouwen Duiveland, betreffende' woningtoewyzingen Tholen en Noord-Beveland door niet veranderd worden, Zeeland hun geografische ligging en hun met een achterstand zal biyven uitgesproken agrarische struc- zltten tot ln lengte van Jaren, 'uur practisch uitgeschakeld wor- wy zeggen zeker niet teveel, den by de Industrialisatie, Dan wanneer we beweren, dat hei biyven Zuid-Beveland en Wal- vraagatuk der industrialisatie In oheren over, In Middelburg zyn Zeeland voor een deel zou zyn bedryven, die zich ln een opgelost, wanneer het probleem «tgat van gezonde ontwikkeling dor hulsvesting tot een bevredi- bevinden en die zich ook op dön gende oplossing8 zou zyn gebracht, i «Wtt toeleggen In deze be- zyn or dan wellicht perspec- dryven rit zeker perspectief, Zoo tleven wat betreft de vestiging ook de fabrieken van landbouw- van klein bedrijfjes? Ongetwy- werktuigen ln Z.-Beveland, die feld zyn er die meer dan voor °P hun terrein zich reeds een de groote industrie voor welke naam hebben verworven, laatste nog de groote moeiiyk- Gnze conclusie Is, by het nuch- heid van kapitaalsinvestatle er by ter overzien van den momentee- komt len toestand en van de toekomst Het zal voor die kleine bedrijf- i (voorzoover dit mogeiyk is) dat Jes zeker niet eenvoudig zyn ge- er gerust wat te doen is op het schikte objecten te vinden- Ver- gebied der industrialisatie in Zee- spreide lndustrietjes voor de ver- land, waartoe de tyd en de om- vaardiging van onderdeelen hou- standlgheden ons wel zullen gaan den wellicht een mogeiykheid ln dwingen. Reden tot Optimisme bestaat er echter niet. Een andere vraag ls, of alle STATION KRUININGEN— YERSEKE BLIJFT. Op vragen van dhr J. Hommes omtrent de ophef fing van spoorwegstations in Zuid-Beveland, heeft dhr C. Philipse namens Ged. Staten van Zeeland mede gedeeld, dat het inderdaad in de bedoeling der Nederl. Spoorwegen ligt, om m. i. v. 4 Mei a.s. de stations Kapel- le-Biezelinge, Krabbendijke en Rilland-Bath op te hef fen voor het personenver voer, doch dat niet tot op heffing van het station Krui- ningen-Yerseke zal worden overgegaan. Ged- Staten zyn van meening, dat het voor Kapelle van groot belang ls, dat er een station blyft en zy zullen alle pogingen ln het werk stellen, het station hier te handhaven. Ook voor handha ving der andere stations zullen de noodige stappen worden onderno men. Voorts deelen G. S. mede, van de noodzaak van een locaalverkeer in Zuid-Beveland niet overtuigd te zyn; dat zal naast het snel verkeer niet mogelijk blijken te zyn. Voor het verkeer tusschen genoemde plaatsen is het publiek geenszins op den trein aange wezen. WOLPHAARTSDIJK. Onder leiding van haar oud- voorzitter dhr P. Luikenaar hield de afd. „Wolfaartsdijk" van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond Woensdagavond in de leerkamer der Ned, Herv. Kerk een propaganda vergadering. KAPELLE. Alhier vergaderde de afd. Kapelle en omgeving van de Ned. Fruittelersorganisatie on der voorzitterschap van dhr P. J. J. Dekker. Nadat de vergadering het reglement had aangenomen werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. Dezelfde personen die zitting hadden in het voor- loopig bestuur werden nu weer gekozen. Tot afgevaardigde voor het kringbestuur werd benoemd P. J. J. Dekker en als plaats- verv. P. v. d. Have. Ttot afgevaardigde inaar de algem. verg. van de landelijke organisatie N.F.O. werd be noemd dhr C. Traas Sr. en als plaatsvervanger dhr P. v. "d. Have. Bij de vaststelling van de begrooting 1947'48 bleek, dat het niet noodig is om de plaatselijke contributie te heffen. Door dhr A. v. Oosten werd daarna een actueele inleiding gehouden over combinatie van bestrijdingsmiddelen voor voor- jaarsbespuiting. Spr. begon met de mededeeling, dat de ziektebestrijding de jongste tak van de moderne fruitteelt is. Mede door de onderzoekingen van het laboratorium van Zee- lands proeftuin kan men ver wachten, dat er nog enkele be spuitingen bij zullen komen in de toekomst. Met de bestrij dingsmiddelen staat het dit jaar over het algemeen genomen gunstig. Wat de nicotine betreft, hier van zal er nog minder komen dan het voorgaande jaar. Ook waarin dhr Vingerling uit Goes zal er dit jaar een nieuw mid Ijsvelden, losgeslagen boeien en mijnen. Uit bekendmakingen van de af- deeling Visscherij en van 'het mi nisterie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening blijkt, dat het visschen op de Noordzee nog steeds niet van alle gevaren ont bloot is. Tengevolge van den win ter hebben zidh in de Noordzee groote ijsvelden gevormd, die niet alleen een belemmering voor de scheepvaart en de visscherij vor men, doch die ook verscheidene route-boelen uit haar positie heo- ben gébracht of we! geheel hebben doen verdwijnen, Bij de bepaling van hun positie ctienen de vlsschers'hiermede reke- r.tng te houden. Ten Westen van Texel en Vlieland zijn uitgestrekte ijskorsten van ca, 1 voet dikte ge signaleerd. Ook zijn ijsvelden van vier mijl lengte en l/i mijl breedte waarge nomen. In de Zuidelijke Noordzee is de vaarroute tussdhen de boeien N.F. 1 en N.F. 7 geheel gesloten ge weest voor alle scheepvaart, om dat verschillende 'boeien niet meer op hun plaats lagen. De hangren- zende wateren zijn buitengewoon gevaarlijk tengevolge van mijnen. Thans is de route tusschen de boeien N.F. 3 en N.F. 6 opnieuw geveegd en is de geheeie route weer voor het scheepvaartverkeer opengesteld. Behalve het ijs vormen vele on bekende wrakken in vrije visch- gebiedem een obstakel voor de vis scherij. Zij kunnen groote schade aan of verlies van vischtuig ver oorzaken. Voorts bestaat het ri sico, dat door vliegtuigen afge worpen .mijnen en bommen in de netten worden opgepikt. Het is ten strengste verboden te visschen buiten de voor de visscherij vrij gegeven gebieden. en. Ds van Dijk, Ned. Herv. pred., het woord voerden. Dhr Vingerling uit Goes wees er in zijn rede o.m. op, dat het den Chr. landarbeider in zijn orga nisatie .niet in de eer-:? plaats mag gaan om materieel? waar den, doch dat bij elke hande ling ter verwezenlijking van het beoogde doel, ook op het sociale erf, Gods Woord het leidend beginsel zijn moet. Na de pauze sprak Ds van del zijn, Carbosol, wat'de aan dacht wel verdient en waarvan men goede verwachtingen heeft. Vanwege den langdurigen winter zal men in moeilijkhe den geraken met de winterspui- ting. Straks zal alles gelijk ko nden, vooral de loonsproeiers zullen alles niet op tijd kunnen afwerken. Spr. zei in verband hiermede, dat de mogelijkheid bestaat, dat men met één be- Dijk een kort maar krachtig spuiting tot den, bloei klaar kan slotwoord, waarin hij duidelijk j komen door verschillende mid- deed uitkomen, dat het werkdelen gecombineerd te verspui van den N.C.L.B. ook hem als1 ten- Bovengenoemde 'brengt predikant ter harte gaat, om- wel cenig risico met zich mee, dat ook de kerk hoe langer het is dan ook te prefereeren wan- hoe meer zich bewust wordt neer de tijd het toelaat de een roeping en taak te hebben middelen apart te verspuiten, in het sociale leven. f Ter afwisseling bracht de President Aleman van Mexi- zangvereen. „Looft den Heer" co heeft aangekondigd, dat hij eenige welgeslaagde .nummers voornemens is op 29 April a.s. ten gehoore en droeg J. den een officieel tegenbezoek aan Herder enkele dichtstukjes president Truman te Washing- voor. i 'on te brengen. kostelijkste en kostbaarste stoffen, die het paleis van den gouverneur had kunnen be- machugen ien terwijl er een 'karmozijnrood koord om haar hand en die van Forsyth werd gebonden, om ze voor altijd te verbinden, droeg Kathlyn toch de karmozijnroode bruidssluier, die haar van het hoofd tot de voeten omhulde, zoodat For syth, als hij naar haar keek, haar slechts flauw kon onder scheiden. Er werd geen wilde gans los gelaten, om rond het hoofd te vliegen van dengene, die de eerste in huis zou zijn, maar de Chineesche gewoonte werd na gevolgd in het gemeenschap pelijk (jrinken uit één kopje door bruid en bruidegom. Te ruggekomen in het paleis, werd op trommels geslagen en vreemde muziekinstrumenten gaven vreemdsoortige muziek, i De hofdame» zongen Chinee sche minneliederen, de bloemen verspreidden haar geuren en er heexschte een feestelijke stem mig, waarvan Forsyth niet had 'kunnen droomen. 't Was alles heel prachtig, echt Chineesch en aan Chins gevoelens bij de plechtigheid van het huwelijk was dan ook geheel voldaan. „Heel mooi huwelijk, dokter Forsyth; heel mooi huwelijk, missie Barrington." „Miss Barrington, Chin? vroeg Forsyth. „Chin zoo dom", lachte de vroolijke Chinees. „Mij bedoe len mevrouw Forsyth. Chin blij als een vink. Kan zingen." En hij bracht de blijdschap, de vreugde van zijn hart tot uiting door een oud Chineesch loflied op het huwelijk aan te 1 heffen. Eindelijk kwam er een oogenblik, waarop Kathlyn en Forsyth gelegenheid hadden, zich aan de feestelijkheden te onttrekken en een poosje al leen te zijn. Hij legde zijn han den op haar schouders, waar- 1 tang* d* bruidssluier afhing. Door den rooden sluier heen schitterden de kostbare juwee- len, geschenken van Nang- Kun en haar vader. Daarvoor had hij nu evenwel geen oog. Zijn oogen waren op haar ge laat gericht, dat van blijdschap straalde en op haar oogen, die hij door den sluier heen kon zien schitteren. „Kathlyn", fluisterde hij en toen schoof hij, zooals iedere Chineesche hruidègom dat doet, den sluier op zij. Zij lag in zijn armen, gelukkiger dan ooit een bruid in China geweest was. Na eenigen tijd keken ze op. Door de boomen wierp de zon haar licht in de kamer. Stra lend van geluk «en blijdschap zagen zij elkander aan, totdat hun lippen elkaar ontmoetten. „Kathlyn", fluisterde hij, nu zijn de schaduwen geweken. Nu is het dag voor ons gewor den. Laten we God danken, die alles zoo wel gemaakt heeft." Hand in hand knielden zij neer. Een innig dankgebed werd tot God opgezonden. Tot Hem, Die, waar de menschen hadden willen «eheiden, ten- De commissie voor de viering van nationale gedenk, en feest dagen en de commissie Nationale Herdenking 1940—'45 hebben aan de regeering adviezen uitgebracht over de aanstaande jaariijksche herdenking van onze bevrijding. Deze adviezen zijn door den ministerraad aanvaard. Het is de bedoeling aan alle in richtingen van onderwijs te ver zoeken op Zaterdagochtend 3 Mei eeu speciaal lesuur te wijden aan de beteekenis van den strijd van ons volk, van den wederopbouw en onze nationale saanthoorigheid. Op Zaterdagavond zal de offi- cieele algemeene herdenking plaatsvinden van alle slachtof fers van den strijd in de jaren 1940—'45 zoowel van den gevallen Nederlander, militair, zeeman en verzetsstrijder als den geallieerden soldaat, die voor en met ons streed. Naar de punten van herdenking, de militaire kerkhoven en de plaat sen waar de verzetsstrijders den dood vonden of begraven zijn, zal een z.g. stille tocht worden onder nomen. Op de plaats der plechtigheid zullen bloemen gestrooid worden en twee minuten van volkomen stilte wordt 'betracht. Des Zondags heeft de kerkelijke herdenking plaats en Maandag 5 Mei is de nationale feestdag. De minister van Justitie heeft ter inlossing van zijn toezegging, in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag op de be grooting voor het ministerie van Justitie aan de Eerste Kamer doen toekomen een naar kampen ge splitst overzicht van de gedetineer den op 26 Januari 1947, die op of na 1 Januari 1923 geboren zijn. Het aantal dergenen, die ge boren zijn tusschen 1 Januari 1923 en 31 December 1924 bedraagt 2323 en het aantal van hen, die na 1 Januari 1925 geboren zijn: 1818. Totaal: 4141. Het totaal aantal op genoemd tijdstip in kampen gedetineerde jeugdige vrouwen bedraagt 196. slotte vereenigd had. Enkele dagen later vertrok ken zij voor een huwelijksreisje naar Canton. Kathlyn ge bruikte nog steeds den draag stoel, die getuige was geweest van zooveel gevaren. Forsyth kon, als hij niet wilde loopen, gebruik maken, van een draag stoel van den gouverneur. Met hen ging Chin, om toezicht te houden op de -koelies. En als geleide vier soldaten mee, wier uniformen overal ontzag inboe zemden. Zij trokken naar het zuiden en rustten van tijd tot tijd. De weg ging over hooge heuvels en kleine bruggetjes. Eindelijk kwamen zij bij de ri vier de Kiang, waar door de goede zorgen van den manda rijn reeds een sampan klaar lag, d-ie hen verder zou voeren. Bij het zien van de sampan trok een schaduw over Kath- lyns gezicht. „Wat is er?" vroeg Forsyth. „Waar denk je aan, Kathlyn?" „Aan Yong-Foo, aan mijn va der en aan Li-Weng-Hoo." (Slot volgt.) EEN NIEUWE RIJKSWEG VAN NIEUW- LAND NAAR VLISSINGEN. OOK TUS SCHEN MIDDELBURG EN SEROOSKERKE EEN NIEUWE WEG. In het nieuwe Walchersche plan wordt zeer veel aandacht besteed aan de wegen. Bij de samenstel ling van het wogenplan moest allereerst rekening worden gehou den met de functies, die de wogen hier verrichten, n.l. voor don landbouw, do recreatio en in mindere mate voor de industrie. De wegen werden in twee groo te groopen gesplitst; de hoofd en de landwegen, Wat de eorBte groep betreft, werd uitgegaan van drie grond gedachten, n.l, dat autosnel wegen ln Walcheren niet noodig zyn; dat het om landschappelijke, doch vooral om financiëelo rede nen gewenscht ls zooveel mogelijk het tracé der oude wegen te vol gen en dat de hoofdverkeerswegen zooveel mogeljjk door de dorps kommen moeten worden geleid. Op de eerste gedachte moet een uitzondering worden gemaakt voor den nieuw-ontworpen R-üks- weg van Nieuwland naar Vlissin gen, welke weg bedoeld is als een voortzetting van den primai- ren weg van Brabant door Zuid- Beveland en Walcheren en aan den anderen Schelde-oever zijn voortzetting weer vindend in den weg BreskensSluis en de Bel gische grens. Echter zal van dozen weg ook door het locale en land- bouwverkeer gebruik kunnen wor den gemaakt. Een minimum van agrarische uitwegen zal op dezen weg worden toegelaten. De stelling, dat zooveel moge lijk het oud» tracé der wegen moet. worden gehandhaafd, is zeer betrekkelijk. De nieuwe land bouwkundige indeeling van de gronden eischt zooveel mogelijk rechte wegen. Uiteindelijk werd de beslissing genomen om naaat het ontwerpen van enkele geheel nieuwe wegen te volstaan met het wegnemen of verbeteren van hinderlijke bochten en het ver- breeden der wegen. Het is zeker toe te juichen, dat de wegen zooveel mogelijk door de dorpskommen worden geleid, niet alleen omdat het ver- koer steeds op die kommen is gericht, maar vooral met het oog op de toeristen, die steeds deze dorpskommen om hun schoonheid bezoeken. Niettemin biyft de mogelijkheid open, bij een onge dachte groote toename van het snelverkeer z.g. omleidingswegen aan te leggen. De nieuwe Rijksweg. In afwijking van het eerste plan voor dezen rijksweg vindt in dit plan de omleiding om Nieuwland aan de Noordzijde plaats, wat tot voordeel heeft, dat het verkeer naar Middelburg niet meer door het dorp moet en de gevaarlijke hoek wordt vermeden. En in de tweede plaats gaat in het nieuwe project de weg in rechte lijn naar O.-Souburg om ter hoogte van het Ronde Patje met een hooge brug, met z.g.n. „klaverbladen" aan beide zjden, over het kanaal te worden geleid. Het tracé loopt dan verder met een wjden boog midden over het oude vliegveld om via het Koop mansvoetpad de stad Vlissingen te bereiken. Aan de Oostzjde van de brug over het kanaal komt een aftakking naar het provin ciale veer. Deze weg zal een der eerste objecten zjn, die voor uit voering in aanmerking komen. De secundaire wegen. De meeste Walchersche wegen komen voor op het provinciale wegenplan. Het zjn de weg Mid delburgDomburg (over den Noordweg), de weg Domburg ZoutelandeZoutelandeMiddel burg; MiddelburgVeere; Vlis singenKoudekerke en de Nieuwe Vlissingscheweg. Hoofdzakeljk vertoont de weg MiddelburgSerooskerke ernstige gebreken. Vooral het gedeelte van uit Middelburg tot in Brigdamme is erg nauw door de bebouwing. Het aanleggen van een weg van voldoende capaciteiten is hier niet mogeljk. Er komt nu een nieuwe weg, geheel vrj en op ongeveer 600 m. afstand van den Noord- weg, die ais uitvalspunt zal heb ben het verlengde van de Volde- rjlaagte te Middelburg en een nieuwe brug over de vest, aldus aansluitend op het uitbreidings plan van kjiddelfcurg. Deze weg zou de ruime poort moeten worden, die Walcheren voor den bezoeker ontsluit, een hoofdweg, die de koninkljke allee zou moeten worden. Er is nog ernstig gedacht over verbetering van den Ouden Noordweg, doch tonslotte bleek, dat deze gedachte in het kader van het plan niet meer verwezenl jkt diende te wor- d'-u. De weg van Serooskerke over Oostkapelle naar Domburg bljft ongowjzigd, behalve dan, dat en kele bochten zullen worden afge sneden (o.a.b j de buitenplaats Schoonoord). De 'traverse door Oostkapelle bljft gehandhaafd en in Domburg zal de weg ook door het dorp bijven loopen. Ook het gedeelte weg van Dom burg over Westkapello naar Zou telande zal geen veranderingen ondergaan. Evenals vroeger zal in Westkapelle de weg weer door het dorp worden gevoerd. Was ftaavankeljk besloten den weg van Westkapelle naar Boude- wjnskerke in Oosteljke richting te verleggen, waardoor de kreek op een smaller punt zou moeten worden gekruist, na ondorzoek ter plaatso is gebleken, dat dit niet noodig zal zjn daar do kreek ter hoogte van don ouden weg slechts zeer smal is, Op stork aandringen van het gomoentobostuur werd de beslis sing gonomen, de travorse door Zoutelande te handhaven, hoewel liet oen zeer ernstig bezwaar zal hijven, dat het doorgaaude vor koor vermengd wordt met de drukte van hot badleven in de dorpsstraat. Afbraak van verschei dene panden zal echter noodig zjn. Het tracé van den weg Zoute landeBiggekerkeKoudekerke Middelburg wordt niet gewj- zigd. Er is alleen een geheel an dere oplossing gevonden voor de wjze, waarop het vorkeer uit Middelburg en Vlissingen Koude kerke zou kunnen passeeren. De Beatrixlaan aldaar zal iets in Noordeljke richting worden ver lengd en worden aangesloten op een nieuwe traverse in Oost-West richting als verlengde van den weg naar Middelburg. Met een kleine doorbraak, waarvoor enkele panden afgebroken zullen moeten worden, zal via een bestaande straat aansluiting op het Slobber- duinsche pad worden verkregen. Met een ruime bocht aan de voor zijde van een daar gelegen boer- derj wordt, dan bj den Duinweg het oud» tracé van den weg be reikt. Tusschen Koudekerke en Vlis singen zal de haaksche bocht bj de Vlissingsche begraafplaats Worden afgesneden. Het weggedeelte tusschen Vlis singen en West-Souburg komt ge heel te vervallen en de functie van dit wegdek wordt overgeno men door het laatste gedeelte van den nieuwen Rjksweg Nieuwland- Vlissingen. Deze groote artist wist met zijii gezellige levens ware liedjes vol humor een gevoelige snaar te tref fen. Hij bezong de zon, de liefde en nog vele andere dingen die het leven glans geven en den mensch verkwikking kunnen brengen. Dat hij daarbij ook een liedje wijdde aan het „bakkie leut" kan moeilijk verwondering wekken. „LEUT" beteekent letterlijk- „plezier" en feitelijk is er geen treffender be stempeling te vinden voor een goede kop koffie. Vooral als de koffie zoo kostelijk en verkwik kend is als die van De Gruyt' de koffie- en theezaak. (Ingez. Med.) Wat brengt de radio Zondag 9 Maart. HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.30 Kerkdienst. 9.30 Nieuws; 9.45 Hoogmis; 11.30 Trio; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 13.45 Orgel; 15.45 Gram.; 16.10 Sonate; 17.00 Kerk dienst; 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Kerkkoor; 19.15 Kent gij uw Bij- bel? 19.30 Nieuws; 20.15 De zil vervloot; 21.15 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.20 Gebed; 22.35 Zang met piano. HILVERSUM II, 4.15 en 2.18 M. 8.00 Nieuws9.30 Men vraagt 10.00 Geestelijk leven10.15 Strijkkwartet; 11.15 Triangel; 12.30 Zondagclub; 12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 14.30 Kameror kest; 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws: 18-30 Cursus; 19.00 Kerkdienst; 20.00 Nieuws; 20.45 Hersengymn.21.15 Toscanini dirigeert; 22.00 Hoorspel; 22.35 Melodieën; 23.00 Nieuws; 23.15- Gram. Maandag 10 Maart. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 8.00 Nieuws 8.30 Concert. 9.30 Piano. 10.00 Zangduetten. 10.30 Morgendienst 11.15 Schrijvers. 11.45 Fam. be richten. 12.00 „Sangh en spel". 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Pianorecital. 15.00 Koor. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensem ble. 17.15 Voor de jeugtd. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Sport. 18.30 I Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. I 19.15 Onder de leeslamp. 19.45 Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.08 Koor. 20.50 Meditatie. 21.10 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.45 Over dcuking 23.00 Cellorecital. 23.30 Populaire gram. HILVERSUM II, 415.5 en 2.18 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 9.30 Opgew. (klanken. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Regenboog. 11.10 Gram. 12.00 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Attentia. 14.00 en piano. 14.45 Kamerorkest. 15.30Voor kleuters. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Staf muziekkorps. 18.00 Nieuws. 18.15 Stafmuz. 19.00 Strijkkwartet. 19.25 Ziekenfondsen, 19.40 Koor. 20.00 Nieuws. 20.15 Cavalleria Rusticana, 21.25 Hoorspel. 21,50 Metropole orkest, 22,2Q Kwartet. 23.00 Nieyiws. 2(3.45 Gram,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5