?rov. Staten van Zeeland. Gecentraliseerd Dultsohland gevraagd Nederland onder EngelsGhe curateele? COIMSÏiSCH GEVAAR. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VCCR ZEELAND Zaterdag 8 Maart 1947 Rumoer in de K.V.P. fcpiftsd af Mang. Wehrmachtsaannemers op het matje. Het werk van de Tribunalen. Uitgave Stichting „ZoeuwBch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- etr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Waletr. 33, Tel. 168) Middelburg, Rou- aansehe Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen VTooawjjckstr. Tel. 2052 Een onzer medewerkers heeft in het nummer van j.l. Maandag lijn waarichuwende item laten hooren tegen de dreiging van het Communisme. En waarlijk nl<t zonder reden. AU Rutland telken» weer blijk geeft er op bedacht te zijn om zijn fnvlled uit te breden niet alleen in Ooit-Europs maar door heei invloed uit te breiden niet alleen uit economische en staatkundige overwegingen, maar dan zit daar ook achter de bedoeling om den invloed van de communistische be. ginselen te versterken. Gedurende den oorlog heeft Hitier er steeds de nadruk op ge legd, dat Duitschland maar niet •en militairen oorlog voerde, maar «en totalen oorlog, waarbij i de bedoeling voorzat heel de we- I reld in de zegeningen van het na- \tsonaal-socialisme te doen deelen. Welnu, zoo gaat er ook van doskou een machtige invloed uit or de verbreiding van het Com munisme. In de Eerste Kamer heeft de vurige week de heer Reyers, daar op gewezen, toen hij naar aan leiding van het feit, dat minister Jonkman in zijn Memorie van Antwoord1 betreffende de begroo ting van Overzeesche Gebiedsdee- len, zich op vriendelijke en voor komende wijze over het Commu nisme had uitgelaten, er dit van gezegd: „Weet de minister dan niet, dat in de communistische organisatie voor het Oosten, waarvan de hoofdzetel is gevestigd te Singa pore, met branches te Medan, Sid ney, New York en Londen o.a. als statuaire doelstelling geschre ven wordt: Het schaduwen van Nica-spion- nenhet zoo nóodig opruimen van Nica-spionnen en het stelselmatig belasteren van het Nederlandsche gezag. Deze organisatie heeft te Median een bank opgericht, waar van het bedrijfskapitaal, circa 20 millioen dollar, gefourneerd is door het communistische hoofd bureau te Singapore. De Indische regeering heeft aan deze baric nota bene het agentschap der Handels-Mij. toevertrouwd. Een pracht camouflage voor itnnm- ristijche propaganda". Ook in ons land weten we daar van mee te praten. We hebben na den oorlog het merkwaardige feit gezien, dat toen vanwege de papierschaarschte de meeste bladen slechts in kleine oplage mochten verschijnen, de communisten met hun „Waarheid" een lawine van papier over »ns land konden uitstorten. En nog steeds gaat de propa ganda met onverminderde kracht voort. Nu eens verschijnen de propa gandisten in het democratische jasje en fungeeren ze als voor vechters va'n de democratie. Maar een volgend oogenblik dreigen ze met de dictatuur van de revolutie. Dit was o.a. het geval bij het Indische debat in de Tweede Ka mer. De communisten verdedigden - hoe. kon het anders, door dik en dun het revolutionnaire optreden Van Soekarno» en zij eischten niets minder, dan dat Nederland voor het revolutionnaire geweld zal wij ken, de troepen terugtrekken en het gezag van de oproermakers er- kermen. In verband daarmede liet de heer Koejemans die dreigement hooren: „Toen in September de troepen- verschepingen naar^Indonesië be gonnen, zijn er in Amsterdam en elders stakingen uitgebroken. Maar ik kan de Regeering en in het bijzonder de reactie, die zoo spetiaal op geweld aandringt ver zekeren, dat wanneer een regee ring zou willen pogen om de zaken in Indonesië met geweld op te lossen en daar het gezi.g te gaan herstellenin Nederland een beweging zou uitbreken, waarbij vergeleken die in September maar kinderspel zou zijn. Laat men zich niet vergissen 1" Zoo is het. Laten wij ons niet vergissen in den aard en het karakter van het Communisme. Terwijl de sociaal-democraten ten onzent het Marxistische soci alisme min of meer loslaten wen- schen de communisten de revolu tionnaire Marxistische theorieën onvervalscht te handhaven. En dat uit principe. Van hen geldt het woord: „Het is een on geloof dat zelf gelooft;, het is een bezield alheïsme waarin de vonk der geestdrift gloort; zijn aanhangers vormen een soort kerk die zich welbewust tegen de Chris telijke kerk stelt". Marx heeft indertijd van den godsdienst gesproken als een her senschim opium voor het volk. En een der communistische pro pagandisten heeft deze kwalificatie overgenomen toen hij schreef „Daar is «en vergift dat me* •pium neemt. Rookt mm opium ZEEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang Zon en Maan. van 2e JAARGANG No. 588 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' a cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. I Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. Dc*3MIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. r E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUiZENGA te Middelburg, D« J. KAREL5E te Goes. Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en D» W. VRGEGiNDEWEY te Poprtvifei Zondag. Zon op 7.10, onder 17732 u. Maan op 21.34 u7 onder 8.35 u. Hoog water te Viiesingan Zondag 9 Maart: 3,18 n. 2.23 m., 15,45 n. 2.24 m, dan geniet men zoete droomen: men waant zich in het paradijs. .Zijn invloed echter openbaart zich in verwoesting der gezondheidde mensch wordt allengs een ideoot. Precies zoo start het met den godsdienst. Daar zijn menachcn die opium willen rooken. Het zou toch ongerijmd lijn, als de itaat op zijn kosten, dat wil zeggen op kosten van hét gehccle volk ver zamelplaatsen voor oplumrooken onderhield en steunde, lieden, die daarbij dienst doen". Waarlijk, de heer Koejemans had gelijk toen hij waarschuwde: iaat men zich niet vergissen t Naar wegneming van lóciale misstanden, naar verbetering van sociale verhoudingen moet waar noodig met kracht worden ge streefd. Maar niet naar de wijze «li vol gens de doelstelling der communis ten. Ook hierbij moet het Woord van God een lamp zijn voor den voet en moet leven dé begeerte „Leer mij Heere uwen weg; ik zal in uwe waarheid wandelen; vereenig mijn hart tot de vreeze Uws naams". Voor het land een levensbehoefte. Dr Otto Grotewohl, een der voorzittera van de Duitsche socia listischs eenheidspartij, heeft op een demonstratie van de anti fascistische, democratische par tijen te Leipzig, gewezen op de noodzakelijkheid om bij de Mos- fcousche conferentie aan te drin gen op de vorming van een ge centraliseerd Duitschland. Grotewohl zeide, dat de econo mische zonegrenzen zullen moe ten verdwijnen, indien de Duit- schers in leven willen hhjven. De andere voorzitter, Wilhelm Pieck, verklaarde, dat op deze meeting een deel van Duitsch land zijn oprechten wil toont om alles te doen wat In zijn maCht ligt om den vrede te verzekeren en de democratie in Duitschland nasx de overwinning te voeren. „Maar de staat moet een struc tuur krijgen, die overeenkomt met de levensbehoeften en deze struc tuur kan slechts worden gevon den in een gecentraliseerd Duitschland". Dr Grotewohl verklaarde te vens, dat geen Duitsche partij het recht heeft om het ieekenen van het vredesverdrag te weige ren. Dit zou niets anders zijn dan een vlucht van de verant- De actie Welter-Bajetto, Op 29 Maart zal een aparte vergadering van d« K. V. P. wor den gehouden, waarin het Indl- soha vraagstuk en speciaal de actie van het oomitë Welter-Bajetm, dat aooal» bekend IJvert voos handhaving van de RUkseen heid, aan de orde zullen komen. Deze aotle wordt, naar „Do Stem" mededeelt, door het P.B, hoog opgenomen. Niet omdat het er bezwaar tegen heeft, dat er een afwijkende meenlng Inzake Linggadjati wordt gehuldigd. Na tuurlijk niet. Doch wel omdat men organisatorisch scheeve schaatsen rijdt. De actie wordt geheel bui ten de organen der partij om ge voerd. Men sticht comité's zonder de bestuursinstanties er in te kermen. Ja zelfs, zooals Pater Stokman in „Het Binnenhof" ver telt, doen er personen aan mee, die niet eens lid van de K, V. P. zijn. Typeerend is ook, dat een cir culaire van het comité de eigen actie in veel breeder kader zet. Men heeft ook bezwaar tegen de financieele en economiscche poli tiek en wil de K.V.P. dwingen van koers te veranderen. Thans zouden de katholieke Kamerle den te zeer gebonden zijn aan de Party van den Arbeid. EXTRA TOESLAG AANVOER CONSUMPTIE. AARDAPPELEN. De toeslag, welke de re> geering geeft ale tegemoet' koming In de extra-koeten, verbondon «ah den aanvoer van aardappelen naar de ooneumptle-oentra onder de huidige weeromstandighe den, wordt voor de week van 9 t.m. 15 Maart verhoogd van f2 op f3,50 per 100 kg. De handelaar mag voor aardappelen, die in genoem de week door den teler wor den afgeleverd, ten hoogste f 1 meer betalen dan de gel dende richtprijs vermeerderd met de voor die week vast gestelde bewaarvergoeding. VOOR DEN ZONDAG! woordelijkheid en van de gelofte om Duitschland weder op te bou wen en herstelbetalingen te ver richten- Het DuitsChe volk zal vele ja ren lang slechts dan nieuwe po litieke partyen kunnen toelaten, indien deze zich accoord verkla ren met de basis van de Duit sche politiek, zooals die in het vredesverdrag zal worden vast gelegd. Jacob Kaiser, de voorzitter van de Christeiyk Democratische Unie, verklaarde, dat het Duit sche volk beter in staat zal zijn tussehen Oost en West te bemid delen, naarmate het meer een eigen politiek zal volgen. Hy sprak de hoop uit, dat bij het vaststellen van de Duitsche grenzen - de wet van de natuur- Uike levensruimte voor de 70 millioen Duitschers zal worden gerespecteerd. Economische redenen, dia wor den aangevoerd om grenscorrec ties in het Westen te rechtvaar digen, kunnen niet beslissend ge acht worden". Hü drong er op aam, dat de economische plannen' voor het Saargebied niet zullen mogen be lemmeren, dat dit gebied in het territorium van den Duitschen staat zal worden opgenomen. Invaliede ex-illegalen gaan poppen maken. Poepen in nationale costuums, zooals die ook dezer dagen aan de Prinsesfes óp Soestdijk lijn aan geboden, zullen binnenkort in grooten getale worden gefabri ceerd. Daar in het buitenland groote belangstelling voor deze poppen blijkt te bestaan, zal een groot dééd' der productie voor den ex port worden bestemd. Uit Zwitserland is reeds een order binnengekomen voor 30.000 en uit Zuid-Afrjka voor 20.000 poppen, terwijl ook uit Engeland en Amerika aanvragen zijn bin nengekomen. Uitsluitend invalide arbeids krachten, voortkomende uit de ille galiteit, zullen aan de vervaardi ging van de poppen deelnemen. Dit zal geschieden in samenwerking met de stichting 1940'45. In de eerste weken hoöpt men een pro ductie van 250 poppen te bereiken, doch. men verwacht dit aantal 1 spoedig kunnen opvoeren, i iDe poppen gekleed in Volen- damsche, Spakenburgsche en Zeeuwsdhe kleederdrachten, zijn1 ongeveer zestig centimeter hoog en bezitten de attractie te kunnen loo- pen en wel zoo, dat ze ara den linkerarm worden genomen en dan door een zeer eenvoudig systeem j in beweging komen. De Prinsesjes waren opgetogen, toen ze doze loopende poppen kre gen en ook H. K. H. Prinses Ju liana toonde zich zeer geïnteres seerd. „Bemoei u toch niet mit dim nohtvaardigi, want ik tut tndm in im droom vul om Som geleden. Matth. 17:19b. Tribunaal Goes. Geen aannemer van formaat. Op de ochtendzitting werd de zaak tegen Joseph J. D. van den Brande, aannemer te Hulst behandeld, die als aannemer werken voor de Wehrtnacht uit voerde, zooals het bouwen van bunkers en het aanleggen van loopgraven. Hij was begonnen met 15 arbeiders en zijn bedrijf groei de uit tot plm. 400. Getuigeverkla- ringen vertelden hoe hij dit aantal verkreeg, maar volgens den besch. waren deze onjuist, daar de ar beiders uit zichzelf gekomen wa ren. De verdediger, Mr van Son, zeide in zijn pleidooi op sarcas tische wijze, zooals hij het uit drukte, dat besch. geen aannemer van formaat is, daar deze reeds in vrijheid zijn; althans in Z. Vlaanderen. Pleiter hechtte niet veel waarde aan het proces-verbaal en vroeg directe invrijheidstelling van zijn cliënt. Mr Vlaming re pliceerde op de „sarcastische op merking", dat bij de beoordeeling de gezindheid van Iden besch. in aanmerking wordt genomen. Na dat het Tribunaal beraadslaagd had, besloot het aan 'het verzoek %n den verdediger te voldoen. genomen waren, aan burgers ver kocht. Toen de bouw van z.g. schut tersputjes ter sprake kwam en besch. de juiste benaming niet wist, meende hij, dat het Tribu- naallid de heer Kok (die niet aan wezig was) deze wel zou weten •daar deze ook de bedoelde putjes had laten bouwen. Toen Haring man hier dieper op in wilde gaan werd hem gesommeerd zijn mond te houden en werd hem Idoor den voorzitter medegedeeld, dat de heer Kok wel verplicht was dit te doen, daar anders het illegale werk in gevaar kwam. Besch. verklaarde verder, dat de commissie van voor-onderzoek hem gedreigd had met „insperren". i Vervolgens werden een achttal getuigen gehoord, die om strijd verklaarden, dat hun baas zich totaal niet voor de 'bouwerij inte resseerde en zoo ééns in de 14 I dagen kwam kijken. De arbeiders vonden het ook mooi en zoo zat er geen voort gang in het werk, tot groot ver driet van de DuitsChers, die Ha- I ringmap zelfs enkele keeren tot de orde riepen. Nadat tens'otte de echtgenoote nog was gehoord, i werd de zitting geschorst tot nader order. Tribunaallid werd beschuldigd, De Zaak tegen JacóbusHi-j ringman aannemer te Colijns- plaat, nam den geheelen middag en beslag en moest zelfs geschorst worden wegens het late uur. Ha- ringman werd er van beschuldigd een betonmolen ten gerieve van de Wehrmaaht te hebben verkocht, materialen aan deze beschermers te hebben verhuurd en, wat het ergste was, op N.-Beveland bun kers en meerdere van dergelijke i werken te hebben gebouwd. Deze laatste besch. was juist, i in dien zin, dat hij gedwongen was, vertelde de besch. Bovendien i was een Duitscher in feite uit voerder en behoefde hij slechts het geld urt te betalen. De voorraad materialen en zijn betonfabrieken waren niet ten nut te van de Duitfriwr» gekomende materialen had hij, hoewel op- Behandeling gratie-verzoeken. Minister Maarseveen heeft in de Eerste Kemer meegedeeld, dat 26 gevallen van gratieverzoe ken zyn afgedaan. Elf verzoeken zyn geweigerd. In vyftien geval len is gratie verleend. Negen doodvonnissen zyn geëxecuteerd. Een veroordeelde heeft zich door zelfmoord aan executie onttrok ken en in één geval is executie opgeschort in verband met nadere revisieprocedure. Bijl de behandeling vaa de Ju- stitiëbegrooting door de Eerste Kamer verklaarde de minister van Justitie, dat de tribunalen op uit stekende wijze hun werk doen. Wanneer hij heeft gezegd dat dé bijzondere rechtspleging op I Ja nuari 1948 zal beëindigd zijn, dan is dlat, omdat hij vindt, dat er dit jaar een eind aan moet komen. De restamtjes gaan naar de gewone rechterlijke macht. Dat de bij zondere rechtspleging beëindigd wordt, is ook in het belang van de genen, die bij deze rechtspleging betrokken zijn. Zoo van luiten af bikikin verschijnt Pilatui' vrouw ah lin tngil op Jeius' lijdensweg, Dat mate Him toch wil goid gedaan hibbin, dat ir tin- minste nog tin voor Hem pleitte, toen alle stemmen 'tegen Hem uitgebracht wer den. En dat nog wel van zoo onverwachte zijde. Het ie Jezus' eigen volk, dat Hem. verwerpt, en die 'tmu voor Hem opneemt iteen hei- dimt Pilatui' vrouw! Claudia heette tij, naar men tegt. V moet ir nm op littm, op welk hachelijk moment deze vrouw zich ale advocate op werpt voor den rechterstoel ten behoeve van den Heiland. Pilatui aamlt, wien hij zal loslaten: Jezus 6f Barabbat. Het volk wil Barabbat. Na tuurlijk wil het Barrabas. Wie iou z'n stem niet uitbrengen op Barabbast Deze man wcu 'n soort volksheld. Een natio nalist, die maar één branden den hartstocht had: de bevrij ding van i'n volk. Die vrij heid wilde hij bevechten in den weg van revolutie. Hy was meer extremist nog dan na tionalist. Bij een der vele op stootjes tegen het gehate Bo- meinsche gezag, was hij ook weer haantje de voorste ge weest. Hij had bloed doen vloeien. Daar zit hij nu voor gevangen. Haar 't is geen or dinaire booswicht, nee, een politieke gevangene, een man die het aureool draagt van den martelaar-voor-de-vrijheid. Zal de schare, de massa, niet harts tochtelijk roepen om hem, Ba rabbast Dat was 'n man waar je wat aan hadDie beloofde vrijheid en welvaart. Wat kwam je nu verder met Jeiusf Wat Barabbas gaf was tast baar en dichtbij, wat Jezus beloofde ongrijpbaar en too ver aft Laat ons dus Barab bas lost Pilatui most natuurlijk van die revolutiegeluiden niets heb- bsn. Maar hij wset sventeer, dat hij tegen de massa niet op kan. Hierom sn om nog meer redenen helt hij er toe over, de menzo hen hun sim tl givm. En 'tii op dit built- tend moment, dat Claudia tui- tchenbeide komt. Zij heeft een droom gehad. Ze heeft een etem uit de onzienlijke wereld vernomen, zonder twijfel een Item der godheid. Pilatui, man, weet toch wat je doet. Je haalt je Gods wraak op den hals: „bemoei u toch niet met dien rechtvaardige, want ik heb heien in een droom veel om Htm geleien", V Aldus pleit een vrouw. Een edele, religieuee vrouw, vimdt u niet! In heel dit duivelteh gedoe komt tij als engel te voor schijn. Zij wil luisteren naar de stem der godheid. Ze is met hoogcrc dingen bezield. Ze wil haar man remmen op het pad van het kwaad. Claudia I V Verkyk u niet op deze vrouw met haar schoonen schyn en haar mooien naamt Zij heeft veel geleden in een droom! Maar Jezus heeft ge leden in werkelijkheid om harentwil. Zij heeft Jezus niet geholpen, maar nog meer ge folterd. Let u maar eens op! Waaróm kreeg Pilatus de boodschap, om toch goed uit te kijken! Toch zeker alleen uit eigen belang! Als hij niet oppaste zouden de goden hem met hun wraak achterhalen. Dat had ze uit dien geheim- a innig en droom begrepen. Pi latus moest niet op Jezus, maar op zichzelf letten. Claudia pleit voor Jezus niet, omdat se den Heiland, maar omdat ze haar man liefheeft. En in haar man zichzelf. De menigte roept: laat Barabbat lot. Uit eigen belang! Clou- dia pleit: laat Jeeut los. Uit eigen belang. De massa kitst voor de revolutie, omdat ze daar wat insiet. Zij kiest voor hit ivangilie, omdat se daar mitr inziet. 'tU aan beidt kantin igo'ismi, het een» bruut en naakt, het andere vroom en geoamoufleerd. Maar egoïsme blijft het! V De tegenstelingJezus— Barabbas, is m onzen tijd, Waarin revolutie en evangelie fel tegenover elkaar staan, aotueeler dan ooit. W ij kiezen Jezus! Natuur lijk kiezen wij Jezus! Maar waaróm! Is niet wijd verbreid 'ds egoïstische vroomheid of het vroom egoïsme, dat vóór Jezus kiest, omdat het veiliger is! Pas op je zelf! Elke an dere keus is schadelijk! 'n Mensch moet om z'n toekomst denken en om de wraak Gods! Zoo kiezen wij Jezus niet om wat Hij is, maar om wat Hij geeft. Niet uit beginsel, maar uit belang. Niet omdat we Hem liefhebben, maar om dat we onszelf liefhebben. En met die keus roepen we toch feitelijk mit dl schare om Barabbast En waarom lezen we eigen lijk 'tZeeuwsch Dagblad en scharen ons bij de christelijke politieke partijen. Waarom roepen we zoo hard met Groen voor het evangelie tegen de revolutie! Is het niet, omdat we van Barabbas, de man met de roods vlag nog nooit veel goeds gezien hebben, en is een christelijk-eonservatieve poli tiek inzake Indië en zoo per slot van rekening niet voor- de elig er Laat ons oppassen voor ter mouflage-godsdienst en ca mouflage-politiek. Niet het belang, maar het beginsel beslist. Claudia's vroomhtid staat ep ién lijn mit Barabbat' node vaan. v H. VELDKAMP. Middelburg. MILLIOENENLEENING VOOR ELECTRW FICATIE GOEDGEKEURD. DRIE STEM MEN TEGEN. EEN ZEER VERSTREK KEND BESLUIT. VOORZIENING ONREN DABELE GEBIEDEN OPNIEUW TER SPRAKE. -> De Enschedésche politie heeft een 19-jarige kantoorbe diende gearresteerd, die textiel- coupures ter waarde van 3700 punten te kcop aanbood. Hij zou de coupures op de textiel fabriek, -waar hij werkzaam was, gastolen heb'oen. Moderne democratie. Het links georiënteerde Engel sche weekblad „New Statesman and Nation" is slecht te spreken over de houding van de Neder landsche regeering in Indië. I Het blad keurt het af dat het basis-accoord niet zonder meer werd goedgekeurd en heeft hevig j bezwaar tegen de blokkade aan de Indische kusten- De door de Indonesiërs gestolen goederen moeten naar het 'blad meent, vrijéiyk uitgevoerd kunnen worden. De Engelsche regeering zal een scherp protest moeten laten hoo ren en zal nogmaals moeten aan bieden om Prof. Schermerhorn en Dr van Mook by te staan in hun pogingen een modus vivendi te vinden. Tenslotte dreigt het blad met behandeling van de kwestie door de organisaties der Vereenigde Naties. De wensch is dus, dat Neder land onder Engelsche curateele zal worden gesteld. En' dat spreekt d&n JlOg van. democratie, - Oost-Indonesië eri do „republiek". In het republikelnsche blad „Merdeka" schryft de heer Pra- woto Soemodilogo: „Kortgeleden verklaarde de heer Sjahrir ln een interview, dat Dr van Mook te Den Pasar beloofde Oost-Indone- sië dezelfde plaats te zullen ge ven ln de Vereenigde Staten als de republiek. Dit beteekent ofwel een verlaging van de positie of een verhooging van de positie van Oost-lndouMSS, Al< Se republiek Ter zitting yan de Prav. Staten van Donderdags.iui*g waren af- j wezig Mevr. v. d. Broedkede Man en de 'heeren M. de Bruijne, J. C. Vogelaar, F. A. v. d. Spiegel en G. v. Duin. De voorzitter stelde aan de orde de behandeling van het voorstel tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste f25.200.000 tot dek king van de kapitaalsver strekking aan de N.V. P. Z. E. M. Dhr A. H. S. Steznerding (C.H.) opende de rij der sprekers. Hij wilde het voorstel zien als een maatregel ter verhooging van het welvaartspeil der provincie. Het is een gedurfd voorstel, doch de toelichting van Ged. Staten en Prof. v. Staveren ia geruststel lend. De onrendabele gebieden vor men echter de groote schaduw, die over dit plan valt. Dit is niet al lereerst een technische, doch een financieele kwestie. Bij aanneming van het plan wordt de voorziening der onrendabele gebieden rog be zwaarlijker. Spr. stelde de vraag, of hieraan nu absoluut niets ge daan kan worden. De verbinding toetreedt tot de Vereenigde Sta ten van Indonesië, is het doel van Dr van Mook bereikt, maar dan zal de republiek zoo zwak staan, dat zy de kosten van den weder opbouw niet kan betalen- Een toetreden van de republiek tot de Vereenigde Staten beteekent voor haar een economische en' politie ke verminking. De toestand te Batavia. Het republikeinsche blad ,,Ra'- jat" schryft: „De bevolking van Batavia heeft zoowel van vriend als vyand te ïyden. By iedere wüziging in het stadsbestuur hoopt de bevolking op een verbetering van zyn lot, doch Iedere veran dering brengt slechts een ver zwaring van lasten mede. Alle maatregelen ter verbetering zyn intusschen mislukt. Enkele maan den geleden verklaarde een Ne derlandsche woordvoerder te Ba tavia, dat men groote moeüyk- heden had by het aannemen van Indonesische arbeiders. Momen teel werken er echter 25.000 In donesiërs voor Hollanders, Dit wordt veroorzaakt, doordat hun kinderen honger ïyden en zy niets meer bezitten om te ver- koopen. Wat moet men echter wel denken van onze leiders, die het volk in deze ellende hebben gedompeld?" Secretaris Oost-Indone sisch parlement. Tot secretaris van het parle ment van Oost-Indonesië is be noemd Mr H> W. NdöWj, wor den oorlog adjunct-secretaris van den Volksraad. DE KWESTIE VAN DE „MARTIN BEHRMAN". Ook een Britsch protest? Uit welingelichte bron wordt te Batavia vernomen, dat een exper tise van de lading van de „Mar tin Bëhrman" onomstootebjk heeft bewezen, dat de rubber voor een groot deel afkomstig is van een Britsche maatschappy, die ten tyde van de Japansche capi tulatie geiyksoortige rubber in Goedangs had opgeslagen- Deze maatschappy eischt een deel op van de tot de lading be- hoorenda kinabast, terwyi een ander deel hiervan wordt opge- eischt door een Chineeschen on dernemer. De correspondent van Aneta te Singapore meldt, dat thans ook stappen van het Britsche minis terie van Buitenlandsche zaken verwacht worden inzake de aan houding van schepen jn 4e Indi sche Wateren. De Nederlandsche consul-gene raal te Singapore, de hee^ Vige- veno, heeft verklaard, dat de Ne derlandsche marine geen schepen in volle zee, doch slechts in ter ritorials wateren aanhoudt. Daartegenover heeft de gezag voerder van de „Empire Mayro- ver" verklaard: „Ik werd aange houden buiten de territoriale wa teren, ik was 4.5 myi van de kust verwijderd," GoesRoosendaal is boven- grondsch ontworpen. De sympa thie van spr. gaat niet naar een bovengrondsche lijn uit, maar aan leg daarvan is veel goedkooper dan van een ondergrondsdhe lijn. Bestaat nu de mogelijkheid met, om ook de verbinding GoesVlis singen 'bovengrondsch te ontwer pen? Hierdoor zou een flink be drag worden gewonnen, wat aan de voorziening der onrendabele ge bieden ten goede zou kunnen ko men. Vervolgens waarschuwde spr. tegen een verhooging der tarie ven, waarvan de bevolking uitein delijk de dupe zal worden. Is er al wat meer zekerheid over de doorvoering der electrificatie- plannen der Ned. Spoorwegen? Gaarne zou spr. een overzicht krij gen van onrendabele gebiedea De C.H.-fractie is voor vestiging der nieuwe centrale te Vlissingen. Ged. Staten zeggen, dat de be drijfsvorm der P.Z.E.M. geheel losstaat van dit plan. Dat is wel zoo, doch bedacht moet worden, dat het bestuur der P.Z.E.M. voor lange jaren volledige vrijheid krijgt en allerlei overeenkomsten kan en zal sluiten, zonder dat dé Staten daarin gekend worden. Dhr J. de Kruijter (C.H.) zag een groote financieele scha duw. Wordt de leening in haar ge heel geplaatst en blijft de centrale te Westdorpe voorloopig in be drijf? Dhr J. Hommes (A.R.) wilde zich niet wagen aan een be spreking der technische zijde vart het project. Hij vroeg zich af, of in dezen tijd een dergelijke uit gave verantwoord is. Met Ged. Staten is de A.R.-fractie het eens, dat electriciteit thans een levens behoefte is. De A.R.-fractia wil het plan zien in het licht van den opbloei van Zeeland. De uitgave voor deze electrificatie mag daar om niet met een beroep op de' ongunst der tijden worden afge wezen. Ook dezen spreker ligt de voor ziening der onrendabele gebieden zwaar. Met klem vroeg hij, of hef fonds voor dit doel niet kan wor den versterkt. Wat de financieele aspecten bé- treft is er weinig houvast. Wan neer er meevallers zijn, zal dat een groot voordeel zijn. Maar van waar moeten die meevallers ko men? En wanneer er tegenvallers zijn, hoe moet het dan? Want wij mogen de lasten niet op de nage slachten afwentelen. Deze over weging maakt de beslissing niet eenvoudiger. Op welke wijize xul- len de tekorten moeten worden gedekt? W»o*e«r de

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1