Het ware Linggadjati. De Vermogensheing Ineens. 't Europeesche probleem. Distributie van eieren. Wat gebeurt er te Moskou? De stukken worden in stelling gebracht1 Britsch-Fransche alliantie. Amerikaansch voedsel voor Enropa. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Speciale betalingsregeling bij aanspreking van bedrijfsvermogen. Belastingvrije grens voor pensioenen verhoogd. Gunstiger regeling voor kleine vermogens. Noorsch motorschip aan den grond. Spaansch minister ontevreden. Wat gebeurt er aohter de schermen? Dooi in West-Duitschland. WAT OP DEN BON 7 2e JAARGANG No. 586 Abonnementsprijs f 3.30 par kwartaal Advertentieprijs 12'/] cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 sent per woord. Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorst- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren! Vliaeingen, Walatr. 83, Tel. 168; Middelburg, Bou- aansche Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooswjjckstr. Tel. 2052 Prof. Romme heeft onlangs een rede gehouden, waarin hij vol gens het verslag in het „Medan- Bulletin" o.m. het volgende seida: Door velen in Nederland werd bij de bekendmaking der zeven tien punten in twijfel getrokken of Linggadjati inderdaad zulk een grondslag vormde als volgens de beloften in de Koninklijke rede tot stand moest worden gebracht. Werd hierin de politieke éénheid niet weggebroken? En werd voorts aan de Kroon een zooda nige plaats gegeven als in het al gemeen welzijn noodzakelijk ge acht moest worden? Werd de Kroon niet verlaagd tot een orna ment? Kon men de Nederlandsch- Indonesische Unie wel ten politiek geheel noemen? Het stuk der zeventien fiunten liet, gelijk het daar ag, de opvatting toe, dat de Kroon een ornament zou wor den en dat de Nederlandsch- Indonesische Unie iets der gelijks zou beteekenen als de Nederlandsch-Belgische Tol Unie. Echter de zeventien punten lie ten ook een betere opvatting toe. Welke was echter de juiste? Wat de juiste opvatting was, is toen naderhand gebclkcn uit de toelichting van de Commissie Ge neraal tn uit de Regeeringsver klaringeD van 10 en 19 Dec. Daarbij kwam duidelijk vast te staan, dat de Ned.-Indonesische Unie inderdaad zou worden een reëele, Koninklijke Unie, waarin de Kroon dezelfde functie vervult als het Koninkrijk van thans, voor wat de Unie betreft uiter aard alleen met betrekking tot de belangrijkste terreinen van voor ziening met name: de buitenland- sche zaken, de financieel-oeoono- mische aangelegenheden, defensie en cultureele zaken. Vast kwam te staan, dat de Nedorl.-Indonesische Unie, waarin het Koninkrijk der Nederlanden zou worden getrans formeerd, zou zijn aan te merken als een souvereine Unie, die de souvereine deelen overkapt, met souvereiniteit ten aanzien van die deelen. Deze verduidelijking deed voor ons het „werkelijke Linggadjati" verrijzen, d.w.z. hierdoor kregen de vage zeventien punten hun zin en beteekenis. De Regeering bood de seven ties puntea aan, te zemen met de toelichting der' C.G. en de twee genoemde Regeeringsverklarin- g«n als een vierdeelig geheel. Tot dit vierdeelig geheel wiide do Re- Hevige sneeuwstormen m gering zich verbinden, tot mets CmajS& gcbben het g^te ZEEUWSCH DAGBLAD Donaerdag 6 Maart 1847 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dlrecteuri JACQ. DE SMIT Met veste medewerking van: BARON Mr W. F E. v. d, FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Di i KARELSE te Goes, D» R. SLOFjTRA te Vlisilngen en Us W. VROEGINDEWEY te Poortvliet waren te verstaan in den zin als de Commissie Generaal dat in haar toelichting heeft uiteengezet en zooals de Regeeringsverklaringen van 10 en 19 Dec. dit nog eens hebben aangevuld en verduidelijkt Hier is dus geen sprake ge weest van een v,nieuwe Haagsche constructie" van Linggadjati, maar eenvoudig van een nadere stipuleering, een verduidelijking, opdat niemand achteraf zou kun nen zeggen, dat met die zeventien punten feitelijk iets anders be doeld was. Wij zijn daarbij in de Kamer afgegaan op de inlichtingen van de Commissie-Generaal en van de Regeering, welke laatste natuur- De minister van Financiën heeft verband houdende met het lijk weer steunde op de gegevens in een uitvoerige memorie van bedrijfsvermogen, te vol der Commissie Generaal. En het antwoord de opmerkingen, welke doen in 5 gelijke jaarlijksche spreekt vanzelf, dat wanneer de de Tweede Kamer in het voor- termijnen. Commissie Generaal aan de hand loopigeverslag over de vermo- Deze u ,dt „iet voor van de stukken haar inlichtingen gensheffmg ineens heeft gemaakt, de geblokk«rde middelen waar- beantwoord. geeft, wij er van mogen uitgaan, dat deze een juist beeld verschaf fen van wat in Linggadjati is be sproken, .besloten en bedoeld. Van republikeinsche zijde wordt beweerd, dat het toch eigenlijk anders is en dat het door de Ka mer aanvaardde Linggadjati ia stijd zou zijn met het oorsproa- Kelijke ontwerp. Maar aldus Prof. Rom me ik ben niet bereid en de Nederlandsche volksver tegenwoordiging zal niet be reid zijn, thans nog een an dere gedragslijn te volgen dan die gevolgd is. Zou het waar zijn? Hij staat uitvoerig stil bij de economische bezwaren, welke in het voorloopige verslag naar voren zijn gebracht. Tenein de tegemoet te komen aan de be zwaren, welke het betalen van de belasting over het in ondernemin- over een belastingschuldige 'be. schikt. Bovendien wordt, indien bij of voor den eerstén termijn op an dere wijze dan uit geblokkeerde middelen meer wordt betaald dan bij den eersten termijn verschul digd is, over dat hoogere bedrag gen belegd vermogen medebrengt, i een korting toegekend. Deze wordt heeft de minister voor dit gedeel te van de belasting nieuwe beta lingstermijnen opgenomen. Belastingschuldigen, wier vermogen voor ten minste berekend naar 4 pCt per jaar. De belastingvrije grens voor pensioenen is voorts verhoogd van f 4000 tot f 6000. Voorts is voor hen, die geen profijt hébben van één del-de als bedrijfsvermo- dcjnjstfingen voor de ouden gen moet worden aange merkt, krijgen n.l. het recht het gedeelte van den aanslag. OPHEFFING DISTRIBUTIE GAAT NIET DOOR. INLEVERINGSPLICHT BLIJFT GEHANDHAAFD. Van „bevoegde zijde" deelt men ons mede, daft in tegenstelling met de eerngen tijd geleden gewekte verwachting, dat de eierdistri- butie in dit voorjaar zou kunnen worden opgeheven, thans is komen vast te staan, dat dit niet het geval zal zijn. Hoewel in het voorjaar voldoende eieren ter beschikking zullen komen om aan de biimenlhmdsche vraag te ikunnen voldoen, zou een opheffing van de distributie een zeer sterke stijging van de eier- prijzen in dén nazomer en herfst veroorzaken. Na Juli loopt de eierproductie namelijk sterk terug, terwijl de vraag in die periode, Vooral omdat het vleeschrantsoen nog steeds vrij laag is, zeer waar schijnlijk groot zal zijn. Opheffing van de distributie zou dan ook over eenige maandeni tot ongewenschte spanningen aanleiding kun nen geven. Bovendien heeft jmen nu een beperkte eieren-export om ver schillende redenen gewenscht is bij een opheffing van de distri butie van eieren geen enkele zekerheid, dat de afgesloten éxport- contracten uitgevoerd kunnen worden zonder verstoring van de bin nenland sche markt te veroorzaken. Om deze redenen blijft vooralsnog de distributie van eieren ge handhaafd en is het noodig, dat den pluimveehouders een verplichting tot inlevering van eieren, die niet in eigen gezin worden gebruikt, wordt opgelegd. Dit bericht komt niet onverwacht Er zal heel wat moeten gebeuren eer dergelijke „diensten" worden stopgezet. meer en tol niets anders. En tot dit vierdeelig geheel heeft daarna ook de Kamer zich verbonden. De Commissie Generaal heeft trouwens aan de Regeering uit drukkelijk meegedeeld, dat krach tens den loop der onderhandelin gen en het in Indië besprokene de zeventien punten van Linggadjati gedeelte van de Oostelijke pro vincies het verkeer lamgelegd. De Grieksche parlementaire commissie voor dé Gfondwiet heeft met 10 tegen 4 stemmen een wetsvoorstel voor het in stellen van een Senaat ver worpen. De „Groote Vier" komen dezer komen, dagen te Moskou bijeen, ter be- Dat den Russen hierin een stem spreking van het Duitsche vraag- toekomt, wordt toegegeven. Doch stuk, dat tevens als het Europee- voor wat hoort wat. sche probleem kan worden be- j „Als Rusland zijn belangen schouwd. jn het Roergebied erkend wil De toekomst van Duitschland en zien", schreef dezer dagen wat daarmee samenhangt is voor de „Washington Post", „dan de toekomst van geheel Europa moet het ook de belangen van de grootste beteekenis. Het zal waarschijnlijk nog wel geruimen tijd duren eer de „Groo te Vier" tot overeenstemming sul len komen. Daarvoor zijn de «Meninges te verdeeld en zijn de belange» te zeer verschillend. Rusland is met Oostelijk Duitschland al Zoo goed als klaar ron.cer spanning wachten wij af van de andere mogendheden erkennen in zaken als de Duitsche eenheid en voedsel uit Oost-Duitschland. Zulk een erkenning is noodig in verband met de besprekingen omtrent de herstelbetalingen. Zoo worden over en weer de stukken in stelling gebracht. Niet WONINGBOUW 1947. Van zekere zijde is de indruk gewekt, dat de on langs tot stand gekomen „Financieringsregeling Woningbouw 1947" slechts mogelijkheid biedt tot het bouwen van huurwonin gen. De minister van Openbare Werken en We deropbouw wijst er even wel opf dat deze opvatting op een misverstand berust en dat ook de bouw van een woning, welke door den eigenaar zelf wordt bewoond, on den voet van eveng'enoemde regeling gefinancierd kan worden. en met het -grootste wantrouwen volgt hét de beschouwingen die door de andere geallieerden om trent Westelijk Duitschland wor den ten beste gegeven. Het heeft in Rusland een hevige schok gegeven, toen bleek dat de V.S. en Engeland op het stand punt staan, dat de grenzen van Duitschland ook aan den Oost kant, nog volstrekt niet zijn vast gesteld. wat van de te houden /besprekin gen het resultaat zal zijn. We zullen echter geduld moe ten hebben. Het kan nog lang du ren eer de eigenlijke onderhande lingen beginnen. Welke rol de „kleintjes" daar bij zullen vervullen valt nog niet .te zeggen. Ook wat dit betreft heerscht er verschil van meening. Rusland wordt ons door de Men heeft den indruk, dat de Communisten voortdurend voor- Amerikanen, indien dit in hun gesteld als de democritie bij uit kraam te pas komt, dezen factor .nemendheid. Dat kan zijn. Maar /zullen gebruiken ais een troef- het is'een Russische democratie, kaart in het diplomatieke spel over die zeer veel overeenkomst ver- de toekomst van Duitschland. Nu toont met het führer-princige in Frankrijk zijn aanspraken heeftDuitschland. gewijzigd, acht mep het niet uit-1 De Westelijke mogendheden en gesloten, dat een Amerikaansch- met name Amerika, schijnen ech- Britsch-Fransche overeenkomst ter niet ongeneigd om ook de Verdrag te Duinkerken geteekend. Dinsdag is te Duinkerken het bondgenootschapsverdrag tusschen Engeland en Frankrijk geteekend. Bevin, de Engelsche minister noemde dit een grootsch gebeuren. Hij wees er op, dat de entente cordiale, jaren geleden gesloten, feitelijk nooit is verbroken, maar in twee groote oorlogen met bloed is bezegeld. Door Bidault, de Fransche mi nister werd een radio-toespraak gehouden waarin hij o.m. zeide: „De alliantie is een belangrijke bijdrage tot het tot standkomen van een rechtvaardigen en duur- zamen vrede. Uit historische over wegingen is het juist, dat zij te Duinkerken wordt geteekend, de plaats, waar temidden der vele puimhoopen de phoenix van een betere toekomst voor onze beide volken herrijst. Door de alliantie hebben Enge land: en Frankrijk hun beider toe komst aaneengcklomken. Hun doel is het bevorderen van vrede en veiligheid. Het is van zeer groot belang, dat onze volken vriend- sohap voor elkander gevoelen en weten, dat zij dezelfde idealen van vrijheid en rechtvaardigheid na streven. Nadat zij tezamen zoo dagsvoorziening, zooals pensioe nen en levensverzekering, een ex tra vrijstelling opgenomen ten be drage van Yk van de normale vrij stelling. De normale vrijstelling bedraagt voor ongehuwdén f 8000 voor gehuwden f 12.000, In dit gé val bedraagt de extra-vrijstelling dus voor ongehuwden f 2000 en voor gehuwden f 3000. De kinderaftrek bedraagt voor elk minderjarig kind f 4000, welk bedrag tot f 5000 wordt verhoogd indien het kind geen recht heeft op al dan niet ingegaan weezen- pensioen. Voorts is kinderaftrek uitgebreid tot meerderjarige kin deren, die door gebreken van lichaam of geest onvolwaardig zijn. Hij is anderzijds beperkt tot kinderen, die zelf niet in de hef fing worden aangeslagen. Voorts is voor bezitters van 40 jaar en ouder van kleine vermogens een gunstiger regeling getroffen. De vrijstelling ten be drage van f 50.000 werd t.a.v. deze personen volgens het oorspronke lijk ontwerp slechts verleend, in dien het gemiddeld zuiver inko men van den belastingplichtige over de belastingjaren 1941 tot en met 1945 een bedrag van f 1500 niet te boven gaat. Thans wordt de vrijstelling van f 50.000 ver leend, indien het gemiddeld zuiver inkomen over die jaren of, als dit voor den belastingplichtige voordeeliger isover de belas tingjaren 1943 tot en met 1945 niet meer bedraagt dan f2000. Bedraagt het inkomen meer dan f 2000, doch niet meer dan f 3000, dan wordt vrijstelling van f 50.000 slechts ten deeie verleend. Bovendien wordt deze met het inkomen verband houdende ver mindering, welke oorspronkelijk slechts zou toekomen aan perso nen van 40 jaar en ouder, thans ook verleend ten aanzien van hen, die door gebreken van lichaam of geest onvolwaardig zijn, ongeacht hun leeftijd. Ook het tarief heeft een wijzi ging ondergaan. Het thans voor gestelde tarief omvat de volgende hef f ingspercentages. Over het gedeelte van de belast bare som, d.i. het vermogen na aftrek van de vrijstellingen: Tusschen 0 en f 10.000 5 pCt; f 10.000 en f 30.000 7^ pCt 30.000 en 60.000 10 pCt; 60.000 en 100.000 12K pCt; 1000.000 en i 200.000 15 pCt; 200.000en 360.000 \17'A pCt; 360.000 en 520.000 20 IpCt; 520.000 en 1.000.000 22^ I pCt.f 1.000.000 of meer 25 pCt. Vergeleken bij het oorspronke lijke voorgestelde tarief verloopt de progresse regelmatiger; het belastingbedrag is nergens ver hoogd. Voor de lagere vermogens is het verschuldigde bedrag iets lager geworden. Voorwerpen van zoodanige kunst- of wetenschappelijke waar de dat zij in een openbaar museum of openbare wetenschappelijke verzameling zouden kunnen wor den opgenomen, zullen mits de be lastingplichtige bereid is deze voorwerpen daartoe gedurende 'n bepaalden tijd in bruikleen af te staan, en indien hij aannemlijk maakt, dat hij reeds op 9 Mei 1940 eigenaar van de voorwerpen was, onder bepaalde voorwaarden bui ten de heffing blijven. Ten aanzien van de oorlogs slachtoffers is door een verdere tegemoetkoming aansluiting ge zocht bij de regeling van de wet op de vermogensaanwasbelasting. Tenslotte zijn bepalingen opge nomen om de heffing van de ver mogensbelasting van natuurlijke personen voor het belastingjaar 1945 en 1946 te vergemakkelijken. Gezaghebbende kringen te Washington hebben medegedeeld, dat de V.S. het voedseltransport tiaar Europeesche landen grooten- deels, hebben geregeld. De be schikbaarstelling van voedsel voor export zal het voornaamste pro bleem zijn. „De V.S. hebben hun uiterste best gedaan om graan uit te voeren. Wat die betreft, zijn wij. nu al verder dan de uitgestip pelde plannen" aldus wordt ver- Baard. De Sowjet-Unie en Hongarije. Het aantal Russische bezettings troepen ia Hongarije neemt snel af en het feit, dat de Sovjet-regee- ring toestemming heeft gevraagd om verschillende consultaten in Hongarije te mogen vestigen, wordt te Boedapest beschouwd als een aanwijzing, dat de bezetting binnenkort afgeloopen zal zijn. Het aantal Sovjet-Russische man schappen in Hongarije bedraagt op het oogenblik 50.000 a 60.000 tegen 12 tot 1.5 millioen op het hoogte punt van den bezettings tijd. De eerste reis tevens de laatste. Bij Dublin is het Noorsche schip Bolivar, dat met graan van Buenos Aires naar Dublin onder weg was, aan den grond geraakt. /Men vreest, dat het schip door de zware zeeën zal worden gebroken. I Nader wordt gemeld, dat alle opvarenden zijn gered. De Bolivar was een dubbel- schroefschip van 5230 ton, dat eerst na den oorlog voltooid werd en thans zijn eerste reis maakte. De Spaansche minister van Ar beid, Giron, heeft te Valladolid voor een aantal leiders van de jPhalanx verklaard, dat de partij haar offensieve kracht niét moet laten verzwakken. „Een gevaarlijk gevoel van ont goocheling, bitterheid en vage on gedisciplineerdheid is over ons ge komen", aldus Giron, „doch voor deze lafheid is geen reden. Wij moeten de revolutionaire beginse len van de Phalanx nakomen". omtrent de toekomst van het s,kiemen" gelegenheid te geven 'zwaar zijn beproefd, sullen zij te- Ruhrgebied tot itand sal kunnen straks hun ttsrr t# laten hooren. samen herrijzen". Er gebeurt heel veel achter de schermen. Dat is wel gebleken bij wat er omtrent het Indische vraagstuk en wat daarmee samen hangt openbaar is geworden. Nu komt „Het Parool" met een merkwaardig verhaal. „De nieuwe minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, is lid van de Partij van den Arbeid. Door zijn toetreding tot het Kabinet is het „politiek evenwicht" verbroken tegenover 5 Katholieken (Beel, Van Maarseveen, Gielen, Fiévez, Huysmans) staan 6 leden der P. v. d. A. (Drees, Vos, Mansholt, Lieftinck, Jonkman, Neher). „Bewijs van goede verstandhou ding", zooals men onzen Haag- schen redacteur Zaterdag verze kerde? In politieke /kringen loopt een andere verklaring. Tegenover het „geen bezwaar" van de Katho lieken -tegen de benoeming van een zesden P. v. d. A.-man ia het Kabinet zou het „geen bezwaar" van de P. v. d. A. staan tegen de benoeming van een Katholiek tot opvolger van Dr .van Mook. Als Gouverneur-Generaal zou thans Prof. Romme ernstig in aanmerking komen. Is dit juist, dan beteekent het, dat een ambt, welks drager een zeer uitgebreide benoemingsbevoegdheid bezit, in Katholieke handen komt, hetgeen dan de „compensatie" zou zijn voor het optreden van den heer Neher ais leider van een overi gens hoogst „ondankbaar" depar tement. Bovendien wordt het dan van bijzonder groot belang, met welke inzichten Prof. Romme uit Indonesië is teruggekeerd". Een soort koehandel dus. Het verhaal klinkt weinig ge loofwaardig. „Uit de beste bron" (minister Beel?) wordt vernomen, dat bij de benoeming van den nieuwen mi nister alleen gezocht is, naar den besten man, met uitsluiting van iedere politieke overweging. (Be doeld zal wel zijn binnen het raam van de huidige coalitie). Wij zullen goed doen, rustig af te wachten. Veel wat onmogelijk scheen is mogelijk gebleken. Met Soekarno zou onder geen beding worden onderhandeld. En nu is het al zoover dat zij die deze onderhandelingen afkeuren als „reactionnairen" worden uitge kreten. In West-Duitschland heerscht momenteel een uit West-Spanje afkomstige depressie, welke dooi teweeg brengt. Volgens bet laat ste bericht van het meteorologisch instituut te Quickborn bestaat de mogelijkheid, dat uitloopers van deze depressie ook het Noorden van de Britsche zóne zullen berei ken. Daardoor zou de dooi zich ook tot het gebied van Sleeswijk- Hoistein en Hamburg gaan uit strekken. De tinbaggermolen „Dendang" bij het verlaten van de sluii t« IJtnuider. getrokken door de aleepbrcten „Witte Zet" er „Ty«s". ATOOM-ONDERZOEK IN CANADA. Volgens schattingen, in het Ca- nadeesche Huis van Afgevaardig den naar voren gebracht, zal Ca nada de ontwikkeling van atoom energie ter hand nemen volgens een program op basis van vele millioenen dollars. Een bedrag van 5.575.000 dollar zal worden uitge trokken voor de fabrieken in On tario, waar onderzoekingen wor den verricht in verband met toe passing van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. ATOOMONDERZOEK IN BELGIË. Door den Belgischen minister van Onderwijs is op de begrooting van zijn departement een amende ment ingediend, waarin tien mil lioen francs wordt uitgetrokken voor subsidie aan het „nationaal fonds voor wetenschappelijk on derzoek" ter bevordering van de navorschingen betreffende de kernphysica. Trouwbetuiging inheemsche militairen. De tot het te Tarakan geleger de detachement behoorende Am- bonneCsche, Menadoneesche, Ti- moreesche, Javaansche, Soenda- neesche, Boegineesche, Balinee- sche, Maleische en Bataksche mi litairen hebben in een telegram aan den luit.-gouverneur-generaal hun trouw en aanhankelijkheid be tuigd aan het Huis van Oranje. Kolen lossen op Zondag. Daar de Staatsmijnen a.s. Zon dag 9 Maart weer sullen door werken, behooren wagens met vaste brandstof (kolen, cokes, bri ketten enz.) op Zondag 9 Maart a.s. door de geadresseerden tus{ schen 7 en 18.00 uur te worden gelost. Deze dag zal meetellen vóór de berekening van den los- termijn en het staangeld, Nadere ■inlichtingen verstrekken de Sta tions. öp^ en ondergang* van Zen en Maan. Vrijdag. Zon op 7.15 u., onder 16.29 u. Maan op 18.56 u., ender 7.54 u. Hoog water te Vliaeingen Geen opgave ontvangen. krijgen we deze week (9 t/m 22 Maart 1947.) Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Strook No. 2) 63-7 Algem.: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk. 63-8 Algem.: 50 gr. cacao. 63-9 Algem.250 gr. citroenea (vóórinlevering). Bonkaarten KD, KE 703 (Strook No. 2) 64-4, 64-5 Algem.: 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of sui kerwerk. 64-6 Algem.: 50 gr. cacao. 64-7 Algem.: 250 gr. citroenea, (vóórinlevering). Bonkaarten MA, MD 703 (Strook No. 2) 63-4 Suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 63-1 Tabak: 3 rants, tabaks artikelen. 63-2 63-3 Tabak: 2 rants, tabaks- artikelen. 63-1 Versnaperingen: 200 gr. cho colade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 63-3 Versnaperingen: 100 gr. cho colade en/of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende deze 14 dagen in totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschikbaar. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 20 Maart plaats vinden. De bonnen voor citroenen moe ten uiterlijk op Woensdag 19 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit ingeleverd worden. VOOR ONZE JONGENS IN INDIË. De volgende giften zijn binnen gekomen voor het krantenfonds dat zich ten doel heeft gesteld onze jongens in Indië het „Zeeuwsch Dagblad", per lucht post te zenden. C. S. verjaardagspartij te K. f8,50; N. N. te S. f 5/-; Mevr. G. de R. te V. f 2.50; M. N. te Dr. f 2,50; A. C. J. te M. f 1,—; Collecte Dankdag Geref. Kerk Geersdijk f 31,17door bemidde ling van Ds Veldkamp te M. f200,—; C. KI. te G. f2,50; Opgemerkt zij dat de Vorige totaal opgave foutief was. De stand is thans f 1036,37. BRANDSTOFFEN- SCHAARSCHTE EN EXAMENS. Het lid der Tweede Kamer de heer Deering heeft aan den mi nister van Onderwijs gevraagd of de minister niet van meening is, dat het aanbeveling verdient de exameneischen voor dit jaar in het bijzonder ten opzichte van de parate kennis tot het strikt 'nood zakelijke te beperken en of hij bereid is te bevorderen, dat de eischen yan die examens, waarop de overheid invloed kan uitoefenen zoo deskundig mogelijk beperkt en eventueel eenigen tijd later ge houden worden. BELANGRIJKE ADERLATINGEN. De opbrengst van de vermo gensaanwasbelasting en van de vermogensheffing ineens kan naar minister Lieftinck aan de Tweede Kamer meedeelt, worden geraamd op f 5)4 milliard. DE PRIJS VAN CHOCO LADE-ARTIKELEN. De chocolade-industrie mag voortaan haar productie voor pen kwart richten op de vervaardiging van bijzondere artikelen. Voor deze artikelen zijn uitzonderings- prijzen toegestaan, die ten hoog ste resp 33, 45 en 60 cent per 100 gram bedragen. Voor het overige deel van da productie blijven als minimum prijzen resp. 24, 30 en 30 cent per 100 gram gelden. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, is naar Praag vertrokken. Voor 75 millioen gulden aan voertuigen heeft Engeland aan Nederland, België en Deneman- ken verkocht uit Brltiche dumps In Duitschland.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1