De nieuwe spelling. De bioscoop. Drankbestrijders demonstreerden tegen alcoholisme. Als eindelijk de dooi komt Met 1 Mei verplicht voor onderwijs en officieel gehrnik. PROTESTANT5CH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Middenstand - „misverstand". Hoe het Indische puOilek bedrogen wordt. Vriend en vijand tevens. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor i Goes, L. Vorst- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren! Vliaaingen, Walatr. 83, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanache Kaai 10, Tel. 2009; Neuron VlooawycUatr, Tel. 2052 Prof. Eastman, hoogleeraar te Chicago, teekende de film als het machtigste opvoedingsmiddel dat ooit werd uitgevonden. „De gemiddelde Amerikaan sche schooljongen gaat eens per week naar de bioscoop. Gedurende twee uur, als er één hoofdfilm is, of meer dan drie uur, indien er, zooals gewoonlijk, twee hoofd films zijn, heeft het vertoonde programma hem in zijn macht. Al dien tijd zit hij onder de betoove- ring van het machtigste opvoe dingsmiddel, dat ooit werd uitge vonden, en waardoor hij niet al leen wordt beziggehouden, maar dat bovendien zijn geest vormt, zijn gevoelens prikkelt en zijn ide aal van levensdrang en karakter eigenschappen 'beïnvloedt". Over de werking van dit opvoe dingsmiddel schreef dezelfde pro fessor: „Het overgroote deel van de films was van zoodanigen aard, dat zij schadelijk inwerkten op het zenuwstel van de kinderen, op hun gevoelens, hun gezondheid en hun geest". En hij vervolgt: „Het gevaar voor de kinderen is niet alleen hierin gelegen, dat de film verzadigd is met het sexu- eele element, maar ook daarin, dat zij een valsch bteld geeft van het leven, sentimenteel is, de heb zucht verheerlijkt en de deugd met geld beloont. De film maakt kinderen hierdoor nerveus en op gewonden, belemmert het school werk, verwekt verachting voor ■den band van het huwelijk, ver mindert de gevoelens van afkeer van de misdaad en geeft een ver wrongen beeld van het leven. Amerika's goeden naam wordt gedeeltelijk door deze gevaren voor de jeugd, gedeeltelijk door de verkeerde voorstelling van het Amerikaansohe leven en dat van andere landen en volkeren be dreigd. De Amerikaansche fnms vertoonden in millioenen meters aan de wereld een Amerika in de sfeer van Hollywood-luxe, ver spilling, sentimentaliteit en zede lijke verwildering. En millioenen meters film zetten daar naast an dere volken in een ongunstig licht". Dit is het oordeel van een Ame rikaansche professor, die van dit •nderwerp veel studie maakte, •ver de Amerikaansche film. Wij geven het ter overdenking. ZEEUWSCH DAGBLAD Op en onaeruang Zon en Maan. van 2e JAARGANG No. 985 Woensdag 5 Maart 1947 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' a cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur» JACQ. DE SMiT Met vaste medewerking van: BARON Mr W, F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D. i. KARELSE te Goes. D» R. SLOFSTRA te Vllsungen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Donderdag. Zon op 7.17 u., onder 18,27 u. Maan op 17.88 u., onder 7.1Ö u. Hoog water te Vlissingen Geen opgave ontvangen, GELDIGHEIDSDUUR EI-BONNEN VERLENGD, Het C.D.K. deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen 61-2 en 62-2 algemeen voor 2 eieren ls verlengd t,m. 15 Maart. WEGENS KOLENGEBREK MET VERLOF. Ook de sonaten van de Gene raal de Bondskazerr.e te Grave zfjn wegens kolengebrek met ver lof gegaan, voorlooplg tot Maan dag 10 Maart, Het betreft hier ongeveer 1000 recruten met opleidingskader. DE IMMIGRATIE IN ZUID-AFRIKA, In antwoord op de crltiek, die de oppositie tegen de regeerings- politiek om Jaarlijks 18 000 Immi granten toe te laten, die door re- geeringsleeningen van 33.000 pond zullen worden geholpen, heeft In gebracht, verklaarde de Zuld- Afrikaansohe premier, Smuts, in het Huis van Afgevaardigden, dat het land In de eerstkomende 5 a 10 Jaren een aanzienlijke veran dering in de immigratie zal zien. j ook Duitschers zullen worden toe- gelaten, doch thans nog niet, al- dus Smuts. Generaal Smuts diende een voorstel ln, waarin de regeering»- I politiek van Immigratie uit Euro pa op groote schaal wordt goed gekeurd. SPAAK NAAR NEDERLAND. Het comité van Belglsch-Neder- landseh-Luxemburgsche samen werking deelt mede, dat de Bel gische minister van Buitenland- i sche Zaken Spaak een uitnoodi- ging heeft aangenomen om in het voorjaar onder auspiciën van het comité in Nederland te komen ■eken. PHILIPS TE ROOSEN DAAL GESTART. Nadat men in korten tijd eenige oude distributielokalen had her schapen in ruime, lichte werkge legenheden, is dezer dagen in Roo. sendaal het Philips-montage-ate- lier met de werkzaamheden begon nen. Op het oogenblik zijn vijftien meisjes bezig met het voorberei dende werk, doch spoedig zullen 100 andere meisjes en 50 jongens in het atelier werk vinden. Te Roosendaal worden gloeilampen voor huisverlichting en duplolam- pen voor auto's gemonteerd. I HANDHAVING RIJKSEENHEID. Opgericht ls een voorlooplg ka tholiek comité van actie tot hand having van de daadwerkelijke rUkseenheid. Als voorzitter treedt op Oh. J. I. M. Weiter, oud-mi nister van Koloniën. Als vlce- voorzltter M. L. P. Bajette, lult.- generaal K.N.I.L. b. d- Dit comité wenJbht met alle wettige middelen bovengenoemd doel te bereiken met Inachtne ming van het verband der K.VJP. Hoe moeten we straks schrijven? Met ingang van 1 Mei a.s. wördt de nieuwe spelling inge voerd. Het heeft heel wat moei te gekost «er het zoover was. Ja ren is er over gestreden. In 1804 dus ruim 140 jaar ge leden, werd aan de anarchie die op spellinggebied in ons land be stond een einde gemaakt, door de invoering van de eenheidsspelling- Siegenbcek. Een halve eeuw later kwam daarvoor in de plaats de spelling De Vries en Te Winkel. Dit ging geleidelijk. Een wettelijk voorschrift werd «iet afgekon- digd. Later zijn opnieuw pogingen ge daan om tot wijziging te komen. In 1931 kregen we, maar alleen voor dé scholen, de vereenvoudi ging van minister Terpstra en in 1934 die van minister Marchant. De verwarring was toen vol komen. De jeugd leerde de „ver- i eenvoudigde", die echter bij offi- cieele instellingen, in boeken en kranten contrabande was, zoodat na den schooltijd meestal een ze kere herscholing noodig was. Ieder gevoelde dat dit zoo niet kon doorgaan. En zoo hebben we dan nu ein delijk van minister Gielen de nieu we spelling gekregen, die met 1 Mei a-s. officieel wordt inge voerd. De kranten hebben hun stand punt nog niet bepaald, maar het is zeer waarschijnlijk dat ze hierin hiet achter zullen blijven. Hieronder volgt een kort over zicht van d« aangebrachte wijzi gingen. f Niet zoo, maar zo. Siegenbeck leerde: schrijf op het eind van een woord of letter greep altijd één a en één u (ja, vader; nu, muren). Voor de e en de o gaf hij echter een andere^te- geling, die berustte op een verschil in uitspraak in vroeger tijden. Voor de meeste menschen' betee- kende dit dus dat ze op willekeu rige gronden het eene woord met één e of één o moesten spellen (telen, boren), het andere met twe» (kweelen, hoor en). Regel i CONGRES TE (Van onzen correspondent). AMSTERDAM. hiervoor waren bijna niet te ge ven men moest het door oefening en uit het woordenboek l'eeren. De spelIing-1946 schaft dit ver schil af. We schrijven dus voortaan op het eind van een woord of lettergreep altijd één o (horen, boze, toneel). Uitzonde ring: als de volgende lettergreep met ch begint. Een enkele klinker yóór ch wordt immers kort uit gesproken (kachel, pochen)een lange klank moet dus door een dubbele klinker worden aangeduid (goochem, verloochenen). Geen beenen, maar benen. Op het eind van een lettergreep schrijven we ook één e (benen, scheve, tenen). Echter niet op 'het eind van een woord (twee, zee, mee), omdat spelling met een en kele e hier aanleiding zou geven tot verwarring. Om dezelfde reden blijft die dubbele e staan ook als zoo'n woord langer wordt (twee- gevecht, zeeschilder, meedoen). Dit geeft aanleiding tot een paar schijnbare uitzonderingen, die ech ter juist ontstaan doordat we ter wille van de eenvoud alle woor den op -ee volgens één regel schrijven: zee overzeese; Goe- ree Goereese (maar: Chinese, Balinese)twee tweede. Een moeilijkheid leveren voorts enkele woorden op waarin een woord op -ee voorkomt dat afzon derlijk niet meer bestaat: eega (van ee huwelijk) deemoed en enkele andere. Over de e-spelling is heel wat te doen geweeslt. Met verweet de vereenvoudigers, dat ze verwar ring stichtten: hoe zou men voortaan béteren van betéren kun nen onderscheiden, négeren van negéren, bédelen van bedélen? Het antwoord is, dat zulke woor den nooit los gebruikt worden, altijd in een verband, waaruit meestal de bedoeling wel blijkt. In twijfelgevallen kan men zijn toevlucht nemen tot ëen .accentje. Hetzelfde doet zich immers voor 'met vérspringen en verspringen, vóórkomen en voorkómen, dóór dringen «n doordringen. VERKLARING VAN CHRISTENEN IN HIROSHIMA. Wij Hebben berouw over ons leven Ter gelegenheid van de Confe rentie voor Uitwendige zending, die in Januari 1947 in Noord- Amerika werd gehouden is een verklaring voorgelezen, die opge steld was op een massa-betooging van Christenen in Hiroshima vo rige zomer en die nog niet gepu bliceerd was. De verklaring luidt: „Wij, Christenen, die de ramp van Hiroshima overleefd hebben, zijn hier bijeengekomen om onze vrienden te gedenken, die een jaar geleden zoo plotseling werden weggeroepen. We staan hier te midden van de ruïnes van een kerk en leggen in Gods heilige tegenwoordigheid voor de Christe nen in Japan en in de geheele we reld verklaring af: Wij hebben berouw over ons leven in de afgeloopcn jaren, dat volkomen krachteloos was om den oorlog en de verschrikkingen daar aan verbonden te vermijden. Wij belijden opnieuw, dat, zooals Christus ons onderwezen heeft, God onze Vader is en de menschen Zijn kinderen zijn en dat wij allen broeders zijn. Wij bidden van gan- scher harte, dat óns geloof ver sterkt moge worden en dat wij getrouw mogen zijn tot ïn den dood. Wij leven thans in een we reld vol ellende en lijden, wij heb ben gebrek aan voedsel, kleeding en woning, doch v^ij gelooven, dat d,e eenige manier 'om deze moei lijke omstandigheden te boven te kortten, gelegen is in de broeder lijke liefde tegenover onze naaste. Wij bidden daarom God om hulp om deze Christenplicht trouw te vervullen. Wij gelooven van gan- scher harte, dat het geloof in Jezus' prediking en de toepassing daarvan de eenige weg is om en kelingen te redden en om ons va derland op te bouwen en» daarom belooven wij al onze krachten in te spannen om in woord en daad het Evangelie te verspreiden. Geliefde geloofsgenooten in Japan en in de geheele wereld, wij smeken U allen voor ons te bidden". Sch of s. Een andere moeilijkheid van de bestaande spelling is het schrijven van sch op pladtsen waar men slechts een s hóórt (mensch, visch, tusschen). Ook dit berustte op een oude, nu alleen nog maar dialec tische wijze van uitspreken. De speIling-1946 schaft die ch's af, dus: school, schat, maar: .mens, vis, tussen. Naamvalsuitgangen. Ook ten aanzien van de z.g. naamvalsuitgangen zijn nieuwe re gelen gesteld. Ze komen hierop neer: D e n wordt geschreven waar men (in beschaafd Nederlandsch) den hóórt, en d e waar men de hoort. Wie, onder invloed van de „oude spelling", meent dat bij sommige woorden in de zooge naamde derde en vierde naamval die ennetjes bepaald hooren, die mag ze gerust schrijvenmits hij het góéd doet. Wie "dus en- netjes gaat plakken bij woorden die tot dusver als vrouwelijk gol den, of in den eersten naamval, handelt verkeerd. Er is een commissie benoemd, die wat deze kwestie betreft rege lend zal optreden. Voorloopig blijft hier eenige verwarring heer- schen, vooral onder de ouderen, die uit den aard der zaak toch al een weinig onwennig staan tegen over de nieuwe spelling en het nieuwe woordbeeld. Voor de aardrijkskundige namen is nog geen definitieve regeling gemaakt. Voorloopig blijft al thans, voorzoover ze Nederland en België betreffen, de oude spel ling van kracht. Dus Roosendaal en Heerenveen, maar Wenen, Duitsland. Hier doen zich ook weer enkele moei lijkheden voor. B.v. Sneker jon gens, maar Sneeker Meer (Aar- drijksk. naam). Ook wat dit be treft zullen nog nadere regelen worden gesteld. Voor oudere menschen zullen deze wijzigingen ongetwijfeld eenige moeilijkheden meebrengen. Zij zijn aan de oude spelling en het oude woordbeeld zoo gewoon, dat het voor hen een vreemde ge waarwording zal zijn als ze straks hun krant en hun Bijbel in de nieuwe spelling moeten lezen. Dit is echter in hoofdzaak, of misschien uitsluitend «en kwestie van gevoel, In een bomvolle zaal (zoo noem de het een daar aanwezige Vlaam- sche pater) te Amsterdam heeft de nationale commissie tegen het alcoholisme (N.C.A.) zich bezon nen op de na-oorlogsche taak van de drankbestrijding. Ingeleid door den Maartricht- aschen burgervader J h r M r W. Michiels van Kesenich hebben drie sprekers gehandeld over het alcoholvraagstuk. Prof. C. van D ij c k, hoogleeraar aan de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen, Prof. D r A. H. I Edelkoort hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en Mr Dr J. in 't Veld, burge meester van Zaandam belichtten dit vraagstuk respectievelijk ten opzichte van individu, gemeen schap en overheid. Prof van Dijck betoogde, dat de drankbestrijding meer op de massa moet letten. Totnogtoe heeft men zich teveel tot den en keling gericht. Daarenboven zijn er bij de propaganda fouten ge maakt. Dat b.v. het Roomsche volksdeel zoo moeilijk op list ter rein van de nuchterheidsbeweging te trekken is, kan geweten worden aan het feit, dat men te dweeperig het offer der geheele onthouding heeft gevraagd en geëischt. Daar door hebben velen zich afgekeerd. Er werd immers overdreven door ineens te veel van de menschen te verlangen. In denzelfden geest redeneerde Prof. Edelkoort, die uiteenzette hoe de korte weg van het alge- heele verbod nooit naar het doel kan voeren, dat de drankbestrij ding 'beoogt. De eenige weg om de Nederlandsche gemeenschap te bereiken is de lange weg, de weg van de overtuiging en van het be roep op het geweten: de weg dus van het geduld. De drankbestrijding eischt haar rechten. Waarom, zoo vroeg Prof. Edel. koort, is de stemming van een congres als dit zoo geladen? Gaat het tegen den dronkaard? Neen, we weten dat hij tot op zekere hoogte slachtoffer is. Gaat het tegen den drankhandel? Neen, we weten, dat die handel wel blijft bestaan. Gaat het tegen de volks massa, omdat al onze propaganda, die toch haar behoud ten doel heeft, niets uitwerkte? Neen, wij keeren ons tegen de officieele in stanties, die er verantwoordelijk voor zijn, dat militairen een zekere mate van alcoholica krijgen; tegen de partijen, die in haar programs wel voor de volksgezondheid zég gen te strijden maar die zich niet actief keeren tegen de drinkge- Naar aanleiding van het debat over het groenten-confliet in de Tweede Kamer, merkt de „N. Pr. Gr. Crt" op: „We hopen één ding: dat de minister uit dit onaangename con flict toch ook iets geleerd heeft. Regeermgsbemoeiïng met het bedrijfsleven is thans meermalen noodzakelijk. De Partij van den Arbeid, waartoe ook minister Mansholt, voor wiens bekwaam heid we alle achting hebben, be hoort, heeft op dit punt zelfs verstrekkende plannen. Eén der hooge ambtenaren van den mi nister verklaarde dan ook, dat de groentenhandel hier als proef konijn /fungeerde. Straks zouden andere branches aan de beurt komen. Nog eens: ingrijpen kan soms noodig zijn. Maar voor den prin- cipiëelen socialist is de midden stand eigenlijk een soort „mis verstand", een groep, die hij niet goed plaatsen kan. Wel wordt deze oude dogmatische op vatting officieel niet door de P. v. d. A. beleden, maar iets van den ouden zuurdeesem is er toch nog wel over. Het was op merkelijk, dat in de Eerste Kamer de communist Brandenburg bijna juichend den minister bijviel, toen deze als straf op de staking de groentenhandel „buiten de wet stelde". De communist riep toen zegevierend uit, dat nu bewezen was, dat de handel overbodig j wasl Zijn prjjsvoorschriften en regee- ringsmaatregelen noodig, dan moeten de bedrijven tijdig in het overleg betrokken worden. Dit maal was dit niet gebeurd. Dê minister had de regeling op eigen houtje ingevoerd. Toen zich daar- bjj in de practpk groote moeilijk heden openbaarden, heeft dit ge leid tot een reactie bij de be trokkenen, welke, al was ze aan vechtbaar, te voorzien was. In \'t vervolg zal het anders moeten. Ook, en vooral, anders in IDen Haag," woonten, tegen de kerken, die hier niet openlijk getuigen. Wij eischen ons aandeel in de zen na-oorlogschen tijd. Artsen, juristen, predikanten en priesters dienen hier paraat te zijn, Wij, drankbestrijders zijn geen dwazen, wij hebben geen minderwaardig heidscomplex. Wat wij vragen is redelijk. Ons sociaal en econo misch verarmde volk kan geld missen voor verderfelijke genots middelen. Onze tijd behoeft voor de oplossing van brandende vragen heldere hoofden, die vragen lost men niet aan een bittertafel op. En zedelijk-geestelijke waarden kunnen in de walm van alcohol niet tieren. Men zegge toch niet dat er belangrijker vraagstukken zijn. Want de menschen die zoo spreken bewijzen heelemaal niet dat zij zich zoo inspannen voor die meer gewichtige vraagstukken. Aan het eind van het congres, waarin besloten werd bij de regee ring aan te dringen op handhaven van de rantsoeneering en op het niet meer verstrekken van jenever aan militairen, voerde de minister van Justitie, Mr J. H. van: Maarseveen het woord. Hij sprak zijn waardeering uit voor het werk van de N.C.A. VERPLICHTE WACHT. GELD- EN WERKLOOS HEIDSVERZEKERING? Naar het A.N.P. verneemt wordt bU het departement van Sociale Zaken met voortvarend heid gewerkt aan de samenstel ling van een ontwerp van wet Op welke wijze de repoebliek Indonesia de bevolking tegen de Nederlander» opzet bl(jkt weer eens, aldus de „Nederlan der", uit het volgende offioi- eele bericht van het republikein- van houdende een verpUchte wacht- h „Ministerie van "Voorlich- geld- en werkloosheidsverzekering in afgedrukt Dat een dergelijk ontwerp het ,t0«a> in de°KedauUt.« departement reeds zou hebbenij verlaten, zooals een blad meldde,1 J is onjuist, omdat het nog niet ge- 1 „Er is gemeld, dat in het Me- reeds is. Evenmin ls <Jus Juist, dansche 95 pCt van de soldaten dat het aan de Stichting van den van de Lasjkar Rakjat aan schurft lijden en dat ongeveer 30 per sonen bloed hoesten. Een offici eel onderzoek heeft uitgewezen, dat de Nederlanders bij de uit voering van hun concentratie* nale bevrijding heeft een beroep (bamboehaar, eedaan on den Veillehetriwa»A dat vademen en in het alge meen bg aanraking ook Zeer ge vaarlijk is) hebben rondgestrooid. Alle Lasjkar Rakjats hebben een gevaarlijken huiduitslag gekregen en bovendien is het in de longen van 30 personen gekomen, die daarop bloed hebben opgehoest." Aan dit „verslag van een offi- Arbeid zou zijn voorgelegd. JOODSCH BEROEP OP VEILIGHEIDSRAAD. Het Joodsch comité van patio- gedaan op den Veiligheidsraad van de V. N. om „stappen te doen terzake van de daden van militaire agressie door de Brltsche regeering tegen de bevolking van Palestina". Boekeninzameling voort getroffen gebieden. Aan verschillende instanties bij ciëel onderzoek" wordt dan nog het onderwijs betrokken, heeft de i toegevoegd, dat de Nederlanders minister van O., K. en W. een circulaire verzonden, waarin hij wijst op zijn bedoeling om de ge troffen gebieden eenigermate te helpen, door het beschikbaar stel len van boeken, geschikt voor de verschillende schoolbibliotheken, te beginnen met die voor het la ger onderwijs. Uit een gehouden, enquête is ge bleken, dat ruim 100.000 boeken van ongeveer 600 schoolbibliothe ken door den oorlog zijn verleren gegaan. De minister acht bet van groot belang, dat dit verlies zoo goed mogelijk wordt hersteld. Een der gelijke aanvulling kan echter met gevonden worden door aankoop of aanmaak van kinderboeken op groote schaal, gesteld al, dat de papiersituatie dit zou toelaten. De hulp zal daarom moeten komen van gebieden, die niet door het oorlogsgeweld zijn getroffen. De minister ziet een bijzondere taak hierin weggelegd voor de jonge generatie, die hier daad werkelijk steun kan verleenen door keiaars, op grond van het achter van hun boekenschat iets af te houden van buitenlandsche banfc- staan en denkt aan allen, die ouder i biljetten, in strijd met de bepalin- geworden en geen behoefte meer £e2 omtrent de geldcirculatie. voor hun euveldaad niet de ge wone Atjehsehe „gandja" gebruikt hebben, doch er een speciaal soort voor hebben ingevoerd uit Penang. „De bevolking zij gewaar schuwd" De helft van het dorp Rnmi- seta in Emilia is verwoest door instorting, veroorzaakt door bin nendringing van water, Tevoren had er een aardverschuiving plaat» gevonden. 28 huizen werden hier door meegesleept. 132 personen zijn dakloos. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Ir Ne/her, directeur-generaal der P.T.T., die benoemd ls tot minis ter van Openbare Werken Wederopbouw. Nederlander in China j' gearresteerd. De Chineesche politie heeft eea te Sjanghai welbekend Neder landsch zakenman, Fredenk Mijs- berg, gearresteerd, aldus meldt Reuter, na een doorzoeking van de gebouwen van Swan Culbert- die" hier daad- 1 son 01 Fritz, Amerikaansche ma- hebben aan lectuur van hun jon gere jaren en daarvan iets be hoorlijks voor het boven geschets- te doel kunnen afstaan. De over- endracht zal door de kinderettf'ge- schieden. Met bezorgdheid zien de besturen van de waterschap pen en de boeren in den Gelderschen Achterhoek den dooi tegemoet. Wanneer deze plotseling intreedt en ge paard gaat met regenval, dar» is een overstromings ramp als vorig jaar in Fe bruari niet uitgesloten, In 1946 was de grond niet eens bevroren en alleen de aanhoudende zware regen was oorzaak, dat de beken jbuiten haar oevers traden. Thans'is de grond diep bevroren, zoodat hij geen water op kan ne men. Alle sneeuw- en regenwater zal dus naar de beken vloeien met alle noodlottige gevolgen. Dan is het mogelijk, dat groote hoeveelheden water uit het Duit- sche gebied aan de andere zijde van de grens komen en bet ijs in de riviertjes breken en opstuwen. IJsdammen zullen ontstaan en kaden, dijken, stuwen en bruggen in gevaar brengen. Honderden mannen staan dag en nadht gereed, om dit gevaar te keeren. Reeds eerder echter stonden zij machte loos tegen het geweld vao ijs en water. Veel graan is 'hier bqvroren en als Straks groote oppervlakten bouwland worden overstrpomd, de ingekuilde aardappelen wegspoelen en hooi- en roggebergen wegrot ten, dan zal de bijdrage van de zandgronden aan de komende oogst niet groot kunnen zijn. Groote hoeveelheden water uit de Duitsche grensgebieden deden in Februari 1946 de riviertjes «n beken plotseling hevig wassen. Vooral de ibewoners van den Gel derschen Achterhoek en van Twenthe ondervonden, wat het be- teekent te wonen in een gebied met natuurlijke afwatering van groot verval. Er was haast geen beekje dat niet buiten zijn oever» trad. Het water brak de dijken door, spoelde wegen weg, onder mijnde bruggen en spoorwegen. De massa's water, die deze ri viertjes en beken te verwerken krijgen, zijn nooit van te voren ook maar bij benadering te bere kenen. Vooral, omdat telkens weer overrompelende hoeveelheden over de grens komen, waar de Duitschers niet, als in onze wa terschappen de afwatering genor maliseerd en gecorrigeerd hebben, Zij raken het water zonder veel moeite over de grens kwijt en zelden namen zij de moeite hun buren te waarschuwen, dat er groote hoeveelheden op komst wa ren. Van samenwerking op dit ge bied is nooit veel sprake geweest en daarom heeft de Nederlandsche regeering in haar memoranda in zake Duitschland vergaande eischen gesteld voor een regeling van de afwatering over de grens. Zoo konden 9 Februari 1946 de technici van de waterschappen in den Achterhoek voor het onver wachte feit staan, dat Regge, Schipbeek, Berkel en Oude IJssel snel stegen. De voorzorgsmaatre gelen waren met berekend op wat toenvolgde onder aanhoudenden regenval. Bij Bredevoort verzakte de spoorlijn. Reeds Maandag'11 Fe bruari trad de „Baaksch Over laat" bij Zutphen in werking met het gevolg dat de buitenkwartie- ren van Zutphen overstroomden. De Schipbeek brak bij Colmschate door, de Berkel en haar zijbeken overstroomden Winterswijk, Rek ken, Eibergen, Neede, Haarlo, Borculo en een deel van Lochum. In vele van deze plaatsen moes ten de bewoners naar de boven verdieping vluchten. Eenige dagen later konden zij dikke lagen mod der uit hun huiskamers scheppen. Bij Eibergen werd een spoorbrug vernield. Door een doorbraak van de Vecht kreeg de Dinkel groote massa's water te verwerken. De dijken van dit beekje bezweken; het water stroomde Almelo binnen en isoleerde daar 20.000 menschen. Het Roode Kruis moest er met levensmiddelen te hulp komen. De schade door deze overstroomingen loopt in de millioenen. Alleen het waterschap van Berkel bijvoor beeld moest voor 350.000 gulden herstelwerken laten uitvoeren en komt daarenboven door de zand- afzetting in de komende jaren nog voor groote kosten te staan. Daar bij komt de schade aan lcunst- De doorzoeking maakte deel uit van een algemeene campagne te gen het in omloop brengen of ach- terhonden van buitenlandsche geldswaarden. Volgens mededeo- ling van Chineesche zijde zou voor groote bedragen aan Amerikaan sche en Honkong-dollars in be slag genomen zijn Mysberg is overgebracht naar het hoofdbu reau van den gendarmerie in „Bridge house", waar de Japan- neezen tijdens de bezetting poli tieke verdachten plachten te ver- hooren Joop Westerweel geëerd. Gisteren zou in Palestina in de plaats Gal Ed een woud ingewijd worden, bestaande uit 9000 hoo rnen. Dit woud is door Nederland sche Joden, door middel van het Joodsch Nationaal Fonds, aange boden ter nagedachtenis van den illegalen werker Joop Westerweel. Op deze wijze heeft het Neder landsche Jodendom de nagedach tenis van Westerweel en vele an dere Nederlanders gemeend te eeren. De overdracht zou geschieden in aanwezigheid van den Neder- landschen consul en andere auto riteiten. hun macht liggen. De gemeente besturen zijn gewaarschuwd, om de bruggen waarvoor zij verant woordelijk zijn, ijsvrij te houden. Waneer men er namelijk in slaagt het ijs vlot te houden, zoodat er geen ijsdammen onstaan, is reeds veel gewonnen. De waterschappen zelf bewaken de stuwen, die van lichtinstallaties zijn voorzien, zoo dat men 's nachts kan doorwerken, 14 telefoonposten langs de Berkel maken een snelle waarschuwings dienst mogelijk. Veel hangt er van af, hoe de dooi za! zijn. De zon geeft al veel warmte, zoodat het gebeurea kan, dat het overdag dooit en 'a nachts vriest, waardoor het water niet in groote hoeveelheden komt 'In 1929 toen 't ook stevig gevro ren had, verwachtte iedereen onge lukken, toen half Maart de dooi inviel. Deze dooi vorderde echter langzaam, er viel geen regen en de zon scheen, zoodat het water rustig kon afvloeien. Van belang is dan ook, dat de dooi uit het Westen komt en geleidelijk naar het Oosten opschuift, omdat ook die de waterafvoer niet plotseling maar geleidelijk laat verloopen en voorkomt dat van boven reeds werken van gemeenten, provincie veel water aangevoerd' wordt, ter en rijk, nog ongeacht de verlie- Wijl stroomafwaarts de dooi pas zen, die boer en burger hebben ge- kort of nog niet is begonnen, leden. In andere waterschappen Maar zoo dik als het ijs nu is, is stond en staat men voor dezelfde bij menschenheugenaa niet voor- groote uitgaven. gekomen. Wanneer, voordat dit De waterschappen hebben nu ijs los is, regenval komt, is een alle maatregelen genomen, die In ram? r.itt te varmijdw,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1