Een waarschuwing. De Regeering en het emigiatie-vraagstuk. C.J.B.T. O.-C. B.P. B. Hulde aan Mr J. Zaaijer. tribunaal te zierikzee. Avontuur in Oud-China. goes. oudelande. wAarde.v Ir J. D. Dorst nam afscheid. arnemuiden. westkapelle. kleverskerke. burgh. te bezinnen. Wij missen teveel in onze dagea, de menschen met groote sociale be- leiding der Roomsche Kerk geen opium voor het volk", open oog heelt voor de gevaren, i Terecht merkt dit schrijven op, welke kerk en volk In deze na- dat de tolerantie, die In theorie aan oorlogsche jaren yhn de zijde van den godsdienst wordt toegestaan, het Communisme bedreigen. Van- slechts eer, tactische manoeuvre af de bevrijding van ons land heeft zij haar waarschuwende stem verheven tegen de bedreiging ■welke zij daarin zag. Opnieuw heeft zij "bij den ingang van den vasten in een herderlijken ren Woord. Terecht maakt het Bisschoppelijk vermaan de op merking, dat een der grootste oor zaken vsn de zoo brr.ede doorwer king van het communisme gezocht moet worden in de onschriftuur lijke liberale beginselen der vorige eeuw. Wij zullen in de maatschappe lijke verhoudingen onze levens- is, een overgangsmaatregel om het gewone volk niet te prikkelen, Wij kunnen hier uiteraard in het kort bestek van dit artikel niet dieper en breeder ingaan op het W£zen van het *ü3si3che co.™mu- houding^'naar'de^'schrTft moeten brief, welke m alle kerken is voor- msme maar wel zouden wij aan t ,e« Daarin vinde„ wj} het gelezen, een dringende waarschu- willen dringen zich daarvan reken- ^itsnoer voor al ons handelen, wing doen uitgaan tegen het com- schap te geven. Door den oorlog Wjj zu]len daarom een schriftuur. mumsme. Ia den aanhefdaarvan ls de macht van Rusland zeer toe- lijkJ yolk moeten worden ook in schrijft ZIJ„Eemge jaren heeft genomen en tusschen ons land en >or;alP verhomiineen een deel der Christelijke were d Rusland ligt voor het heden geen Tn °oT^t kwaad gezuoht onder den druk van het macht meer, die het uiterlijk kan waarschuwing welke nationaal socialisme. Nog nauwe- weerstaan. Zoo nu en dan hooren d>Qr Rohie,s kerken k]g>k ook njks zijn wij daarvan bevrijd, of wij iets van hetgeen er plaats thans dreigt ons een even groot vindt in die landen, welke onder of wellicht nog grooter gevaar van den onmiddeltijken invloed van dit den kant van het communisme", land staan. Wij zullen ons terdege Uitvoerig handelt dan dit schrij ven over den aard en het wezen van het communisme, het tot in zijn wortel blootleggende. Uit dit alles wordt de gevolgtrekking ge maakt, dat een zegepraal van het comniunisme kerk en volk ten on dergang voert. Het komt ons voor, dat ook van Protestantsche zijde meer aandacht diende geschonken te worden aan het onderkennen der gevaren, wel ke van deze zijde dreigen. Het zijn de oorlogsjaren geweest, wel ke de innerlijke weerstand tegen het communisme ondermijnd heb ben. Verschillende redenen zijn daar voor aan te voeren. Een der voornaamste factoren is wel de strijd tegen het nationaai-socialis- tisch Duitschland, waarin men Rusland aan zijn zijde vond. Daar uit is ook onstaan een zekere be wondering voor het kunnen van het Russische communisme. In die jaren leefde er iets van de gedachte, welke ten tijde onzer vaderen uitgedrukt werd in de woorden liever Turksch dan paapsch, dan nu vanzelf in den zin van alles beter dan de onder drukking, welke wij nu kennen. Ongemerkt zochten wij daarbij de gruwelen, welke uit Rusland bekend waren eenigszins te ver foeilijken. Wat wij niet willen zien, zien wij nu eenmaal ook niet. Dat hield het gevaar in, dat de waarheid te kort gedaan werd, wat uiteraard dan ook geschiedde. Het krachtig verweer, dat in de dagen voor den oorlog onder lei ding van Dr Krop gevoerd werd, lag zoo goed als stil, ja meer nog vond in de bezettingsjaren schier geen oor en oog. Daarbij komt, dat de geestelijke weerstand door de vermateriali- seering van het leven, ook al ten gevolge van de toestanden in de bezettingsjaren, over de geheele li nie verzwakt is. Wie niet blind is voor de werkelijkheid zal moe ten erkennen, dat bij velen alleen de vorm nog over is, maar dat het wezenj welke zuik een rijken in houd aan leven geeft, schier ge mist wordt. Dit alles maakt, dat men niet voelt welke gevaren kerk en Cliristendom bedreigen. Daar is immers geen vrede mogelijk tus schen het Russische communisme en den waarachtigen godsdienst. Het wil zich niet onderwerpen aan de 'Goddelijke ordinantiën. Het verwerpt ten eenenmale de waar heid van Gods Woord, dat de aarde vanwege de zonde doornen en distelen voortbrengt. Het acht deze leer schadelijk voor de vol voering van zijn plannen. Het staat immers lijnrecht tegenover het woord van den apostel„De wijl wij niet aanmerken de dingen, die men ziet, maar de dingen die men niet ziet; want de dingen die men ziet zijn tijdelijk, maar de dingen die men niet ziet zijn eeuwig". Zoo moet een der conclusies uit dit bovengenoemde schrijven dan ook, als uit den aard en het wezen van het zelve voortvloeiende, als volkomen juist onderschreven wor den: „De goddeloosheid, het be strijden van God en godsdiënst is zelfs een wezensbestanddeel van het communisme". Daarom moest Lenin van zijn standpunt vanzelf komen tot het aarfbrengen van het gevleugelde woord van Marx bo- rekenschap moeten geven van de bedreiging, welke daarin voor de gansche Europeesche samenleving schuilt. Maar meer'nog zullen wij ons Innerlijk moeten bevrijden van het doordringen van deze beginselen in onze samenleving. Want reeds dieper dan wij vermoeden zijn verschillende lagen door dit kwaad aangetast. Wij zullen tegenover deze be ginselen uit den afgrond de zuiver Schriftuurlijke 'beginselen moeten kunnen stellen. Daartoe zal aller eerst noodig zijn ons op dezelve tot ons doordrong. Een gewaar schuwd man geldt voor twee, zegt het spreekwoord. Zeker zou nu de vraag hierbij gesteld kunnen worden of Rome in ons land wel gelukkig is in de politieke keuze zijner middelen om tegen het communisme ten strijde te trekken. Verzwakt zij juist in haar samengaan met hen, die zij in dezen zelfden brief als stoelend op eenen wortel noemt, niet de innerlijke weerstand tegen het be streden gevaar? Doch dit willen wij hier verder laten rusten om het oog niet af te wenden van het groote gevaar, waarop wij de aandacht wilden vestigen. W. V. Jaarvergadering te Axel. De Chr. Jonge Boeren- en Tuinders Org. en de Chr. Boe rinnen en Plattelandsmeisjes Bond in Zeeland hielden hun jaarvergadering te Terneuzen. De leiding berustte bij den voorz, der CJ.B.T.O. Drs Knibbe uit Goes, In de niorgenverg. kwamen eerst aan de orde de jaarver slagen van de diverse functio narissen, waarna Ir P. de Put ter uit Axel een inleiding hield over: „Boerderijenbouw Na de verschillende typen boerderijen genoemd te heb ben, weidde hij in den breede uit over de verbondenheid, die er bestaat tusschen de boerderij en de streek. Hierna werd de interne bouw behandeld, zoo ais overlangs- -of dwarsdorsch- vloeren, plaats voor bergruimte, de stallen enz., terwijl in de toekomst rekening moet wor den gehouden met mechanisa tie, waardoor de geheele inrich- Uiteenzetting van Sociale Zaken. Het ministerie van Sociale Zaken deelt het volgende mede: Ten aanzien van het regeeringsstandpunt inzake emigratie blijkt hier en daar misverstand te bestaan. Zoo hoort men b.v. het verwijt, dat de politiek van de regeering zou zijn de emigratie zooveel mogelijk te bemoeilijken. Daarom wordt nog eens uitdrukkelijk 'het volgende geconstateerd De regeering bevordert emigratie zoover deze verantwoord is, en met het oog op het landsbelang, en met het oog op de belangen dergenen, die wenschen te emigreeren. Daarbij heeft in de eerste plaats de aandacht de emigratie van boerenzoons, -die hier geen be drijf 'kunnen vestigen, omdat niet voldoende grond beschikbaar is. De voornaamste, ook door 1de regeering betreurde, belemmering hierbij is de Nederlandsche deviezenpositie, die niet gedoogt, dat een onbeperkt aantal emigranten aanzienlijke sommen in Ibuiten- landsch geld ter beschikking krijgt; zonder welke het stichten van bedrijven in den vreemde veelal niet mogelijk is. Gegeven het tekort aan arbeidskrachten, dat momenteel op velerlei gebied belemmerend werkt op bet herstel van ons land, en dat zelfs leidt tot het toelaten van vreemdelingen, eischt voorts het lands belang, dat emigratie van categorieën arbeiders, inzonderheid ge schoolden, die hier dringend noodig zijn, niet in de hand wordt gewerkt. In vele gevallen worden overigens de emigratie-mogelijkheden overschat, en jvordt onvoldoende rekening gehouden met a. De omstandigheid, dat sommige immigratie-landen na afloop van den oorlog eisdhen, waaraan immigranten moeten voldoen, hebben verzwaard en bovendien de practische uitvoering van hun immigratieplannen nog niet ter hand hebben genomen. •b. De woningnood, welke in die landen niet minder groot is dan hier en c. Het transport-probleem, waaronder de geheele na-oorlogsche economie gebukt gaat, dus ook de emigratie-politiek. zins instemt met het te dezen gevoerde regeeringsbeleid, doch Het prov. bestuur van het dis- geen weg ziet, waarlangs het van trict Groningen van de G.O.I.W.deze meening blijk moet geven, heeft een open brief aan Mr Genoemd bestuur wenscht u Zaaier, Procureur-fiscaal bij het kracht toe bij het streven naar Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra- J verwerkelijking van de eischen venhage gericht. van recht en gerechtigheid, die Daarin wordt o.a. gezegd: U zelf in Uw woorden hebt ge- „Het prov. bestuur van de steld". G.O.I.W. heeft besproken Uw cri- tiek op het beleid, ten aanzien van de vervolging en de berech ting van de politieke delinquen ten geuit, bjj gelegenheid van Uw requisitoir in de zaak-Piek. Ofschoon het bestuur kan dee- len de meening, dat het wellicht niet juist wordt geacht, dat Uw critiek tot uiting gekomen is in Uw hoedanigheid van Procureur fiscaal en dat zij is geuit ter gelegenheid van Uw requisitoir, wil ons bestuur niet nalaten zijn volledige instemming te betuigen met den inhoud van Uw critiek en met de door U geuite ge voelens. Genoemd bestuur wenscht U te danken voor deze woorden en U zijn waardeering te betuigen voor den geestrijken moed, welke U hebt getoond door U aldus te maken tot tolk van het overgroots gedeelte van ons volk, dat geens- Tijdens de zitting van Dinsdag stond als eerste verdachte terecht C. P. Remmen te Burgh, die in Febr. 1944 vrijwillig in dienst was getreden van de N.S.K.K., na voordien reeds vrijwillig in de N.A.D. te hebben gediend. Hij wist bij zijn toetreden tot de N.S.K.K. niet, dat dit korps een onderdeel uitmaakte van de Duitsche Wehrmacht. Uitspraak Dinsdag lï Maart. D. C. Groenewege te Zierikzee was in 1943 vrijwillig toegetreden tot de N.S.K.K. en had gewapend dienst gedaan. De werkelijke beteekenis van de N. S.K.K. als onderdeel van de D. W. was niet tot deze besdh. door gedrongen. Besch. - is thans als mijnwerker werkzaam. A. W. Keur te St. Annaland had in 1941 vrijwillig in Frank rijk gewerkt ten 'behoeve van de D. W., en was toegetreden tot de N.S.K.K. De groote loonen, die in Frank rijk werden betaald, hadden hem aangetrokken en bang zijn werk te verliezen, was hij lid van de N.S.B. geworden. De verdediger, Mr v. Hasselt, weer er op, dat zijn cliënt door den financiéele nood in de armen van de N.S.B. werd gedreven. Tot de N.S.K.K. trad hij toe in jeug dige onbezonnenheid. Uitspraak 14 Maart a.s. Uitspraken van Dinsdag 25 Fe bruari G. L. K I o m p e te Nieuwer- kerkonderzoek zal buiten de zit ting worden hervat. C. Gil jam te Poortvliet: verbeurdverklaring van f 1500.—. C. L. d e J o n g e te Poortvliet verbeurdverklaring van f 2500. TRIBUNAAL TE TERNEUZEN. Donderdag deed het Tribunaal de volgende uitspraken: R. van Heese, landarbeider te Honténisse, werd schuldig ver klaard aan het tenlaste gelegde: lidmaatschap van N.S.B. en een daaraan verwante organisatie, het verrichten van werkzaamheden hiervoor en het verleenen van hulp aan den vijand. Geadviseerd werd een jaar interneering, ingaande 27 Febr. 1947 en ontz. rechten. E. de Voogt Faas te Oostburg, werd schuldig verklaard aan hulpverleening aan den vij and. Er werd geadviseerd tot het niet opleggen van straf. L. de Bot, los arbeider te Hulst, hoorde zich eveneens schuldig verklaren aan hulpver leening aan den vijand. Het Tri bunaal adviseerde tot ontz. van de rechten. ting van de schuur verandering zal moeten ondergaan. Ooik de bijgebouwen werden aan een beschouwing onder worpen, terwijl eveneens werd gewezen op de omgeving, waar bij met een juiste beplanting zooveel kan worden toegedaan aan een passende verhouding met de natuur, Enkele vragen op dit onderwerp werden tot voile tevredenheid beantwoord. In de middagverg., bijge- woond door ongeveer 350 per sonen, belichtte de Zde Bonds voorzitter der C.J.B.T.O., dhr Joh. de Jong uit Alphen a, d. Rijn: „De toekomst van de plattelandsjeugd Algemeen is er een gevoel van onzekerheid onder de plat telandsjeugd. Wat zal de toe komst brengen? Zal voor allen een plaats zijn in ons land? Velen trachten de toekomst in eigen hand te nemen, maar we moeten geloovig opzien tot God, Die onze Leidsman, ook in dezen, wil zijn. De oplossing voor het sur plus aan jonge boeren moeten we zooveel mogelijk in eigen land zoeken. Het ontwikke lingspeil opvoeren, waarde ai- de concurrentie gemakkelijker volgehouden kan worden. Ruil verkaveling en herverkaveling, uitbreiding cultuurgrond b.v. N.O. Polder, intensiveering van de bedrijven. Dit zal echter niet afdoende zijn. Emigratie is één van de middelen die dan aan de beurt komen. Hieraan zijn echter groote moeilijkheden verbon den. Wil men emigreeren, dan uit ideeële oogmerken. Deze zijn de echte emigranten. In Franlkrijk is plaats voor velen, maar ook Amerika komt in aanmerking; daar is reeds een groote kolome n.l. Holland- Michigan, waar dit jaar het eeuwfeest wordt herdacht van de vestiging van een Holland- sche kolonie. Toch stelde spr. de vraag of een gedeelte niet af kan vloeien naar andere be roepen. Studeeren in landbouw kundige richting biedt nog groote mogelijkheden. In de industrie kan plaats zijn voor jonge boeren. Dit zal echter een groote overgang zijn, die voor velen te groot is. Wil men echter in de indus trie zijn levenswerk zien, dan direct van de lagere school het onder wij s daarop gericht. Spreker besloot zijn enthou siast betoog met allen nog maals op het hart te drukken, dat bij alle denken en doen voor onze toekomst de basis moet liggen in vertrouwen op God. Het verdere gedeelte van den middag werd gevdld met mu ziek, zang, declamatie en rei dans. Vermeld dient nog de samenspraak „Boerenleven", geschreven door den spreker van den middag, dhr de Jong. Het toonde ons de moeilijkhe den, waarin het platteland vóór 15 jaar verkeerde en de hoop op een betere toekomst. Het C.B.P.B. Bondsbestuurs- lid Jo de Klerk uit Axel sprak edn opwekkend woord tot de aanwezige meisjes om zich ge- j heel te geven aan het werk der C.B.P.B, en toch minstens éénmaal deel te nemen aan een ontwikkelingsweek, die geor ganiseerd worden in het Confe rentie-oord „Birkhoven". Het slotwoord werd gespro ken door dhr J. Couvée uit Axel. Provincienieuws FEUILLETON. 70 „O, Dick'", hoorde Forsyth roepen. Met één sprong was hij bij Kathlyn, die zich weenende van blijdschap om zijn hals wierp. „Lieveling, heb ik je weer", zei Forsyth geroerd. „Wat heb ik een angst uitgestaan." „En wat was ik wanhopig, toen Ah-Yco me vertelde, dat je gedood was." „Zei hij dat?" vroeg Forsyth op verontwaardigden toon. Nauwelijks bemerkte Chin, dat Forsyth boos was op Ah- Yco, of hij wendde zich tot hem en zeide: „Ah.Yeo slechte man. Chin Ah-Yeo dooden" „Neen", zei Forsyth. „We mogen geen kwaad met kwaad vergelden, Cliln, Weet je niet, dat er geschieven staat: „Mijne is de wraak, ik zal het vergel den." Chin schudde, niet begrijpend, het hoofd, maar liet tóch zijn plannen varen. Wij zullen Ah-Yeo zijn wapenen ontnemen en dan kunnen we zijn handen wel weer losmaken. Hier in deze provincie, waar Li-Weng-Hoo zijn macht en invloed niet kan laten gelden, zal hij ons geen kwaad meer kunnen doen." Forsyth onderzocht Ah-Yeo van top tot teen en na over tuigd te zijn, dat hij geen wa pens meer bezat, sneed hij diens banden los. Ah-Yeo sprong haastig op cn rende weg. Waarheen? HOOFDSTUK XXV. Ook Forsyth en zijn metge zellen bleven niet lang op de plaats, waar de overval had plaats gehad. Voor Ah-Yeo be hoefden zij nu, naar hun mee ning, geen vrees meer te koes teren, maar de weg bood in het geheel geen schuilplaats voor den nacht. Forsyth cn Chin wa ren beiden zoo moe, dat zij naar de een of andere rust plaats verlangden. Waar die evenwel te vinden? De Chinees uit Lu-Chow nam den draagstoel van voren op en Chin van achter. Zoo trokken zij weer terug naar Lu-Chow. Daar blijven wilden zij even- Te Amsterdam werd Dinsdag de Februari-staking 1941, het eerste massale verzet tegen den Duitschen overweldiger, herdacht. Bij liet op het Waterlooplein opgerichte gedenkteeken vond een tref fende plechtigheid plaats. wel niet, want hoewel zij van een paar der inwoners hulp hadden ondervonden, staarde het overige gedeelte der bevol king hen zoo vreemd en drei gend aan, dat zij het raadzaam vonden, verder te trekken. De behulpzame Chinees vond even wel blijkbaar, dat hij zijn plicht gedaan had, zette den draag stoel op den grond en liep zonder verdere plichtplegingen weg, Forsyth zag wel, dat hem nu niets anders overbleef dan zelf de open plaats in te ne men. Zoo droegen zij dus Kah- lyn, wier voet te pijnlijk was, dan dat zij kon loope,,. Maar ook voor de beide dra gers was het haast ondoenlijk, om verder te gaan. De ver moeienissen van de laatste da gen en nachten en niet het minst die van den laatsten nacht, lieten zich bij beiden gelden. Zij liepen als in een droom, meer slapend dan wa kend. Eindelijk bereikten zij, tegen het vallen van den avond, een dorp. Aan twee groote hoo rnen was een uithangbord op gehangen, dat met gouden let ters, vertelde, dat hier was de „herberg van het geluk". „Hier zullen we rusten", zei Forsyth. Het strakke, koude gezicht van den herbergier verscheen en zonder een blijk van nieuws gierigheid te toonen, vroeg deze, wat zij wenschten. Het duurde niet lang, of zij zaten gedrieën te smullen aan het eenvoudige maal, dat hen werd voorgezet. Ondertusschen vertelden zij aan elkaar hun wederzijdsche ervaringen na hun scheiding. Kahlyn was het overige ge deelte van den weg correct, maar kortaf behandeld. Nog steeds kon zij haar vreugde over haar bevrijding niet uiten. Zij was vol dankbaarheid, als zij dacht aan de gevaren, die Forsyth terwille van haar had doorstaan en haar oog en straalden van liefde. Maar ook Chin werd niet vergeten. Zij schudde hem dankbaar de hand. Cliln beschouwde al hetgeen hij gedaan had als plicht en toen zij hem nog eens haar dank betuigde, maakte hij daaraan een einde door te zeggen: „Al klaar. Hier rijst eten en dan slapen, slapen". Kathlyn en Forsyth glim lachten om de wijze, waarop Chin den hem toekómenden dank afwees. Zijn raad, om te „slapen, slapen" volgden zij •venwel op, liever evenwel dan in de donkere kamertjes, die de herbergier met den we- reldschen- naam van lokeerka- mers betitelde, verkozen zij op den grooten .hooizolder te sla pen. Lang en vast was hun slaap. En eerst laat in den morgen werd Forsyth wakker, toen hij door Chin werd geroepen. „Opstaan, dokter Forsyth. Wij weggaan, vlug weggaan." Forsyth was terstond klaar wakker. Welk gevaar bedreigde hen nu weer? Hij zou niet lang in het on zekere blijven. „Menschen uit dorp vinden ons hier. Zij boos zijn, Vragen herbergier zenden ons weg, Heel veel menschen." „Dus moeten we hier van daan?" „Herbergier zeggen, hem spijten, hij niet helpen. Hij niet graag hebben herberg met stcencn gooien", „Maar Wat zal er gebeuren, als wij de herberg verlaten?" „Mij niet weten. Veel men schen buiten. Zij ons slaan misschien. Zij ons werpen met steeticn misschien. U ze daar zien." (Wordt vervolgd.) VLISSINGEN. A.s. Donderdag zal in de Lüth. Kerk des avonds 8 uur in een openbare vergadering, welke be legd is door de A.R.-Kiesveree- niging, als spreker optreden, de heer R. Zijlstra, insp. bij het Ind. Onderwijs te Medan. Ieder die belang stelt in het'lot van Indië, wordt opgewekt dezen deskundige, die zal spreken over de Chr. Indische politiek, te gaan beluisteren. Men zie de adverten tie in 'het nummer van Zaterdag. Uitvoering „Excelsior". Het scheen dat de muren zouden splijten toen, de laatste drie avonden van de afgeloopen week, na een openingswoord van den voorzitter oe heer J. H. Nonnekes, de uitvoering van het Tamboers- en pijperscorps „Excelsior", aan gevangen werd met het optreden van de signaalaideeling, die een geluids volume bezit dat niet di rect bevorderlijk is voor de trom melvliezen. Na deze entree werd een programma gepresenteerd, waarin muziek, zang en schets elkaar afwisselden en die 'n zeer goeden indruk gaven van Excel siors kunnen. De inname van Brielle, hetwelk door „Jong-Excelsior" aanschou welijk werd gemaakt dwong, met de door hen gespeelde muzieknum mers, groote bewondering af. Lofwaardig waren eveneens de 'werken welke door de oudere le den van het corps ten gehoore werden gebracht. Wij zoude de uitvoering uitste kend geslaagd willen noemen ware 'het niet, dat het rumoer op het podium dit belemmerde. Ook de langdurige pauzes tusschen de verschillende programmanummers werkten eenigszins storend. Vrijdagavond gaf ook de burge meester Mr W. C. ten Kate, blijk van zijn belangstelling voor het uitstekende corps. KLOETINGE. In het vereenigingsgebouw alhier werd Woensdagavond een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een mondaccordeonvereeniging. Een voorloopig bestuur werd geko zen. Een 15-tal personen, w.o. enkele dames, gaven zich als lid op. Als dirigent zal optre den dhr G. van Haaften uit Goes. De pas opgerichte ver- eeniging vormt een onderaf- deeling der C.J.V. YERSEKE. Frameho oesters ook door suneipzieicie aangetast. De vereeniging tot bevordering van het oesterbedrljf (VEBO), vergaderde Donderdagmiddag in hotel Nolet, teneinde het verslag te hooren van dê commissie voor aankoop van Fransche zaai-oes- ters. Dr Korringa bracht verslag uit van de bevindingefl cïezei' commissie. Zaaioesters van 4045 kg. per 1000 van goede kwaliteit, die de oesterkweekers wilden aan- koopen, zyn niet verkrijgbaar, al dus de rapporteur. In Frankrijk zijn ook veel oesters, evenals in Zeeland, door schelpziekte aange tast. Natuurlijk zal tot aankoop van deze minderwaardige oesters niet worden overgegaan. Wql zijn 2 jaar oude oesters van 1516 kg per 1000 verkrijgbaar van goede kwaliteit, maar deze moeten 2 winters overliggen en dit is met het oog op het klimaat niet raad zaam- Ook van Arcachon zijn oesters verkrijgbaar, deze wegen 50 a 60 kg. per 1000en kosten plm. f 2 per leg. De liefhebberij voor deze oes ters bleek echter niet groot, slechts 11 van de 47 exporteurs bleken tot import bereid. Verder zal nog worden overwogen, om, ind.en blijkt dat d'e winter van '47 groo te schade aan de Zeeuwsche oes ters heeft veroorzaakt (en de vermoedens zijn hieromtrent som ber) een partij kleine oesters van 15 kg. per 1000 uit Bretagne in te voeren. De verzending van oesters naar België en HoJand is toege nomen, daar door het weggaan van het ijs de bultenputten zijn vrijgekomen en de daarin aan wezige oesters nu bereikbaar zijn. Voor zoover thans nagegaan kan worden valt de sterfte onder de oesters mede, Ter gelegenheid van de ge boorte vail H.K.H, Prins'és Ma- rijke is het felldtatiereglBter alhier geteekend door 110 perso nen, waarbij voor de Stichting 19401945 een .bedrag van pl.m, f 90 werd bijeengebracht, De C.J.V. „Onderzoekt do Schriften" alhier, vierde Dinsdag cn Woensdag haar jaarfeest, dat onder leiding stond van Ds den Boer en den heer H, M. Alewijn. De jaarverslagen gjetuipden van veel moeilijkheden, die editor Waardeering voor zijn persoon en werk. Zooala wij reeds in het kort meiddon, vond Vrijdag in de zaal Krijger het afscheid plaats van den Prov. VoedBelcommissaris, den hoor Ir J. D. Dorst. Temidden van een groot aantal bekenden on het porsoncel van het voedsol- commissariaat, nam do heor G. van Koevoringe, administrateur, als eerste het woord. De heer Van Kooveringe schetste liet werkzame leven van den heer Dorst (zooals wij dat reeds in den breedo opnamen) en zeide, dat deze de hoogachting van allen verworven heeft. In zijn toespraak betrok lljj ook mevr. Dorst. Ver volgons sprak do lieor J. C. Tel genkamp, chef van de boek- lioudk.-afd., namens het geheele personeel over den persoon van Ir Dorst, die een open oog had voor de belangen van het perso neel en die der landbouwers. Het verheugde hem blijk te kunnen géven van de algeheele waardee ring, die tot uiting kwam in een schilderij van het dochtertje van den heer en mevr. 'Dorst, in 'L.- Bovelandsche kleederdracht, ge schilderd door den heer K. van Veen. Dit fraaie stuk kon 'vergeleken worden met „het origineel", het meisje, dat ook aanwezig was Door een tweetal- dames werd Mevr. Dorst een bloemenmand aangeboden, terwijl den heor Dorst een aandenken' werd over handigd. Hierna sprak de heer Van Zalt- bommel als vroegere secretaris, over het vertrouwen, dat de heer Dorst in zijn personeel stelde, waarna de heer Hage, die mede namens de districtsbureauhouderB het woord voerde, gewaagde van den steun, die Ir Dorst geweest is voor zyn gezin in tyd van nood. Verder spraken nog de lieeren Balomé, Nijnmn en Meyers, welke laatste op humoristische wyzo herinnerde aan hun samenwerking. Dhr Constandse bood namens den C.C.D. in Zeeland, den schei denden Voedselepiumissaris een geschenk aan, waarby hij tevens wees -op de goede verstandhou ding tusschen beide diensten. Nadat de hoeren J. Grandia en Wisse en de hoer Loois in dichtvorm, afscheid genomen liad- den, werd de ry sprekers geslo ten doordhr do Buck. Hierna richtte do heer Dorst zich tot elk der sprekers met een j persoonlyk woord. Verder ge- wangdo hij van de groote moei lijkheden tydons de bezetting, waarby hjj hulde bracht voor do houding door het personeel aan- gonomen. Toon na de bevryding hot apparaat ingekrompen moest Worden, leverde dit uiteraard moeilijkheden op, doch ovor het algemeen verloopt dit naar wensch. Hoewel het voedselcommissariaat nog meer ingekrompen zal wor den, kan 't niet geheel gemist wor den, daar ordenende maatregelen in den landbouw noodzakelijk blijven. De scheidende chef bracht tot slot, mede namens zyn yrouw, dank voor de geschenken, voor do prettigo samenwerking on de blij ken van waardeering. Het verdere deel van den mid dag bleef men gezellig bijeen. overwonnen konden worden. Met het stuk „Eerloos", dat opgevoerd werd, oogstte men veel succes. De avonden waren verder gevuld met declamatie, terwijl oolj een ver loting niet ontbrak. In een noodwoning op het Schorretje brak een schoorsteen brandje uit- De bewoners slaag den er in het vuur met emmers water te blusschen, zoodat erger voorkomen kon worden. Donderdagavond hield de N. C. B., af deeling Westkapelle, haar jaarvergadering in de Chr- school. De voorzitter dhr K. Boogaard hield een inleiding over Psalm 127 vers 1 en 2. Vervolgens gaf de penningmeester dhr S. Lous zijn financieel verslag. De aftredende bestuursleden dhrn K. Boogaard en S. Lous werden herkozen. Verder werden nog enkele voor drachten ten gehoore gebracht. Na de rondvraag, waarin vooral de sociale, belangen onder het oog werden gezien, sloot de voorzit ter de vergadering. In de OL. school alhier werd een goed bezochte oudermiddag gehouden, die wegens de geboorte van Prinses Marijke nog een fees telijk karakter droeg. Onder de aanwezigen bevond zich de Bur gemeester van Amemulden, De voorzitter der ouder-commlssie opende den middag, waarna het hoofd der school er ln een korte toespraak op wees, dat het doel van dezen middag moet zijn het contact tusschen ouders en school te verstevigen. Tevens herdacht hij zijn voorganger dhr Louwerse. Hiérna kwamen de leerlingen aan de beurt, die samenspraken hielden en gedichtjes voorlazen, afgewisseld met zang en trac- tatie. Met bezichtiging van het werk der kinderen werd deze geslaagde middag besloten. Voor het Nutsdepartcment hield de heer H. J. Stuvel Dinsdag avond zijn lezing over„De jacht naar het zwarte goud". Op

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2