en Minister Mansholt over den landbouw. De houtvoorziening 1947. Groote onrust in de mijnstreek over Engelands buiten- landsche politiek. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De toestand van Duitschland. De verhouding Engeland-Rusland. Wij, m onze kindeern. Uitgave 8tiehting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor! Soes, L. Vorst- str, 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingon, Walstr, 33, Tel. 1C8; Middelburg, Rou- aansdio Kaai 19, Tel, 2009; Nouzcn Vlooswgckstr. Tol. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 582 Zaterdag 1 Maert 1947 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 1 2' 3 cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACO. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg. Ds J. KARELSE te Goes. Ds R. SLOFSIRA te Vlissingen «n Dr. W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- <sst BTv«>rgB7ip Zon er Meen, ver Zondag. Zon op 7.26 u,, onder 18.20 u. Maan op 12.09 u., onder 4.43 u. Hoog water te Vlissingen Geen opgave ontvangen. Het is nu ruim 350 Jaar gele den, dat voor het eerst een aan tal Noderlandsche schepen onder 'leiding van Cornelis de Houtman om Kaap de Goede Hoop naar Indië voeren. Het doel was niet land te ver overen, maar handel te drijven. Na velerlei wederwaardigheden arri veerden zij te Bantam, in die da gen Java's' voornaamste handels haven, waar zij met den vorst van Bantam een handelstractaat sloten. Een haive eeuw later werd de Vereenigde Oost-Indische Com pagnie opgericht, een lichaam, dat zich den handel ten doel stelde, maar dat tevens met openbaar ge zag was bekleed. Deze handel breidde z-ioh in den loop der jaren over den gcheelen Archipel uit. Daarbij bleek het noodig hier en daar nederzettingen te stichten cn die te beschermen door vesting werken, zoowel tegen concurren ten; Portugèezer. en Engelschen, als tegen inlandsche aanslagen. Zoo ontstond in Indië op ver schillende plaatsen langzamerhand Nedcrlandsoh gebied. Dit was geen annexatie-lust. liet was den Hollanders in Indië alleen om den handel te doen en niet om uitbreiding van grond gebied. De ontwikkeling der din gen gaat echter menigmaal tegen d« uitgedrukte bedoeling in. Het bieek telkens weer noodig den handel te beschermen, aller eerst tegen Europeesche vijanden, waartoe vaak met instemming van de inlandsche vorsten versterkin gen moesten worden aangelegd. En van de zijde der inlandsche vorsten had men herhaaldelijk met contractbreuk te maken, zoodat men gedwongen was met geweld zijn rechten te handhaven. De stichting van Batavia op de puinhoopen van het verraderlijke Jacatra door Coen was het merlc- teeken van het ontstaan van het Indische rijk. Aanvankelijk liet men nog zoo veel mogelijk het gezag in handen van de inhecmsche vorsten, maar toen na de Napoleontische oorlo gen de V.O.C. verdwenen was cn Indië rechtstreeks onder het ge zag van do Nedcrlandsche tegee- ring kwam, zijn krachtige maat regelen 'genomen voor het schep pen van goede inwendige rechts toestanden over het geheele Indi sche gebied. Vandaar tal van oor logend-met inlandsche vorsten, die hun onderdaneh terroriseerden. Onder Van Hcutz kwam ten slotte de pacificatie tot stand en was alom in Indië het Nedcrland sche gezag waarborg voor recht en vrijheid, voor orde en rust en welvaart. De ontwikkeling van onze be trekkingen tot Indië vloeide zoo als vanzelf voort uit de historische omstandigheden. Onomwonden kan zeker worden erkend, dat niet alles wat de Nederlanders in Indië gedaan hebben valt goed te keuren Er zijn fouten gemaakt. Er is on recht gepleegd soms. Maar wan- deer de hoofdlijn in het oog wordt gehouden dan kan worden gelegd, dat het Nederlairische optreden in dezen ontwikkelingsgang rechtma tig is geweest, en zelfs plichtma- *<C- De Nederlandsch-Indische be- trellkingen zijn van groote betec- kenis geweest op elk gebied. Indië was een land van onont gonnen rijkdommen en de Neder- landsche ondernemingszin heeft Indië ontsloten. Daardoor heeft Nederland aan Indië schatten ver diend. Economisch was Indië voor Nederland van onschatbare betee- kenis. Duizenden ontvingen door en uit Indië werk en welvaart. Maar omgekeerd is daardoor ook de ontwikkeling van Indië mogelijk geworden en heeft de in landsche bevolking van de rijk dommen van Indië kunnen profi- i teeren. Van niet minder beteckenis is, dat Nedcralnd aan Indië een staat kundige organisatie heeft geschon ken, die ver uitgaat boven de pri mitieve en soms ook despotische bestuursvormen die het bezat. Ne derland heeft aan Indië recht en orde geschonken en heeft van dit eilandenrijk een staatkundig ge heel gemaakt. Maar het belangrijkste is wel de verandering op geestelijk ge bied. IrJië is door het verblijf en het weriien der ÏJederlanders in aanraking gekomen met den geest en de cultuur van het Westen. De volksontwikkeling is op een hoo- ger peil gekomen. Een groot aan tal inlanders heeft in Nederland of in Indië hooger onderwijs ge noten, zoodat Indië thans zijn dok toren heeft, zijn ingenieurs, zijn predikanten enz. De mannen, die thans in de republiek de leiding hebben, danken hun positie aan den band met Nederland. De volks welvaart is toegenomen en de volksgezondheid is in Ihooge mate bevorderd, evenals de geestelijke welvaart, dank zij den gezegenden arbeid van kerken en zending. Deze ontwikkeling is door de Japansche bezetting, het daarop gevolgde revolutionnaire optreden van den Jappenknecht Sockarno en de ergerlijk slappe houding van de Nedcrlandsche regeering, die blijk gaf haar Roeping ten opzich te van Ir.dië en de Indische volken niet te verstaan, op wreede wijze verstoord. De welvaart heeft plaats ge maakt voor armoede, honger en ellende. Orde en rust zijn vervan gen door wanorde cn onrust, door angst en vrees bij een groot deel der bevolking, die een machtelooze prooi is geworden van rampok- kende benden bij wie moord en doodslag aan de orde van den dag zijn. Het ziet er, tenzij de regeering zich haar hooge roeping,- in ver band met de gewijzigde omstan digheden bewust wordt, donker uit voor Npderland en Indië beide. Het bouwplan nog niet vastgesteld. Naar aanleiding van door den heer Andriessen gestelde vragen betreffende de houtpositie in ver band met de uitvoering van het bouwplan 1947 heeft de minister van Economisdie Zaken geant- woord, dat het bouwplan 1 947 nog niet is vastge steld. Gedurende 1947 zal, indien de thans bestaande redelijke verwach tingen met betrekking tot den aan. koop en aanyoer van hout en tot het tempo, waarin deze aanvoer geschiedt, worden verwezenlijkt, ongeveer 1.200.000 kub. M. ge zaagd naaldhout beschikbaar ko men, waarvan in het eerste half jaar waarschijnlijk ongeveer 400.000 kub. M. za! worden aan gevoerd. In 1946 is ongeveer 550.000 kub. M. gezaagd naald hout beschikbaar gekomen. Van deze hoeveelheid komt in de eerste helft van 1947 redelij kerwijze rond 200.000 kub. M. rechtstreeks aan den wederopbouw ten goede. Het restant wordt ver deeld over de emballage-industrie en de overige categorieën verbrui kers op basis van de urgentie der Arbeiders niet bereid hun volle kracht in te zetten. Het Eerste Kamerlid Hermans, heeft -den minister van Economi sche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat onder de mijnwerkers groote onrust bestaat omtrent de bekend making, dat 5000 Polen van het voormalige leger van generaal Anders, in de mijnen te werk zuljen worden gesteld 2. Is de minister niet van mee ting, dat door deze onrust poli tieke en sociale spanning onder de mijnwerkers ontstaat, ten na- deele van de productie? 3. Is de minister niet' verder van meening, dat door het groote aanbod van Nederlandsche vrij willigers de mogelijkheden voor banden zijn, in het tekort aan mijnwerkers afdoende te voor zien? Verder informeert hij naar de toegezegde pensioenregeling onder opmerking dat de mijnwerkers pas bereid zullen zijn hun volle krachten aan de productie te ge ven, indien de pensioenregeling een wettelijken grondslag heeft gekregen. bestemming, waarbij (in verband met de groote deviezen behoefte) in bijzondere mate met exportbe langen wordt rekening gehouden. Ten aanzien van de verdeeling in de tweede helft van 1947 is nog geen definitieve beslissing ge nomen. De verwachtingen zijn zoodanig, dat, bijzondere omstan digheden voorbehouden, in de tweede helft van 1947 geen spe ciale moeilijkheden voor de ver schillende groepen verbruikers zijn te duohten. Gezien de verwachte gunstiger naaldhoutpositie in 1947 kan wor den verwacht, dat dit jaar een naar verhouding grooter deel van het beschikbare naaldhout aan het bouwbedrijf ten goede komt dan in 1946. NOG STEEDS GEEN DOOI, In het weeroverzicht van het If. N, M. I, te De Bilt wordt op gemerkt, dat de huidige depressie ook waarschijnlijk nog geen echte dooi, die ook des nachts aanhoudt zal brengen. De Pool-hoogedruk nam weer belangrijk toe in Intensiteit en ook in Scandinavië blijft de luchtdruk hoog. Nog steed3 komen daarom groote hoeveelheden koude luoht naar het Zuiden. Ook de depres sie, die ons land nu nadert zal geleidelijk weer geheel met koude lucht worden gevuld. Overdag kan dan wel hier en daar de tempe ratuur tijdelijk boven nul komen, vooral als de zon schijnt, maar des nachts moeten we op vorst blijven rekenen, vooral als de lucht tijdelijk opklaart- HET ATOOM VLIEGTUIG VAN DE TOEKOMST. De New York Times meldt, dat de eerste pogingen om ge bruik te maken van atoom-ener gie voor het aandrijven van vlieg tuigen in 1946 in de V. S. be gonnen werden. Het blad merkt verder op, dat als vaststaand kan worden aangenomen dat 't eerste door atoomkracht voortbewogen vliegtuig draadloos bestuurd moet worden. Om den piloot tegen de ciootlc- lijke uitstralingen te beschermen, zou het vliegtuig zoo zwaar wor den, dat het maar heel beperkt zou kunnen worden gebruikt. DEEL VAN MERGEL- GROEVE STORT IN. In de mergel-exploitatie te Rooth-Margraten heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Toen men daar bezig was met het op laden van mergel in een vracht auto, is het- plafond van de groe ve voor een gedeelte ingestort, tengevolge waarvan twee mergel- i werkers onder het afvallend ge steente bedolven werden. Een der mannen hij was precies een vreek getrouwd werd op slag gedood. De andere werd ernstig gewond met een bekkenbreuk naar het Ziekenhuis te Maas tricht overgebracht. VOOR DEN ZONDAG De Britscho minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft een debat -over buiten landsche aangelegenheden "in geleid. Hij verwachtte, dat metj het sluiten van de vredesver- j dragen met Hongarije, Bulga-' rije, Roemenië, Finland en Ita-j lie de betrekkingen met ge- noemde landen zich vrij zou- j den kunnen ontwikkelen op een veel rationeelere basis dan tot dusverre. De ratificatie van het Italiaansche verdrag zal ons in staat stellen 45.000 man troepen uit dat land terug te trekken. We hebben getracht om rechtvaardige grenzen in Italië vast te leggen. Ik ben van meening, dat wij over het algemeen hierin geslaagd zijn. Bevin wilde vooral de Oo^f- fem ijiksche kwestie spoedig op lossen. Over Duitschland zeide Be vin „Wij kunnen niet toela ten, dat 66 millioen menschen in centraal Europa in moeilijke omstandigheden leven. Aan den anderen kant moeten wij de veiligheid van Europa in het oog houden. Ik ben er zelfs nu nog niet zeker van of de Dtuitschers nh twfee. nederla- j gen werkelijk de gevolgen van hun nederlaag en de waanzin van een oorlog als politiek mid del inzien. Zij moeten het gaan inzien,'*hetzij door opvoeding, hetzij anderszins. Indien wij Duitschland in toom willen houden en vol doende tijd over willen houden om het weer op te voeden, moeten wij een overeenkomst tusschen de vier groote gendheden tot stand zien te brengen. De Britsche regeering wenscht slechts één ding: Duitschland een behoorlijken levensstandaard te vérschaf- fen, er een democratisch land van i.e maken en er tevens voor te waken, dat het de vei ligheid van Europa in gevaar zal brengen. Het gevolg van onze politiek in Duitschland zou zijn, dat wij tegen 1949 een punt zou den moeten bereiken, waar een begin zal moeten worden ge maakt met de terugbetaling van hetgeen wij aan Duitsch land ten koste hebben gelegd, zonder evenwel de veiligheid van onze financieele verplich tingen in gevaar te brengen. Bevin stelde zich niet voor, dat' hij naar Moskou ging om een verdrag met Duitschland tot stand te brengen. Wat ge daan moest worden was, de noodige stappen nemen om het volgende stadium in die rich ting te bereiken. „Wat er ook bereikt moge worden", aldus Bevin, „het mag in geen geval een verhooging van de lasten van de belas- j tingbetalers van ons land ten dat de berichten over deze pro ducten uit het buitenland niet gunstig luiden. Uitvoerig behandelde spreker de nieuw vastgestelde prijzen voor de akkerbouw-produeten en de stijging der loonen In den land bouw. HU stelde vast, dat de re geering den landbouw niet tot kind van de rekening wil maken, maar als de regeering de loonen en prijzen niet in de hand houdt, is een crisis niet af te wenden. Slechts een evenwichtig prijsbe leid kan ons uit de moeilijkhe den helpen. De hünister deed een beroep op de organisatie om zich ln dezen achter de regeering te stellen, In 'de Donderdag gehouden vergadering van de Friesche MD. van Landbouw, heeft minister Mansholt het woord gevoerd. Over het algemeen aldus de minister heerscht in kringen, van den landbouw teveel de ge dachte, dat als in den landbouw maar hooge prijzen gelden, alles in orde is- Niets is echter min der waar. Sprekende over de groote schaarschte aan kunstmest voer, granen enz. zei de minister gevolge hebben." Stalin, zoo vervolgde hij, heeft er op gewezen, dat het Britsch-Russisch verdrag, in dien het zou worden verlengd, meer in overeenstemming met de huidige toestanden ge bracht moet worden. Stalin heeft nu medegedeeld, wlelke gedeelten, van het verdrag hij verouderd acht. Wij zullen binnenkort de Russische regee ring voorstellen doen. lik ben zeer verheugd, dat' de wensch te kennen gegeven is om het bondgenootschap te verlengen op basis van nauwere en meer vriendschappelijke betrekkin gen tusschen beide landen. Het sluiten van een viermo- gendhedenpact met het doel een hernieuwde agressie in Europa te voorkomen zal op de agenda te Moskou voorkomen. Onze betrekkingen m'et die V.S. zijn zoo hartelijk moge lijk en de regeering zal niet dulden, dat er een wig tus schen onze landen wordt ge dreven. GRAS- EN KLAVERLAND IN DEN N.O.-POLDER. Omtrent de beschikbaarstelling van 1500 H.A. grond in den N.O. polder voor gras- en klaverland wondt officieel nog hef volgende meegedeeld De in overweging zijnde ver pachting is een noodmaatregel, welke uitsluitend is 'bedoeld als een verlichting van de taak van de Wieringermeer-directie, opdat deze het in cultuur brengen van de gronden kan voortzetten. Zij krijgt hierdoor namelijk arbeids krachten vrij. Het ligt in Ide bedoeling met de medewerking van de Grondkamer •het gras- en klaverland, waarvan hier sprake is, slechts voor den tijd van drie jaren te verpachten. De gronden zijn bestemd om uitein delijk te worden opgenomen in de nieuw te stichten bedrijven. Verpachting in kieinere kavels, ter tegemoetkoming aan de belan gen van de kleine boeren, stuit op technischs bezwaren, Voor de En een uit de schare antwoordende eeide: Meester ik héb mijn eoon tot U gebrachtdie een stommen geest, heeft. Marcus 9:17 Welk een uitnemenden weg bewcmdelde deze vader met zijn kind. Hij had een zoon. welke een stommen geest had. En die geest was bovendien een duivelsche geest, die het kind kwelde en het van boos heid tot boosheid voerde. Het mag onze bizondere aandacht wel hebben, wat deze vader met zulk een kind deed. Hebben wij ook niet zulke kinderen? Is dat niet hun nood, dat zij in en van zïch- zelf stom zijn. Dat zij niet kunnen loven en grootmaken hun Schepper en Formeerder? Daarbij worden zij verscheurd door de vele tegenstrijdige begeertenwelke wonen in hun verdorven hart. Hoe weinig verstaan zij vaak zelf hoe rusteloos zij worden voort gejaagd in den dienst van den overste der wereld. Is boven al onze tijd niet vol van klach ten over de losbandigheid onzer jeugd. Wij lezen vri het evangelie van Lukas hoe dezulken vaak met ketenen gebonden werden om ze tegen zichzelf te be schermen. Hoe ze echter im hun ongehouden kracht al deze ketenen verbraken. Daarom is alle poging' om onze kinderen met banden van menschelijkc wijsheid te binden zoo vruch teloos. De krachten van den vorst der duisternis laten zich daardoor niet binden. Waa/rlieen dan met dien groot en nood onzer kinderen. Waarheen met hun kranke door verkeerdheid en onge hoorzaamheid verscheurde zie len. Waarheen met hun stom me lippen, welke wel allerlei geluiden weten voort te bren- gen, maar stom zijn voor den Heere en Zijn lof en grootheid niet uitroepen? Ze gebracht tot den eenigen Medicijnmees ter. Deze vader had het eerst nog met de discipelen gepro beerd. Wat vermag eenmensch in zichzelfook al is hij een discipel. Maar nu bracht hij hem tot den Heere Jezus en stelde al zijn betrouwen en verwachting op Hem. De nood van het kind was ds nood van dezen vader. Dit is in enze dagen een beschamende waarheid en tevens ook een terechtwijzend voorbeeld. Hoevelen zijp, er ook in de kerk Godswelke cr geheel niet onder gebukt gaan, dat hun kinderen stom zijn. Dat zij in de macht van den overste dezer wereld zijn en een speelbal van satan en zijn trawanten. Daarom zoo weinig worste len voor en met onze kin deren aan den troon' der ge nade. Men neemt het of het zoo hoort, of het iets is, waar mén zich eenmaal nu bij moet neerleggen. Bijke kinderen, welke zulke ouders hebben, die al den nood en al de ellende en verlorenheid hunner kin deren tot den Heere brengen met sterke zuchtingen en smee kingen. Wij lezen van dezen vader, dat hij met tranen riep. En zeker dan kan het schij nen, dat juist de kinderen van zulken, welke verstand van kermen hebbeü en uit den nood tot den Heere zuchten, eerst recht in de wereld zul len ondergaan. Zoo verging het immers schijnbaar ook dezen knaap, welke door dezen vader op zulk een uitnemende wijze tot den Heere Jezus gebracht werd. Lezen wij niet: en als Hij hem zag scheurde hem terstond de geesten hij vallende op de aarde, wentel- de zich al schuimende. En zoo schijnt het ook vaak met kin deren van zulk een gebed. Maar nog altijd blijft het woord van Augustimus gespro ken van een iegelijk kind, welke in het oprecht en za ligend geloof tot den Heere Jezus gebrcucht wordt: Een kind van zooveel gebed kan niet verloren gaan. Poortvliet W. Pr. kleine boeren blijft mogelijk heid over om gezamenlijk normale kavels te pachten. De toestand in Duitschland meer hoopvol. De plaatsvervangende militaire gouverneur van de Britsche zone, Lt. generaal Robertson, heeft ver klaard, dat er z.i. „gegronde rede nen zijn om aan te nemen, dat wij in het westelijk deel van Duitsch land den bodem bereikt hebben cn dat er in de lente een verbetering van den toestand zal intreden". 'Steenkolen, de voedselvoorzie ning en bet vervoer noemde hij de drie noodzakelijke voorwaar den voor het herstel van Duitsch land. In het algemeen was de voedselpositie 'bevredigender dan ooit, sinds hij in Duitschland ver toefde. In de havens kwamen vol doende hoeveelheden levensmidde len aan om de huidige rantsoenen te handhaven. De productie van steenkool bleef in stijgende lijn. voor veiligheid zijn niet meer zoo effectief als tevoren". King ried aan, dat men deze linie zeer sterk zou maken om de mogelijkheid uit te sluiten, dat de oorlog het vasteland ooit kan bereiken. Hij was van meening, dat de atoom bom alleen niet in staat Is een oorlog te doen winnen. I K.L.M. BESTELT NIEUWE VLIEGTUIGEN. De president van de Lockheed Aircraft Corp. heeft medegedeeld, dat de K.L-M. twee nieuwe Con stellations met onderdeelen heeft besteld, ter waarde van ongeveer 2 millioen dollar. Het aankoop- contract is te Amsterdam onder teekend. Deze nieuwe order brengt het aantal Constellations van de K.L.M. op 13. JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Het militair bestuur van de Britsche zone heeft bekend ge maakt, dat Joodsche verplaatsbare personen in de Britsche zone van 'Duitschland voor het eerst in de gelegenheid zullen worden gestald naar Palestina te emigreeren. In ■de Britsche zone bevinden zich ongeveer 14.000 Joodsche vluchte lingen.- Bloembollen- kweekers De Amerikaansche defensie. Admiraal Ernest King, voormalig opperbevelhebber der Amerikaan sche marine en hoofd der marine operaties, heeft tijdens een lezing te Elgin in Illinois (V. S.) ver klaard, dat de V: S. hun over- zeesche verdedigingslinie duizen den mijlen van het Amerikaansche vastenland moeten leggen en daar in staat moeien zijn snel en doel matig te handelen. „Tijd en afstand als garanties protesteeren. Op een druk bezochte vergade ring te Haarlem, hebben de bloembollenkweekers geprotesteerd tegen de huidige overheidsmaat regelen ten aanzien van de kwee kersen. De heer P. Bakker uit Enkhui zen, trad als voorzitter op en rekende de aanwezingen voor dat de bollenexport van f50 millioen door allerlei drukkende lasten in feite is terug te brengen tot een bedrag van f12 millioen. De ge zondmaking van het bloembollen vak is volgens den heer Bakker uitgeloopen op een paskwil, de saneering noemde hij een dwaal leer. Met kracht pleitte hü voor vrijen handel en vrije teelt. Besloten werd een motie te zen den aan den minister, den minis terraad en het parlement, waarin critiek wordt geleverd op den hul digen gang van zaken en de maatregelen in verband met het exporteeren van Nederlandsche bloembollen. De motie dringt voorts aan op een spoedige liqui datie van alle belemmerende maatregelen in het bloembollen vak. VIER PRINSESJES, De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet toonen veel belangstelling in haar jongste zusje, Prinses Marijke, *Het spoorweg vraagstuk in Zeeland. Wij hebben alle respect voor het optreden der Nederlandsdhe Spoorwegen. Er is onder ontzaglijk moeilijke omstandigheden zeer veel gedaan om het verkeer te herstellen. De Spoorwegen kunnen wat dit betreft ten voorbeeld worden ge steld. Voor de plannen inzake de Zeeuwsche lijn, kunnen we echter weinig waardeering hebben. Hef ligt naar verluidt in de be doeling opnieuw verschillende sta tions op te heffen ft wel Kapelle, Kruiningen-Y- sejee A Krabben- dijke en F lang Bath, welke plaatsen dan doe; bussen vanuit Bergen op Zoom bediend zullen worden. Ondanks het feit, dat op deze wijze de snelheid van de treinen kan worden opgevoerd wat zeker niet zcmdêr beteêkem's is, beteekent dit toch voor onze provincie naar te vrezen staat, een stap achter uit. Sommige plaatsen, wij dat- ken o.a. aan het veilingwezen, worden op deze wijze bedenkelijk gedupeerd. Het zal daarom noodig zijn, dat alle krachten wonden inge spannen om zoo mogelijk het drei gende gevaar af te wenden. De heer Hommes heeft hier omtrent een aantal vragen aan G.S. gesteld. Wij hopen, dat straks zal blijken dat dit college bereid is, krachtig op te treden teneinde het dreigende gevaar af te wenden. Het is toch zooals de heer Hommes het in vragenden vorm zegt, dat op deze wijze Zeeland eerder wordt afgebroken,dan op gebouwd. (In de eerste vraag was in ons bericht sprake van Kruiningen. Dit moest zijn Krabbendijke). Provincienieuws. TOELATING VAN RAADSLEDEN. Twee principieele beslis singen. In het provinciaal blad vait Zeeland zijn eenige besluiten van Ged.' Staten opgenomen naar aan leiding van twee verzoeken tot toe lating als lid van gemeenteraden. Het eerste geval betrefthet verzoekschrift van G. B. Gzn. te 's-H., die beroep instelde tege» een besluit van den tijdelijken ge meenteraad van 9 Aug. 19". i, waarbij hij niet als raadslid werd toegelaten op grond van de be staande bloedverwantschap tus schen hem en den waarnemend burgemeester J.B., die met de waarneming werd belast bij be sluit van den mil. comm. van 2 Nov. 1944. De appellant achtte het raads besluit onwettig, omdat de ge meentewet niet spreekt van waar? nemend burgemeester. Ged. Staten staan cp hetzelfde standpunt als de appellanthet be treffende raadsbesluit cwerd ver nietigd en G. B. Gzn alsnog tot lid van den raad der gemeente 's-H. toegelaten. Het tweede geval betreft een verzoekschrift van P, J, 4e E,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1