Het conflict in den groentenhandel opgelost. De economische toekomst van Zeeland. LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. GEMEENTERAAD van GOE S Maximum veilingprijzen voor groenten. De loonen der landarbeiders. FEUILLETON. Bestrljding der veel vuldige echtscheidingen? in. INDUSTRIALISATIE DRINGEND GEBODEN. INDUSTRIE-FLATS VOOR KLEINE BE DRIJFJES? CAPABELE ONDERNEMERS ZIJN NOQDIG. In het door het Dep. Zeeland den genomen; hier is toen met de van de Ned, Mij. voor Nijverheid en Handel uitgegeven geschrift, bevattende de voordrachten en dis cussies, gehouden op het congres van 4 en S October 1946, worden ook vermeld de conclusies, opge steld naar aanleiding van de rede van drs Kohnstamm over indu strialisatie. Deze spreker gaf wel een zeer scherpe, haast onbarmhartige ana lyse van den economischen toe stand van ons gewest. Zeer terecht ging hij uit van de stelling, dat het een nationale eisch is, dat onze totale productie in de na-oorlogsche jaren sterk wordt opgevoerd ten behoeve van onze exportvergrooting. Dit maakt uitbreiding van ons industrieel ap paraat noodzakelijk. Ook Zeeland zal zijn aandeel in deze productie vermeerdering door verdergaande industrialisatie moeten leveren. De tendenz van deze industria lisatie gaat vooral in de richting van voortbrenging van kwaliteits goederen. Er worden eenige voorwaarden genoemd, die de industrialisatie in Zeeland kunnen doen slagen. In de eerste plaats zullen er ca pabele ondernemers moeten zijn, die het aandurven, de projecten, die liggen te wachten, tot uitvoe ring te brengen. Want zonder energie en kundigheid wordt ner gens, maar zeker niet op industri eel gebied, iets tot stand gebracht. Het is van groot belang, dat deze initiatief-rijke ondernemers in Zeeland zelf worden gevormd, omdat de praktijk bewijst, dat vele jonge menschen uit Zeeland blij ven hangen in de omgeving, waar zij hun opleiding hebben genoten. Om dat te voorkomen is spoedige stichting van een Middelbaar Technische Sohool zeer gewenscht. Zooals men weet, hebben drie Zeeuwsche gemeenten, n.l. Vlis- singen, Middelburg en Goes een verzoek tot vestiging van een M.T.S. ingediend. De beslissing is nog niet genomen doch op ver schillende gronden lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat Vlissingen voor vestiging van deze inrichting zal worden uitgekozen door de regeering. Behalve dit middelbaar technisch onderwijs zal ook het ambachts- onderwijs nog moeten worden uit gebreid, al beschikt Zeeland mo menteel over een aantal zeer goede inrichtingen voor dit onderwijs. Een volgend punt is de gedachte, dat stichting van 'kleine bedrijfjes moet worden aangemoedigd, welke bedrijfjes den- grondslag kunnen vormen voor een uitgebreider in dustrie. Gemakkelijke voorwaar den voor het stichten van derge lijke kleine bedrijfjes kunnen worden geschapen door het be schikbaar stellen van gemeente wege van goed ingericht industrie terrein en het bouwen van z.g. „industrie-flats". Deze gedachte verdient zeker aanmoediging; het zal blijken een veel beteren weg te zijn dan het met kunst en vlieg werk in stand trachten te houden van een groote industrie. Voor de instandhouding van de bestaande industrie zoowel als voor het stimuleeren van nieuwe bedrij ven is „research" en daarmede een Economisch-Technologisch Insti tuut voor Zeeland onontbeerlijk. De beslissing daartoe dient thans spoedig door de regeering te wor- voorbereidingen kant en klaar. Vooral met het oog op het feit, dat de komende jaren beslissend zijn voor de industrialisatie in ons land endus ook hier dienen de werkzaamheden van dit E.T.I. terstond een aanvang te nemen. De industrialisatie in Zeeuwsch- Vlaanderen vertoont een min of meer bijzonder aspect door de dichte ligging bij België. Het is noodzakelijk, dat een diepgaande studie wordt gemaakt van de mo gelijkheden, welke door een tolunie met België en Luxemburg worden geschapen. Zeeland zal arbeiders tot zich moeten trekken. Dit is slechts mo gelijk, wanneer er meer industrie geschrift onze provincie en daar- komt. Reeds voor den wederop-1 mede ons gansche vaderland ge bouw van heden wordt een groot I diend zijn. aantal arbeiders naar Zeeland ge- voor vaate arbeiders is de hoofd- trokken. Hierin ligt de mogelijk- afdeeling sociale zaken van de heid, uiteraard na selectie, een deel Stichting van meening, dat men dezer arbeiders permanent aan bjj het vaststellen hiervan moet Zeeland te binden, zoodat zij op uitgaan van het in het betrokken den duur een stimuleerende factor gebied geldende uurloon, voor de industrialisatie kunnen I Omtrent de accoordtarieven wil vormen, Aanbevolen wordt reeds de hoofdafdoeling sociale zaken thans naaf de mogelijkheid hiervan geen richtlijnen vaststellen, om- een onderzoek in Vrteleln, dat zij van meening is, dat de Het js wel de belangrijkste zaak, toestanden in de verschillende dat, wanneer tot verdere industria- provincie» hiervoor to zeer uiteen- lisatie wordt overgegaan, de volks-loopeu, huisvesting in Zeeland wordt ver- beterd en op een hooger peil wordt gebracht dan voor 1940 het geval was. Voorts zal het maatschappe lijk leven aantrekkelijker moeten worden gemaakt, o.a. door ver sterking van het cultureele leven enf verbetering van de recreatie mogelijkheden. Hiermede zijn wij gekomen aan het slot van de conclusies, die werden getrokken uit voordracht en discussie op het congres, dat vorig jaar in Middelburg werd gehouden. Duidelijk blijkt daar uit, dat er voor Zeeland in eco nomisch opzicht groote mogelijk heden bestaan. Moge ieder door dit Bij de interpellatie van den eens een verdeeling in de con-ging. Heuvel in de Tweede Kamer over sumptiegebieden onvermijdelijk is. Alphonsus het conflict in den groentenhandel, Als basis voor de verdeeling sprak de overgroote meerderheid geldt de destijds aan de veilingen der sprekers zich uit tegen vrije bestaande puntenregeling, waarbij prijsvorming. Tevens drongen de- .echter tevens de aankoop geduren- ze sprekers er echter zeer sterk de het afgeloopen seizoen inclu sief legerleveranties en levering aan instellingen in aanmerking moeten worden genomen. Dit TRIBUNAAL TE GOES. (Vervolg van Woensdag.) Vervolgens verscheen C o n - stantius D' Hoog he, ma chinist te Westdorpe, die zich hoorde voorlezen, dat hij lid is ge weest van de N.S.B., werkzaam heden voor het N.A.F. heeft ver richt, hulp heeft verleend aan den vijand en van dezen voordeel trok. Uit het verhoor bleek, dat zijn zoons in Duitschen militairen dienst zijn geweest en zijn doch ters bij de Jeugdstorm. Zijn mo tief was, hoewel hij wist dat het verkeerd was, dat hij voor zijn gezin moest zorgen. Op het verzoek van Mr Krop man, om èesch. in vrijheid te stel len, beschikte het Tribunaal gun stig. Eduardus Mariman, sjouwerman te Clinge, had zich aangesloten bij de N.S.B., was vrijwillig in Duitschland gaan werken en, zooals de beschuldiging verder luidde, had als hulpland- wachter gewapend diensten ver richt. Besch. zeide zijn verkeerde houding nu in te zien. Zijn ver dediger Mr P. C. Adriaanse, vroeg directe invrijheidstelling op 'welk verzoek het Tribunaal in- burg wist Biervliet op haar eigen terrein het eerste winstpuntje te ontfutselen en kwam daarmede op de tweede plaats. De stand is hier; op aan de huidige prijsregeling te completeeren met een «naximum- veilingprijs. In zijn antwoord deelde de mi nister mede, de moeilijkheden van den handel bij het huidige systeem niet te onderschatten, waarom hij dan ook bereid was in gezamenlijk overleg met de betrokken groepen tot het vaststellen van maximum- veilingprijzen over te gaan. Tot A. S ij s, ar beider te Axel, ging in Duitsch land werken om zijn verwanten er gezelschap te houden, ook werkte hij in Rusland en deed als chauf feur dienst bij de Duitschers. Besch. had geen advocaat en ver zocht zelf in vrijheidstelling. Re kening houdende met het feit, dat houdt dus in, dat voor het leger besch. in de mijnen werkt, stond of voor instellingen geen afzon- het Tribunaal dit toe. derlijke toewijzing wordt ver strekt. Het koppelen van producten of partijen, in welken vorm ook, ia ten strengste verboden. Voor de verdeeling in de con- dit overleg was hij echter alleen sumptiegebieden wordt een plaat- bereid, indien de betrokken organi saties genegen waren hun advies tot stopzetting van den in- en ver koop van groenten, vallende onder de huidige maximum-prijsregeling ia te trekken. Aangezien de besturen zich op het standpunt stelden dit aanbod, dat ongetwijfeld de mogelijkheid van een oplossing inhield, te moe. selijke verdeelingscommissie inge steld, bestaande uit een evenredig aantal groot- en kleinhandelaren. Deze commissie heeft tot taak toe zicht te houden op de verdeeling van de producten door den gros sier, voorzoover deze voor zijn producten verschillende gegadig den heeft tegen den vastgestelden maximum-grossiersprijs. In dit Aspirant-Burgemeester. De waterschapsambtenaar Ma rie J. v. d. Hemel, te Oostburg, was lid van de N.S.B. en verleende hulp aan den vijand door deze inlich tingen over de mogelijkheid van inundaties te vei strekken. Burge- 'meester wilde hij ook graag wor den, hetgeen hem echter niet ge lukte. Wat het Tribunaal hem het zwaarst aanrekende was wel, dat hij een door de landwacht opge- haalden arrestant heeft bewaakt. Hij had gemeend hiermede een gqede daad te doen; de afgeloste ten aanvaarden, werd in een geval dient de grossier deze pro- 'landwaohter ging toen verder ja- Maandag gehouden vergadering besloten bovenbedoeld advies in te trekken. Het overleg, dat hierna met den minister plaats had, leidde tot het resultaat, dat met ingang van Vrijdag 28 Februari 1947, een nieuwe prijsregeling zal worden in gevoerd, waarbij tevens ma- ximum-veilingprijzen zuilen geiden. Ter voorkoming van misver stand wijzen do besturen in een circulaire aan de leden cr op, dat deze regeling geen verplichte af name tegen maximum-veilingprij- zen voor den handel inhoudt. Indien op een veiling verschil lende handelaren de aan maxi mum-prijzen gebonden producten wenschen af te nemen tegen den daarvoor vastgestelden maximum- veilingprijs, zullen de onderhavige partijen aan de veiling moeten worden verdeeld, terwijl dan even. ducten onder zijn klanten (klein handelaren) te verdeelen in dezelf de verhouding als in het meest recente jaar, waarin door den kleinhandel vrij kon worden inge kocht, Ook hier moet er ten strengste op worden toegezien, dat geen koppelverkoop plaats heeft. Zoodra n.l. koppelverkoop wordt geconstateerd, wordt de betrokken grossier zonder meer van iedere toewijzing aan een veiling uitge sloten. Da hoofdafdeeling sociale za ken van de Stichting voor den Landbouw heeft een schrijven ge richt aan haar provinciale sociale secties, inhoudende een advios gen op andere personen. Deze laatste gedagvaarde had evenmin een verdediger en zal evenals de anderen tot 12 Maart op uitspraak moeten wachten. Sportnieuws. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Woensdagmiddag is een nog niet geïndentificeerd vliegtuig vermoedelyk een Curtiss, bij Bor deaux in zee gestort. Naar gemold, zou het vliegtuig vijf personen aan boord gehad hebben. Slechts een kleine agen da bleef drijven op de plaats, waar het vliegtuig in de golven verdwenen ia. SODA OP RANTSOEN BONNEN WASCHPOEDER Het C.D.K. deelt mede, dat tot nador order op de rantsoen bonnen voor waschpoeder verkryg- ^baar zal zyn: 250 gram wasch poeder benevens 125 gram soda. BEWOGEN VERGADERING VAN HET K.N.I.P. De speciale verslaggever van A.N.P.-Ancta seint uit Malang: Na langdurige, zeer heftige en zeer bewogen debatten over de wettigheid van decreet no. 6 be treffende da uitbreiding van het K.N.I.P., hoeft de vice-president, Drs Mohammad Hatta, in een hartstochtelijke rede van 20 minu ten o.m. gezegd: „Indien het decreet door het K, N.I.P. wordt verworpen en er dus een conflict tusschcn den presi dent en het K.N.I.P. ontstaat, doen zich slechts twee mogelijk heden voor: ofwel de president gaat over tot ontbinding van het K.N.I.P., ofwel de president en de vice-president treden af". Hatta voegde hier pog aan toe, dat de president niet' bereid was concessies te doen. Soekarno en Hatta hadden, aldus spreker, hun houding reeds bepaald. Bij vorwerping van het decreet zouden zij n.l. aftreden, omdat dat door hen zou worden beschouwd als een bewijs, dat het K.N.I.P. geen vertrouwen meer in hen stelt. Op dit critiek moment werd door tien leden een tussohen- voorstel ingediend. Hatta verzekerde nomaals, dat hij tot geen concessies bereid was, waarop de motie werd ingetrok ken. Vandaag zal dus het K.N.I.P. in zijn nieuwe samenstelling (ver meerderd met 232 krachtens de creet no. 6 benoemde nieuwe leden) bijeenkomen. Schaatswedstrijden om het kampioenschap van Zeeland. De IJsclub H. IJ. C. te Hein- kenszand organiseert Zaterdag a.«. hardrijderijen op de schaats om het kampioenschap van Zee land, over de afstanden 500, 1500 en 5000 M. Naast een aantal van do beste rijders uit Noord- Holland zullen ook de bekendo Zeeuwsche cracks, de Gebrs de Jager, aan deze wedstrijden deel- rnnen. De wedstrijden worden ge- houdon op de banen van „Do Schongo" in „De Piet" en vangen 11 uur aan. DE BILT ZEGT s T(|delljk neerslag. Woorsvorwnohting, geldig tot Vrijdagavond, In hot Noorden van het land moest liohto vorst, matige, langs do Waddenollanden tijdelijk krach tige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt mot plaatselijk eenige snoouw. In het Zuidon van hot land zwaarbowolkt mot nu on dan oonigo sneeuw of regen. Tempe ratuur om hst vriespunt. Voetbal. Junioren. Ook in de Junioren-competitie blijft de spanning. Patrijzen A leed onverwachts een nederlaag tegen Robur, waardoor Middel burg nu aan den kop gaat. Weet Middelburg de komende wedstrijd tegen Goes te winnen, dan is ze kampioen. De stand is: Middelburg A Patrijzen A voor de opstelling der bijzondere Goes A bepalingen, die bij het mantel contract aansluiten. Ten aanzien van de loonen adviseert de hoofdafdeeling so ciale zaken uit te gaan van een loonschema, dat als middelpunt heeft een loon van de vakarbei ders in de normale landbouw gebieden van 67 ets per uur. Voor de ongeschoolden komt dit loon Robur Vlissingen A Patrijzen B 8 7 0 1 40-13 14 8 5 1 2 35- 8 11 7 2 4 1 25-12 8 9 2 3 4 19-2Q 7 7 2 0 5 18-27 4 9 1 2 6 8-65 4 Het programma voor den eer sten Zaterdag waarop gespeeld kan worden luidt Groep A: Goes AMiddelburg A; Patrijzen BPatrijzen A; RoburVlissingen A. Middelburg zal wel alles in het 4 ets per uur lager te liggen..] werk stelled beide punten binnen Van deze loonen zal 3 ets wor- te halen. Patrijzen A zal ook wel den ingehouden als premie voor de sterkste zijn van zijn broers. het te stichten bedrijfspensioen fonds, zoodat het loon, dat de arbeider in handen krjjgt, ge handhaafd wordt op gemiddeld 64 ets per uur. Ten aanzien van het weekloon Vlissingen heeft een moeilijke taak tegen Robur, die zeker zal trachten een deel der winst mee naar de Ganzestad te nemen. In groep B gaat Biervliet nog ongeslagen aan den kop. Middel- 68 pen. Ik zal u redden van dien slechten man, die u uit het pa leis van mijn meester heeft weggevoerd". En haar bedroefd gezicht ziende, vervolgde hij op zoet- sappigen toon: „Het was heel slecht van dien barbaarschen HOOFDSTUK XXIV. In de „Herberg van den al- tijddurenden voorspoed" was Kathlyn Barrington uit haar slaap gewekt door een geschui- vel van voeten. Daar zij onraad vermoedde, was zij overeind gaan zitten, om beter te kun- dokter, u op die wijze weg te ncn luisteren en ook vlugger te voeren en mijn geëerde mees- kunnen ontsnappen. Zij hoor- ter was zeer bedroefd, toen hij de, hoe er gevochten werd en dacht aan de gevaren, die u toen werd zij ineens vastge- moest doorstaan. In zijn be grepen, Zij bood nog tegen- j zorgdheid voor u dacht hij niet stand en riep om hulp, maar meer aan de onwaardige hou ding, waarin hij gebracht werd, Welnu, u ziet, ik heb mijn-taak nagenoeg volbracht." Hij nam Kathlyn den doek voor den mond weg, om haar in de gelegenheid te stellen, een hand werd op haar mond gelegd, die haar het roepen on mogelijk maakte. Hoewel zij voortdurend tegenstreefde, werd zij opgetild en weggedragen. Toen zij weer wilde roepen, uo gcivgvuiirciu. ■.«.qou. werd haar een zijden doek om een en ander te vragen. Zij den mond gebonden en nu was het voor goed afgeloopen. In het donker herkende zij Ah- Yeo en de wanhoop groeide in haar hart. Ah-Yeo op zijn beurt zag haar met een grijns lach aan en zei spottend: „Zeer geëerde juffrouw Barrington, ik ben gekomen, om u te kei- zweeg evenwel. Daardoor ge prikkeld, ging Ah-Yeo op vriendelijken toon verder: „Ik zei nagenoeg, maar ik druk me niet duidelijk genoeg uit. Mijn taak is geheel volbracht." „Geheel?" vroeg Kathlyn ontsteld, voelend, dat de man met zijn woorden nog een be- Biervliet Middelburg B de Zeeuwen A Vliatingen B Goes H R.C.S, Zeclandla de Zeeuwen B 9 8 1 0 84- 4 9 6 2 1 30- 6 7 6 9 1 26- 9 8 3 14 11-31 7 3 0 4 19-17 8 2 15 13-38 8 116 6-32 8 0 0 8 5-57 Het programma luidt i ZeelandiaVlissingen Bde Zeeuwen BR.C.S.Biervliet de Zeeuwen A; Middelburg B Goes B. Zeelandia zal beide punten wel aan Vlissingen af moeten staan. De Zeeuwen B heeft misschien kans haar eerste winstpuntje bin nen te halen. Biervliet—de Zeeu wen A durven we niet te voor spellen. Een kleine overwinning voor de thuisclub achten we het meest voor de hand liggend. Mid- Benige dagen geleden heeft de minister van Justitie te z(jnon departemente een commissie ge- installeerd, die tot taak heeft om de vraag te bestudeereu, welke wettelijke maatregelen «ouden kun nen worden genomen, teneinde hot euvel dor veelvuldige echt scheidingen tegen te gaan, Als voorzitter der commissie treedt op Mr H, de Die, president van de Arr. Rechtbank te Rot terdam. Als leden de heeren Mr J. A. L. M. Loet'f, advocaat en procureur te Rotterdam, Mr H. öekadee, lid en plv. voorzitter van den Voogdijraad te Rotterdam en mevrouw Mr L. C. Schonield Rolano, raadadviseur in algemee- nen dienst b(j het ministens van Justitie. delburg zal ook Goes wel met leege handen huiswaarts zenden. In de Woer dagavond ge houden raadsvergadering waren de heeren Duvekot en Goeman met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stuik- ken was een bericht van den heer ir de Bakker, dat hij zijn benoeming tot lid van het Gast- huisbestuur aanneemt en een verzoek van de Vereen, voor Chr. Buitengew. L.O. om ver hoogde subsidie. In handen gesteld van B. en W. om ad vies. Een door G. S geadviseerde wijziging van de Hondenbelas ting werd goedgekeurd. Tot lid van het Burgerl. Arm bestuur in de plaats van den heer Geijsea, die bedankte, werd benoemd de heer W. Ha- melijnck. Daarna kwam aan de orde een verzoek van de Comm. Huish. Voorlichting om een subsidie van f 250. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken. De heeren S o - mers en Bouman had den tegen het afwijzend voor stel van B. en W. bezwaar. H.i. moet de bezuiniging niet zoo ver worden doorgevoerd, dat het sociale peil er door wordt gedrukt. De heer Z u i d e m a oordeelde, dat hier geen be sliste noodzaak is. Hij achtte het een verkeerde methode, dat de uitgaven eenvoudig op de gemeente worden afgescho ven. De organisaties die hier achter staan kunnen het benoo- digde bedrag wel bij elkaar brengen. De V o o r z. merkte op, dat B. en W. hun goede wil hebben getoond door het Beursgebouw ter; beschikking te stellen. De heer V i s- schcr zou, gezien de gees telijke en sociale nood, in elk geval een gedeelte van het ge vraagde bedrag willen toestaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Een aanvraag van het be stuur der Vereen, tot het ver strekken van lager onderwijs op G.G. om medewerking tot de stichting van een school voor 70 leerlingen werd ingewilligd, nadat de heer de Muick zijn leedwezen over deze aan vraag, die z.i. overbodig is, had uitgesproken. Het ligt in de be doeling om zoodra mogelijk een school te stichten in de om geving van het Beatrixplein. Het voorstel van B. en W. inzake het stellen van regelen inzake het toekennen van hul deblijken aan ambtenaren bij jubilea, werd nadat de heeren Somers, Roose, Visscher, Vin gerling en Zuidema hierover op merkingen hadden gemaakt, door B. en W. teruggenomen ter nadere overweging. Vervolgens kwam ter tafel een voorstel van B, en W. be treffende retributie voor het gebruik van Sas en haven. Door de Financ. Commissie wa ren enkele bedenkingen geop perd, die B. en W. echter geen aanleiding gaven het voorstel te wijzigen. De heer Zui dema wees er op, dat de Comm. zich op het standpunt stelde, dat de haven die toch al niet populair is aantrekke lijk moet worden gemaakt. Dit is in 't belang van de gemeente cn ook van den middenstand. Vlandaar dat bezwaar werd ge makt tegen de verhooging van het tarief voor de beurtschip pers en het niet verlagen van het tarief voor zeil- en sleep- schepen. De V o o r z. merkte op, dat het nieuwe abonne mentstarief verhoudingsgewijs toch wel een reductie beteeken.t De heer Roose beaamde dit en wees op de sterke wa terverplaatsing van de groote sleepschepen. Van belang is in dit berband, dat de Vereen. „Schuttevaer" tegen dit voor stel geen, bezwaar maakte. Ten slotte werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Bij de daarna gehouden rondvraag informeerde de heer Roose naar de verdeeling van beschikbaar gesteld vet voor niet-huisslachtcrs. De heer B u ij s, weth., antwoordde, •dat 240 kg. vet of 2700 rant soenen beschikbaar werd ge steld. De verdeeling was als volgt: De Oranjevereen. voor kinderfeesten 20 kg., Burgerl. Armbest. en Stille Armen 53 kg., Med. advies 35 kg., Al leens t. personen 13 kg., Vrijz Herv. en Doopsgez. Gem. 6 kg., R.K. vakbew. enz. 76 kg., Mod. vaikbew. 97 kg., Leger des Heils 55 kg, Zr. Ouwehand 35 kg., Chr. Best. Bond 45 kg., Herv. Kerk 12 kg., Geref. Kerk 11 kg,. Geref. Gem. 20 kg., Zr ten Hoeve 16 4/10 kg., Nergens bij aangesl. 35 kg., Reserve 10 kg. De Evang. Gem. stelde er geen prijs op, een deel te ontvangen. Verder informeerde de heer Roose hoe het staat met de M.T.S. De Voor z. antwoordde, dat B. en W. dili gent zijn. Voorts vroeg hij in lichtingen omtrent een gehou den vergadering in verband «net de stichting van een streekzie kenhuis. De V o o r z. ant woordde, dat deze verg. niet uitging van B. en W. De heer Bouman drong er op aan alles te doen wat mogelijk is de huisvesting te verbeteren. De V o o r z. antwoordde, dat deze zaak de volle aandacht heeft van B. en W., terwijl de heer de R o o, weth., er op wees, dat we wat dit betreft geheel afhankelijk zijn van de Regeering. De heer Zuidema in formeerde naar de straatver lichting. Nu het mogelijk bleek de ijsbaan avond aan avond met 13 lampen te verlichten, moet het z.i. ook mogelijk zijn de straatverlichting, die met name in de buitenwijken, Vio lenstraat oa., zeer veel te wen schen overlaat, te verbeteren. De heer v. M e 1 1 e, weth., verklaarde, dat hij door de verlichting van de ijsbaan onaan genaam getroffen was, terwijl er juist op aangedrongen was l de straatverlichting zooveel paalde bedoeling had. „Ja, de beleediging, die u aangedaan is en de onwaardge houding, waarin mijn geëerde meester werd gebracht door dien barbaarschen dokter, zijn nu gewroken." „Gewroken...." Kathlyn begreep nu volko men, wat hij bedoelde en zij verborg haar gezicht in haar handen. Ah-Yeo keek haar met onverstoorbare kalmte aan. Alsof hij niet begreep, wat de oorzaak van haar verdriet was,l verontschuldigde hij zich, in dien zijn woorden oorzaak ge weest waren van haar droef heid. „We mogen hier evenwel niet lang blijven", zei hij. „We zijn hier in het gebied van een' anderen mandarijn. Bovendien zult u niet verlangen, dat mijn meester, die u zoo gaarne te rug wenscht, nog lang op u wacht." Van de woorden van Ah-1 Yeo nam Kathlyn niet de minste notitie. Zij bleef dan ook stil staan. Hij ging naar haar toe en legde zijn hand op haar schouder. „Hoort u het?" Zij keek hem aan met een betraand gezicht. Vervuld all zij was met diepe droefheid had zij niets gehoord van het geen hij had gezegd. Toen hij dat begreep, gii g hij tot an dere maatregeen over. „Vooruit", zei hij ruw en wilde haar doen loopen- Nauwelijks had zij den voet op den grond, of zij gaf een kreet van pijn. „Wat is er?" vroeg hij. „Mijn voet", zei zij, terwijl rij op haar verbonden voet wees. „O", zei hij grijnslachend, „heeft u uw voet bezeerd? Kunt u niet loopen? Dan ikunt u ook niet vluchten. Gelukkig is er een draagstoel voor u. We behoeven u dus niet te laten loopen." De twee mannen brach ten den draagstoel uit den tuin en Ah-Yeo zette haar daarin. De stoel werd opgenomen en daar ging zij weer terug naar Pi-Chowl Eenigen tijd, hoe lang wist zij niet, zat zij versuft door bet nieuwe onheil, dat haar getroffen had. Langzamerhand kwam zij tot zichzelf. Eerst toen gevoelde zij de grootte van het verli s, dat zij geleden had met den dood van For- sjrth. P»t AH-Yeo onwaarheid PRINCIPI8ELE UIT- SPRAAK OVER LEDEN EXECUTIEPELOTONS. Geen beroep op ambte lijk bevel. Woensdag deed de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak in de hooger 'beroepszaken van een aan tal lieden, die door verschillende Bijzondere Gerechtshoven ter dood waren veroordeeld omdat «ij deel uitmaakten van Duitsche executie pelotons. Bij de behandeling van deze zaken voor den Raad van Cassatie achtte de advocaat-fiscaal Prof. Langemeyer, beroep op be voegd ambtelijk 'bevel mogelijk, zoodat hij vrijspraak van dood straf eischte; wel eischte hij ver oordeelingen wegens het in dienst treden bij de vijandelijke weer macht. De Raad van Cassatie heeft in alle gevallen het beroep op bevoegd ambtelijk bevel verworpen, hiermee is dus een principiëele uitspraak gedaan over de vraag hoe het gedrag van leden der Duitsche executie-pelotons moet worden beoordeeld. EXTRA-PENSIOEN WORDT SPOEDIG UITBETAALD. Waarschijnlijk in Maart. De uitkeering van «en kwartaal extra-pensioen aan de gepension- neerde ambtenaren en enkele an dere groepen van personen, die daarvoor verleden jaar eveneens in aanmerking kwamen, is aanstaan de. De Eerste Kamer nam name lijk in haar Dinsdagmiddag ge houden vergadering zonder discus sie en zonder hoofdelijke stem ming het desbetreffende wetsont werp aan. De wet «al nu spoedig in het Staatsblad verschijnen. Zoo als men weet, bedraagt de maxi male uitkeering f 500. CHR. NAT. VAKVERBOND. In zijn Maandag gehouden ver gadering heeft het bestuur van het C.N.V., in de vacature van den heer P. Koning, die als Penning meester is afgetreden, gekozen de heer J. H. Wernsen, directeur van het Arbeidsbureau te Alphen aan den Rijn. Tot bezoldigd bestuurder, belast met de leiding van de Christelijk- sociale scholing, werd benoemd de heer M. Ruppert, voorzitter van den Nederlandschen Christelijken Landarbeiders Bond te Utrecht. Kolenschepen ingevroren. In de haven en in het Maas- Waalkanaal te Nijmegen liggen op het oogenblik 180 schepen in gevroren. Daaronder zijn ver schillende kolenschepen met eeni ge duizenden tonnen brandstof aan boord, veelal bestemd voor Rot terdam. Met auto's worden de ko len afgehaald, waarvan 1100 ton ten goede kwam aan de Nijmceg- sche burgerij. Gemiddeld kwam hierdoor voor elk gezin 1 mud kolen beschikbaar. Apothekerskamer ter ziele. Bij K.B. is bepaald, dat de rechten en verplichtingen van de ontbonden Nederlandsche Apo thekerskamer op een nader door den raad voor het rechtsherstel te bepalen tijdstip overgaan op de Nederlandsche Mij. tot bevorde ring der pharmacie. mogelijk te beperken. B. en W. staan hier echter buiten. Het lag in de bedoeling na het her stel van de ovens van de gas fabriek en gezien de gunstige kolenpositie een 100-tal nieuwe lichtpunten aan te brengen. De strenge vorst bracht echter stagnatie wat betreft de kolen- aanvoer, terwijl een der nieuwe ovens een gebrek vertoonde. Hij betreurt dit ten zeerste, daar de verlichting inderdaad ontoereikend is, maar daar het hier een zaak van korten duur is, ging het toch niet aan tij delijk electrische lampen aan te brengen. De heer Haver- h o e k tenslotte vestigde de aandacht op de onvoldoende kleeding enz. van de brand weer. De V o o r z. ant woordde, dat deze zaak de aan dacht heeft van B. en W. Daarna sluiting. gesproken had, kwam geen oogenblik in haar op. Ze schrei de bitterlijk, als zij aan For syth dacht. En nu weer naar Li-Weng-Hoo's paleis, zonder eenig uitzicht om ooit gered te worden 1 Eensklaps tuimelde zij voor over. Een der dragers was ge vallen. Ah-Yeo raasde en schold. Tevergeefs echter. De drager had zijn been gebroken. Ah-Yeo zag wel, dat hem niets anders restte dan zelf de plaats in te nemen van den drager en zoo trokken zij weer verder. Geen oogenblik bekommerde hij zich meer om den gewonde. Na een paar uur geloopen te hebben, kwamen zij in Lu- Chow. Hier rustte AJi-Yeo eenigen tijd, Nog maar nauwe lijks waren ze daar, toen een vrouw naar Ah-Yeo toe kwam en hem iets vroeg. Hij trachtte zich van haar af te maken, maar zij liet zich' niet met een kluitje in het riet sturen. Uit hetgeen zij vernam maakte Kathlyn op, dat die vrouw ge huwd was met den man, dien zij hadden achtergelaten op den weg. Daar Ah-Yeo haar even wel niets zei over het ongeluk, liet ze hen tenslotte alleen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2