Linggadjati Eerste Kamer. !e toestand in Indie. Bataljon Zeeland te Padang. De kolensituatie in Europa. DE NOOD onzer 611. SCHOLEN. Onderwijzers opleiding. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De kolensituatie. in de De Regeering meet klaren wijn schenken. Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 8438, Giro 874889 Kantoren! Vlissingen, Walstr. 83, Tol. 168 j Middelburg, Eou- aansche Kaai 19, Tel. 8009; Nouzon Vlooswijckstr. Tel. 8058 De nood onzer Christelijke scholen is momenteel, het ge brek aan personeel. Mogen we daarop nog eens de aandacht vestigen? De ouders wier kinderen over een paar maanden het Ulo-exa men moeten afleggen, of het eind-examen H.B.S., of over gangsexamen van H.B.S. III naar IV; ook de ouders, wier kinderen, door een goeden aan leg, in aanmerking komen voor een toelatingsexamen (al heb ben ze dan genoemde examens nog niet afgelegd) hebben o.i. ernstig te overwegen, of hun kinderen niet mee in dat ge brek moeten voorzien. Als men leest van de plan- «en, die ter redding aan de hand worden gedaan, of reeds worden overwogen, moet wel duidelijk zijn, dat de nood groot en de toestand dus ernstig is. Dat moet ons allen op de1 consciëntie druk ken, maar in 't bijzonder de ouders, die kinderen hebben in bovenstaande situatie. De materieele omsltandighe- den zijn nu zóó, dat ze abso luut geen belemmering meer kunnen zijn, om de onderwij zersloopbaan te kiezen. En ideëel gezien is er bijna geen arbeid te noemen, die schooner isl Daarom ouders, overweegt ernstig, of er een taak is in dezen voor Uw ikind. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No, 581 Vrjjdag 28 Februari 1947 Abonnementsprijs f 3.30 per kwarlael Advertentieprijs 12'', cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 pent per woord. Hoofdredacteur! R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. Dg SMIT Met veste medewerking ven! BARON Mr W, F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA to Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen «n Ds W, VROEGINPEWEY te Poortvliet Studiebeurzen beschikbaar. In verband met het boven- staande vestigen wij de aan- dacht op een kennisgeving van den minister va* Onderwijs, dat personen met een goeden aanleg voor de studie, die niet in staat kunnen worded ge acht hun studiekosten aan een inrichtijng tort opleiditfe )vap onderwijzer (es) te betalen en die gedurende den cursus 1947/'48 voor een Rijksstudietoelage tot een maximum van f 300 ia die kosten in aanmerking wen- schen te komen, zich voor 15 Maart 1947 per gezegeld ver zoekschrift tot zijn ministerie bureau voor Rijksstudietoela- gjen) moete* wenden. HET PROCE8 TEGEN i KESSELRING. Bij de voortzetting van het pro- ces, dat te Venetië tegen den vrocgeren Duitschcn opperbevel- hebber in Italië, veldmaarschalk Kesselrlng, gevoerd wordt, kon Woensdag een oude Capucljner Monnik, wiens klooster is inge sneeuwd, niet als getuige a charge verschijnen, In een schriftelijk getuigenis, dat aan het Hof werd voorgelezen, j verklaarde deze monnik, hoe hij 56 van de 369 slachtoffers van j Duitsche repressailles in een dorp in Toscane heeft begraven. Som mige van hen werden op vracht wagens gebonden, welke dan wer den verbrand. STAKENDE MIJNWERKERS. Nadat hun protestmarsch naar het parlementsgebouw te Sydney door de politie uiteengejaagd was, hebben een 2000-tal mijnwerkers van de Australische Zuidkust be sloten het werk in hun mijnen neer ta leggen en op vergaderingen in geheel Australië aan te dringen op een algemeene staking. In 140 van de 150 mijnen in Nieuw Zuid-Wales lag het werk Woensdag stil. De mijnwerkers eischen betere arbeidsvoorwaarden en grootere compensatie voor mijnwerkers, die door steenstof- afzetting in de longen niet meer in staat zijn te werken. DE FRANSCHE TARWE-OOGST. Meer dan de helft door vorst vernield. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Land bouw heeft de berichten bevestigd, dat tengevolge van de vorst van de 3,8 milloen hectare tarwe 2 millioen geen oogst zal opleveren. De Fransche regeering heeft een beroep gedaan op de V.S., hoewel de internationale noodvoed- selraad in December geweigerd heeft tarwe in Frankrijk te im porteeren, omdat dit land in 1946 een uitstekenden oogst heeft ge had. RECORDTEMPERATUUR IN NOORWEGEN. In Tydal, midden-Noor- wegen, heeft men «en tem peratuur gemeten van 50 gr, Celsius. Thermometers vroren stuk. De gemiddelde temperatuur te Oslo was 25 graden onder nul. DE PALESTIJNSCHE KWESTIE. Alexander Cadogan, vertegen woordiger van Engeland in den Veiligheidsraad, heeft met Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. een bespreking gevoerd over de wijze, waarop de Falestijnsche kwestie voor de V.N. moet wor den gebracht. Naar verluidt wordt het houden van een bijzondere al gemeene vergadering overwogen. EXTRA ZAAITARWE VOOR FRANKRIJK. De internationale Emergency Food Council heeft aangekondigd, dat Frankrijk een extra toewij zing van zaaitarwe ontvangt voor de heruitzaai in gebieden, welke van de vorst te lijden hebben ge had. De extra toewijzing bedraagt maximaal 200.000 ton. Nederland zal 4000 ton zaai tarwe naar Frankrijk verschepen en zal in ruil hiervoor een over eenkomstige hoeveelheid zaaitarwe uit Amerika ontvangen. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Gedurende de afgeloopen drie dagen heeft het Grieksche leger drie vliegtuigen en een aantal pantserwagens ingezet bij den thans geëindigden strijd met 500 guerillastrijders in de buurt van Pharsalon in Zuid-Thessalië. Naar gemeld wordt, zijn 50 dezer laatsten gedood. Het leger maakt geen melding van eigen verliezen. STAKING OP BANGKA OPGEHEVEN Naar vernomen wordt, is de staking onder de mijnwerkers op Banka wieer opgeheven. DIENSTPLICHT IN CHINA INGEVOERD. De Chineesche minister van voorlichting heeft medegedeeld, dat China den militairen dienst plicht heeft goedgekeurd'. Hij betoogde, dat de mobilisatie van het leger en, den weder opbouw tegelijkertijd en on der veel moeilijkheden ten uit voer konden worden gebracht. Geen opheffing kolendistributie. Hoewel reeds van officicele zij de een korte tegenspraak Is gege ven van uitlatingen en berichten, waaruit zou kunnen worden ge concludeerd, dat volgenden win ter de kolen vrij voor verkoop zullen zijn, verneemt het A.N.P. nog van den minister van Econo mische Zaken „Zooals bekend, is het de be doeling de productie van de Lim- burgsche mijnen zoo spoedig mo gelijk op te voeren tot 12 millioen ton per jaar; dit is ten naastenbij de vooroorlogsche productie. Het tijdstip waarop deze pro ductie zal worden bereikt, is ge zien de verschillende moeilijkheden welke moeten worden overwonnen niet aan te geven. Indien alle omstandigheden medewerken, zal dit toch in elk geval niet vroeger dan tegen het einde van 1947 zijn. Van opheffing van de kolendistri butie in het volgende wintersei zoen 19471948 kan derhalve geen sprake zijn". NACHTWERK BIJ DE BR1TSCHE INDUSTRIE. Gedurende de komende drio jaar zullen 7 millioen Engelschen, onder wie een aantal vrouwen, in drio of vier weken een week nachtwerk in do Britsche indu strie verrichten om den te zwaren druk op do electrische centrales overdag te ontlasten. Dit aantal wordt toegevoegd aan diegenen, die reeds nachtwerk verrichten. Het plan, dat tegelijk met de volledige hervatting »an de in dustrie, mogelijk de volgende week, in practijk zal worden ge bracht, omvat ovoneens een reor ganisatie van het vervoer der arbeiders. Ook overweegt men een massaproductie van kleine door Dieselmotoren gedreven genera toren, die enkele industrieën in staat zullen stellen om onafhan kelijk van het eleetrisch net te werken. TWEE-JARIG BESTAAN HERDACHT. Het bataljon Zeeland te Padang heeft feest gevierd ter gelegen heid van zijn tweejarig bestaan. Het begon 12 Februari 's morgens met een parade op het plein van Rome, waar de commandant van de U-brigade, kolonel J. W. Siuyter, «en inspectie afnam. Daarna werd in het Oranje Hotel een receptie gehouden, waar iedereen „een Zeeuw" dronk en waar kolonel Siuyter een toespraak hield, opmerkend, dat deze twee-jarige feitelijk nog niet uit de luiers was gegroeid, doch niettemin beter marcheerde dan een tachtig-jarige en een vijftig-jarige. Daarna vdlgde een toespraak van lt kolonel van Oort. Des avonds werden de feestelijkheden besloten met een revue, die Onder den titel „met circus van Oort op tournee" het hoogtepunt van den jubileumdag vormde. Het bataljon Zeeland werd 12 Februari 194S opgericht en ver richtte aanvankelijk, na zijn training in Frankrijk te hebben ont vangen, bewakingsdiensten in Duitschland. Op 21 September 1945 verlieten de Zeeuwen Nederland en kwamen, na een oponthoud in Malakka, op 8 Maart 1946 te Tg Priok aan. Na een zwaren diensttijd in het Zuid-Bataviagobied werd het bataljon met de U- brigade naar Padang overgeplaatst, waar het op 20 November 1946 aankwam. De economische positie van Engeland Kolen-debat in het Lagerhuis. Woensdagavond heeft de Brit sche minister van Handel Sir Stafford Crips, in het Lagerhuis gesproken over de maatregelen die de Labourregeering in de huidige economische crisis zal nemen. Hij verklaarde, dat behalve in de «ïectriciteitsvoorziening moge lijk ook beperkingen in de gas- 'voorziening kunnen worden inge steld en noemde het niet onwaar schijnlijk, dat het komende jaar een of anderen vorm van distribu tie van gas en electriciteit voor huisgebruik zal worden ingevoerd. I Cripps zeide voorts, dat de re- 'geering nog verscheidene weken na het koude weer bij de verschaf, fing van steenkool aan de indu strie zal moeten „improviseeren". Zoolang de koude zal duren kon de regeering geen hoogere toewij zing dan 30 pCt garandeeren, hoe wel naar 50 pCt gestreefd wordt. Wat de electriciteitsvoorziening 'aan de industrie betreft, achtte Sir 'Stafford het noodig, dat een-derde van de industrie 's nachts zal gaan werken. Toen een Conservatief lid hier tegen inbracht, dat dit nachtarbeid voor vrouwen en jonge menschen beteekent, antwoordde Cripps „We zullen bereid moeten zijn zelfs zwaardere moeilijkheden dan deze te dragen, als wij onze eco nomische fundeering weer gezond willen krijgen". Het conservatieve lid Anthony Eden-, dat het debat opende, ver klaarde, dat het schrift op den muur niet duidelijker had kunnen zijn, doch dat het ministerie van Brandstof- en Energie-voorziening I zijn eigen schrift niet kan lezen. Indien echter de regeering met een plan voor den dag komt, zal het door de krachten van de geheele natie worden ondersteund, aldus Eden. Nog steeds geen wapenstilstand. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft o.m. het vol gende medegedeeld. Op Java is de toestand over het algemeen vrij bevredigend. De besprekingen te Semarang werden voort gezet. De situatie te M e d a n en te Padang blijft onbevredigend. In den Oosteiijken sector van Medan stuitte een Nederlandsche patrouille binnen Nederlandsch gebied op een sterke gewapende bende, die onmiddellijk het vuur opende. De Nederlandsche pa trouille dreef de bende over de de marcatielijn terug, waarbij deze een aantal dooden achterliet. De Nederlanders hadden een doode te betreuren. Deze week wordt te Medan een Indonesische delegatie verwacht voor het voeren van be sprekingen over militair-technische zaken. De heer A1 g r a (A.R.) waar schuwde de regeering zich niet te laten beïnvloeden door de gedachte dat wij vasallen zijn van onze bondgenooten. De Regeering dient een einde te maken aan het bendewezen En waarom e i s c h t zij niet de vrij lating van de gijzelaars? De republiek heeft geweigerd het Linggadjati te aanvaarden, zooals het stond in de motie Rommevan der Goes van Na- ters. De C.G. is nieuwe onderhan delingen begonnen. Heeft de Re geering haar opdracht gegeven zich te houden aan het „niets meer en niets anders", zooals in de mo tie vastgelegd? Hoe ziet de Re geering haar verklaring en de uit spraak der Tweede Kamer? Wa ren die alleen bestemd voor bin- nenlandsch gebruik? De Regeering moet klaren wijn schenken. De heer R e ij e r s (C.H.) vraagt den minister o.m. hoe hij denkt het gezag in Indië te ves tigen, wanneer hij verklaart de ontwikkeling ervan 'niet te ken nen. Hij betoogt, dat alom wan trouwen in de Regeering en het regeeringsbeleid heerscht, ook in die kringen, waar een jaar gele den nog vertrouwen bestond. Tegen de geringschatting der Volksvertegenwoordigihg, waar van de Regeering blijk geeft, ver zet hij zich. Voorts verklaart hij te betwij felen, of de minister zich zal hou den aan het „niets meer en niets anders" van de motieRomme van der Goes van Naters. Hij vraagt, of de minister klaar en duidelijk, zonder omhaal van woorden, de Kamer wil mededeelen, of hij voor honderd procent zich houden zal aan den inhoud der motie-Romme. Verder vraagt hij overlegging van de geheele briefwisseling tus- schen de C.G. en de republikein- sche delegatie gevoerd. Spr. laakt het falende en tragi sche beleid van Dr van Mook. Hij brengt tenslotte dank voor de trouw van Ambon jegens de Koningin en Nederland betoond. Deze trouw, zegt hij, zullen wij met trouw beantwoorden, wij zul len alles doen, opdat de anti-Neder- landsche drijverijen van Dr van Mook verijdeld zullen worden. De heer S t u f k e n s (P. v. d. A.) zegt o.m. dat het volstrekt onaannemelijk is, dat de kwestie van de Kroon de kern vormt van het vraagstuk, dat ons als volk beroert en dat we hebben op te lossen. Het nationaal ontwaken van het Oosten, dat is voor ons de kern. Hij bestrijdt de gedachte als zou de republiek van Japansche makelij zijn. Het beleid der regeering volgt Spr. met instemming. Hij is ook dankbaar voor het beleid der Commissie-Generaal. De groote verwachtingen, welke de P. v. d. 'A. heeft gehad, zijn volkomen in vervulling gegaan. Het accoord, aldus Spr. heeft n naar zijn inhoud n naar zijn vorm onze instemming. VOORGESCHREVEN MAXIMUM-PRIJZEN. Het mag ook voor minder. Van bevoegde zijde wordt er met herhaling op gewezen, dat de van overheidswege voorgeschre ven prijzen maximumprijzen zijn en de voorgeschcrvcn kortingen minimum-kortingen, Het is dus te allen tijde geoorloofd lagere prij zen te vragen en grootere kor tingen toe te passen. Slechts voor enkele artikelen, o.a. melk en brood, zijn'minimum-prijzen vast gesteld, waarvan niet mag worden afgeweken. De mededeelingen van sommige vakgroepen en bedrijfsorganisaties aan hun leden dat het verboden zou zijn naar beneden van de voor geschreven maximum-prijzen af te wijken, is dan ook geheel onjuist, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Economi sche Zaken mede. KLEINHANDELSPRIJS VOOR BRUINKOOL. Voor ruwe bruinkolen bostond tot nu too sloehts oon prijsrege ling voor lovoring door do groove aan vorbruikors on aan don han del, ovonwol niet voor lovoring door don kloinhandol. Do brand- Btoffonschaarechto is er echter oorzaak van, dat vr(j Brooto hoe- veolhodon door don kleinhandel aan huisvorbruikors worden ge toverd. Door de koston van dezen handel liepen de prijzen zoodanig omhoog, dat ingrijpen geboden was. Dezer dagen is nu een ma ximum prijs van f 2.80 per 100 kg. voor levering door den klein handel aan verbruikers vastgesteld. Voor gezeefde bruinkolen is deze prjjs f 3.80 per 100 kg. B(j de bepaling van deze prij zen is met kosten van vervoer per auto over beperkten afstand rekening gehouden. ALLEEN FRANKRIJK BOVEN DE VOOR OORLOGSCHE PRODUCTIE. Blijkens de door de Europeesche kolenorganisatie gepubliceerde cijfers was Frankrijk het eenige Europeesche land, dat in Januari j.i. meer kolen produceerde dan voor den oorlog. De Fransche mijnen produceerden in genoemde maand 4.633.000 ton of 119 pCt van het vooroorlogsche maandgemiddelde. Hierna kwamen Polen met 2.132.000 ton of 90 pCt van het vooroorlogsche gemiddelde en België eveneens met 2.132.000 ton of 90 pCt vap het vooroorlogsche gemiddelde. West-Duitschland produceerde in de vijf weken van 30 December tot 2 Februari 6.695.000 ton of 59 pCt van het vooroorlogsche gemiddelde. In drie landen werkten in Januari meer mijnwerkers dan voor den oorlog: t.w. 329.000 in Frankrijk (146 pCt van het vooroorlogsche onaandgemididelde)'; in België 165.000 (119 pCt) en in Nederland 36.000 (118 pCt). Ook de Fransche koleninvoer was in Januari het hoogst Deze bedroeg 722.000 too, welke hoeveelheid echter slechts 36 pCt van het vooroorlogsche gemiddelde was. Op basis van vergelijking met voor oorlogsche cijfers waren de percentages van den koleninvoer van Zwitserland en Luxemburg de hoogste resp. 170.000 en 156.000 ton of 62 en 61 pCt van het vooroorlogsche gemiddelde. Amerika was de voornaamste exporteur naar de Europeesche lan den en verscheepte in Januari 1.515.000 ton tegen 975.000 ton in December 1946. West-Duitschland exporteerde in de vorige maand 549.000 ton, Polen 325.000 ton en Groot-iBrittannië 35.000 ton. De Britsche uitvoer was 3000 ton grooter dan in December. FRUITTEELTCONGRES. Het jaarlijksche algemeene con gres van de Nederlandsche fruit telers-organisatie zal op 28 Maart a.s. te Utrecht worden gehouden. INVOERING VAN DE NIEUWE SPELLING. Naar het A.N.P. ver neemt, ligt het in de be doeling van de regeering, met ingang van 1 Sep tember 1947 de nieuwe spelling in te voeren voor alle ministeriëele departe menten, autoriteiten, offi cieels colleges en ambte naren. Ook zal deze spel ling dan gelden voor alle openbare en gesubsidieer de bijzondere scholen. KRUIMELTJES LUCHTPOSTVERZENDING NAAR INDIE. Naar aanleiding vap, de opmer kingen van een Indisch blad. over de vertraging van de luchtpostver zending naar Indië van Nederland uit deelt de Nederlandsche P.T.T. het volgende mede: Niet alle luchtpost, die voor Indië bestemd is, kan terstond worden verzondendaarvoor is 't laadvermogen der vliegtuigen niet groot genoeg. De vliegtuigen wor den volgeladen tot een maximum gewicht. Wat noodgedwongen achterblijft, gaat met de volgende vluchten mee. Incidenteele vluch ten van de K.N.I.L.M.-toestellen hebben reeds herhaalde malen van i Nederland uit achtergebleven post meegenomen. Getracht wordt om het aantal ICL.M.-vluchten op te voeren. DE NOORD-OOSTPOLDER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer Borst in verband met de beschikbaar stelling door de directie van den Wieringermeerpolder van 1500 ha grond in den Noordoostpolder voor gras- en klaverland, heeft de minister van Landbouw het volgende medegedeeld': Hierbij heb ik de eer u te berichten, dat omtrent de beant woording der vragen, gesteld door het lid der Tweede Kamer, den heer Borst, nog overleg plaats vindt met mijn ambtgenooten van Financiën en van Openbare Wer ken en Wederopbouw. In verband hiermede is het mij nog niet mo gelijk het antwoord op de gestel de vragen in te zenden. Ik ver wacht evenwel, dat dit thans zeer binnenkort zal kunnen geschieden. Gistermorgen is een. Deensch militair vliegtuig in Zud-.See- land neergestort. Twee leden der bemanning kwamen om het leven. Te Hamburg is het proces begonen tegen twee leden van den staf van het concen tratiekamp Neuengamme. Tegen den Bilthovenschen aannemer v. d. Zande, die tij dens de bezetting o.a. bunkers etc. bouwde in de omgeving van deni Moerdijk voor f 8 millioen en daardoor 700.000 gulden verdiende,, is 4 jaar rijkswerkinrichting geëischt. Volgens onofficieele berich ten is eefi Amerikaansche duik boot er tijdens experimenten voor de Caüfornische kust in geslaagd' een V-l af 'te schieten. De typografen te Kopenha gen zullen Zaterdag in staking gaan, omdat de onderhandelin gen over loonsverhooging zon der resultaat waren gebleven. Slechts de sociaal-diemocrati- sche en communistische bladen zullen verschijnen. Generaal Alexander Loehr, een Duitsche bevelhebber in den Balkan, die onder meer be vel gegeven heeft tot bet bom bardement van Belgrado iti 1941, is aldaar terechtgesteld. Een Noorsche delegatie heeft zich naar kampen voor ver plaatste personen in de Brit sche zone van Duitschland' be geven om 300 Joden verblijf in Noorwegen aan te bieden. m Woensdag is in een voor stad van Rio de Janeiro een klein burgerlesvliegtuig [neer gestort:. De beide inzittenden, van wie de eene een vrouw, werden gedood. De Deensche premier en lei ders der parlementaire partijen hebben een afvaardiging van 10.000 huisvrouwen, die in op tocht naar het parlement wa ren getrokken, ontvangen. Deze delegatie eischte o.m. een rechtvaardiger distributie en grooteren invloed der huisvrou wen op d.e distributie. De Japansche chirurg Dr Ki- taoka, heeft, naar verluidt, een methode gevonden om door middel van een operatie in de hersenen krankzinnigheid te genezen. Reeds is hij er in geslaagd een twaalf tal patiënten te genezen. Te Grossbeirath in Beieren is een Amerikaansch legervliegtuig van het type P-51 (Mustang) neergestort. De piloot kwam om het leven. De tankstations voor benzine in Frankrijk, die vier dagen ge sloten zijn geweest, zijn heropend. De ondernemers hebben geprotes teerd tegen de naar hun meening te lage winstmarge. De Amerikaansche autoriteiten in Duitschland heben 600 Duit- schers en Polen te Dachau, die van oorlogsmisdaden worden be schuldigd. aan Polen uitgeleverd. Binnenkort zullen Duitsche zuiveringsrechtibankcn in de Fran sche zóne worden geïnstalleerd. Te Berlijn zijn uitgebreide maatregelen genomen om een griep-epidemie, die kan uitbreken, wanneer de huidige bittere koude een einde neemt, te 'bestrijden. Kapitein Soames, die thans met zijn vrouw (Mary Churchill) op huwelijksreis in Zwitserland vertoeft, is ernstig ziek geworden. Provincienieuws ZIEKTEGEVALLEN GASTHUIS GOES. Van medisch 'bevoegde zijde wordt ons het volgende medege deeld Op 18 en 19 Februari j.l. wer den in het Gasthuis Goes plotse ling meerdere verpleegsters en pa tiënten ernstig ziek met hooge koorts. Het ziektebeeld was niet duidelijk en, gezien de ernst van het geval werd na korten tijd overleg gepleegd met Professor Muller uit Leiden, met den in specteur van de volksgezondheid voor Zeeland en anderen. Hoewel het nog niet volkomen vaststaat is een typheuze infectie wel vrij zeker. Door officieele medische instanties wordt het onderzoek van de ziekte in het Gasthuis verder voortgezet, om de bron van be smetting op te sporen. Een patiënte is helaas èènige da gen geleden overleden. De toe stand van de anderen is gelukkig momenteel redelijk. De noodige maatregelen tegen besmettingsge vaar zijn genomen, en in verband hiermede worden voorloopig geen nieuwe patiënten opgenomen. Prov. Voedselcommissaris. Als opvolger van Ir J. D. Dorst te Goes, aan wien op zijn verzoek met ingang van I Op.- fïn ondergang vat Zon en Mann. Vrijdag. Zon op 7.31 u,, onder 18.16 u. Maan op 10.38 u., onder 8.18 u. Hoog water te Vlieringen Vrijdag 88 Februari! 8.41 u, 1,70 m., 19.19 n. 1.81 sa. Maart 1947 eervol ontslag is verleend als Prov. Voedselcom missaris werd door den minis ter van Landbouw enz. be noemd de heer D. W. Linden- bergh te 's Heer Arendikcrke, Bram do Koker dood gevroren. In een bunker onder de gemeente Groede is Dinsdag het lijk aan getroffen van een in deze omge ving bekend zwerver, de zestig jarige Bram de Koker. Deze werd sedert eenige weken vermist, men neemt aan dat de man wegens ont bering en koude is omgekomen. Hij was in geheel Zeeland een bekend type en vooral degenen die, van de veerdienst Vlissingen— Breskens gebruik maakten, ken den hem als de sjofele straatmuzi kant, die van de passagiers met allerlei liedjes en zelfs geestelijke liederen soms begeleid op een af- tandsohe accordeon, een schamel stukje brood verdiende. De onge lukkige die misbruik van sterken drank maakte was aan lager wal geraakt. In zijn jongere jaren was hij gemeentesecretaris der gemeen, te Sluis. MIDDELBURG. Uitvoering „O.N.D.A." Woensdagavond gaf de Chr. Muziekver. „Oefening na den Ar beid" te Middelburg haar jaar- .lijksóhe uitvoering in het Schut- tershof o.l.v. den directeur, dhr P. H. Broerse Jr. Na de opening door den voorz. dhr W. Maas, werden achtereen volgens drie religieuze en vijf amusementsstukken op zeer lof waardige wijze ten gehoore ge bracht Vooral de oude maar toch steeds weer frissohe Alte Kame- raden-marsch werd pittig uitge voerd. I Na de pauze trad het reciteer- gezelschap „Serooskerke" op met het spel in drie bedrijven „Storm- eiland" van Bob Bertina. Dit prachtige, diep ernstige stuk werd met groote aandacht gtrvolgd; de medespelenden hebben zich dan ook uitstekend van hun taak ge kweten. I Nadat de voorz. allen had dank' [gezegd, sloot hij dezen avond. Ondanks het feit, dat de op komst niet zoo groot was als werd Verwacht, kan „ONDA" toch te rugzien op een in elk opzicht ge- Slaagden avond. Samenkomst Leger des Heils Voor een geheel gevulde zaal van het Leger des Heils aan de Hoogstraat sprak Woensdagavond Ds F. Don, Ned. Herv. pred. te Middelburg over het onderwerp: „Het gezin in de branding". Hij stond uitvoerig stil bij de gevaren, die thans het gezin bedreigen en de moeilijkheden waarmede het 'gezin heeft te worstelen, doch vooral wees hij op de verandering en vernieuwing van het gezins leven door het geloof in Christus. 1 Het zangkoor van het Leger des Heils verleende medewerking aan dezen avond. I De samenkomst met Dr Schu- ling en Ds Oosthoek in de Leger- zaal voor meisjes van 1525 jaar, die i.v.m. den nationalen feestdag moest worden uitgesteld, is thans bepaald op Dinsdagavond 4 Maart Blijkens een advertentie in dit nummer zal de school voor Buitengewoon L- ger Onderwijs aan de Singelstrcat Dinsdag a.s. weer beginnen. GOES. Dinsdag werd de bakker H. al hier bekeurd, wegens het in rust tijd laten verrichten van arbeid door een tweetal leden van zijn personeel. In verband met de groote be hoefte van de Nederlandsche in dustrie aan leege flesschen, potten e.d. zal a.s. Zaterdag door de Goessohe Padvinderstroep een flesschenactie worden ingezet KRABBENDIJKE. Dinsdag vergaderde de Coöp. Aan- en Verkoopvlereepiging onder voorzitterschap van L. Th. Vogelaar. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen L. Th. Voge laar en M. Pieper. Als commissieleden voor het feest te organiseeren bij het 50-jarig bestaan op 29 April werden gekozen dhrn And. Dees en W. Kakebeeke. Wegens het periodiek aftre den van dhr. J. Vader als lid van de commissie van toe zicht werd gekozen J. C. En gelse. Doos den districtsraad voor het consumentencrediet is in Onze gemeente aan 13 gezinnen een crediet toegestaan van f 5800. Wegens kolengebrellc is de Muloschool alhier eenige dagen per week gesloten. BORSSELÈ. De echtgenoote van C. had het ongeluik te vallen, waarbij ze haar pol» brak.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1