Bespreking der electriciteits- plannen voor Zeeland. 'De economische toekomst van Zeeland. Uit- en invoer zullen elkaar in 1949 dekken. LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. 67 (n.) De werklust is g rooter geworden. FEUILLETON. VERKEER EEN ZEER VOORNAME FACTOR, VRIJDOM VAN VEER GELDEN NOODZAKELIJK GEACHT. COÖRDINATIE GEBODEN, INSCHA KELING IN LUCHTVERKEER UR- GENT, Het bestuur van het Dep. Zee land van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel publiceerde eenige conclusies op de redevoe ringen, gehouden tijdens het con gres van 4 en 5 October 946. Ook met betrekking tot het verkeer en vervoer in Zeeland geschiedde dit. In een provincie als de onze heeft het verkeersvraagstuk zeer bijzondere accenten. De afzonder lijke deelen kunnen slechts door het verkèer tot een eenheid worden gebracht. Die eenheid is noodig, omdat de geografische situatie tot isoleering en verstarring aanlei ding geven. Een goed georganiseerd ver keerswezen, zoowel in de provin cie zelf als met de andere lands- deelen zal ongetwijfeld de hier jzoo sterke neiging, om naar de grootere centra van het land te verhuizen, wegnemen. Doch behalve dat, eischt ook de landbouw een goede en snelle ver binding tusschen de 'plaats van productie en de plaatsen van afzet en conserveering. Bovendien zal de landbouw, industrie en handel gelijkwaardige kansen hebben voor de ontwikkeling. In een slotartikel enkele con- clusies omtrent de mogelijkheden j, ff tot industrialisatie van ons ge west SLAPEN HO-MAAR PIJN DES TE MEER! Als ge slaapt voelt ge Uw rheu- matische pijnen niet, maar juist die pjjnen veroorzaken Uw slape loosheid. En zóó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die weldadige Kruschen- kuur, Krusohen brengt Uw bloed- zuivereudo organen tot kraehtigor working. Do pljnvorwekkondo on- zuivorhoden verdwenen, omdat 'tbloed krachtiger stroomt. Pynen vallen van U af, luste loosheid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig I en fit. Kruschen Salts is ver- bij alle Apojh. en Drog. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) (Ingez. Med.) Aan een redevoering van minister Vos, uitgesproken te Lochem, ontleenen wij, dat verleden jaar de invoer van ons land, welke f2200 millioen bedroeg, voor slechts f800 millioen door uitvoer kon worden gedekt. Van dit nadeel ige saldo van f 1400 millioen kon een klein deel een royaal en goed opgezet ver- worden opgebracht door verdien-' zal worden, keershet een belangrijke bijdrage sten der scheepvaart en rente van voor; de industrialisatie van Zee- Nederlandsch kapitaalbezit in het land kunnen vormen; tenslotte zal buitenland. Maar het gat bleef ook het vreemdelingenverkeer van f 1100 a f 1200 millioen groot, deze verbindingen in toenmende Het potje, dat in oorlogstijd was mate kunnen profiteeren. gemaakt door geblokkeerde renten De taak van het verkeer in Zee- enz. kon daarvan de helft dichten, tenslotte moesten buitenlandsche leeningen de rest doen. In aanmer king genomen, wat met dit ge- leendq geld is gedaan (machines gekocht, wegen hersteld, bruggen gebouwd), dan zijn wij er vol gens den minister ^iiet armer op geworden. Dit jaar zal in elk geval de makkelijker, dank zij de hechte organisaties, de loonen in de hand te houden dan de prijzen, maar toch komen reeds prijsverlagingen voor, de stijging is in elk geval doorbroken. land is drieledig: le. de verbin ding van het platteland met de secundaire verzorgingscentra; 2e. de verbinding tusschen de verzor gingscentra onderling en 3e. de verbinding van de verzorgings centra met het overige Nederland en het buitenland. j Ter verbetering van het verkeer Voorts wees minister Vos er nog op, dat de voorziening van fietsbanden, steenkool en schoenen spoedig normaal Rechtszaken. worden een vijftal zaken noodig export uit Indië onbelangrijk blij- geacht. In de eerste plaats zal er vetl. Onze export naar Engeland vrijdom van veergelden moeten zaj met den import uit dit land Kantongerecht te Middelburg. Strafzitting. D. M. van de B. te 's Heer Arendskerke had aldaar een zaak in meubelen gevestigd, zonder in het bezit te zijn van een Vesti gingsvergunning. Verd. erkende he ten laste gelegde, maar voeg de er aan toe weldra in het be zit te zullen zijn^fan een vergun ning, waarop de Kantonrechter de zaak aanhield om een nader onder zoek te doen instellen. C. R. te 's-Heer Arendskerke bestaan, speciaal voor vrachtver- gelijk opgaan. Als Frankrijk dan had zich te verantwoorden wegens voer. Het is nu reeds gebleken, O0k| levert wat het ons toezegde, L-' "J— J— dat een groote toename van het vrachtautoverkeer over de Wes- ter-Schelde het gevolg is geweest van de kostelooze overtocht op dit traject. In de tweede plaats wordt er op gewezen, dat coördinatie van het verkeer dringend geboden is. Ge zegd! wordt, dat het plaatselijke verkeerssysteem in Zeeland aan versnippering en particularisme lijdt. In dezen na-oorlogschen tijd is verkeerseconomie ten zeerste geboden en daarom moeten dou- dan zal alleen met Amerika de rekening door leeningen vereffend moeten worden. Lukt dat, dan kunnen wij voort. Voor 1948 wordt het tekort op de helft ge schat. In 1949 zal de toestand dusdanig zijn geworden, dat de uitvoer onzen invoer weer ongeveer geheel zal dekken. Maar daartoe zullen noodig- zijn meer productie en grootere uit- Koning winter doet dit jaar wel blures en overlappingen zorgvuldig voer. Dat kan, omdat de werklust dat. een botsing tusschen beide netitie^een^rnstia^staenatie ver worden gemeden. weer aanwezig is, zooals blijkt uit voertuigen ontstond, waarbij de oorzaakt. De groenfe velden liggen het rijden zonder licht, benevens voor het feit dat hij aan de politie een valschen naam heeft opgege ven. Nadat ter zitting twee getui gen waren gehoord, werd verd. bij verstek veroordeeld tot twee geldboeten van resp. 2 en 25 gul den, subsidiair I en 15 dagen hechtenis. W. M. S. chauffeur te Ritthem reed op 12 Augustus 1.1. met een vrachtauto door de Hoogstraat te Middelburg, terwijl hij toen geen voorrang verleende aan een rij dende motorrijder, met het gevolg werd bij verstek veroordeeld tot een boete van f 15subs. 8 d. h. Bijzondere Politierechter te Middelburg. Ter zitting van 25 Februari 1947 werden de volgende zaken behan deld: M, G. S., echtg, van H, N, te Haamslede, had een varken van ongeveer 100 kg In voorraad, zon der in het bezit te zijn van de vereiscbte vergunninghiervoor werd zij conform den eisch ver oordeeld tot f 25 of ,10 d. F. v. H. te Goes werd wegens verboden invoer van tabak ver oordeeld tot 4 mnd. gev. straf voorw. proeftijd 3 jaar, met ver beurdverklaring van de tabak. Hij had reeds 1 maand in preventieve hechtenis doorgebracht. Wegens overtreding van het de- viezenlbesluit werden veroordeeld W. R. D. te Waterlandkerkje, f 10 o'f 5 d; F. A. B. W. te Ter- neuzen f 15 of 10- d.E. v. D, te St. Jansteen f 5 of 2 d.W. M. tè Schore f5 of 2 d.; A. de L. te Vogelwaarde f 15 of IQ d.M. F. H. W. te Sas van Gent f 5 of 2d.; E. R. B., echtg. van B. B., 33 j., te St, Jansteen f 10 of 5 d., allen met verb, verkl. geld, E. J. L. v. W. en A. de M. uit Kieldrecht stonden terecht voor een smokkelzaakresp. 2 mnd. en 6 w.i gev., beiden met aftrek van voorarrest en verb, verkl. goede ren. A. B., werkman te Wachten- beke, M. R. uit Terneuzen en R. V. van K. te Selzaete, hadden zich bezig gehouen met smokkelhandel A. B. vervoerde op verschillen de tijdstippen in December 1946 en Januari 1947 in Oost-ZeeuwSch Vlaanderen in strijd met de voor schriften telkens paarden binnen de grensstrook; M. R. verklaarde, dat eenigen tijd geleden een zekere Belg, die hij van de markt te Terneuzen en Axel wel kende en die hij d. Witte had hooren noemen, bij hem was gekomen en hem zeide dat hij wel paarden kon gebruiken. Voor de zen kocht hij in December 1946 en Januari "1947 geregeld paarden, waaraan hij een zoet winstje ver diende. Hij begreep wel, dat deze paarden naar België zouden wor den vervoerd; v. K. was bij Het vervoer der paarden door B. behulpzaam ge weest door telkens die dieren voor dat vervoer klaar te maken en voor een wagen te spannen, ter wijl hij wist, dat B. die paarden door de grensstrook zou vervoe ren. Verdachten werden veroordeeld tot6 mnd., 1 mnd. en f 400 subs. 4 mnd. en 1 mnd. gev. Het programma Is als volgt Arnemuiden IIWemeldinge II Kapelle IRilland Bath II Kruiningen IVWolfaartsdijk I. Arnemuiden zal Wemeldinge ze ker met leege handen huiswaarts zenden, Kapelle zal in Rilland Bath ook wel zijn meerdere moe ten erkennen. Ook Krabbendijke zal beide punten binnen kunnen halen, Do hekkensluiter Kruinin gen zal het tegen Wolphaartsdijk wel rf moeien leggen. De stand hier is Wissenkerke I 14 11 Yerseke III 13 9 Col.pl. Boys I 13 9 Krabbendijke II 12 8 Arendskerke II 13 6 Arnemuiden II 11 7 Kapelle I 11 6 Wolphaartsdijk I 13 4 Rilland Bath II 11 3 Wemeldinge II 12 1 Nieuwdorp II 11 1 Kruiningen IV 12 I 2 1 24 1 3 19 1 3 19 2 2 18 3 4 15 0 4 14 0 5 12 1 8 9 0 8 6 2 9 4 1 9 3 1 10 3 DAMMEN. Sportnieuws. de cijfers. De industrieele produc tie van 1938 op 100 stellend, was deze in Sept. '45 nog slechts 41, maar in Nov. '46 alweer 90, hoe wel 'bij 10 pCt meer arbeiders. Deze cijfers blijven omhoog gaan. De loonen maken 7080 pCt uit van het volksinkomen, De ver houding in deze loonopbrengst wordt voortdurend getoetst, opdat niet langer het platteland bij de stad wordt achtergesteld. Het loon Vervolgens zal op de Zeeuwsche spoorweglijn electrisch verkeer met kleine eenheden en groote snelheden moeten worden toege past. In de vierde plaats is het nood zakelijk, dat de internationale ver bindingen van Zeeland nader en ernstig zullen worden bestudeerd. Wat België betreft zal bij deze zaak de totstandkoming en door voering der bepalingen der tolunie van groote beteekenis zijn. Tenslotte is voor Zeeland in- schakeling in het luchtverkeer 243; dat van den industrie-arbei- dat de hond, waarmede verdachte zeer urgent. der tot 173. Bewust'is het levens- zioh eind October 1946 op een stuk Wanneer deze opgesomde ver- peil van het platteland hoogerop bouwland bevond, een haas over beteringen zijn aangebracht zal 5 gebracht. J een afstand van 50 a 60 meter al nog geen voorsprong op verkeers- De regeering streeft ernaar de', keffend had achtervolgd en ge- gebied op andere landsdeelen zijn rente .omlaag te brejigen. Ze is nu dood, terwijl verdachte geen moei- verkregen. Wel zal Zeeland dan in slechts de helft van die van na gelijke positie verkeeren met de den vorigen oorlog. De, prijzen andere Nederlandsche gebieden, worden jbepaakl door de winst, Het gevolg daarvan zal zijn, dat loon en koopkracht. Het bleek ge- motorrijder werd gewond. Vend, werd bij verstek veroor deeld tot een boete van f 60. subs. 30 dagen hechtenis. Overtreding Jachtwet. De zaak tegen de 18-jarige M. P. de B. te Ellewoutsdijk werd ter zitting v.an' 19 dezer ,aan een nieuw onderzoek onderworpen, na dat de zaak eenige weken terug wgs aangehouden voor het doen met een wit tapijt bedekt en het gejoel en gejuich hoort men.thans niet langs de lijnen. Maar weldra zal toch weer het aanvangssein klinken, en kunnen de sportlief hebbers weer volop gaan genieten. Hieronder volgen de standen, vooruitzichten en programma's der Zaterdagmiddag-competitie. Ie klasse. Arnemuiden leed geheel onverwachts twee nederla gen. Deze club is thans uitgespeeld van den landarbeider, in 1940 ge- hooren van den jachtopziener B waTopTO steld op 100, is nu gestegen tot als getuige. De getuige verklaarde, INLIJVING DIENSTFLICHTIGEN. dinge en Rilland-Bath volgen met ieder 13 punten,.doch met 2 wed strijden minder gespeeld. Katten- dijke, dat uit 10 wedstrijden slechts 2 punten wist binnen te ha len, zal wel het kind van de re- te deed om de hond terug te roe- programma voor den'eerst- pen of op te halen. volgenden Zaterdag waarop ge- en veroordeelde verd. tot een geld- Rilland-Bath IKloetinge I boete van f 35 subs. 10 d. h. Kattendijke IWemeldinge I. De allen te Vlissingen verblij- De ranglijst is nu: PRINS BERNHARD TE BREDA. Prins Bernhard heeft gisteren De chef van den Generalen Van eik f 6.- een bezoek gebracht aan de S.R. staf deelt mede, dat de inlij» O.I. te Breda, waar hij bij aan- ving ais dienstplichtige bp 3 j- enn 1 --- Maart a.s. bij het 3e reg. inf. vend» Leidenaars W. P., D. de J. én M. S. werden wegens bet ver wekken van burengerucht bij ver stek veroordeeld tot een boete subs. 3 d. h. komst de 500 leerlingen inspec teerde. De beste geslaagde leer ling sergt. maj. J. Steentjes ont ving uit handen van den Prins een fraai uitgevoerde officiers- koppel.Op de Groote Markt had onder groote belangstelling een défilé plaats. DE DOUANECONTROLE TE ROOSENDAAL. In navolging van het goede voorbeeld der Belgische autoritei ten, welke van 27 Januari j.l. af de douane-contróle aan het Bel gische grensstation Esschen in den trein laten uitvoeren, is van Ne derlandsche zijde besloten de dou ane-contróle aan het Nederland sche grensstation Roosendaal met ingang van 4 Mei a.s. af eveneens in den trein te doen geschieden. I}e duur van het oponthoud in de stations blijft voorloopig nog on verkort. DE PRODUCTIE IN DE MIJNEN. Dr ir. Groothof f, beheerder van de Limburgschc mijnen, heeft me degedeeld, dat het met het kolen- transport nog niet naar wensch gaat. De indlvldueele prestatie per dag blijft nog 300 kg beneden het doel, De productie bedraagt nog slechts 1600 kg per man en per dienst. Overwogen wordt 2500 politie ke delinquenten en 4a00 Poolsche arbeiders te werk te stellen. Alles wordt er op gezet om de productie tot 12 millioen ton te brengen. te'Bergen op Zoom, het 5e reg. inf. te Schalkhaar en het 8e reg. inf. te Amersfoort wegens bijzondere omstandigheden tot nader order is uitgesteld De datum van inlijving zal te zij ner tijd worden bekend ge maakt, NED.-INDISCHE DAKOTA VERONGELUKT. Zes personen omgekomen. Een Nederlandsch-Indisch Da- kota-transportvliegtuig is nabij Brisbane in zee' gestort. Zes leden van de bemanning worden ver mist. Vacantiegangers op het eiland zagen, hoe de machine op drie mijl buiten de kust in brand vloog Het toestel verloor snel hoogte, terwijl een vleugel afbrak, waar na het vliegtuig brandend neer stortte, Door de hooge zee kon men er niet in slagen een red dingsboot in zee te sturen. Na een feestje.... F. L. de K. te Goes was op een feestje geweestbij het huiswaarts keeren werd hij in „kennelijken staat" door de politie aangehou den en naar het politiebureau over- gebraoht ter ontnuchtering. Verd. 12 6 3 3 32-17 15 10 4 5 1 26-15 13 10 6 3 1 23-15 13* 12 3 5 4 37-32 11 10 4 2 4 31-34 10 12 5 0 7 28-35 8* 10 1 0 9 1D-49 2 Arnemuiden Wemeldinge Rilland Krabbendijke Kloetinge Nieuwdorp Kattendijke twee winstpunten in minde ring. In de 2 e klasse staat Wis senkerke nog steeds aan de kop met 24 punten uit 14 wedstrijden. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Woorsvorwaohtlng, geldig tot Donderdagavond. In don vroegen ochtend op voló plaatBOn matigo vorst. In don namiddag in hot Noorden van hot land lichto vorst tot temperatuur om hot vriespunt. In liet Zuiden van het land goduron- do enkoio uren lichte dooi. Go Dat hij niet in orde was, had hij zijn soldaten achterge- bleek» uit de houding van den laten, maar twee mannen ge- man. Zijn eene been lag onder, huurd uit de omgeving om hem. Forsyth begreep ter- hem behulpzaam te zijn in stond, dat het been gebroken zijn plannen, was. „Hij zeggen, boos op Ah- „Help me even, om hem op'Yeo. Hij breken een. been en te tillen, Chin. Neem jij zijnAh-Yeo hem laten liggen en schouders, dan zal ik zijn been weggaan zonder hem. Hij zoo goed leggen." Zoo zorgvuldig mogelijk werd de patiënt behandeld. Dat was voorloopig alles, wat voor hem gedaan kon worden. Toen begon Chin den man te ondervragen, die hein ant woordde in een dialect, dat Forsyth onbekend was en dat Chin hem dus moest vertalen. Eensklaps uitte Chin een kreet van verrassing. „Wat is er?" vroeg Forsyth. „Hoort hij tot de soldaten van Li-Weng-Hoo?" „Neen, hij niet hooren tot mandarijns mannen. Ah-Yeo hem huren en nog een man hu ren." Forsyth begreep, wat die lls- deelteiyk bewolkt, vrhwel overal droog. Matige wind tusschen tige Ah-Yeo "gedaan had. Om Oost en Zuid. geen achterdocht ta weklcen, sterven als een hond." Dat vond Forsyth toch te erg en daarom wilde hij hem helpen, zooveel hij kon. „Ch-in, wij zullen het den man zoo gemakkelijk mogelijk maken. Als de dorpsbewoners hem dan morgen vinden, kun nen ze...." „Dorpsbewoners hem doo- den", zei Chin, Inderdaad zou dit gebeuren, zooals Forsyth na cenig na denken begreep. Toch vond hij een oplossing, die zoowel den kreupele als hen helpen zou. „Vraag hem, waar hij woont, Chin." Chin boog zich over den man heen, waarna hij het antwoord aan Forsyth overbraeht. „Hij vragen, u gaan naar zijn Groote overwinning van de Zeeuwsche dammers te Antwerpen, Zaterdag vond te Antwerpen de ontmoeting plaats tusschen 't tiental van de stad Antwerpen en hec Zeeuwsche tiental. Reeds spoedig verkregen de Zeeuwen door Sinke en Boogaard een voorsprong, die allengs werd opgevoerd, Vermeldenswaard is de over winning, na een fraaie partij, van J. Blom op Verpoest Jr., die óén der ernstige cundidaten is voor het kampioenschap van Bel gië. Een succes boekten deBel gen aan het tweede bord, waar de bekende problemist O. Baeke door eed verrassende, doch overi gens bekende combinatie beslis send voordeel wist te behalen. De speler uit IJzendijke, Joh. da Smet, gaf z(jn gewonnen staande partij, remise, omdat h(j in verband met de treinverbin ding niet langer kon kijven. Hoewel de Belgen aan verschil lende borden flink tegenstand boden won het goed spelende Zeeuwsche team tenslotte met 173. Een bijzonder fraai resul taat. De gedetailleerde uitslag is: O. Verpoest JrJ. Blom 02; O. BaekeM. E. de Jonge 2 Verpoest SrL. Anderson 02; J. DeelenJ. Sinke 2—-0; N. LekJ. L. Strooband 20; PelckmansJ. J. Kaan 2Oj de WaeleW. Boogaard 20; AnthonissenJ. de Smet 1—1; de Lombaerd—M. J. Jeremiasse 0—2; de Man—H. M. Slabbe- koorn 02. De Antwerpsche spelers hopen in September a.s. een tegenbe zoek aan Zeeland te brengen. HELPT DE VOGELS. De lange en.strenge winter ver oorzaakt een ernstige sterfte on der de in het wild levende vogels, zoowel onder de kleine zangvogels als onder de groote soorten, tot wilde zwanen toe. Het hoofdbestuur van de Neder landsche Vereeniging tot de be scherming van vogels doet een ernstig 'beroep op alle Nederlan ders om den nood onder de vogels te lenigen door zooveel mogelijk te voeren, niet alleen in tuinen, doch ook in polders, op plassen en elders, opdat het verlies aan vogellevens zoo .beperkt mogelijk blijft. Provincieniettws. WORDEN DE STATIONS IN Z.-BEVELAND ALLE VOOR PERSONENVER VOER OPGEHEVEN? Het lid der Prov. Staten, van Zeeland dhr J. Hommes heieft tijdens de laatste zitting der Sta ten de volgende vragen gesteld aan het college van G. S. 1. Is het juist, dat het in de bedoeling der Nederlandsche Spoorwegen ligt m.i.v. 1 Mei a.s. de stations Kapelle-Bieze- linge, Kruiningen en Rilland- Bath op te heffen voor het personenvervoer, waardoor het aantal stations tusschen Goes en B. o. Zoom tot één wordt teruggebracht huis." „Zeg maar, ja." Dit antwoord werd door Chin overgebracht en toen volgde er tusschen de beide Chineezen een heel gesprek. Chin vertaal de dat weer op zijn manier aan Forsyth. En wat bleek toen? Beide gehuurde mannen woonden in Lu Chow, waar langs Ah.Yeo nu ook ging, om Pi-Chow te bereiken. De ge wonde vroeg, of Chin zijn vrouw Nang Miao en zijn brqer wilde waarschuwen^ waar men hem kon vinden. Toen Forsyth dit beloofde, vertelde de man eigener bewe ging, waarlangs Kathlyn ge voerd zou worden. Tevens ver telde hij hen, hoe even voorbij Lu Chow een pad zijwaarts ging, dat een groot gedeelte van den weg afsneed en waar door Ah-Yeo kan worden in gehaald en overvallen. Toen Forsyth dit vernam, herleefde zijn hoop. Chin nam den gewonden Chinees op zijn rug en droeg hem in een boschje, langs den weg gele gen. Daar werd hij voorzichtig neergelegd. En nu' op stap. Zij liepen zwijgend naast elkaar voort, Ieder van hen wau ver- 2. Is het Juist, dat de Nederl. Spoorwegen overwegen zelfs het station KruiningenYer seke voor het personenvervoer op te heffen? 3. Zijn Ged, Statea niet van oordeel, dat niet alleen een groot gedeelte van Zuid-Beve land, docb ook Oost Z.-Vlaan deren door deze maatregelen ernstig zou worden gedupeerd? 4. Zijn Ged. Staten niet van oordeel, dat een goed function- neerend locaalvearkeer hier dient te blijven? 5. Zijn Ged. Staten niet van oordeel, dat door deze maatre- ge'en Zeeland eerder afgebro ken dan opgebouwd wordt? 6. Zijn Ged. Staten bereid al les in het werk te stellen, om deze opheffingen te voorko men? In de volgende zitting der Prov. Staten op 6 Maart a.s. zullen Ged. Staten antwoorden op deze vragen. NOÖDWET-WALCHEREN OVER VIER WEKEN IN DE STATEN-GENERAAL. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal de nood- wet-Walcheren, die regelin gen bevat omtrent de her verkaveling van dit eiland, over ongeveer vier weken door de Tweede Kamer der Staten-Generaal in behande ling worden genomen. Rectificatie. Het bericht, waarin B. en W. een crediet aahvragen van bijna 4 ton voor het opruimen van bun kers enz., werd gisteren abusieve lijk onder Middelburg geplaatst; bedoeld werden B. en W. van V I i s s i n g e n. GOES. Dinsdag vond een aanrijding plaats op den Oostsingel hoeik Groote Kade tusschen een vrachtauto van J. v. d. Meute te Vlissingen en een luxe auto van Dr Bruijnzeel. De luxe' auto bekwam zoodanige schade, dat deze gesleept moest wor den. P/ersoonlij ke ongelukken vonden niet plaats. Tengevolge van de glad heid op den weg reed een auto ■tegen een boom op de Wilbel- minastraat. De boom brak af, de auto bekwam geen schade van beteekenis. ARNEMUIDEN. Een zeldzaamheid. Niettegenstaande de zeer felle koude zette dhr C. de Nooijer een kip te broeden op een negental eicrea. Het resultaat was, dat eenige dagen geleden negen kuikens ter wereld kwamen. De kip had de eieren in het nachthok uitgebroed, waar het zoo koud was, dat het drinkwater bc- vrpor1 POORTVLIET. Alhier overleed op 68-jarigen leeftijd de heer J. M. van Zalt- bommel, een zeer geziene persoon lijkheid. De overledene was kos ter der Ned. Herv. Kerk, lijkdie- naar en schilder. Onlangs vierde hij nog zijn 25-jarig jubileum als koster. BRUINISSE. Dhr J. de Ronde Jr., afkom stig van Bruinisse, die geduren de den oorlog de zeven zeeën bevoer, is thans benoemd tot haveninspecteur te Rotterdam. KAMPERLAND. Inundatie. Tengevolge van de vorst raakten Zaterdagnahiiddag bij hoog water, de sluisdeuren van den Jacobapolder onklaar, waardoor verschillende laaglig- gende gronden door het zoute zeewater overspoeld werden. Bij laag water heeft men weer kans gezien de deuren te her stellen. STAVENISSE. In de op 25 Januari 1947 ge houden vergadering van den Dijk- raaó der Waterkeering van de Ca- lamiteuze polders Oud-Kempens- hofstede en Moggershil werden achtereenvolgens óp de aanbeve lingslijst geplaatst voor voorzitter de heer C. M. Elenbaas te St. Maartensdijk en B. M. Suurland en H. Smits Hz. te Stavenisse. DESKUNDIGE VOORLICHTING AAN DE PROV. STATEN. AANLEG BOVEN- GRONDSCHE LEIDING ROOSENDAAL— GOES HET MEEST URGENT. KOMEN DE ONRENDABELE GEBIEDEN ACH TERAAN? Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Staten van Zeeland in niet- officieele zitting in het Schutters hof te Middelburg bijten, om te worden voorgelicht door Prof. v. Staveren, dir. van het Centr. Bur. der Ver. v. Directeuren v. Electr. bedr. in Nederland, over de mil- lioenenplannen der N.V. P.Z.E.M. •betreffende de electrificatie van Zeeland. De Comm. der Koningin wees erop, dat deze ongelegenheid van uitermate groot belang is voor onze provincie en dat men zich kan afvragen, of de door G.S. voorgestelde oplossing de eenig mogelijke en meest wenschelijke is, doch ook, of de toestanden der prov. financiën dergelijke uitgaven verantwoord maakt. Hierna was het woord aan Prof. van' Staveren, die in een duidelijk betoog op de groote noodzaak van verwerkelijking der plannen wees. De electriciteitsv oorziening van Zeeland! is door dé geografische ligging der provincie niet gemak kelijk. De provincie is voor dit .doel in drie groepen -verdeeld. Het bombardement der centrale in 1943 was mede oorzaak, dat naar een andere oplossing werd gezocht. Om het eerste plan, een voedings- lijn uit Brabant tot stand te bren gen, groepeerden zioh andere plan nen, die culmineei en iit de gedach te, in Vlissingen een nieuwe cen trale te stichten, die Zeeland zoo rationeel mogelijk kan voorzien. Niet! in de eerste plaats de tech nische, doch de financieele zijde van de projecten vormt het onder werp van discussie. De grondslag der voorgelegde plannen is vrij viuld met eigen gedachten. Na een uur loopen zei Chin wij zend op een brug: „Brug, man niet liegeiy". Ze kwamen wer kelijk bij een. brug, zooals de gewonde gezegd had. Het bleek dus, dat zij op den goe den weg waren en vol moed stapten zij verder. (Wordt vervolgd.) GROENTECONFLICT BEËINDIGD. De groentenhandel zal nu met ingang van Vrijdag a.s. hervat worden op basis van het drié-prijzenstelsel, dat in houdt maximumprijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den detailhandel. De verdeeling van den aanvoer zal'op de veilingen-geschie den onder toezicht van com missies uit den groot- en kleinhandel. Nadat. Maandag j.l. to Utrecht oen vergadering was belegd van de verschillende organisaties uit dan groentenhandel met regea- ringivertegenwoordigers, il gis- voordeelig; menschelijkerwijze ge sproken zal bij aanneming van het voorstel de electr. voorziening van Zeeland tot in lengce van jaren ■gewaarborgd zijn. Een voornaam onderdeel der plannen vormt de verbinding met ■Brabant. Het standpunt van re geering en volksvertegenwoordi ging is, de centrales onderling te verbinden; zelfs bij de beste cen trales kunnen onvoorziene calami teiten optreden en dan kan onder ling worden geholpen. Men is thans volop bezig met den bouw van verbindingslijnen door het ge- ■heele land. Voor Zeeland is aanleg van de lijn RoosendaalGoes het meest urgent. De P.Z.E.M. is bereid mede te werken. Over enkele ja ren zal de productie der Vlissing- sche centrale onvoldoende zijn. Direct in urgentie volgt hierop de voorziening vau de Noord- groep, De vraag is gesteld, of Zeeland deze zaak, gezien de toekomstige exploitatie, wel aan kan en of dit geen riskante onderneming is. Het voorgelegde schema omvat de kos ten van het geheele electriciteits- stelsel in Zeeland. De mogelijkheid ■bestaat, om het tempo van uitvoe ring der proj'ecten langzamer te doen plaats vinden, waardoor een middel tot gedeeltelijke belasting gevonden kan worden. Spr. becij ferde dat, wanneer men het tempo van uitvoering strikt baseert op de omstandigheden, die een bepaalde voorziening steeds noodzakelijk zullen maken, men een besparing in de eerste jaren, die een verlies zullen opleveren, kan verkrijgen teravond naar aanleiding van de toen gevoerde geheime besprekin gen, bericht van Minister Mans- holt ontvangen, dat hij zich met de voorgestelde regeling aecoord kan verklaren. BONNEN AANGEWEZEN. Het Centaal Distributiekantoor deelt mede, dat de onderstaande bonnen van de kaarten voor pe- troleurq voor kodkdoelcinden, ge durende de maand Maart 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter' petroleum. Kaarten UA 611: bon A 17 t.m. A 20; kaarten UB 611: bon B 09 en B 10; kaarten UC 611: bon C 05. Voorts geeft bon D 10 van de kaart UD 611 voor verlichtings- doelcinden recht op 6 liter petro leum. BRITSCHE DAKOTA VERMIST. Een Dakota van de R.A.F., dia op weg was van Singapore naar Saigon, wordt vermist. Het Vlieg tuig, dat het laatst buiten de Oost kust van Malakka is gesignaleerd, heeft 6 passagiers en 4 personen bemanning aan boord. Opsporings- vluchten hebben nog geen resultaat («had.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2