Prov. Staten van Zeeland Hongersnood in Roemenië. VerdeelingPruisen. Komt er eenige kentering Geheime Nazi organisatie in Duitschland. Het voorloopig Indisch parlement vergadert. Soekarno roept op tot eenheid. Een groote sleep reis gaat beginnen. WAT Veranderingen in de Sowjet-1 grondwet. OP DEN BON 7 Uitgave Stichting „Zeeuwach Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorat- etr, 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliaaingen, Walatr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aanache Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooawyekatr, Tel. 2062 Zooals er eenige voorteekenen zijn, dat eindelijk aan de onge kend langdurige vorstperiode een einde zal komen, zijn er ook ver- ichijnselen, die er op wijzen, dat er, wat de Indische kwestie be treft, eenige kentering valt waar te nemen. In de Partij van den Arbeid en dat is in dit geval een goed teeken begint men zich blijk baar ongerust te gevoelen. Er is onrust over de houding van de republiek, die van de door de Tweede Kamer aangenomen en door de regeering aanvaarde mo tie Romme-van der Goes van Na- ters, niets moet hebben. Er is ook onrust over de hou ding van de Kath. Volkspartij, die toch niet bereid schijnt te zijn in a 11 e s de P. v. d. A, door dik en dun te volgen. „Het Vrije Volk" tracht de ge moederen te sussen door er op te wijzen, dat het hier slechts „for- meele meeningsverschillen betreft" En natuurlijk mag daarop de zaak niet stranden. Als men het eens is over het beginsel dat Indië en de Indische volken aan Soekarno moeten worden uitgeleverd, dan is de vormkwestie van ondergeschik te beteekenis. Het „Haagsch Dagblad" ziet de zaken wat donkerder en spreekt zelfs van „bedenkelijke verschijn selen". „Als wij verschillende teekenen van denTaatsten tijd goéd verstaan dan heeft het standpunt van de regeering over het Indonesische vraagstuk een bedenkelijke wijzi ging ondergaan. Na het Indonesi sche debat in de Tweede Kamer, na de aanvaarding van de motie- Romme ten gunste van Linggad- jati, was het Nederlandsche volk overtuigd, dat de politiek van de uitgestoken vriendenhand gevolgd zou worden. De poiltiek, die door de groote meerderheid van het Nederlandsche volk, allen opposi- tioneelen kabaaimakers (dat zijn de rechtsche partijen!) ten spijt, als de eenig juiste en verantwoor de wordt beschouwd. De politiek, die in overeenstemming is met de beginselen, aanvaard door Neder lands lidmaatschap van de Ver- •enigde Naties. De teekenen van een veranderde houding zijn onmiskenbaar. De Commissie-Generaal wordt on danks de verzekering van den mi- nister-president in de Eerste Ka mer, dat zij slechts uitgebreid zou worden met aanhangers van de In donesische politiek der Regeering aangevuld met mannen, die tot de tegenstanders van Linggadjati behoorden. Voor de vervanging van dr Van Mook, die helaas aan staande is, schijnen ook slechts de meeste kans te hebben personen, die men van warme sympathie voor de regeeringspolitiek, zooals zij in het Kamerdebat zich mani festeerden, geenszins mag verden ken. ZEEUWSCH DAGBLAD en enjleFgenp Zen en Mean. ven 2e JAARGANG No. 580 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 27 Februari 1947 Abonnementsprijs f3.30 i per kwartaal Advertentieprijs 12' j pent per m.m, Rubriek Kabouters 5 pent per woord, Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Met veste medewerking van: BARON Mr W, Da J. KARËLSE te Goes. Da R. SLOFSTRA te VIlMlngen Directeur: JACO. DE SMIT v. d, FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg. er» Da W, VROEGINDEWEY «e Poortvliet Vrjjdag. Zon op 7.31 u,, onder 18.10 u. Maan op 10.38 u., onder 2.18 u, Hoog water te Vliwingen Vrijdag 28 Februari 0,41 U, 1,70 E,, 19,19 u, 1,01 m, Minister Jonkmans Memorie van Antwoord iaat tonen hooren, die niet harmonieeren met de uit gestoken vriendenhand, maar eer der met de gebalde vuist als sym bool van een machtspositie, die de Regeering zich blijkbaar bewust is geworden na het bezoek van generaal Spoor in Nederland. Er wordt nu plotseling gesproken van voorwaarden, waaraan de repu bliek moet voldoen, eer de onder- teekening van het basis-accoord tot stand kan komen. Een veeg teeken is ook de pu blicatie, op dit oogenblik, van Dr van Mook's nota aan Mountbatten, diel weliswaar bekend was, doch waaraan thans, welbewust, een relief wordt gegeven, waardoor Van Mook's positie als onderhan delaar zeer zeker niet versterkt wordt. Het maakt den indruk, of de Nederlandsche regeering de on- derteekening van Linggadjati eer der bemoeilijkt dan bevordert. Is hier de politiek van den krijgsman aan het woord, die reeds genoeg wint, al wint hij niets dan tijd?" In hooge mate verontrust is het blad voorts over wat de R.K. „Maasbode" schreef. Dit blad had er de aandacht op gevestigd, „dat het beleid^ Beel— Jonkman zich gunstig onderscheidt van dat van SchermerhornLoge- mann, al blijft het moeilijk, weder om in rechte banen te leiden wat eenmaal it krom getrokken". Verder merkte „De Maasbode" op: „Duidelijk verklaart de Regee ring, dat hare verantwoordelijk heid onverkort blijft, als het ver trouwen in de republiek wordt be schaamd. De Regeering wil ook vastge steld zien de methode, waarop de volken, die niet tot de republiek willen behooren, dit kenbaar kun nen maken. Dit is voor de republiek onge twijfeld een bittere pil het noodzakelijk gevolg van de aan vankelijke overschatting. We gelooven, dat we de Regee ring met vertrouwen aan het werk kunnen zien". Dit vertrouwen van „De Maas bode", aldus hel „Haagsch Dag blad" kan bij de voorstanders van Linggadjati slechts argwaan op wekken en het is dan ook van meening, dat het tijd wordt, dat de P. v. d. A. duidelijk haar standpunt bepaalt. Er is onmiskenbaar «enige ken tering. De tijd dat met de oppositie geen rekening werd gehouden en dat men reeds bij voorbaat meen de dat Indië verl tocht was ea ge leverd, is blijkbaar voorbij. V ij zullen du» den moed neg niet verliez n. De Tilburgsche politie vond in.een autogarage een vrachtauto met een aantal groentenkisten, die Belgische shag bleken te bevatten. Vrachtauto en shag werden inbe- slag genomen. Het oprollen van de illegale Nazi-organisatie in Duitschland It geëindigd; 85 pet. van de leidem is gearresteerd. Aldus werd Dins- dagavond door het hoofdkwartier I van den Britschen geheimen dienst bekend gemaakt. Tevens werd mededeeling gedaan van de arrestatie van den generaal majoor der S.S. Ellersich, oud-lid van Himmler's staf en een der voornaamste organisatoren van de illegale beweging. Ellersich, die Zaterdag gearres teerd werd, leefde onder den val- schen naam „Ehlers". Hij woonde drie hoog in een steeg en de En- gelsche agenten vonden vier zwa re deuren op weg naar zijn kamer Hij liet zich echter zonder verzet arresteeren. In Ellersich's kamer vonden zij een vrouw, die door den SS-generaal als „Frau Kati- cheff" geïdentificeerd werd en bij een huiszoeking werd een aantal bezwarende documenten ontdekt. Tijdens de huiszoeking begon de vrouw aan haar handschoenen te frommelen en toen haar, bevo len werd deze uit te doen, bleken zij een belangrijk document te be vatten. Naar het A.N.P. meldt, wordt thans te Londen bevestigd, dat de Britsche autoriteiten reeds sinds den zomer van het vorige jaar de illegale Nazi-organisatie hebben geschaduwd. Wel ingelichte krin gen voegen hieraan toe, dat de Britsche regeering echter eerst een maand geleden de activiteit van deze' nazi's au sérieux begon te nemen. Eldorado voor belaitlng- betalers. De Australische regeering is overeengekomen de inkomstenbe lasting met 23 pCt te verlagen en de laagste inkomens geheel van belasting vrij te stellen, aldus de Sydney Herald. Oorlogsmisdadigers staan terecht. Het Belgische ministerie van Justitie deelt mede, dat generaal Reeder, gewezen chef van het Duitsche militair bestuur voor België en Noord Frankrijk tijdens de bezetting, aan 'de Belgische au toriteiten is uitgeleverd en zich momenteel op Belgisch grondge bied bevindt. Hij is ter beschik king van de gerechtelijke autori teiten gesteld. Noordzee bij Katwijk dichtgevroren. De Noordzee, die Zondag bij Katwijk nog slechts een dikke brei was van doordrenkte sneeuw, bevroren schuim en kleine stukjes ijs, waarin groote rotsen, is Maandag tot 100 meter uit de kust dichtge vroren. Het ijs reikte Dinsdag tot zoover men zien ikon. Boerenleenbank bestolen. De kassier van de Boerenleen bank te Valthermond is door drie gemaskerde en gewapende perso nen gedwongen den sleutel van de kluis af te geven. De boeven wis ten zich meester te maken van f 33.000. De politie heeft de zaak in on derzoek. VERZOEK OM SUBSIDIE DER VLIS- SINGSCHE OPENBARE LEESZAAL AFGEWEZEN. PERSONEEL DER PRO VINCIE KRIJGT OPBOUWTOELAGE OVER 1945 EN 1946. JAARWEDDEN GED. STATEN VERHOOGD. „KRANKZINNIGEN- WEZEN" NAAR SOCIALE ZAKEN. Een K.B. is verschenen, waar bij een regeling wordt getroffen betreffende de overdracht van de zorg voor het krankzinnigenwezen van Binnenl. Zaken aan, Sociale Zaken. DOELMATIGE VERDEELING DER WOONGELEGENHEID. Naar het A.N.P. verneemt is zeer binnenkort te verwachten de indiening van een wetsontwerp tot bevordering van doelmatige ver- deeiing der woongelegenheid, ter vervanging van het Vestigingsbe- sluit met uitvoeringsbepalingen en het Vorderingsbes luit woonruimte. In de Dinsdag gehouden zit ting van den geallieerden be stuursraad te Berlijn is de wet aangenomen, waarbij de staat Pruisen wordt verdeeld. Deze wet, welke vorige week door de plaatsvervangende militaire gouverneurs van de vier bezet tingszones is opgesteld, ver deelt den staat Pruisen met zijn regeering in administra tieve departementen. Dinsdag is te Malang de ver gadering van het K.N.I.P., het voorloopig republikeinsch par lement, door Soekarno ge opend. a Soekarno was gekleed in zijn uniform van opperbevelhebber van land- en zeemacht. Hij zeide o.a.Na 18 maanden van strijd! voor onze onafhanke lijkheid en vervolmaking van onzen staat is de periode aan gebroken von conrete zaken, waarbij hij wees op de onder handelingen met de Engelschen en de Nederlanders. De repu bliek is thans de facto erkend ook door de buitenwereld, welk feit de Nederlanders niet kun nen terzijde stellen. De leuze: „Eens onafhanke lijkheid, altijd onafhankelijk heid" heeft thans meer vorm gekregen. Maar met leuzen al leen komt men niet verder. Men moet het verschil tusschen het ideaal en de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. De strijd moet verder gevoerd worden op basis van hetgeen in de ach ter ons liggende 18 maanden is bereikt. Tenslotte deed Soelcarnó een beroep op de vergadering om aan geheel Indonesië van Sa- bang tot Merauke, aan de re- actionnaire Nederlanders en aan de geheels wereld eenheid ft toonen. Een van de punten waarom trent geen eenstemmigheid be staat, betreft de uitbreiding van het K.N.I.P, door Soekarno, welk decreet 'door het co'mité uit het K.N.I.P. verworpen werd. Er' schijnt echter den laatsten tijd eenige toenadering te zijn gekomen tusschen den rscktsr- cn den linkervleugel. Een der republikeinsche bla den sprak in verband daarmede de hoop uit, dat de „interpre tatie Jonkman" oorzaak zal zijn, dat de toestand van 17 Augustus 1945 terugkeert toen er slechts één „isme" gangbaar washet nationalisme. HET GEHEIM VAN DE ATOOMBOM. De Veiligheidsraad komt niet verder. Bij de hervatting van het debat over het rapport van de commis sie voor de atoom-energie ver klaarde de Australische gedele geerde Hasluck, dat de vertraging in het werk van de commissie dui delijk de sohuld van de Sovjet- Unie is. Hasluck zeide, dat 10 leden van de commissie het reeds 8 maan den geleden eens waren gewoiden over de principes van de controle op de atoom-energie, doch Gro myko heeft zijn minderheidspos:- tie gehandhaafd. Hij-zal het toch zeker den anderen leden niet kwa lijk nemen, dat zij hun meerder heidspositie handhaven". Eerder had Zuleta Angel (Co lumbia) verklaard, dat zijn regee ring niet begreep, hoe van de V. St. kan worden verwacht, dat zij het geheim van de atoomboom prijsgeven, zoolang er nog geen betrouwbaar systeem van interna tionale controle bestaat. De Amerikaansche afgevaardig de diende een resolutie in, dat de commissie zou voortgaan met haar onderzoek in alle onderdeden van het probleem en het werk zou be ginnen aan een ontwerp-verdrag voor de controle op de atoom energie. Het debat werd hierop tot Vrijdag vardaagd. DUITSCHE ARBEIDERS NAAR FRANKRIJK.' Volgens een semi-officieele me dedeeling te Parijs heeft de Fran- sche regeering Washington om toestemming verzocht voor wer ving van vrijwillige Duitsche ar- beidskrachten in de Amerikaan- sche zone. De Duitsche vrijwilli gers zouden' voor een jaar gecon tracteerd worden cn een gedeelte van hun loon naar huis mogen zenden. 1 DE ETNA WERKT. In de dorpen'op de Zuide lijke helling van de Etna (op Sicilië) is de nood toestand afgekondigd. De bewoners maken zich gereed te evacueeren. De lava komt naar beneden met een snel heid van 70 M. per uur op een front van 150 M. Hier door worden twee dorpen bedreigd. Volgens de laatste berichten komt de lava uit een nieuwen krater, in den wand van den ouden. HULPVERLEENING AAN DOOR DEN OORLOG GETROFFEN LANDEN. William Clayton, onderstaats secretaris voor economische aange legenheden in de V.S. heeft voor het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden gesproken over het verzoek van president Truman aan het Congres om 350 millioen dol lar te 'bestemmen voor onder toe zicht van de V.S. te verleenen hulp aan door den oorlog getrof fen landen. Clayton schatte het totaal be- noodigde bedrag voor 1947 op mi nimum 610 millioen dollar. Yolgens hem zullen Oostenrijk, Griekenland, Hongarije, Italië, Polen en mogelijk China directe i hulp blijven noodig hebben. De hulp zal alleen aan die lan den worden gebracht, die import niet kunnen betalen uit eigen mid delen, waaronder eveneens worden begrepen de loopende inkomsten van buitenlandsche valuta en van bestaande of verwachte leeningen en credieten uit het buitenland. Indien het Congres zijn goed keuring geeft aan het beschikbaar stellen van 350 millioen dollar voor <JSt doel, moeten de landen, die voor toewijzing in aanmerking ko men, garanties geven, dat bij de verdeeling geen onderscheid wordt gemaakt naar politiek, ras of an derszins. Amerikaansche vertegenwoordi gers zullen in de desbetreffende landen het recht moeten hebben van waarneming en de vrijheid'om zonder pers. of radiocensuur rap port uit te brengen, Aan het begin van de vergade ring der Prov. Staten van Zee land in het Schuttershof te Mid delburg op Dinsdagmiddag j.l. heeft de Comm. der Koningin uit drukking gegeven aan de hart grondige bede, dat God het jong ste Prinsesje Marijke tot vreugde van haar ouders zal doen opgroei en voor velen in den lande tot ze gen zal stellen. Enkele leden waren door ziekte of wegens de slechte verbindingen afwezig. Spr. las een telegram voor, ont vangen na.v. de gelukwenschen, het Prinselijk paar aangeboden t.g.v. den verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Januari j.l. Uit een door den Griffier voor gelezen brief van den Minister van Economische Zaken bleek, dat bij de voorziening met huisbrand stoffen aan de getroffen deelen der provincie voorrang zal wor den verleend. Met algemeens stemmen werd hierna het amendement van mevr. v. d. Broeckede Man betreffen de het toekennen van een opbouw- toelage aan het prov. personeel over twee jaren in de periode 1945 1947 verworpen. Het voorstel- Kodde tot toekenning van deze toelage over 1945 en 1946 inplaats van over 1946 en 1947 werd m.a.s. aangenomen. Ook het voorstel van dhr L. P. v. Oorschot c.s. tot verhooging der jaarwedden van de leden van Ged. Staten tot f 5000.werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard, evenals de voorstellen van G.S. tot wijziging van het prov. en tertiair wegenplan. Bij het voorste! van G.S. tot het afwijzend beschikken op het verzoek van het Bestuur der Ver. Openbare Leeszaal en Bibl. te Vlissingen om een jaarlijksche bijdrage van f 600.kwamen de tongen los. Allereerst was het dhr A. G. de Baare (P. v. d. A.), die inging tegen het voorstel van G.S. Hij achtte de argumentatie van G.S. niet juist. Een openbare leeszaal is van veel meer dan gemeentelijk belang. Ze is een cultureel cen trum. Zoo denkt ook het Rijk erover, want dat subsidieert 78 van de 82 openbare leeszalen-bibliothe ken. Ook andere provincies geven subsidie. Het aangevraagde bedrag ad. f 600.'s jaars voor de ern stig in nood verkeerende Vlrésing- sche inrichting is gebaseerd op den bedenkelijken financieelen toestand der provincie. Er is na Vlissingen slechts één aanvraag te verwach ten, n.l. één Van de Middelburg- sche openbare leeszaal. De Prov. Bibl. is niet te vergelijken met een openbare leeszaal-bibliotheek. Van eerstgenoemde instelling maken over 't algemeen slechts weten- schapsmenschen gebruik. Mr F. W. E. Baron v. d. Feltz (C.H.) wees erop, dat alleen Zee land noodlijdend is en wij ons be perkingen zullen moeten opleggen. Hoewel het hem aan het hart gaat, zal hij tegen verleening van sub sidie moeten stemmen. Dhr P. Meliefste (A.R.) uitte zich in gelijken geest. Hij trok inI twijfel, of de Vlissingsche in richting van veel meer dan plaat selijk belang is. Een andere fac tor is bovendien, dat er in onze provincie groote bibl. zijn, die wel licht een leeszaal daaraan gaan verbinden en om subsidie komen vragen. Dhr L. P. v. Oorschot (P. v. d. A.) achtte de Vliss. instelling van meer dan plaatselijke beteekenis eit deed het tusschenvoorstel om slechts voor de komende twee ja ren een subsidie van f 600.te verleenen. Namens Ged. Staten antwoordde Mr Dr Mes, die het nut van der gelijke instellingen zeer wei inzag, maar ook wees op den slechten fin. toestand der provincie. Goedkeu ring van het Rijk zal waarschijn lijk niet verkregen worden voor deze sdbsidie. Hij was verder van meening, dat alle krachten moeten worden ingespannen, de Prov. Bibl. zoo goed mogelijk te maken. De mogelijkheid is voorts groot, dat straks voor andere cultureele doeleinden gelden beschikbaar ge steld moeten worden en daarom is het afwegen der belangen noo dig. Hij was ook tengenstander van het tusschenvoorstel. Dhr de Baare kon het niet met dhr Mes eens zijn en dhr v. Oor schot vroeg zich af, waarom dan aan de Middelburgsche Concert en Gehoorzaal wel f 2000.was gegeven, hetgeen op zichzelf ge nomen zijn volle instemming had. Vervolgens informeerde dhr P. Raas (K.V.P.) naar het toezicht op de aanwezige lectuur in de leeszaal, waarop dhr de Baare hem gerust stelde. Dhr D. Kodde (S. G.P.)' wees erop, dat er vele bi bliotheken vernietigd of wegge spoeld zijn en op den weg van verleenen van subsidie geen stap mag worden gezet. Voor hem kwam er nog bij, dat er, hoe ge ring dan ook, in deze leeszaal ge zagsondermijnende lectuur aan wezig kan zijn. Hierop werd het tusschenvoor stel van dhr van Oorschot met 2013 stemmen verworpen en het voorstel van Ged. Staten met 22— 11 stemmen aangenomen; de Vliss. Openb. leeszaal krijgt dus geen subsidie van de provincie. Vervolgens zou aan de orde ko men de 'bespreking der milüoenen- plannen der P.Z.E.M., doch op schriftelijk verzoek van dhr Kodde en anderen werd de behandeling uitgesteld tot Donderdag 6 Maart a.s. des n.m. om 1 uur. Vlandaag vangt weer een van de groote sleepreizen aan, die in den loop der tijdén den roem der Nederlandsche .sleepvaart, of om met Jan den Hartog te spreken „Holland's glorie', zijn gaan uitmaken. De sleepbooten „Ganges" en „Schelde" van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst zul len te Kinderdijk den grooten tinbaggermolen „Kalmoa", ge bouwd in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw- maatschappij „Billiton" op sleeptouw nemen. In verband met den zwaren ijsgang op de rivieren en op den Waterweg naar zee is dk, uitreis geen si necure en het zal dan ook in teressant zijn de worsteling te zien tusschen dit product van menschelijk vernuft met de natuurkrachten. De bestemming van do reis is Manggar op- Billiton. krijgen we, deze week De Russische vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Wysjinski, heeft in den Opper sten Sowjet amendementen in gediend op de Grondwet van de U.S.S.R. Volgens de amen dementen zou ieder van. de 16 Sowjet-republieken gerechtigd worden haar eigen diplomatieke vertegenwoordigers in den vreemde te hebben en eigen strijdkrachten op de beeni te houden. De 8-urige werkdag, die in 1940 in plaats van. den 7-urigen werd ingevoerd, zou Grondwet telijk worden, vastgesteld. Vol gens een dér amendementen zou aan den oppersten Sowjet het recht gegeven worden 'Ver dragen met andere landen te annuleeren en de macht/om verdragen te ratificeeren. Deze amendementen werden volgens radio-Moskou aange- DE „SLOTERD1JK" VRIJDAG TE ROTTERDAM. Het m.s. „Sloterdijk" met 55 repatrieerenden, waaronder 52 mi litairen aan boord, zal vandaag in de avonduren voor Hoek van Holland arriveeren. Daar in verband met den ijs gang in den Nieuwen Waterweg niet bij donker naar Rotterdam opgestoomd kan worden, zal het schip tot morgen buitengaats blij ven liggen. Verwacht wordt, dat de „Sloter dijk" Vrijdagochtend omstreeks 9 uur te Rotterdam zal aankomen. De debarkatie ii vastgesteld op 10 uur v.m, UITKEERING INEENS AAN GEPENSION NEERDEN. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer is het wetsontwerp tot toekenning van een uitkeering ineens aan ge- pensionneerden zonder bespreking of stemming aangenomen. RECORD-REIZEN VAN DE „ORANJE". Het vlaggeschip van de Mij. „Nederland" de „Oranje", dat tij dens den oorlog den geallieerden zulke goede diensten heeft be wezen als hospitaalschip, maakt thans record-reizen tusschen Am sterdam en Batavia, teneinde in de groote behoefte van het passa giersvervoer van en naar Indië te voorzien. Vrijdag j.l. vertrok de „Oranje" onder gezagvoerder I. Bakker naar Batavia. Van deze reis keert het schip waarschijnlijk 6 April terug om dan 5 dagen later op nieuw de tocht naar Indië te aan vaarden. Eind Mei zal de „Oranje" wederom de sluizen te IJmuiden binnenvaren en vervol gens na een korte rust wederom het ruime sop kiezen. Om elke vertraging van lossen en laden te vermijden, wordt geen lading mee genomen. STEENKOOL NIET VAN DEN BON. Naar aanleiding van berichten en mededeelingen, die misverstand kunnen wekken en waaruit de conclusie ikan worden getrokken, dat in den volgenden winter de steenkolen niet meer onder de di stributie zouden vallen, deelt men het A.N.P. van officieele zijde mede, dat dit in den volgenden winter nog niet mogelijk zal zijn. Snellere schepen. Dat ook het scheepvaartverkeer zich na den oorlog steeds meer naar de eischen van het snelver- keer gaat aanpassen blijkt uit het feit, dat het s.s. „Rooti" van de Mij. „Nederland" thans in 21 da gen van San Francisco naar Ba tavia vaart. Voor den oorlog duur de deze reis gemiddeld ruim een maand. 2 tot en met 15 Maart 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook No. 2) 63-1 Brood: 800 gram brood. 63-2 Brood: 400 gram brood. 63-1 Boter: 250 gram boter. 63-2 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 63-1 Melk: 4 liter melk. 63-2, 63-3 Melk: 7 liter melk. 63-1 Vleesch: 100 gr. vleesch. 63-2 Yleesch: 400 gr. vleesch. 63-1 Algmeen: 250 gram kaai. 63-2 Algemeen: 1 ei. 63-3 Algemeen: 500 gram sinaas appelen (vóórinlevering) 63-4 Algemeen: 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 63-5 Algemeen: 125 gram kof fit. 63-6 Algemeen: 50 gram thee. 63-D Reserve: 1600 gram brood. 63-K Reserve: 800 gram broed. Bonkaarten KD, KE 703 (strook No. 2) 64-1 Brood: 800 gram brood. 64-1 Boter: 250 gram boter. 64-2 Boter: 125 gram margarint of 100 gram vet. 64-2, 64-3 Melk: 12 liter melk. 64-1, 64-2 Vleeech100 gram vleesch. 64-1 Algemeen: 100 gram kaas. 64-2 Algemeen: 1 ei. 64-3 Algemeen: 1 kg. sinaasappe len (vóórinlevering) 64-R Reserve: 800 gram brood. 64rS Reserve: 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). 64-TT Reserve: 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rjjst bereid). 64-V Reserve: 90 gram Deen- sche toiletzeep (vóórinleve- ring). Bonkaarten. MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 703 (strook Ni. 2) 63-4,Brood: 800 gram brood. 63-4 Boter: 250 gram boter. 63-4 Margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet. 63-4 Melk: 5 liter melk. 63-4 Vleesch: 300 gram vleesch. 63-5 Vleesch: 100 gram vleesch. 63-4 Kaas: 200 gram kaas. 63-4 Eieren: 5 eieren. Op 6 Maart zullen bonnen wor den aangewezen voor cacao, sui ker, versnaperingen en tabak. De bonnen 63-3 en 64-3 Al gemeen voor sinaasappelen moe ten uiterlijk op Woensdag 5 Maart a.s. big een handelaar in groen te en/of fruit worden ingeleverd. Bon 64-V Reserve voor Deen- sche toiletzeep moet uiterlijk op 8 Maart a.s. big een detaillist in zeep x worden ingeleverd. Af levering van de zeep zal zoo spoe dig mogelijkplaats vinden. Bovengenoemde bonen kunnen reeds op Vrydag 28 Februari a.s. wordensebruikt met uitzondering van dentonnen voor mjlk, waarop eerst met ingang van Maandag. 3 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bon-_ nen van strook no. 1 kunnen worden vernietifd. Rijksbemiddelaar* Mr A. M. Joekes heeft met in gang van 1 April in verband met zijn drukke werkzaamheden ont slag gevraagd als lid van het col lege van Rijksbemiddelaars. Een waterdicht weefsel. In Engeland is men, er in ge slaagd een weefsel te ontwik kelen, dat waterdicht is zon der gefïmpregneerd te zijn. 'Door contact met water zwel len. de vezels namelijk zoo, dat ze de poriën, van het weefsel afsluiten voor vocht. HULP UIT ENGELAND EN AMERIKA. Op voorstel van de Britsche regeering worden thans maatregelen getroffen om 500 ton voedsel uit Britsche legervoorraden in Italië aan de Roemeensche regeering ter beschikking te stellen om den hongersnood in Modavië te lenigen. Volgens de laatste berichten worden dagelijks gevallen van ver hongering en uitbreken van 'ziekten gemeld. De nogresteerende voedselvoorraden, die voor 3.000.000 honge rende Roemenen beschikbaar zijn, zullen, naar verklaard wordt, begin Maart zijn uitgeput. Voor zoover bekend, heeft de Britsche regeering geen voor waarden aan haar hulp verbonden, zooals de Ver. Staten bij hun aanbod om 7000 ton voedsel te zenden wel hebben gedaan. De Roemeensche regeering heeft den V.S. haar verzekering ge geven, dat zij zoolang de hongersnood duurt, onder geen voorwendsel den export van koren zal toestaan. Momenteel is 7000 ton voedsel van het Amerikaansche Roode' Kruis per schip op de Middellandsche Zee op weg naar Roemenië, waar het door hét Roemeensche Roode Kruis zal worden gedistri bueerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1