Onderwijsvernieuwing. Nog altijd strenge vorst. Be politieke situatie in Indié. Beteekenis van de nieuwe spelling. Het Parlement in de afgeloopen week. Straffe taaltucht en volle aandacht voor den stijl Vliegveld Groningen meldt 180 onder nnl. Dagorder van Stalin. Razzia's in Britsch- Amerikaansche zóne voortgezet. Spoorwegongeluk te Birmo. N Uitgave Stichting „Zeeuwech Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- •tr. 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 83, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanscho Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Yloosw^ekstr. Tel. 2062 ZEEUWSCH DAGBLAD Op- on pnrforpanp van Zon en Meen. 2e jaargang No. 578 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f3.30 per kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dinsdag 25 Februari 1947 Advertentieprijs 12'(s cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 eent per woord. Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F E, v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D» I KAREL3E te Goes. Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Df W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Zon op 7.35 u., on der 18.12 u. Maan op 9.47 u., onder Hoog water te Vlissingen Woensdag 26 Februari: 5.12 u. 1,89 m,, 17.B8 u, 1.86 m, Hoa staan we als christenen tsgenover onderwij svernieuwingP Natuurlijk sympathiek I Christendom en conservatisme (in den waren zin van het woord) staan lijnrecht tegenover elkaar, 'n Christen leeft immers bij het Woord. En dat Woord spreekt hem van de opdracht, die God aan de menschheid gaf (Genesis 1), om de aarde, met alles wat God er in gelegd heeft, tot ontwikkeling te brengen. Daarom zal hij vol belangstel ling en ijver zijn voor vernieuwing van het onderwijs. Want zonder onderwijs naar den eisch des tijds is er geen ontwikkeling van de scheppingsmogelijkheden; immers geen wetenschappelijk? vondst, geen chemische, geen technische vooruitgang. Er kan een kant aan onderwijs vernieuwing zijn, waarvoor een christen geen sympathie mag heb ben. Als men bij de vernieuwing wil uitgaan enkel van de kennis, die men van het kind heeft, dan zegt de christen: neenl De vreeze des Heeren is het beginsel van alle, ook' van de vernieuwingswijsheid. Dus: Gods Woord is allereerste maatstaf 1 Als b.v. Montessori zegt, dat de kinderen in zich hebben de krach ten tot zelfopvoeding, en als zij dezen stelregel tot een van de grondslagen van haar onderwijs vernieuwing maakt, dan wijst de christen dat af. Een christen is conservatief (in den goeden, niet in den gangbare zin van het woord)Houdt, wat ge hebt: het Woord 1 Het christelijk onderwijs moet altijd aan 't vernieuwen zijn. En het moet altijd elke voorgestelde vernieuwing toetsen aan de begin selen, waarop het rust. Dit volgt uit het bovenstaande. We zeggen niet, dat het in zijn volle breedte altijd zoo gehandeld heeft Maar wèl, dat het altijd minnen heeft gehad, die de eischen in betrekking tot vernieuwing in hun consciëntie voelden en tot handelen werden gedreven. Denkt aan Prof. H. Bavinck, den theoreticus, die zijn „Pae- dagogische beginselen" deed ver schijnen in 1904. Het trok ook buiten het Christelijk onderwijs groote aandacht. Denkt ook aan Lankamp, den practicus, die in 1905 en later prachtige handlei- dingen voor verschillende vakken publiceerde. Toen Bayinck's boek verscheen, was er eeS belangrijke vernieu wing in hef Nederlandsch onder wijs in opkomst, t Zij was een gevolg van een ver andering in de algemeene geestes richting, die reeds in de tachtiger jaren duidelijk naar voren was ge komen. (Een beroemd professor zei eens, dat het onderwijs altijd vijfentwintig jaar achter de weten schap aankomt 1). Er was een accentverlegging in het geestelijk leven gekomen van intellect naar gevoel en wil. (Denkt aan de „Tachtigers" in de letterkunde). Daarmee ging ge paard een inruiling van het indi vidualisme tegen het gemeen schapsgevoel. (Denkt aan het sterk opkomend socialisme). In de derde plaats ging men inzien, dat in 't zieleleven het begrip van het geheel gaat vóór dat der deelcn, en niet omgekeerd, zooals men tot toen meende. (Een kind kan het beeld van een zin gemakkelijker, herkennen, dan dat van een woord in dien zinen dat van eeji woord gemakkelijker dan dat van een letter in dat woord. De pas genoemde vernieuwing schijnt thans eindelijk tot belang rijke resultaten te zullen voeren. In aansluiting bij de boven ge noemde verandering in de alge meene geestesrichting zijn o.m. de volgende zaken in bespreking, ge deeltelijk reeds in practijk ge bracht: le samenwerking in groepsverband van leerlingen in school; 2e. combinatie van ver schillende leervakken (om een be paald onderwerp, dat op een ge geven moment de kinderlijke be langstelling heeft, b.v. het ijsver maak; of om een hoofdvak, b.v. aardrijkskunde, waarbij dan ge schiedenis, lezen, taal, zingen tee kenen te pas worden gebracht) 3e. opleiding meer voor de prak tijk van het leven; 4e. op gang brengen» van de activiteit van de leerlingen (b.v. door het laten aan leggen van verzamelingen; het laten voordragen enz.) 5e ontwik keling van het schoonheidsgevoel (o.a. door tceken- en zangonder wijs) 6e uitbanning van het in- téllectualisme of onnutte kennis (door 't schrappen van overbodige jaartallen, namen e.d. bij de ver schillende vakken). Het Christelijk onderwijs neemt met groote belangstelling en voor een groot deel met instemming kennis van deze dingen. Het. heeft nóg zijn mannen, die op hun post zijn, en gaarne willen leeren van hetgeen God in Zijn algemeene genade de wetenschap doet vin den die ook gaarne zelf de weten, schap betreffende onderwijs en opvoeding beoefenen. We denken allereerst aan Prof. Waterinck en Prof. Kohnstamm. Laten a 1 onze onderwijzers oogen en ooren, vooral het hart open hebbent Aan 't eind willen wc wijzen op een onderdeel van de vernieu wing, dat speciaal het christelijk onderwijs betreft. De bovengenoemde verandering in de algemeene geestesrichting was niet een in christelijke rich ting. De hoofdrichting bleef hu manistisch. En het kan niet anders, of het humanisme komt in steeds feller tegenstelling te staan tot het christendom. We hebben er in de laatste jaren iets van ondervonden. En we zullen er in de toekomst méér van ondervinden. Daarom moet steeds meer aan dacht geschonken worden aan de onuitsprekelijke waarde van een kinderlijk geloof. Onze kinderen moeten in de school daarvan hooren, ze moeten ze zien in den man voor de klas en in wat hij vertelt uit Bijbel- sche, vaderlandsche, kerk. en zen dingsgeschiedenis. Ze moeten er van zingen in hun liederen. In de toekomst nóg meer dan tot dus- ver. Het geloof is de eenige kracht, die uitheft boven alle leed; de eenige kracht, die God verheerlijkt in de verdrukking. H. Naar aanleiding van het tot stand komen van .de „Spelling wet" schrijft Dr C. P. Gunning in de „Nieuwe Nederlander" o.m. het volgende: Zelf behoor ik tot hen deze confessie mag ik hier wel inlasschen die krachtens tradi- tie en opleiding jarenlang vu rige aanhangers van de oude- spelling waren. Ik heb, zoolang ik jongeren les heb mogen ge ven-, steeds gestreden tegen taal-verslonzing. Maar ito ben tenslotte wel tot het inzicht gekomen, dat juist de „oude" spelling onze grootste vijand was in dien strijd tegen taal- rerslonzing; omdat hier spel- regels gehandhaafd werden die geen greintje „eerbied" ver mochten te wekken. Het zegt toch ook wel wat dat, ondanks alle ver uiteenloopende verschil len, bij alle takken van het onderwijs vrijwel alle leer krachten unaniem de spelling- Marchant met vreugde hebben begroet. Ik voegde mij uit volle overtuiging -bij hen; en in de pas aangenomen wet zijn nog enkele logische verbeteringen aangebracht. Velen meenen, dat Ihet bij deze vernieuwing er alleen om gaat de zaak gemakkelijker te maken. Dat is volkomen on juist. Daar vraagt het Onder wijs, daar vraagt de jeugd al lerminst om. Men vraagt alleen om een eerlijk spell En dat is «ooit gemakkelijk, dat eischt veeleer de inspanning van onze beste krachten. Gemakkelij ker "wordt het dan zeker niet. Het was juist vroeger op school erg gemak kelijk 41 maar speloefeningen te laten maken, en steeds weer dicties op te geven met „malle gevallen"; waarbij wij telkens weer de kinderen die wilden begrijpen en naar het waarom vroegen, moesten afschepen met de dood-doener: „Niet vra gen, er valt niets te begrijpen, dat moet nu eenmaal zoo". Heel moeilijk en heel inspan- «end echter is het om wezen lijk goed taalonderwijs- te ge ven, waar jonge mcnschen op den duur wat aan hebben. Wie goed thuis is in ons onderwijs weet, hoe, sinds de nieuwe spel ling werd ingevoerd (nog eens reeds 12 jaar geleden) daaraan door onderwijzers en docenten in» stijgende mate zorg en aan dacht werd besteed en hoe dan ook in die 12 jaar ons moeder taal-onderwijs enorm vooruit is gegaan; terwijl toch nog steeds de rem werkte, dat de maatschappij er niet van ge diend was, maar bleef vragen naar die oude, onmogelijke re gels (waar niemand zich aan hield, omdat vrijwel niemand in ons land ze werkelijk kende I), zoodat de jeugd zeker niet met vertrouwen en eerbied naar de „nieuwe" regels keek. Dat alles kan nu eindelijk verbeteren. Het spel kan nu eindelijk zuiver worden, ge speeld. En de -eisch kan wor den gesteld en gehandhaafd, dat zorg en eerbied voor de taal eerste vereischte zijn voor een beschaafd mensch. De „spel-regels" zijn nu klaar en duidelijk, begrijpelijk en bevat telijk voor iedereen. Wij kun nen dus in dezen weer straffe taal-tucht eischen en volle aan dacht gaan schenken aan de stijL De gemiddelde Nederlander gaat ongeloofelijk slordig met zijn mooie moedertaal om. Tante Betje'a invloed is nog al tijd groot. Wanneer wij nu inderdaad da „spelling-vrede" hebben bereikt, en de - ouderen, van wie even een zekere in spanning wordt gevraagd om tegeif de dierbare, oude traditie in zich aan te passen aan dat nieuwe dat even „gek" aan doet, dan zal men zien, hoe over een jaar niemand meer praat over die „nieuwe spel ling"; en hoe dan eindelijk in ons vaderland „het spel van de moedertaal", gedragen door deze logische spelregels, met toewijding' door jong en oud weer wordt beoefend. Want daar gaat het tenslotte om. De voorwaarden daartoe zijn weer aanwezig. Op de on derwijzers en leeraren onzer scholen kan men rekenen. La ten nu ooik allen, die met onze jeugd te maken hebben, in de eerste plaats de ouders thuis, zorgen, dat onze lang verslons de taal weer wordt een voor werp van liefde cn zorg. Dat zal dan in den volsten zin van 't woord beteekenennationale winst 1 Die verwachten wij dan ook van deze nieuwe „ipelregele". (Van onzen parlementairen redacteur). Prinses Marijke heeft heel wat plannen voor verleden week Dins dag in duigen doen vallen. Dien dag zouden ook de beide Kamers bijeen komen. Het spreekt vanzelf, dat het heuglijke feit van de ge boorte van Neerlands jongste Prinses in het parlement niet on gemerkt voorbijging. De minister president, die volgens de agenda een wetsontwerp te verdedigen had hetgeen hij niet behoefde te doen, omdat niemand het woord vroeg had 's morgens op het paleis Soestdijk de geboorte-aan gifte meegemaakt en kon mitsdien aan de Tweede Kamer officieel de schriftelijke mededeeling zen den, dat de kleine Prinses Maria Christina heette. Mr van Schaik sprak in de Tweede Kamer woor den van blijdschap, beantwoord door den minister-président. In de Eerste Kamer sprak Prof. Anema, die nog steeds het voorzitterschap waarneemt, soortgelijke woorden, waarbij zich niemand van achter de regeeringstafel aansloot. Minis ter Mansholt achtte instemming van de regeering blijkbaar van zelfsprekend 1 De eerste -van de twee dagen, die de Tweede Kamer in verga dering heeft doorgebracht, was ge. wijd aan een aantal wetsontwer pen, waarover nu niet zoo heel veel te zeggen viel. Alleen het wetsvoorstel tot het opnieuw in werking doen treden van de Wet gebruik vervoersmiddelen 1939 bracht drie sprekers gp de praat stoel. Grootendeels was het debat een herhaling van hetgeen over het vervoer is gezegd bij de behande ling van de begrooting van Ver- Tceer. Mr Algera (A.R.), Mr Korten- horst {K.V.P.) en Mr Korthals (P. v. d. V.) informeerden instan- telijk naaf de toezeggingen, door Minister Vos, destijds gedaan, om de bezettingsmaatregelen zoo spoe dig mogelijk door wettelijke rege lingen te vervangen. De bewinds man meende nog zooveel tijd noo- dig te hebben, dat het hem nood zakelijk scheen de Wet Gebruik Vervoersmiddelen 1939 tot 10 Au gustus 1948 opnieuw te laten wer ken. De Kamer wilde echter druk op den jninister uitoefenen, om wat spoediger met de voorstellen, waarbij het dus gaat om den koers, die ingeslagen moet worden bij de concentratie van het vervoer (zoowel van personen als van goe deren), te komen, hetgeen zich ten slotte concentreerde in den vorm van een amendement-Kortenhorst, waarbij de werkingsduur van de Wet Gebruik Vervoermiddelen werd beperkt tot 31 December '47. De Minister sputterde aanvanke lijk tegen, doch wilde tenslotte zelfs al bij de algemeene beschou wingen het amendement overne men. Dit mocht toen echter nog niet van den voorzitter, waarna de bewindsman verklaarde, de ge dachte van het amendement te kunnen overnemen. Toen dan ook het amendement zelf aan de orde kwam nam de Minister het zonder riieer over, terwijl geen der Ka merleden iets in het midden bracht. Het resultaat was dus een matig echecje voor Minister Vos of lie ver een terugkrabbelarijtje van hemzelf en tevens een opwekking om dubbel hard te werken! Voor de behandeling van de wetsontwerpen had de A.R.-afge- vaardigde, tevens voorzitter van den Christelijken Boeren en Tuin- dersbond een interpellatie aange vraagd over het geschil tusschen den Minister van Landbouw en de groentenhandel. In de Eerste Ka mer kwam hetzelfde onderwerp ter sprake toen de Communistische senator Brandenburg naar den stand van zaken vroeg bij de re plieken na de ministerieele -beant woording van de debatten van een week eerder. Deze beantwoording bracht niets bijzonders, 's Minis ters voorkeur voor grootere be drijven is bekend, al schijnt hij nu wel< definitief afgestapt te zijn van dwang in deze richting. Ove rigens is de kwestie der kleine bedrijven ingewikkeld genoeg: het gaat hier om 70 pCt van de boe renbevolking. Belangwekkend, is 's Ministers toezegging, bij de toe wijzing van lagere landbouwscho len er rekening mee te zullen hou den, dat voor de Christelijke or ganisaties een achterstand is in te halen, omdat zij in bezettingstijd corisequent hebben geweigerd hun medewerking te verleenen. Het laatste woord, voordat de begroo ting van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening- zonder hoof delijke stemming werd aangeno men (de Communisten vergaten aanteekening van tegenstemmen te vragen), dat de Minister sprak was aan het adres van den heer Brandenburg, dat over het groen- .ten-conflict niets was te vertellen, maar dat de Minister hoopte, dat de zaak zoo spoedig mogelijk ge regeld zou zijn. echen oorlog. De Indohesiëri ver trouwen, dat zij Java's producten aan de Nederlanders kunnen ont houden en hopen, dat louter eco nomische noodzaak de Nederlan ders er eventueel toe zal dwingen om in het politieke geschil toe te geven". „Volgens neutrale waarnemers, die onlangs pp republikeinsch ge bied vertoefd hebben, is het -na tionalistische enthousiasme van den eersten tijd verloopen. De toestand is rustig en de prijzen zijn stabiel. Naar men verwacht, zal de nationale vergadering, wel ke Dinsdag te Malang bijeen komt, zich bijna uitsluitend met binnenlandsche vraagstukken bezig houden. Sjahrirs positie als eerste minister wordt veilig geacht". Sjahrir over den toestand. In een bij zijn aankomst te Djogja aan liet republikeinsche persbureau Antara verleend inter view heeft Sjahrir verklaard, dat hij nog geen mededeeiingen had ontvangen omtrent een bijeen komst van de repdblikeinsche re geering met den „linkervleugel" en de „Benteng Repoeblik" (tegen standers van Linggadjati), doch dat hij elke poging tot verminde ring van de thans tusschen beide partijen heerschende tegenstellin gen zou toejuichen. Voorts zeide Sjahrir, dat de verwerping van het presidentieel decreet tot uitbreiding van het K.N.I.P. inderdaad tot een pre caire situatie zou leiden. Maar ais het zoover zou komen, zou hij niet kunnen instemmen met de 'ont binding van het K.N.I.P., omdat dit de moeilijkheden nog zou ver- grooten. Men zou dan andere maatregelen moeten treffen. Tenslotte zeide Sjahrir de voor uitzichten betreffende de levens omstandigheden voor de bevolking niet onrustbarend te achten. In verband met de situatie, waarin men met betrekking tot de onderteekening van het ontwerp- accoord is geraakt, schrijft de „Berita Indonesia" o.m.„De Ne derlanders en de Indonesiërs be- hoeven daarom nog niet werk loos te blijven". Beide partijen moeten thans den weg volgen van 1 vestiging van oprechten goodwill. Het blad is van meening, dat een uitnoodiging aan de Indonesiërs om Nederland te bezoeken wellicht goeds uitwerking kan hebben. Weersoverzicht, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt Meer dan een volle maand heeft de wind uit den Oosthoek gewaaid. Onder invloed van de krachtige barometerstij gingen over Frankrijk en Duitschland is de wind in ons land zwak en veranderlik geworden. Over Zuid- Oost Engeland vormde zich zelfs een afzonderlijk kerntje van hoo- gen druk. In midden-Engeland daalde gisternacht bij helderen hemel en windstilte de tempera tuur op sommige plaatsen tot 18 graden Oelsius onder nul. In ons land waren de nachtelijke mini mum temperaturen strek beïn vloed door de bewolking. Op het steeds helder is geweest, vroor het steds helder is geweest, vroor het gistermorgen vroeg-18 graden. Op andere plaatsen met overwegend bewolkten hemel, daalde de tem peratuur aanmerkelijk minder laag. Do plaatselijk in ons-land voorkomende sneeuwbuien hangen samen mfefc de groote koude in de hoogere niveau*. De resultaten van de radiosondewaarnemingen in Engeland geven op groote hoogte extreem lage temperatu ren. Aangezien de wind in onze omgeving zwak en veranderlijk is geworden, vindt do aanvoer van lucht uit andoro streken niet meer plaats. Onder dergelijke omstandigheden kan een zwakke wind uit Westelijke richting aan de kust nog wel eenigen invloed hebben op het temperatuursver- loop in verband met relatief hoo gere temperatuur van de Noord zee, doch men dient te bedenken, dat ook het zeewater tot onder het vriespunt is afgekoeld. Het gaat er dus aanvankelijk om wat overweegt:" de verwarming door de zon bij brekende bewolking overdag, of de afkoeling boven de sneeuw bij helderen hemel in den nacht. Aangezien vooral in het binnenland de nachtelijke uit straling boven het sneeuwdek zeer aanzienlijk is, ziet het er dus naar uit, dat de winter nog zal voort duren. De laagste temperaturen van gisternachtVliegveld Twente 10; Den Helder 8; Vlissin gen 7; De Bilt 12; Schiphol 12; Eindhoven (vliegveld)14; Leeuwarden 13; Vliegveld Gro ningen 18; Vliegveld Beek 14; Vliegveld Valkenburg bij Leiden 10. Wat een Engelsch correspondent vertelde. De strijd verplaatst van militair naar economisch gebied? Een bijzonder correspondent van de „Manchester Guardian" te Singapore schrijft, dat de politieke impasse in Indonesië voortduurt. Hij citeert „een welingelichte bron" volgens welke de Neder landers en de Indonesiërs momen teel politiek verder van elkaar ver wijderd zijn dan ooit. „De ontwikkeling in Indo-China heeft er toe bijgedragen, dat de houding der Nederl. onverzet- telljker is geworden, doch op het oogenblik schijnt het niet te vree zen, dat vijandelijkheden zullen uitbreken zooals in Tonking. Sinds zij de militaire macht van de Britten hebben overgenomen, heb ben de Nederlanders zoowel op Java als op Sumatra hun steun punten bijna overal versterkt, voornamelijk door een ongestraft gebruik van hun luchtwapcn en de voorspelling van hun militairen, dat de Indonesiërs nooit in staat zouden zijn weerstand te bieden aan bombardementen cn beschie tingen is gefundeerd, geweest". De correspondent schrijft ver der, dat het Indonesische opper bevel met de orderd „staakt het vuren", welke onlangs is uitgege ven, zijn zwakte heeft toegegeven, daar dit bevel ten doel had den Ncderlandschen commandanten elk excuus voor verdere uitbreiding van hun posities te ontnemen. „De strijd verplaatst zich van militair naar economisch gebied en wordt «en iangdurigen cconomi- Stalin heeft een dagorder aan de roode strijdkrachten uitgevaar- (bgd ter gelegenheid van den 29- sten verjaardag dier strijdkrach ten. In deze dagorder brengt Stalin de prestaties der strijdkrachten in herinnering. De eenheid van het Sovjet-volk .is nu bevestigd door de overwinning van het blok van Communisten en partijloozen tij dens de recente verkiezingen. „Dit beteekent dat de eenheid van de Sovjet-gemeenschap on verwoestbaar is en dat het geheele Sovjet-volk hecht geschaard staat rond zijn regeering en de Commu nistische partij, en vastbesloten'is te vechten voor de verdere ont wikkeling van zijn geliefde vader land". De order onderstreepte voorts het belang van een goede discipline en een hoog plichtsbesef. Honderden samenzweer ders gearresteerd. De Britsche en Amerikaansche inlichtingendienst in Duitschland heeft de razzia's op leden van de geheime Nazi-organisatie voort gezet. Honderden samenzweer ders zijn reeds gearresteerd. Vele oorlogsmisdadigrs, die tot dusver aan interneering zijn ontkomen, maken deel uit van de organisa tie, die vertakkingen door geheel Duitschland heeft. De Britsche chef van den mili tairen inlichtingendienst heeft verklaard, dat er geen verband bestaat tusschen het opsporen van Martin Borman, den ver misten plaatsvervanger van Hit- Ier en de razzia's, die thans wor den gehouden. H\j was persoon lijk van meening, dat Borman niet meer in leven was. De poittrein van Mandalay naar Rangoon is in centraal Birma ont spoord. Men vreest, dat hierbij vele personen om het leven zijn gekomen. De hoofdinspecteur van de Blr- maansche spoorwegen heeft ver klaard, dat de ontsporing aan sa botage te wijten Is. Volgens of- flcieele berichten zijn tien perso nen gedood en tien zwaar gewond. MASARIJK OVER DUITSCHLAND. In een vraaggesprek met een verslaggever van radio-Praag heeft Jan Masarijk, de Tsjecho- Slowaaksche minister van Buiten- landsche Zaken, verklaard, dat vereenigd toezicht op Duitschland door de groote mogendheden, eventueel met behulp van andere naburen van Duitschland, nood zakelijk was. Masarijk zou gaarne zien, dat Duitschland weer zijn plaats innam in de familie van Europeesche volkeren, doch hij zeide op het oogenblik nog geen vertrouwen in Duitschland te heb ben. Masarijk zeide tenslotte nog, bezwaar te hebben tegen de ma nier, waarop Ds Niemöller in Amerika was ontvangen. „Ik zie hem niet als dominé doch als onderzeeboot-commandant of hij al des Zondags preekt of niet. Tij. dens den eersten wereldoorlog bracht hij de geheele week door schepen tot zinken en hij zou, naar beweerd wordt, wel weer op een onderzeeboot willen zitten", aldus Masarijk. DE DUITfiCHERS IN Z.-W.-AFRIKA. Da Zuid-Afi iiaansche regee ring heeft amendementen afge kondigd op de wetten inzake grondbezit ih 2 .-W.-Afrika. Duit- schers, die hun Zuid-Afrikaanseh of Britsch staatsburgerschap heb ben verloren of die nog niet ge naturaliseerd zijn, zullen van 1 Januari 1947 af niet meer voor toewijzing van land in aanmer king komen. Naar verluidt is het officiëele standpunt, dat alle Duitschers in Z.-W.-Afrika na 30 jaar ruimsehoots in de gelegen heid zijn geweest de Zuid-Afri- kaansche of Britsche nationaliteit te verwerven. IJSBERGEN VOOR OSTENDE. Sedert de laatste dagen kan men een grooten toevloed van toeristen naar de Belgische kus ten waarnemen. Al deze kijklusti- gen worden aangetrokken door de ijsbergen. Sedert 1909 heeft zich een dergelijk natuurwonder niet meer voorg jdaan. VON PAPEN KRIJGT 8 JAAR DWANGARBEID. Het Zuiveringsgerechtshof te Neurenberg heeft von Papen tot acht jaar dwangarbeid veroor deeld. Een groote menigte verdrong zich om het gerechtsgebouw, waar het vonnis over von Papen zou wQrden uitgesproken. De openbare aanklager had aanvankelijk de hoogste straf 10 jaar dwang arbeid geëischt, benevens con fiscatie van het vqrmogen. Von Papen, die thans 67 jaar oud is, zag er ondanks zijn lange gevangenschap verzorgd uit toen hij de rechtszaal binnentrad. Hij was vergezeld van zijn advocaat Dr Kubuschok cn zijn chauffeur, die hem ondersteunden, daar hij moeilijk loopt. Op de publieke tribune bevond zich zijn echtge- noote. Behalve acht jRar dwangarbeid werd von Papen veroordeeld tot confiscatie van zijn vermogen, i Bij het vonnis is rekening ge houden met de 17 maanden, die von Papen reeds in hechtenis heeft doorgebracht. Hij zal in een kamp licht werk moeten verrichten. Van zijn vermogen zal hij slechts 5000 Mark mogen behouden. De presi dent van het hof, Sachs, deelde mede dat het proces tegen von Papen 416.000 Mark heeft ge kost. HULDE AAN HET LEGER IN INDIË. Zaterdag heeft Z. K. H. Prins Bernhard op het paleis Soestdijk eenige afgevaardigden yan het le ger in Indië ontvangen, die in op. dracht van den legercommandant I generaal S. H. Spoor namens zijn wapenbroeders in de tropen het Prinselijk paar bloemen kwamen aanbieden als blijk van hun eer biedig medeleven met 't nieuwe ge luk, dat het Prinselijk gezin ten deel is gevallen. Kolonel van Houten, adj.-gene- raal van het leger in Indië, ver tolkte de warme genegenhejid en de groote aanhankelijkheid, die de troepen in Indië voor de Prinses en den Prins gevoelen. De toe vallige aanwezigheid van deze le den van het Nederlandsch-Indische leger, zoo zeide hij, verschafte hem het bijzonder voorrecht het Prinselijk paar de gelukwenschen aan te bieden van alle officieren cn manschappen van het K.N.I.L. en de Kon. Landmacht in Nederl.- Indië met de jongste blijde ge beurtenis op het paleis. Prins Bernhard dankte de leden der deputatie hartelijk voor deze geste, die hij zeide zeer op prijs té stellen. MENNONIETEN TE BUENOS AIRES. De Nederlandsche mailboot „Volendatn" die uit Rotterdam vertrokken was, is Zaterdag met 2306 Europeesche Mennonieten, te Buenos Aires aangekomen. Deze Mennonieten, die voorna melijk uit Duitschland en Polen afkomstig zijn, zijn voornemens in Paraguay enkele kolonies te stichten, waar zij in gemeenschap van goederen zullen leven. De regeering van Paraguay heeft de verzekering gegeven, dat zij hun godsdienst en zeden zal eerbiedigen. ZWITSAL-VERRASSINGEN De Zwitsal Fabriek te Apel doorn, heeft ter eere van de blijde gebeurtenis 3000 speciaal vervaar digde babypakketten, inhoudende I doos Zwitsalbalsum, een bus Zwit sal Kinderpoeder en een stuk Zwitsal Babyzeep, gemaakt, die via de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers aan de moeders, die vrijwel gelijktijdig met de Prinses bevallen zijn, heeft uitgereikt. De Prinses heeft deze schenking in dank aanvaard. NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN GAAN SCHEPEN HALEN. Belangrijke bijdrage voor onze handelsvloot. Zooais bekend heeft de Neder landsche regeering eenigen tijd ge leden een aantal schepen uit de surplus-tonnage van de Ameri kaansche koopvaardij aangekocht. Een eerste groep schepen werd reeds aan Nederland afgeleverd. Thans is een tweede groep uit het surplus door de regeering aange kocht en Zaterdag zijn duizend Nederlandsche zeelieden met het m.s. „Tabinta" uit Rotterdam naar New York vertrokken, om deze tweede groep te gaan bemannen. Door den aankoop van (jeze groote vrachtschepen wordt onze door dèn oorlog zoo zwaar geha vende^ handelsvloot belangrijk her steld/ Reeds is onze koopvaardij vloot op 80 pCt. der vooroorlog- sche tonnage gebracht en binnen kort zal dit cijfer tot 85 gestegen zijn. De schepen, welke thans gehaald worden, zijn allen gebouwd in de jaren 1943—1944 en elk bruto ruim 7COO ton groot. I

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1