Dr van Mook over het Soekarno-bewind De Eerste Kamer over de Qorlogsbegrooting PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro '274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansohe Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD Op en' ondergang Zon en Maan. van 2e JAARGANG No. 576 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' 3 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Zaterdag 22 Februari 1946 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr <K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, D» R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Zondag. Zon op 7.41 u., onder 18.07 u. Maan op 9.01 u., on der 20.56 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 23 Februari 3.29 u. 1.95 m., 15.53 u. 2.04 m. KAMPEN voor politieke ten wij hier als buiten het bestek en zedelijke gevaren hier weinig I van A if flftilfpl rimfptl v. „.aarrtm/l nntmnatan 7 gevangenen. Een der overblijfselen van den bezettingstijd zijn de kampen voor politieke gevangenen. Vroeger kenden wij ze niet uit eigen om geving. Zij zijn dan ook een pro duct van invoer afkomstig en dus niet van vreemde smetten vrij. Zij doen eigenlijk een weinig vreemd aan in een democratisch geregeerd land. Zij hooren toch meer thuis in dictatoriaal geregeerde landen of voor gebruik in onderworpen gebieden. Daarbij hebben ze een onaangenamen klank in onze ooren De naam concentratiekamp, of wil men liever bewarings- of ver- blij fskamp, wekt altijd de gedach te aan jmisstanden en daarmee gepaard gaande gruwelen. Hee berucht zijn de kampen tij dens den boerenoorlog in Zuid- Afrika en wij behoeyen niet an ders te noemen dan hetgeen Duitschland ons in de afgeloopen jaren daarih te aanschouwen ge geven heeft en wat zelfs in eigen land dienaangaande in de bezet tingsjaren beleefd is. Het was dan ook eigenlijk van zelfsprekend, dat toen wij ze na de bevrijding zelf gingen inrichten de ze kampen met een zekere achter docht bezien werden en er een groote belangstelling aan den dag gelegd werd voor hetgeen in die kampen voorviel. Het kon niet uit blijven of daar waren misstanden en verkeerdheden. Hier en daar bleek het zoo erg, dat de kerken eon waarschuwing deden uitgaan, waarin zelfs ten vergelijk getrok ken werd tusschen hetgeen in de kampen onder den bezetter ge schiedde en wat nu gebeurde. Wij zijn zoo langzamerhand echter aan het bestaan dier kam pen gewoon geraakt, met het ge volg, dat ook de belangstelling daarvoor zoo goed als verdwenen is, voor zoover wij er niet direct of indirect mee te maken hebben. Dat 'houdt een gevaar in. Zoo ont- sntaat de mogelijkheid, dat ook wij eenmaal zullen zeggen: Wij hebben het niet geweten. Wij meenen daarom goed te deen deze kampen op deze wijze weer eens' in gedachten te bren gen. Niet om misstanden en ver keerdheden te openbaren. Die zijn er on die zullen er blijven zoolang deze lampen bestaan. Hoe vindt 'men voor zulke kampen de leiding ■welke met wijsheid en geduld een kamp met ontevreden, uit hun 'evenwicht geslagene en met wrok on wrevel vervulde menschen zoo weet te leiden, dat er geen ge rechtvaardigde critiek mogelijk is? Daarbij zou hij over evenzoo- Vele bekwame en rechtschapen helpers moeten beschikken ais 'daartoe noodig zijn. Waar vindt men zulken in onze door de zonde ontwrichte samenleving? Het is dan ook niet daarop, dat wij de aandacht willen vestigen, maar op de kampen als zoodanig. Het wekt verwondering, dat men 'altijd bij de uitwassen is blijven staan en dat men niet met meer ernst en aandacht overwogen heeft of deze kampen wei een plaats verdienen in een christelijk land, bovendien democratisch geregeerd. Wie de geschiedenis dezer kam pen in het algemeon nagaat moet wel tot de gevolgtrekking komen, dat ze een duivelsche vinding zijn. Men heeft voorgegeven, dat ze tot bescherming tegen zichzelf zijn en bovenal tot een politieke of gees telijke heropvoeding. Wanneer men echter de uitwerking van het verblijf in dergelijke kampen na gaat, dan blijft er maar één con clusie over, dat ze zielsdoodend «n daarbij geestelijk ontwrichtend zijn. Wil me* een indruk daarvan verkrijgen, dan leze men de brie ven, welke de bekende Haagsche prediker, Ds van den Bosch uit dergelijke verblijfplaatsen schreef Zoo lezen wij daarin na de ver melding van een bezoek van een Duitsch predikant aan hem: „Och, wel aardig en goed bedoeld maarvoor het eigenlijke, waarnaar je met alle vezelen van je ziel hunkert baat het je niets". En op een andere plaats als hij alle mogelijke en onmogelijke mid delen en wegen heeft aangewezen om te trachten hem toch vrij te krijgen roept hij uit: „Er moet wat gebeuren, zoo kan het toch «iet blijven". Eenige brieven uit dergelijke kampen ontvangen, bepaalden ons wederom bij dit vraagstuk. Uiter aard kwamen deze brieven even min als de brieven van Ds van de* Bosch op de rechte wijze, may clandestien uit het kamp. Uit één daarvan volgen hier en kele aanhalingen om een stem uit bet karèp te doen hooren. Deze brief begon met de woor den: U zult natuurlijk wel vreemd •pkijken, als u een brief van een geïnterneerde ontvangt. Ik wil hier niet uitwijden over de vraag, wat het zeggen wil geïnterneerd te zijn. U zoudt er toch niets van gelooven". Dan schrijft hij enkele dingen van persoonlijken aard en ook een enkele klacht over toe standen in het kamp. Dit alles la- van dit artikel rusten, De brief vervolgt dan: „Er dreigt hier ook nog een ander ge vaar, dat van het communisme. Velen geven zich over aan iets, waarvan zij denken dat het hen mogelijk hier uit zal halen en als j« het leven hier aanschouwt, dan is dat ook wel gedeeltelijk te be grijpen. Ook het zedelijk peil is hier zoo laag, dat ik er van kan walgen". Tot zoover de briefschrijver. En hierin staat hij niet alleen. of geen weerstand ontmoeten. Zij., Vinden in dit kampleven een rij ken voedingsbodem. Zoo kan het niet uitblijven of deze kampen worden plaatsen waar in het bij zonder ook vele jonge menschen geestelijk en zedelijk te grónde gaan. Deze zaak mag wel op het hart van ons Christelijk Nederland ge bonden zijn en gaat vanzelf in het bijzonder de kerken aan. Zij is niet 'te verhelpen door deze of gene maatregel, ook niet met het weg- Vooral ook het zedelijk peil in de nemen van deze of gene misstand, kampen is vaak verontrustend. Dit Zij gaat onvermijdelijk gepaard is volkomen verklaarbaar. Onder met het instandhouden van deze welke omstandigheden zijn daa^ kampen. Zij is niet een gevolg een zeer groot aantal menschen van verkeerde leiding, ofschoon uit verschillende lagen der maat- deze dit uiteraard zeer kan bevor- schappij en van verschillend ka- vakter bijeengebracht. Allen heb ben dit gemeen, dat zij uit hun gezin zijn gerukt, dat hun toe komst is gebroken, en dat zij le ven onder dat drukkend gevoel, hetwelk in de brieven van Ds van den Bosch zoo eerlijk naar buiten treedt. Het zal dan ook niet moeilijk zijn te verstaan, hoe de geestelijke tieren, maar hoort er'onafscheide lijk ;bij. Dit raakt dan ook de kampen in het algemeen en niet een bepaald soort of voor bepaalde gevangenen. Wij schreven niet over de berech ting van politieke delinquenten men houdt dit wel in het oog om misverstand te voorkomen, maar 'over de kampen als> zoodanig zon der meer. W. Vr. VERSCHRIKKELIJKE HONGERSNOOD IN ROEMENIË. De bijzondere correspon dent van Reuter te Boeka rest. meldt, dat een ver schrikkelijke hongersnood, zooals Europa in eeuwen niet gekend heeft, Modavië, dat wel eens een der graan schuren van Centraal Euro pa genoemd wordt, teistert. Duizenden ziin van honger omgekomen; honderdduizen den zijn den dood nabij. Drie a vijf millioen men schen hebben hun voedsel voorraden, die na den oor log door twee jaren van droogte waren geslonken, voor het laatst aangespro ken. ReuteHs correspondent voorziet het ergste voor mil- lioenen, indien niet tijdig hulp geboden wordt. ■i Volgens een gezaghebbende Britsche officier hebben 5000' Jo den in Palestina zich opgegeven voor terugvoering naar Duitsch land wegens slechte huisvesting. De winternood in Duitschland. De Berlijneche pers ver meldt thans dagelijks een lijst van menschen, die door bevriezing om het leven zijn gekomen. De laatste daggen steeg het aantal slachtoffers tot acht per dag en volgens mededeelingen van Duitsche instanties zijnin de stad ;hans 175 slachtoffers ge vallen. In Hamburg is het aantal sterfgevallen door de vorst sedert 1 Januari tot 65 ge degen. Volgens berichten uit de Oostelijke zone- treft de aanhoudende koudegolf ook daar de bevolking zeer. In steden in Thüringen en Sak sen zijn tot op heden 127 sterfgevallen voorgekomen. De slachtoffers zijn overal bijna uitsluitend oude men schen en weinig zeer jonge kinderen. Ook uit de Sowjet-zöne zijn b' - i^eiL ontvangen fwer plundering van kolentreinen. In Hamburg worden dagelijks nog honderden plunderaars gearresteerd. Z. K. H. Prins Berrtfiard toont aan de heeren Beelaeits van Blokland en Beel, die bij de geboorte-aangifte van H. K. H. Prinses Maria Christina aanwezig waren, de jongste Oranjetelg. Voor-lndië onafhankelijk? Attlee heeft in het Lager huis verklaard, dat de Brit sche regeering vastbesloten is om maatregelen te nemen voor overdracht van de macht in handen van verantwoorde lijke Indische leiders vóór Juni 1948. VOOR DEN ZONDAG En Hij zeidc tot hen: Wat is het, dat ff ij Mij gezocht hebt? Wist gij niet, dat Ik moet zijn in do dingen Mijns In deze* woorden klinkt ver wijt door. Natuurlijk had Ma ria bij haar twaalfjarig kind al vroeg den bijzonderen aan leg des Oeestcs herkend. Moe der en zoon begrepen elkan der. De gezegende onder de vrouwen en haar Goddelijke Zoon leefden wit dienzelfden Geest. Toch wordt Jezus bij die ontmoeting m Jeruzalem nadat Zijn ouders Hem had den gemistdoor hen niet be grepen. Het is pijnlijk, wan neer zelfs de eigen moeder haar kind niet verstaat. Zijn moeder en Hij stonden toch nog verder van elkander dan wij, naar het voorgaande, mochten verwachten. De reden hiervan was, dat Hij de Zoon van Zijn hemelschen Vader was. Hij was, wat men noemt, geen gewoon kind, en wel in hoog eren zin. Dat bleek daar te Jeruzalem overduidelijk. Is die onwetendheid aangaande Jezus, ook niet de onze? Needs vroeg treedt de een zaamheid van Jezus aan den dag. De schaduw van het Kruis valt reeds hier op Hem. In het woord van onzen tekst hooren wij het verwyt aan de menschheid, aan u en aan mij, Vadersf dat wij nog zoo ver van Hem af leven en dat het niet van zelfsprekend is, dat wij God kennen. Jozef en Maria ver stonden het woord niet, dat Hij tot hen sprak. Maar Zijne moeder bewaarde al deze din gen in haar hart. Zij liet zich gezeggen, terwijl hun kind hun onderdanig was. In Hem sprak God zelf haar aan. Jezus is eindelijk eenzaam gebleven, ondanks de liefde, waarmede het familieleven Hem omringde. En ook Zijn discipelen verlieten Hem allen in de ure des gevaars. Zijn wij meer dan Maria; lijken wij soms niet veel op Judas, die zijn Meester verried? In het laatste geval, omdat Jezus niet voldoet aan onze wenschen? Daarbm: zijn onze wenschen en verlangens goed? Wie zich als Maria laat gezeggen, ont dekt, dat Jezus is in de din gen Zijns Vaders en dat wij zelfs, als wij in het geloof zijntelkens weer vergiffenis van onze zonden en verlich ting door den Heiligen Geest van noode hebben, opdat niets tusschen Jezus en ons in sta. Hij was in deze wereld zoo alleen; zelfs de Zijnen ston- (Luo. SS 49.) den niet volkomen naast Hem en nog altijd is hot zoo, dat zij gelooven en tegelijkertijd bidden orry het geloof. Nog immer maalct de zondeschei ding. Dit beteekent voor het Kind van Maria lijden, vooral aan het einde Zijns levens, aan het Kruis op Golgotha, het Teeken van Gods Liefde je gens arme zondaren. Onze natuurlijke onwetend heid is groot. Dat wij dit wel bedenken in deze Lijdenswe ken van J.947. Zij onze overtuigingdat wij ten deele kennen en ten deele profeteeren, doch dat, wanneer het volmaakte zal gekomen zijn, teniet zal gedaan worden het geen ten deele is (1 Cor. 13 9 en 10). De Liefde vergaat nimmermeerde Liefde, die ons in Jezus Christus trekt. Bijze daartoe diep uit ons hart de bede: ,J)oorgrond mij, o God! en ken mijn hart; be proef mij en ken mijne ge dachten; en zie, of bij mij een schadelijke weg zij, en leid mij op den eeuwigen weg (Ps. 1S9 23, 24). 's H.-N. W. C. L. DE koop en, kan hij ook wel zoo aaneengesloten handelen, dat hij niet koopt tegen te hooge j prijzen. De minister zei niet van plan te zijn de consumentenprijzen los te laten, al is hij steeds tot overleg bereid. Verschillende leden, w.o. de 1Sj c t heer v. <L Heuvel, voerden haar ef-defeas.eve hou- hierover nog het woord. Meer- tl Hip.rAn K#»fn-^ii-rvï(x« efirm taal tegenoffensief Dc correspondent, die wijst hp SOW JET-RUSSISCHE POLITIEK? „Frontaal tegenoffensief". De correspondent te Moskou van het Tsjeeho-Slowaaksche persbureau Ceteka seint, dat men 11 te Moskou algemeen van meening dat de Russische diplomatie deren betreurden de starre hou- i ding van den minister. Een bepaald besluit werd echter niet genomen. GEEN UITVOER VAN BRITSCHE STEENKOLEN. Een officieele woordvoerder van het Britsche ministerie van Brandstof en Energie heeft ver klaard, dat Groot-Brittannië tot 1948 geen steenkool zal uitvoeren. Als reden hiervoor noemde hij de brandstof fencrisis en de noodzake lijkheid om groote voorraden aan steenkool te vormen. DE KOLEN KWESTIE BELGIË. IN De Belgische regeering heeft Woensdagavond een belangrijke bespreking gewijd aan het kolen- vraagstuk. Volgens een officieele mededeeling werd een principieele overeenstemming bereikt. Er is ■besloten over te gaan tot de op- heffing van regeeringstoelage aan der"te brengen bij Nederlandscbe de., mÜnen- Dez€ subsidies kosten families, zoodat de gasten een goe- milliarden aan den staat. Veron- den indruk kunnen krijgen van het dersteld wordt dat de afschaffing huiselijke leven in ons land. het feit, dat de Sovjet-politici bij de laatste verkiezingen hun be voegdheden door bijna 100 pCt der kiezers zagen bevestigd, maakt tevens melding van Kusinnen's artikel over de Engelsch-Ameri- kaansche politiek, dat, volgens hem, algemeen ais een aanwijzing wordt beschouwd, dat zich een verandering in de Sovjet-diplo- matie zal voordoen. MEER CONTACT TUSSCHEN NEDERLAND EN FRANKRIJK. Het hoofdbestuur van de Alli ance Francaise te Parijs heeft het plan ontworpen om gedurende de komende vacantiemaanden aan on geveer tweehonderd studenten en jonge leeraren uit Frankrijk een verblijf aan te bieden in Neder land. Do bedoeling is om tusschen 1 Augustus en 15 September a.s. 200 jonge intellectueele Franschen on- Een merkwaardig advies. In een bijlage van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der commissie van rap porteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststel ling van de begrooting -Overzee- sche -Gebicdsdeelen, wordt het ad vies gepubliceerd, dat Dr van Mook op 3 September 1945 aan Lord Mountbatten verzond. Het luidt als volgt: In de aangehechte nota trapsgewijze zal geschieden. In ieder geval zal de begrooting be langrijk lager worden. Hoewel over den prijs van de De Soekarrto-beweging een marionetten-regime kolen aan de mijn nog met de maatschappijen onderhandeld moet Teneinde fouten te vermijden worden, meent schijnt het wenschelijk dat: Heure" te weten, 1. Een algemeene directieve 600 frank per ton zal bedragen. I Bij de keuze van vacantiever— worde uitgevaardigd met betrek- In ieder geval staat vast, dat de blijven voor de jonge Franschen king tot de niet-erkenning van de prijs voor kolen, ,gas en electrici- zal rekening worden gehouden met zoogenaamde republiek Indonesia -«-••• enzijn gouvernement. „unci, u,cl een uescnciucn nucu- gezinnen, waar deze P ransche gas' ten opgenomen zullen worden. nen zijn, doch volgens binnenland se h-e radio-uitzendingen heeft het verantwoordelijke militaire gou vernement toegestaan, dat het de uiterlijke allures van een regel matig bestuur aanneemt. Het is van belang om deze organisatie in extremis in geen enkel opzicht t'e erken nen. Haar erkenning, zelfs zuiver indirect en de facto, zou de grootste moeilijkhe- Men voorziet de mogelijkheid, dat in 1948 de thans door Neder land te betoonen gastvrijheid wordt beantwoord met een vacan- tie-aanbod voor 200 jonge Neder landers in Frankrijk, opdat dezen de „Derniere op hun beurt kennis kunnen maken dat deze prijs met het Fransche gezinsleven. wordt een overzicht gegeven den scheppen en verwarring van de creatie, door de Ja- stichten in den geest van panneezen, onder het mom a"e aan de wettige orde ge- van een spontane beweging, trouwe Indonesiërs, van de zoogenaamde repu- ^-€n samenvallen van de Japan bliek Indonesia. sche nederlaag met de handhaving 2. Een óf meer Ned.-Oost-In- dische ervaren politieke adviseurs worden toegevoegd aan elke groep die Java intrekt vóór de aan komst van de bezettingsmacht en Nica". teit voor personen een bescheiden ij men niet verhoogd zal worden. De volgorde der datums toont, van deze onder Japansche auspi- dat de uiteindelijke stoot werd ge- "V Tt daan, toen de Japanneezen reeds zulk ee,n ïegenS^d'^mTn t haddén aangeboden zich te onder- nlemand de P°s,tle zou kunnen be" De Eerste Kamer heeft een aan- - yang gemaakt met de behandeling De stakende Groenten- van de Oorlogsbegrooting. Meerdere sprekers voerden hier- handelaren. iover het woord. antwoord op door den1 ,^n "^jband me* beperkte van den H e u - Plaatsruimte moeten wij ons be- ■in, de Tweede Kamer ge- Palen tot €nkele aanhalingen uit grijpen. Het wordt daarom dringend aangeraden om zelfs in de eerste aanrakingen de verantwoordelijk heid van het militaire Japansche gouvernement ten volle te hand haven, en handelen met bet zooge- tooiïng van de onafhankelijkheid",j naamd^v Sodorno-gouvernement 19 Augustus, kan worden besloten, z t,Jaande piaJatseHjke bestu. werpen, en dat de vorming van het zoogenaamde Soekarno-Gou vernement plaats vond nadat Japan de geallieerde voorwaarden had aanvaard. Uit de lijst van leden van het definitieve „comité voor de vol- In, heer vel stelde vragen, heeft minister Mansholt geantwoord., dat het noodzakelijk was snelle maat regelen te treffen. Het is voor dat ïchamen, wêlkTva^ N'aar de noqdige zuinigheid wordt verordenende bevoegdheid heb- ben verkregen, maatregelen ne "het antwoord van den minister. Ook de regeering zou gaarne geld, dat nu voor deze begrooting noodig, is, gebruiken voor onder wijs en cultureele doeleinden. ren zouden tijdelijk erkend kunnen dat de beweging beperkt is tot Java; geen afgevaardigden van r Sumatra van eenige beteekenis 'e Aa hebben deelgenomen -lvraafr,' °f de *"»tellrag_ van een De constructie is in feite een eenmansregeering (dic tatuur) naar Japanschen snit. Zij wordt geheel en al geken merkt door haar verkleefdheid aan de groot-Oost-Aziatische po litiek. Het moet worden betwij- ganiseerd feld, of dit marionetten-1 militaire regime eenige groote aanhang handhaving van de verantwoorde- heeft, ook omdat sommige der be- lijkheid van dat gouvernement tot- langrijkste Javaansche namen in dat het geallieerde opperbevel en de lijst der comité-leden vnrdwe- Nica het hebben overgenomen. men, die ingaan tegen het over heidsbeleid. Het optreden van de vakgroep die adviseerde geen groenten met maximumprijzen te verkoopen is o-nduldbaar. De prijzen, die de tuinders maakten im 194Ö waren zeer behoorlijk en de marge van den handel was te hoog. De minister kon begrijpen, dat men van een prijsregeling af wil. Dit kan echter niet, wil de consument niet de dupe wor- is onder het Japansche den van te hooge prijzen. Niets gouvernement, onder liever zou spr. zien, dan dat men door een vrijwillige regeling zou leunnen komen tot vaste veilingprijzen. Wanneer de han del zoo solidair is om niet te aantal hunner door het Japansche militaire gouvernement als onwet tig moet worden beschouwd en of sommige individuen bekende col laborateurs zijn. Deze erkenning zou moeten worden gebaseerd op do doelmatigheid van het werken met het bestuur, zooals dit gereor- De minister brengt hulde aan de nagedachtenis van degenen, die in Indië vielen als slachtoffer van hun plicht en aan hen, die lichame lijke offers brachten en als oor logsslachtoffers naar het vader land terugkeerden. De troepensterkte in Indië is thans voldoende voor alle "taken, waarvoor de troepen gesteld kunnen worden, de uitzending beteekent thans generaal, hetgeen niet het geval zou zijn als hij een bloedbadje zou willen aanrichten. Als de schen dingen van het bestand echter doorgaan, dan zal moeten worden opgetreden. Voortduren der schen dingen is niet te aanvaarden. Alle leeraren en onderwijzers vrijstellen zal voorloopig uitgeslo ten zijn. Wel wordt in zeer klem mende gevallen vrijstelling ver leend. Een wetsontwerp tot betere ver zorging van oorlogsslachtoffers heeft het departement verlaten. De indiening bij de Tweede Kamer staat voor de deur. Aan de hand van statistische ge gevens licht Spr. toe, dat het on juist is, dat het militaire verkeer zooveel ongelukken veroorzaakt. DEENSCHE TOILET ZEEP VOOR DE KLEINE KINDEREN Waarschijnlijk zal in Maart a.s. voor kinderen van 0 en 1 jaar een bon kannen wor den aangewezen voor een stuk je toiletzeep van Dednsch fabrikaat. In April a.s. zal dan een bon volgen voor de kinderen van 2, 3 'en -4 jaar. Deze Deenscho- toiletzeep i» kenbaar aan den opdruk „ma- ét in Denmark". Do detailprijs zal 0.37 per stukje van 90 gram bedragen, hetgeen hooger is dan de prijs van de hier te lande vervaar digde toiletzeep. Da wereldschaarschte aan zeep is hiervan de oorzaak. Dl verband met het groote tekort aan grondstoffen voor de zeepfabricage is de regee ring er toe overgegaan een partij toiletzeep in Denemar ken aan te koopen. Deze zeep heeft het normale gehalte aan vetzuren van 80 pCt. Omtrent oventupele andere leveranties uit Denemarken kan voors hands nog niets anders worden medegedeeld. Dg nadruk wordt er op ge legd, dat uitsluitend voor deze Deenscho zeep een prijs van ƒ0.37 per stuk is toegestaan. De prijs van Nederlandsche toiletzeep blijft 0.250.27 per stukje van 90 gram. De Veiligheidsraad en de atoomenergie. Bij de opening van het debat over de atoomenergie, Donderdag middag in den Veiligheidsraad, stelde de Fransche gedelegeerde «oor, dat de commissie voor de atoomenergie tegen 30 Juni een tweede rapport zal indienen. De Britsche gedelegeerde, Cado- gan, verklaarde, dat een zorgvul dige studie van de Russische amendementen heeft aangetoond, dat op de volgende drie punten unanieme overeenstemming kan worden bereikt: 1. Technische controle op de atoomenergie voor vredesdoelein den. 2. Opdracht van de controle aan een enkel internationaal bureau. 3. Instelling van de controle door een multilaterale conventie. Cadogan zeide geen reden aan wezig te achten, waarom dwang maatregelen en de ontwikkeling van de atoomcontróle niet kunnen wordenworden voortgezet op de beeede basis, waarover reeds over eenstemming is bereikt. Het debat werd verdaagd tot ^a.s. Dinsdag. De Zwitsersche parlementaire commissie voor Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat zich vele Zwitsersche burgers „onder geen versterking meer doch beschuldiging van collaboratie met aflossing van hen, die daar- den vijand ten onrechte in Fran- voor in aanmerking komen.sche gevangenissen bevinden". Ten aanzien van opmerkingen Gisteren is een Noorscbe regee- van den heer Koejemans inzake ringsdelegatie in de Britsche zóne het optreden van generaal Spoor, van Duitschland gearriveerd, waar verklaarde Spr. dat deze geen zij 600 Joodsche verplaatste per- bloedbadje wenscht. De regeering sonen zal uitkiezen voor vestiging heeft het volste vertrouwen in den in Noorwegen. GORTZAK IN DE PIEPZAK Het Amsterdamsche communis tische raadslid Gortzak hekelde de houding van onze jongens in Indië. Het in Indië gelegerde 2—7 R.I. vond cp dezen laster het juiste antwoord en noodigde Gortzak op kosten van het regiment uit zich te komen vergewissen van den stand van zaken, Gortzak zou per K.L.M.-vliegtuig gaan. MaarGortzak heeft niet gedurfd. Hij wilde blijkbaar liever niet in de noodzakelijkheid komen zich. zelf als lasteraar te signaleeren,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1