Spanningen De geboorte van een Prinses Prinsesje Samenwerking PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Er is een geboren 1 r n~'ïfl tusschen Amerika en Rusland Staakt het vuren in Nèd. Indië. Nederland, België en Luxemburg. De Engelsche Koninklijke Familie. Ultg&TB Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorat- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliaaingcn, Walatr. 83, Tol. 188Middelburg, Rou- aanache Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooawijckatr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang Zon en Maan. van 2e JAARGANG No. 573 Abonnements^rl)« f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord, Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dinsdag 18 Februari 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W, F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D. J. 'KARELSE te Goes. Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Baarn, 18 Febr. 1947. H. K. H. Prinses Juliana heeft het leven geschonken aan een Prinses. Moeder en kind maken het zeer wel. Het gewicht van de jonggeborene is ongeveer 6 pond. Officieel wordt medegedeeld, dat de geboorte van onze nieuwe Prinses om 2.24 uur geschiedde. De geboorte had een normaal verloop. <a#u><afs><&s5e><2^5><assE>«s5e><25!R><&s&<ass5><as!E><2ssE><a#:5>^<as*E> Opnieuw wapperen overal de vlaggen en worden door heel het land de vreugdevuren ontstoken. Van Oost tot West en van Zuid t»t Noord, hier en in de Indiën, wordt de blijde mare gehoord dat opnieuw een Prinsesje werdl ge boren. Br is vreugde en dankbaarheid in het Prijselijk gezin, nu het voor de vierde maal verblijd werd met de voorspoedige geboorte van een welgeschapen kind. Misschien heeft bij Prinses Juliana en Prins Bernhard de stil le hoop geleefd dat ditmaal een zoontje geboren zou worden. Maar indien er wat dit betreft al «enige teleurstelling mocht zijn, deze teleurstelling kan toch in geen enkel opzicht verminderen de blijdschap over het feit, dat zij opnieuw een dochtertje mochten ontvangen. Blijdschap en dankbaarheid is «r bij de Vorstelijke familie. God de Heere heeft alles zoo wonderlijk wel gemaakt. Werd Prinses Margriet in bal lingschap geboren, in een tijd toen voor Vorstenhuis en volk alles even donker was, de nieuwe telg uit het Oranjehuis mocht het le venslicht aanschouwen in een vrij land. En terwijl, zooalt nog dezer dagen herinnerd werd, andere Ko ningshuizen verdreven werden en geseheiden van hun volk moeten leven is hier do band tustchen Oranje en Nederland nog altijd hecht en sterk, zoodat de vreugde j van het Prinselijk gezin ook is de I vreugde van het Nederlandsche i volk. I Onze gedachten gaan uit naar <k gelukkige Moeder, Prinses Ju liana, die thans haar vierde kind mocht ontvangen. Wij denken aan de niet minder gelukkige Grootmoeder, onze ge- eerbiedigde Koningin, die na jaren van scheiding weer mag leven in het midden van Haar volk, om ringd door Haar kinderen, j Onze gedachten gaan ook uit naar de kleine Prinses van wie wij hopen en bidden, dat zij voor spoedig mag opgroeien tot vreugde van haar ouders en dat zij in de toekomst tot een zegen mag wor den gesteld voor ons volk. Moge God haar met zijn gunst gn genade steeds nabij zijn. Moge zij zich in de toekomst openbaren als een echte Oranje. Worde aan haar vervuld de bede, dat zij den Heiland mag aanhangen met een waarachtig geloof, vaste hoop en vurige liefde. Lang en gelukkig moge leven, de jongste Prinses. DE GEBOORTE WAS ZEER VOORSPOEDIG. Gevraagd naar zijn indrukken verklaarde baron Baud aan een A. N. P.-correspondent Ik was in diepen slaap, toen ik gewekt werd door de telefoon. Dat was ongeveer om half drie. De Prins was persoonlijk aan de telefoon en deelde mij de geboorte van zijn dochter mede. Mijn eerste werk wastoen het in kennis stel len, van den minister-president in 's-Gravenhage, met wien ik, door middel van een directe telefoonlijn verbonden ben. Verder zijn er eigenlijk geen indrukken. Hier tegenover het paleis, heerscht een nachtelijke doodsche stilte. ntn. „Bovendien vertrouwen wij", zoo merkte hij op, „dat, zooals België in Afrika een roeping ver vult, het Nederland gegeven zal zijn de banden met zijn overzee- sche gebieden te bewaren en zijn (taak zal kunnen voortzetten. De lage landen zullen dan de ver- antwooruelijkheid dragen voor het lot van meer dan 90 millioen men- schen en zij zullen zich de betite ling van kleine natie niet behoeven te laten welgevallen. GENERAAL WINKELMAN VOOR DE RADIO. Op Donderdag 20 Februari zal over den zender Hilver sum I, in het programma van de N.C.B.V. om 21.45 uur Generaal H. G. Winkelman spreken ever: „Onze troepen in Indië". NIEUWE PACHTER8 IN DE WIERINGERMEER. Op een drietal bedrijven, voor heen in pacht bij politieke delin quenten, werden drie nieuwe pach ters toegelaten. De heer K. Postema, die als een der eerste verzetsmenschen uit de Wieringermeer in 1941 Ier dood werd veroordeeld, doch als eenige van een groep van 25 zijn vonnis zag gewijzigd in levens lange gevangenisstraf, werd pach ter van „Zeeoogst", het 40 ha. groote landbouwbedrijf van den ex-N.S.B.-burgemeester van Wie ringermeer. Tot aan de bevrijding verbleef Postema in „einzelhaft" i in Duitsche gevangenissen. I Generaal Loehr, voormalig Duitsch opperbevelhebber op den 'Balkan, is te Belgrado ter dood 1 veroordeeld. In 1941 gaf hij bevel Belgrado te bombardeeren, waar- I bij 20.000 personen werden ge dood. 2:::: li» «liil Een protest der Sowjet-Unie De stoffelijke resten van Prins Philip Willem,' den oudsten zoon van Willem de Zwijger, zullen waarschijnlijk binnenkort naar Nederland worden overgebracht. Prjns Philip Willem stierf in l(jl8 te Brugge en werd te Diest (Belgisch Brabant), dat van 1499 tot aan de Fransche revolutie een aan de Nassau's toebehorende heerlijkheid was, begraven. Het graf van prins Philip, onder het koor van de St. Sulpitius. Sjarifoeddi n verwacht provocaties Een belangrijke bijdrage tot den vrede. Onder auspiciën van het comité veor de Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche toenadering, heeft de heer Julius Hoste, voorzitter der Belgische afdeeling van dit comité te Amsterdam een lezing gehouden over het onderwerp „'De samenwerking der lage lan den en wat deze beteekent in het belang van den vrede". De heer Hoste wees er op, dat de lage landen in het tijdperk, dat tusschen de twee wereldoorlogen ligt, niet in gebreke zijn gebleven hun hoogere plichten te vervullen en het volkenrecht te dienen. On danks de moeilijkheden, die hun hierbij in den weg werden gelegd, beproefden Nederland, België en Luxemburg te Genève alles wat de volkeren maar tot betere verhou dingen op economisch gebied zou 'kunnen leiden. .Spreker stelde in het licht hoe Nederland en België gedurende den tweeden wereldoorlog steeds zijde aan zijde stonden bij de voor bereiding van den vrede. In het voorwoord van het Handvest van de U.N.O. worden beginselen ver kondigd, die naar het hart zijn van a! degenen, die in de lage lan den voor vrede en volkenrecht kobben geijverd, daar zij de rech ten van den mensch erkennen en de gelijke rechten van groote en kleine naties verkondigen. De heer Moste merkte op, dat als gevolg van het vetorecht, dat de groote mogendheden zich in den Veiligheidsraad hebben toege eigend, van deze mooie beginselen M nu toe weinig is terecht ge komen. Hij legde er vervolgens den na druk op, dat de lage landen, wil len zij getrouw blijven aan de Westersche beschaving en de po litieke vrijheden, tot plicht hebben alles te doen wat de samenwerking tusschen Nederland, België en Luxemburg kan bevorderen. Hoewel de huidige internatio nale verhoudingen allerlei vragen iet* rijzen waarop het antwoord schuldig moet blijven, moet het voor een ieder duidelijk zijn, dat de samenwerking tusschen de lage landen een belangrijke bijdrage tot het vredeswerk is. Wanneer men bedenkt, aldus de heer Hoste, dat het financieele accoord, dat tusschen onze landen ïfl 1943 te Londen werd gesloten een clausule inhoudt, die als een uitnoodiging tot samenwerking aan de andere landen is bedoeld, dan vindt men hierin het bewijs van eerf verlangen naar samenwerking trieë alle landen. Hetzelfde geldt voor de douane-overeenkomst, die eveneens te Londen werd gesloten, dié het ruilverkeer met alle an dere landen wil uitbreiden. Ook het cultureele accoord, dat na de bevrijding tusschen Nederland en België werd gesloten, is geheel in overeenstemming met de voorstel len, die hieromtrent werden ge opperd tijdens de inter-geallieerde conferentie van de ministers van onderwijs te Londen. Voor het eerst, aldus spreker, is het dezen lagen landen vergund tot een accoord te komen, dat door geen vreemde invloeden kan wor den verstoord. Dit komt ook tot uiting bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk. De veiligheid van Europa zal, naar alles aan toont, het beste gediend worden wanneer verschillende Duitsche staten werden geschapen. Een langdurige bezetting van Duitsch- land zal verder onafwendbaar zijn, terwijl een streng toezicht uitge- odfend zal dienen te worden op de economische bedrijvigheid van het j Duitsche volk. De heer Julius Hoste wees er verder op dat de kleine naties door hun groote belangstelling voor het geestelijk leven van andere volken wellicht beter dan de groote mo- j gendheden van een internationale gezindheid blijk kunnen geven. Wanneer Nederland, België en Luxemburg elkaar begrijpen en innig samenwerken, zal trouwens h»t begrip „kleins natie" verdwij- De republikeinsche minister van Defensie Sjarifoeddin, heeft op een persconferentie de beteekenis van het: „staakt het vuren" be sproken. Het republikeinsche pers bureau „Antara" ontleent hier aan het volgende: „Dit bevel toont aan de wereld opnieuw den wil tót vrede en bewijst tevens, dat de Indonesiërs alle middelen om het bestand, waaróver zoo- 4ang met de Nederlanders is onderhandeld, werkelijk ten uit voer te brengen. In verband met de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, die volgens den minister door de I Nederlandsehe interpretatie in een nieuw stadium beland was, drong Sjarifoeddin aan op een versterking van de nationale een heid en discipline. Nu door het bevelstaakt het vuren, de in cidenten in de voorste frontlinies tot een minimum zullen worden teruggebracht, is het waarschijn lijk, dat de andere partij provo caties van binnen uit op touw zal zetten". Ten slotte beschuldigde Sjari foeddin den Nederlandsehen legercommandant er van de be- standsonderhandelingem te heb-' ben gesaboteerd. De „linkervleugel" over Linggadjati. De republikeinsche „linkervleu gel" omvattend de Partai Boe- roeh (arbeiderspartij), de Partai Komoenis, de Partai Socialis en de Pemoeda Sosialis (socialisti sche jeugd) en gesteund door het volksleger, heeft op een' verga dering te Djogja besloten vast te houden aan den tekst van de overeenkomst van Linggadjati, zooals gegrondvest op de notu len, en zich te verzetten tegen den door de Nederlanders uit- geoefenden druk om het ontwerp erf de notulen uit te breiden met de toelichting van de Commissie- Generaal, de redo van minister Jonkman en de motie-Romme Van der Goes van Naters. Molotov, de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin hij protesteert tegen een verklaring, die onlangs in de Se naat is afgelegd doord den wnd. minister van Buitenlandsche Za ken, Acheson. Volgens de nota was de verklaring van Acheson „uitermate lasterlijk en vijandelijk voor de Sovjet-Unie". Bourke Hickenlooper, voorzitter valt de Senaatscommissie voor de atoomenergie, waarvoor Acheson rfijn verklaring aflegde, zeide, dat (Achesorf in woorden heeft ge bracht, wat voor iederen onpar- tijdigen toeschouwer van het op treden en vprogram der Sovjets zichtbaar is". Acheson heeft niets gezegd, tlat met eenig recht kan worden gecritiseerd". Uit het verslag van de Senaats commissie blijkt, dat Acheson op een vraag antwoordde, dat hij van meeni'ng was, dat de Sovjet in vloed een overheerschende invloed is in het gebied van de landen Roemenië, Polen Tsjecbo-Slowa- kije en Joego-Slavië. Op de vraag, of hij niet geloofde, dat de Sowjet- Unie, indien zij in het bezit kwam van het atoomgeheim, niet alleen de rest van Euro pa, maar misschien ook de rest van de wereld zou ne men, antwoordde Acheson: „ik geloof niet, dat dit een vraag is, welke, op de wijze, waarop u hem stelt, beant- Bestrijding besmettelijke 2iekten. De republiek neemt maatregelen. Naar het republikeinsch pers bureau „Antara" verneemt, zul len binnenkort op West-Java grootscheepsche maatregelen genomen worden ter bestrij ding van de zwarte pest en de malaria. Er zijn plannen ont worpen ter verbetering van den woningtoestand, om op deze wijze de verbreiding van de pest te voorkomen, 9000 hui zen, waarvan 5000 in de Prean- ger, 2000 in Cheribon, 1000 te Batavia, en 1000 te Buitenzorg, zijn bij deze plannen betrok ken, waarvoor een bedrag van 2yi millioen roepiah (republi keinsche gulden) is uitgetrok ken. Om de malaria te bestrijden heeft men 120.000 roepiah be schikbaar gesteld voor het uit roeien van broeinesten van muskieten, voornamelijk in de Preanger en Cheribon. Voor een campagne tegen tr.achoom is 210.000 roepiah uitgetrokken, waarvan 85000 zal gereserveerd worden voor den aankoop van medicamenten en medische in strumenten. Nieuwe leden van het K.N.I.P. Soekarno 'heeft Vrijdag 232 nieuwe leden ter aanvulling van het K.N.I.P. benoemd. De ver deeling van de nieuwe zetels over de verschillende partijen is als volgt: arbeiderspartij 29, christelijke partij 5, katholieke partij 2, communistische partij 33, ongeorganiseerde arbeiders- groepeering40, boerenpartij 40, delegatie van Sumatra 50, dele gatie van Borneo 8. delegatie van Celebes 10, delegatie van de Moiukken- 5, delegatie kleine Soenda-eilanden 5, 2 Qiineezen, 1 Arabië en 2 Ne- derlanders. De aanhouding vani schepen. Met betrekking tot de aanhou- ding van schepen door de Konink- lijk® Marine deelt de Nederl.-In- dische regeeringsvoorlichtings- dienst o.m. het volgende mede Het is duidelijk, dat de bonafide handel voor deze maatregelen niet zal lijden, daar de regeling juist bedoeld is om derf zwarten handel te bestrijden en d;n reëelen handel bij zijn wederopkomst te steunen. Dat de belangen van den overwal (Malakka) de Nederlandsch-Indi- sche regeering zeer na aan het hart liggen, wordt o.m. bewezen uit haar standpunt ten aanzien van den kolennood te Singapore. Het is bekend, dat slechts met de uiterste inspanning de steen- kolenvoorziening voor de groote steden en de belangrijkste indu strieën in Indonesië kan worden gegarandeerd. Niettegenstaande deze omstandigheid heeft men een open oog voor de nijp:nde kolen- positie op Malakka, welke door stakingen is veroorzaakt. Uit Pa- lembang is reeds 2500 ton kolen naar Malakka vervoerd en 1300 ton is onderweg. Verdere steun is afhankelijk van de opvoering van de productie. Berechting politieke delinquenten Rapport van de G.O.I.W. De juridische werkgroep van de gemeenschap oud-illegale werkers beeft een uitvoerig rapport uitge bracht ten aanzien van het ont werp van wet houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de bijzondere rechtspleging. Di< rapport, samengesteld door den voorzitter van genoemde werkgroep Mr H. J. Ewoudt Ver meulen te Utrecht, is toegezonden aan de Staten-Generaal, den minis ter van Justitie, den Raad van de presidenten der Bijzondere Ge rechtshoven en de presidenten der Tribunalen. De juridische werkgroep heeft het aanbod gedaan om het geheel formeele en materieele recht met betrekking tot politieke delinquen ten opnieuw te formuleeren en den tekst voor -wetsontwerpen dienaan gaande op korten termijn samen te stellen. Zij verklaart haar be schouwingen te hebben aangebo den met' de bedoeling niet alleen critiek, doch ook constructief werk te leveren. Voorts geeft zij te kennen, hoezeer ook weinig vol daan door het wetsontwerp, dat zij groote waardeering heeft voor de ernstige poging, die de regee ring wil ondernemen, meer bepaal delijk de minister van Justitie om de 'berechting te versnellen. woord kan worden. Ik ben mij geheel bewust van het feit, dat de Sowjet-politiek een agressieve en expasio- nistische is. NIEUWE BONNEN VOOR PETROLEUM. Het C.D.K. deelt mede, dat ge durende het tijdvak van 23 Fe bruari tot en met 5 April a.s. de bonnen 61-3 en 62-3 Algemeen recht zullen geven op het koopen en afleveren van twee liter petro leum. Deze bonnen worden drie weken eerder dan normaal geldig verklaafd met het oog op de moei lijke brandstof fenpositie. Er wordt wordt evenwel de aandacht op ge vestigd, dat in de zomermaanden deze periode zal moeten worden ingehaald. De bonnen 59-1 en 60-1 blijven geldig tot en met 15 Maart Financieele maatregelen in China. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een reeks financieele maatregelen. aangekondigd, waaronder vaststelling van den wisselkoers van den Chinee- schen dollar op twaalfduizend tegen één Amerikaanschen dollar. Alle staatsondernemingen (in het gebied der centrale Chinee- sche regeering) «uilen weer in handen van particulieren wor den gesteld met uitzondering van de openbare diensten en de bewapeningsindnstrie. De han del in buitenlandsche deviezen zal worden verboden en saldi in vreemde valuta (vorderingen van Chineesche burgers op bui tenlandsche banken) worden geconfisqueerd. Al deze beslis singen zijn door den oppersten verdedigingsraad genomen. De correspondent van Agence France Presse in Sjanghai tee kent hierbij aan, dat deze maat regelen van meer beteekenis zijn dan de onlangs afgekon digde nieuwe grondwet en een omwenteling teweeg zullen brengen, indien althans de nieuwe wetten geen „doode let ter blijken, zooals in China de gewoonte is". Woensdag. Zon op 7.50 u., on der 17.u. Maan op 7.45 u., onder 15.55 u. Hoog water te Vliesingen Woensdag 19 Februari: 1,20 u., 1.07 m,, 13,40 u. 1.79 m. In verband met den Natlo- nalen feestdag zal „Zeeuwsch Dagblad" v Woensdag niet verschijnen. EXTRA RANTSOEN TABAK EN VERSNAPE RINGEN. Voor de viering van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin wordt een extra rantsoen tabak of ver snaperingen beschikbaar ge steld. Bon T72 van de tabaks- kaart: 1 rantsoen tabaksar tikelen. Bon V 72 van de versna- peringenkaart en Bon X 72 van de gecombineerde kaart: elk 100 gram chocolade en-of suikerwerken. Nog geen Indisch debat in de Tweede Kamer De voorzitter vrfn de Tweede Kamer had den.leden verzocht er rekening mede te willen houden, dat hij zich voorbehield in de ver gadering van vandaag een voor stel te doen tot het aan de orde stellen van het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal .com missarissen-generaal voor Nederl. Indië, indien daarover eindverslag zou zijn uitgebracht Naar he't A.N.P. verneemt, is dezer dagen de verschijning der memorie van antwoord op het voorloopig verslag ter zake nog niet te verwachten. Ten gevolge daarvan zal dit wetsontwerp deze week niet meer in behandeling kunnen komen. In ZuicfcAfrika aangekomen. De Engelsche Koninklijke fa milie is met de „Vanguard" te Kaapstad aangekomen en om 9 uur gistermorgen aan land ge gaan. Nadat generaal Smut§, eerste minister van Zuid-Afrika en de gouverneur-generaal majoor Van Zyl het koninklijke gezelschap aan boord van de „Vanguard" officieel welkom geheeten hadden, begaf de Koninklijke familie zioh onder voortdurend gejuich van de saamgestroomde menigte naar de gereedstaande auto's. Langs den weg van de haven naar het re- geeringsgebouw stonden naar schatting 250.000 menschen opge steld. In ztfn welkomstrede aan het gastmaal, dat aan de Koninklijke familie werd aangeboden, ver klaarde generaal Smuts onder overtuigd is, dat dit bezoek er toe zal bijdragen om de vriendschaps banden tusschen de leden van de groote familie die de volken van het Engelsche Gemeenebest vor men, te versterken- „Uw bezoek zal meer dan een bezoek zijn en zal een actieve kracht worden, wanneer wij in de toekomst onze gedachten terug zullen laten gaan en aan onze herinnering vorm zullen willen geven", aldus generaal Smuts. De kilometer lange route van de haven naar het regeeringsge- bouw was afgezet door in khaki gekleede vrijwilligers van de Z.- Afrikaansche burgerwacht, zee strijdkrachten, cadetten, padvin ders en oudgedienden in witte en kleurige uniformen. Onder de me nigte, die den schier eindeloozen stoet van auto's met gejuich be groette, bevonden zich vertegen woordigers van elk ras en elke kleur blanken, Maleiers, Ban toenegers en Indiërs. Terwijl de door gehelmde be reden politie voorafgegane stoet zich stapvoets voortbewoog, salu eerde dë Koning onafgebroken, terwijl de Koningin met de hand wuifde. In de tweede auto zaten de beide princessen, die vol inte resse alles in zich opnamen. Bij het gemeentehuis trokken 10.000 oudgedienden voorbij. Na dat in het regeeringsgebouw de .beide Kamers hun adres tot den Koning 'hadden gericht, heeft Ko ning George de teekenen van de Orde van Verdienste aan generaal j Smuts overhandigd. HET LIJK VAN PRINS PHI LIPS-WILLEM VAN ORANJE. Graaf Dumonceau, grootmeester honorair van H. M. de Konin gin en haar particuliere secretaris de heer Drs Kohnstam, hebben een bezoek gebracht aan de Bel gische gemeente Diest, waar in een grafkelder in het hoogkoor j der St. Sulpitiuskerk rust het stoffelijk overschot van Philips j Willem, Prins van Oranje, heer 1 véTn Diest, zoon van Willem den Zwijger en Anna van Egmont Buren. In verband met dit bezoek 1 heeft een redacteur van A.N.P. een onderhoud gehad met den particulier secretaris van H, M. de Koningin, den heer Kohnstam, die hem o.m. mededeelde, dat reeds tijdens den oorlog, toen H. M. nog in Bonden vertoefde er hare aandacht op was geves tigd, dat de grafkelder en de kist in vrij slechten toestand ver keerden. Hij zeide het niet zeer waar schijnlijk te achten, dat tot over brenging van het stoffelijk over schot naar Nederland besloten zou worden, al is aan de moge lijkheid daarvan gedacht. In 'a Prin&gn testament evenwel ligt vast, 'dat hij te Diest moest be graven worden. Prins Philips Wil lem had namelijk bepaald, dat hij wilde begraven worden te Lions le Sauveur, te Breda, waar hij op 19 Dec. 1554 was geboren, te Orange of te Diest en wel in die stad, welke het dichtst gelegen was bij de plaats waar hij zou sterven. Men blijkt er overigens te Diest zeer op gesteld te zijn de nage dachtenis van den Prins te blij ven eeren, omdat hij heer van Diest was. Als zoodanig is hij plechtig ingehuldigd in het jaar 1602. Hij is steeds een groot wel doener van Diest geweest. De heer Kohnstam verklaarde zeer getroffen te zijn door de warme belangstelling, welke men in Diest aan den dag legt voor het graf, dat men ziet als een band, welke Diest met het Huis van Oranje bindt. Overbrenging van het stoffelijk overschot zou men er zeer betreuren, omdat men den naam van Prins Philips Wil lem nauvr verweven gevoelt met Diest. Blijkens publicaties van den stadsarchivaris van Diest, den heer Gilbert van der Linden, is de prinselijke grafkelder eenige ma len geopend, n.l. 6 Sept. 1740 en op 29 Juni 1829 bij een bezoek van Koning Willem I. Op 13 De cember 1944 is de kelder ander maal opengelegd. De grafkelder is gebouwd in rooden baksteen, met zorg bepleisterd en wit ge kalkt. Hij meet 3.48 m. 'bij 3.46 m. Het korfbogig gewelf verheft zich tot een hoogte van 2 m. In den achterwand is een witsteenen kruis van 0.80 m. gemetseld. Drie staven in gesmeed ijzer van 0.35 m. vierkante sectie lobpen over de geheele breedte van den kelder en zijn rechts en links in den muur bevestigd op een hoogte van 0.45 m. boven den vloer. Elke staaf is middenin door een verticaal ijzer ondersteund. De groote looden lijkkist rust in het midden op deze dwarsstavpn. Het hoofdeinde on der het kruis, het voeteinde in de richting van de trap. Links bij den ingang van den kelder staat een looden cylinder van 0.50 m. hoogte en 0.40 m. doorsnede, gemerkt met een loo den kruisje. Dit vaatje bevat het hart en de ingewanden, van den' prins, die bij de balseming uit het lijk werden verwijderd. Bij nader onderzoek 'bleek, dat het in den bodem van de lijkkist, terzijde van het hoofdeinde, in 'het lood, dat 0.004 m dikte heeft, een ope ning ontstaan was van ongeveer' 0.09 m. bij 0.04 m. Een stuk hout was door die opening duidelijk merkbaar en laat dus onder het looden omhul sel nog een houten kist vermoeden Ook de bodem van den looden cylinder was zoo vergaan, dat een opening van 0.18 m. bij 0.09 was te constateeren. HET VLIEGTUIG ONGELUK BIJ BOGOTA. Het stoffelijk overschot va* het meerendeel der slachtoffers, die met den Skymaster van de schappij Aviance by Bogota zyn Columbiaansche luchtvaartmaat- omgekomen is in de kabine' ge vonden, die op den rand van een afgrond ligt. De verslaggevers en reddingsbrigades, die in het ra vijn slechts een onherkenbaar ver minkt lichaam en een gebroken brandbluschapparaat hadden ge vonden, konden aanvankelijk we gens den mist de cabine niet be reiking. Volgens een boer van een na burig dorp, die het ongeluk zag gebeuren, had de botsing tegen den 2700 meter hoogen bergtop vermeden kunnen worden, indien het vliegtuig 1 meter hooger had gevlogen,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1